Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 85

Tema: Ubod krpelja-što poduzeti?

  1. #1

    Početno Ubod krpelja-što poduzeti?

    Imam rođakinju u jednome malome selu u Istri i njezinu tada dvogodišnju curicu lani je piknuo krpelj. Obratila se lokalnom pedijatru, potom je upućena u lokalnu bolnicu na vađenje krvi potom slanje uzorka na analizu.

    Međutim, cijela priča je isprepletena neregularnostima, od toga da su joj više puta vadili krv, jednom nalaz dođe pozitivan jednom negativan, a pošto mi ona sama nije znala koncizno objasniti što se u analizi traži i što je pošlo po krivu (mislim da je spominjala boreliozu?!) , molim da mi se neka od vas javi koja je imala isti slučaj i što u tom slučaju napraviti i kome se najbolje obratiti za pomoć i informiranje.

  2. #2
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    Moja mala je nedavno imala krpelja, izvadili smo ga (nista nije ostalo, provjerili smo). Zvala sam prijatelja koji je doktor u zaraznoj, tu u zg, pitao me gdje je zaradila krpelja, rekao da nemaju trenutno nikavih informacija ili slucajeva meningitisa zbog krpelja. Nije mi spomenuo nikakve pretrage ili vađenje krvi. Sad si mi ubacila bubu u uho. I mene zanima kakve pretrage bi se trebale raditi...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    U autu
    Postovi
    298

    Početno

    Ne bih htjela stvarati paniku ali prijatelj je prije Uskrsa dobio menigitis preko krpelja!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    curke ukucajte u pretražnik krpelj i izbacit će vam brdo toga..sjećam se da sam ja za svaki slučaj sve iščitala

  5. #5
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja sam zivjela u uvjerenju da u istri nema zarazenih krpelja. :?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Krpelji s meninigitisom (virusom, ne bolesti) su u sj. Hr. a boreliju imaju posvuda.

  7. #7
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    I što preporučujete? Da li da vodim dijete na neke pretrage zbog krpelja? Kakve? Skroz sam zbunjena

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Kad je bio ugriz?
    Borelija se nakon par dana vidi kao crvenilo oko ugriza, liječi se penicilinom, u ranoj fazi bez posljedica, a ako se ne liječi posljedice su slične neliječenom streptokoku (srce, bubrezi, mišići, mislim i zglobovi).
    Meningitis ima neku inkubaciju, mislim do 2 tjedna, javi se bolest slična blagoj gripi, koja u malom broju slučajeva prijeđe u meningitis. Mislim da se u toj gripastoj fazi može intervenirati s nekim terapijama.

  9. #9
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    Ugriz je bio 14.04. - prije 10 dana. Nije bilo nikakvog crvenila oko ugriza - nakon što smo izvadili krpelja, bila je mala crvena točkica na tom mjestu, jer sam morala s sterilnom iglom izvaditi ostatak jedne male nožice od tog gada.
    Dakle, sad moram pozorno promatrati ima li kakvih znakova gripe tipa temperatura, malaksalost i slično...

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    sad sam se prestravila. vođena idejom da su opasni krpelji samo u sljemenskoj zoni, a i činjenicom da ovdje ljudi svakodnevno skidaju krpelje sa sebe, nisam obraćala posebnu pažnju kad je prije godinu dana jedan bio na Evi Mariji. skinuli smo ga, ali je dugo nakon toga bio vidljiv trag, kao crveni prištić na tom mjestu. nikakve druge simptome nisam primijetila, nikakvo prstenasto crvenilo i sl. sad čitam o Lajmskoj bolesti. ima li smisla da sad radimo neke pretrage krvi? što misle medicinarke s foruma? baš me je hladni znoj oblio.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Nakon toliko vremena sigurno bi imala neke simptome. To crvenilo se dobro vidi, nezgodno je, što se desilo curici od moje prijateljice, kad je ubod krpelja u vlasištu,nije vidjela ni krpelja a kamoli crvenilo, dok se nije povećao od krvi. Zato nastojim kad god idemo na Sljeme klincima poslije oprati kosu (koliko god to oni mrze).

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    hvala ti, mamazika. malo si mi stišala paranoju.

  13. #13

    Početno

    Dakle, i ja sam našla malo cajta i proučila malo o boreliji. Problem je što se analizom krvi može počesto u fazi inkubacije bakterije često dobiti lažno pozitivan ili lažno negativan nalaz. Ali u principu, ako nakon uboda krpelja ne osvane nikakav eritem ili crvenilo, može se s priličnom sigurnošću reći da je sve OK što se tiče borelije.

    Više o tome:

    http://www.plivazdravlje.hr/?section...lesti&bid=70-0

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Lyme_borelioza

  14. #14
    andjelak avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    391

    Početno re

    lani je moja mala imala krpelja, zvali smo zavod za zdravstvo i tada su nas pitali iz kojeg smo dijela Hrvatske, da tu nema opasnosti od meningitisa i rekli da promatramo da li se pojavljuje crvenilo i sl. i to je bilo to

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Testovi na boreliju se obično rade ako se crvenilo pojavilo, ali se na njega nije reagiralo, i dijete počne imati neke simptome te kronične faze. U akutnoj mislim da nema smisla, sve je jasno ako se zacrveni oko ugriza.

  16. #16
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    ja sam danas tonceku skinula krpelja, pa se pitam kako mogu biti sigurna da sam ga izvadila cijelog? Bio je tako sitan da nisam uspjela skuziti jesu li mu sve nozice na broju. Hoce li se upaliti ako je nesto ostalo? I sto onda radim?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    223

    Početno

    Važna stvar je da se krpelj izvadi što prije. Ako je krpelj bio mali znači da se tek prihvatio, a za zarazu je navodno potrebno 48-76 sati. A da li je cijeli se vrlo dobro vidi, ne na njemu nego na rani-ako nema ničeg crnog, nego samo crvena ranica znači da je cijeli- i ne moraš mu brojit noge , one su cijelo vrijeme vani, nego zaostane glava!

  18. #18
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj ina prvotno napisa
    A da li je cijeli se vrlo dobro vidi, ne na njemu nego na rani-ako nema ničeg crnog, nego samo crvena ranica znači da je cijeli- i ne moraš mu brojit noge , one su cijelo vrijeme vani, nego zaostane glava!
    tak sam i mislila, ali sam se zabrinula kad sam vidjela da je Roza u nekom prethodnom postu opisivala kako je iglom vadila zaostalu nozicu.

    bio je zalijepljen sigurno preko noci (jucer navecer smo preskocili tusiranje), ako ne i od jucer ujutro. Ali 48 sati nije.
    Poanta: odsad redovno pregledavanje svake veceri!
    Krpelja je zaradio vjerojatno u vrticu ili u kvartovskom parkicu - nismo trebali potegnuti skroz do Sljemena!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    223

    Početno

    Ma krpelja ima svuda, a N. Zagreb, Maksimir su krcati. nemožeš ih izbjeći neodlaskom nekamo. To šta kažeš pregled naročito pregiba, a ako se ide u prirodu (tipa izlet i sl.) može pomoći i sredstvo protiv komaraca.

  20. #20
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    I ja sam razmisljala o krpeljima i tim bolestinama sto mogu nositi.

    Pa me zanima:
    jesu li nasa djeca u svim tim silnim cjepivima sto dobivaju dobila i cjepivo rpotiv tih bolestina koje se mogu od krpelja dobiti?

    I jos nesto: kako ste skidale te krpelje od svojih malisana: onaj princip: vata namocena uljem, pa skidanje pincetom, ili je to vec zastarjelo?

    Ja sam jednom na Sljemenu zaradila 2 krpelja pa sam otisla na hitnu i vadili su mi ih skalpelom. Nisu me tjerali na krvne pretrage.

  21. #21
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne, nisu zaštićena, postoji cjepivo protiv krpeljnog meningitisa, a protiv lajmske bolesti ne postoji cjepivo ali se nu uspješno liječi antibioticima.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    82

    Početno

    meni je teta (med. sestra) rekla da bočicu alkohola prislonim na krpelja i tako ga "utopim". nakon par minuta se lako izvadi

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    223

    Početno

    Može ulje, može aldohol, može i lak za nokte.Bitno je da mu se prekine dovod zraka i da ga uhvatiš pincetom i zaokreneš prije nego čupaš. Tako mu neće ostati glava unutra. Naime, on na rilu ima nešto kao udicu s čime se "zakvači" pa kad povučeš to se ukopa u kožu i glava se odvoji od tijela, a kad ga zarotiraš taj dio pukne i sve izvučeš van.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    U zadnje vrijeme vidim da se baš ne preporuča omamljivanje krpelja raznim sredstvima, kažu da je onda veća šansa da ispusti virus u krv, nego ga treba skinuti pincetom.

  25. #25
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    samo pincetom? zavrnuti i iščupati?

    neki dan sam skinula jednog koji je hodao andreju po ruci a samo je par minuta stajao u travi pored auta. :/

  26. #26

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    I nama je pedica rekla samo zavrnuti i iščupati, a alkohol nakon čupanja za dezinfekciju rane.

  27. #27
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ne, nisu zaštićena, postoji cjepivo protiv krpeljnog meningitisa, a protiv lajmske bolesti ne postoji cjepivo ali se nu uspješno liječi antibioticima.
    Pa sta nisu u sva ta cjepiva (od kojih su mnoga protiv onih bolesti koje gotovo ne postoje) mogli ubaciti i to protiv krpeljnog meningitisa

  28. #28
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    samo pincetom? zavrnuti i iščupati?
    Da, ako ga dobro zavrneš (tj. odvrneš) onda ga ne treba čupati. Sam ispadne. Zapravo ga odšarafiš. Jedino sam zaboravila u kojem smjeru, kazaljka na satu ili obrnuto.

  29. #29
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    U zadnje vrijeme vidim da se baš ne preporuča omamljivanje krpelja raznim sredstvima, kažu da je onda veća šansa da ispusti virus u krv, nego ga treba skinuti pincetom.
    To sam i ja cula.
    Zato sam i otrcala u hitnu kad sam ih vidla na sebi

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    223

    Početno

    Cijepivo protiv "krpeljnih" bolesti nema trajni učinak, nešto kao protiv gripe, zato se ne cijepi redovno. Mislim da "drži" tri mjeseca.

  31. #31
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ne, nisu zaštićena, postoji cjepivo protiv krpeljnog meningitisa, a protiv lajmske bolesti ne postoji cjepivo ali se nu uspješno liječi antibioticima.
    Pa sta nisu u sva ta cjepiva (od kojih su mnoga protiv onih bolesti koje gotovo ne postoje) mogli ubaciti i to protiv krpeljnog meningitisa
    Pa možeš sama cijepiti dijete. Ne znam zašto bi se cijepio netko tko npr. uopće ne živi u rizičnom području ili slabo ide u prirodu. Cjepivo inae, koliko ja znam, pruža zaštitu ali je potrebno više nadocijepljivanja.

  32. #32
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Dobro, malo sam pretjerala, naravno da ima i podrucja gdje cijepljenje vjerojatno nije potrebno.
    No, mislila sam kad cijepimo djecu protiv svaceg, a krpelji mogu biti tako opasni.
    Osim toga, doista za njih ne trebas ici u prirodu - pa evo i ms. ivy kaze da joj je maleni stajao pored auta, a krpelj mu je plazio po kozi.

  33. #33
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Al ocigledno posto je potrebno min 48 sati krpelja na djetetu da bi se zarazilo - tek je tada ocigledan apsurd cijepljenja. Pregledas dijete navecer i sve 8)

    Jedno pitanje, a jel se moze desiti da prejako stisnem krpelja pincetom pa da ga pokidam? Mislim ono, sve su mi pincete onak dosta "ostre" i kose, taman za cupanje dlacica, al me strah da bi mogla strgati krpelja s njima.

  34. #34
    snoopygirl avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    1,201

    Početno

    meni su vadili krpelja iz glave, pa je ostalo unutra i sad imam rupu na glavi ( to mi je izlika za sve gluposti ). Vadila ga je nona, ali je preduboko išao, i kad su ga izvukli pregledali su ga i skužili da fali. ako je krpelj 'friški' tj nije napuhan znači da nije još uvjek duboko ušao i počeo 'radit', pa ga je lakše izvuć. a ako je napuhan možda je bolje otić doktoru da oni to srede. ja ih mrzim.

  35. #35
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja nisam sigurna za tih 48 ili 24 sata, dr. Richter je pisao da čim krpelj ugrize ako je zaražen da zarazi, a nama su kod doktorice isto spominjali 24 sata.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Potrebno mu je 2-3 sata samo da probuši kožu, minimum 24 h, ali uglavnom više od 48-72 h za zarazu.

  37. #37
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Znači ako se izvadi u roku 24 sata nema zaraze? Pa to je super.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    Potrebno mu je 2-3 sata samo da probuši kožu, minimum 24 h, ali uglavnom više od 48-72 h za zarazu.
    Hm, ovo gore ni ja ne bih shvatila.

    Potrebno mu je 2-3 sata samo da probuši kožu.
    Minimum 24 h, ali uglavnom više od 48-72 h za zarazu.

  39. #39
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    E btw. bibai, jel' istina da mala djeca ne dobivaju taj krpeljni meningitis?

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    E btw. bibai, jel' istina da mala djeca ne dobivaju taj krpeljni meningitis?
    Dobivaju puno rjeđe i uglavnom je blaži tj. ako dobiju onda to najčešće bude obični serozni meningitis za razliku od odrasih kod kojih je meningoencefalitis (meningitis + upala mozga) češći.

  41. #41
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Wow... a kak to da mala djeca ne dobivaju krpeljni meningitis u vecini slucajeva? Kakve veze starost ima s tim? Mislim, super vijest, i bas me zanima pozadina ak netko zna.


    I jos nesto, u kojem smjeru se vadi krpelj, u smjeru kazaljke na satu ili obrnuto?

  42. #42

  43. #43
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    a ovdje piše da ga ne smiješ zavrnuti:

    http://www.aafp.org/afp/20020815/643.html

  44. #44

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    596

    Početno

    bash sam jučer pričala sa svojom prijateljicom koja je našla krpelja na svojoj maloj djevojciči. Odmah su pozvali pedijatra i on je rekao da odmah idu u hitnu. Kada su tamo otišli oni su to stvorenje uklonili i uputili ih opet pedijatru, koji im je dao antibiotike (po riječima moje prijateljice, sada to regularno daju zbog mogućih infekcija i zaraza), međutim nisu ništa govorili o vađenju krvi. Ja sam se iskreno pravo prepala i već sam jutros sve pretražila. Ona kaže da je mala ok, ali joj je pravo krivo što dijete mora kljukati antibioticima (meni se čini da je rekla da joj je ped. prepisao sumamed sirup). E pošto ja inače slabo vjerujem dr. možda je i bio i drugačiji način da se ovo uradi. nisam pametna, a i pravo sam se prepala uh joj svakavih baja

  45. #45

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    596

    Početno

    ah ja još zaboravih pitati koliki je taj krpelj i kako ga prepoznati možda zvuči glupo ali ja ga nikada nisam vidjela. Ne bih sada (paničarka) da od muhe napravim slona, a ono fakat muha.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    223

    Početno

    Krpelj ti je jako mali, ali nakon "papanja" se napuhne i do veličine od 1cm. Nećeš ga teško prepoznat, ima plave oći i karamfil u zapućku . Sorry, šalim se. Nemreš ga fulat-sve kaj je crno na koži i neda se zgulit, a nije madež je vjerojatno krpelj.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    596

    Početno

    a bilo bi lijepo kada bi i stavio karanfil nako samo radi raspoznavanja ali u svakom slučaju hvala na izcrpnom opisu već se vidim kako svako večer pretražujem dijete od glave do pete, a on mi govori beži mama beži

  48. #48
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ima li kod vas zaraženih krpelja?

  49. #49
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj bera prvotno napisa
    koliki je taj krpelj i kako ga prepoznati
    ovaj sto smo ga mi skinuli bio je skroz mali, kao mali crni paucic promjera mozda 1 mm, i jako se cvrsto drzi za kozu (glava mu je zapiknuta, a tijelo viri). Meni je u prvi tren izgledalo kao mali madezic koji se otkinuo, i morala sam pazljivo gledati dok sam ga skidala.
    Oko njega je bilo malo crveno, jer je tonceka svrbilo pa se cesao.
    Kad su duze prilijepljeni, napiju se pa narastu.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    596

    Početno

    krpelja ima a kakvi su :? tek sam jučer čula za prvi ujed krpelja i znam da je prijateljica vodila malu u hitnu i dali joj sumamed e sada jel bio zaražen ili nije ne znam ali mala je ok što je bitno :D

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •