Puno pozdrava. Znam da ima sl tema ali nisam znala di da se nadovezem sa mojim problemom. Pisala sam vec o svome sinu (16mj star) koji je zbog nepotrebno induciranog poroda zavrsio sa fetalnom patnjom a ja na hitnom carskom. Sumnjalo se na sepsu, lezao desetak dana na neonatologiji prikopcan na infuziju i antibiotike. Otpusten doma sa saznanjem da mu se stvorila cistica u pleksusu mozga u toku poroda. Zbog moje zabrinutosti zbog njegovog neprirodnog cudnog drzanja dijagnosticiran mu Distoni- hipertonus, preferiranje jedne strane i izvijanje u luk. Uz silne vjezbice po Bobathu uspio se promijeniti obrazac i da 7 mj je propuzao a sa 11 prohodao!! Cistica se povukla! Mojoj sreci nije bilo kraja! Poceo je brljati kasno, tek sa 9 mj i to baba pa mama pa tata pa dadada.. I onda sa 12 mj zasutio. Niti rijeci samo neki njemu razumljivi glasovi i vikanje ooouooo i aaaa. To me ne bi toliko ni brinulo ali se ne odaziva na ime. Nekad iz 5og 6og i vise pokusaja, ne pokazuje prsticem, ne imitira ( nikad nije posla pusu ili pokazao papa, pljeska rucicama, nije se volio maziti, cesto bi izbjegava pogled. Zna se zadubiti u igru tj voli vrtiti kotace na auticu ili vrtiti kocke. Ima opsesiju sa cipelicama i poludi ako mu je oduzmem jer i nju vrti na odredjen nacin. Ima ceste ispade ljutnje jer ne razumim nekad sta zeli jer kad nesto a zeli vice aaaa a nemam pojma sta aaa. Zna se ugrist za rucicu kad je jako ljut ili udariti nekoga u blizini( nekontrolirano mase rucicom). Boji se drugih ljudi i nepovjerljiv je prema djeci, ima velik strh id vrecice i stapnog miksera.. Jaaaako je aktivan, ni sekunde nije na miru. Spava super i nikad nije imao problema sa time, fina motorika mu je savrsena po zadnjim nalazima. Brine me sta je cijepljen po kalendaru iako je neurorizicno dijete. Bojim se autisticnog spektra. Po zadnjem pregledu neuropedijatar je izrazio zabrinutost jer puno kasni govorom ali da je nemoguce ovako rano ustvrditi dijagnozu i da pricekamo dva mj da li bude napredka. Ja sam luda, imam osjecaj da mi dragocjeno vrijeme istice uzalud a neznam ni sama kako da vjezbamo i radimo ka sta nam je savjetovao. Muz mi je na brodu ja sam sama sa dvoje male djece, muzeva obitelj sve to tesko prihvaca i dan danas tvrde da njemu nije bilo nista i da ja pretjerujem. Za pocetak sam ukinula televiziju, kompjuter i mob i nema vise crtica... Molim savjet kako dalje motivirati i kakve igre, sta bi pomoglo govoru? Sumnjam li sa razlogom na spektar? Jaaako voli loptu i skrivaca i tu jedino aktivno sudjeluje u igri sa drugima. Igrom skrivaca se poceo vise odazivati na ime. Znam da mu je sluh u redu jer zna reagirati na udaljene zvukove sa ulice. Molim vas savjet ikakav....
Susjeda mi savjetovala da provjerim sa nutricionistom jet da prehrana isto ima veliku ulogu. Hranim ga zdravo znaci nikakv junk food. Ka mlijeko pije rizino, bademovo... Ima li u Splitu ili Dubrovniku di bi se mogla obratiti za tetapije ako bude potrebno?? Hvaaaala iz sveg srca...