Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 173

Tema: zabrinuta majka- molim savjet

  1. #1
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno zabrinuta majka- molim savjet

    Puno pozdrava. Znam da ima sl tema ali nisam znala di da se nadovezem sa mojim problemom. Pisala sam vec o svome sinu (16mj star) koji je zbog nepotrebno induciranog poroda zavrsio sa fetalnom patnjom a ja na hitnom carskom. Sumnjalo se na sepsu, lezao desetak dana na neonatologiji prikopcan na infuziju i antibiotike. Otpusten doma sa saznanjem da mu se stvorila cistica u pleksusu mozga u toku poroda. Zbog moje zabrinutosti zbog njegovog neprirodnog cudnog drzanja dijagnosticiran mu Distoni- hipertonus, preferiranje jedne strane i izvijanje u luk. Uz silne vjezbice po Bobathu uspio se promijeniti obrazac i da 7 mj je propuzao a sa 11 prohodao!! Cistica se povukla! Mojoj sreci nije bilo kraja! Poceo je brljati kasno, tek sa 9 mj i to baba pa mama pa tata pa dadada.. I onda sa 12 mj zasutio. Niti rijeci samo neki njemu razumljivi glasovi i vikanje ooouooo i aaaa. To me ne bi toliko ni brinulo ali se ne odaziva na ime. Nekad iz 5og 6og i vise pokusaja, ne pokazuje prsticem, ne imitira ( nikad nije posla pusu ili pokazao papa, pljeska rucicama, nije se volio maziti, cesto bi izbjegava pogled. Zna se zadubiti u igru tj voli vrtiti kotace na auticu ili vrtiti kocke. Ima opsesiju sa cipelicama i poludi ako mu je oduzmem jer i nju vrti na odredjen nacin. Ima ceste ispade ljutnje jer ne razumim nekad sta zeli jer kad nesto a zeli vice aaaa a nemam pojma sta aaa. Zna se ugrist za rucicu kad je jako ljut ili udariti nekoga u blizini( nekontrolirano mase rucicom). Boji se drugih ljudi i nepovjerljiv je prema djeci, ima velik strh id vrecice i stapnog miksera.. Jaaaako je aktivan, ni sekunde nije na miru. Spava super i nikad nije imao problema sa time, fina motorika mu je savrsena po zadnjim nalazima. Brine me sta je cijepljen po kalendaru iako je neurorizicno dijete. Bojim se autisticnog spektra. Po zadnjem pregledu neuropedijatar je izrazio zabrinutost jer puno kasni govorom ali da je nemoguce ovako rano ustvrditi dijagnozu i da pricekamo dva mj da li bude napredka. Ja sam luda, imam osjecaj da mi dragocjeno vrijeme istice uzalud a neznam ni sama kako da vjezbamo i radimo ka sta nam je savjetovao. Muz mi je na brodu ja sam sama sa dvoje male djece, muzeva obitelj sve to tesko prihvaca i dan danas tvrde da njemu nije bilo nista i da ja pretjerujem. Za pocetak sam ukinula televiziju, kompjuter i mob i nema vise crtica... Molim savjet kako dalje motivirati i kakve igre, sta bi pomoglo govoru? Sumnjam li sa razlogom na spektar? Jaaako voli loptu i skrivaca i tu jedino aktivno sudjeluje u igri sa drugima. Igrom skrivaca se poceo vise odazivati na ime. Znam da mu je sluh u redu jer zna reagirati na udaljene zvukove sa ulice. Molim vas savjet ikakav....
    Susjeda mi savjetovala da provjerim sa nutricionistom jet da prehrana isto ima veliku ulogu. Hranim ga zdravo znaci nikakv junk food. Ka mlijeko pije rizino, bademovo... Ima li u Splitu ili Dubrovniku di bi se mogla obratiti za tetapije ako bude potrebno?? Hvaaaala iz sveg srca...

  2. #2
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Ispricavam se na pismenim greskama, pisem sa mob koji ima jaaako malu tipkovnicu i ogranicenje teksta.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Ako sumnjaš da je dijete u spektru (znam taj osjećaj, i sama sam sumnjala za jednog svog sina) najbolje je da kontaktiraš Udrugu za autizam koja ti je najbliža, oni ti mogu preporučiti defektologa koji se bavi ranom intervencijom Linkovi su ovi: http://www.ranaintervencija.org/ i http://www.hurid.hr/
    Mi smo krenuli kad je maleni imao 20 mjeseci.
    Od prvih vježbi, defektologica nam je preporučila sakupljanje loptica u kanticu (prospeš cca 5 loptica po prostoriji, pa ih s djetetom skupljaš u kanticu), zatim igru vađenja i vraćanja igračaka iz kutije/kantice (staviš u jednu kanticu 3-4 igračke, držiš dijete za ruku i prvo vadiš igračke, pa ih vraćate, jednu po jednu). Za odazivanje na ime treba vas biti dvojica. Jedan čučne i zove dijete, drugi vodi dijete za ruku do roditelja koji zove.
    Na početku se moj sin jako ljutio, plakao je i nije želio surađivati. Kroz 10-ak dana je prihvatio igru. S vremenom je savladao svakakve didaktičke igračke, izvještio motoriku i razumijevanje naših naloga.
    Kod nas nije riječ o autizmu, pisala sam na nekoliko tema već, pa potraži ako te zanima.
    Mi smo sad na terapiji kod dječjeg psihologa jer moj sinčić od 26 mjeseci ne želi pričati. Razumije sve, ali neće pričati (OK, zna 10-ak riječi, ali nije to verbalna komunikacija).
    Ako sumnjaš da je dijete u spektru, kreni u pretrage kod specijalista, nemoj slušati rodbinu koja negira problem, jer je rana intervencija, ran rad s djetetom ključ za njegov razvoj.
    Na ovoj web stranici se mogu pročitati odlični savijeti http://angerona1.blogspot.com/2013/0...i-topla-i.html
    i pronaći dva upitnika za rano prepoznavanje znakova autizma (Q-chat i M-chat) http://angerona1.blogspot.com/p/pita...ilitatora.html Ispuni to za sebe, odmah ćeš prepoznati pitanja na koja bi tvoj odgovor mogao biti pokazatelj da djetetu treba pomoć.
    I javi se na pp ako ti zatreba ikakva dodatna informacija.
    Nisi sama u tome, grlim te

  4. #4
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Ajme draga Hvaaaaala ti puno i od srca!!! Ne mogu ni opisati koliko si mi pomogla... Procitala sam sve u dahu i odgovori na upitnik su me jos vise prepali. Uglavnom kontaktirat cu ih pa cu vidjeti sta dalje. U cudnom sam polozaju, naznake su tu a sve opet sebi govorim da ne moze biti, on je tako drago djetesce pun osobnosti.. Srce mi se para, u sebi placem vec tjednima.....

  5. #5
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    I zadnjih par dana vidim tracak nade tj otkad sam ukinula baby tv i sve dr sta mu odvuce paznju ( kocke, cipelice, autice tj njihove kotace). Vise se igramo lopte, vodim ga posvuda sa sobom po stanu i vani i govorim mu sta radimo,pokazujem i imenujem predmete iako je malo teze pridobiti njegovu koncentraciju koliko je zivahan. Poceo je pogledavati prema meni kad naidje na novu situaciju ili predmet i ne zna sta dalje tj nije siguran u vezi toga. Zna me zagrliti kad mu se spava ili kad naidje neko nepoznat sta je prije bilo gotovo nemoguce.. Od jucer je poceo vikati dadadadadada iz sveg glasa kad je uzbudjen ili hoce paznju. Dosad je sutio ka zaliven. I dalje vrti predmete ali nakratko i ponekad se okrene kad ga zovnem. Prije je bilo nemoguce prekinuti koncentraciju. Cak je danas sjedio par minuta i lista slikovnicu sa zanimanjem bez otvaranja i zatvaranja u nedogled jedne tr iste stranice. Popodne sam uspijela zaokupirati paznju i uhvatila sam njegovu rucicu i prolazila njome preko pojmova i govorila mu sta su. Nije pokusava pobjec i sa zanimanjem je pratio Brine me oko jela je jaaaako izbirljiv i nepovjerljiv. Sve mora ispitati prije nego proba ako je sve te namirnice vec jeo i samo hranjenje postaje frustrirajuce. Dobro zvace krutu hranu, dosta jos i slini. lud je za kruhom i keksima i to mu dajem u jako malim kolicinama.
    Obozava skrivaca i kuku igrice i sva se sad igra svodi na to..ne znam da li je to pozitivno ili ne tj da li da nastavljamo igru dalje.
    Absolutno izbjegava imitaciju gesti i pokreta i vec sam na rubu da odustanem od pokusaja mahanja rucicom papa, davanje puse, pljeskanja, pokazivanja dijelova tijela.. Koliko god se trudim da mu.pokazem on se pravi da me ne vidi ili pokusava pobjec, ne obraca pozornost ili ako me i pogleda ima tupi izraz zaprepastenja u stilu da sam poludila.

  6. #6
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Moje dijete ima 18 mj i isto neke probleme kao i tvoj sin. Mi smo prosli razne dijagnostike i nitko u ovome trenutku ne moze reci je li to sve razvojno i dal ce se poboljsati ili ce se razviti u autizam. Mi smo sa strucnjacima ispunjavali M-chat i ono sto su nam rekli da je on namijenjen djeci od 16 do 30 mj i da kod djece koja su tek ulazna po dobi treba pomoviti test za 2-3 mj da se vidi ima li poboljsanja. Ne treba gledati je li dijete sve radi u skladu s kronoloskom dobi, nego ima li napretka. Glavno da ne stagnira.
    A sto se tice vjezbica pokusaj mu predmete koje voli stavljati na vidljivo mjesto koje ne moze dohvatiti pa da ti se mora obratiti kako bi to dobio. Kad zeli neki predmet od tebe stavi ga blizu svoga lica kako bi hvatali kontakt ocima. Probajte poceti s nekoliko gesta, npr. daj, daj ili jos. Komunikacija je ono na sto se komcentriraj. Ona je temelj, a onda ce se tek kasnije raditi na govoru. Naravno da geste uvijek popratis govorom.
    Pokusavaj mu ti sto vise pokazivati, puno gestikuliraj, dramatiziraj, hvali ga... Ali sve neka ima svoju funkciju jer ce izgubiti interes ako osjeti da ga ti samo testiras. Npr. ako ga dozivas i okrene se daj mu nesto ili ga nesto trazi jer ako izostane reakcija s tvoje strane nema smisla zasto ga zoves. Kad mu govoris neka recenice budu kratke i jasne, npr: donesi medu!
    Ono sto sigurno isto moze pripomoci kod djece s ovakvim problemima jest senzorna terapija. Ako je nema ili dok je dobijes, odlicno je da puno boravite u parku i da se ljuljate, vrtite, skacete, spustate niz tobogan, gurate/vucete nesto, hodate po neravnim povrsinama, dodirujete razne teksture rukama...
    Sad sam se jos sjetila sto je dobro kod kuce raditi, stavi ispred djeteta ogledalo pa zajedno radite grimase, smijanje, puse, trazite gdje imate oci, nos, usta, kosu i sl. Ako voli slikovnice mozete i u njima pokazivati na slikama. Dobro je da na stranicama nema puno slika i detalja, da su sto jednostavnije.

  7. #7
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Sigurna sam da pada negdje u spektar. Nadam se samo da je negdje lakse i blaze i da nece ici na gore. Prihvatila sam da je poseban i da treba vise paznje i ljubavi.. Izludjuje me izmjena momenata u kojima je normalno sretno dijete i onda momenti kad je u svom svijetu . Posebno me plasi njegova nevjerovatna koncentracija na detalje predmeta di mu mozes doslovce vikati na uho, dodirivati rukom a on ni da trepne a kapmoli da se okrene na zvuk ( tipa mahanje rucicama ka leptir i detaljno fascinantno proucavanje svojih prstica na rucicama..otvaranje zatvaranje ladica i slikovnica, vrtnja predmeta tipa kocki, kotaca, sviranje iste melodije na igracki). U tim trenutcima me obuhvati toliko jak i bolan strah i tjeskoba da ne mogu rijecima opisati...

  8. #8
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Hvala Idnom na savjetima, svaki mi jako puno znaci!!! Ne mogu zamisliti da cekam jos dva mjeseca pa kako bude......

  9. #9
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Pokusaj sve te geste pred ogledalom.
    Sto se tice hranjenja mi smo imali velikih problema. I mojem su najdrazi suhi kruh i keksi. To je mozda znak da je taktilno preosjetljiv. Jel hoce prati zube? Probaj ga masirati po obrazima i licu, imas za kupiti razne cetkice za bebe pa mu s time masiraj iznutra usta.
    Nastavite skrivaca i ku-ku. To je super da voli. Uvijek pokusavaj dobiti sto duzi kontakt ocima.
    Moj je isto jako, jako, jako aktivan, ali ga najbolje uspijem pridobiti na suradnju u hranilici ili kinderbetu. Takvoj djeci treba struktura. Mi sad radimo svaki dan "zadatke" po par minuta da vjezbamo dulju paznju. Npr. ubacujemo 10 kockica u kanticu i to mora napraviti. Ili crtamo s pastelama i sl. Ako to radimo na podu nema sanse da ostane dulje od pola min u aktivnosti, a u hranilici moze puno dulje biti skoncentriran.

  10. #10
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Znam da je tesko skroz ukinuti baby tv, ali probaj maksimalno smanjiti. Ono sto sigurno korisi je boravak u prirodi, npr. igra kamencicima ili pijeskom, branje cvijeca u travi, setnja sumom... Ako mozes ukljuci ga na 2-3h par dana u tjednu u jaslice. Grupa djece moze (ne kazem da je uvijek slucaj) poticajno djelovati i potaknuti dijete da pocne imitirati, ukljucivati se u igru...

  11. #11
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Jos se trudimo sa cetkicom. Prva dva puta je dopustio da opremo zubice i poslije nikako. Sad hoce ako mu je dam i on ju sam grize i trlja desni. I nije neko pranje ali je opet nesto. Na to pristane samo dok mu mijenjam pelenu. Probat cemo u hranilici koliko uspije sjediti na miru.. Ionako moram izmisljati svasta da pojede.
    Idemo u park cesto posebno kad je lijepo jer zacas poludi u stanu i izbjegavam da mu bude dosadno jer se odmah uhvati vrtnje. Bili smo na klackalicama i ljulji i toboganu i jako mu se svidja. Kad vidi drugu djecu ignorira ih ili ih koncentrirano promatra. Ima neku opsesiju sa stupovima rasvjete i kamenjem. Trca bi do stupa taknuo prsticem a onda do drugog stupa i ponovi isto da bi se vratio do pocetnog i tako sve dok ga fizicki ne maknem. Kamen kad vidi obavezno ga stavi u usta i onda baci na pod, pa ga podigne, ponovo baci i opet dize... Kad je na travine zna ni sam di bi pa manje vise trci u sirokom luku... Je li to normalno?

  12. #12
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Ja nisam strucnjak tako da ne znam sto bi ti rekla. I ja kod svoga djeteta u svemu sto radi vidim nesto neobicno i odmah mi vuce na ADHD, autizam i sl, ali s druge strane ako pogledas oni su nedavno prohodali, tek pocinju istrazivati svijet i normalno je da svatko od njih ima neke svoje interese i preokupacije. Moj je jedno vrijeme stalno otvarao i zatvarao vrata i vec sam mislila da to nije nikako dobro, ali kaze mi puno ljudi cija su djeca urednog razvoja da su i oni imali tu fazu.
    Ovo sto spominjes s kamenom, pa valjda 99% djece stavlja kamenje u usta, a i baca isto tako predmete. Ako si bas sigurna da je neka od tih igara stereotipna i da je dijete u nekom svom svijetu probaj mu samo paznju skrenuti na nesto drugo, nemoj mu nikada to zabranjivati da ne bi postigla kontra efekt.
    Kad trci do tih stupova, probaj mu se sakriti iza stupa pa ga kao uplasi i pocni loviti. Ja sam pocela u park nositi dosta igracaka tako da ga stalno necime animiram, a i druga djeca se onda uvijek okupe pa pokusavam da se spontano stvori neka interakcija. Nije lako, ali ja trenutno pokusavam dati maksimum od sebe. Zna mi doci uzasno tesko i svakodnevno sve ispocetka preispitujem, kopam po internetu, ali zapravo od toga svega nikakva korist, samo me psihicki iscrpljuje i umara. Jednostavno, moramo vjerovati svojoj djeci, dati im sansu i omoguciti im najbolje moguce uvjete za napredak.
    Svakako se obrati za pomoc nekoj strucnoj osobi pa cete vjerojatno i dobiti neke vjezbice koje ce sigurno uroditi plodom i tebe osnaziti za dalje.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Indom, sve si sjajno rekla!
    TV razvija jednosmjernu komunikaciju, pa ga zato treba svesti na najmanju moguću mjeru.
    Pokušaj ograničiti TV na one crtiće koji potiču dijete na interakciju. Moji malac voli ovaj http://www.youtube.com/watch?v=RNUZBHlRH4Y i s tim crtićem otvara i zatvara ručice, plješće, kaže ššššš u pravo vrijeme i tako.
    Ako se baš mora gledat TV, neka budu interaktivni sadržaji.

    Inače što se tiče rane dijagnostike autizma, ključna su 3 pokazatelja:
    - kontakt očima
    - repetitivne radnje
    - izostanak govora
    Ako su sva tri pokazatelja tu, velika je šansa da je dijete u spektru, no opet, nije sigurno. Dijagnostika je duga i detaljna, treba se obartiti stručnjacima.
    Potpisujem Idnom po pitanju komunikacije, što više raditi na komunikaciji, što više produljivati kontakt očima, pričati s djetetom, naglasak na aktivnost, a ne na stvari (idemo, sjedni, dođi, uzmi, baci i slično) radije nego samo imenovanje djetetovog imena ili imenovanje predmeta.
    Poticati dijete na zajedničke senzacije, veseliti se s djetetom, pljeskati ili tapkati zajedno, oponašati njegovo glasanje da dijete osjeti ugodu u zajedničkojh verbalizaciji glasova.
    Ti pojedini detalji koje spominjete mogu nešto značiti, a ne moraju (sva djeca vole otvarati i zatvarati vrata, sakupljati kamenčiće, trčati oko stupova rasvijete, igru s vodom i kapljicama).
    Bit je u tome koliko je fascinacija time, da li se dijete zadubljeno igra 5 minuta ili pola sata.
    Kako se dijete odnosi prema drugoj djeci? Da li se pridružuje u igri? Poticati dijete na interakciju s drugom djecom je također važno.
    Da li je dijete opsjednuto rutinom i ne prihvaća lako promjene?
    Posljednje uređivanje od Sumskovoce : 19.03.2014. at 10:12

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    Pokusaj sve te geste pred ogledalom.
    Sto se tice hranjenja mi smo imali velikih problema. I mojem su najdrazi suhi kruh i keksi. To je mozda znak da je taktilno preosjetljiv. Jel hoce prati zube? Probaj ga masirati po obrazima i licu, imas za kupiti razne cetkice za bebe pa mu s time masiraj iznutra usta.
    Nastavite skrivaca i ku-ku. To je super da voli. Uvijek pokusavaj dobiti sto duzi kontakt ocima.
    Moj je isto jako, jako, jako aktivan, ali ga najbolje uspijem pridobiti na suradnju u hranilici ili kinderbetu. Takvoj djeci treba struktura. Mi sad radimo svaki dan "zadatke" po par minuta da vjezbamo dulju paznju. Npr. ubacujemo 10 kockica u kanticu i to mora napraviti. Ili crtamo s pastelama i sl. Ako to radimo na podu nema sanse da ostane dulje od pola min u aktivnosti, a u hranilici moze puno dulje biti skoncentriran.
    Svaka ti je na mjestu!

    Moj stariji isto je to prosao i isto smo sve ovo radili. Trajanje paznje se uvjezbava. Cak se i kod skolske djece u prvom razredu ne ocekuje paznja u kontinuitetu dulja od 12-15 minuta.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Draga Orcha kao da si opisala mog sina od pocetka do kraja. Dakle, i moj je imao spomenutu cistu i to dvije ali u toku trudnoce i ta cista je normalna faza razvoja mozga i nestaje spontano, na dan poroda moj ju maleni vise nije imao jer je radjen uzv, ali je na porodu potrgana kljucna kost pri cem je dijete vjerojatvmo dozivjelo traumu i dobilo krvarenje u mozgu, drugog stupnja. Takodjer hipertonus, vjezbali smo puno, prohodao je sa 14.5 mj. Sve dok nije prohodao imao je odlicnu komunikaciju iako mi je bilo cijelo vrijeme cudno sto ne pokazuje nis prsticem kao stariji sin, ali ok, mislila sam, bude . Sa 18 mj prekinuo je svu komunikaciju, izgubio pogled u oci, nije vise pricao ni njam ni mama ni baba , a paznja mu je bila ravna pet sekundi. Nije se s nicim igrao i sve je to izgledalo koma, odmah sam ga odvela privatno defektologu , koji je s. Lukom radio punih pet mj. luka je sad navrsio 2 godine i vec tri tjedna ide u vrtic,zadnji nalaz od neuropedijatrice glasi usporen razvoj govora. Kontakt ocima mu je jos uvijek losiji, ali odkako ide u vrtic na tri, cetiri sata, on je drugo dijete !!!imitira drugu djecu, prilazi im, mase pa pa. Dijeli puse, igra se, u stanju je sloziti slagalicu do kraja, jede sam sa zlicom i vilicom, pere ruke sam, motoricki zna prikazati tri pjesmice tipa ringe raja kad si sretan i slicno, puno voli crtati pastelama, mogu reci da se od jednog hiperaktivca jako primirio, iako ima faze kad je vrlo nestasan i neposlusan. Uclanili smo se u jednu udrugu za ranu intervenciju i tamo imamo jednom na tjedan logopeda i defektologa, svakog po 45 minuta. Sve mi je to izgledalo kao autizam , ali je u pitanju samo losa komunikacija, i zbog toga i lose paznje diete usporenije uci i savladava nove vjestine. Opet je poceo govoriti mama, baba, papa , i puno brblja na nekom svom jeziku. Pripazi na prehranu, ukini raznirazne grickalice i uvedi svjeze voce i povrce. Izbaci gluten. Tv i slicne ekrane takodjer ugasi , mozes mu dat crtic 15 minuta i to ciljani edukativni crtic na hrvatskom jeziku. Puno radi sa njim, puhanje balona od sapunice je fenomenalna igra za vjezbanje paznje a i potice rad sa kaziprstom, tjeraj ga da pukne baloncic. Loptanje je isto super igra. Slazite kocku na kocku, umecite sitne perle u bocicu od vode, i sve sto radi neka zavrsi do kraja inzistiraj na tome. Rascisti prostor, mozda ima previse igracaka koje mu okolo oduzimaju paznju. I nadji psihologa i defektologa da ga procjene, i da mu daju adekvatnu terapiju u vidu vjezbica. Nije sve tako crno kako izgleda i ne mora znaciti autizam , ali rana intervenicjja je svakako bitna. Sretno .

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Puno listajte slikovnice, uzimaj predmete i igracke i prinosi ih blizu svom licu kako bi maleni uspostavio s tobom kontakt ocima i pri tome glasno imenuj taj predmet. Recimo, vidi , ovo je auuuto!!! Zutiii auto !!! Pa pocni igru, auto ide brmmmm brmmm pa ga onda vozi.... Puno puno rada i sve ce biti u redu... Imam jedne fenomenalne upute za poticanje , zaljepit cu ti link kad ih nadjem.

  17. #17

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ja ću vam samo sugerirati da ne izbacujete pojedine namirnice iz prehrane bez pretraga i liječničkog savjeta... Ono što je pomoglo jednom djetetu, ne mora pomoći i vašem (a kad je riječ o prehrani, može i naštetiti).

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj orcha prvotno napisa Vidi poruku
    I zadnjih par dana vidim tracak nade tj otkad sam ukinula baby tv i sve dr sta mu odvuce paznju ( kocke, cipelice, autice tj njihove kotace). Vise se igramo lopte, vodim ga posvuda sa sobom po stanu i vani i govorim mu sta radimo,pokazujem i imenujem predmete iako je malo teze pridobiti njegovu koncentraciju koliko je zivahan. Poceo je pogledavati prema meni kad naidje na novu situaciju ili predmet i ne zna sta dalje tj nije siguran u vezi toga. Zna me zagrliti kad mu se spava ili kad naidje neko nepoznat sta je prije bilo gotovo nemoguce.. Od jucer je poceo vikati dadadadadada iz sveg glasa kad je uzbudjen ili hoce paznju. Dosad je sutio ka zaliven. I dalje vrti predmete ali nakratko i ponekad se okrene kad ga zovnem. Prije je bilo nemoguce prekinuti koncentraciju. Cak je danas sjedio par minuta i lista slikovnicu sa zanimanjem bez otvaranja i zatvaranja u nedogled jedne tr iste stranice. Popodne sam uspijela zaokupirati paznju i uhvatila sam njegovu rucicu i prolazila njome preko pojmova i govorila mu sta su. Nije pokusava pobjec i sa zanimanjem je pratio Brine me oko jela je jaaaako izbirljiv i nepovjerljiv. Sve mora ispitati prije nego proba ako je sve te namirnice vec jeo i samo hranjenje postaje frustrirajuce. Dobro zvace krutu hranu, dosta jos i slini. lud je za kruhom i keksima i to mu dajem u jako malim kolicinama.
    Obozava skrivaca i kuku igrice i sva se sad igra svodi na to..ne znam da li je to pozitivno ili ne tj da li da nastavljamo igru dalje.
    Absolutno izbjegava imitaciju gesti i pokreta i vec sam na rubu da odustanem od pokusaja mahanja rucicom papa, davanje puse, pljeskanja, pokazivanja dijelova tijela.. Koliko god se trudim da mu.pokazem on se pravi da me ne vidi ili pokusava pobjec, ne obraca pozornost ili ako me i pogleda ima tupi izraz zaprepastenja u stilu da sam poludila.

    Ni moj nije sa16 mj niti mahao niti pokazivao dijelove tijela. Sad ima 24 mj i unazad dva mj sve to radi... Po ovom sta si napisala on vjerojatno samo malo kasni za vrsnjacima, odvedi ga za pocetak djecjem psihologu pa i defektologu. I iz iskustva... Smiri se jer je onda i dijete smireno.

  20. #20
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Puuuno hvala na savjetima.. Svakako cu pokusati sve predlozeno. Kontaktirala sam i centar. Cekam njihov odgovor. Stvarno vise ne znam kako dalje...... Cijeli dan kad nisam oko mladje curice bavim se njime , nema TVa, mob i nilo koje dr elektronike.. Pokusavam i pokusavam da oponasa bilo sta ali totalno je nezainteresiran ili ako prati sta radim djeluje mi da ne kuzi sta pokusavam. Kroz igru mu pokusavam uperiti prstic u predmete i objasnim tipa : ovo je medo, di je medo? ( to kuzi).. Evoo mede.. Ali jednostavno nece i odupire se, djeluje nezaintetesirano ili ima izraz da uopce ne konta sta hocu time ili bi se ljutio ako pokusam dalje. Danas i ja i dida i baka ka tri kretena masemo papa skoro desetak minuta a on nas blijedo gleda zbezeknutog lica i absolutno nista..
    Imam osjecaj krivnje sta je puno gledao baby tv kad se rodila curica jer sam uz dojenje, pranje, peglanje, kuhanje .... malo imala vremena za pravu igru sa njime. Negdje sam procitala na americkim sitevima za autizam da TV jaaako lose utjece na razvoj djetea do 5 god i da stimulira lijevu stranu mozga zaduzenu za poticanje akcije, misli i kretanja a desna zaduzena za socijalizaciju i komunikaciju stagnira. Uz previse podrazaja lijeve strane mozga ta strana u jako male djece postaje dominantna i dijete vise nema sposobnost razvrstavanja silnih informacija i podrazaja stecenih u danu i jednostavno se iskljuci. Iz istog razloga da su i jaaako zivahni i aktivni tj hiperaktivni i da djeca mogu zapoceti igru a ne znaju dalje sta sa time.....pa igra postane repetativna i sl. .
    Ne znam da li bi i to moglo biti ali se definitivno osjecam krivom.....

  21. #21
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Draga Iva1602 ne znam kako da ti zahvalim na linku!! Vec sam prije pratila njihovu stranicu ali zbog distonog i nasla dobar manual za pravilan baby handling..
    Da li mi mozete preporuciti di i kakve slikovnice da nabavim. Citala sam da bi bilo dobro naci jednostavne koje sadrze samo slike pojmova bez teksta. Ne znam di da ih uopce potrazim.. Da li bi bilo dobro ukloniti didakticke igracke i probati zapoceti igru npr sa obicnom kartonskom kutijom, plasticnom bocom i sl.... Ideja za stipalice i kanticu je bila odlicna... ) da ga probam ukljuciti dok se bavim curicom? Doda ili drzi pelenu ili sll ...

  22. #22
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Strasno se osjecam.. Imam.osjecaj da sam grozna majka. Curica je tri mj i treba me a on me treba jos vise.. Nisam se zauzela za njegovo dobro u onom prestrasnom porodu jer sa vise vjerovala doktorima a ne svojoj intuiciji da porod ne ide kako bi treba..... Nisam se dovoljno borila protiv bolnicke birokracije i propisa sta se tice nase razdvojenosti po porodu i hranjenja bocom od strane sestara... Pa bogcic prozivio distoni i sve one mukotrone posjete ranim specijalistima i terapijama. Moj mali hrabri borac, nije odustajao ... Koliko je samo bilo volje i zelje u tom malom vedrom djetescu...i kad mu je bilo najteze i najbolnije pokusava me docekati sa najvecim i najljepsim slinavim bezubim osmjehom ... uhvatio bi me svojim malim rucicama u zagrljaj i iskreno se radovao.....moje malo zlato.. Srecica najveca.. i sad ovo.. Ne mogu to prihvatiti bez borbe, toliko mu dugujem, ne zelim ga ponovo iznevjeriti... a u sebi placem od bola, izvana moram biti jaka... Zbog njega ......

  23. #23
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Najgore sta ne mogu povjeriti nikome svoje strahove i sumnje doli ovdje sa vama drage moje. Koliko bi voljela da sam u krivu i da je on ponovo moj veseo djecacic pun zivota i dobrote i dragosti....

  24. #24
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Orcha, nisi ti loša majka, niti si za bilo što kriva. I zadnje što ti sad treba, jest da sebe mučiš tim besmislicama.
    Ljudska rasa nije skovana na takav način, da bi bilo kakvi pojedinačni događaji imali tako linearno uzročno-posljedične utjecaje. Jer da je tako, ljudska rasa ne bi do sada preživjela.
    Ljuski su mozgovi nevjerojatno plastični, pogotovo kod beba i male djece.
    Ako ti pomaže da ovdje istresaš svoje srce, sve ok.
    Ali makni to samoptuživanje i griženje same sebe i iz glave i iz srca.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Orcha, da gledanje baby tv-a, odvojenost od majke, hranjenje na bočicu i slično uzrokuje autizam, onda bismo svi bili sretni jer su uzroci poznati i lako otklonjivi. Nažalost, uzroci su puno složeniji, o njima se još nagađa i najvjerojatnije su genetske prirode. Dakle, ako tvoj sin ima predispozicije da bude u spektru, ne bi mu pomoglo ni da si imala najsavršeniji porod na svijetu i da nikako nije gledao tv. Jasno da težak porod, odvojenost djeteta i majke i prečesto gledanje tv-a nisu dobri ni za zdravo dijete, kamoli za bolesno. Zato se potrudi da ispraviš ono što možeš ispraviti. Ali nemoj sebe kriviti, jer naprosto ti nisi kriva (pišem pod uvjetom da je dijete zaista u spektru, što još ne znamo).
    Posljednje uređivanje od rehab : 20.03.2014. at 07:55

  26. #26
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Daga Orcha, jako veliki teret nosiš. Kažeš da s nikim o tome ne možeš razgovarati, oprosti ako je preosobno, ali što je se tatom?
    I potpis na cure.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Orcha, napisala sam ti gore, dijete na početku vježbanja se opire (moj je plakao kao da ga koljem), pa te gleda kao da ga se ne tiče, pa nakon toga se uključuje.
    mene moj malac iznenadi, pozitivno, tek nakon cca tjedan dana. Kad pomislim da nije skužio, nit će skužit, on istrese sve znanje i iznenadi me.

    Znam osjećaj grižnje kojeg opisuješ, i sama sam ga doživjela. Ne koristi ni tebi, ni njemu.
    Sve što sad možeš napraviti je vježbati s njim, informirati se (super je knjiga autora Greenspan, Emocionalno poticanje govorno jezičnog razvoja, tamo sam pronašla mnogo odgovora)
    Drži se, super ti je rehab napisala, a vjeruj mi, ona zna što piše

  28. #28

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Orcha sto se slikovnica tice neka budu sto jednostavnije, sa jednostavnim i velikim slikama, imas ih u svim boljim papirnicama ili knjizarama, odlicne su i one sa prozorcicima jer poticu i prstice da rade nesto. U pocetku se opiru vjezbanju pogotovo ako ih nesto ne interesira, ne moras kupovati skupe didakticke igracke, vecina odlicnih se moze napraviti i kod kuce od preostale ambalaze. Recimo , uzmi neku mekanu malu lopticu, prerezi je na pola tako da je ta polovica zapravo kao usta, nacrtaj joj oci. Daj malome perle da hrani lopticu. U pocetku radis tako da uzmes perlu njegovom rukicom i stavis je u usta od loptice tako da zna sta treba raditi. Isto tako, pospremajte kocke ili loptice u neku kanticu, sarajte pastelama, uzmi kutiju od cipela pa napravi tri rupe, zaljepi na rupe crveni i zuti papir, pa mu daj kvacice za rublje u toj boji da ih sprema, crvene u crvenu rupu, zute u zutu. Sve mu ti pokazuj u pocetku sa njegovom rukom, dok ne skuzi,kasnije ce sam. Tv je jedna ogromna greska, i nas je mali isto gledao baby tv , dok nas isto tako nije ulovila panika, sad dobije crtic od 15 min i to onaj na kojem pricaju hrvatski. Znam kako se osjecas, i meni je bilo grozno i jos uvijek ima dana kad me primi panika i mislim da ima autizam, ali ima i onih boljih dana kad on puno imitira i oponasa , pa se i ja osjecam bolje. Vrtic nam je puno puno pomogao.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj orcha prvotno napisa Vidi poruku
    Sigurna sam da pada negdje u spektar. Nadam se samo da je negdje lakse i blaze i da nece ici na gore. Prihvatila sam da je poseban i da treba vise paznje i ljubavi.. Izludjuje me izmjena momenata u kojima je normalno sretno dijete i onda momenti kad je u svom svijetu . Posebno me plasi njegova nevjerovatna koncentracija na detalje predmeta di mu mozes doslovce vikati na uho, dodirivati rukom a on ni da trepne a kapmoli da se okrene na zvuk ( tipa mahanje rucicama ka leptir i detaljno fascinantno proucavanje svojih prstica na rucicama..otvaranje zatvaranje ladica i slikovnica, vrtnja predmeta tipa kocki, kotaca, sviranje iste melodije na igracki). U tim trenutcima me obuhvati toliko jak i bolan strah i tjeskoba da ne mogu rijecima opisati...
    da li uopce ne reagira na tebe, ili ima i momenata kad mozes pridobiti njegovu paznju ? U ovim besmislenim radnjama tipa vrtenje predmeta ga pokusaj prekinuti, skrenuti mu paznju na nesto drugo.... I moj je Luka u toj dobi to radio, znao je proucavat svoje prstice, i vrtjet igracke po rukama, ali je sada sve to nestalo, igra se smisleno sa igrackama i predmetima. Ne mora uopce biti spektar, zbog kasnjenja u psihomotornom razvoju djeca se znaju cesto tako ponasati, ali ako i je u spektru, nije to nesto nerijesivo, ima ovdje na forumu puno mama ciji su klinci bili u tom spektru pa su savrseno napredovali. Ja se nekako vodim time da mi nije bitna toliko dijagnoza koliko adekvatna terapija, da se sa djetetom radi. Probaj se smiriti, znam da je tesko ali probaj , on osjeca da si nervozna. Grlim.

  30. #30
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Iva1602, pravo je zadovoljstvo vidjeti kako sad tješiš i savjetuješ druge, super mi je čitati kako vaša situacija napreduje. Samo naprijed!

  31. #31
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Tata je pomorac. Nema ga po 6-7 mj u komadu. Primjetio je da sa malenim nesto drukcije ali za njega je to sve bilo previse pohvatati. Imao je samo 2 mj godisnji i sazna da ima tromb koji je na srecu stao u veni desne ruke. tako da je manje vise bio zaokupljen terapijama. Inace je drag topao covijek, pun razumijevanja i podrske. Trebalo mu samo mj dana da se zblizi sa dicom. Malenog je zadnji put vidio kad je imao 4 mj a curicu sad prvi put.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Iva1602, pravo je zadovoljstvo vidjeti kako sad tješiš i savjetuješ druge, super mi je čitati kako vaša situacija napreduje. Samo naprijed!
    A sta cu . Od panike i straha i nervoze nikakve koristi, skuzila sam da mi je dijete puno bolje i smirenije kad sam i ja vedra i dobre volje. Iz vlastite koze ne mozemo. Isto
    savjetujem i Orchi... Prvo smiriti sebe , naci terapije za dijete, ne panicariti. Dalje sve svojim tokom.

  33. #33
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Orcha, uf, pa ti si sama s dvoje djece. Nemoj si predbacivati, činila si najbolje što si u datim okolnostima mogla, nemaš osam ruku i nogu, nisi se mogla niti se nećeš moći klonirati i važno je da imaš to na umu kako bi se što manje osjećala krivom jer ti taj osjećaj sad neće pomoći.

    Uvidjela si problem i sad pokušaj djelovati onako kako su ti cure rekle, dobila si super savjete i iskustva koja pokazuju da se puno može učiniti. Držim palčeve da i ti uskoro postaneš smirenija i optimističnija kao Iva1602. Sretno!

  34. #34
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Dobili dijagnozu. Pervarzivni. Popodne cu se cuti sa dr sta dalje

  35. #35
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Zao mi je radi dijagnoze. Nadam se da cete dobiti adekvatnu pomoc i da ce sve krenuti na bolje. On je jos mali i sigurno se puno toga moze napraviti. Glavno je da ti ostanes jaka i naoruzana strpljenjem (znam da nije lako). Tko vam je postavio dijagnozu?

  36. #36
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    od kucnog prijatelja kcer radi na goljaku

  37. #37
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    od kucnog prijatelja kcer radi na goljaku. Bila je sad doma preko vikenda i provela sa malenim cijeli dan

  38. #38
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    A sto je po struci-neuropedijatar, psiholog ili?
    Mi smo valjda sve tipove strucnjaka obisli, a svi su rekli da se u ovoj dobi ne daje dijagnoza, nego samo procjena.
    Mogu si samo zamisliti kako se osjecas! Nemoj se obeshrabriti, velika je stvar da ima samo 16 mj i da sad znate u kojem smjeru treba raditi.
    Mi stalno vjezbamo, ponekad sam na rubu, ponestaje mi snage, strpljenja, ali kad vidim i mali napredak to me tjera naprijed. Nekako vjerujem da ce s vremenom napredovati i biti bolje!

  39. #39
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Jel ti mozda dala savjet kome da se javis da radi s njime ili tebi pokaze?
    Mi smo dobili patronazu, logoped nam dolazi doma 1xtjedno 60 min. Mozda i vi tako nesto mozete traziti. Obzirom da imas jos i malu bebu sigurno bi ti tako bilo lakse.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Mislim da je u ovoj dobi definitvno prerano za takvu dijagnozu i da ju moraju dati djecji psiholog i defektolog i neuroped zajedno! Orcha moj Luka je bio isto takav u toj dobi, i strasno sam se zabrinula. Sada on ima 24 mj , ima kontakt ocima, pljesce,mase papa. Govori pa,pa, mama, baba, mbaambaaa kad hoce da stavim bumbu. Maloprije je uperio prstic u tv da mi pokaze crtic, a odkad ide u vrtic puno je napredovao, zato, ja se nebih tako olako drzala te dijagnoze, to je malo duza procedura i definitivno je prerano. U ovoj dobi je bitno da mu nadjes adekvatnu terapiju, vjezbe kod defektologa! Znaci nadji dobrog defekt. Koji ce sa malenim raditi vjezbe odrzavanja paznje i koncentracije, a i raditi na pokazivanju prsticem. Evo moj prije 6 mj nista od tog nije radio, stvarno u zadnja tri tj je toliko napredovao koliko nije nikad do sad, lista slikovnice, pokazuje prstom,za sve je duze puno duze zainteresiran. To smo dobili u pet mj rada sa defektologicom koju smo privat placali i plus vrtic. Ne razmisljaj o dijagnozi vec krenite na posao ))

  41. #41

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    I Luka je sa 12 mj govorio mama,baba papa i zasutio !! Nakon toga je strasno zavijao auuoouuaaa , sada su se rijeci vratile, ali ovaj put ih koristi sa znacenjem! Pogleda me i zagrli i kaze mama , kaze papa kad nekud idemo, baki kaze baba... Bit ce to sve ok uz rad... Oni su neurorizicni i ocito u necemu zastekaju, nekima treba duze da progovore nekima da prohodaju, ali sve se to moze srediti...

  42. #42
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Ona je neuropedijatar. Culi smo se i sa radnim terapeutom. Porucili su nam da ga sto prije ukljucimo u terapije sa logopedom i defektologom jer da ako se krene rano sa intervencijom veca je mogucnost da se simptomi otklone. Sa obzirom da su sa Goljaka preporucili su mi da od pedijatra trazim uputnicu za pregled i terapiju u njih. Sad mi je to malo problem jer zivim izmedju splita i dubrovnika i imam curicu od 3 mj koju dojim. Da li znate ima li ista na ovom potezu split - metkovic- dubrovnik, udruga ili defektolog-logoped moze i privatnici. Sa iskustvom distonija znam da se dugo ceka u drzavnim bolnicama. Za neuropedijatra smo u splitu dosli na red svakih 4-5mj. Sad smo isto isli privatno.

  43. #43
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Ne mogu ti preporuciti neku udrugu jer ne znam, ali je moj savjet da pokusas naci nekoga tko ce vam dolaziti doma. Za tako malu djecu je puno bolje provoditi terapiju u njihovoj prirodnoj okolini, a i tebi ce tako biti lakse radi bebice. Na terapijama se radi s djetetom, ali po meni je najvaznije da i ti gledas i dobijes upute sto raditi jer je ipak s tobom 24h. Meni su objasnili da navazanje maloga djeteta s autom i cekanje po hodnicima ambulana da bi odradilo 45 min terapiju remeti djetetovu rutinu koja je vrlo bitna kod ovakvih poteskoca. Naravno, neces ga drzati izoliranoga od svijeta, ali ako si mozete priustiti da vam dolaze doma to je sigurno bolja opcija. Pokusaj i s tom patronazom, to ti ide preko CZSS. Za ranu intervenciju ne trebas ni na vjestacenje.

  44. #44
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Danas je prisao i gledao seku kako doji. Objasnila sam mu za ciku a on me iznenadio!!! prislonio mi glavu na dojke i mazio se!!!!!! Bila sam izvan sebe od srece nikad se ranije nije trazio maziti a na sam pogled na grudi bjeza bi i otima se....
    Primjenila sam dosta vasih savjeta i cini mi se da je dobro reagirao i da je ako mogu reci tako napravio mali napredak.. Dva puta je medi dao keks, dosao mi vise puta sa predmetima da mu otvorim ili pomognem. Iako mi nista ne govori verbalno ni gestama. Samo bi mi prisao sa predmetom, dao mi u ruke i pogleda.. Ja onda pogadjam sta je htio.. Ali ide... slagao je kvacice.. Ispocetka nestrpljivo i sa slabim zanimanjem da bi sada cini mi se bilo mu drago..za kocke i kotace ne znam bi li ih vrtio i dalje jer sam sve uklonila a vrata od ormarica sad otvori i zatvori samo nekoliko puta da bi danas pokaao zanimanje za predmete u ormaricu i sve ih povadio vani bez nekog reda. Napravio totalni nered a ja sva izvan sebe od srece...
    Razmisljam koliko bi mu tek terapije sa specijalistima pomogle.
    Ionako sad improviziram interakciju sa njime
    . .. Da mema vasih savjeta bilo bi jako tesko..
    Uglavnom su mi rekli da je inace tesko u djecice od dvi god i manje uspostaviti dijagnozu i terapiju upravo zato sta su mali i sta je velika sansa da se to promijeni. Zato uglavnom procjenjuju stanje.. Sad me zanima ako i je tako kako ce raditi sa njime koji tek ima navrsenih 16 mj ima par dana.

  45. #45
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    I put do splita sta je kojih sat vremena autom do tmo pa cijeli dan po cekaonama i sam pregled pa onda jos jednu uru nazad svaki put ga totalno izneredi i uvijek bi pokazao na pregledima najgore i vise puta sam si rekla da ako mogu birati da ga najradije ne bi vise tako maltretirala
    . Znali su nam pregledi biti i rano ujutro pa bi ga dizala oko 3-4 ujutro da ga spremim . I skoro uvijek kadbi dosli na red njemu je bilo

  46. #46
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Za spavanje.. Idnom ,reci mi sta tocno patronazna radi kad dodje u posjet i kakve su vjezbice otorilike sa logopedom i defektologom.? Da li ste isto radili pretrage sluha?

  47. #47
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Sad cemo ici na orl pregled pa ce tamo reci koje sve pretrage sluha moramo obaviti. Iako ja mislim da sa sluhom nema problema.
    Nama dolazi patronaza-dobili smo samo logopeda. Rekli su da bi nam trebao i defektolog, ali ne mozemo oboje dobiti pa su nam dali logopeda jer su procijenili da je potrebniji. Ugl. vjezbaju kroz igru komunikaciju. Teziste je na gestama (daj, daj, da, ne, jos i sl), pokazivanje prstom, izvrsavanje jednostavnih naredbi, kontakt ocima. Npr. slazu kockice pa svatko mora staviti po jednu, to je isto interakcija, kao neka vjezba komunikacije jer i u svakodnevnom govoru govori jedan sudionik pa onda drugi.
    Defektologu cemo krenuti privatno. S njim inace defektolog radi na senzornoj terapiji pa cu jos vidjeti koliko mu je potrebno da dodatno idemo. Jer imamo jos neke druge vjezbe pa moramo nesto odbaciti jer je stvarno previse. Moj uopce nema reda radi tih obilazenja doktora i terapija. Jedan dan smo naruceni npr u 7:30, drugi u 11, treci u 15 pa sad ti iskombiniraj kad ce spavati, jesti... I mene jako nervira kad ga moram buditi radi odlazaka negdje. Jos mi je gore kad dodjemo u vrijeme kad smo naruceni pa cekamo red po 3-4h! Poludim na to! A dijete bi trebalo biti u super formi i pokazati sve sto zna, a vise od umora ne zna za sebe. Neki puta mi se cini korisnije da provedemo dan u parku, medju djecom, na svjezem zraku od odlaska na terapiju gdje ga sve to skupa totalno izmuci. Na jesen cu ga definitivno upisati u jaslice. Mislim da ce mu to sigurno biti od velike koristi za razvoj komunikacije, govora i socijalnih vjestina. Necu ga tamo ostavljati cijeli dan, nego samo kroz jutro.

  48. #48
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Nama su isto najveci izazov daj, daj, ne,ne, jos... Koliko cesto u tjednu/danu su vjezbice?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Orcha, otkud si točno, ako hoćeš pošalji mi pp ? To "između Splita i Dubrovnika" je širok pojam, znam da ima stručnjaka i po manjim gradovima, mogu ti dati kontakte.

  50. #50
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    U Metkovicu smo. Trazila sam po internetu i nista nisam nasla

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •