Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Senzorika

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno Senzorika

    Na koji nacin prepoznati da dijete ima probblema sa senzorickom obradom? Moze li mi netko opisati na primjerima ,svakodnevnim ? Hvala

  2. #2
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    odlično sad mi je jasnije hvala draga!!!!

    mislim da i tu imamo problemčeka.... gdje to vježbati?!

  4. #4
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Ima na Goljaku, ali se ceka jako dugo (1,5-2 god).
    Centar Silver, Mali dom, Slobostina-oni naprave procjenu jesi li za njihovu ustanovu i onda ides na listu cekanja.
    Privatno-udruga Maka kraj Velike Gorice.
    Mozda i udruga Puz nesto ima, nisam sigurna.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    http://www.superknjizara.hr/?page=kn...d_knjiga=23168

    Senzorna ima i na ERF-u i u udruzi DIRA

  6. #6
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    jako puno možeš i kod kuće raditi na senzorici , bitno je da se napravi procjena i da te stručnjak uputi što možeš i kako treba raditi.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj pužić prvotno napisa Vidi poruku
    jako puno možeš i kod kuće raditi na senzorici , bitno je da se napravi procjena i da te stručnjak uputi što možeš i kako treba raditi.
    x

    Vježbanje senzorne integracije dobro dođe svakom djetetu, ne samo onima koji imaju problema s tim.

    Meni je bila sjajna knjiga Jean Ayres DIJETE I SENZORNA INTEGRACIJA (ali to nije priručnik za vježbanje, samo daje jasnu i kvalitetnu sliku o čemu se tu zapravo radi): http://www.ljevak.hr/knjige/knjiga-3...na-integracija

    Više o senzornoj integraciji ima na specijaliziranom forumu (ali treba se registrirati): http://dira.forums-free.com/uvod-u-s...tva-t2866.html

    Bilo je i na ovom forumu govora o tome, potražit ću linkove.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Evo jedne stare teme o senzornoj integraciji: http://forum.roda.hr/threads/37379-S...light=senzorna

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Blažena računala...

    Evo što sam ja 2008. godine sebi zabilježila:
    Osnovni znaci prepoznavanja disfunkcije senzorne integracije

    Cijeli tekst bio je objavljen na: http://www.hsucdp.hr/savez/3cp/uvodu...ntegraciju.htm

    • Pojačana osjetljivost na jarko svjetlo, zvukove, pokrete
    • Smanjena osjetljivost: želi dodir, ima visoku toleranciju boli, preferira začinjenu hranu, baca se prema ljudima i zidovima
    • Značajno pojačanje ili smanjenje razine aktivnosti: neprekidno u pokretu, brzo se umara, veća potreba za snom
    • Problemi koordinacije: zaostajanje u hodanju, problemi s penjanjem, ravnoteža, često se spotiče i pada, teškoće s rezanjem i crtanjem
    • Zaostajanje u govoru ili jeziku
    • Problemi s pažnjom i samokontrolom: buka iz pozadine ili vizualni podražaji ga ometaju, razdražljivost, teško se smiruje

    Preporuke senzomotornih aktivnosti za predškolsku dob

    Taktilna desenzitizacija
    • Skriveno blago zakopati male predmete, npr. mini igračke u rižu ili grah
    • Posude za suhe materijale, sanduci za pijesak ispuniti sa zobi, brašnom, rizom, ječmom i drugim zrnjem
    • Igre s pjenom za brijanje
    • Rad u vrtu i sa sobnim biljkama kopanje rupa, sadnja, presađivanje
    • Aktivnosti u kuhinji pripremanje tijesta za pizzu, ribanje sira, valjanje i rezanje tijesta za kolačiće, stavljanje na podložak
    • Aktivnosti bojenjem

    Propriocepciia/ položaj u prostoru/motorno planiranie
    • Guranje, natezanje i dizanje zglobova, ligamenata i tetiva; zadatak mora biti izveden sekvencijski
    • Troskok, skakanje, poskakivanje, minitrampolin (stopala, koljena, stražnjica)
    • Skakanje preko užeta zavezanog između dvije stolice)
    • Marširanje (podizati visoko stopala i hodati u ritmu glazbe)
    • Oponašanje životinjskog hoda (medvjeđi hod, slonovhod, zečji skok, žablji skok, rakov hod)
    • Na igralištu udaranje lopte nogom ili rukom, modificirano potezanje konopa, vožnja tricikla

    Vestibularne aktivnosti
    • Vježbe na konju
    • Vježbe na gredi
    • Njihanje na ljuljački
    • Vježbe gibanja (uspinjanje i spuštanje na stopalima, stražnjici i trbuhu)
    • Provlačenje kroz tunel
    • Na igralištu penjanje po Ijestvama, kotrljanje na ravnom tlu ili brežuljku, penjanje na gumeni kotač, ljuljačke, vožnja na
    romobilu

    Planiranje motornih aktivnosti
    • Tuneli
    • Labirinti
    • Podne mape za igru s dječjim autićima
    • Polje s preprekama
    • Provlačenje među postavljenim čunjevima

    Aktivnosti vezane uz miris i okus
    • Prepoznavanje voća i povrća pokrivenih očiju
    • Pripremiti materijal, prikladan za razlučivanje ovih osjeta
    Nakon provedenog programa senzomotorne integracije dolazi do značajnog poboljšanja kod senzornointegracijskih teškoća. Pomoću radne ili fizikalne terapije, te kućnih i školskih programa, Jamie i druga djeca sa sličnim senzointegracijskim poremećajima mogu doživjeti svijet radosnije i bez stresa.
    Prema Carolyn O. Cantu Early Childhood Sensory Integration. Exceptional Parent Magazine, April 2002

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    A sad – konkretno; ovo smo mi radili (već sam puno i zaboravila, jer ovo sam si zapisala 2008, a i tada su moja djeca to već bila prerasla):

    Integracija – križni kraul ili križno lateralno kretanje:
    Više o tome: http://www.energybalancing.com/selfeval/crosscrawl.html
    Daklem, kako mi to radimo:


    Ujutro nakon buđenja i češkanja iza uha dijete legne na leđa i naizmjence diže lijevu ruku iznad glave + desnu nogu (savija u koljenu), pa ih spusti. Nakon toga desna ruka + lijeva noga – ponoviti najmanje 12 puta (6 sa svakom stranom, NAIZMJENCE).
    Tijekom dana – ista vježba u stojećem stavu: Lijeva ruka gore iznad glave + istovremeno desna noga pod 90° savijena u koljenu, zatim slijedi suprotna ruka i suprotna noga.
    “Strojevi korak” – isto naizmjence stupanje i koračanje lijeva ruka / desna noga. Može se izvoditi u pauzama učenja!

    Vježba služi boljem povezivanju moždanih polutki i ima za posljedicu bolju koncentraciju, dulji interval pažnje, bolju koordiniranost pokreta itd.

    Ima još – “osmice” – dijete stane razmaknutih nogu i ruku iznad glave, a onda u zraku ispred sebe opisuje osmice po zamišljenoj školskoj ploči. Ima istu funkciju!

    Stimulacija osjeta – pojedinačno i kombinirano

    Miris i okus
    Još kad su klinci imali po 2 godine, znali su prepoznavati mirise začina zatvorenih očiju… Kuhali su “juhu od začina” i razne druge kerefeke – nemam pojma koliko smo začina tako potrošili.
    Također, znali su “liznuti” sol, šećer i slično… nakon toga majoneza, kečap… pasta za zube (podvaliti!) itd.
    Miris i okus idu zajedno i dobro se dopunjavaju s finom motorikom (treba nasipati maloooo začina u juhu).

    Sluh
    Uglavnom smo se koristili audio cd-ovima kako sam već opisala. Bilo nas je premalo za igru pokvarenog telefona, ali teta u vrtiću je to radila s njima!

    Opip
    Lego-kocke su zakon! Najprije Lego-duplo, a onda sve manje i kompliciranije! Puzzle isto tako – najprije velike, pa male… osim opipa, zahtijevaju i vid i eto ti integracije! Davala sam ja i šivati gumbe, ali to moj veliki sin do dana današnjega nije savladao. Mali (koji je ljevak, ali nema motoričkih problema) šiva gumbe od pete ili čak četvrte godine bez problema!
    Onda, na slijepo treba prepoznavati razne površine – karton rebrasti, tkaninu, papir glatki, gumu, plastiku itd… (kaj god se nađe – npr. novine i kuhinjska krpa – doslovce sve iz naše okoline…
    Čaše – na slijepo prepoznati malu i veliku čašu, pa onda punu i praznu …
    Slano tijesto/glina/glinamol/plastelin i slično – beskrajna zabava za izradu božićnih i inih ukrasa i čestitki!

    Vid
    Boje i crtanje, slikanje
    Farbali smo i božićne ukrase i home-made igračke!
    Kolaž – zakon za vid i motoriku! (Moj mlađi sin je ljevak pa ima ljevačke škare i sve pet!)
    Home-made puzzle: trebaš 2 ista kataloga i nađete zajedno neku sliku… Jedna je “matrica” a druga se razreže na nekoliko komada (počneš sa 6, pa onda povećavaš broj… može se i potrgati, pa je nepravilno – isto je dobro!). Klinac mora sastaviti sliku od dijelova i ZALIJEPITI na podlogu! Odlično za vid, integrirano sa motorikom, a dušu dalo za održavanje pažnje, samo ne smije se početi sa prezahtjevnim kombinacijama.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 26.03.2014. at 09:12

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Sorry na količini materijala - nisam bila ni svjesna koliko toga imam... Izaberite si ono što vam se sviđa i od toga napravite IGRE za djecu! Dobru zabavu!

    Napomena: ovo je primjereno za OBIČNE klince kojima je trebalo samo malo poticaja. Za djecu koja imaju ozbiljnih smetnji treba napraviti dijagnostiku i slušati stručnjake.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 26.03.2014. at 09:14

  13. #13
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    ne znam koliko je dijete od Idnom ali sasvim jednostavne stvari koje imaš kod kuće mogu jako dobro poslužiti za senzoriku. Mi smo npr u programu rane intervencije i na senzoriku smo krenuli sa 6 mj..pa tako razne stvari opipavamo-vata, gumene loptice, loptice sa šiljcima razne debljine i tvrdoće (to imamo od psa)pa gužvamo novine, alu foliju, umačemo ruke u šlag pjenu, igramo se suhim kestenima, kamenčićima(krupnijim za sad), rolamo se rolerom za celulit po cijelom tijelu kako bi osjetili koje mišiće imamo, one gumene četkice iz DM i mullera koristimo za pobuđivanje mišića usta , pa el četkica isto jako dobra za stimulaciju. grijemo tople i gledne napitke pa to držimo u rukama u bočici, stavljamo rižu, kamenčiće ili bombončiće u plast malu bocu pa s tim zveckamo da dobijemo razne zvukove, razne okuse koje za sad možemo isprobavamo i teksture hrane..i tak svašta što ti padne na pamet, a imaš doma. Ljuljačka je jako važna u senzorici, pa ako ako je moguće i nju treba uključiti (ovisno o starosti djeteta)
    Posljednje uređivanje od pužić : 26.03.2014. at 10:36

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ljuljačka - daaaa

    Kod nas je u igri bio viper sa "sanjkama" za ljuljanje, pa kako su djeca rasla stigao je konjić za ljuljanje, tricikl guralica čija se ručka mogla preklopiti u ljuljalicu (kao kod konjića) i naravno klasične drvene ljuljačke obješene na drvo. Najveća još uvijek visi na orahu pored vikendice i moj 12+godišnjak se uredno ljulja.

    A za sasvim malo dijete ona fotelja-ljuljačka za dojenje je zakon. Zadnje sam to vidjela u Kiki prije cca 6 tjedana - drvena fotelja s nepomičnim postoljem i sjedalicom koja se ljulja + tabure s istim mehanizmom. Cijena cca 1500-1600 kn. Da imam mjesta u stanu, to bih sebi kupila iako je dojenje već daaaavno iza mene, a i aktivnosti za poticanje senzorne integracije.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Evo slike fotelje-ljuljačke, za ilustraciju: http://www.njuskalo.hr/masazne-fotel...-oglas-7175554

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Od svega ovog, moj mali je osjetljiv, razdrazljiv i ne moze podnijeti neku vrstu robe na sebi kao npr jaknu , dosta je osjetljiv na etikete, a malo se lupne pa jako place. Ne voli se cesljati, a cetkicu u zube ne moze staviti,to mu je fuj. Ostalo je sve ok, dira sve, obozava se igrati sa vodom, palentom,rizom, razlicitim teksturama, bojicama.... Voli se njihati,klackati, penjat na toobgan, vodu do sad nije podnosio i mrzio je kupanje odjendom mu dosao neki klik i sad se od vode ne odvaja !!! Super su savjeti, samo sto on jos nista bas ne prica osim par rijeci pa cemo za neke vjezbe tipa zacini morati cekat da progovori kak spada ))

  17. #17
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Drage moje vise sam informacija i strucnosti dobila od vas doli iti jednog specijaliziranog zdravstvenog osoblja!

  18. #18
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    zato i služi forum .Samo pitajte, ono što znamo podijelit ćemo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •