Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 350

Tema: Preseljenje u Dublin

  1. #1
    Bumbalu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    56

    Početno Preseljenje u Dublin

    Pozdrav,
    Za mjesec dana selimo u Dublin, najprije ide MM a mi bi za njim kroz koji mjesec. Djeca (9 i 5 god) bi krenuli tamo u skolu na jesen.
    Molim sve koji znaju da napisu koju rijec (iskustvo), narocito me zanima sljedece:

    - kako se djeca snadju u skoli i koju odabrati
    - kako djeci naci novi krug prijatelja
    - koji kvart izabrati za obiteljski zivot
    - da li se cijene rentanja (koje se oglasavaju) na raznimn stranicama daju spustiti i koliko
    - opce iskustvo.
    - sve sto je korisno znati a sto bi nam pomoglo (savijet i sl)

    Hvala!

  2. #2
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Ja zivim u Belfastu sto je koji 2h voznje od Dublina. Ne znam kako je tocno u Dublinu, ali, sve skole su manje-vise ok. Bitno je da se vec sada stavis na popis. Neki roditelji djecu stavljaju na popis kad se rode, ako zele da upadnu u zeljenu osnovnu, tako da sto ranije-to bolje.
    Cijene stanova, eh, ne znam bas za spustanje. Mozes probati. Mi nismo nikad bili podstanari. Kupili smo stan, jer je rata kredita manja od podstanarije.
    Sto se kruga prijatelja tice, svaka crkva (a imas ih na svakom uglu) ima organizirano nesto za djecu. Tu se i roditelji upoznaju. Ne moras cak nuzno niti biti vjernik da tamo steknes poznanstva. Ja sam na tim grupama upoznala masu ljudi. Vidjet ces i sama da su Irci jako susretljivi, tako da, ako zivis u predgradju primjerice, normalno je da se pozdravis sa nepoznatim ljudima i zapocnes razgovor s njima. Ja sam svoju najbolju prijateljicu ovdje upoznala u sumi. Cak smo isle u suprotnom smjeru, ali smo imale istu klokanicu i tako smo pocele pricati, izmjenile mobitele i to je to.

  3. #3
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Dublin, Belfast....aaaaaaaaaaaa....kako zavidim

  4. #4
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ajme, dok sam bila u gimnaziji, jako često sam sanjala da sam u belfastu. al to je bila noćna mora
    ja sama, na ulicama belfasta, a ganja me hrpa naoružane IRA-e, il britanske policije, to nisam nikad otkrila. al iako nikad nisam bila u belfastu, znala sam da je belfast
    prestalo poslije.

  5. #5
    Bumbalu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    56

    Početno

    hvala na odgovorima cure, ja se bas veselim i pozitivna sam oko svega toga.
    Nadam se da cemo se snaci

  6. #6
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Nije Belfast tako strasan. Neredi su uglavnom u losimm dijelovima grada i to je to. Inace je po statistikama S. Irska najsigurnije mjesto za zivot u UK. U to sam se uvjerila sama. Ljudi su jako ljubazni i susretljivi uglavnom. Toplo je preporucam. Ako ikad odes u posjet, onako turisticki, javi, pa cu ti pokazati uokolo

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ajme, dok sam bila u gimnaziji, jako često sam sanjala da sam u belfastu. al to je bila noćna mora
    ja sama, na ulicama belfasta, a ganja me hrpa naoružane IRA-e, il britanske policije, to nisam nikad otkrila. al iako nikad nisam bila u belfastu, znala sam da je belfast
    prestalo poslije.

  7. #7
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Bumbalu, skorom sam zaboravila nesto dosta vazno. Ovdje djeca krecu u skolu sa 5 godina, tako da ces vjerojatno i mladjeg trebati upisati.

  8. #8
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Bumbalu prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav,
    Za mjesec dana selimo u Dublin, najprije ide MM a mi bi za njim kroz koji mjesec. Djeca (9 i 5 god) bi krenuli tamo u skolu na jesen.
    Molim sve koji znaju da napisu koju rijec (iskustvo), narocito me zanima sljedece:

    - kako se djeca snadju u skoli i koju odabrati
    - kako djeci naci novi krug prijatelja
    - koji kvart izabrati za obiteljski zivot
    - da li se cijene rentanja (koje se oglasavaju) na raznimn stranicama daju spustiti i koliko
    - opce iskustvo.
    - sve sto je korisno znati a sto bi nam pomoglo (savijet i sl)

    Hvala!
    - Mislim da ćeš prvo morati odabrati mjesto za život, a onda tek gledati školu
    - Ni ovo pitanje baš ne razumijem, pa vidjet ćeš ima li djece u susjedstvu, u parku, u igraonici... kao i kod nas uostalom
    - Lucan (selo kako to oni zovu, ali po meni to sela vidjelo nije) je prekrasan, obiteljski friendly i dosta povoljniji, a jako je blizu Dublina
    - Cijene su takve kakve jesu i ako želiš jeftinije, morat ćeš tražiti nešto van grada. Najčešća opcija podstanarstva koju oni koriste jest da iznajme kuću/stan s nekim drugim, to je jedini način da se smanje troškovi podstanarstva i režija
    - Zaljubljena sam u taj grad i sve mogućnosti koje pruža. Irci su prekrasni, prejednostavni, preljubazni ljudi koji će ti život učiniti mnogo mnogo lakšim. Super su prema došljacima, stvari su posložene vrlo jednostavno i svatko gleda da ti pomogne, a ne da ti odmogne. Mislim da je divno djecu odgajati u takvom okruženju koje je, za moj pojam, puno zdravije od našeg.
    - Ne stignem sada puno pisati, vratit ću se na temu i pokušati još štogod korisno reći...

  9. #9
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    Bumbalu, skorom sam zaboravila nesto dosta vazno. Ovdje djeca krecu u skolu sa 5 godina, tako da ces vjerojatno i mladjeg trebati upisati.
    X

  10. #10
    Bumbalu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    56

    Početno

    *mamica* puno ti hvala, molim te kad stignes, napisi jos sto god ti padne na pamet, a sto bi nam bilo korisno.
    Iscitala sam dosta na netu (razni forumi) ali bi ipak rado jos pokoji savijet koji kvart je za familiju najzgodniji i sl..
    Da li ti zivis gore?

  11. #11
    Bumbalu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    56

    Početno

    da, to i je super sto ce i mladji krenuti, ipak mislim da ce se lakse snaci tako mali. Stariji ima 9 god i ne prica engleski (mada uci privatno) i ne znam kako ce pohvatati nastavu na engleskom.

  12. #12
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Ne zivim. Poslat cu ti pp kad stignem.

  13. #13
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Nemoj se brinuti previse sto se engleskog tice. Pohvatat ce oni to brzo. Ovdje opcenito ima drugih kultura i narodnosti. Djeca nauce jezik za cas. Cak ce te presisati

  14. #14
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ajme, dok sam bila u gimnaziji, jako često sam sanjala da sam u belfastu. al to je bila noćna mora
    ja sama, na ulicama belfasta, a ganja me hrpa naoružane IRA-e, il britanske policije, to nisam nikad otkrila. al iako nikad nisam bila u belfastu, znala sam da je belfast
    prestalo poslije.
    Odličan, konstruktivan post, k'o da sam ga ja pisala

  15. #15
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Bumbalu, jeate li se preselili i kako ste se snasli?
    MM ide u Irsku za dva tjedna, mi cemo za njime kroz 2-3 miseca. Ide u jedno misto sjeverno od Dublina.
    Iskreno ja jedva cekam otici, ali se i malo pribojavam. Kako ste sve poslozili? Kako ti se svidja?

  16. #16
    Bumbalu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    56

    Početno

    Sorry Ardnas tek sad vidim tvoj post..evo saljem pm

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    1

    Početno

    Bumbalu, jel si vec otisla sa djecom za Dublin? Moze prvi utisci? Jel ste ti i MM poceli negdje raditi? Kako ste nasli posao, stan? Hvala!

  18. #18
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Spajdi vidim da si nova pa ti ne mogu slati pp.
    Pitaj sto te interesira.
    Irska je divna, uredna pozitivna, uredjena...sve sto nasa draga drzava nije.

  19. #19
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ja ne mogu vjerovai da u Irskoj nema zmija. Jel to istina?

  20. #20
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Istina je. St Patrick ih je sve otjerao...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav Upravo sam registrovana na forum . Vidim da idete sa porodicom,prijateljima da zivite u Dublin...Volela bih i ja da odem,ali sama ..nazalost takva je situacija To bi bio jako veliki izazov ,mozda se i malo plasim

  22. #22
    Bumbalu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    56

    Početno

    sorry sto me nije dugo bilo na forumu.
    U Dublin-u je lijepo i ok, drugacije je svakako ozracje nego u HR ali isto tako ne treba "grlom u jagode", posao nije lako naci osim ako nisi IT, doktor ili neko od zanimanja koje je deficitarno. Tko prica Njemacki, ili bilo koji drugi skandinavski jezik ima veliku prednost, ali bas mora znati pricati a ne natucati. Posla ima, ali ima i masa ljudi koja dolazi i koja se prijavljuje i koja je u startu vec ovdje i ima radnog iskustva u Irskoj. Cijene hrane su kao u RH, a neke stvari su i prilicno skuplje. Renta je najveca stavka.
    Tesko se posao moze naci ako nisi tu.
    Pitajte sto treba

  23. #23
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Citiraj Bumbalu prvotno napisa Vidi poruku
    sorry sto me nije dugo bilo na forumu.
    U Dublin-u je lijepo i ok, drugacije je svakako ozracje nego u HR ali isto tako ne treba "grlom u jagode", posao nije lako naci osim ako nisi IT, doktor ili neko od zanimanja koje je deficitarno. Tko prica Njemacki, ili bilo koji drugi skandinavski jezik ima veliku prednost, ali bas mora znati pricati a ne natucati. Posla ima, ali ima i masa ljudi koja dolazi i koja se prijavljuje i koja je u startu vec ovdje i ima radnog iskustva u Irskoj. Cijene hrane su kao u RH, a neke stvari su i prilicno skuplje. Renta je najveca stavka.
    Tesko se posao moze naci ako nisi tu.
    Pitajte sto treba
    Sjeverna Irska i Republika Irska-nebo i zemlja...
    Sjevernu toplo preporucam! Preselite tu! Bit cemo susjede. Zivot je laksi ovdje...

  24. #24
    Bumbalu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    56

    Početno

    heh, sve je moguce.

    Jos nesto za Dublin tj Irsku - PAZITE NA ZDRAVSTVENO.
    Zdravstveno se ovdje placa. Ukoliko vam firma placa zdravstveno, ovisno o polici i uvijetima, opet ne znaci da je besplatno.
    Svaki posjet doktoru opce prakse se placa, od 50 - 60 Eur, lijekovi također. Tek kasnije (ukoliko imate policu), a to je jednom na godinu, se dobije refund koji nije cijeli iznos, vec odredeni postotak, ovisno kakva je polica.
    Medical card se moze dobiti ukoliko zadovoljavate određene uvijete (manja primanja, vise clanova u obitelji i sl).
    Osnovna i srednja skola je besplatna i postoje waitliste.
    Jako je bitan kvart u kojem zivite - a o tome opet ovisi i visina rente.
    Usluge tipa frizer, vodoinstalater, depilacija i sl su duplo/troduplo skuplje nego kod nas, kao i alkohol, cigarete, izlasci, restorani...

  25. #25
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    pratim temu
    jako me zanima
    sve

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Obrati paznju koliko lijecnici kostaju. :D

  27. #27
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Citiraj Bumbalu prvotno napisa Vidi poruku
    heh, sve je moguce.

    Jos nesto za Dublin tj Irsku - PAZITE NA ZDRAVSTVENO.
    Zdravstveno se ovdje placa. Ukoliko vam firma placa zdravstveno, ovisno o polici i uvijetima, opet ne znaci da je besplatno.
    Svaki posjet doktoru opce prakse se placa, od 50 - 60 Eur, lijekovi također. Tek kasnije (ukoliko imate policu), a to je jednom na godinu, se dobije refund koji nije cijeli iznos, vec odredeni postotak, ovisno kakva je polica.
    Medical card se moze dobiti ukoliko zadovoljavate određene uvijete (manja primanja, vise clanova u obitelji i sl).
    Osnovna i srednja skola je besplatna i postoje waitliste.
    Jako je bitan kvart u kojem zivite - a o tome opet ovisi i visina rente.
    Usluge tipa frizer, vodoinstalater, depilacija i sl su duplo/troduplo skuplje nego kod nas, kao i alkohol, cigarete, izlasci, restorani...
    Idem usporedivati sjever i jug malo:
    S. Irska- zdravstveno je besplatno i toliko dobro da nema smisla placati dopunsko zdravstveno. Mom muzu ga placa firma, meni ne pada na pamet da ih uzmem, jer nema nikakve razlike, osim sto ovo drugo placas, pa tko voli, nek izvoli.
    Besplatni su lijekovi, vitamini, minerali, cak i testovi za trudnocu (ja ih kupujem jer mi se ne da ici kod lijecnika opce prakse po besplatni test). Sva kontracepcija osim kondoma je besplatna.
    Kad sam rodila, muz je spavao u bolnickoj sobi zajedno sa mnom 3 dana. Jedino se zubar placa, ali, ako si trudna ili imas dijete mladje od godine dana, onda ne placas zubara.
    Popravak zuba (bijela plomba) me kostao 30£
    Skola je besplatna, kao i vrtic nakon sto dijete napuni 3 godine, prije toga se placa.
    Frizeri su jeftiniji nego u RH, cak sam ovdje isla na ekstenzije trepavica koje su kostale ovdje 30£ to je kojih 280 kn. U Zagrebu mi je zena rekla da bu mi ih napravila za 600kn, pa sam rekla ne hvala.
    Sto se alkohola tice, stvarno ne znam, mislim da su cijene iste. Znam da ekipa iz Dublina ide ovdje za vikend piti. Dakle, isplati im se potrositi na benzin i nalit se ovdje (uz to vjerojatno moraju platiti hotel, ili se vracaju s busom, ne nam detalje)
    restaci su jeftiniji neg u RH, to je razlog sto ekipa misli da sam postala skrta odkad zivim vani, ali nije! Ne dam tolike pare!!!!
    U svakom slucaju, svima toplo preporucam da napuste Hrvatsku

  28. #28
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Jos jedna stvar: ovdje se radi od 9-17h. Tesko da mozes naci nakon tog vremena ducan otvoren ili bilo sto... Jedino rade ducani 0-24 tad ili neki pubovi, ali vecina toga je zatvoreno. Cak ni u apoteku ne mozes nakon tog vremena... U jednu je ruku nezgodno, ali, u drugu je super, jer ce te teze zadrzati dulje na poslu

  29. #29
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Obrati paznju koliko lijecnici kostaju. :D
    pa dobro ak mogu zaradit pa ih platit a oni još i postoje to je već dva put bolje

  30. #30
    Bumbalu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    56

    Početno

    treba uzeti u obzir sve faktore, koliko mozete dobiti placu za struku koju trazite, pa odbiti rentu, pa troskove zivota.
    Ne netu se doista moze naci svakakvih info, ali nisam (dok nisam dosla tu) vidjela npr cijene hrane u marketu, jesam onako povrsno, ali namirnice koje mi ovdje kupujemo su 70% slucajeva skuplje nego u RH, a nisu nis posebno, daleko od organskih ili nekih specijalnih.
    Ne bi htjela sad iznjeti samo negativne strane ali tko planira preseljenje neko se DOBRO informira.
    Evo malo jos o skoli (znam da je meni to bila najveca briga): osnovna skola pocinje najcesce u 9 ujutro i traje za junior infants to 13:30 a za ostale do 14:30.
    Ukoliko oba roditelja rade, morate osigurati cuvanje djece, jer do 12 god ne smiju biti sami kod kuce. To se moze na dva nacina: naci tetu cuvalicu ili platiti "After school" ustanovu pa onda oni pokupe dijete i cuvaju do 18:30. Ova druga varijanta kosta od 800 - 1000 eur mjesecno, po djetetu. Teta cuvalica kosta otprilike 10-12 eur po satu, po djetetu.
    Kategorija radnog vremena je ovdje isto diskutabilna - iako je sluzbeno radno vrijeme do 17 ili 17:30 vecina ljudi ostaje duze, sto je kad su djeca u pitanju - problem.
    Dosta mama ovdje ne radi bas iz tog razloga, pretpostavljam.
    Skola je, po mom misljenju, puno bolja i pristupacnija nego kod nas. Djecu ne dave sa gradivom i bespotrebnim informacijama, jedan ucitelj im predaje po godini. Znaci 1.razred ima jednu uciteljicu, pa kad dodju u 2. razred, predaje opet drugi..itd. Time se izbija "miljenike" i obrnuto sto je po meni super. Ucitelji imaju veliki dijalog sa roditeljima, bez problema se poprica s njima na kraju i sl. Ne nose se knjige i biljeznice kuci i opcenito nemaju silu predmeta i svega, petkom nema zadace. Naglasak je na kreativnosti i izrazavanju, lijepom ponasanju,istrazivanju i sl. Gradivo mi se cini lakse nego kod nas, drugaciji je pristup. Slova npr uce vec sa 5 god kada i pocinje osnovnoskolsko obrazovanje. SKola salje sms za podsjetnike ili sl.

  31. #31
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    navijam za još detalja!!! kad stignete

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    3

    Početno

    ahh...toliko dilema, suprug i ja planiramo otići, ali malo je teško kada nikoga ne znaš. za posao se ne bojim, oboje smo jako radišni i u poslu smo 10 godina, naravno, sljakerski ali negdje treba početi. no nažalost uvijek postoji neko zrno sumnje da nećeš uspjeti. ove informacije od gospođe koja je gore su mi neprocjenjive. hvala vam najljepša.

  33. #33
    Bumbalu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    56

    Početno

    Citiraj deica_0607 prvotno napisa Vidi poruku
    ahh...toliko dilema, suprug i ja planiramo otići, ali malo je teško kada nikoga ne znaš. za posao se ne bojim, oboje smo jako radišni i u poslu smo 10 godina, naravno, sljakerski ali negdje treba početi. no nažalost uvijek postoji neko zrno sumnje da nećeš uspjeti. ove informacije od gospođe koja je gore su mi neprocjenjive. hvala vam najljepša.
    Zaista nema na cemu,pitajte sto god vas interesira, sjecam se dobro koliko pitanja i nedoumica se motalo po mojoj glavi prije odlaska.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Bumbalu, isprazni inbox!

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    3

    Početno

    pročitala sam danas cijeli blog ana marije, zagrepčanke koja je pred godinu otišla s mužem i dvoje male djece u dublin. toplo preporučujem blog zove se život u dubinu. veliko nadahnuće svim mojim nedoumicama. mene u principu nista puno ne zabrinjava osim sto bih voljela da s nekim stupim u kontakt tko bi mi prvih nekoliko dana pomogao oko smještaja ili provjerio lokaciju koju pronađem preko neta. tek toliko da imamo bilo kakvu sigurnost kada sletimo. Ako poznajete neku familiju, curu dečka koji bi nam učinio uslugu da mi pošalje bilo kakav kontakt. castimo večerom hehe. ..

  36. #36
    Bumbalu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    56

    Početno

    Citiraj bubekica prvotno napisa Vidi poruku
    Bumbalu, isprazni inbox!
    sorry - evo obrisala sam inbox.

    Evo prepisujem sa racuna - radi se od robnoj marci jednog lanca ducana:
    - cream cheese tipa Philadelphija 250 gr: 2.22 eur
    - double cream (kao nase slatko vrhnje) 250 ml: 1.29 eur
    - cooking cream (vrhnje za kuhanje) 250 ml: 3.98 eur
    - fresh milk 2.75 lit: 2.49 eur
    - olive oil 1 lit: 5.75 eur
    - 2 roll ktichen towel: 1.25 eur
    - plain flour 1.5 kg: 1.69 eur
    - cooked ham (obicna sunka kao za pizzu, narezana) 364g: 3.50 eur
    - white potato 2.5 kg: 2.89 eur
    - 500 g mljevenog juneceg mesa: 3.69
    - 500 g mljevenog svinjskog mesa: 2.50 eur
    - jogurt 500 ml obicni: 2.59 eur

  37. #37
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Cijene hrane su znatno veće nego kod nas. A i ostale, kako veliš. Koliko je renta za stan/kuću? Režije? Sad, pitanje je koliko se može zaraditi i može li se sa zarađenim pristojno živjeti.
    Sviđa mi se kako je u školstvu i pristupačnost ljudi.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Super bi bilo zaradjivati tamo i trositi kod nas

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    3

    Početno

    renta ima svakakvih....a sve ovisi od djela do djela grada u kojem trazis stan. evo ja sam pronašla super stančić u predgrađu 10tak min od centra busom, sa jednom spavaćom sobom, 450eura, i to su među najnižim cjenama, u centru isti takav oko 1000 eura. režije su ugl dvomjesečne a počinje se od sječnja naplačivati i voda. od ostalog se plaća struja i odvoz smeća. evo ddva linka koje bi bilo dobro da svatko proćita http://zivot-u-dublinu.com/
    http://igor.stojakovic.net/

  40. #40
    Bumbalu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    56

    Početno

    Renta ovisi u kojem dijelu grada se trazi. ovdje mozete vidjeti cijene
    www.rent.ie

    rezije za cetveroclanu obitelj dodju oko 200eur mjesecno, voda je jos uvijek besplatna ali od sljedece godine ce se placati.
    Osnovna i srednja skola se ne placaju (naravno ima i privatnih skola koje se placaju), fakulteti su ocajno skupi, od min 5-6 milja eur po godini na gore.
    Nekretnine su u Dublin-u skupe, u ostalim ruralnim djelovima /manjim gradovima su jeftinije ali su i place nize.
    Place se krecu od min 8 eur po satu na vise. Tu je jako puno ljudi u potrazi za poslom i koji su spremni raditi za minimalac minimalca...ponavljam, ako imate trazeno zanimanje ste u prednosti, za sve ostalo je puno teze ali opet nije nemoguce.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    1

    Početno

    Bok svima upravi sam se reg. na forum. Naime, imam 19godina i ozbiljno razmišljam o odlasku u Irsku. Vidim da u lijepoj našoj nema budućnosti tako damslim da je bolje da na vrijeme biježim odavde. zanima me vaše mišljenje o tome, koliko bi mi novca trebalo uopće za početak? u koji grad ići? dali bi uopće mogla pronaći posao? Kolika je šansa da uspijem sve to.stvarno bi mi dobro došla bilo kakva pomoć i informacija..

  42. #42
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Citiraj croatia1995 prvotno napisa Vidi poruku
    Bok svima upravi sam se reg. na forum. Naime, imam 19godina i ozbiljno razmišljam o odlasku u Irsku. Vidim da u lijepoj našoj nema budućnosti tako damslim da je bolje da na vrijeme biježim odavde. zanima me vaše mišljenje o tome, koliko bi mi novca trebalo uopće za početak? u koji grad ići? dali bi uopće mogla pronaći posao? Kolika je šansa da uspijem sve to.stvarno bi mi dobro došla bilo kakva pomoć i informacija..
    Hm, kad citam ovo o Dublinu, cini mi se da je bolje da ides u S. Irsku. Puno je zivot uredjeniji jer spada pod Veliku Britaniju. Ne moras placati lijecnike ni lijekove. Najam stana je jeftiniji.
    Ja zivim u S. Irskoj, pa govorim iz prve ruke. Ne znam kad planiras ici, ali, ako nisi previse ogranicena s vremenom, preporucila bih ti kraj slijedeceg ljeta. County Armagh je poznat po svojim jabukama i svake godine na kraju ljeta farmeri zaposljavaju berace na kojih mjesec dana. Placaju im stan i hranu, tako da bi imala cistu lovu i bila bez brige. Ako bi ti se svidjelo, uvijek bi mogla traziti posao nakon tih mjesec dana, a i bio bi ti dobar pocetni kapital. Ako ti se ne svidi, uvijek mozes natrag doma sa cistom lovom i jednim iskustvom vise.

  43. #43
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    To je problem danas, mladi polupismeni ne vide buducnost u ovoj zemlji :eek:

  44. #44
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    To je problem danas, mladi polupismeni ne vide buducnost u ovoj zemlji :eek:
    Nažalost da i umjesto školovanja radije biraju nesigurno inozemstvo.

  45. #45
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost da i umjesto školovanja radije biraju nesigurno inozemstvo.

    Nesigurnije od RH ne moze biti nikako. U RH mozes imati svo skolovanje svijeta, radno iskustvo i sve sto treba i biti na birou godinama jer poslove se dobiva po podobnosti i vezama.
    Dovoljno govori cinjenica da se na jedno radno mjesto čistačice u bolnici javilo preko 300 ljudi od kojih 2/3 ima fakultetsko obrazovanje...

  46. #46
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Pa ako jedna mlada djevojka želi raditi karijeru u branju jabuka, neka joj.
    Isto tako ako dvjesto ljudi želi čistiti bolnicu, a imaju VSS, neka ih.
    To ne znači da je to u redu i da je inozemstvo raj.
    Znam mnoge koji su otišli i još brže se vratili.
    Znam i one koji su ostali vani, ali ti su jako visoko obrazovani i nisu otišli brati jabuke.
    A sad baš da kod nas sve ide po vezama nije točno.
    Ja sam svoj najbolji posao do sada dobila preko burze. Bez ikakve veze.

  47. #47
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Tanci obrazovani ili ne zbilja svi zele spakirati kofere. ne jednom u danu i sama pomislim na isto. jer MM i ja imamo zanimanja s kojima bi mogli zivjeti vani.
    i to je zalosno, jer drzava ulupa tolike novce u nase skolovanje, da bi nas na kraju otjerala van. sad smo u godinama u kojima bi trebali doprinjeti najvise.

    a sto se tice pismenosti ili ne, mislim da na osnovu jednog posta tesko ko moze odluciti da li je neko pismen ili ne. cak i na osonvu moji xyyy postova prije bi neki rekli da sam nepismena nego pisemena. LOOL

  48. #48
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    spajka, ja ne želim otići.
    Moj muž je bio vani i bez obzira što je imao odličan posao i dobro je zaradio, to je kruh sa sto kora.
    Prije mjesec dana mi ode frendica u Dansku. Dr. sci. dr. med. i jako joj je teško.
    Ovdje je ostavila obitelj, a ona je gore...
    E da i moja kći koja sada završava osnovnu već priča kako će otići, a još ni ne zna zapravo kako bude.
    Najvjerojatnije će na medicinu i smatra da mora otići.
    Hm...
    Posljednje uređivanje od Tanči : 10.11.2014. at 09:44

  49. #49
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Tanci, ja sam bila bez djece i familije sa prvom prilikom odlaska vani. sve sam imala, posao, osiguran smjestaj, sve pa sam odlucila da ne zelim otici van i biti stranac cijeli zivot.
    sad imam dijecu, imam kucu, imam posao, imam sve sto bi se reklo, ali nemam ono sto zelim. a to je sigurnost u drzavu i sustav. ne zelim bogatstvo, ne zelim vile, ne zelim nista takvog, ali zelim sigurnost. to mi na zalost ovdje ne nude.
    o skolstvu ne bi trosila dah, jer mi je zalosno pisati ista.
    i sama mozda zans kakva je situacija u drugoj skoli u tvom gradu. vas skola je puno bolja od nase. prosle godine treci razredi su slusali nastvu u knjiznic. haloooo, u knjiznici!!!!!!!!!!!!!!!! skolskoj.

  50. #50
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    off topic ali evo vezano konkretno za Dansku - njihovi srednjoskolci svi rade part-time. Cura koju ja znam, cak uz gimanzaiju radi dva part-time posla - u pekari i na prodaji karata.
    Isto tako, tko upise fakultet i nastavi visokobrazovanje od drzave dobiva potporu i naravno uz to jos radi part-time. Kod njih se roditeljski dom napusta sa 18 god.
    To ne znaci da je njihovo skolstvo nekvalitetnije ili da ne uce dovoljno..naprotiv!

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •