Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 181

Tema: Krajnja dob starosti roditelja

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    2

    Početno Krajnja dob starosti roditelja

    pozdravljam sve, nova sam. interesira me što cure i dečki (koji su u manjini) ovdje misle:
    koje je stvarno krajnje vrijeme (ne biološki, nego općenito) da se ima djeca?
    i muž i ja smo zdravi, on ima 50, ja sam 44, nemamo djece. nedavno smo se oženili.
    htjeli bi oboje, zdravi smo (pregledali smo se), situirani smo, imamo sve uvjete. jedino ne znam kako bi općenito to izgledalo. ima li tako starih roditelja ovdje?
    kako se nositi sa tim? malo mi se čini smiješno da sa mužem idem po dijete u park i sa roditeljima koji bi mi mogli biti djeca nešto komentiram.
    kako to funkcionira u stvarnom životu?
    napominjem, oboje smo zdravi, situirani, zaposleni, nemamo tih elementarnih roditeljskih prepreka koje se susreću na početku roditeljstva.
    mišljenja dobrodošla!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    285

    Početno

    kaže moja prijateljica da zbroj tvojih i njegovih godina ne smije preći 75, za ostalo si star roditelj. Ona ima 45 god i mali joj ide u 8 razred i već joj godinu dana govori da on ima najstariju mamu u razredu.

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj vlatka100 prvotno napisa Vidi poruku
    kaže moja prijateljica da zbroj tvojih i njegovih godina ne smije preći 75, za ostalo si star roditelj. Ona ima 45 god i mali joj ide u 8 razred i već joj godinu dana govori da on ima najstariju mamu u razredu.


    Vlatka , jesi li ti izracunala sa koliko je rodila tvoja prijateljica ?!
    dijete 14 godina , mama 45 i najstarija u razredu?!
    rodila u 31 i stara?!
    Tesko pretjerivanje .

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    A sto se tice dobi ...
    ne znam da postoji neki idealni broj za sve.
    silvia, ako ste zdravi , u dobroj formi , imate uvjete i zelju , zasto ne?
    najmanje je bitno sto ce netko u parku misliti jednog dana.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Postovi
    201

    Početno

    Uh, teško pitanje... MM i ja imamo jedno dijete u osnovnoj školi i spletom okolnosti tek odnedavno smo počeli raditi na drugome... MM ima 40, ja 38. Ja već imam osjećaj da sam stara ponekad... Kad smo krenuli na drugo, rekla sam, ili rodim do 40. ili odustajemo. Da nemamo djece vjerojatno bih drugačije razmišljala... I skroz mi je ok kad neko i sa 45 pokuša i uspije. Ali mislim da materijalno nije jedino bitno za imati djecu, mi nismo imali ništa kad smo prvo dijete dobili osim nesigurnih poslova. Da smo čekali idealne uvjete vjerojatno nikad djecu ne bi imali... U razredu ima roditelja od 30 do skoro 60. Neki poranili s prvim, drugi u poodmaklim dobili prvo, drugo, treće... Ali iskreno, baš me briga što "selo" misli... Jedino o čemu ja razmišljam je što ako se nama nešto dogodi, dijete bude npr. srednjoškolac, hoće li imati ikoga uza sebe. Ili će ostati Pale sam na svijetu... Ako ima tetu, strica, sestrične, bratiće i naravno ok obiteljske odnose i ako vi zaista želite dijete... samo dajte! Biti roditelj je najljepša stvar na svijetu. Bilo kojim putem to postali... rođenjem ili posvojenjem.

    Uvijek postoji i mogućnost posvajanja. Na ovom forumu sam pročitala toliko predivnih priča i u susjedstvu imam takav primjer. Par je posvojio dijete od 7,8 godina i danas imaju momka za ženidbu skoro. Stariju se djecu i lakše usvoji, ipak bi većina rađe predškolce.

    Koji god put slijedili, učinite to iz srca i nećete pogriješiti...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    4

    Početno

    ako ste zdravi mislim da to nisu pretjerane godine za dijete,mislim da će biti i kvalitetnije odgojeno

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj silvia prvotno napisa Vidi poruku
    pozdravljam sve, nova sam. interesira me što cure i dečki (koji su u manjini) ovdje misle:
    koje je stvarno krajnje vrijeme (ne biološki, nego općenito) da se ima djeca?
    i muž i ja smo zdravi, on ima 50, ja sam 44, nemamo djece. nedavno smo se oženili.
    htjeli bi oboje, zdravi smo (pregledali smo se), situirani smo, imamo sve uvjete. jedino ne znam kako bi općenito to izgledalo. ima li tako starih roditelja ovdje?
    kako se nositi sa tim? malo mi se čini smiješno da sa mužem idem po dijete u park i sa roditeljima koji bi mi mogli biti djeca nešto komentiram.
    kako to funkcionira u stvarnom životu?
    napominjem, oboje smo zdravi, situirani, zaposleni, nemamo tih elementarnih roditeljskih prepreka koje se susreću na početku roditeljstva.
    mišljenja dobrodošla!
    Ostati trudna sa 44 godine nije baš jednostavno, pa ma kako zdravi bili.

    Ako imate želju, onda krenite i imajte dijete. Godine, po mom mišljenju i vlastitom primjeru, nisu bitne za postati roditelj. Zbroj muževih i mojih godina, kad sam rodila najmlađe, je bio 80. I nikakvih problema nisam imala. Naravno da smo šetale sa kolicima, ja i druge mlade mame od kojih sam nekima, bez problema, mogla biti mama. Pa što. Mlad si koliko se takvim osjećaš.
    Ako smatrate da možete, probajte. Život nikad ne daje sigurnost, nitko ne zna što ga čeka.

    Ionako se ide u penziju sa 67, znači očekuje se prosječan životni vijek od bar 82. Ako se može raditi do 67, itekako se može i odgajati dijete. A tebi do tada fali 23 godine, možda buđeš i baka do tada

    Go for it! To je moje mišljenje.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj silvia prvotno napisa Vidi poruku
    htjeli bi oboje, zdravi smo (pregledali smo se), situirani smo, imamo sve uvjete. jedino ne znam kako bi općenito to izgledalo. ima li tako starih roditelja ovdje?
    napominjem, oboje smo zdravi, situirani, zaposleni, nemamo tih elementarnih roditeljskih prepreka koje se susreću na početku roditeljstva.
    mišljenja dobrodošla!
    Ja sam rodila s 39 i najstarija sam mama u u razredu (MM nije najstariji tata, ima jedan stariji koji je u drugom braku, a već je i djed!) ali mi to ni najmanje ne smeta, nego samo vidim da imam više životnog iskustva.
    Sve ovisi o zdravlju, ako je dobro, nema razloga odustati, u navedenim uvjetima.

  9. #9
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Moja prijateljica je prije 8 godina ostala neplanirano trudna, imala je 47 godina. Bila je u sretnoj vezi nekoliko godina i dogodilo joj se što joj se nikad prije nije dogodilo. Možda godinu, dvije prije toga pitala sam je planiraju li dijete i odmahnula je rukom, tipa, prestari smo... I onda se dogodilo. Bili su zbunjeni. Pa sretni. Imala je školsku trudnoću i super porod. Klinku obožavaju, a i izgledaju mlađe. Mala je malo reći predivna. Da, stari su roditelji, ali....što sad. Kome život garantira da će živjeti dugo, zdravo i sretno? Ni onima od 20, ni onima od 50.
    Inače, mlađa sam od tebe par godina i radimo na drugom djetetu. Na sastanku u jaslicama ne izgledam si najstarija, iako vjerojatno jesam, ali ni u jednom trenutku ne zavidim mladim roditeljima. Tako mi se život posložio i ne bih voljela da je ispalo drukčije, sad je baš onako kako je moralo biti.

  10. #10
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Citiraj silvia prvotno napisa Vidi poruku
    pozdravljam sve, nova sam. interesira me što cure i dečki (koji su u manjini) ovdje misle:
    koje je stvarno krajnje vrijeme (ne biološki, nego općenito) da se ima djeca?
    i muž i ja smo zdravi, on ima 50, ja sam 44, nemamo djece. nedavno smo se oženili.
    htjeli bi oboje, zdravi smo (pregledali smo se), situirani smo, imamo sve uvjete. jedino ne znam kako bi općenito to izgledalo. ima li tako starih roditelja ovdje?
    kako se nositi sa tim? malo mi se čini smiješno da sa mužem idem po dijete u park i sa roditeljima koji bi mi mogli biti djeca nešto komentiram.
    kako to funkcionira u stvarnom životu?
    napominjem, oboje smo zdravi, situirani, zaposleni, nemamo tih elementarnih roditeljskih prepreka koje se susreću na početku roditeljstva.
    mišljenja dobrodošla!

    zdrava žena od 44 godine u pravilu vrlo, vrlo teško može roditi dijete. rijetke 44 ili 45 godišnjakinje mogu roditi dijete.
    u hrvatskoj godišnje rodi oko 40 žena u dobi od 44 godine, 20-30 žena u dobi od 45 godina. u dobnoj skupini iznad 45 godina godišnje u Hrvatskoj rodi oko 50 žena. statistički podaci o broju poroda i dobnoj strukturi rodilja dostupni su na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravtvo.
    vjerujem da je u zadanje vrijeme među porodima žena starijih od 40 ili 45 godinea porastao i udio djece rođene nakon donacije jajnih stanica.

    tako da su sve sociološke, filozofske i ine rasprave o tome kad smo prestari za roditeljstvo posve suvišni. biologija odlučuje.

  11. #11
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj vlatka100 prvotno napisa Vidi poruku
    kaže moja prijateljica da zbroj tvojih i njegovih godina ne smije preći 75, za ostalo si star roditelj.
    Svašta, baš me zanima na temelju čega je ta formula izračunata.

    MM i ja u zbroju imamo 100 godina (sad sam se outala , ali me baš naljutila ova granica od 75) i dobili smo dijete prije pet mjeseci. Ni u jednom momentu nisam pomislila da smo zaista stari roditelji (iako u šali to kažem). Mada oboje izgledamo mlađe, to ništa ne znači u smislu zdravlja, ali o tome zaista ne želim razmišljati. MM bi mogao biti djed, ali je vrlo ponosan što je u ovim godinama još jednom otac.
    Da bi bilo lakše da smo mlađi, bilo bi, ali nam je zato sada veselje još veće.
    Dijete smo htjeli prije deset godina, ali nije išlo, konačno smo odustali prije četiri, pa se sad dogodilo.
    Kad sam zatrudnila, s obzirom na naše godine, oduševljenje i naše i okoline (rodbine, prijatelja, kolega na poslu, susjeda) bilo je takvo da sam se svih osam mjeseci osjećala kao zvijezda

  12. #12
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ajme, vikki, prekrasno

  13. #13
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Citiraj silvia prvotno napisa Vidi poruku
    malo mi se čini smiješno da sa mužem idem po dijete u park i sa roditeljima koji bi mi mogli biti djeca nešto komentiram.
    kako to funkcionira u stvarnom životu?
    U krugu nasih obiteljskih prijatelja koji svi imamo djecu iste dobi ( s tim da je to nekima prvo,nekima drugo,nekima trece) odnosi godina medu roditeljima su takvi da je najmlađa mama imala 7 godina kada je jedna od starijih mama rodila svoje prvo dijete.moj najmladi sin ima dvije i pol i on je najmladi, a najstarije "dijete" roditelja u drustvu ima 28.
    i ta razlika u godinama medu roditeljima se uopce ne osjeti.
    Star si koliko se osjecas star.

    Sent from my GT-I8190N using Tapatalk

  14. #14
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj mona prvotno napisa Vidi poruku
    Star si koliko se osjecas star.
    ovo je samo djelomično točno

    ok, star si koliko se osjećaš starim - psihički
    ali, i tijelo ima svoja ograničenja
    iako sam ja, rekla bih, u odličnoj formi, ipak ne mogu ono što mogu mame od 30 (dijete je 6 godina)
    i muža jako muči što neće moći s njime igrati košarku ili tenis kada mali bude 15, npr.

    sve to nije presudno, samo kažem da postoje segmenti koji su ti više ili manje važni, pa se onda u odnosu na njih osjećaš manje ili više star

    silvia, ipak mislim kako dob od 44/50 nije tako jako visoka

  15. #15
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Mi smo dobili Smjehuljicu s 90 (40+50).
    I za sad ne vidim baš nikakve probleme u tome. Dapače, mislim da bi bila puno manje strpljiva mama nego da sam rodila s 20 ili 30.

  16. #16
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    i ja isto mislim da dob 44+50 nije previsoka.

    al isto nemojte sad previše filozofirati, premišljati se i čekati

    apri, ne može igrati košarku?

  17. #17
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    gle, moj tata ima 76 i igra odbojku u drugoj ligi
    sa tridesetogodišnjacima
    ali, rijetki su takvi
    mi nismo

  18. #18
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    al isto nemojte sad previše filozofirati, premišljati se i čekati
    X! Dakle, na posao što god to podrazumijevalo.

    I potpis na Inesz, treba to imati na umu.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo dobili Smjehuljicu s 90 (40+50).
    I za sad ne vidim baš nikakve probleme u tome. Dapače, mislim da bi bila puno manje strpljiva mama nego da sam rodila s 20 ili 30.
    Mi nismo bili daleko po zbroju godina... Ja rodila starijega s 38, mlađega s 39 - isto su nam govorili svašta, a ja sam si mislila svoje. Evo, dječaci su sad pred kraj osnovne i nikad nismo imali problema zbog dobi. Isto kao i Mojca i vikki, probali smo i prije, ali došli su kad su ONI htjeli. Nije mi nikakav problem što sam među starijim roditeljima, a u razredu starijeg sina nisam jedina - ima još dvije mame mojih godina i jedna par godina starija, tako da to nije ništa čudno.

    Osim toga, majka priroda se sama brine za te stvari. Tko može - nek rađa. Nekad su žene rađale dok se moglo, nitko nije zbrajao godine. Imam kolegu (sad se već sprema u mirovinu) kojeg je mama rodila s 46 godina. Nisam sigurna ni da li joj je on bio najmlađe dijete. Ona je doživjela blizu 90, tako da ga je uredno mogla postaviti na noge.

    Poznanik je upravo dobio drugu kćer, a moja je generacija (52) i žena mu je samo nekoliko godina mlađa, dakle ide to...

    silvia - krenite odmah i sretno!

  20. #20
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Star si onoliko koliko ti je srce staro.
    Istina, tijelo ima ograničenja i stari,ali pisati da su mame koje su rodile u 31. stare je naprosto glupo.
    Ja sam rodila s 31. i ne bih se mijenjala s mlađima.
    Baš kao što je Apri napisala tako i ja mislim, mlađa ne bih bila tako strpljiva pa usudim se reći i spremna na majčinstvo.
    Moj muž ima punih 65, lani je otišao u starosnu mirovinu.
    Zdrav je i vitalan, a izgleda barem deset godina mlađe.
    Imao je 52 kad se mala rodila i od onda je aktivno uključen u sve vezano uz nju.
    Nikad se nitko nije isčuđavao, pomislio da je djed maloj, a ne otac.
    Naša kći obožava svog oca i nikad nije rekla da ju je itko zezao da joj je tata star ili se tome čudio.
    Žao nam je što nemamo više djece, ali eto; čovjek snuje, a Bog odlučuje...
    I da sad ostanem trudna, u 45. ne bih dvojila (čak se i potajno nadam, još uvijek)

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    15

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    zdrava žena od 44 godine u pravilu vrlo, vrlo teško može roditi dijete. rijetke 44 ili 45 godišnjakinje mogu roditi dijete.
    u hrvatskoj godišnje rodi oko 40 žena u dobi od 44 godine, 20-30 žena u dobi od 45 godina. u dobnoj skupini iznad 45 godina godišnje u Hrvatskoj rodi oko 50 žena. statistički podaci o broju poroda i dobnoj strukturi rodilja dostupni su na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravtvo.
    vjerujem da je u zadanje vrijeme među porodima žena starijih od 40 ili 45 godinea porastao i udio djece rođene nakon donacije jajnih stanica.

    tako da su sve sociološke, filozofske i ine rasprave o tome kad smo prestari za roditeljstvo posve suvišni. biologija odlučuje.


    Mislim da ova statistika nije samo rezultat činjenice da je sa toliko godina teže zatrudniti, što naravno stoji, već i rezultat činjenice da se rijetko koja žena odlučuje na trudnoću u tim godinama, pa nek nikoga ne obeshrabre te brojkice.

    ako postoji želja i ljubav smatram da treba probati, a ove dileme oko toga jesmo li prestari ili ne, staviti sa strane, pa kako dragi Bog da (iliti biologija).

    usput napominjem da se u nekim sredinama ne bi puno razbijalo glavu o tome jesu li žena sa 44 godine i muškarac sa 50 stari da postanu roditelji. npr. u Italiji se jako puno žena svjesno odlučuje na trudnoću nakon četrdesete i skroz je normalna stvar vidjeti muškarce sijede glave sa bebama u naručju.

    sretno!!!

  22. #22
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Ilaria prvotno napisa Vidi poruku
    pa nek nikoga ne obeshrabre te brojkice.

    !
    ili ohrabre.
    da se opuste glede kontracepcije

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Statistike su takve kakve jesu. U stvarnom zivotu znam vise rodilja prema 45 god. I puno vise onih koje su odlucile prekinuti trudnocu. Realni broj trudnoca u tim godinama je znacajno veci od broja rodilja. Zadnja zena koju znam je prekinula trudnocu u 48. godini.

    Tako da trudnoca u 44.-toj nije nemoguca, samo je nesto manje moguca nego u mladjoj dobi. Ali to je opet statistika. Ako imate zelju i volju, pokusajte i nek vam je sretno.

  24. #24
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    U Hrvatskoj ima oko 30 000 žena u dobi 44 godine. Godišnje rodi oko 20 45-godišnjakinja. Istina, većina žena u toj dobi i ne pomišlja više imati dijecu. Jedan dio žena koje u toj dobi ostvare trudnoću tu trudnoću završe namjernim ili spontanim pobačajem (o tim brojkama u Hr ne postoje vjerodostojni statistički podaci).

    Ipak ostaje činjenica da od 30 000 44-godišnjakinja u Hrvatskoj u 45 godini godišnje rodi 20 žena.

    Biološke zakonitosti ženske reproduktivne fiziologije kažu-5-8 godina prije nastupanja menopauze, ženina sposobnost da rodi dijete praktički posve nestaje. Naravno, to ne znači da neće pokoja npr. 45-godišnjakinja ili 46-godišnjakinja roditi, ali to izolirani slučajevi a ne pravilo.
    Uvjerenja da žena može roditi sve dok ne nasstupi menopauza, tj. dok ima kakve-takve menstruacijske cikluse, naprosto su pogrešna uvjerenja temeljena na nepoznavanju bioloških zakonitosti.

    Silvia, sretno!
    Silvia, želim da budeš iznimka
    Posljednje uređivanje od Inesz : 19.02.2014. at 10:37

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    2

    Početno

    hvala cure!
    poprilično smo vitalni oboje, njemu ne daju više od 40, meni 35. dakle, barem to. non stop je na nekim košarkama, nogometima, zimi trenira hokejaše a ja sam na fitnessu\aerobiku 5 x tjedno već 20 godina. eh, biologija\geni to ne pitaju. idemo na posao. hvala svima! javim rezultate posla

  26. #26
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    silvia, sretno!


    Ja bi ti samo šapnula još i ovo: prije svega napravite spermiogram, ako je dobar krenite u akciju, ako nije, javite se u neku od klinika koje se bave potpomognutom oplodnjom. Ako u roku od 6 mjeseci pokušavanja ne upali, javite se na istu adresu.

  27. #27
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    od frenda mama je sa 45 rodila treće dijete... dogodilo se... bez problema...

    a što se sela tiče - moj muž će u 11.mj napuniti 50, a mlađi sin će imat prvi rođendan... i nitko se ne čudi kad ga vidi s klincima u parku... barem ne nama u facu a što si misle - zaboli me...

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku

    Biološke zakonitosti ženske reproduktivne fiziologije kažu-5-8 godina prije nastupanja menopauze, ženina sposobnost da rodi dijete praktički posve nestaje. Naravno, to ne znači da neće pokoja npr. 45-godišnjakinja ili 46-godišnjakinja roditi, ali to izolirani slučajevi a ne pravilo.
    Uvjerenja da žena može roditi sve dok ne nasstupi menopauza, tj. dok ima kakve-takve menstruacijske cikluse, naprosto su pogrešna uvjerenja temeljena na nepoznavanju bioloških zakonitosti.
    Istina. Jedino što ima žena, poput moje mame, koje u menopauzu uđu tek s 59
    OK, prosječna dob ulaska u menopauzu je niža. Silvia, sretno.

    Posljednje uređivanje od Danka_ : 19.02.2014. at 11:31

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Samo naprijed, vaša želja za djetetom meni je pozitivna, ako ste se nedavno vjenčali, ako su uvjeti života bili takvi da se nije moglo prije, tko zna kakve su čije okolnosti i razlozi, jednostavno je sad tako kako je, sad imate želju i više ne čekajte ni sekundu.

    Ali, da ste stari za prvo dijete, stari ste, to je moje uvjerenje,
    biološki ste apsolutno stari.
    Također, po mom nekakvom promišljanu, stara je i većina nas (ja također nisam startala na vrijeme, iz svojih razloga)
    koji smo tih zadnjih desetljeća malo kasnije krenuli u roditelsjtvo, a posljedice toga vidjet ćemo tek za kojih 20-ak godina, onda kad ćemo se porazboljevati i poumirati i nećemo doživjeti unučad niti većinu onoga što su doživjeli mnoge generacije prije nas. One koje su se na roditeljstvo odlučivale puno ranije.

    (Govorim o nekoj statističkoj većini, a ne o vitalnim i fantastično dugovječnim individuama)

    Životni uvjeti su takvi, bla bla, nemamo vremena ni uvjete još za djecu, zbog posla, bla, hoćemo se situirati, hoćemo putovati, hoćemo dulje mladost živjeti, još se osjećamo premladi, ne osjećamo se još spremni za roditeljstvo, još nemamo adekvatnog partnera itd. itd.....,

    Za punih deset godina, i više, pomaknuli smo neke vlastite granice mladosti. Neke je to koštalo time da kasnije uopće ne mogu zanijeti, a većina nas će se s posljedicama suočiti puno kasnije.
    Neću se upuštati u rasprave o situacijama kad se zaista nije moglo, unatoč silnoj želji, nego se ne slažem sa shvaćanjem (Madona sindrom) da su 40.-e godine najbolje da se krene imati dijete.

    Ne radi se tu uopće o živcima i iskustvu, ili spremnosti da se s veseljem dočeka to dijete, meni su trudnoća, rađanje i odgoj djeteta u 40.-oj bili ljepši i lakši nego deset godina ranije,
    ali načelno,
    mislim da je trend odgođenog majčinstva - pogrešan i da se danas puno ljudi za roditeljstvo odlučuje u dobi kad su za to prestari.

    Podupirem da želju realiziraju i tada, i uvijek, vjerujem da se neće pokajati, ali ponavljam, to ništa ne mijenja na činjenici da je to dob kad su djeca već mogla biti na poslu ili na faksu, a ne u pelenama.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    silvia, sretno!


    Ja bi ti samo šapnula još i ovo: prije svega napravite spermiogram, ako je dobar krenite u akciju, ako nije, javite se u neku od klinika koje se bave potpomognutom oplodnjom. Ako u roku od 6 mjeseci pokušavanja ne upali, javite se na istu adresu.
    x

    Ja bih odmah napravila i osnovne hormone + barem jedan ciklus pratila UZV-om (ili barem LH trakicama). Čisto da znam na čemu sam.

  31. #31
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja moram potpisati Nenu
    iz cipela one koja je drugo dijete rodila sa 40
    da sada mogu promijeniti, prvo bih rodila sa 27, drugo sa 30

    (ispričavam se svima koje ne mogu zanijeti otprve, kao ja)

  32. #32
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Nije li Silvia u uvodnom postu napisala da su pregledani oboje kod dokotra i da su zdravi? Pretpostavljam da to znači da je ona bila kod ginekologa i napravila obradu (ultrazvuk, hormoni) i da je NJM uradio spermiogram.

  33. #33
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I ja lajkam Nenin post; MM i ja danas imamo godina kao pokretačica teme i njen muž, i dijete od 9.5 godina, i što reći - drugi puta bih drugačije.
    Nismo tako lepi niti mladoliki kao većina prisutnih na temi, pa nam se dogodilo i da nas mijenjaju za dede i bake.
    I uvijek uzmite u obzir mogućnost da vas vaše dijete može jako trebati puno duže nego što je to uobičajeno.

  34. #34
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Imajmo svi na umu da plodnost žena počinje opadati već prije tridesete godine. Slijede onda nagli padovi plodnosti već iza 35., pa opet iza 38. godine.
    Vjerojatnost da ostvari trudnoću zdrav par u kojem je žena u dobi od 44 godine iznosi manje od 5% mjesečno.
    Već oko 42.- 43. godine više od 70% žena ne može zatrudniti, a kamoli roditi. Više od 50% trudnoća kod žena u dobi od 43-44 godine završava spontanim pobačajem. Kod žena starijih od 45 godina, više od 60 % ostvarenih trudnoća završi spontanim pobačajem. Uzroci tih spontanih pobačaja su u najvećoj mjeri uzrokovani poremećajima u broju i strukturi kromosoma jajnih stanica koji se zatim prenose na broj i strukturu kormosoma kod embrija.

    Ovo ne pišem da bih nekome ubijala nadu da će ostvariti majčinstvo u srednjim 40-tim godinama, već zato da svi koji čitaju i žele djecu, ne odgađaju trudnoću vjerujući da žena može roditi kad god to poželi. Ne, ženska reproduktivna sposbnost, na žalost, najčešće prestaje i prije 40-te. Prestanak reprodukcijske sposobnosti biološki je zadat i zbilja nema veze s tim činjenica da se u 40-tima osjećamo mlado, da izgledamo mladoliko, da smo aktivne i vitalne. Biologija je najčešće jača od naših želja.

    Sretno svako ženi koja želi majčinstvo, bez obzira koliko godina imala.
    Posljednje uređivanje od Inesz : 19.02.2014. at 12:28

  35. #35
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    joj. ne znam, ja opet mislim da je gore roditi s dvadeset nego s četrdeset, već ako se može birati.
    drugi porod u 31. mi je bio ok po svemu.

  36. #36
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nisi rodila sa 40, pa ne znaš

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    nisi rodila sa 40, pa ne znaš
    Pa kad smo već kod toga.... sve ima svoje prednosti i nedostatke.

    Da sam ja rodila s 20, sigurno bi mi fizički bilo lakše iznijeti trudnoću, roditi, izdržati noćna buđenja i kasnije trčati za klincima, ali tu stvar završava, na fizičkoj spremnosti. Sve ostalo (životno iskustvo, situiranost, studij, karijera...) je na strani kasnije trudnoće i poroda.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa kad smo već kod toga.... sve ima svoje prednosti i nedostatke.

    Da sam ja rodila s 20, sigurno bi mi fizički bilo lakše iznijeti trudnoću, roditi, izdržati noćna buđenja i kasnije trčati za klincima, ali tu stvar završava, na fizičkoj spremnosti. Sve ostalo (životno iskustvo, situiranost, studij, karijera...) je na strani kasnije trudnoće i poroda.
    Na ovoj temi uopće nije riječ o rađanju s 20 godina, nego o onoj 25 godina kasnije, dakle, cijelu jednu generaciju kasnije. Ako je cura od 20 god.završila školu, zaposlila se, ili nije, ako partner radi, ako su uvjeti relativno ok, i oni su spremni, zašto ne i tada.

    Iako, po meni, a i Aristotel je još o tomu pisao davnih dana, nekakva optimalna ,prosječna, dakle, ne za pojedinca svakog, već nekako općenito najbolja dob za start je ona oko 25.
    To u staroj Grčkoj, a nisu žene studirale.

    I nije problem ni 26, 27, 28...30....ali ono gdje smo mi došli je da netko uopće pita jel prestar sa 45 ili 50 za prvo dijete. Taj trend je u svojoj biti pogrešan i ima svoje posljedice.

    Ma nisi prestar ni sa željom ni sa iskustvom, niti je mene briga za druge mlade mame u parku, ali za djetetovu budućnost, i svoju, i to ima svoju stranu,
    to je kao neki općeniti trend loše i mnoge to košta u konačnici, takvo shvaćanje, polazište da ima vremena napretek.

    Naravno da si iskusniji i pametniji s godinama, trebao bi biti bolji i pametniji u svemu, pa tako i u roditeljstvu, ali evo, ja ću se makar ovako, napismeno, odupirati tomu da se teze o vječnoj mladosti i odgađanju roditeljstva unedogled provlače kao poželjne za ukupnu populaciju.
    Posljednje uređivanje od Nena-Jabuka : 19.02.2014. at 12:57

  39. #39
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa kad smo već kod toga.... sve ima svoje prednosti i nedostatke.

    Da sam ja rodila s 20, sigurno bi mi fizički bilo lakše iznijeti trudnoću, roditi, izdržati noćna buđenja i kasnije trčati za klincima, ali tu stvar završava, na fizičkoj spremnosti. Sve ostalo (životno iskustvo, situiranost, studij, karijera...) je na strani kasnije trudnoće i poroda.
    Gledajući sebe, potpisujem Peterlin, a dodajem i zrelost i odgovornost.

  40. #40
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ali na ovoj temi nije riječ o tome da se promovira kasno roditeljstvo kao naj izbor, nego da je netko u situaciji da razmatra to kao konkretnu mogućnost za svoj život.
    edit: @ Nena
    Posljednje uređivanje od vertex : 19.02.2014. at 13:03

  41. #41
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Ne slazem se s ovim sto napisa Peterlin, da je samo fizicki lakse imati djecu ranije... Ne studiraju svi, pa tako to o studiju i karijeri za mnoge nije nikakav argument... U 20-toj mozes imati i 3 godine staza, zavisi od struke. Ono sto moja mama koja je rodila trece u 44-oj iznosi kao teskocu jeste pomanjkanje energije i zivaca 5-10 godina kasnije... Ustvari, s bebom je lako, u pubertetu je tu vec veliki generacijski jaz...

    Ali, na temu: sretno pokretacici teme, ako zelite bebu, onda pokusajte, zasto da ne...

  42. #42
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ne razumijem . Ja sam bila zrela i odgovorna sa 25 kad sam prvi put rodila.
    iskreno, da sad rodim u cetrdesetima ( jos nemam toliko) trece , bila bih jako opterecena i pod stresom.
    Ne toliko zbog godina , nego zbog zivotnog iskustva sa trudnocama , porodom , zdravljem djece , skolovanjem...
    hocu reci , nema to toliko veze sa zivotnom dobi, nego sa zivotnim iskustvom koje sam nakupila do sad uz djecu.
    ok, mozda sam ja malo ekstremni primjer , jer nista nije islo jednostavno ..., ali zaista odrastanje djece nosi posebne izazove. Jos nisam sa prvim niti u pubertet zagazila...

  43. #43
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    ali evo, ja ću se makar ovako, napismeno, odupirati tomu da se teze o vječnoj mladosti i odgađanju roditeljstva unedogled provlače kao poželjne za ukupnu populaciju.
    Nena, pa nitko ne piše da je rađanje u 40-tima poželjno za ukupnu populaciju. Ali osobama kojima se život tako posložio ne mora biti nepoželjno i da, može biti poželjno.
    Ovdje se govori o vlastitim iskustvima i o jednom konkretnom, Silvijinom, slučaju, pokušavaju joj se dati različite perspektive, od Ineszinih neumoljivih brojki, do vlastitih iskustava kasnijih trudnoća. Nekome je to bio izbor, nekome se život tako posložio.
    I naravno da stariji roditelji imaju potrebu sebe pokazati u drukčijem svjetlu od onoga "stariji, usporeni, prezabrinuti.." kakvim ih se često doživljava.

  44. #44
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    gle, nena, pa nije se stvorio neki većinski trend za rađanje s 45+... radi se o pojedinačnim obiteljima koje, ako žele i misle da mogu osigurati neku logistiku oko te djece za svaki slučaj, trebaju imati djecu.
    blesavo mi je potezati osobne primjere, ali kada je moja mama prije skoro 30 godina išla roditi s 38 to je bio bum! maltene šta će starica u rodilištu. i to mi je bezveze.

  45. #45
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ovo je dokument o kojem Inesz priča. Za one kojima se ne da čitati, prepisujem sljedeću tablicu:

    Dob rodilje

    <= 14 - 9
    15-19 - 1354
    20-24 - 6759
    25-29 - 1398
    30-34 - 12920
    35-39 - 5438
    40-44 - 1041
    =>45 - 58

    Ima i interesantna tablica (ta mi je prevelika za prepisivanje) na stranici 6 "Udio živorođenih od majki u dobi 35 godina i više", pa pogledajte trend zemalja u regiji od 1995. na ovamo.

    ***

    silvia, vjerojatno bi bilo bolje da imate 10 (ili 20 ) godina manje, ali da je to razlog radi kojeg treba unaprijed odustati od roditeljstva - po meni, nipošto. Samo gledaj da, ako je ikako moguće, upadneš u ovu kategoriju gdje se porodi još uvijek broje u tisućama Sretno!!

  46. #46
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    nisi rodila sa 40, pa ne znaš
    pa rodila je s kojih mjesici prije 40 pa se svodi na isto


    ja sam zadnje rodila s 40 i kusur mjeseci, moja baka zadnje rodila davne 42 s 42 i sitno, nakon 14 godina ne rađanja djece, to zadnje dijete je jedino preživjelo rat i poratje.

    inače pričal mi je moj matičar ( nekadašnji župnik moje rodne župe) da je vjenčao par ona s 46 godina , on koju godinu više, i u prvoj godini braka je zanijela dijete.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 19.02.2014. at 13:10

  47. #47
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ali na ovoj temi nije riječ o tome da se promovira kasno roditeljstvo kao naj izbor, nego da je netko u situaciji da razmatra to kao konkretnu mogućnost za svoj život.
    edit: @ Nena
    Tocno.
    Zato i mislim da ljudi koji se odluce za djecu kasno zbog zivotnih okolnosti jesu vise " uscuvani" od oni koji vec imaju djecu u njihovoj dobi. A sad sto zivot nosi za 10-15 godina , tko bi to uopce mogao znati...
    zaista se time nitko ne bi previse trebao opterecivati, jer i tako imamo samo -danas.

  48. #48
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam bila zrela i odgovorna sa 25 kad sam prvi put rodila.
    Sirius, govorimo o vlastitim iskustvima. Ja stvarno sad mislim da u svojim 20-tim nisam bila zrela i odgovorna za majčinstvo. Možda se varam, možda bi me hormoni pukli jednako kao sad, ali sjećam se da su mi tada bile važnije druge stvari.

  49. #49
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    pa rodila je s kojih mjesici prije 40 pa se svodi na isto

    nisam neka matematičarka, ali od 31 godine do 40 je razlika od 9 godina
    nikako ne "s kojih mjeseci prije"

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ma da , bez brige , hormoni pucaju u svakoj dobi.
    Za zusku.
    Posljednje uređivanje od sirius : 19.02.2014. at 13:12

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •