Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Par pitanja o izdajanju..

  1. #1
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno Par pitanja o izdajanju..

    Malac ima 2 mjeseca i ja se do sada nisam nikada izdojila pa mi je ovo totalna nepoznanica.. Naime, uskoro ću morat izbivat od doma na nekoliko sati, plan mi je nahranit ga prije nego idem i izdojiti da ima ako ogladni dok se ne vratim..

    E sad..
    1. pitanje je koliko je djetetu od 2 mjeseca potrebno izdojiti mililitara mlijeka? Koliko djetetu od 3, od 4 mjeseca?
    2. strah me da ne povećam proizvodnju mlijeka i dobim mastitis.. Dal da izdajam samo jednu cicu do kraja, dal da izdojim malo jednu malo drugu?
    3. Kad je najbolje izdajati? Tu ne mislim na doba dana, nego ako je dijete jelo recimo desnu dojku i znam da će idući obrok tražiti za 2 i pol sata, dal da izdajam odmah iza obroka ( i koju dojku? ), u sredini između obroka ili? Znam da u dojci mlijeka nikad ne nestane do kraja, al da ne napravim glupost pa puno izdojim van a onda on ogladni i nema dovoljno u cici? Jel se može to uopće dogoditi?
    4. Imam izdajalicu i recimo da mi je potrebno 100ml mlijeka a ja ne mogu odjednom izdojiti više od 30 ml.. da li mogu izdojiti malo, ostaviti na sobnoj temperaturi, za sat vremena uzeti i u isto mlijeko izdojiti još ili moram izdajati i stavljati sa strane pa kasnije miješati? Tj. da li kod takvog izdajanja vrijedi da se ne smije miješati mlijeko 2 različite temperature? I ako se ne smije, svakih koliko mogu pomiješati ono što izdojim?
    5. Što sa mlijekom prije hranjenja ako je stajalo recimo 3-4 sata na sobnoj temperaturi.. Da li se mora zagrijati prije nego se da bebi ili je to dobra temperatura?

    Ajme znanstvene fantastike

  2. #2
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Ja bi ti odgovorila ali čekaj, moram uzeti godišnji da to sve stignem
    Šalu na stranu- ja ću ti reći svoje iskustvo- ja sam izdajala uvijek samo jednu i to onu koju bi mi ona sljedeći podoj trebala jesti, znači ako je prije 2 sata jela lijevu, ja bi izdojila desnu i nakon toga joj još probala opet dati lijevu. Nisam nikad ni kapi uspjela izdojiti nakon podoja, valjda zato što mi je ona pocicala let down pa ga izdajalicom nisam uspjela opet postići.
    Mlijeko možeš pomiješati kad je iste temperature- znači ako izdajaš više puta, pričekaj da postigne sobnu temperaturu pa ga pomiješaj. Ali prije hranjenja bi ga trebalo ponovo pod vrućom vodom zagrijati na temperaturu tijela, jer sobna je oko 22 stupnja a bebač jede mlijeko na oko 37 stupnjeva, ovo bi mu moglo biti prehladno.
    Moja je s 2 mjeseca jela oko 90 ml ako se ne varam, izdoji koliko možeš, ako te nema par sati i podojiš ga prije odlaska zaista mu ništa neće biti ako umjesto 90 pojede npr. 70

  3. #3
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Hahaha hvala

    Imam ja još
    Kako odmrzavam mlijeko? Ako nemam vremena mogu u toploj vodi? I kad se odmrzne, kolko dugo smije stajati na sobnoj?

    Jesu vam djeca imala konfuziju izmedu bocice i cice? Doma panicare da kako ce na zlicicu ili salicu hranit

  4. #4
    željkica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    3,821

    Početno

    mlijeko možeš držat u frižideru 2 dana a na sobnoj temp. 2 sata,ja ga uvijek stavim u frižider i kad je vrijeme za jest ugrijem ga.
    moj pojede oko 120 ml mlijeka a nekad još traži.

  5. #5
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Pise da u frizideru moze do 8 dana.. Na sobnoj dosta duze od 2 sata..

  6. #6
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Evo i ja da ti napisem svoje iskustvo.
    Malac u istoj dobi (2mj) pojede oko 80-120ml. Zavisi, nije svaki put isto. Ja uvijek pripremim oko 100-120ml mlijeka.
    Izdojim drugu cicu od one na kojoj je jeo, i malo one koje je jeo (ako ima). Mlijeka se uvijek napravi dovoljno za slijedeci podoj. Sad necu rci sa 100% sgurnosti, ali za tih par izdajanja tjedno, nece ti se mastitis napraviti.

    Drzim mlijeko u hladnjaku. Pa kad izdojim jos, stavim i tu bocicu u hladnjak, a mjesam ih tek kad su oba iste temperature (znaci, nakon par sati u hladnjaku)..
    Nemoj ostavljati mlijeko na sobnoj temperaturi. Bolje u hladnjak. Malo zagrijes prije nego li ce jesti.
    Ja grijem 10sek u mikrovalci (jer je mm tako lakse), ali preporuke su da se grije u toploj vodi da ostanu "dobri" sastojci. No, moja logika je da ionako stalno pije moje mlijeke pa jednom kad treba da ga mm nahrani nece mu nista biti od mlijeka iz mikrovalke (no to je nas konfor).

    Nakon hrnjenja, mlijeko bacas. Pogotovo ako si ga grijala.
    Inace, neke bebe jedu mlijeko sobne temperature. Ne treba im grijati. Mom grijemo samo zato jer je drito iz frizidera.

    Eto znanstvene fantastike. Znam, i ja sam se pitala sva ta pitanja prije nego sam pocela. Ali sad imam ponosnog staza u izdajanju skoro 2 mj (a s ponosom kazem, jer me to malo odteretilo i s veseljem imam malo vremena samo za sebe )

  7. #7
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Pise da u frizideru moze do 8 dana.. Na sobnoj dosta duze od 2 sata..
    Da. 8 dnaa u friz, 4 h na sobnoj
    (tako pise na rodi)

  8. #8
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Hvala lulu!
    A šta ako imam zamrznuto i recimo moram ic negdje i ocu to potrosit, isto pod vrucu vodu? I kad se to odmrzne kolko moze stajat ? Jel mogu odledit pod toplom vodom pa u frizider na par sati?

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    možeš i neodmrznuto u frižider

  10. #10
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Hm..to s brzim odledjivanjem meni bas ne ide. Ali mislim da se moze tako kako si opisala. Pod vrucu vodu, ili u kupelj (loncic s vodom na vatri). Ali to se onda treba odmah papati. Nije bas dobro mlijeko zamrzavati,grijati, pa opet hladiti, (pa onda jos jednom grijati za papicu).
    Ja stavim dan ranije iz frizera u hladnjak da se odmrzne. Ako slucajno ne iskorisim u roku od par dana, onda bacim.
    (uglavnom cesto bacam mlijeko, jer odmrzavam vece kolicine, a od viska u frizideru ne boli glava...uvijek se plasim da ce mali ostati bez njupice a ja zapeti u prometu )

  11. #11
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ma mene isto sad plasi da mi ne bude gladan, to mi najgora nocna mora.. Najrađe bi ga svuda sa sobom nosila sa bude blizu cice. .. Jesam ja izlazila na sat-dva, al dok prvi puta ne odem na 5 sati i vratim se a da je sve bilo dobro cu panicarit

    I inace probala sam se izdojit, jedva 30ml iz jedne, znaci da cu morat po par puta pa mijesat mlijeko..

    Dobro.. Sad valjda sve znam, tnx!

  12. #12
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Probaj i ručno izdojiti. Da vidiš kako ide. Meni ručno ide bolje, ali mi je lakše s pumpicom.

  13. #13
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Koristite li grijač bočica za odmrzavanje mlijeka?

    Evo, vraćam se na posao,a brigu preuzimaju mm, bake, dede. Pa pokušavam organizirati hranjenje da im bude što lakše.
    Čini mi se zgodan taj grijač, jer navodno uvijek postiže istu temperaturu mlijeka.
    Je li se isplati kupovati ga?

  14. #14
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Prema najnovijim informacijama kojima barata LLLI, smrnzuto (pa odmrznuto) mlijeko je losije od onog iz obicnog hladnjaka jer se smrzavanjem unisti vecina probiotickih ogranizama u njemu. Naravno, jos uvijek je neusporedivo bolje od AD-a i ne gubi nista od svoje nutritivne vrijednosti, samo odumru probiotici. Tako da je bolje mlijeko samo drzati u frizideru, ako je ikako moguce, a smrzavati stvarno u krajnjoj nuzdi, ako se bas mora napraviti zaliha.

  15. #15
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ah, ja moram smrzavati kad moram skupljati po par dana da skupim 100 ml.. I uvijek mi se može desiti da moram negdje neplanirano otić.. Recimo, sutra moram zubaru, danas i sutra nikako neću stić izdojit dovoljno i onda to imam u zamrzivacu.. a jel se smije jednom odmrznuto ponovno zamrznut ? Žao mi je bacat, jedva izdojim za taj jedan obrok..

  16. #16
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ne smije se ponovno zamrznuti odledjeno mlijeko. Meni je isto zao baciti, ali posto malena nije htjela piti a pokusavali smo ju nadohraniti, cini mi se da sam prolila bar dvije litre.

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  17. #17
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Ispričavam se što upadam na temu, ali Apsu, zašto ne povedeš bebača i onoga tko će ga čuvati sa sobom?
    Oni prošeću dok ti obaviš zubara, ako beba ogladni ti i cica ste u blizini, nahraniš i bok. Nema stresa oko izdajanja i skupljanja danima, pa jel dovoljno, bla...

    To i je velika prednost dojenja- ti, beba i pelena i možete di oćete!

  18. #18
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    A vodim ga sa sobom kad imamo auto , onda ja obavljam sta trebam a netko seta s njim.. Sutra je dragi na poslu, tata nesto obavlja sa svojim i nemam auto a bio mi je bolestan i necu ga sad po busevima vozit...

  19. #19
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Kužim.

  20. #20
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    lulu-mama ne znam nista o grijacima
    al sta se vec vracas? tamo je porodiljni samo 3 mjeseca?
    sretno sa izdajanjem!
    da je kod nas tako, moja bi djeca dojila samo 3 mjeseca, jer nakon pocetne prepunjenosti, nikad nisam uspjela izdojiti
    zato sam u prva dva tjedna spremila oko litre, ako budem morala nekamo neplanirano, a ostalo sam davala vecim curkama piti

  21. #21
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Da, 3 mj je porodiljni. ;-(
    Kaj je, tu je. Moram na job i izdajanje mi je jedina opcija. Srećom bez beda izdojim 100 ml i više.

    Nadam se samo da ću održati laktaciju.

    Ne znam jel trebam na nešto posebno paziti da bi laktacija ostala što duže mjeseci??? tipa kada i koliko izdajati...?

  22. #22
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Pokušaj izdajati tempom kojim je beba dojila. Ako ti se čini da se produkcija smanji, izdajaj češće.

  23. #23
    željkica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    3,821

    Početno

    lulu,ja imam od (kršitelj koda)a grijač za mlijeko i meni je super zagrije mlijeko za par minuta na njemu točno piše kiloko se mlijeko treba grijat.

  24. #24
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Što kad izvadim mlieko iz škrinje i stavim ga u hladnjak.. koliko dugo može stajati odmrznuto u hladnjaku nakon odleđivanja? A kad želim postići sobnu temperaturu, koliko dugo može stajati vani iz hladnjaka ako je prije bilo zamrznuto?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •