Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 200

Tema: Obvezno dojenje po zakonu u UAE

  1. #51
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    zanimljiva mi je rasprava
    bila sam u cudu, da sto fali zakonom nametnutom dojenju i na strani yummi dok nisam procitala zadnju recenicu koja zaista kratko i jasno kaze sto ...
    dakle mc bakker,lli, :
    At this vulnerable time, to think of criminalising a new mother who, for whatever reason, is struggling with breastfeeding is not helpful ... She needs informed support, not threats.
    Posljednje uređivanje od penny : 03.02.2014. at 19:08

  2. #52
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    daj malo smjernica apri, usmjeri raspravu
    zgražanje ti nije dovoljno?

  3. #53
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Zeljela bih dodati jednu stvar. Neka me netko ispravi ukoliko je moja informacija pogresna, ali, koliko ja znam, 78% Arapa ne podnosi laktozu.
    Ocito je vecini arapskih majki nemoguce davati bebama kravlje formule i to dovodi do teskih zdravstvenih problema kod njihovih beba.
    Alternativa je sojina formula, a ona sadrzi tako velike kolicine biljnog estrogena da dnevna doza te formule odgovara dozi 3 kontracepcijske pilule.
    Zanima me da li je itko od vas mozda pokusao sagledati taj zakon i tu situaciju iz tog kuta?

  4. #54
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    prvi put čujem za ovo nepodnošenje laktoze u tolikom broju
    bilo kako bilo, prisila bilo koje vrste nije i ne može biti dobra
    i nisu mi jasni ljudi koji to podržavaju, sve u ime "boljeg i ispravnog"

  5. #55
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    onako kako sam pokupila na ovom forumu, uz put - laktoza je mliječni šećer i majčino mlijeko ga sadržava.
    tako da tim arapima ne preostaju nego formule bez laktoze. a tu se neću mješati, al baš da dnevna doza odgovara dozi 3 kontracepcijske pilule, to mi je, onako na prvu blago rečeno sumnjivo.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 04.02.2014. at 20:06

  6. #56
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    cvijeto, sad su popularne spike o štetnosti soje
    ne znam što bih mislila o tome (iako ju gotovo uopće ne koristim, u rijetkim prilikama tofu i shoyu)
    i ne znam kako preživljavaju primjerice Japanci, kojima je soja i njeni proizvodi dio svakodnevnog jelovnika
    tako da je možda ipak riječ o nekoj vrsti antireklame

  7. #57
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    nisu bebe intolerantne na laktozu u tom broju

  8. #58
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Ne znam tocno zbog cega je tako, ali, mora da se razlikuje po necemu od laktoze iz majcinog mlijeka. Imam prijateljicu cija djeca ne podnose laktozu, ali ih je oboje dojila. Jedino nije smjela konzumirati mlijecne proizvode dokle god je dojila. Nisam strucnjak. MOzda koja savjetnica objasni o cemu je rijec.


    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    onako kako sam pokupila na ovom forumu, uz put - laktoza je mliječni šećer i majčino mlijeko ga sadržava.
    tako da tim arapima ne preostaju nego formule bez laktoze. a tu se neću mješati, al baš da dnevna doza odgovara dozi 3 kontracepcijske pilule, to mi je, onako na prvu blago rečeno sumnjivo.

  9. #59
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Cvijeto, sjedni, 5

    Laktoza disaharid, mala molekula, ista je u majčinom mlijeku, kravljem mlijeku, magarećem mlijeku, delfinovom mlijeku... u mlijeku svih sisavaca, to je jedna te ista molekula. U majčinom je mlijeku ima više nego u kravljem (ili u adaptiranom).

    Što se tiče nepodnošenja laktoze (to nema veze s alergijom niti s ozbiljnom bolešću galaktozemijom), ono je vrlo često kod azijskih naroda (ne znam kako je kod Arapa) koji nisu imali tradiciju uzgoja stoke i konzumacije njihovog mllijeka. Stvar je u tome da je kod njih puno češće da odrasla osoba ne proizvodi više enzim laktazu koji je potreban za razgradnju laktoze (ili ga ne proizvodi u dovoljnoj količini, ne hvatajte me za riječ). Onda se laktoza nagomila u tankom crijevu, navuče na sebe vodu i to izaziva proljev.

    Ako majka nije smjela konzumirati kravlje mlijeko za vrijeme dojenja, prije će biti stvar u tome da su na neki način smetali proteini iz kravljeg mlijeka nego laktoza.

    Inače ja smatram da je dojenje zlatni standard,

    al ne bih ga svejedno batinom utjerivala

  10. #60
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    dva citata:

    "it is by supporting those who can and want to breastfeed, and not by punishing those who can’t, that we will reap the benefits we all want to see in our society"

    "Will anyone ever leave women's bodies alone?"

  11. #61
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Yummy mummy, ovo ti govorim kao osoba koja ima prodojeći stav, koja doji (ili je dojila) svoju djecu:

    Dojenje definitivno nije nešto najbolje što ćeš u životu učiniti za svoju djecu niti je mjerilo koliko je majka dobra ili ne.

  12. #62
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Amen na mamicu. Sve su mi manje simpaticni ekstremni stavovi. Posebno oni koji se argumentiraju objektivnom istinom. Znam zasto to kazem, bila sam i sama jedno vrijeme takva.

  13. #63
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Amen na mamicu. Sve su mi manje simpaticni ekstremni stavovi. Posebno oni koji se argumentiraju objektivnom istinom. Znam zasto to kazem, bila sam i sama jedno vrijeme takva.
    Svi smo mi takvi na početku tog roditeljskog puta. Rekla bih čak da to i nije loše. Ne smeta mi ni to što sestre u rodilištima forsiraju dojenje, i to smatram dobrim zato što većina žena koje neće dojiti djecu, to neće učiniti radi nedostatka informacija. I sama sam mislila da se nikada neću gnjaviti dojenjem svoje djece dok nisam dobila informacije.

    Ali dođe onaj trenutak prosvijetljenja kada shvatiš da nije sve u tvojoj moći, da dojenje i općenito principi povezujućeg roditeljstva nisu čarobni štapić koji će tvoje dijete i njegov život učiniti savršeno sretnim, ispunjenim, zdravim,
    da unatoč tome što si ti pilio i tupio po dojenju i rodinoj tablici, ono će najvjerojatnije u životu preferirati dobar hamburger sa extra majonezom,
    da unatoč tome što si ti pilio i tupio sa "ne po guzi" i spavao sa njim do x-te godine života i nosio ga u slingu do srednje škole, ono će prvom prilikom povući neku curicu za kosu, izlemati onog dečkića iz drugog ce i isplaziti jezik učiteljici,
    da unatoč tome što si ga vodio po raznoraznim kulturnim aktivnostima, na engleski, karate, violinu, muzeje, ono će dignuti ruke na "ustaj sine, majka zove.."

    Karikiram, da, ali mislim da se kuži the point.
    Posljednje uređivanje od *mamica* : 05.02.2014. at 12:00

  14. #64
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa i ne baš
    ja iz ovoga vidim da je point: što god ja napravila i koliko god se trudila... dijete će po svome.
    a ne bih se s time složila.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Meni je cudno da u UAE tako brinu za dobrobit beba a porodiljni im traje samo 4 mjeseca...ukljucujuci vrijeme i prije i poslije poroda, pa masa zena radi do zadnjeg dana i ide na dogovoreni carski prije termina da im ostane sto vise vremena za poslije. Kako je s tim kompatibilno dojenje do 2g?

  16. #66

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ili moja info vrijedi samo za expat-mame, ne znam...

  17. #67
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    pa i ne baš
    ja iz ovoga vidim da je point: što god ja napravila i koliko god se trudila... dijete će po svome.
    a ne bih se s time složila.
    Ne bih ni ja.
    Point je pokusati usaditi vrijednosti koje smatramo bitnima, a onda se nadati najboljem, ustvari mislim da osim u nekim granicnim slucajevima, uglavnom normalni roditelj uspije u svom naumu.
    Ali ovo fakat nema veze s dojenjem, bas nikakve

  18. #68
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Point je pokusati usaditi vrijednosti koje smatramo bitnima, a onda se nadati najboljem
    E to je to. Odnosno, dati sve od sebe, uključujući i dojenje, ali to ne znači da dijete koje nije dojilo, ono od majke sa prekrasnim samostojećim cicama, neće biti fizički zdravije, uspješnije i emocionalno ispunjenije od našeg dojenčeta. Milijun je faktora koji igraju ulogu i tko zna gdje ćemo pogoditi, a gdje, niti ne znajući, pogriješiti.

  19. #69
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    mamice, da li to znaci da trebamo dici ruke od svoje djece zato sto ce oni mozda jednoga dana zavrsiti kao drogerasi?
    Neka me netko isrvai ako grijesim, ali, citala sam na dosta mjesta da se djecji apetit i prehrambene navike stvaraju u prve dvije godine zivota. Znaci, ako roditelji ne mlate po hamburgeru sa majonezom, tesko da ce djete bad biti ludo.
    Mogu reci iz vlastitog iskustva da sam odrasla u obitelji gdje su razni cuspajzi bili najcesci ruckovi i zelena salata svaki dan za stolom. Danas, kao odrasla osoba, nema mi te pizze, hamburgera bilo cega, kao do dobrog cuspajza. Tako je bilo kad sam odrastala, uvijek sam ga voljela najvise. Isto tako se preferiralo voce pred slatkisima. Uopce ne volim kolace, ako i pojedem, to ce biti jedan. Takvi smo ja i brat. Isto smo odgajani. I danas, kad vidim ponasanje svoje kceri, vidi drug djecu da jedu cokoladu. Hoce i ona, ja joj dam, a ona:bljak! Ima 26 mjeseci.
    Vjerujem da mi kao roditelji zapravo jako puno prenosimo na svoju djecu svojim stavovima i ponasanjim.
    Dr. House je jednom rekao: Monkey see, monkey doo.

  20. #70
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Vrijeme ce pokazati : majka predpubertetlije:

    Razumijem mamicu sto zeli reci. Dojenje je meni zlatni standard, ali je i dalje samo jedno razdoblje roditeljstva, još svasta zivot nosi.
    Niti me dojenje cinilo boljom mamom, niti me nedojenje cinilo lošijom.

  21. #71
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Sad cu ja u dublje folozofije. Sto je kriterij dobre mame?

  22. #72
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    Sad cu ja u dublje folozofije. Sto je kriterij dobre mame?
    nemam pojma, nisam sigurna da postoji univerzalna definicija.

    Iako , imam dojam da obzirom na svoje trenutne životne okolnosti i svoj roditeljski staz definiciju "dobre majke"promatras kroz prizmu dojenja.
    Nije to loše, ne mislis ti nista lose, ali jedostavno mi se cini da u ovom trenutku ne mozes vidjeti dalje od tog djela zivotne slagalice.
    A to je samo dio price, i to iz tvog kuta gledišta.

  23. #73
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Mene je ovaj zakon jako podsjetio na stavove bolničkog osoblja koje sam 2x doživjela u bolnici. I slažem se da je bizarno, zar nije, da toliko na SD tupe oko dojenje (a to zovu promocijom), da imaš osjećaj kao da si npr. u UAE i da će samo doletit neki kamen. To je MOJ dojam. I ostalih žena koje su bile sa mnom u sobi, ali sad govorim samo u svoje ime.

    LOL. Evo te potpisujem, meni je boravak na SD-u bio stila da sam se uistinu osjećala ko zarobljeni Ameri negdje na Istoku i došlo mi je vikat "I'm an American citizen, call my ambassador", i to sam više puta rekla, i napisala prije na Rodi, a sad je uletila ova poveznica, fakat bizarna, ali bizaran i stvaran je bio i moj osjećaj, jednako stvaran kao i bilo koji drugi osjećaji. Ono... ne smijem imat bebu u sobi da dojilje ne vide.. bio je stil "il se snađi, ili... nisi naš problem". A road to hell itd. Ili - sve je u načinu primjene, zaludu ti lijepe misije i vizije. Nakon iskustva s friendly rodlišitem, za mene je UNICEF mrtav i ne dam im niti kune, niti za jednu akciju ever u mom životu. A nije da nisam bila po bolnicama, ali to.. to će mi se stvarno usjeći u mozak.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.02.2014. at 14:34

  24. #74
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    LOL. Evo te potpisujem, meni je boravak na SD-u bio stila da sam se uistinu osjećala ko zarobljeni Ameri negdje na Istoku i došlo mi je vikat "I'm an American citizen, call my ambassador", i to sam više puta rekla, i napisala prije na Rodi, a sad je uletila ova poveznica, fakat bizarna, ali bizaran i stvaran je bio i moj osjećaj, jednako stvaran kao i bilo koji drugi osjećaji. Ono... ne smijem imat bebu u sobi da dojilje ne vide.. bio je stil "il se snađi, ili... nisi naš problem". A road to hell itd. Ili - sve je u načinu primjene, zaludu ti lijepe misije i vizije. Nakon iskustva s friendly rodlišitem, za mene je UNICEF mrtav i ne dam im niti kune, niti za jednu akciju ever u mom životu. A nije da nisam bila po bolnicama, ali to.. to će mi se stvarno usjeći u mozak.
    Drago mi je da me konačno netko shvatio.

  25. #75
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    Dr. House je jednom rekao: Monkey see, monkey doo.
    Ovo je dobar point, meni se čini da promocija dojenja kod nas upravo ovako tretira žene, a posebno neka rodilišta.

  26. #76
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    Neka me netko isrvai ako grijesim, ali, citala sam na dosta mjesta da se djecji apetit i prehrambene navike stvaraju u prve dvije godine zivota. Znaci, ako roditelji ne mlate po hamburgeru sa majonezom, tesko da ce djete bad biti ludo.
    Mogu reci iz vlastitog iskustva da sam odrasla u obitelji gdje su razni cuspajzi bili najcesci ruckovi i zelena salata svaki dan za stolom. Danas, kao odrasla osoba, nema mi te pizze, hamburgera bilo cega, kao do dobrog cuspajza. Tako je bilo kad sam odrastala, uvijek sam ga voljela najvise. Isto tako se preferiralo voce pred slatkisima. Uopce ne volim kolace, ako i pojedem, to ce biti jedan. Takvi smo ja i brat. Isto smo odgajani. I danas, kad vidim ponasanje svoje kceri, vidi drug djecu da jedu cokoladu. Hoce i ona, ja joj dam, a ona:bljak! Ima 26 mjeseci.
    Vjerujem da mi kao roditelji zapravo jako puno prenosimo na svoju djecu svojim stavovima i ponasanjim.
    A sad ja da navedem primjer da ja jedem jogurte i obožavam banane, i moja kći to gleda cijeli život, a ona na to :bljak

    Ili, ona obožava sokove, a ja i MM pijemo uglavnom samo vodu.

    Očito nije majmun, valjda ima svoj mozak, želje i potrebe.

  27. #77
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    govoreći o dr. Houseu, jednom prilikom je i majci veganki rekao "give the kid a damn chocolate birthday cake"

    naravno da se si trudimo svojoj djeci usaditi neke vrijednosti, krenuvši od prehrane i sveg ostalog
    i kako Svimbi reče, treba se nadati najboljemu

    a raznorazni šaroliki primjeri koji me okružuju mi samo potvrđuju da na neke stvari nećemo moći utjecati
    tako je moja prijateljica vjernica dijete roditelja ateista
    druga prijateljica - dijete ljubitelja povrća ne želi okusiti povrće, jelovnik joj je sveden na nekoliko namirnica
    treća prijateljica je veganka iz obitelji zakletih mesojeda
    i tako...
    naravno, nije pravilo, ali biti siguran da ćemo uspjeti u svakoj svojoj nakani je wishful thinking, rekla bih

  28. #78
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    mamice, da li to znaci da trebamo dici ruke od svoje djece zato sto ce oni mozda jednoga dana zavrsiti kao drogerasi?
    Bože sačuvaj, samo ti želim reći da možda preozbiljno shvaćaš neke stvari, kao što nas je i većina preozbiljno shvaćala.

    Dat ću ti jedan vrlo osoban primjer.

    Svoje prvo dijete sam dojila godinu dana (6 mj isključivo), najstrože pazila na prehranu, koristile smo platnene pelene, bez omekšivača, kupki, krema. Dvije godine nisam kosu bojila da ne bi od toga putem tijela ili mlijeka došlo do mog djeteta. Bila sam ponosna i uvjerena da činim ono najbolje za svoje dijete i da ću joj dati izvrsne temelje za zdrav život.

    Moje dijete je oboljelo od opake bolesti i umrlo. I moram reći da sam bila silno razočarana i upitala se, kada sam saznala za bolest, ali sav onaj trud? Zar nisam učinila sve da je zaštitim?

    Svog sina također dojim i nastojim ga jednako zdravo hraniti. Ali priuštim si lijepe pramenove na kosi. Platnene pelene sam koristila u početku, ali sam toliko plastičnih dobila na poklon da sam i njih upotrijebila. I dalje vjerujem da činim ono najbolje za svoje dijete, ali isto tako znam da nema pravila i garancije da će rezultat biti baš onakav kakvog priželjkujem.

    Koji je kriterij dobre mame? Mislim da je dobra mama ona koja zaista daje sve od sebe da bude dobar roditelj i pruži svom djetetu ono najbolje i najviše od sebe što može. A mi smo samo obična ljudska bića koja su limitirana iz kojekakvih razloga i netko ne može sebe dati toliko da bi dojio svoje dijete, ne znam, dvije godine. Ali će možda imati više strpljenja i bolji dar razumijevanja svog djeteta nego mama dojilica.

    Ja ne mogu sebi uskratiti koliko toliko miran san i užitak ispruženog valjanja po krevetu da bih spavala sa svojim djetetom. Ali, pošto i moje dijete mirnije spava kada je u svom krevetu, vjerujem da mu je dobar san važniji od osjećaja blizine moga tijela po noći. I mislim da neće biti zakinuto kroz život zbog te stavke. Odnosno ništa manje ili više od druge djece koja su možda zakinuta na nekom drugom području.

  29. #79
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pa ne bih se ja složila s ovim da se prehrambene navike stvaraju u prve dvije godine. yummy mumi voli to površno negdje pročitati i onda zaključivati (kao i ja uostalom :uar: ).

    no, gledajući generalno, slažem se, a i moje iskustvo je takvo - prehrambene navike sam ja preuzela od moje mame, pa vjerujem da će preći i na slijedeće koljeno.

    možda ne odmah (sigurno ne odmah, i moj pubertetlija ne voli puno stvari koje mi volimo i jedemo), ali bitno mi je da im je normalno da imaju kuhani obrok i trobojan tanjur kako mi kažemo, da uživaju u jelu, da uživaju u kuhanju, kupovini na pjaci sezonskog voća i povrća, da je brza hrana neka iznimka, a ne svakodnevni obrok, da je dobra hrana zlatni standard, kako vi kažete

  30. #80
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je dobar point, meni se čini da promocija dojenja kod nas upravo ovako tretira žene, a posebno neka rodilišta.
    Uuu-uuu da se oglasi manki . Iskreno, stav "sebičnjakuše jedne" meni je toksičniji od onog što ja shvaćam zdravim okolišem na našoj Zemlji, od bilo koje ozloglašene formule. I protiv toga ću se borit uvijek. I nemojte mi reći to se kod nas itd. Može kod nas sve, može Markićka, može Embrij, može komunizam, može sve. Nismo mi rođenjem imuni na razne stvari, treba uvijek bit atento.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.02.2014. at 15:03

  31. #81
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    mamice, moja iskrena sucut radi tvojeg gubitka. Nekada mozemo zaista uciniti sve i dalje stvari mogu zavrsiti kobno.
    Ne mislim da je dojenje to sto te cini dobrom i losom mamom, i slazem se sa tobom da je dobra majka ona koja daje sve od sebe. Napominjem da ovdje ne mislim na zene koje nisu mogle dojiti iz bilo kojeg razloga, kako i na zene koje nisu imale prave informacije o tome koliko je dojenje zaista bitno za bebe. Ovdje uglavnom mislim na mame koje su stvarno imale jaaako ekstremne razloge nedojenja i "njima za ljubav" bi uvela takav zakon MIslim stvarno, objesene cice ili radi ravnopravnosti spolova...
    Napominjem da ni ja nisam dojila dvije godine, cisto iz razloga jer kcer nije zeljela dulje od 18 mjeseci.
    No eto, da se vratim na temu objesenih cica. Meni je zalosno da bi neka zena stavila u pitanje zdravlje svoje bebe radi vlastitih cica. Imam prijateljicu koja je triatlonka i nije zeljela dojiti kako bi se mogla posvetiti treninzima i ostaviti novorodenu bebu baki, odnosno svojoj majci. Inace je zena zdravstveni djelatnik, tako da nije neupucena. Ispalo je da je beba jako lose reagirala na dojenacku formulu i pocela kakiti krv i bila jako bolesna. I tako su krenuli od jedne formule na drugu. Na kraju je ispalo da mala moze samo formulu od kozijeg mlijeka. Pitala sam ju, da li bi, poucena ovim iskustvom pokusala dojiti slijedeci put. Na to je odgovorila: Jesi li luda? Pa dala bi joj kozju formulu!
    Ostala sam bez rijeci na tu izjavu. Posebice nakon svega sto je njena beba prosla. No dobro. Glavno da ona moze na treninge i da je ispunila svoju biolosku funkciju majke, te da ima nekoga tko ce je naslijediti.
    Sto reci na takve zene?

  32. #82
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    joj, kad se dvije krajnosti spoje u jedan topik...

    što reći?
    evo ti mogućeg scenarija.
    dijete će uz mamu triatlonku imati uzor kako se odricanjem svašta može postići. osim toga, od djetinjstva će se baviti sportom i postati će osvajač zlatne olimpijske medalje i proputovati svijeta i biti sretniji i zdraviji i ispunjeniji sto puta od tvog djeteta kojega si dojila 18 mjeseci i koje ne jede čokoladu.
    ili...neće.

  33. #83
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    ina33zao mi je da imas bas takvo iskustvo sa unicefovim rodilistem. Posebice zato sto sam im ja osobno jako zahvalna upravo na toj upornosti. Nakon tesokg poroda gdje je kcer izasla van "na ledja" i to prirodnim putem, sto je dosta rijetko, bila sam uzasno umorna i totalno istraumatizirana porodom. Uz to je ispalo da imam ravne bradavice, sto inace cini problem pri dojenju. Isto tako mljeko mi nije naislo 5 dana. Beba je bila gladna i vristala je ukoliko nije bila na cici. Inace su mi bradavise ubrzo postale pune mjehura i krvarile su. Ja sam molila primalje da daju kceri formulu jer ja to ne mogu i bolje formula, nego luda mama. Primalje mi nisu zeljele dati formulu, pokusale su me smiriti. Jedna je od njih odlucila cak biti uz mene i noc i dan, govorila mi kako ja to mogu i da je ona sama imala takvu bebu i takvih problema. Nisam ju mogla smisliti tada i cinila mi se preagresivna. Ipak, stvari su se promijenile kad je mlijeko nadoslo. Beba je bila vise sita i bradavice su se pocele popravljati. premda mi je dojenje bilo dosta bolno iduca 3 mjeseca, nisam odustala, bas radi toga sto su se toliko trudile. Dandanas sam im svima jako zahvalna, posebice zato, sto, da su odustale od mene, zauvijek bih se osjecala kao gubitnik i zena koja zapravo nije u stanju nahraniti svoje djete. To znam, jer sam se tako osjecala tih 5 dana.

  34. #84
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    i ja sam čitala da se prehrambene navike stvaraju u prve 2 godine i da se dijete, ako tada ne jede slatko, neće na njega "navući". sad imam 3-godišnjakinju koja do 2g. čokoladu vidjela nije, a sad bi se prodala za kockicu

    skroz se slažem sa sirius - jedno je gledat iz perspektive roditelja 2-godišnjaka, a drugo npr. 13-godišnjaka - ogromne su to razlike u scopeu odgoja i roditeljstva. ma olabavit će yummy mummy kako će vrijeme prolaziti

    ali, heba te, što su to vama radili na SD? iz postova zvuči kao da su vas malte ne puškom tjerali na dojenje. i fakat ne vidim zašto bi se bezobrazno i neprimjereno ponašanje pripisivalo UNICEFu - pa za to je odgovorno bolničko osoblje. pa nije promocija dojenja = dojenje pod svaku cijenu niti je UNICEF odgovoran za pojedince koji su s edukacije zastranili u maltretiranje.

  35. #85
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Cvijeto, a ima i opcija da mama sjedi u zatvoru jer nije dojila, a da dijete odgoji neka zamjenska dojilja.
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 05.02.2014. at 15:29

  36. #86
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Nemam što raditi na ovom topicu.... a opet me svrbi jezičina pa radim .

    Htjela sam samo reći da treba uzeti u obzir i kulturne razlike (možda se zbog ovakvog zakona tamo brine puno manje ljudi, s druge strane i mi imamo kojekakvih zakona, kao i svaka zemlja, a o pravima koje imamo i ne možemo realizirati bolje da ne govorim...).

    Što se tiče edukacije o dojenju - ja sa SD imam samo pozitivna iskustva (ali to su MOJA iskustva) i vjerojatno ne bih ustrajala u dojenju starijega da se nisam zatekla baš tamo.

    Što se tiče zakona koji propisuju takve stvari - ne vjerujem da se zakonom to može riješiti. Ne radi se o dojenju, radi se o slobodnoj odluci, isto kao i kod prava na pobačaj. Koliko god te dvije stvari izgledale različito - postoji poveznica - ne radi se o ničem drugom nego građanskim slobodama. A koliko smo i mi daleko od idealnog znamo i sami. Zakoni postoje da bi ih se mijenjalo. Tako će po svoj prilici biti i s ovim...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 05.02.2014. at 15:32

  37. #87
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    joj, kad se dvije krajnosti spoje u jedan topik...

    što reći?
    evo ti mogućeg scenarija.
    dijete će uz mamu triatlonku imati uzor kako se odricanjem svašta može postići. osim toga, od djetinjstva će se baviti sportom i postati će osvajač zlatne olimpijske medalje i proputovati svijeta i biti sretniji i zdraviji i ispunjeniji sto puta od tvog djeteta kojega si dojila 18 mjeseci i koje ne jede čokoladu.
    ili...neće.
    To sto sam dojila godinu i pol ne znaci da sama ne vjezbam, ne jedem zdravu hranu i ne upisujem djete na vlastite aktivnosti.
    Osim toga, ima moja kcer oca triatlonca, pa ce imati na koga biti dobar sportas ili sto god ona zeli. Ipak, duboko vjerujem da ce je zapravo moje odricanje nauciti tome kako su drugi ljudi bitni i kako trebamo imati obzira prema njima. Kako ne treba pregaziti druge kako bi se uspijelo u zivotu. Nauci li to od mene, znaciti ce mi to puno vise od bilo kakve medalje ili diplome koju ce kada zaraditi.

  38. #88
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    joj, kad se dvije krajnosti spoje u jedan topik...

    što reći?
    evo ti mogućeg scenarija.
    dijete će uz mamu triatlonku imati uzor kako se odricanjem svašta može postići. osim toga, od djetinjstva će se baviti sportom i postati će osvajač zlatne olimpijske medalje i proputovati svijeta i biti sretniji i zdraviji i ispunjeniji sto puta od tvog djeteta kojega si dojila 18 mjeseci i koje ne jede čokoladu.
    ili...neće.
    To sto sam dojila godinu i pol ne znaci da sama ne vjezbam, ne jedem zdravu hranu i ne upisujem djete na aktivnosti.
    Osim toga, ima moja kcer oca triatlonca, pa ce imati na koga biti dobar sportas ili sto god ona zeli. Ipak, duboko vjerujem da ce je zapravo moje odricanje nauciti tome kako su drugi ljudi bitni i kako trebamo imati obzira prema njima. Kako ne treba pregaziti druge kako bi se uspijelo u zivotu. Nauci li to od mene, znaciti ce mi to puno vise od bilo kakve medalje ili diplome koju ce kada zaraditi.

  39. #89
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    a daaaaj yummy mummy, ti si pravi dokaz da je žena ženi vuk
    hebate, ajmo sad svi trubiti kako nikog ne osuđujemo a ono vodimo evidenciju do kad je mama triatlonka dojila svoje dijete
    bi bi bilo vrednije da je odustala od dojenja zbog nekog karcinoma?
    tad je ok odustat, jelda?

    bitno da u društvu imamo prokazivače koji će vodit računa kad je ok prekinuti dojenje a kada ne. Na koga će se ovakvi restriktivni zakoni primjenjivati a na koga ne. Ko smije biti osuđivan a tko ne.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    A šta je sledeće, zatvor zbog davanja smokija? Pa onda na stub srama sve roditelje koji se ne bave sportom (bar rekreativno). A gde su oni koji previše utopljavaju bebe, pa oni koji ih stavljaju u hodalicu, a tek oni što ne vakcinišu? Ili vakcinišu? Koju ćemo od te dve grupe u zatvor?
    A gde je gornja granica sa dojenjem? Mene su hteli da prijave socijalnoj službi jer sam dojila četvorogodišnjakinju (i to doktori!).

    SLažem se sa Peterlin, to su građanske slobode. Najbolje za jedno dete i jednu porodicu nije najbolje i za drugo.

  41. #91
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    To sto sam dojila godinu i pol ne znaci da sama ne vjezbam, ne jedem zdravu hranu i ne upisujem djete na vlastite aktivnosti.
    Osim toga, ima moja kcer oca triatlonca, pa ce imati na koga biti dobar sportas ili sto god ona zeli. Ipak, duboko vjerujem da ce je zapravo moje odricanje nauciti tome kako su drugi ljudi bitni i kako trebamo imati obzira prema njima. Kako ne treba pregaziti druge kako bi se uspijelo u zivotu. Nauci li to od mene, znaciti ce mi to puno vise od bilo kakve medalje ili diplome koju ce kada zaraditi.
    Mislim da si totalno promasila Cvijetinu poantu...

  42. #92
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    ina33zao mi je da imas bas takvo iskustvo sa unicefovim rodilistem.
    Nisam ništa jedinstvena... Dok se cijela spika diže oko toga kako niti minute da ne budu mama i beba odvojene jer je to velika patnja i ne povezuju se, to je vrijedi(lo) samo za ove koje doje. Ove koje ne doje, režim je (bio, ne znam je li to sada) - svaka 3 h dođite na odjel neonatologije. Fellini, ako if you ask me... shvaćam da ne bi smjelo uopće u rodilištu biti takvih majki (da je to cilj), ali dogodi se.

  43. #93
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    čekaj, dijete koje ne doji odvoje od majke čak i ako je sve ok s njim? znači ako nema baš nikakvih zdravstvenih problema? samo zbog nedojenja? ako je tako, to je grozno.

  44. #94
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    mamice, moja iskrena sucut radi tvojeg gubitka. Nekada mozemo zaista uciniti sve i dalje stvari mogu zavrsiti kobno.
    Ne mislim da je dojenje to sto te cini dobrom i losom mamom, i slazem se sa tobom da je dobra majka ona koja daje sve od sebe. Napominjem da ovdje ne mislim na zene koje nisu mogle dojiti iz bilo kojeg razloga, kako i na zene koje nisu imale prave informacije o tome koliko je dojenje zaista bitno za bebe. Ovdje uglavnom mislim na mame koje su stvarno imale jaaako ekstremne razloge nedojenja i "njima za ljubav" bi uvela takav zakon MIslim stvarno, objesene cice ili radi ravnopravnosti spolova...
    Napominjem da ni ja nisam dojila dvije godine, cisto iz razloga jer kcer nije zeljela dulje od 18 mjeseci.
    No eto, da se vratim na temu objesenih cica. Meni je zalosno da bi neka zena stavila u pitanje zdravlje svoje bebe radi vlastitih cica. Imam prijateljicu koja je triatlonka i nije zeljela dojiti kako bi se mogla posvetiti treninzima i ostaviti novorodenu bebu baki, odnosno svojoj majci. Inace je zena zdravstveni djelatnik, tako da nije neupucena. Ispalo je da je beba jako lose reagirala na dojenacku formulu i pocela kakiti krv i bila jako bolesna. I tako su krenuli od jedne formule na drugu. Na kraju je ispalo da mala moze samo formulu od kozijeg mlijeka. Pitala sam ju, da li bi, poucena ovim iskustvom pokusala dojiti slijedeci put. Na to je odgovorila: Jesi li luda? Pa dala bi joj kozju formulu!
    Ostala sam bez rijeci na tu izjavu. Posebice nakon svega sto je njena beba prosla. No dobro. Glavno da ona moze na treninge i da je ispunila svoju biolosku funkciju majke, te da ima nekoga tko ce je naslijediti.
    Sto reci na takve zene?
    Ima jedna dobra-riječi govore puno više o onome tko ih izgovori, nego o onome o kome govori.
    Moj odgovor je u obliku pitanja- što reći na one žene (ljude) koji misle da su mjerilo svih stvari? Da su ovlašteni procjenjivati tuđe izbore ili im određivati kako bi trebali živjeti, naravno, u skladu sa svojim, jedinim ispravnim načinom?
    Brrrr.

  45. #95
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    Sto reci na takve zene?
    namlatit, ništa drugo, if you know what i mean

  46. #96
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče zakona koji propisuju takve stvari - ne vjerujem da se zakonom to može riješiti. Ne radi se o dojenju, radi se o slobodnoj odluci, isto kao i kod prava na pobačaj. Koliko god te dvije stvari izgledale različito - postoji poveznica - ne radi se o ničem drugom nego građanskim slobodama. A koliko smo i mi daleko od idealnog znamo i sami. Zakoni postoje da bi ih se mijenjalo. Tako će po svoj prilici biti i s ovim...
    svimb na peterlin, lijepo rečeno.

  47. #97
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    radi se o šerijatu koji, prema našim parametrima, jako dikriminira i ponižava ženu

    a samo one koje tako žive, znaju kako im je; mnoge se kunu da ni ne žele nikako drugačije

  48. #98

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Nemojte biti stroge prema Yummy_mummy, bilo je na ovom forumu i i ekstremnijih teta, pa nikom ništa.



    A dojenje kao što je netko napisao jest zlatni standard no represijom bilo u bolnicama bilo na državnom nivou neće to postati.

  49. #99
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    Nemojte biti stroge prema Yummy_mummy, bilo je na ovom forumu i i ekstremnijih teta, pa nikom ništa.
    Lol, sam već ranije htjela napisati (pa odustala) da mi se čini kao da je ovo flashback u 2006. kad sam se registrirala na forum. A registrirala sam se jer su mi neke teme i stavovi na koje sam nabasala tako išle na živce da sam sam imala potrebu uzvratiti

  50. #100
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja bi u zatvor ove koji pretopljavaju djecu

    ina, Deaedi, mene samo zanima jesu vam spominjali nesto u stilu 'zahvalite to Rodama'?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •