Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 227

Tema: usporen govorni razvoj kod dvogodišnjaka

  1. #51
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    JELA101, znam puno sličnih slučajeva, pa i sa svojim vlastitim djetetom. Komunicira li ona s vama? Pokazuje li prstićem? Mumlja li? Ako to sve radi, rekla bih da joj samo treba vremena.
    Dobro je što se pratite kod liječnika, nije dobro što ste ukomirani. Pa što ako bi dijete zaista i imalo neki problem? Uz puno ljubavi, volje i rada svašta se može napraviti.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Pokazuje prsticem na nesto kad joj se pokaze, pa ona ponovi. Ali ne komunicira bas previse s nama. Makar kad je neka igra zna se lijepo nasmijati i sudjelovati, npr, igramo se da nam nogice smrde pa joj pomirisimo nogu i onda se glupiramo da kao jako smjudi i da se mora zacepiti nos, pa ona sama gura nogu nama pod nos... dosta radimo kroz pjesmice pa je nekad uhvatimo kako pred ogledalom ponavlja sama.... glava ramena koljena i stopala, dodirujuci pritom dijelove koje pjeva, isto tako sa kad si sretan....kada je ispred ogledala, glupira se i radi face, pa hoce staviti neku kapu na glavu pa donese meni da joj stavim, ispred ogledala najbolje reagira i sa pogledom u oci. Zna jako dobro slagati oblike, voli stavljati magnete na frizidrer, zna dati bebi maloj piti iz bocice.... zabrinuti smo ali nas uvjeravaju svi (pa i defektologinja kod koje smo bili da treba raditi s njom i da ce samo jednom kliknuti. Zaboravio sam reci da mumlja sve u 16, doslovno se nekad ne gasi, pa u tom mumljanju izlete rijeci koje joj ponavljamo preko dana.

  3. #53
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Jela, uživajte u svome djetetu. Sigurno će uskoro progovoriti, samo što nije.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Brine nas sto ne inicira komunikaciju, nego se dosta sama igra. A sto se tice pricanja, ona ima svoj neki jezik bez previse znacenja koji stalno prica. Ne znam jeli to dobro ili ne. Pogled u oci je svakim danom sve cesci, jos uvijek nedovoljan ali mogu reci da sve bolje.....

  5. #55
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Motorika ide prije govora. Dajte joj olovku da s njom piše i imate na Fb Linit design koji rade svakakve predmete od drva za vježbanje fine motorike. Moja je tak ko vaša.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Nekada kada joj je nesto interesantno stvarno se igra s nama i ponavlja sto radimo, imamo par igara koje su joj u vecini puta smjesne, ali kad je nesto zainteresira drugo ne mozes doci do nje nikako, cak onako ramenom kao da se mice-sto tumacimo da zna da smo tu ali nas bas ne sljivi, makar oko nicega se ne zadrzava duze od 10 ak minuta.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Dosla nam je zena za igru pa ispocetka pokazuje nama sto da radimo i uglavnom se svodi na dosta glupiranja i ekspresija.... neke stvari djeluju ali nam se cini da idemo toliko malim koracima da je to za poluditi.... seciramo je dnevno svake minute i to je najgore. Opet, jucer smo se igrali dobrih 10 ak minuta da me bebica lupi po glavi pa ja kao padnem i onda mi ona da pusu i ja je zagrlim.... i tako 7 puta i ona se smije gleda u oci dolazi do mene, bas smo se razveselili.... a onda opet izvedemo je u park i tamo malo pogleda drugu djecu i onda.pici okolo svojim putevima. Najvise ju zanimaju stepenice jer savladava penjanje i spustanje. Nas stvarno ne dozivljava vani osim kad se hoce nositi pa dodje i gura rukice prema nama....

  8. #58
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj JELA101 prvotno napisa Vidi poruku
    Nekada kada joj je nesto interesantno stvarno se igra s nama i ponavlja sto radimo, imamo par igara koje su joj u vecini puta smjesne, ali kad je nesto zainteresira drugo ne mozes doci do nje nikako, cak onako ramenom kao da se mice-sto tumacimo da zna da smo tu ali nas bas ne sljivi, makar oko nicega se ne zadrzava duze od 10 ak minuta.
    Lako može biti da je zbog naglog razvoja motorike govor u drugom planu. Ja bih se sa pedijatrom posavjetovala da li je rani razvoj djeteta uredan ili ima odstupanja, pa onda odlučila što dalje.

    Za svoju mirnu savjest, možete potražiti stručnu pomoć. U Zagrebu ima više mjesta na kojima se to može, samo se svuda čeka, ali u ovoj dobi vjerojatno nije problem pričekati 2-3 mjeseca na red.

    Moj stariji sin imao je kašnjenje u govorno-jezičnom razvoju i motorici, vodili smo ga u Suvag, jer se tamo nudi kompletna dijagnostika gdje se može provjeriti sluh i govor (liječnik (orl), psiholog, neurolog, logoped, u našem slučaju i fizijatar): http://www.suvag.hr/

    Kabinet za ranu komunikaciju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta također dolazi u obzir: http://centar.erf.unizg.hr/index.php...ikaciju-o-nama

    Bolnica na Goljaku isto je dobro mjesto gdje se može obaviti dijagnostika: http://www.sbgoljak.hr/

    * * *
    Mi imamo odlično iskustvo sa Suvagom za oba sina, ali druge ustanove ne poznajem, pa ne mogu iznijeti vlastite dojmove. Ima i privatnih logopedskih kabineta, ali u ovoj dobi najbolje je potražiti neku sveobuhvatnu dijagnostiku koju u pravilu nude ustanove koje su u zdravstvenom sustavu.

  9. #59
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    I da - Suvag ima poseban vrtić za djecu s kašnjenjem u govorno-jezičnom razvoju. Ne moraju to nužno biti djeca sa smetnjama sluha. Ako imaju smetnje u razumijevanju govora (a opis mi u ovom slučaju malo vuče na to) Suvagov vrtić i njihovi radni terapeuti su definitivno najbolje mjesto gdje se u Zagrebu može dobiti učinkovita stručna pomoć. Osim toga, imaju sve prateće službe.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Definitivno ima odstupanja u komunikacijskom razvoju, rekli su svi da je inteligentna, stvarno nalazi brzo rjesenja za probleme. Nas najvise muci ta nekomunikacija i ne odazivanje na ime, cak je i kontakt ocima sve bolji. Neke stvari sto nam je pokazala gospodja za floor time funkcioniraju i daju rezultat. Ali kad je nesto zaintrigira ili ako joj nije interesantno ne mozes je dobiti nikako.

  11. #61
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj JELA101 prvotno napisa Vidi poruku
    Definitivno ima odstupanja u komunikacijskom razvoju, rekli su svi da je inteligentna, stvarno nalazi brzo rjesenja za probleme. Nas najvise muci ta nekomunikacija i ne odazivanje na ime, cak je i kontakt ocima sve bolji. Neke stvari sto nam je pokazala gospodja za floor time funkcioniraju i daju rezultat. Ali kad je nesto zaintrigira ili ako joj nije interesantno ne mozes je dobiti nikako.
    Da li reagira na druge zvukove?

    Ovo spominjem iz iskustva, zato jer mi nismo shvatili na vrijeme da je kod našeg starijeg sina između ostalog u pitanju bila teška nagluhost. Kontakt očima je bio ok, ali isto nije reagirao na ime jer jednostavno nije čuo. Čak je i televizija bila zanimljivija od običnog govora. Ali s vremenom i uz terapiju sve se riješilo do polaska u školu, iako smo logopedu hodočastili još neke 3 godine, ali mogao je krenuti u redovnu školu. A u dobi od 2,5 godine fond riječi bio je manji od 20. Imam stare snimke - danas kad to pogledam ne mogu vjerovati kako mu je loš bio govor, a eno ga danas, klipan je odlikaš u zahtjevnoj gimnaziji.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Reagira na druge zvukove, i voli igracke koje sviraju i proizvode zvukove, i kad joj je zanimljiva igra odazove se na ime, ali vrlo nas tesko ukljucuje u komunikaciju, ponavljam, osim kad smo joj zanimljivi onda i donese neki predmet s kojim hoce da se bavimo. Makar nekada uzme ruku pa odvede do necega sto zeli. Svoj jezik stvarno melje 100 na sat, pa i ponovi neke stvari, ali najgore je jer mi ne razumijemo sto nam dijete zeli vecinu vremena. u totalnom smo mraku nazalost i ne znamo sto da radimo

  13. #63
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Brbljanje je stepenica prije prvih riječi i govora.

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj JELA101 prvotno napisa Vidi poruku
    Reagira na druge zvukove, i voli igracke koje sviraju i proizvode zvukove, i kad joj je zanimljiva igra odazove se na ime, ali vrlo nas tesko ukljucuje u komunikaciju, ponavljam, osim kad smo joj zanimljivi onda i donese neki predmet s kojim hoce da se bavimo. Makar nekada uzme ruku pa odvede do necega sto zeli. Svoj jezik stvarno melje 100 na sat, pa i ponovi neke stvari, ali najgore je jer mi ne razumijemo sto nam dijete zeli vecinu vremena. u totalnom smo mraku nazalost i ne znamo sto da radimo
    Djeca često razumiju više nego što mi mislimo. Kod mog mlađeg (bez smetnji sluha i s urednim govornim razvojem) bilo je efikasno pogledati ga u oči i reći "Što želiš? Reci mi... Pokaži mi...."

    Kod starijeg to nije palilo. Njemu je na kraju najbolji terapeut u ranoj dobi bio mlađi brat. Da nije on tako brzo progovorio, pitanje je da li bi mi prokužili da nešto nije u redu sa starijim. I da - iskusna odgajateljica u vrtiću uputila nas je na Suvag. Do danas smo joj zahvalni.

    Postoji i literatura o poticanju govorno-jezičnog razvoja kod male djece. Ne treba se bacati u trošak, ima toga po knjižnicama: http://www.foma.hr/prirucnici-za-rod...icnog-razvoja/

  15. #65

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj JELA101 prvotno napisa Vidi poruku
    Reagira na druge zvukove, i voli igracke koje sviraju i proizvode zvukove, i kad joj je zanimljiva igra odazove se na ime, ali vrlo nas tesko ukljucuje u komunikaciju, ponavljam, osim kad smo joj zanimljivi onda i donese neki predmet s kojim hoce da se bavimo. Makar nekada uzme ruku pa odvede do necega sto zeli. Svoj jezik stvarno melje 100 na sat, pa i ponovi neke stvari, ali najgore je jer mi ne razumijemo sto nam dijete zeli vecinu vremena. u totalnom smo mraku nazalost i ne znamo sto da radimo
    Potrudite se da joj budete zanimljivi što češće . Eto, napisah i ostah živa.
    Uz sve moje saosećanje kao neko ko je i sam paničar i čije je dete konačno probrbljalo sa pune 2,5 godine, usudiću se:
    Defektologica je rekla da je sve još u okvirima za dob. Defektologica je rekla da je dete inteligentno. Defektologica je rekla da će joj kliknuti.
    Dete brblja svoje, pokazuje prstom, igra se imitativno, razvija se psihomotorički, ponovi poneku reč tu i tamo, odaziva se na ime kad hoće, veselo je, učestvuje u zajedničkoj igri, može da drži pažnju deset minuta.
    Pobogu, takvo je 80-90% dece tog uzrasta. Šta više treba?
    Sve ste već preduželi, sad uživajte u svome detetu.
    Naučite da je razumete. posmatrajte je. Hvalite je. Ponosite se njome.
    Ne zato što ona sigurno nema komunikacijskih poteškoća. Možda ima.
    Ali ni jedno dete ne voli da komunicira sa dva odrasla bića koja je gledaju zastrašeno i ispitivački sve vreme.
    Puno, puno više će komunikacijski postići dva roditelja koja ne seciraju svoje dete, već je prihvataju takvu kakva je.
    Uz terapiju i kontrole, ali bez tog osećaja panike i dečje "neispravnosti".

  16. #66

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Hvala na pomoci svima. Moramo jako puno raditi ali se stvarno nadam da cemo uz puno ljubavi i rada uspjeti izvuci pui potencijal nase male bebice. Trenutno smo u ogromnoj brizi od nepoznatog i to se naravno osjeti na bebi jer ona najbolje reagira kad smo svi opusteni, tesko je biti dobre volje i umirati od brige. Nadam se da cemo se skockati malo i uspjeti sa nasim andjelom

  17. #67
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ni jedno dete ne voli da komunicira sa dva odrasla bića koja je gledaju zastrašeno i ispitivački sve vreme.
    Ovo mogu potvrditi. Ja sam takva. Grozno nešto. Makinalno idem ispravljat dijete i radim paničarske face i sva sam da prostite u k. Onda se dijete isto zbedira. A otac, sva sreća, neopterećen, igra se i ništa ga ne brine pet posto. Dijete puno bolje reagira na njega.

  18. #68
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Citiraj JELA101 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na pomoci svima. Moramo jako puno raditi ali se stvarno nadam da cemo uz puno ljubavi i rada uspjeti izvuci pui potencijal nase male bebice. Trenutno smo u ogromnoj brizi od nepoznatog i to se naravno osjeti na bebi jer ona najbolje reagira kad smo svi opusteni, tesko je biti dobre volje i umirati od brige. Nadam se da cemo se skockati malo i uspjeti sa nasim andjelom
    Dajte joj još šest mjeseci. Toliko sam shvatila prema nekoliko izvora, uključujući mensčini i ovu knjigu što je Peterlin navela, gdje god vele da je milestone toliko do toliko, tolerira se još šest mjeseci plus.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Dat cemo joj koliko treba, naravno, ali definitivno moramo raditi jer je ocigledno da s komunikacijom nesto nije u redu. Poceli smo stavljati stvari koje zeli gdje ih moze vidjeti a ne dohvatiti pa tako pokusavamo nekako uspostaviti komunikaciju da nas trazi a ne samo da pokusava sama dohvatiti ali nam nekako ne ide. Najvise imamo interakcije kroz igranja nekih tzv People games (skakljanje, zajednicko pjevanje pjesmica, lovice, pa beba lupi mene po glavi i onda se ja pretvaram da sam se pokvario i onda ona dodje i stavi mi glavu u moj vrat pa me probudi kao). Sve te igre su joj super ali nikako da ih sama pocne traziti a smije se uvijek jako kad se igramo i kad se uhvati neke stvari nema toga sto joj moze paznju zaokupiti. Jos uvijek tapkamo u mjestu sa tim pokazivanjem sto zeli sve pokusava sama dohvatiti i jos uvijek placom trazi.

  20. #70
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Potrudite se da joj budete zanimljivi što češće . Eto, napisah i ostah živa.
    Uz sve moje saosećanje kao neko ko je i sam paničar i čije je dete konačno probrbljalo sa pune 2,5 godine, usudiću se:
    Defektologica je rekla da je sve još u okvirima za dob. Defektologica je rekla da je dete inteligentno. Defektologica je rekla da će joj kliknuti.
    Dete brblja svoje, pokazuje prstom, igra se imitativno, razvija se psihomotorički, ponovi poneku reč tu i tamo, odaziva se na ime kad hoće, veselo je, učestvuje u zajedničkoj igri, može da drži pažnju deset minuta.
    Pobogu, takvo je 80-90% dece tog uzrasta. Šta više treba?
    Sve ste već preduželi, sad uživajte u svome detetu.
    Naučite da je razumete. posmatrajte je. Hvalite je. Ponosite se njome.
    Ne zato što ona sigurno nema komunikacijskih poteškoća. Možda ima.
    Ali ni jedno dete ne voli da komunicira sa dva odrasla bića koja je gledaju zastrašeno i ispitivački sve vreme.
    Puno, puno više će komunikacijski postići dva roditelja koja ne seciraju svoje dete, već je prihvataju takvu kakva je.
    Uz terapiju i kontrole, ali bez tog osećaja panike i dečje "neispravnosti".
    Savrsen post, pulinka, ali do ovih roditelja nije došao, sve mi se čini. Meni je žao djeteta.

  21. #71
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Savrsen post, pulinka, ali do ovih roditelja nije došao, sve mi se čini. Meni je žao djeteta.
    Zašto moraš biti ovako gruba katkad? Jesi li preskočila nj zadnji post? Igraju se s djetetom i animiraju dijete koliko mogu, nije napisao da su je ostavili satima pred tabletom i crtićima.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Tv i tablet smo skroz izbacili tako da je od 0-24 samo igra i sto vise interakcije. Normalno je da smo zabrinuti i ne cekamo skrsenih ruku, dajemo sve od sebe da ju zabavimo maksimalno i primjecujemo napredak da nas vise trazi pogledom vise dolazi do nas i sl.... nije nam lako se u ovom trenutku totalno opustiti i bezbrizno uzivati kad je sve svjeze, ali dajemo najbolje sto mozemo

  23. #73
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    i ja mislim da je dijete urednog razvoja, ali onaj paničar u meni razumije brigu roditelja jer sam i sama nažalost takva, ali imam na sreću muža koji me je uvijek nekako spuštao na zemlju. sa svojom djecom nisam imala briga ovakve vrste, ali bih zabrijavala na neke druge stvari.

    nisam baš pohvatala postove, ali da li ste kod djeteta primjetili stereotipije u ponašanju i repetativne radnje? imam nećaka koji je autističan i iako ima već 18 godina jako dobro se sjećam kako je to otprilike kod njega išlo i bilo je tu puno više znakova od nezainteresiranosti za igru s roditeljima. dugo bi trajalo da sad počnem nabrajati neuobičajena ponašanja u toj dobi, ali znam da je nedostatak riječi bio zapravo jedan od manjih problema.

    no, ako ste stvarno tako jako zabrinuti možda da potražite još jedno mišljenje, a možete se i učlaniti u grupu roditelja koji imaju ili sumnjaju da su im djeca u spektru. grupa je zatvorena, ali će vam vjerujem brzo odobriti ulazak.

    https://www.facebook.com/groups/1611...10422/?fref=nf

  24. #74

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Ne znam sto tocno znaci repetativne radnje, ali mozemo reci da voli slagati neke oblike, zna se zaigrati sa magnetima na frizideru, skine pa ih stavi dva tri puta, pa zna i neke igracke slagati na ormar pa sa ormara, ali kazem vrlo kratko - do dva puta. Imamo osjecaj da dosta prstima istrazuje, kao da vjezba finu motoriku. Voli kad joj damo kremu koja ima poklopac na zavrtanje pa ju ona zatvori i otvori dva tri puta. Ali najvise sto vidimo da joj privlaci paznju i da voli su pjesmice sa popratnim kretnjama (kad si sretan, ringe raja, glava ramena koljena..., pogotovo ako ona sudjeluje, pa onda za nama ponavlja). Cini nam se da je sve vise tu s nama i da nas cesce primjecuje, ali nikako da krene sama nesto traziti ili inicirati, makar bih rekao da nekad dodje i zeli nesto ali se ne zna izraziti sto.

  25. #75
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Ne, to nije stereotipija. Pogledaj na Youtubeu. To ti je kao neko cikličko ponavljanje radnje poput zamahivanja glavom, zamahivanja rukom u krug, ponavlja se i ponavlja kao da radi nesvjesno i bez kontrole. Kao medo u ZOO koji bez prestanka ide u krug, zamahuje glavom i tako stoput na dan.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Ne, takve stvari definitivno nema. Mogu reci da je od ponedjeljka, od kada nam je cura koja ce dolaziti na floor time s njom pokazala neke sitne trikove (anticipacija pa radjenje nekog iscekivanja, pa usred necega se zaustaviti da ona nastavi) bebica dosta napredovala u igranju s nama, pogleda u oci, da znamo kako joj u svakom trenutku zaokupiti paznju ako zelimo. Sve cesce ponavlja neke stvari kad joj kazemo, nekad iz prve. Mi smo isto sve smireniji pa ona reagira puno bolje kad smo svi mirni. Priznajem, mama iako je zabrinuta je puno bolje od mene koji sam zqdnjih dana bio neprepoznatljiv . Naglasavam da smo i supruga i ja introverti i dosta individualno nastrojeni, pa mozda i genetika nesto ima u tome. Ali dizemo se svakim danom sve vise

  27. #77
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Eto, ići će to, samo polako i bez panike.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Hvala na utjesnim rijecima. Toplo se nadamo da ce sve sjesti na svoje mjesto . U svakom slucaju radimo sve sto su nam rekli i cini se da reagira

  29. #79
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Eto, ići će to, samo polako i bez panike.
    I ja mislim da je to sve ok. Ovoj curici je razvoj motorike jednostavno usporio razvoj govora. To ne ide linearno. Isto kao što ne rastu linearno. Jedne sezone narastu ruke i noge u duljinu, a onda se polako popunjava meso u širinu.

    S druge strane, razumijem oprez jer rana intervencija je važna u slučaju smetnji. Treba naći pravu mjeru baš za to dijete. Meni je logoped savjetovao da ne ispunjavam djetetove potrebe prije nego mu ostavim vremena da ih sam izgovori i da nešto zatraži. Ali svako dijete je drugačije. Često se problem riješi sam od sebe taman kad roditelji krenu tražiti pomoć.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Mislim da nije samo govor u pitanju, makar zna tu i tamo nesto izlanuti . Najvise nas brine komunikacija, da nas nesto trazi umjesto da sama pokusa dohvatiti ili napraviti, da nas hoce ukljuciti u igru (makar je zadnja dva dana imala dvije igre u koje nas je ukljucila ). I dalje se ne odaziva na ime cesto , i kad hoce nesto sto joj je izvan dohvata stalno place a nece nas pogledati ili bar pokusati ponoviti kad joj kazemo. Ne znam jeli pametnije ju pustiti da place i bude frustrirana dok ne shvati da je dovoljno samo nam uputiti pogled ili da joj pokazemo mirno i ako se previse isfrustrira da joj damo sto zeli? Interaktivne igre nam dobro idu i kroz to cemo pokusati sve vise uciti ostale stvari, ali trebamo raditi na trazenju umjesto da sama pohvata sve. Toplonse nadam da je faza koja ce proci.... i zamjetio sam neato sto me brine a to je da dosta slaze stvari, npr ako je tepih savinut na kutu ona ga ispravi, ako je neka igracka na boku ona ju ispravi i sl..... ne znam treba linse oko toga brinuti.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Isprike na gramatici, pisem s mobitela

  32. #82
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Ha, ko da opisuješ moje dijete.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Koliko je Vase djete staro ako smijem pitati? I sto radite kako bi mu popravili taj dio?

    Hvala

  34. #84
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Ona je dvije i tri mj. Kada mi ne odgovori dok je zovem imenom uhvatim je za rame da me doživi jer je u nekom svom filmu. Onda se ili ljuti ili mi odgovori na pitanje, ali vidim da sam joj dosadna. Sada slaže rečenice pa ne forsiram. Postavljam pitanja tako da odgovori nešto osim "da" i "ne". Mi imamo tu crtu u familiji da smo sporoprogovarači pa se ne opterećujem.

  35. #85
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ona je dvije i tri mj. Kada mi ne odgovori dok je zovem imenom uhvatim je za rame da me doživi jer je u nekom svom filmu. Onda se ili ljuti ili mi odgovori na pitanje, ali vidim da sam joj dosadna. Sada slaže rečenice pa ne forsiram. Postavljam pitanja tako da odgovori nešto osim "da" i "ne". Mi imamo tu crtu u familiji da smo sporoprogovarači pa se ne opterećujem.
    E, ovo je kao da opisuješ mog brata i starijeg sina. Najprije razmisli, a tek onda odgovori... Trebalo je vremena da mom sinu u školi počnu to uzimati u obzir, ali kad ima dovoljno vremena da si sve posloži, nema šanse da taj nešto ne zna...

    S druge strane, mlađi sin je moje dijete, taj progovori prije nego promisli, a to isto zna imati kojekakve posljedice, hehehe....znam po sebi.

    A sad ozbiljno - kako poticati komunikaciju kod ovakve djece? Već sam gore napisala hrpu igara s prstima (to služi upravo vezivanju pažnje) pa onda igra skrivača za bebe "Kukuc" iza jastuka ili postavljanjem krpice/dekice na glavu, igre s igračkama (domaće životinje - kako ide pas, kako ide mačka, kako ide krava...) i slično. Naš stariji sin je od pelena izraziti tehničar pa je za njega bilo zanimljivije kako ide sat "tik-tak" (i rastavljali smo ih) i kako ide vlak "klik klak"...

    Igrali smo memory od malih nogu, ne (samo) na računalu nego baš pravi, s karticama. Slagali smo puzzle i slagalice, kocke, oblike... imali gomilu drvenih igračaka, ali malo dijete često treba animirati (nije da se ne zna igrati samo - moj mlađi je baš volio samostalne igre - ali često se s djetetom igraš "sa svrhom", a to je upravo razvoj komunikacije. Staviš ga na koljeno i onda "điha điha" kako ide konj...

    Radiš od sebe kojekakve budalaštine, kreveljiš se, ispuštaš kojekakve zvukove samo da djetetu privučeš pažnju, sve dok se ne pokaže što ga zanima. Koliko su mi samo lavora i plastičnih zdjela razbili dok su bubnjali po tome s kuhačama, ali sve je to bilo za dobru svrhu.

    Moj stariji je obožavatelj tehnike i taj je doslovce progovorio uz računalo (nije bilo tableta u ono vrijeme), a tako je naučio i čitati. Ali nismo mu davali bilo kakve igrice nego Sunčice i slično, gdje trebaš slušati upute i napraviti ono što se od tebe traži. Nije to univerzalno pravilo, treba vidjeti što je djetetov primarni interes i graditi na tome. Moj Leon nije htio vježbati iz logopedske bilježnice, ali kad sam prebacila sve na PowerPoint, vježbanje je krenulo.

    Moj mlađi je obožavatelj glazbe, zvukova i instrumenata, pa je dobio drveni ksilofon. I tako - poticanje rane komunikacije je eksperiment koji traje.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Mi jos nismo u fazi rijeci cak ni da i ne. Jos uvijek je to plakanje za necim i pruzanje ruke da uhvati . Pokusati cemo sa dodirom za rame kad je zovemo da vidimo funkcionira li.
    Sinoc je sama donijela lavor na sred sobe, okrenula ga i popela se na njega pa se spustila i pogledala nas gledamo li i da pljescemo . Pa je pocela imitirati ide mala bubamara i onda poskaklja mamu . Brine nas jedino kad se jako naljuti sto ne moze do necega pocne nekako rukice malo savijati od bijesa pa me cak jednom i ugrizla kad sam joj uzeo nesto sto ne smije. Cini nam se kao fruatracija sto se ne zna izraziti pa onda popi....

  37. #87

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    JELA101, nemojte moje primedbe shvatiti kao zlonamerne, jer zaista nisu.
    Ako ništa drugo, provela sam duge, duge mesece trudeći se da komuniciram sa detetom koje je koristilo desetak reči i dvadesetak onomatopejskih zvukova, zaista znam kakav je osećaj.
    Ali, prilično je normalno da je malo dete često besno i frustrirano. Pa i to da ugrize ponekad nije baš retkost.
    Prilično je često i da deca ne žele da sarađuju sa odraslima, naročito doktorima ili roditeljima.
    Često se desi i da prosto ne žele da se odazovu na svoje ime.
    Ipak, i to su male ličnosti, imaju i svoju volju, svoje ideje, svoje male planove. Neki su odmalena naprosto samostalni, i ne žele pomoć.
    (A ako su bili u okruženju gde im se želja ispunjavala čim su pružili ruku ka nečemu, naravno da ne shvataju potrebu komunikacije ).

  38. #88
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    JELA101, nemojte moje primedbe shvatiti kao zlonamerne, jer zaista nisu.
    Ako ništa drugo, provela sam duge, duge mesece trudeći se da komuniciram sa detetom koje je koristilo desetak reči i dvadesetak onomatopejskih zvukova, zaista znam kakav je osećaj.
    Ali, prilično je normalno da je malo dete često besno i frustrirano. Pa i to da ugrize ponekad nije baš retkost.
    Prilično je često i da deca ne žele da sarađuju sa odraslima, naročito doktorima ili roditeljima.
    Često se desi i da prosto ne žele da se odazovu na svoje ime.
    Ipak, i to su male ličnosti, imaju i svoju volju, svoje ideje, svoje male planove. Neki su odmalena naprosto samostalni, i ne žele pomoć.
    (A ako su bili u okruženju gde im se želja ispunjavala čim su pružili ruku ka nečemu, naravno da ne shvataju potrebu komunikacije ).
    O, da...

    Moj stariji je lupao glavom o kameni kuhinjski pod i sam sebi je nabijao modrice na čelu, izluđiva me, nismo ga mogli zaustaviti (isto sam mislila da su u pitanju repetitivne radnje i svašta) jer čim bi bio slobodan - pras glavom po podu. To nije prestalo sve dok mu nisu isprali uši od cerumena. On baš nije grebao i grizao, ali je dosta traljavo komunicira. Zato je mlađi to propisno nadoknadio. Taj je istjerivao svoju volju. Njegove prve riječi su bile: Pu(s)ti, dole i saaaam! Ali on se bar derao i prosvjedovao, a stariji ništa - komunicirao je samo s tehnikom. Taj je počeo komunicirati kad je počeo od tate tražiti mobitel da mu svira i da se s njim igra.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.09.2017. at 11:23

  39. #89

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Takođe, nije previše neobično što dete ne želi da ponovi za vama reč.
    Kao što rekoh, deca su od rođenja male ličnosti.
    Neki su rođeni oprezni, stidljivi i introvertni (a ako su oba roditelja introvertna, eto objašnjenja...).
    Moj sin se dugo vremena -ustezao da govori. Šaputao je sebi u bradu reč, ali nije govorio naglas. Iako smo ga mi roditelji ohrabrivali, starija sestra ga je ispravljala (i ona je bila majušna tada)- i on se mesecima stideo!
    Interaktivne igre su u tom uzrastu manje-više jedini delotvoran način za zajedničko učenje i komunikaciju, i mogućnosti interaktivne igre su ogromne.
    Takođe, dodir kao način komunikacije je isto važan, to je odličan savet, dodirnuti dete ili ga pomilovati uz izgovaranje imena, ali i tokom dalje komunikacije.
    Još nešto: ako mislite da dete ne razume komunikaciju, glumite vi roditelji pred njom male kratke "dijaloge": pitajte jedno drugo: "Hoćeš li vodu-igračku-keks itd.?" Pa odgovarajte jedno drugom sa "DA" ili "NE", zabavljajte se, smejte, napravite i od toga još jednu igru...

  40. #90

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Pulinka, naravno da ne smatram zlonamjerne vase primjedbe (ni ne smatram ih prijedbama), upravo suprotno. Puno hvala na pomoci i sto ste podijelili iskustva iz kojih mogu dosta i na svoje dijete primjetiti. Mi idemo dalje i kroz igru forsirati komunikaciju, jedino sto je tata dosta nestrpljiv pa misli da se u tjedan dana djeciji mozak moze istrenirati . Mozda prvo tata treba nauciti sto je strpljenje i opustiti se pa ce i bebica naci svoj put krpz dobru atmosferu i puno ljubavi i rada ))))

  41. #91
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Moja se isto često ljuti, a ona je tip djeteta koje prebrzo od svega odustaje. Lego kocka ne ide od prve kako je zamislila - grimasa i plač. Ona riječi drži za sebe i neće ih izgovoriti ako ne tražim. Moram je podsjećati da priča.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj JELA101 prvotno napisa Vidi poruku
    Mozda prvo tata treba nauciti sto je strpljenje i opustiti se pa ce i bebica naci svoj put krpz dobru atmosferu i puno ljubavi i rada ))))
    Nezahvalno je komentarisati ovu poslednju rečenicu , ali odrasla sam uz jednog takvog nestrpljivog tatu , samo polako i sve će biti sasvim u redu, baš kako ste i napisali, uz puno ljubavi i rada - i nekad dooosta vremena, sav trud će se isplatiti .
    Dok od pitanja "Što ne progovori?" postepeno ne dođete do "Jao, kada će malo zaćutati?"

  43. #93

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Moja se isto često ljuti, a ona je tip djeteta koje prebrzo od svega odustaje. Lego kocka ne ide od prve kako je zamislila - grimasa i plač. Ona riječi drži za sebe i neće ih izgovoriti ako ne tražim. Moram je podsjećati da priča.
    Hah, moj ima 6 godina i ponekad još ovo radim..ali sad samo kad je jako frustriran ili umoran, onda valjda očekuje da mu telepatski čitam misli...
    Tvoja je još mala, moj je doživljavao nervne slomove na lego kocke u tom uzrastu 5 puta na dan...
    Ali moj ne odustaje lako, baš je uporan, ima tu neku osobenu crtu da će probati prvo sve sam na sve moguće načine kojih se doseti, onda će doživeti blaži nervni slom (sada mu to dođe samo duvanje i uzdisanje, pre je bilo vrištanje), a TEK ONDA će doći do nekoga da traži pomoć...Navikla sam....E, da, ja sam ista takva, samo na sebi to ne vidim....
    Posljednje uređivanje od pulinka : 11.09.2017. at 12:08

  44. #94
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj JELA101 prvotno napisa Vidi poruku
    Mi jos nismo u fazi rijeci cak ni da i ne. Jos uvijek je to plakanje za necim i pruzanje ruke da uhvati . Pokusati cemo sa dodirom za rame kad je zovemo da vidimo funkcionira li.
    Sinoc je sama donijela lavor na sred sobe, okrenula ga i popela se na njega pa se spustila i pogledala nas gledamo li i da pljescemo . Pa je pocela imitirati ide mala bubamara i onda poskaklja mamu . Brine nas jedino kad se jako naljuti sto ne moze do necega pocne nekako rukice malo savijati od bijesa pa me cak jednom i ugrizla kad sam joj uzeo nesto sto ne smije. Cini nam se kao fruatracija sto se ne zna izraziti pa onda popi....
    Jeste li probali masažu? Moja djeca su to obožavala.... Imam cijeli dokument što sam zapisala o tome, ali da ne ugnjavim forum, izdvajam samo ono zanimljivo:

    Djeca vole analogije s životinjama i na ovo smo nekako nadošli zajedno (kombinacija igre i masaže):

    MEDVJED – dijete legne na leđa a roditelj mu se od stopala do glave „penje“ rukama, kao da se medvjed penje na drvo. Istim putem i silazi...

    MAČKA – roditelj se na sličan način, ali bržim pokretima „penje“ rukama od peta do vrha glave kao da se mačka penje na drvo, a onda se spušta grebući noktima (prste stavimo na vrh djetetove glave i onda polako vučemo, kao mačka kandže, preko ramena, rebara, guze i nogu do peta.

    MAČKA BRUSI NOKTE – dijete je na leđima, a roditelj pokazuje kako mačka brusi nokte na njegovim golim potkoljenicama (naglim brzim pokretima istovremeno i naizmjenično brusiti...)

    PAS – jednom rukom (skupljenim prstima) roditelj „njuška“ po djetetu. Igra je u tome da dijete nikad ne zna gdje će osjetiti „njušenje“ pa veselo iščekuje stimulaciju.

    CRVI BUŠE RUPE – varijanta iste stvari, ali umjesto blagog njušenja roditelj prstom „buši rupe“ po djetetovim leđima, rebrima, nogama, glavi... nasumično, prema želji. Nekoj djeci je ovo prejaka stimulacija, pa treba primijeniti igru „pas“.

    SLON – dok dijete leži potrbuške, roditelj se punom težinom trupa oslanja na ruke i oponaša teški slonovski hod, od tabana prema glavi (stane i na glavu) pa natrag. Mi smo uz to pjevali i pjesmicu „Teško hoda stari slon, jedva noge vuče, dosta mu je cirkusa jer ga gazda tuče... Teško hoda stari slon, jedva noge diže jer od kuće njegove pismo mu ne stiže...“

    Rastezanje – za ovo je najbolje da se radi u paru (dvoje roditelja) ili da se dijete rukama drži za rub kreveta dok ga mi vučemo za noge. Moj suprug i ja znali smo se zabavljati ovako: jedan od nas primio bi dijete za ruke, drugi za noge i vukli bi ga lagano svaki na svoju stranu, kao da se otimamo. Klinci su sami došli na ideju da se ta igra zove „Moje, moje...“ i to smo izgovarali dok smo ih rastezali... Uobičajena izjava: Mamaaaa, ja bi moje-mojeeee...

    * * *
    To je dobar trik za poticanje govora, klinac mora REĆI koju vrstu masaže želi da mu radimo. Dok su mali komunikacija ide jednosmjeno - roditelj pita "Što radi medo?" ili "Kako mačka brusi nokte?" ili "Kako guska štipka, kako crvi buše rupe?" Sve što nam padne na pamet je upotrebljivo. Bome, kod mojih je poslužilo. Imali smo razne vrste - jutarnja za buđenje, dnevna za zabavu i večernja za umirivanje pred spavanje.

    Offt. Joj, kako su moja djeca brzo narasla... strašno brzo mi je prošlo. Evo, oba u srednjoj školi i to ne baš na samom početku. Tražim za starijega informacije za upis u autoškolu.
    Njihovih ranih problema se prisjetim samo kad netko na forumu postavi pitanje.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Hvala stvarno svima na pomoci i dobrim savjetima. Nadam se da cemo i mi kao i vi se za par godina samo prisjecati brige oko ovih stvari a do tada idemo samo igra igra i igra.

    Uz svu ovu paniku bebica radi nesto sto je mozda normalno za tu dob a tata naravno teleskopski snima sve i svaki pokret koji nije mozda uobicajen ga brine .... (pogleda nekad iz drugog kuta stvari, pa voli nekad na sve 4 pogledati ispod nogu, pa se zavrti jedan ili dva puta oko osi, pa nekad mase rukicama kad je sretna ali sve manje....ali nista da radi dugo ni cesto da bi rekao da je stereotipija. I stalno nesto brbljavi zavija guguce..... itd

  46. #96
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj JELA101 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala stvarno svima na pomoci i dobrim savjetima. Nadam se da cemo i mi kao i vi se za par godina samo prisjecati brige oko ovih stvari a do tada idemo samo igra igra i igra.

    Uz svu ovu paniku bebica radi nesto sto je mozda normalno za tu dob a tata naravno teleskopski snima sve i svaki pokret koji nije mozda uobicajen ga brine .... (pogleda nekad iz drugog kuta stvari, pa voli nekad na sve 4 pogledati ispod nogu, pa se zavrti jedan ili dva puta oko osi, pa nekad mase rukicama kad je sretna ali sve manje....ali nista da radi dugo ni cesto da bi rekao da je stereotipija. I stalno nesto brbljavi zavija guguce..... itd
    Tek u vrijeme polaska u školu očekuje se interval pažnje od 15 minuta, tako daaaa.... imate vremena, nije ovo ništa neobično. Dijete će još dugo eksperimentirati. Sad je ljetu kraj, pa ćete imati više prilike sjediti u kući i igrati se na drugačije načine (glina i plastelin, slikanje prstima, krumpirova tiskara, izrada lutaka od vune, igranje s upotrebnim stvarima kao što su kvačice za rublje, kuhače...razno).

    Kod veće djece za produljivanje intervala pažnje mogu se uspješno koristiti slikovnice i audio priče. Sa slikovnicama možete početi već sada, ali kratkim (do 2 min za čitanje potpunog sadržaja). Nama je to bio uobičajeni ritual prije spavanja, priče i slikovnice.

    Što se tiče kratkog intervala pažnje dvogodišnjakinje, vjerojatan rasplet je da će dijete pokazati interes za nešto (odnosno za mnogo toga, ali za nešto malo više nego za ostale stvari) i onda je to dobra odskočna daska za daljnju komunikaciju. Ali to se mijenja, nije u kamen uklesano. Moj mlađi sin nije se zanimao za računala ni tehniku uopće negdje do trećeg razreda, njegovi su bili svi psi i mačke iz kvarta. A onda je malo pomalo krenuo za bratom i eno ga sada u tehničkoj školi. Moj stariji sin je ludovao za računalima i općenito tehnikom od malih nogu, a onda se zainteresirao za fotografiju i film....a kako? Mlađi brat ga je gnjavio da mu našom malom kamerom snima njegove lutkarske predstave dok su bili mali. Sve su sami radili - rasvjetu, scenu, glazbu...... Bolje da se ne prisjećam, jer mi se učini da sam jako stara.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Nadam se da ce biti isto kao kod Vas. Mi smo udarili po floor timeu iz sve snage pa jos uz to sto dolazi 3x tjedno i curq koja radi s njom.

    Nekad imam osjecaj da je drugo dijete od tog floor timea, a nekad opet cim malo zastanes da se odmoris se cini da nista nismo napravili. Malo se gubimo u izmisljanju igara i onoga sto je njoj interesantno, ali zato kad uhvatimo sto je to, je smijanje iz sveg glasa...

  48. #98

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Pozdrav, da se javim malo sa napretkom. Naucila je bebica pokazivati kad nesto hoce (ne svaki put doduse) a ne moze dohvatiti i vikne "to". Pocela je pokazivati uho oci usta nos na nasim licima, zna pokazati brdo stvari u slikovnici kad je pitamo di je .... sunce/brod/vava/maca/didi/ljulja itd.... stvarno zna jedno 20 ak pojmova, ali nece izgovoriti ni jedan. Kroz neke igre ucimo zavrsetke pa su glasovi koje ispusta dosta slicni onima koje mi kazemo. Naucila je dati 5, pusu, ponekad mase papa, donese kad joj se kaze, ponekad pusu sa rukom, cak i nepoznatima. Kontakt ocima je sve bolji, interakcija i dalje steka ali malim korqcima bolje, pocela je mamu za ruku voditi kad zeli neku igru (sto prije nije radila) itd.....uskoro Suvag logoped pa cemo vidjeti sto dalje.... brine nas sto dosta ima nekih nesuvislih zvukova koji ispadaju kao neko njeno brbljanje ali to radi i kad je sama .....

    Uglavnom napredak je dosta vidljiv odkada radimo floor time

  49. #99
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Moja isto tak s 21 mj nije valjda ni 10 riječi pričala. Brojala sam kad je imala 24 mj i tad sam jedva jedvice navukla 50.
    Nego, danas kažem malom "Kad'š ti počet hodat', a?", a ona meni "Bude to." Sad me svaki dan nečim iznenadi. Prekjučer je došla braci, zagrlila ga i rekla "Budi dobar."

  50. #100
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Moja isto tak s 21 mj nije valjda ni 10 riječi pričala. Brojala sam kad je imala 24 mj i tad sam jedva jedvice navukla 50.
    Nego, danas kažem malom "Kad'š ti počet hodat', a?", a ona meni "Bude to." Sad me svaki dan nečim iznenadi. Prekjučer je došla braci, zagrlila ga i rekla "Budi dobar."
    Ovo je baš slatko!

    Inače, vrlo često od velike brige na kraju ispadnu smiješne situacije...
    Jedan klinac u dobi od 2-3 godine nije nikako znao izgovoriti R, pa su ga doma učili na sve moguće načine...sve dok jednom nije uspješno izgovorio prvu riječ sa R - ŠEKRRRRET...

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •