Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: moze pomoc oko rada u smjenama

  1. #1
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno moze pomoc oko rada u smjenama

    mm su mijenjali smjene na poslu (valjda sam se previse hvalila kako ima super radno vrijeme :/ ) i meni se sad cini da ovo sto su im sad smjestili da nije bas u skladu sa zakonom.
    oni sad rade 6 dana zaredom po 8 sati i onda nakon zadnjeg dana (zadnja 2 su nocne smjene) imaju 2 dana slobodno.
    mm mi ne vjeruje, ali ja mislim da je po ZORu da imas pravo na 5 radnih dana pa 2 dana slobodno. sto vi kazete?

    prekovremeni im se ne placa vec valjda zadnjih 10 godina, ali mene ne zivcira toliko to, koliko saznanje da ce zbog ovog ivar ipak u boravak .

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    moj šogi radi od nedjelje do petka,samo subotu ima slobodnu.
    dakle,kad radi noćnu dođe u subotu ujutro doma i u nedjelju već ide u drugu smjenu.
    koliko je to po zakonu ne znam,ali radi u velikoj firmi pa se oni valjda drže zakona.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    443

    Početno

    zakon o radu to kaze ovako:
    - puno radno vrijeme je 40 sati tjedno (osim ako zakonom, kolektivnim ugovorom, ugovorom o radu ili ugovorom s radničkim vijećem nije drugačije ugovoreno)
    - zakon kaže da razmak između dva radna dana (dnevni odmor) mora biti 12 sati (građevincima u sezoni 10)
    - tjedni odmor je jedan dan u tjednu
    - noćni rad je ograničen na način da, ako se radi u smjenama, poslodavac mora osigurati izmjenu smjena na način da radnik noćnu smije raditi najviše tjedan dana uzastopce

    probaj izračunat sate pa vidjet kolko to štima

  4. #4
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Tako nekako i mm radi. 2 treće -> 2 druge -> 2 prve -> 2 slobodan i isto smo gledali da li je to po zakonu, ali prema potpisanom ugovoru je u redu :/

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Da li podpada pod kakav kolektivni ugovor?

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Ivarice, ovakav radni tempo od TM-a vjerojatno potpada pod preraspodjelu, odnosno za višak sati preko 40 u tjednu on dobije jedan slobodni dan (zato nakon šest dana on ima dva dana slobodna). U tom slučaju taj "višak" tjedne satnice nije prekovremeni rad nego se za njega dobijaju slobodni dani. MM tako radi cijeli svoj radni vijek, vječito je na nekim smjenama pa na slobodnim danima.

    Inače, nije ti pravilo 5 radnih dana = 2 slobodna dana. To vrijedi ako radiš 5 x 8, ali to nije nužno, moglo je biti i 5 x 7 + 1 x 5, i onda bi se dobio jedna slobodan dan. Ukupna tjedna satnica je u oba slučaja 40 radnih sati.

    Iz ZOR-a:

    Preraspodjela radnoga vremena

    Članak 43.

    (1) Ako narav posla to zahtijeva, puno ili nepuno radno vri*je*me može se preraspodijeliti tako da tijekom jednoga razdoblja traje duže, a tijekom drugoga razdoblja kraće od punoga ili nepunoga radnog vremena.

    (2) Ako je radno vrijeme preraspodijeljeno, prosječno radno vr*ijeme tijekom kalendarske godine ili drugoga razdoblja odre*đe*no*ga kolektivnim ugovorom, ne smije biti duže od punoga radnog vremena.

    (3) Preraspodijeljeno radno vrijeme, ne smatra se prekovremenim radom.

    (4) Ako je radno vrijeme preraspodijeljeno, ono ne smije biti duže od 52 sata tjedno.

    (5) Za poslove sezonske naravi kolektivnim ugovorom može se predvidjeti da preraspodijeljeno radno vrijeme smije biti duže od 52 sata tjedno, ali ne duže od 60 sati tjedno.

    (6) Ako radnik radi nepuno radno vrijeme kod dva ili više poslodavca, za preraspodjelu nepunoga radnog vremena potreban je pristanak radnika.

    (7) Zabranjen je rad malodobnika u preraspodijeljenom punom radnom vremenu.

    (8.) Trudnica, majka s djetetom do tri godine starosti i samo*hrani roditelj s djetetom do šest godina starosti može raditi u preraspodijeljenom punom radnom vremenu samo ako dade pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.

    (9) Inspektor rada zabranit će rad u preraspodijeljenom punom radnom vremenu malodobnika i osobe iz stavka 8. ovoga članka koja nije dala pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na rad u preraspodijeljenom punom radnom vremenu.

    (10) Ako preraspodjela radnoga vremena nije predviđena ko*lek*tivnim ugovorom, odnosno sporazumom sklopljenim između rad*ničkog vijeća i poslodavca, poslodavac mora zatražiti suglasnost inspektora rada za preraspodjelu radnoga vremena.

    (11) Inspektor rada može dati suglasnost najduže za kalendarsku godinu.

    Ali da budeš naj naj sigurnija, najbolje ti je uputili mail MINGORP-u.
    info@mingorp.hr

    Ja imam lijepo iskustvo s njima, brzo odgovore, nakon 2-3 dana.

    Više o preraspodjeli imaš i ovdje, na mom omiljenom webu moj-posao.net:

    Preraspodjela radnog vremena

    Svakodnevni prekovremeni rad

    Ostvarivanje prava na plaćene prekovremene sate

  7. #7
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ovaj mjesec ce raditi 192 sata.
    nece za to dobiti ni vecu placu ni slobodne dane.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    443

    Početno

    to je protuzakonito (osim ako se ne radi o odobrenoj preraspodjeli radnog vremena)

    na to može uložiti zahjev za zaštitu prava (jer očito je dobio neko rješenje, raspored radnog vremena) ali to znači kačit se sa poslodavcem

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2016
    Postovi
    4

    Početno

    Dali mi mozete pomoci ja radim vec 13 dana samo nocne smijene slobodan sam samo drugi dan od 7 sati ujutro pa do 11 sati navecer kad opet idem u nocnu dali ja imam pravo traziti slobodan dan jer vec 13 dana samo nocne smijene radim

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2016
    Postovi
    4

    Početno

    ali sta da napravim

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2016
    Postovi
    4

    Početno

    moze li meni neko pomoci radim 13 dana svaku vecer nocnu sobodan sam samo preko dana ni jedan dan nisam dobio slobodan dali ja moram raditi toliko bez dana slobodnog

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2016
    Postovi
    4

    Početno

    postovani trebam pomoc ja radim u horelu kao nocni cuvar radim vec 13 noc za redmo od 11 sati uvece do 8 sati ujutro slobodan sam samo preko dana nisam dobio ji jedan dan slobodnoga dali to poslodavac smije raditi i sto mi je raditi prijavljen sam na mjesec dana i tako svaki mjesec po mjesec

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •