Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Krađa.

  1. #1
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno Krađa.

    MOLIM VAS POMOĆ.
    Moj 15 sin je prije mjesec dana ulovljen u krađi cokolade u Kauflandu.Pozvani smo od strane policije da dođemo po dijete.
    E sad,danas sam dobila poziv iz czss da dođemo na razgovor zbog toga.I kaj sad,jel može to imati kakve posljedice za njega dalje i sl.

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    mislim da ne, ali će valjda idući put odma i policija tebe zvati.


    kaj je bilo na Czzo

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ajoj, strašno....

    Inače, taj razgovor je vjerojatno i osmišljen baš zato da se dijete okani takvih radnji ubuduće.

    Gdje bi moglo biti posljedica - kad se bude pokušao zaposliti, neće moći dobiti potvrdu o nekažnjavanju: http://www.legalis.hr/forum/showthre...tnu-kra%C4%91u

  4. #4
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    Moramo ići u centar u pon.Ja sam danas javila da ce doci suprug.Gđa je rekla da je to kratki raz.od 15 min.da vide dal je doma sve ok.Pitala sam dali mora doći i dijete.Ona je mislila da je on mali,a kad sam joj rekla da je 1 srednje,rekla je nek i on dođe.
    A Bože,problema zbog njegovog glupiranja.

  5. #5
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ajoj, strašno....

    Inače, taj razgovor je vjerojatno i osmišljen baš zato da se dijete okani takvih radnji ubuduće.

    Gdje bi moglo biti posljedica - kad se bude pokušao zaposliti, neće moći dobiti potvrdu o nekažnjavanju: http://www.legalis.hr/forum/showthre...tnu-kra%C4%91u
    Pa to mi je.Mislim nije policija nista rekla dal su kakvu prijavu pisali.Mi smo samo morali doći po njega u Kaufland.

  6. #6
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ajme, filip, suosjećam...
    Ja sam ukrala čokoladu dvaput, par godina mlađa, ali dovoljno velika da znam što radim. Drugi put su me uhvatili. Nije bilo policije, ali tete iz samoposluge su se pobrinule da me jako dugo podsjećaju što sam napravila.

  7. #7
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Mene nikad nitko nije uhvatio u toj dobi pa me svejedno prošla ta faza.

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ajoj, strašno....

    Inače, taj razgovor je vjerojatno i osmišljen baš zato da se dijete okani takvih radnji ubuduće.

    Gdje bi moglo biti posljedica - kad se bude pokušao zaposliti, neće moći dobiti potvrdu o nekažnjavanju: http://www.legalis.hr/forum/showthre...tnu-kra%C4%91u
    Peterlin, normalno se dobiva potvrda o nekaznjavanju jer se sa 18 brisu zapisnici. Jedino kod zaposljavanja u mup-u i tajnim sluzbama , ostaje na uvid u slucaju da se tamo zeli zaposliti.

    a sto se tice centra za socijalnu skrb, to standradna procedura, oni moraju napraviti zapisnik i to je to.
    ako nema problema u obitelji, nitko bas vise nece za nista pitati.

  9. #9
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj filip prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to mi je.Mislim nije policija nista rekla dal su kakvu prijavu pisali.Mi smo samo morali doći po njega u Kaufland.
    mislim da ne. kao prvo to je beznacajno djelo. vrijednost je premala da bi se pokretao postupak. a jos je i maloljetnik.
    kao drugo, prvi put je, nije neki obrazac ponasanja, a i faza koju su mnogi, mnogi prosli.
    Posljednje uređivanje od leonisa : 26.02.2014. at 16:04

  10. #10
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, normalno se dobiva potvrda o nekaznjavanju jer se sa 18 brisu zapisnici. Jedino kod zaposljavanja u mup-u i tajnim sluzbama , ostaje na uvid u slucaju da se tamo zeli zaposliti.

    a sto se tice centra za socijalnu skrb, to standradna procedura, oni moraju napraviti zapisnik i to je to.
    ako nema problema u obitelji, nitko bas vise nece za nista pitati.
    Ajde fala bogu, ovo zvuči razumno.
    filip, nadam se da će sve biti ok! I želim vam što manje adolescentskog glupiranja...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    ma neće mu ništa ući u evidenciju.
    policija za krađu robe koja je manja od 1000 kuna vrijednosti ne diže prijavu. može ga samo dućan prijaviti, a zbog te jedne male čokoladice oni to sigurno neće napraviti.

  12. #12
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    A bedak,još veli da ga je neki frajer skuzio,pa se premisljao bi nebi.Mladost ludost.
    Mene je teta ulovila,al sam imala puno manje godina nego on.Nekako mi je ipak veliki za takve gluposti.

  13. #13
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Misliš li da može biti nešto ozbiljnije iza ovoga, ili je samo blesast?

  14. #14
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    filip, oprosti, ovo ja više sama sa sobom razgovaram, tj. postavljam pitanja koja bih sebi postavljala da mi A. dođe mi takvim nečim.

  15. #15
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    Pa i u skoli je popustio,veli razrednik da nije neznanje koliko njegova neozbiljnost,prave gluposti pod satom.Isao je i kod psihologa zbog popustanja u školi.Ja naravno ludim zbog toga,pa vičem,pa lijepo s njim.
    Muž veli dog ga to ne prođe neće se uozbiljit.

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj filip prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i u skoli je popustio,veli razrednik da nije neznanje koliko njegova neozbiljnost,prave gluposti pod satom.Isao je i kod psihologa zbog popustanja u školi.Ja naravno ludim zbog toga,pa vičem,pa lijepo s njim.
    Muž veli dog ga to ne prođe neće se uozbiljit.
    Ne bih ja to zanemarila... Treba mu pomoći da ga to prođe. Prvo, od vikanja nikakva korist - oni to ne čuju i ignoriraju. On je sad u prvom srednje. Tijelo odrasloga, a pamet kokošja... Skreće glupostima pažnju na sebe (možda kod društva u razredu, a možda i kod vas doma... ne znam.... ). Reci ti njemu ipak da će mu takve stvari ući u maloljetnički dosje, a ono da se to briše prešuti, jer ne briše se to, samo nije svima dostupno. Što ako čovjek danas sutra poželi studirati kriminalistiku? Uskratio si je tu mogućnost, a zapravo ne znaš na što sve to još može utjecati. Ne briše se, ali se ne prave problemi oko toga AKO se sranja ne ponove. Ako se dogodi još neki kiks, i te kako će to murja izvući - nemojte se zavaravati...

    Da se to mojim dečkima dogodi, porazgovarala bih s njima kao s odraslima - pa veliki su bratemili za takve gluparije. Prvo bih se zapitala koji su razlozi za to (prelazak u srednju školu je mogući i vjerojatan razlog). Dalje - pitam se u kakvo društvo čovjek mora upasti da mu tako nešto pada na pamet... Svojima bih rekla da se dokažu ocjenama, uspjesima, a ne sranjima ove vrste.... Nikakva briga za njihove osjećajčiće u ovoj dobi ne dolazi u obzir. Gdje mu je bila pamet? Je li pomislio kako će se mama i tata osjećati (i on skupa s njima) i koje su dugotrajne posljedice za njega i obitelj??? A ako se oko toga ne brine, fakat je dobar trenutak za psihologa da se izbjegnu veći problemi. A doma - ja svoje dečke pitam što bi oni sebi odredili za kaznu. Obično je to uskrata elektronike na rok taj i taj... ili uskrata odlaska na rođendane i kino (jer još ne izlaze s društvom).

    Offt. kad sam se ja u 2. razredu srednje škole napila prvi i jedini put u životu (i to ne "onak" nego samo malo, ali se vidjelo da sam pod gasom), nisam smjela izlaziti s društvom subotom 6 mjeseci. Pa sam se okanila gluposti. A još bolje - kad sam takva došla doma, vidjeli su me obiteljski prijatelji koji su bili prvi susjedi i dobri prijatelji mog razrednika. Bruka do neba... Ufff... Mislim da mi je to bilo gore od kazne koja me snašla. Ali nije mi palo na kraj pameti da ponovim glupost.

    Sretno!

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Potvrda o nekažnjavanju koja se traži kod zapošljavanja je zapravo potvrda mjesno nadležnog suda da se protiv osobe pred tim sudom ne vodi kazneni postupak.
    Što će reći da se pred drugim općinskim sudom može voditi postupak, a potvrda svejedno može biti čista (recimo, napraviš belaj u Puli, a potvrdu o nekažnjavanju dižeš u Zagrebu, gdje živiš).
    Isto tako, ako je donesena pravomoćna presuda pred nekim sudom, potvrda o nekažnjavanju je isto tako čista.
    Ako je presuda nepravomoćna ili je u tijeku kazneni postupak ili je izrečena kazna zatvora (ne uvjetna) to vidi na potvrdi o nekažnjavanju, tj. potvrda nije čista.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Potpisujem djelomično gitu, s tim da je točno da se potvrda da se ne vodi kazneni postupak diže na sudu po mjestu prebivališta, no ako se postupak vodi pred nekim drugim sudom, taj sud je obavijest da se vodi kazneni postupak dužan dostaviti Općinskom sudu prema mjestu prebivališta okrivljenika, isto tako i podatak da je presuda postala pravomoćna, odnosno da je postupak pravomoćno dovšren.

    Što se tiče klasične kaznene evidencije, i kod nje postoji vremenski period nakon kojeg nastupa rehabilitacija, odnosno kaznena evidencija se briše nakon određenog vremena, ako u međuvremenu nije bilo novih pravomoćnih presuda.

    Što se tiče samog djela, ono je beznačajno, i dućan bi u ovom slučaju morao podnijeti privatnu tužbu, a nisam sigurna (morala bi provjerit) dal se ona može podnijet protiv maloljetnika. Obično dućani podižu privatne tužbe protiv onih koji učestalo kradu i s kojima stalno imaju problema.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Mislim da su ovdje u igri dvije stvari:

    - jedno je ovo što Roko_mama i Gita75 navode - pravni status

    - drugo je ono što ja navodim - kako da dijete/mladić shvati da je učinio nešto što ima dugotrajne i ne baš tako lako izbrisive posljedice

    Već na mom prvom linku vidi se kako to ide - da bi krađa ušla u evidenciju, trgovina ju mora prijaviti. U opisanom slučaju oni su kontaktirali czss (primjereno krađama koje počine maloljetnici) i to je odlično, pa nije vjerojatno da će ta krađa biti igdje evidentirana.

    Ono što je bitnije - ja bih svom djetetu i te kako napomenula da se takve stvari evidentiraju ili barem MOGU evidentirati, pa da mu se danas-sutra mogu obiti o glavu. Isto kao i štajaznam (ništ bolje mi ne pada na pamet) glupe razularene fotke s tuluma na facebooku. To im može zatvoriti mnoga vrata za stipendije i zapošljavanje.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ja sam se samo referirala na potvrdu o nekažnjavanju, koja je u biti nešto drugo i svojim nazivom dovodi u zabludu.
    A glede ovoga, u potpunosti se slažem:
    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Ono što je bitnije - ja bih svom djetetu i te kako napomenula da se takve stvari evidentiraju ili barem MOGU evidentirati, pa da mu se danas-sutra mogu obiti o glavu. Isto kao i štajaznam (ništ bolje mi ne pada na pamet) glupe razularene fotke s tuluma na facebooku. To im može zatvoriti mnoga vrata za stipendije i zapošljavanje.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Peterlin u potpunosti se slažem s tobom. Ja sam htjela samo mami reć kako stvari stoje s tim da on u principu neće imat kasnije posljedica, a ja bi isto kao i ti svojem u takvom slučaju navela da će se to svakako evidentirat, i vidjet danas sutra, da shvati kako svako ponašanje ima svoje posljedice, i baš je zato po mom bitan taj razgovor u Centru da vidi da njegovo ponašanje ima posljedicu (za početak, znači razgovor u Centru i vjerojatno nadzor od Centra ako procjene da je potrebno), dapače, ja bi zamolila socijalnu radnicu da ode u školu i porazgovara s njim oko ocjena i ostalog, da shvati to ozbiljno. Znam da naše socijalne na sudu idu u školu i vrše nadzor.

  22. #22
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    Ja se nadam da ce u pon.sve dobro proći.Teško je doprijeti do njihovih glava,i natjerat ih da shvate posljedice svojeg ponašanja.
    A i vremena su se jako promjenila,svi smo mi radili sr...,gluposti,joj kad se samo sjetim,pa bez svega toga bi mi sječanje na djetinjstvo bilo bezveze.Danas te zovu u školu radi svega,djele jedinice iz vladanja,prof.neznaju kako umiriti ove prvašiće a kamoli osmaše,ili ove starije.
    Stvarno treba s njima puno strpljenja ,razumjevanja,i stalno stalno pričat.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj filip prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se nadam da ce u pon.sve dobro proći.Teško je doprijeti do njihovih glava,i natjerat ih da shvate posljedice svojeg ponašanja.
    A i vremena su se jako promjenila,svi smo mi radili sr...,gluposti,joj kad se samo sjetim,pa bez svega toga bi mi sječanje na djetinjstvo bilo bezveze.Danas te zovu u školu radi svega,djele jedinice iz vladanja,prof.neznaju kako umiriti ove prvašiće a kamoli osmaše,ili ove starije.
    Stvarno treba s njima puno strpljenja ,razumjevanja,i stalno stalno pričat.
    Kako je prošlo?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •