Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 173

Tema: zabrinuta majka- molim savjet

  1. #101
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Da li ste se susrele sa agresivnoscu??? Otkad je poceo reagirati na svijet oko sebe postao je nevjerovatno agresivan! Udara sve oko sebe cim mu nesto nije po volji, ozbiljno je izgrebao baku po licu jer mu nije dala upaljac. Najdraze mu je pljusnuti po sred lica. Poceo je i nogom udarati macu i psica u bake. Od jucer i sebe udara po glavi, cupa si divlje kosu iza uha i grize si ruku. Razdrazljiv je i nema strpljenja... danas me totalno prepao sa ispadima ljutnje.

  2. #102
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Ne znam otkud mu to. Nikad ga nisam udarila niti je imao prilike vidjeti nasilje. Je li to neka faza?
    Iskreno me plasi silina njegovih agresivnih i lljutitih ispada....

  3. #103
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    moj do sada nije imao tu fazu. Ponekad se zna baciti na pod kad nije po njegovom.
    Mozda da se savjetujes s psihologom.

  4. #104
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj orcha prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam otkud mu to. Nikad ga nisam udarila niti je imao prilike vidjeti nasilje. Je li to neka faza?
    Iskreno me plasi silina njegovih agresivnih i lljutitih ispada....
    Ne mora to biti nikakva drama.
    mozda je samo frustriran kad ne moze napraviti sto zeli , onako kako zeli ili kako ocekuje od sebe.
    sa vremenom ce se nauciti nositi sa frustracijama.

  5. #105
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    U ovoj dobi pokusajte prvo sa skretanjem paznje , ali prije nego situacija dostigne usijanje.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    moj je imao fazu strašne agresivnosti ali to je bilo onda kada nije znao ni mogao iskomunicirat ono što želi. sad ima ispade na neke zabrane, počne urlat ali ga ja smireno pokupim u kuću kad počne ludovati.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    afrika
    Postovi
    257

    Početno

    Drage moje da vam se pridruzim I moj sin je slican vasoj djeci u nekim stvarima ima 2.5 god I izgovara oko 10-rijeci
    drugo sve je normalno I zato ga ja jos nisam vodila nikamo na nikakva testiranja.
    mi zivimo vani doma govorimo nas jezik dok je on u vrticu izlozen engleskom jeziku I tv je na engleskom.
    on sve razumije sta mu se kaze na oba jezika.
    kad nesto hoce onda to pokazuje prsticem ili nas vodi do frizidera to radi vec dugo vremena.
    ali nece ponovit ni jednu rijec ja radim sa njim sa slikovnicama on pokaze kad ga pitam gdje je auto on pokaze auto
    u vrticu mi stalno govore da se ne brinem I da ce sve bit ok ja se ipak brinem I spremam se poc sa njim pedijatru pa vidit kamo dalje.
    puno mi znace ova vasa iskustva tako pisite o svemu sta proziljavate.

    pozdrav od jos jedne zabrinute mame

  8. #108

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ako sve razumije i pokazuje prstićem, ne bi trebalo biti problema. Nisi primijetila nikakva čudna ponašanja ? Obično djeca koja raastu u dvojezičnoj sredini kasnije progovore.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    slažem se sa rehab, i još bih nadodala: kakav mu je kontakt očima, drži li ga dugo sa osobom, da li pokazuje prstićem u željeni predmet pa u vas da vam pogledom pokaže mama dodaj mi to! , donosi li vam igračke samo da vam ih pokaže i pozove vas na igru. to su ključna pitanja što se tiče komunikacije u toj dobi.

  10. #110
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Da podijelim srecu s vama, drage moje!
    Moj je ovih dana, znaci s 19,5mj, poceo intenzivno se "baviti" slikovnicama. Sve u njima pokazuje prsticem i ja sam ostala iznenadjena koliko on pojmova zna. Do sada to bas nije pokazivao, osim npr. u radnjama tipa donesi mami loptu i sl. A sad vidim da zna pokazati i neke pojmove koje koristimo u svakodnevnom govoru, ali ne toliko cesto. Znaci nije bilo uzaludno sto sam mu non stop sve imenovala i pokazivala.
    I ono sto mi je jos draze pokazuje s prsticem na nesto u slikovnici i ceka da mu imenujem. Nadam se da se to negdje pohranjuje i kad progovori da ce rijeci samo navirati
    Pojavila se i prva prava rijec sa znacenjem

  11. #111
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno


  12. #112

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    afrika
    Postovi
    257

    Početno

    Drage moje hvala vam puno
    da donosi igracke I ima dobar kontakt ocima sa nama I drugim osobama
    juce smo imali goste donio je papire I ljepilo gostima I trazio da ljepe sa njim
    jako voli ljude I svima brzo sjedne u krilo te donosi I pokazuje igracke I trazi da se igraju sa njim.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    pretorija, ovo nošenje ljepila je odlično i to je komunikacija, sve je u redu sa vašim malim. moj sa 20mjeseci nije komunicirao nikako drukčije nego nas vukao za ruku, nije znao ništa pokazati i imao je loš kontakt očima. nakon tri mjeseca vrtića, doma imam drugo dijete. odlično komunicira, pokaže što želi, ide rukicom daj daj i viče aj aj!, ima nekoliko novih rijeći, doduše za jednom 26 mjesečnog dječaka vrlo malo riječi ali meni je bitno da komunikacijski napreduje..... kad savladaju komunikaciju jedan na jedan, i počnu koristiti geste a ne više vuči samo roditelje za ruku, pojave se i prve riječi. onomatopeje se isto računaju kao riječ, ono muuu, mjau i vauvau

  14. #114

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    ajme, ajme...moj srednji nije govorio do 3 godine...ali bas nista. komunicirao je rukama i pokazivao, ali su isto reakcije bile jake...cvilež i svasta jer se nije mogao izraziti...sad s 3 i pol vise ne prestaje brbljat i stigao je vršnjake u svemu...

  15. #115

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj andiko prvotno napisa Vidi poruku
    ajme, ajme...moj srednji nije govorio do 3 godine...ali bas nista. komunicirao je rukama i pokazivao, ali su isto reakcije bile jake...cvilež i svasta jer se nije mogao izraziti...sad s 3 i pol vise ne prestaje brbljat i stigao je vršnjake u svemu...
    puno roditelja kaže da im klinci niš nisu pričali do treće pa i kasnije, pogotovo muška djeca....andiko a da li je počeo i tako kasnije malo pokazivati i koristiti geste? moj je u tome jako puno kasnio u odnosu na starijeg sina pa me ulovila panika da možda nema autizam. uspoređujući ga sa 18 mjeseci i sada sa 26 razlika je ogromna u svemu, komunkaciji, korištenju gesta, gledanju u oči... odazivanju na ime...sa 18 mj nije reagirao na ništa niti je komunicirao sa nama...

  16. #116

    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Postovi
    5

    Početno

    Evo i mi smo krenuli na neurofeedback, i to u Rijeci! U udruzi Dira su krenuli s radom. Zadovoljni smo, spavanje se popravilo jako, mirniji je,
    manje razdražljiv. Još ne vidim utjecaj na pažnju i koncentraciju, ali javim svakako.

  17. #117
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    a možeš li opisati kaj točno radite na treningu?

  18. #118
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    odlična tema što dijelite svoja iskustva.odma mi je lakše kad vidim da ima još ne pričalica.
    mi za 20dana kod logopeda prvi put idemo.

  19. #119

    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Postovi
    5

    Početno

    Prvo nas je ispitala o teškoćama koje imamo, o pažnji, koncetraciji, socijalizaciji itd.
    Na treningu stavi tri elektrode i one očitavaju moždane valove, dijete gleda u tv cijelo vrijeme.
    Koliko sam razumjela što je više valova koji su vezani za bolju pažnju, koncentraciju to igrica ide brže, odnosno auto
    koji mi gledamo, mijenja se zvuk, svjetlina na ekranu. Tako se trenira što više dobrih valova, da se što češće javljaju.
    A može se gledati i bilo koji crtić ili film.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Citiraj iva1602 prvotno napisa Vidi poruku
    puno roditelja kaže da im klinci niš nisu pričali do treće pa i kasnije, pogotovo muška djeca....andiko a da li je počeo i tako kasnije malo pokazivati i koristiti geste? moj je u tome jako puno kasnio u odnosu na starijeg sina pa me ulovila panika da možda nema autizam. uspoređujući ga sa 18 mjeseci i sada sa 26 razlika je ogromna u svemu, komunkaciji, korištenju gesta, gledanju u oči... odazivanju na ime...sa 18 mj nije reagirao na ništa niti je komunicirao sa nama...
    jao, meni ti je tako neugodno što nemam pojma... Sa njegovih 16 mjeseci sam rodila trećeg i nisam imala za njega puno vremena. A tu je bio i najstariji koji je zahtijevao svoje. Čini mi se da je uvijek ok komunicirao i inače je jako umiljato dijete. Bio je nevjerojatno dobra beba...motorički je slabiji isto od braće...sve se kod njega nekako sporije razvijalo...iza 9,5 mjeseci je sjeo, propuzao i stao na noge. Kako je bivao stariji i više kužio, više ga je ljutilo što se ne može izraziti...što je jako čudno jer je baš ekstrovertiran...ali eto... Vodila sam ga logopedu kratko jer sad kad je propričao dosta frflja, tj. gura jezik stalno kroz zube. ima rupu od dudlanja prsta. Moram i to sad riješavat. Baš ganjamo državnog logopeda, jer nemamo love za privatnog...a gužve su ogromne...

  21. #121
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Puno nam se desava stvari pa cu posli opisati sta je bilo. U medjuvremenu ako pom

  22. #122
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Pomogne mama u Splitu i okolici. Puno su nam pomogli dobrotvorna udruga Rains- specijalizirani za ranu dijagnostiku i intervenciju, cak rade i posjete doma uz full dijagnostiku dat ce vam detaljno kako i sta dalje uz psiholosku podrsku roditeljima i obitelji. Uz njih klinika Claritudobu Solinu- takodjer rana intervencija i dijagnostika beba i male djece uz to rade i fizikalnu. Ima i udruga Zvoncici mislim da je u Karlovcu- rade uz malu djecu sa djecom skolske dobi- uspijeli su sa ministarstvom dobiti pomoc u skoli i vrticima ndividualnih terapeuta- pratitelja da asistiraju svako dijete. U Metkovicu su dvi udruge za djecu sa poteskocama "leptirici" i "prijatelji". U "prijateljima" imaju od ovog mj i sobu za senzoriku sa skolovanim terapeutom i isto tako imaju neurofeedback. Ako ikome trebaju kontakti slobodno me kontaktirajte.

  23. #123
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Imam kontakt i privatnog vrhunskog neurologa za djecu - obavljaju i eeg. Po potrebi uputit ce vas dalje na prave adrese. Uglavnom absolutna preporuka knjige Greenspana, floor timebi senzorika. Ima i knjiga napisana iz ruke autisticnog djeteta u kojoj on iz prve ruke opisuje svoje poglede na svijet i zivot i objasnjava stereotipe . Zove se " zasto skacemo" . Plakala sam citajuci...vrlo topla emotivna brutalno iskrena .... probala sam staviti link knjige ali ne ide.

  24. #124
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Obavezno procitati njegovu pricu na kraju u kojoj opisuje kako bi volio da njegova mama i tata ne pate vise zbog njega i da postane andjeo koji ce uvijek cuvati njegovu obitelj a njegov duh ce se iz velike ljubavi prema mami i tati preporoditi u novoj seki i bit ce zdravo dijete kakvo su tata i mama uvijek zeljeli a ona ce voljeti sve sta i je volio i on.....
    Knjiga absolutno rusi sve predrasude o autizmu.

  25. #125
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Najvise me taklo njegovo objasnjenje zasto mase rucicama kao leptir. Opisuje ljepotu svijeta i prirode i kako dozivljava razne oblike i boje i umirujucu toplinu svjetlosti na njegovom licu dok mu svjetlost prolazi kroz prstice..

  26. #126
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    I opet sam se rasplakala......

  27. #127
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Evo ga:
    Naoki Higashida
    "Razlog zbog kojeg skacem"

  28. #128
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Zaboravila sam spomenuti da u Splitu ima i klinika na Mejama - jedino se malo duze ceka na termin, mislim da je sad oko 2-3 mj. U siroj okolici Zg smo bili u kontaktu sa Angeronom- isto rana intervencija i Dirom. Vrhunski su.

  29. #129
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Evo ukratko nakon mjeseci terapija imamo novu recimo dijagnozu. poremecaj senzorne integracije. Stereotipi, agresivnost i strahovi su se povukli. Ne idemo na neurofeedback jer je imao jake nuspojave. U medjuvremenu mu se vratio tj povisio tonus (distoni) iod sljedeceg tjedna ponovo krecemo sa fizioterapijom ( ima nevjerovatan strah od lezanja na ledjima npr.) usporedno sa senzorikom, logopedom. Maleni je sad 22 mj i jos ne prica nista. Razumi sve, sam pere zubice, ceslja se i sl. Od rijeci zna reci mama, baba, dide i ponekad tata. I to je sve razumljivo inace po cijeli dan ponavlja kombinaciju svog izmisljenog jezika u dve tri slicne varijacije. Krenuli i sa jaslicama skraceno ali tri curice iz grupe nisu dobro prihvatile jasle tako da cijela grupa krene histericno plakati kad one placu. A placu stalno. Ovih dana nismo isli zbog traume. Ono sto me brine je sta mi nitko ne zeli napismeno dati dijagnozu a bez nje pedijatar me sili da cijepim malenog sa pentaximom sta se daje sa 18 mj. To je jedino ostalo da nije primio jer me tooliko strah da se sad cijepi da ne mogu opisati. Imam od neuropedijatra da se zbog njene procijene odgadja na dva mj a to je sad isteklo ima vise mj. Trebam savjet koja su prava neurorizicne djece i distonog sta se tice cijepiva jer to imam napismeno. Terapeuti su mi rekli da izazivanje upale u neuroloskom ili imuno sustavu u ovoj fazi definitivno ce nas vratiti unazad i sav rad dosada sa njime ce biti uzaludno. Meni u ovom trenu sama pomisao da ista bude ubrizgano u njegovo napaceno tijelo izaziva mi mrak na oci..zar doista zivimo da ne kazem srednjem vijeku. Jos mi sestra nimalo ljubazna nakon sta sam joj objasnila i pokazala slipove od terapija da vodim racuna o cijepljenju jer je to u interesu zdravlja moga djeteta!? A ne znam sta sam do sad onda radila????

  30. #130
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    I jos odbija nove namirnice. Jede samo ako je hrana svijetle boje i tvrde strukture. Pije samo vodu. Jos slini.

  31. #131
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Ukratko koje su mi mogucnosti, sta mi treba od dokumenata da bude kontraindikacija?

  32. #132
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Drago mi je da je napredovao i da ide na bolje!!!
    Zasto ne trazis neuropedijatra da ti ponovno napise za odgodu, ali da ne stavi na koliko mjeseci?
    Mislim da je jedini nacin za odgodu da ti specijalist napise preporuku.
    Objasni da nisi za necijepljenje, nego da bi jos malo pricekala da vidis kako ce sve skupa ici.

  33. #133
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Iako neurorizik sa distonim dosad je primio 3 x Pentaxima, 1 x Bcg, 1 x Priorix, 3 x Engerixa, 2 x Rotarixa, 1 x Prenevar, 2 x Synferixa.
    To je 13 cijepljenja sa 27 sojeva virusa do godinu dana starosti. Ostao je jos jedan Pentaxim i voljela bih to odgoditi na sta duze ako je moguce ako se ne moze izbaciti. Zadnji je bio Priorix (mo pa ru) 27.11.2012. 10 dana posli maleni nije vise prica i nije prepozna medu.

  34. #134
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    27.11.2013. Ne 2012. Upravo sam procitala vase zadnje postove, nisam prije stigla. Tako mi je drago da vasa djecica napreduju..
    Imam osjecaj da smo mu na yoyo-u. Svaki put kad krene malo na bolje vrati se dva koraka unazad. Upisani smo za neuropedijatra. Moramo cekati dva mj na termin.

  35. #135
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    A pedijatar ne zeli cekati toliko. Sta se njih tice maleni samo malo kasni u govoru i ako je svjestan okoline ne predstavlja problem da se cijepi a on mora objasniti zasto maleni ima 22 mj i jos nije primio dozu za 18 mj. Stvarno, je li to vaznije? I od silnih pentaxima sta je vec primio da je ovolika drama za ovaj.

  36. #136
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Neki od njih svaki put i oko svega rade dramu. Koliko vidim dijete ste cijepili sa svime osim mazuta i ako ti pedijatar radi dramu oko odgode jednog cjepiva - odi jednostavno po karton i nađi drugoga.
    Nisu svi bez duše.

  37. #137

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    ja ga nebi više cijepila. moj mali je zadnji put cjepljen sa godinu dana cjepivom protiv hep B, i od tad je prekinuo svu komunikaciju sa nama, zaredale su se katastrofalne upale uha, od kojih je izgubio sluh. uvjerena sam da je cjepivo. da sam na tvom mjestu borila bih se svim snagama da ga se apsolutno više nikad ne cijepi.

  38. #138
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Mi idemo popodne audiologu.
    Neki dan bili kod psihologa.kod logopeda.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    a nama se sluh vratio ima uredan sluh, i počeo je brbljati!!! )))

  40. #140
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Nama se cini da cuje odlicno.reagira na glazbu i plese u ritmu.na vanjske zvukove reagira i vice...postar,smeće.
    Zna refrene ovih aktualnih pisama na cmc.
    Uglavnom jako je napredovao.

    Kad mu je velika buka i neko drugi skrici od djece on zacepi usi...ili kad dida motorkom pila drva

  41. #141
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    I ja sam uvjerena da mu je od cijepiva jer je proslo deset dana od mo pa ru i on se ugasio. Sve nevjerujem da zivimo u sistemu koji te prisiljava da uzrokujes jos ostecenja cijepivom dijetetu koje ima vec neurolosko ostecenje

  42. #142
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Mi smo imali reakciju na cijepivo sa godinu dana.i doktor se pravio lud i nije tio prijaviti nuspojave.

  43. #143
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    ....zvuci poznato.......... (
    ako sta kazes prave te ludim jer prosti mi Boze "cijepivo je manje stetno od aspirina" i "a zatim slijedi spominjanje prijave i soc sluzbe, ispis iz vrtica... da su barem tako revni u dodjeli informacija i terapeuta za djecu sa poteskocama....... bas cudno kako mi je djetesce iz normalne uredne trudnoce i potvrdjenim urednim razvojem zavrsilo sa tezim ostecenjima zivcano neuroloskog sistema. Navodno nije od tesko izmaltretiranog, induciranog i izmedikaliziranog poroda, navodno nije od cijepiva.... bit ce da je od majcinog mlijeka????????

  44. #144
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    I preostala dva pedijatra u nasem mjestu velegradu su takodjer prerevni u svom poslu i zdusno promoviraju cijepljenje.... kad je maleni sa 3 mj imao reakciju na rotu i umalo zavrsio u splitu zbog dehidracije od silnih proljeva i povracanja nalazi krvi , urina i kakice su potvrdili iskljucivo prisustvo rota virusa. Pedijatar je zaboravio da je maleni bio nedavno cijepljen i vazno mi obznanio da mi dijete ima rotu. Na to sam hladno rekla da to znam jer su ga cijepili ima par dana a on i sestra krenuli sa sokiranim snebdivanjem da je definitivno i absolutno nemoguce da je od cijepiva i da sigurno ukucani nisu pazili na higijenu u rukovanju bebicom. Od "ukucana" sam samoja i maleni a stan mi je apoteka... nesto sta nisu znali..naravno nije prijavljeno jer se " ne moze potvrditi niti dovesti u vezu sa cijepivom"

  45. #145
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Ono sta me najvise muci i izjeda je teski osjecaj krivnje sta se nisam zauzela za malenog kad je najvise trebalo i umjesto da slusam majcinski instinkt podlegla sam kalvariji naseg zdravstvenog sistema i time uzrokovala svu ovu patnju i boli kroz koje je malo djetesce proslo i jos ce prolaziti....

  46. #146
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Vjerovatno si to nikad necu moci oprostiti i svaki put kad pogledam njegovo nevino djecje lice dusa mi se kida od teske mucne boli...

  47. #147

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    6

    Početno

    Puno hvala svima koji su na ovaj način podijelili svoja iskustva i savjete.Vjerojatno ste pomogli mnogima, kao i meni sada...čitajući vaše postove, puno sličnosti sam našla sa vašom dječicom,i to mi je otvorilo oči.Zadnja tri mjeseca se borim sa sumnjama i sve "nedostatke" svoje kćerkice pripisivala njenom usporenom motoričkom razvoju.No vidim da je to više od toga.Dok čekamo pregled psihologa i defektologa,iskoristit ću sve vaše savjete,odlični su.Iako sam dosta toga i sama instinktivno radila,puno predobrih stvari sam ovdje pročitala.Moja curica je inače visokoneurizično dijete, od rođenja je imala strogi sistem vježbanja(Vojta,Bobath-bila je izrazito hipotona),koji je tek sada prestao.Ima 15 mj,hoda uz namještaj,ali još ne samostalno.Eto, samo što je završila borba na jednoj fronti, započinje druga.Neznam radi li se kod nje o samo nekom kašnjenju u socio-emoc. i komun. dijelu ili je u spektru, ali zasigurno nam je potrebna pomoć.Neodaziva se na ime,gotovo nikada,osim ako kažem,S.vidi što mama ima.Nema veze jesam li blizu ili ne.Ne pokazuje prstićem.Odnosno, pokazuje prstićem sve što može dotaknuti,np.po slikovnici( pincetni odličan ), ali pokazati ništa.Ako ju pitam di je nešto, ona pogleda u to,ali ne pokazuje prstićem.Često se zna dogoditi da nešto želi,ali ni na koji način nebi pokazala,npr.barem posegnula rukom za tim, pa da joj dokučim.Samo se ljuti i plače-negoduje.U kolicima uvijek znatiželjno gleda i promatra, ali nikada, baš nikada nije rukicom pokazala na nešto...Kontakt očima ostvaruje, i samnom i sa svima tko joj priđe, ali ja bi rekla nedovoljan.Pogleda, nasmije se ili zastidi i to je to.Nema onog znatiželjnog,radoznalog proučavanja koje sam primjetila kod druge djece.Dok ju hranim u sjedalici,ima odličan kontakt očima,isto dok ju presvlačim,ali kada sjedi na podu sa igračkama, imam osjećaj da bi gledala svugdje, samo ne u mene,i mogu joj pričati bilo što, ali nema šanse da bi me pogledala.To će učiniti samo ako počnem ispuštati neke lude zvukove ili raditi grimase.Tako ponekad ja mogu sjediti kraj nje,igrati se,lupkati, ili joj nešto govoriti,pjevati, a da ona uopće nereagira,i ustati i otići...ništa.Kao da me nema.Mislim da bi bez problema mogla satima biti sama...Bar mi se tako čini.Ali opet,ako recimo dobije novu igračku,počne crtić,napravi nešto novo-drugačije, odmah pogleda u mene i očekuje moju reakciju.Totalno sam zbunjena, čas je normalno dijet-čas u svom svijetu.Puno brblja.Svata nešta.Počela je i ponavljati za nama dosta riječi.Sa značenjem mislim da kaže mama i tata, ali sad više nisam sigurna.Sva sam isprepadana i sve što radi analiziram do besvijesti...Ni geste nam nisu baš jaka strana.Ponekad i maše i kaže pa-pa, a ponekad neće uopće.Sad joj je najzanimljivije vrtiti rukicama i vikati mema ( nema).Svašt nešta ona zna, pa onda opet nezna.Sluđena sam.Jedno vrijeme je pljeskala bravo i taši-taši, sada nema šanse.Tješi me jedino što zna pokazati na lutki i na nama, nos ,usta,uši,rukice itd.Ako kažem sviraj di-di,ona stiska trubu, ili daj bebi papati, ona ju hrani bočicom ili ako nešto jede,keksić, na zahtjev će dati i mami i tati i baki...Uf, svašta nešta sam ja ovdje vama napisala...samo izlazi iz mene.Nemam se kome pojadati.Muž i njegovi roditelji govore da umišljam i da nisam normalna...da pustim dijete na miru.Ali ja nemogu...Moje majčinsko srce strahuje i osjeti da je moja curica drugacija...Nešto nije kako treba.Neželim čekati, pa se kasnije kajati zbog izgubljenog vremena.Moj najveći strah leži u okolini u kojoj živimo....Ovdje nema privatnih poliklinika,defektologa...ništa...

  48. #148

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    6

    Početno

    orcha,znam kako ti je...i ja se tako često osjećam.Plačem i mislim kako sam možda ja kriva za sve.Nemam se kome ni pojadati.Kao da sam sama u svemu...
    I što se tiče cjepljenja ,i mi smo prošli kalvariju.I tu te posve razumijem

  49. #149
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Nama su rekli da razvoj djece sa neurorizikom zna odudarati od standardnih milestona tj da postoji kasnjenje u nekim razvojnim segmentima, najcesce ili motorika ili govorno jezicni. Ne mora znaciti da ako dijete kasni spada u spektar. Puno znaci sta tvoja curica ima igru pretvaranja tj hrani vas i igracke i trazi pogled za odobravanjem i zna dijelove tijela. Moj maleni nije to mogao-znao sa 15 mj. Kako je sa dr djecom, kako razvija igru?

  50. #150

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    6

    Početno

    Iskreno neznam...Do sada je samo nekoliko puta bila u kontaktu sa jednim ili dvoje dječice.U nekakve igraonice ju nevodimo budući da još nehoda, ali koliko sam uspjela primjetiti kada šetamo, je da iz kolica znatiželjno promatra drugu djecu,ako joj netko priđe nasmije se tj.veseli.Neznam da li bi se ona znala igrati sa drugom djecom.Kako bi to trebalo izgledati!?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •