Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 227

Tema: usporen govorni razvoj kod dvogodišnjaka

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno usporen govorni razvoj kod dvogodišnjaka

    Pozdrav svima... moj sin je navršio nedavno dvije godine, i on još uvijek ništa ne priča, brblja nešto ma ma ba ba pa pa po svom ali nema pravih riječi.. ponekad viče pa paa kad ide u kupaonu, vjerojatno mu to nešto znači. Neurorizičan je i već sam puno tema ovdje otvarala na temu autizma i poremećaja iz spektra, moje sumnje su se pojavile sa 18 mj kad se dijete više nije odazivalo na ime i nije pokazivao ništa prstićem. On sada ima 24 mj, počeo je prije otprilike 4 mj pokazivati prstićem, koristi se gestama, maše pa pa, puno se više odaziva nego prije. krenuo je u vrtić, prilagodba ide dosta teško, većinom visi na meni prvih pola sata ali ipak kasnije ode među djecu i natjerava se s njima. Teta je primjetila da ima malo lošiji kontakt očima, ali kad se skompa s nekim onda to ide super. Voli jako pjesmice,brojalice, motoričke pjesmice kao kad si sretan, sve napravi kad treba pljesne rukama tapša koljena, prstićima pucketa i pritom ustima napravi kao cc cccc , a kad je hura onda ide iiiii. dakle tek sada je nešto počeo imitirati, radi jednom tjedno sa njime defektologica koja je rekla da radi sa puno djece koja imaju autizam ali da on njoj tu ne spada. posjetili smo suvag, sluh je u redu, po njima on samo kasni u govoru i razumjevanju, na vježbe se dugo čeka i on je još mali. na Goljaku jučer bili kod logopedice koja nije uspjela niš od njega dobiti jer je užasno prehlađen pa je plakao , mahnuo joj je samo bok, pa sam dalje ja ostala razgovarat s njom. njen zaključak je isti, kašnjenje ali za njega na Goljaku nema vježbi jer je premali, odite na ERF!! LJudi molim vas da mi se javite sa sličnim dijagnozama i da mi kažete jednu pametnu, kuda dalje ići, jer svugdje kažu da je premali, i ne mogu naći čovjeka a da ga debelo ne plaćam da radi s malim.... mi doma jako puno s njim radimo i napredak je očit ali eto govor nikak ne ide.... rana intervencija je bitna i dajemo sve od sebe a svugdje dobijemo odgovor da je premali da se radi sa njime?!! Očajna sam , vrtimo se okolo naokolo, molim Vas savjete da li da odemo i na taj ERF i rade li sa tako malima. Hvala

    i slobodno nas utješite onime...progovorit će

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    zaboravila sam reći da nas često vuče za ruku recimo do kuhinje, pa onda pokaže prstom ili rukom na čašu da želi piti... fina motorika mu je dobra, kažu da je ona bitna za uredan razvoj govora, on lijepo sve hvata pincetnim hvatom, olovku drži ko veliki voli šarati pastelama po papiru (i zidu hahah ) ) stavi telefon na uho pa ide auuo auoo kao halo. znači igra se onih igara pretvaranja i imitira ali je to sve počeo dosta kasno, tek prije par mj.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    42

    Početno

    Ja sam iz Beograda, pa ti ne mogu odgovoriti gde da ga vodis, ali te mogu, iz licnog primera, ohrabriti da ste na pravom putu. Moj sin sada ima 3 god i 2 mes. Dosta kasno su se javile prve reci, sa dve ih je bilo tri - cetiri, sa 2,5 desetak, a sada ih ima jako puno. I nama su dali uputstva, malo smo se sami informisali (preporucujem dira forum, ako je dozvoljeno) ali smo kod logopeda krenuli tek sa 2 god i 9 meseci, u jednu vrlo iskusnu instituciju. Sa 3 je krenuo u vrtic. Vazno je da dete pregleda neko vrlo iskusan i da da smernice za rad. Na nekoliko adresa smo se obracali i kad su svi rekli da jos malo sacekamo - tako smo i uradili. Sada ide redovno, 2x nedeljno kod logopeda, saradjuje i napredak je vidljiv.
    Samo puuuuno strpljenja i rada kod kuce. Meni je prijalo da jednom mesecno zapisem sta zna - tako sebe podsetim koliki je napredak... Srecno!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Mene malo brine sto on jos uvijek vise vuce za ruku nego pokazuje prstom, i sto je ponekad jako frustriran jer ne razumijem sta zeli... Pravih rijeci sa znacenjem i ne prica, danas je vidio psa pa je isao vauvau, to sam ga prvi put cula, ali sve su to neki aouauuuuu glasovi koji bas zvuce grozno:/ vidim napredak, jer do sada nije uopce pokazivao prstom, a sada pokazuje kada zamjeti nesto zanimljivo , ali vise kao da pokazuje sebi a ne meni. U vrtic je krenuo prije tri dana prilagodba ide jako tesko, srami se, ali se zadnjih pola sata opusti i krene medju djecu , zainteersiran je samo kad trce pa onda i on trci i cvili od veselja za njima...

  5. #5
    misliteljica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    319

    Početno

    Draga Iva, moj sin ima pet godina i s dvije sam prošla isto što i ti. Ako želiš više o tome može na pp.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Misliteljice poslano

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Citiraj misliteljica prvotno napisa Vidi poruku
    Draga Iva, moj sin ima pet godina i s dvije sam prošla isto što i ti. Ako želiš više o tome može na pp.
    I ja bih s nekim popričala, tek započinjemo borbu. Ne mogu slati PP jer nemam dovoljno postova pa ako nije problem email ili neki drugi vid komunikacije. Zanima me gdje i kako početi sa terapijom.

  8. #8
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Samo cu ti reci da ne cekas, kreni privatno ako ikako mozete.
    Mi smo isto hodali od institucije do institucije i svi su govorili da je premali. Sad smo dobili Suvag, s tim da ce M sada imati 4 god. Privatno smo krenuli tek prije 3 mjeseca jer smo se previse pouzdali u drzavne institucije. Napredak je odmah postao ocit. Suvag bas ne voli jer su oni tamo malo presluzbeni, ali zato tete iz Kornea obozava.

    Svi se oni stalno ogradjuju, a vrijeme prolazi...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Samo cu ti reci da ne cekas, kreni privatno ako ikako mozete.
    Mi smo isto hodali od institucije do institucije i svi su govorili da je premali. Sad smo dobili Suvag, s tim da ce M sada imati 4 god. Privatno smo krenuli tek prije 3 mjeseca jer smo se previse pouzdali u drzavne institucije. Napredak je odmah postao ocit. Suvag bas ne voli jer su oni tamo malo presluzbeni, ali zato tete iz Kornea obozava.

    Svi se oni stalno ogradjuju, a vrijeme prolazi...
    Tek mu je godina i po ali ne priča, nema nijednu smislenu riječ i nema neverbalnih markera koje prethode govoru. U centru za ranu intervenciju su nam rekli da je premali i da radimo s njim kući (logičke igračke, slikovnice, pjesmice, pokazivanje) ali to njega ne zanima. Ubacivanje kocki kroz otvore je simpatično prvi ili drugi put, svaki sljedeći baca kocke. On bi samo hodao, istraživao, iz sobe u sobu, neumoram je. Takođe su preporučili da odemo neuropedijatru, što ćemo odmah sljedeći tjedan ali mene zanima rade li logopedi, defektolozi ili tko već sa tako malom djecom?

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj JJones prvotno napisa Vidi poruku
    Tek mu je godina i po ali ne priča, nema nijednu smislenu riječ i nema neverbalnih markera koje prethode govoru. U centru za ranu intervenciju su nam rekli da je premali i da radimo s njim kući (logičke igračke, slikovnice, pjesmice, pokazivanje) ali to njega ne zanima. Ubacivanje kocki kroz otvore je simpatično prvi ili drugi put, svaki sljedeći baca kocke. On bi samo hodao, istraživao, iz sobe u sobu, neumoram je. Takođe su preporučili da odemo neuropedijatru, što ćemo odmah sljedeći tjedan ali mene zanima rade li logopedi, defektolozi ili tko već sa tako malom djecom?
    Rade, ali obično samo provjeravaju, daju upute roditeljima kako potaknuti razvoj govora i prate. Ideš s djetetom na kontrole dok postoji potreba ili dok ne doraste za terapiju. Mi smo svog sina vodili u Suvag od 2,5 godine,a na te3apiju je krenuo u 4toj godini. Ali ako se ustanovi oštećenje ili smetnje sluha, nije prerano za rehabilitsciju.

  11. #11
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Moj sin ima uredan sluh, ali je kasno propricao (prve rijeci sa znacanjem s 2god i 3mj) i imali smo vjezbe s defektologom i logopedom vec u dobi od 1,5 godine. Mislim da ne moze biti prerano, dodatna stimulacija moze samo ubrzati i potaknuti razvoj govora. Svakako posjetite neuropedijatra i otorinolaringologa. A zatim napravite procjenu kod psihologa, logopeda i defektologa kako bi mogli odluciti koji strucnjak/ci trebaju raditi s djetetom.
    Ne dajte se omesti s frazama tipa-jos je mali, decki su lijeni, napricat ce se u zivotu i sl.
    Svako dijete ima potrebu za komunikacijom i govorom i ako to ne ostvaruje ili ostvaruje s poteskocama treba nasu pomoc.
    Ako imate mogucnosti kreni odmah privatno jer se svagdje dugo ceka i curi vam dragocjeno vrijeme. Ne znam smijem li ovdje napisati ime logopedskog kabineta jer ne zelim da bude reklama, nego ti ga toplo preporucam... Ruzicasti oblak...
    Sretno!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    Moj sin ima uredan sluh, ali je kasno propricao (prve rijeci sa znacanjem s 2god i 3mj) i imali smo vjezbe s defektologom i logopedom vec u dobi od 1,5 godine. Mislim da ne moze biti prerano, dodatna stimulacija moze samo ubrzati i potaknuti razvoj govora. Svakako posjetite neuropedijatra i otorinolaringologa. A zatim napravite procjenu kod psihologa, logopeda i defektologa kako bi mogli odluciti koji strucnjak/ci trebaju raditi s djetetom.
    Ne dajte se omesti s frazama tipa-jos je mali, decki su lijeni, napricat ce se u zivotu i sl.
    Svako dijete ima potrebu za komunikacijom i govorom i ako to ne ostvaruje ili ostvaruje s poteskocama treba nasu pomoc.
    Ako imate mogucnosti kreni odmah privatno jer se svagdje dugo ceka i curi vam dragocjeno vrijeme. Ne znam smijem li ovdje napisati ime logopedskog kabineta jer ne zelim da bude reklama, nego ti ga toplo preporucam... Ruzicasti oblak...
    Sretno!
    Hvala puno. Prvo idemo privatno neuropedijatru, iskreno se nadam da će nam dati neku preporuku dalje. Ukoliko ne, budem sama tražila logopeda, psihologa, defektologa. Hvala puno još jednom.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    evo da se i ja javim s obzirom da sam pokrenula ovaj post. u godinu dana kod nas se jako puno toga promijenilo.... uz intenzivan rad sa logopedom i radnom terapeuticom, moje je dijete progovorilo i slaže rečenice od 2-4 riječi.... ima velik fond riječi. s obzirom da je bio jako često bolestan (angine i upale uha) u ožujku kad je navršio tri god operirao je sve tri mandule i od tada moje je dijete neprepoznatljivo u pozitivnom kontekstu.... počeo je govoriti, pažnja i koncentracija su se popravile, ima bolji apetit, nije toliko bolestan,. skinuo je pelene i stvarno ima ogorman napredak... od dijeteta koje je kasnilo skoro 1,5god za vršnjacima, on se sada uopće ne razlikuje od njih, a govor ćemo istesati do kraja sa daljnjim radom. moj vam je savjet... ne čekati ni trenutka... odvedite dijete otorincu, nek poglelda uho grlo nos jer i tu može biti razlog negovorenja, napravite eeg da vidite da nije nešto sa neurološke strane, a onda krenite sa logo i radnim terapijama, za koje NIKAD nije prerano. bolje ići rano, nego se kasnije lupati po glavi ....

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj JJones prvotno napisa Vidi poruku
    Tek mu je godina i po ali ne priča, nema nijednu smislenu riječ i nema neverbalnih markera koje prethode govoru. U centru za ranu intervenciju su nam rekli da je premali i da radimo s njim kući (logičke igračke, slikovnice, pjesmice, pokazivanje) ali to njega ne zanima. Ubacivanje kocki kroz otvore je simpatično prvi ili drugi put, svaki sljedeći baca kocke. On bi samo hodao, istraživao, iz sobe u sobu, neumoram je. Takođe su preporučili da odemo neuropedijatru, što ćemo odmah sljedeći tjedan ali mene zanima rade li logopedi, defektolozi ili tko već sa tako malom djecom?
    1. da li pokazuje prstom?

    2. kakav mu je kontakt očima, drži li ga dugo ili vas samo letimično pogleda?

    3. odaziva li se na ime?

    4. ima li lošu pažnju, ne može se dugo zadržati u nekoj igri ili aktivnosti?

    5. motorički je nespretan?

    ako ste na većinu toga odgovorili sa DA, podhitno tražite logopeda i radnu terapiju...


    dijete u toj dobi mora imati združenu pažnju.. znači primjer situacija... on želi neku igračku sa ormara.... iako ne zna govoriti, dijete urednog komunik.razvoja gledat će u igraćku., pa u vas... pa opet u igračku.... boriti se rukama i nogama da vam "pokaže" da želi baš to! geste prethode razvoju govora... kod takvog djeteta prvo je potrebno dobiti gestu,,, pokaz.prstićem, šakicom daj daj.. mogla bih vam dati puno savjeta aoli ne stignem toliko tipkati...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    ovo je odličan link za rad sa takvom djecom a sve to možete i kod kuće :

    http://www.udruga-oko.hr/_images/doc...je_bromley.pdf

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Citiraj iva1602 prvotno napisa Vidi poruku
    1. da li pokazuje prstom?

    Još uvijek ne pokazuje prstom osim kad želi da upali svjetlo ali mislim da je to naučena radnja. Ručicama je počeo pljeskati unazad 10tak dana, ispočetka onako više random a sad i na moj zahtjev.

    2. kakav mu je kontakt očima, drži li ga dugo ili vas samo letimično pogleda?
    Pogled drži i ima dobar kontakt očima kad se igramo, hranimo, kad je nešto zanimljivo. Traži pogledom odobravanje ili kad radi neki nestašluk gleda me u oči da vidi gledam li i ja.

    3. odaziva li se na ime?
    Na ime se odaziva s tim da smo radili greške pa u umjesto imenom zvali ga raznim nadimcima. Sad to ispravljamo i ako se ne okrene na prvu, okrene se iz drugog ili trećeg puta.

    4. ima li lošu pažnju, ne može se dugo zadržati u nekoj igri ili aktivnosti?
    I da i ne, ovisi ako ga nešto jako interesira. Voli hodati, dirati stvari, istraživati. Voli se loptati, rukama i nogama šutati do iznemoglosti ... I van u parku i u stanu. Voli kad pušem balone od sapunice. Voli umetati lego kocke jednu u drugu.

    5. motorički je nespretan?
    Malo. Kasno je prohodao, sa 14,5 mj (sad mu je 17) i poprilično je visok pa mu je trebalo dosta vremena da usvoji čučanj i dizanje iz čučnja, uzimanje predmeta sa poda iz čučnja i sl. Ali sad to sve radi, hoda dobro po neravnim podlogama ali još ne trči i nekad se sam saplete, pogotovo kad je umoran.

    ako ste na većinu toga odgovorili sa DA, podhitno tražite logopeda i radnu terapiju...


    dijete u toj dobi mora imati združenu pažnju.. znači primjer situacija... on želi neku igračku sa ormara.... iako ne zna govoriti, dijete urednog komunik.razvoja gledat će u igraćku., pa u vas... pa opet u igračku.... boriti se rukama i nogama da vam "pokaže" da želi baš to! geste prethode razvoju govora... kod takvog djeteta prvo je potrebno dobiti gestu,,, pokaz.prstićem, šakicom daj daj.. mogla bih vam dati puno savjeta aoli ne stignem toliko tipkati...
    Ono što mene brine je što mislim da on mene ne razumije. Učim ga osnovnim stvarima - životinje, dijelovi tijela, odabir od dva predmeta ali imam osjećaj da on ne kuži što ja želim od njega i brzo se isfrustrira. Ne kuži što znači daj, lopta, nos, oko iako dnevno 100x radim s njim na tome

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj JJones prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što mene brine je što mislim da on mene ne razumije. Učim ga osnovnim stvarima - životinje, dijelovi tijela, odabir od dva predmeta ali imam osjećaj da on ne kuži što ja želim od njega i brzo se isfrustrira. Ne kuži što znači daj, lopta, nos, oko iako dnevno 100x radim s njim na tome
    Suvag ti je zakon za tu vrstu smetnji, naruči dijete na dijagnostiku pa ćeš vidjeti o čemu se radi. Različiti su mogući uzroci nerazumijevanja govora, ali tamo imaju kompletnu obradu i timove stručnjaka (orl, logoped, psiholog, neurolog, radni terapeut...sorry ako sam koga izostavila )koji će te znati uputiti za rad s djetetom i po potrebi rehabilitaciju. Nemoj se obeshrabriti ako dijagnostikapotraje, jer često treba puno više od jednog pregleda da se utvrdi uzrok i odredi što dalje. To je proces. Mom starijem su osim logopeda trebali neurolog i fizijatar, na terapiju je išao godinama, ali od njegovig raniih smetnji nije ostalo gotovo ništa, prerastao je to i riješilo se. Sretno!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Hvala Peterlin <3

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Jjones, probaj stimulaciju dodirom. Vidi kako dijete reagira na jednostavne poticaje, npr. igru skrivanja lica "ku-kuc", da li uspostavlja kontakt očima, kombiniraj dodir i pogled.

    Negdje sam na forum stavila igre za malu djecu, s prstima, dijeloviima lica i slično. Nemoj ići previše u širinu. Tek kad dijete nauči jednu stvar, kreni na slijedeću. Nemoj previše širiti priču, počni s nečim jednostavnim, recimo skrivaj svoje lice iza jastuka, izviruj i viči "kukuc" ili dozivaj ime djeteta. Nemoj ga zasipati prevelikom količinom informacija, možda ne može tako brzo procesirati novo gradivo... Polako i bez panike, sve stigneš. Ali naruči dijete u Suvag, možeš i na erf ali za poteškoće sluha i razumijevanja govora od srcapreporučujem Suvag.

  20. #20
    lala83 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    105

    Početno

    Moj dvogodišnjak ne priča ništa osim ma-ma, am-am , ne ne i ha ha. nikakvi drugi slogovi- baba, tata i tako. Pedijatrica i neuropedijatrica govore da ima vremena do treće godine za govor, ali da on baš nikakve druge zvukove ne proizvodi ?? Bili smo na testiranju u centru za rehabilitaciju i ranu intervenciju i sve je ok osim govora, nema sumnji na neke poremećaje. On sudjeluje u komunikaciji neverbalno, igri, oponaša,sve razumije što mu govorimo, napravi što mu kažemo da nešto donese, pokaže itd, fina motorika mu je odlična. Zna i jako puno slova ( pokazati, ne izgovoriti). Na nagluhost nisam posumnjala jer čuje svaki šum. I vidim da bi htio nešto reći, Npr. ispričati nekome da je nešto vidio recimo helikopter, ali to zvuči a - a-a- a-aaa. I pjevanje mu tako zvuči, pogodi on sve tonove, samo bez slova
    Najesen krećemo kod logopeda na tretmane.
    Ono sto mene brine je što je njemu prije 8 mj dijagnosticirano spuštanje tonzila maloga mozga u kralježnični kanal što uzrokuje probleme sa govorom, ravnotežom itd. Operiran je na Rebru i sad je to navodno ok. Govor je trebao krenuti. Mene brine da mu nije ta bolest oštetila živce jezika i u ustima ili tako nešto.On jezik uopće ne plazi. Mi smo iz maloga grada, a bolest je jako rijetka i ne znam koliko tu mogu postići u traženju odgovora . Najradije bi najesen krenula kod neuropedijatra u Zg, tamo ipak imaju više iskustva.
    Kažem sve ostalo se čini ok, bar tako kažu svi dr, logoped, psiholog, neuropedijatar kod kojih smo bili.
    Ima li tko preporuke kamo krenuti, kod koga, na kakva ispitivanja ?

  21. #21
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Moja bi preporuka bio SUVAG jer su usko specijalizirani za govor, a imaju svoga fizijatra/neuropedijatra/psihologe/logopede.
    Ili pregled neuropedijatra u Klaicevoj ili na Rebru pa da vas on uputi po potrebi dalje.
    Ako se odlucite za privatnika, preporucam neuropedijatra dr. Sabola.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj lala83 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj dvogodišnjak ne priča ništa osim ma-ma, am-am , ne ne i ha ha. nikakvi drugi slogovi- baba, tata i tako. Pedijatrica i neuropedijatrica govore da ima vremena do treće godine za govor, ali da on baš nikakve druge zvukove ne proizvodi ?? Bili smo na testiranju u centru za rehabilitaciju i ranu intervenciju i sve je ok osim govora, nema sumnji na neke poremećaje. On sudjeluje u komunikaciji neverbalno, igri, oponaša,sve razumije što mu govorimo, napravi što mu kažemo da nešto donese, pokaže itd, fina motorika mu je odlična. Zna i jako puno slova ( pokazati, ne izgovoriti). Na nagluhost nisam posumnjala jer čuje svaki šum. I vidim da bi htio nešto reći, Npr. ispričati nekome da je nešto vidio recimo helikopter, ali to zvuči a - a-a- a-aaa. I pjevanje mu tako zvuči, pogodi on sve tonove, samo bez slova
    Najesen krećemo kod logopeda na tretmane.
    Ono sto mene brine je što je njemu prije 8 mj dijagnosticirano spuštanje tonzila maloga mozga u kralježnični kanal što uzrokuje probleme sa govorom, ravnotežom itd. Operiran je na Rebru i sad je to navodno ok. Govor je trebao krenuti. Mene brine da mu nije ta bolest oštetila živce jezika i u ustima ili tako nešto.On jezik uopće ne plazi. Mi smo iz maloga grada, a bolest je jako rijetka i ne znam koliko tu mogu postići u traženju odgovora . Najradije bi najesen krenula kod neuropedijatra u Zg, tamo ipak imaju više iskustva.
    Kažem sve ostalo se čini ok, bar tako kažu svi dr, logoped, psiholog, neuropedijatar kod kojih smo bili.
    Ima li tko preporuke kamo krenuti, kod koga, na kakva ispitivanja ?
    Krećete kod logopeda, obavili ste sve pretrage koje ste trebali i to je dovoljno. Sigurna sam da će vam logoped reći što je uzrok. Po ovome što si napisala, stvarno može biti da je uzrok usporenog govora organski problem, a ne zaostajanje u razvoju. I, molim te, ne slušaj pedijatricu i neuropedijatricu. Dijete kasni u govoru i vrijeme za vježbe je SAD a ne kasnije.

  23. #23
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Nama su isto do trece godine govorili da je sve ok. Mislim da se bije prije toga dati neku dijagnozu. Tek s 3 su rekli zaostajanje u kognitivnom razvoju.

    Odi kod neuropedijatra da iskljucis neke fizicke uzroke, barem ces znati.

    Potpisujem rehab, ako ti vidis da nesto nije ok, djeluj odmah. Mi smo previse dragocjenig vremena izgubili cekajuci, tako da sad ima ; god, a i dalje ga jedino mi razumijemo...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Ima neko slučajno informaciju koliko se plaćaju pregledi kod logopeda i terapijske vježbe na ERF-u ?

  25. #25
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Oprostite što se ubacujem. Imam sina koji ima 4,5 godine i usporeni razvoj govora i dislaliju.
    Zanima me koliko često idete na vježbe?
    Mi dobivamo preko socijalnog svaka dva tjedna, i privatno idemo još 2 puta mjesečno.
    Znači u prosjeku jednom tjedno ide. Čini mi se da je to premalo. Preko bolnice nema šanse da dobije više a i privatnica je jako zauzeta pa neznam što nam je raditi.
    Bila bi zahvalna na bilo kakvom savjetu
    Posljednje uređivanje od bfamily : 10.12.2015. at 22:39

  26. #26
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Prema mojem iskustvu, u ranoj djecjoj dobi je za poticanje razvoja govora kljucna uloga roditelja i blize okoline. Logoped bi trebao dijagnosticirati poteskocu, jednom ili dva puta tjedno raditi s djetetom i tada procijeniti poteskoce/napredak djeteta i savjetovati roditelje sto da dalje rade kako bi poticali razvoj govora.
    Promjene se ne mogu dogoditi preko noci jer veliku ulogu u cijeloj prici ima i neurolosko sazrijevanje.
    Ne znam gdje zivite, ali ako ste u mogucnosti, ne bi bilo lose da napravite obradu u SUVAGU. Ako je kasnjenje znacajno dijete se moze ukljuciti u SUVAGOV vrtic.
    Odlicno bi bilo da vas logoped uputi sto da radite i da onda te vjezbice svakodnevno kroz igru, razgovor, price provodite i tako cete sigurno ubrzati proces govorno-jezicnog razvoja.

  27. #27
    lala83 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    105

    Početno

    Evo nas mjesecima kasnije ne mičemo se sa mjesta. Logopeda imamo samo 1X u dva tjedna zasad. Najesen ćemo početi češće kada navrši 3 godine. Bili smo na tim testiranjima za razvoj, RTČ i Vineland ljestvica, expresivni govor kasni, receptivni je ok, i ima kašnjenje u emocionalnom razvoju. Kaže defektologica da je to vjerovatno povezano sa nemogućnosti izražavanja. Drugi spekti kognitivnog razvoja su uredni. Nema novih riječi, samo neke koje liče na riječi,ali samo ja razumijem. Npr kada broji do deset ja kužim, ali drugi ne. Oponaša životinje, pjeva, pogađa tonove.
    Jezik je počeo plaziti tek prije 2 mjeseca, puhati neče kroz usta, samo kroz nos i tako. Logopedica sumnja da je razlog organski, tj, skraćeni frenulum (več mu je cvrknut nakon rođenja) ili možda 3.krajnik, pa čekamo na orl pregled. I uvijek postoji mogućnost da su ti neki živci oštećeni zbog osnovne bolesti(Chiari). Inače kaže da je mali pametnica i zna jako puno pojmova, cijelu abecedu, brojke, uglavnom više nego očekivano za dob. ali taj govor....jako me strah. Crta cvijet, čovjeka glavu, oči usta, kosu sve, čak i neka slova zna napisati, uglavnom odlična motorika.
    I preporučila nam je znakovni jezik za bebe, jer mali brzo uči te geste pa da se ipak može nekako izraziti. Je li tko od vas to koristio? Kaže da ne usporuje govorni razvoj već ga samo potiče. Set cd i knjiga dođe oko 500 kn.
    I koliko su riječi vaša djeca govorila sa 2-3 godine, jesu to bile čiste riječi? Moj ni baba ni tata ne može reči Samo riječi na M i N i H.Bojim se da nikad neče
    govoriti
    Oprostite na dugom postu, morala sam to izbaciti iz sebe

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    Moj najmanji je pravo progovorio s malo više od 2.5 godine, do tad je bilo sve na p, pa .... u različitim kombinacijama i dužinama, ja sam večinom znala jel pito šlapa ili kapa ili juha

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj bfamily prvotno napisa Vidi poruku
    Oprostite što se ubacujem. Imam sina koji ima 4,5 godine i usporeni razvoj govora i dislaliju.
    Zanima me koliko često idete na vježbe?
    Mi dobivamo preko socijalnog svaka dva tjedna, i privatno idemo još 2 puta mjesečno.
    Znači u prosjeku jednom tjedno ide. Čini mi se da je to premalo. Preko bolnice nema šanse da dobije više a i privatnica je jako zauzeta pa ne znam što nam je raditi.
    Bila bi zahvalna na bilo kakvom savjetu
    Suvag - vodili smo sina 2x tjedno od njegove četvrte do desete godine, s istom dijagnozom (+ neurološka problematika).

    Bitno je da dijete i doma vježba. Pitaj logopeda. Ne mislim da trebaš sjesti s njim i vježbati (iako možeš i to npr 2x tjedno po 15-20 minuta), nego da stalno trebaš imati na umu da ga potičeš, da vježba kroz igru i svakodnevni život, da to ne doživi kao tlaku.

    Učite pjesmice napamet, čitajte slikovnice... Logoped će ti dati upute. I ne brini - to se uredno rješava.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 04.03.2016. at 15:43

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj lala83 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo nas mjesecima kasnije ne mičemo se sa mjesta. Logopeda imamo samo 1X u dva tjedna zasad. Najesen ćemo početi češće kada navrši 3 godine. Bili smo na tim testiranjima za razvoj, RTČ i Vineland ljestvica, expresivni govor kasni, receptivni je ok, i ima kašnjenje u emocionalnom razvoju. Kaže defektologica da je to vjerovatno povezano sa nemogućnosti izražavanja. Drugi spekti kognitivnog razvoja su uredni. Nema novih riječi, samo neke koje liče na riječi,ali samo ja razumijem. Npr kada broji do deset ja kužim, ali drugi ne. Oponaša životinje, pjeva, pogađa tonove.
    Jezik je počeo plaziti tek prije 2 mjeseca, puhati neče kroz usta, samo kroz nos i tako. Logopedica sumnja da je razlog organski, tj, skraćeni frenulum (več mu je cvrknut nakon rođenja) ili možda 3.krajnik, pa čekamo na orl pregled. I uvijek postoji mogućnost da su ti neki živci oštećeni zbog osnovne bolesti(Chiari). Inače kaže da je mali pametnica i zna jako puno pojmova, cijelu abecedu, brojke, uglavnom više nego očekivano za dob. ali taj govor....jako me strah. Crta cvijet, čovjeka glavu, oči usta, kosu sve, čak i neka slova zna napisati, uglavnom odlična motorika.
    I preporučila nam je znakovni jezik za bebe, jer mali brzo uči te geste pa da se ipak može nekako izraziti. Je li tko od vas to koristio? Kaže da ne usporuje govorni razvoj već ga samo potiče. Set cd i knjiga dođe oko 500 kn.
    I koliko su riječi vaša djeca govorila sa 2-3 godine, jesu to bile čiste riječi? Moj ni baba ni tata ne može reči Samo riječi na M i N i H.Bojim se da nikad neče
    govoriti
    Oprostite na dugom postu, morala sam to izbaciti iz sebe

    Kako dijete stoji sa zvakanjem?

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj lala83 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo nas mjesecima kasnije ne mičemo se sa mjesta. Logopeda imamo samo 1X u dva tjedna zasad. Najesen ćemo početi češće kada navrši 3 godine. Bili smo na tim testiranjima za razvoj, RTČ i Vineland ljestvica, expresivni govor kasni, receptivni je ok, i ima kašnjenje u emocionalnom razvoju. Kaže defektologica da je to vjerovatno povezano sa nemogućnosti izražavanja. Drugi spekti kognitivnog razvoja su uredni. Nema novih riječi, samo neke koje liče na riječi,ali samo ja razumijem. Npr kada broji do deset ja kužim, ali drugi ne. Oponaša životinje, pjeva, pogađa tonove.
    Jezik je počeo plaziti tek prije 2 mjeseca, puhati neče kroz usta, samo kroz nos i tako. Logopedica sumnja da je razlog organski, tj, skraćeni frenulum (več mu je cvrknut nakon rođenja) ili možda 3.krajnik, pa čekamo na orl pregled. I uvijek postoji mogućnost da su ti neki živci oštećeni zbog osnovne bolesti(Chiari). Inače kaže da je mali pametnica i zna jako puno pojmova, cijelu abecedu, brojke, uglavnom više nego očekivano za dob. ali taj govor....jako me strah. Crta cvijet, čovjeka glavu, oči usta, kosu sve, čak i neka slova zna napisati, uglavnom odlična motorika.
    I preporučila nam je znakovni jezik za bebe, jer mali brzo uči te geste pa da se ipak može nekako izraziti. Je li tko od vas to koristio? Kaže da ne usporuje govorni razvoj već ga samo potiče. Set cd i knjiga dođe oko 500 kn.
    I koliko su riječi vaša djeca govorila sa 2-3 godine, jesu to bile čiste riječi? Moj ni baba ni tata ne može reči Samo riječi na M i N i H.Bojim se da nikad neče
    govoriti
    Oprostite na dugom postu, morala sam to izbaciti iz sebe
    Ako te zanima, pošalji mi e-mail na pp, imam ti ja materijal za poticanje govora, ali je veliko pa mi je to teško staviti na forum.

    Moj stariji je odradio puno godina u Suvagu sa sličnim problemima (ali nije imao kratak frenulum nego usporeni razvoj neurološkog sustava). Sve se sredilo.

  32. #32
    lala83 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    105

    Početno

    Sirius djete jede nemiksano od godine dana, jede sve što i mi narezano na male komadiće i žvaće. Do nedavno je jako malo jeo što se ručka tiče, možda mu je bila tlaka žvakati, tko zna. Uvijek radije pojede nešto na žlicu nego meso. Koricu kruha jede normalno. Bombone mu još nisam davala . Inače je bio isključivo dojen, nikad nije prihvatio dudu ni bočicu, i neće da pije na slamku.

    Peterlin može pošaljem ti pp. Mislim ono kada sam več doma, da bar nešto radim s njim.
    Več sam skinula dosta tvojih savjeta i sa drugih tema. Tko vam je postavio dijagnozu? Neuropedijatar?

    Inače pričala sam sa mamom curice koja ima istu dijagnozu kao moj maleni, kaže da je počela pričati tek sa 4 godine, ali kad je počela to su bile cijele rečenice u roku od par mjeseci.

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj lala83 prvotno napisa Vidi poruku

    Peterlin može pošaljem ti pp. Mislim ono kada sam več doma, da bar nešto radim s njim.
    Več sam skinula dosta tvojih savjeta i sa drugih tema. Tko vam je postavio dijagnozu? Neuropedijatar?

    i.
    Mi smo išli u Suvag zbog zastoja u razvoju govora. Tamo se radi kompletna dijagnostika. Imaju cijeli tim. Prvo je bio otorinac jer je mij sin imao suženje zvukovoda i bio nagluh, ali to se sredilo. Dalje je išlo ovako: logoped, pa psiholog, pa po njihovoj preporuci neurolog i fizijatar. Neurologu i danas ide na povr2mene kontrole iako je treapija kod logopeda završila prije puno godina.

  34. #34
    lala83 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    105

    Početno

    Evo mi obavili pregled otorinca , jezik ok, sluh ok, tonzile hipertrofične, pregled neuropedijatrice i eeg, sve uredno.
    Ponovno smo išli i kod defektologa, kaže da je drugo dijete naspram onog preplašenog dečkića od prije 6 mj. Sudjelovao je u svemu, bio je sam unutra . Kaže da je sve uredno što se drugog razvoja tiče, čak i napredniji je. Razumjevanje odlično. Zna cijelu abecedu, broji unaprijed i unatrag, brblja na svoj način. Ja ga dosta stvari razumijem, ali samo ja... Naprimjer soka kaže hoha ili sedam kaže heham.
    Kod logopedice isto odlazi sam, najesen kada navrši 3 godine počinjemo raditi malo aktivnije s njom. Zasada imamo svaki drugi tjedan 45 min. Ali radim ja sa njim, puno čitamo i igramo se.
    Sada su nam svi dr preporučili Suvag, pa idući tjedan idem po uputnicu. Za koga moram tražiti, za neuropedijatra pa on šalje dalje ili posebno za logopeda, defektologa i psihologa, kako? Daleko mi je Zagreb, postoji li mogućnost da se sve obavi u jednom danu? Znam da se ful dugo čeka
    I imam dilemu da li ga upisati u vrtić Redovni jer kod nas nema drugog.

  35. #35
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    U Suvagu smo mi vodili starijeg sina na kompletnu obradu: logoped, ORL, psiholog, a onda su oni još predložili neurologa i fizijatra (sve to imaju u kući). Nije se moglo obaviti u jednom danu, ali to je bilo prije desetak godina.

    Pitaj ih u službi za naručivanje (tel. 01/4629-629) da li je moguće obaviti više pregleda i kako bi se to organiziralo. Budući da su za logopeda najdulja čekanja, vjerojatno će te prvo uputiti na to, a prema datumu dijagnostičkog prelgeda kod logopeda podesiti sve ostalo.

    Evo, tu imaš još brojeva telefona: http://www.suvag.hr/kontakt/

    Nisam im nikada e-mailom ništa slala jer smo u Zagrebu, pa mi se činilo da je bolje osobno ići tamo. Osim toga, pitaj svog pedijatra da ti proba dogovoriti sve preglede isti dan. Drugačije to ide kad nazove liječnik, nego kad ti kao roditelj to pokušavaš ishoditi. Sretno!

  36. #36
    lala83 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    105

    Početno

    Znači tri uputnice za početak tražim. Kad bih uspjela srediti preglede i s par dana razlike bilo bi ok, uzeli bi apartman neki samo da ne moram ono 3X za Zg sa malim za 3 pregleda.
    Thanks!

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj lala83 prvotno napisa Vidi poruku
    Znači tri uputnice za početak tražim. Kad bih uspjela srediti preglede i s par dana razlike bilo bi ok, uzeli bi apartman neki samo da ne moram ono 3X za Zg sa malim za 3 pregleda.
    Thanks!
    PITAJ prvo svoju pedijatricu, a onda Suvag.
    Nije ovo jedina mogućnost.Ja sam napisala kako je išlo kod nas (vrijeme radnje 2004 - nadam se da će se naći netko od cura sa novijim informacijama ili netko od liječnika iz primarne).

    Kad ja vodim sina na Srebrnjak, uzmem uputnicu za dnevnu bolnicu i na JEDNU uputnicu isti dan obavim kompletnu dijagnostiku. Provjeri da li postoji takva mogućnost i kod ovih. Nisam nikad koristila jer mi nije trebalo, a i promijenilo se puno toga od vremena kad smo mi obavljali početnu dijagnostiku. Ne znam da li ovo vrijedi i za Suvag, ali mislim da bi se isplatilo pronjušiti da li je moguće.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    17

    Početno

    Draga Iva1602,

    Moja malena je vrlo slična tvom malom, sada ima dvije godine.

    Htjela bih da nekako razmijenimo iskustva, tvoj mali je već veliki.

    Mi idemo na floortime terapije u jedan privatni kabinet, također je krenula i u vrtić. Ona navodno ima pragmatični poremećaj socijalne komunikacije (to su nam u tom privatnom kabinetu rekli), ali još je mala i nitko ne želi dati službenu dijagnozu (niti je ja tražim).

    Nisam novi član, ali nemam puno postova i nemam inbox. Javljam se na ovu temu jer si je ti otvorila, a budući da još nemam inbox, nisam se mogla direktno javiti.

    Također i druge mame sličnih situacija su dobrodošle da razmijenimo iskustva.

    Pozdrav!

  39. #39

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    jako sam slabo na forumu ali evo me! moj L je sada već veliki dečko i većina problema je daleko iza nas ali evo da vam napišem što smo sve prošli. sa godinu i pol nije bilo odazivanja na ime, komunikacije, govora, ničega, izgledalo mi je kao da ima autizam definitivno, a s obzirom da je bilo neuroloških problema na porodu (krvarenje u mozgu), ja sam odmah našla sve moguće terapeute i procjene. sa godinu i pol je krenuo u KOrneo, kabinet u ZG na terapiju igrom kod Nataše Čičin Šain. Ona ga je svemu učila, slagati slagalice, boje, razvijati intelekt i puno nam je pomogla a onda smo saznali za udrugu Leri (ima u Sesvetama i Vrbovcu) i sa dvije godine upisali L. u vrtić i u Leri gdje je imao logopeda i radnu terapiju jednom tjedno po 45 min svaka. Do tri godine je puno toga naučio, ali govora još nije bilo... iako smo dobili komunikaciju gestom, prstićem, naučio je ručicama pokazati što želi, znakove nas je naučila teta iz Lerija, radna terapeutica. sa tri godine izvadio je sva tri krajnika jer je stalno imao upale ušiju i angine. i tada kreće preporod. dva tjedna nakon operacije rekao je svoju prvu rečenicu koja me strefila ko grom iz vedra neba, kad sam ga pitala boli li ga grlo, on je rekao, nema mi više bube! tada je krenuo govor, a i dobili smo logopedicu u vrtiću tako da sada ide 3 x tjedno logopedu, izgovara sve , čak i R, jedino mu je L problem (kaže Vuka umjesto luka ali i to će se ispraviti). e sad najbolji dio... na radnu terapiju više ne mora ići, jer je zadnja procjena od psihologa da je nadprosječno inteligentan. Naime on čita, piše i računa , zbraja do 20, broji do unedogled i zaista je bistro, ali posebno dijete. što se komunikacije tiče, malo je sramežljiv, ali ni po tom pitanju nema nekih većih problema (karakterno je takav).

    naše dijagnoze su bile... prvo kašnjenje u razvoju, pa kašnjenje u komunikaciji, pa su nas na ERFu strpali u spektar da bi nakon godinu dana skinuli dijagnozu spektra i ostavili samo pragmatični govorni poremećaj (kojeg ja više ni ne vidim uopće.)

    savjet: ostavite se kojekakvih dijagnoza i samo rad, rad i rad... puno igre, puno vremena s djetetom, puno izlazaka van na zrak, puno skakanja trčanja i igara prstićima (za razvoj govora izrazito je važna motorička aktivnost!!!!!!! )

    a sad pucajte još što god vas zanima!

  40. #40

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    jajjj sad vidim svoj prvi post na ovoj temi.... suze mi krenule,ne želim se priosjećati tog razdoblja

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj iva1602 prvotno napisa Vidi poruku
    jajjj sad vidim svoj prvi post na ovoj temi.... suze mi krenule,ne želim se priosjećati tog razdoblja
    Tako mi je drago da se sve dobro raspetljalo...

    Znam kako to izgleda, iz prve ruke.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    17

    Početno

    Bok, Iva1602!

    Puuuuno ti hvala što si se javila.

    Razumijem kako ti je bilo jer je meni bilo užasno teško kada je mala imala godinu i pol i kada smo uočili probleme. Nisam uopće mogla funkcionirati.

    Sada je situacija puno bolja. Jako je napredovala i iako smo vježbali, mislim da se napredak većinom desio i spontano.

    Sada idemo na floortime i to nam odlično odgovara, a čekamo senzornu na Goljaku i radnu terapiju također. Zanima me, znaš li gdje možemo na radnu terapiju? Dodala bih joj još neke vježbice pogotovo jer fina motorika malo šteka. Ne puno, ali malo ipak da.

    Također me zanima kako je kod tvojeg L bilo sa igrom? Kod nas malo šteka ta igra, ima simboliku (npr da CD glumi telefon i slično), ali malo šteka imaginarna igra, igra pretvaranja, iako i tu ima pomaka.

    Pokazna gesta se pojavila i baš traži stvari pogledom.

    Da li bi mogla još nešto preporučiti (osim Greenspana, to znam).

    Da li bi mogla opisati zašto su na ERF-u prvo dali dijagnozu iz spektra, a onda skinuli?

    Još jednom ti hvala.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    17

    Početno

    Mi smo također naručeni na ERF ali me sad malo strah ići tamo, pogotovo jer mislim da smo našli nekako svoj pravi put, zasada, Ne bih htjela neke preuranjene dijagnoze,

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Maco, potraži knjige Renate Rade (Malo dijete i prostor, Malo dijete s komunikacijskim teškoćama, Kako poticati govorno-jezični razvoj itd...)

    Evo još jedne: http://www.foma.hr/prirucnici-za-rod...icnog-razvoja/

    Renata Rade i Silva Jug su iz Suvaga. Knjige nemoj kupovati, imaš ih po knjižnicama pa prvo vidi kako ti se dopadaju: http://katalog.kgz.hr/pagesResults/r...v0=Renata+Rade

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    17

    Početno

    Kupila sam tu knjigu gđe Rade, a Greenspana sam posudila u knjižnici.

    Zanima me što se radi na radnoj terapiji? Čekamo je na Goljaku ali nikako dočekati red. A ne mogu nigdje na netu naći te vježbice za prstiće.

    Također sam mislila možda privatno naći terapeuta?. Ne znam ni sama. Zasad nam je floortime stvarno super, samo što je tamo baš naglasak na toj socijalnoj komunikaciji i poticanjem simboličke igre, a htjela bih nekako pokriti i taj dio fine motorike.

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Vježbe za prstiće imaš u knjizi Ilone Posokhove i Ivane Herljević "Govor - ritam - pokret"

    To je ova knjiga: http://www.izvorznanja.com/index.php...product_id=162

  47. #47
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Evo što sam ja zabilježila od svoje djece i također iz svog djetinjstva (kopiram iz dokumenta, pa se nemojte čuditi duljini posta):
    Evo nekoliko primjera onoga što se ja sjećam iz vlastitog djetinjstva, a koji obuhvaćaju stihove (audio stimulacija), pokrete (vizualna stimulacija) i dodir (taktilna stimulacija):

    IGRE PRSTIMA ZA MALU DJECU

    Priča za 5 prstiju 1
    Palac: ovaj ide u lov
    Kažiprst: ovaj ide za njim
    Srednji prst: ovaj kuću čuva
    Prstenjak: ovaj papicu kuha
    Mali prst: ovaj plače jer mora sam musti kravu – muzu muzu muzu (prstić potegnuti nekoliko puta)

    Priča za 5 prstiju 2
    Palac: ja sam palac, glavni prst – delija sam jak i čvrst
    Kažiprst: prepoznat me može svak jer sam spretan, brz i lak
    Srednji prst: poštujte me redom svi jer sam od vas najveći
    Prstenjak: vredniji sam od svih vas jer ja imam zlatan pâs
    Mali prst: to već znade cijeli svijet – bez mene vas nema pet!

    Priča za 5 prstiju 3
    Stari palac kruha prosi
    Kažiprst ga kući nosi
    Srednjak šuti pa se ljuti
    Što prstenjak sve pojeda
    A mezimac samo gleda

    KRIŠ-KRAŠ-MATIJAŠ
    Kriš-kraš-matijaš (prstom crtati križić po dječjem dlanu nekoliko puta – stimulacija osjeta dodira)
    Kaj mi daš – dam ti POČ (udariti dlanom o dječji dlan)
    Kam ideš? V Stari Grad, kobile klat! Vrta vrta vrta vrta (prstom kružiti po dječjem dlanu)

    Biba leze (za sasvim malu djecu)
    Biba leze, torbu nosi, kuda ide – tu nutra, tu nutra, tu nutra, tu nutra, tu nutra!
    (Hodati sa dva prsta po djetetovom tijelu, a na kraju završiti u pazuhu ili u ovratniku košulje!)

    LICE I GLAVA
    Šećer, kava…(za sasvim malu djecu)

    Šećer (dotaknuti čelo)
    kava (dotaknuti bradu)
    Čaj (dotaknuti lijevi obraz)
    Rum (dotaknuti desni obraz)
    BUM! (šakom lagano udariti u nos!)

    Stara istarska (za sasvim malu djecu)
    Oltarić (prstom djetetu dotaknuti čelo)
    Dvi svićice (pokazati oči)
    Dva kušinca (prstima dotaknuti obraze)
    Kapelan (dotaknuti bradu)
    Bilim, bilim, bilam (uhvatiti dijete za nos i “pozvoniti”)

    TIP-TIP-TIP
    Prstićima tip-tip-tip (kažiprste u križ)
    Glavicom pak nik-nik-nik (klimnuti glavom)
    Ručicama klop-klop-klop (pljesak)
    Nožicama top-top-top (udarac nogama o pod)
    Naokolo jedan-dva (okrenuti se oko sebe za 360 stupnjeva)
    Pa je igra gotova.

    (Dakako, to se i pjeva).

    IGRE ZA MALO VEĆU DJECU
    Da se podsjetimo – vjerojatno svaka od ovih igara zaslužuje opis, upute i pravila, navest ću samo nekoliko, redoslijedom kako mi padnu na pamet:

    IGRE BEZ POMAGALA
    – Igra skrivača klasična
    – Igra lovice (na čučanj ili na krug)
    – Kume, kume, koliko je sati
    – Crna kraljica jedan, dva, tri
    – Ide majka s kolodvora
    – Laste, prolaste
    – Daj, care, vojsku
    – Igra trule kobile
    – Naokolo šalata
    – Šambare, bambare, pretvorite se…
    – Imali smo pile – igra skrivanja i traženja stvari s pjevanjem, na principu toplo-hladno
    – Razne glazbene igre s pjevanjem:
    – I rešeto srce ima
    – U podrumu je tama
    – U Zagrebu je kućica
    – Glazbeni semafor

    IGRE LOPTOM
    – Godinice (loptom se udara u zid) – jedan ili više igrača; ovo bi zaslužilo detaljan opis dok se još sjećam kako je išlo
    – Školice loptom (loptom se udara u zid) – 3 ili više igrača – jedan pokazuje, drugi ponavljaju
    – Neka puca, neka puca…
    – Graničara ili varijanta iste igre pod nazivom “između dvije vatre”

    IGRE S DRUGIM POMAGALIMA - NA OTVORENOM– Preskakivanje konopca - uglavnom za djevojčice (razne varijante: crven bijeli plavi, “double Dutch”: dvije djevojčice drže se za ruke i zajedno preskaču, varijante kada dvije vrte konopac, a treća skače itd…)

    – Hulahup – kolut koji se vrti oko struka
    – Gumi-gumi – u “moje vrijeme” to je bila velika novost
    – Oduzimanje zemlje (“nožićkanje”) – uglavnom za dječake (ne znam igra li se i danas)
    – Školice, obične ili avionske
    – Pikulanje, na rupu ili na gađanje

    IGRE S DRUGIM POMAGALIMA - U ZATVORENOM ILI VANI, PO ŽELJI
    – Igra mačke i miša (s maramicom koja se skriva)
    – Igra skrivanja stvari (hladno, toplo, vruće…)
    – Zujalica (veliki plosnati gumb na koncu)
    – Frulica od bazge (moram pitati tatu točne upute za izradu)
    – Vodenica od kukuruznog klipa (za to treba imati tekuću vodu)
    – Kućica na drvetu ili slično (u današnje vrijeme česta je upotreba šatora za te svrhe, u kući može poslužiti velika kutija)
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 20.12.2016. at 15:23

  48. #48

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Igra pretvaranja tek sa 4 godine !!!

  49. #49

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    8

    Početno

    Prije otprilike godinu dana je počela velika panika u našem domu, pisala sam prije ljeta, mislim da baš na ovoj temii isčitala sve što ima veze s govorom, kašnjenjem, pervazivnim razvojnim p.i autizmom. Prošli smo dosta od dijagnostike, dobivali svakakva mišljenja. Onda smo ovo ljeto odlučili prestati toliko panično hodati okolo tražeći dijagnozu i odlučili raditi s njim, pokušavali sve što smo čuli, pročitali, vidjeli. I polako idemo naprijed! Zapravo se javljam iz jednog drugog razloga Nisam bila na ovoj temi od ljeta i danas mi je pala na pamet. I kada sam došla i vidjela da je iva 1602 napisala da su im maknuli dijagnozu spektra bila sam preeeeesretna! Mislim da sam pročitala svaki tvoj post prije godinu dana i kada sam ovo pročitala, baš sam sretna, jako mi je drago!!!
    I ne samo da mi je drago zbog vas, nego to ide u prilog svemu što sam u zadnjih pola godine čitala po stranim forumima i knjigama, kako stvarno ne treba žuriti s ozbiljnim dijagnozama, osobito dječaka. Treba detektirati slabija područja i moguće probleme, ali prije svega podučiti nas roditelje što i kako raditi. I s djecom se treba puno baviti i raditi i voljeti ih i davati im puno poticaja koje trebaju i prilika za učenje, zabavu i rast. Previše puta smo muž i ja čuli samo potencijalne dijagnoze (spektar, pervazivni, porem. soc. kom., kašnjenje u govoru...), a uz to slabo nekih pravih uputa i savjeta za dalje. A to nam najviše treba. Teško je ne opterećivati se dijagnozom i ne tražiti dijagnoze, ali to je stvarno najbolja stvar. Oprostite na dužem postu, samo sam htjela reći da mi je drago da tvoj malac Iva super napreduje!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    34

    Početno

    Postovani svi

    Vjerujem da je bilo vec prica na ovu temu ali bih jako molio za pomoc, pogotovo mame i nekoga sa slicnim iskustvima.
    Naime, prije 21 mjesec smo supruga i ja dobili prekrasnu malu bebu koja je rodjena bez problema (doduse ranije nekih 2 tjedna carskim rezom). Ocjena je bila 10/10. Kako sam ja dosta visok tako je i ona dugacka za svoju dob-dapace ispada iz svih tablica . Ravoj je tekao malo sporije, sama je sjela sa 10 mjeseci, a prohodala sa 18 tek....dosta je oprezna beba pa nije forsirala a nismo ni mi. Brbljat je pocela dosta rano i bila je dosta otvorena, djelila puse davala 5, imala fond od preko 40 rijeci, pokazivala sve likove u knjigi cak i one koje je nismo ucili. E sad.... kako je krenula s hodanjem negdje pocetkom 6 mjeseca-,njen 18 mjesec, supruga i bebica su otisle na more na cijelo ljeto sa njenim roditeljima. Od tada kao da se skroz prebacila na hodanje..... prestala je govoriti toliko (samo mami.... tata.... piti ...njam njam i svoj neki jezik). Onda se pocela sama igrati bez da trazi nas dvoje da se ukljucimo, kada smo vani mi letimo za njom i ne odaziva se (odnosno vrlo rijetko) i ide svojim putovima pa stane gdje ju zanima i tako malo istrazuje.... doduse uvijek se oprezno okrene i gleda di smo mi ili bar jedan od nas ko je s njom. Ne gleda bas u oci (odnosno gleda i mene i zenu i nepoznate ali samo ko je interesira) pa i malo duze, povukla se u sebe ali i dalje se hoce igrati makar rijetko i ako joj je nesto bas zanimljivo. Bili smo kod pedijatra da pogleda hodanje zbog nogice koja malo bjezi u stranu i u ordinaciji se nije pedijatrici odazvala na zvanje niti ju je pogledala nego je samo prebirala po stolu navirivala se i gledala sto moze dohvatiti. I pedijatrica nam dala uputnicu za psihologa jer bi se u toj dobi trebala odazivati i pricati povezano bar dvije rijeci. Obavili smo razgovor sa psihologicom i uglavnom nam je rečeno da ima odstupanja u komunikativnom razvoju (govor, pokazivanje i traženje što se želi) i da bi trebali raditi s njom puno jače na tome, pa i posjetiti logopeda i defektologa da nam pokažu vježbe. Po testiranju koje je napravila, bebica se nalazi u širem prosjeku za svoju dob, radila je neke stvari koje rade trogodišnjaci - slaganje oblika i razumjevanje zadataka, ali slabija joj je komunikacija, makar je doktoricu pogledala par puta kada ju je zvala . savjet je što više interakcije s drugom djecom i drugim ljudima - igraonice i sl. Kako su supruga i bebica otišle na more iz Zagreba što se poklopilo sa prohodavanjem, malo smo zanemarili raditi s njom neke vježbe za pričanje, komunikacije i sl, ona je tamo samo jurila po svome i išla okolo a nas dvoje kao luđaci trčali za njom, i naravno plačom je dobivala što je htjela pa se nije ni trudila naučiti reći što želi nego smo mi kad bi plakala nagađali nuđenjem raznih stvari dok se ne smiri (uključujući i TV nažalost)

    u svakom slučaju nam je rekla da je sad još ona premala da bi se govorilo o ikakvoj dijagnozi i da je bilo puno gorih slučajeva od nje koji su se vježbom ispravili pa je sve na kraju bilo ok.

    rekla je da dođemo za 6 mjeseci na pregled pa ćemo vidjeti što dalje

    i dalje smo ukomirani jer svaki put kada je zovemo a ona se ne okrene nas rastuži, ali je počela sve više gledati u oči dok se spustimo na njenu visinu, i kad se glupiramo da joj je interesantno ... jučer je čak ponavljala i igru kada zatvorimo oči rukama, pa je preplašimo, pa je i ona zatvorila oči i prestrašila nas

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •