Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 332

Tema: Ustavni sud o cijepljenju

  1. #1
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno Ustavni sud o cijepljenju

    Evo nedavne odluke Ustavnoga suda:
    http://sljeme.usud.hr/usud/praksaw.nsf/24ba570488fdc25ec1256e2e005768ff/333d1788dda9ac94c1257c9f002f4a8d/$FILE/U-I-5418-2008.pdf

    6.5.1. Konačno, Ustavni sud smatra potrebnim naglasiti da je u konkretnom slučaju riječ o stručnom (medicinskom) pitanju, a ne o pitanju ostvarivanja jamstva na slobodu savjesti, uvjerenja, mišljenja i vjeroispovijedi u smislu članka 40. Ustava i članka 9. Konvencije.
    Imajući to u vidu, Ustavni se sud ne može upuštati u ispitivanje njegove svrhovitosti sa stručnog, medicinskog aspekta.

    6.6. Predlagatelji neosnovano navode kako je "ustavno pravo roditelja da odluče da li će djecu imunizirati". Imajući u vidu da Ustav roditeljskoj odgovornosti daje posebnu važnost i putem propisivanja roditeljskog prava i slobode da samostalno odlučuju o odgoju djeteta - do dobi kada će ono moći samostalno odlučivati o svojim pravima i obvezama, Ustavni sud smatra da se zakonska obveza imunizacije u cilju sprečavanja zaraznih bolesti radi zaštite zdravlja te zaštite prava drugih ne može podvesti pod članak 63. stavak 1. Ustava.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    25

    Početno

    Moje mišljenje na ustavnu odluku: BuuuuUuuuu! Sramota!

  3. #3
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Nadam se da će podnositelji ocjene ustavnosti postupiti sa odlukom Ustavnog suda, jer ako su bili spremni priznati njegovu stručnost i mjerodavnost kada su podnosili zahtjev, i pozivali bi se na tu odluku da je bila u njihovu korist, onda iste kriterije treba primjeniti i kod drugačije odluke.

  4. #4
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Podnositelji ocjene ustavnosti su sad zadovoljili pravnu proceduru da tuže državu Sudu za ljudska prava.

  5. #5
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Podnositelji ocjene ustavnosti su sad zadovoljili pravnu proceduru da tuže državu Sudu za ljudska prava.
    Mene samo zanima da li će poštovati svaku odluku Suda za ljudska prava (ako ga smatraju mjerodavnim, a očito da, ako mu se obraćaju) ili samo onu koja će im odgovarati.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    25

    Početno

    Ja ne kužim ako je toliko dokaza protiv cijepljenja, ako doktori i farmaceutske tvrtke (a bogami ni ustavi sud) ne odgovaraju za nuspojave od cijepljenja, te ako smo tako povodljivi za zapadnom Europom gdje građani imaju pravo izbora odbiti cijepiti svoju djecu zašto ga toliko nameću??

  7. #7
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Sabačonka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne kužim ako je toliko dokaza protiv cijepljenja
    Ja ovo ne kužim.
    Možeš li, molim te, linkati neki od tih dokaza (npr. rezultate znanstvenog istraživanja, a ne stranice tipa "ljubičasta svjetlost" ili "novi život") da i mi koji ih nismo svjesni možemo nešto novo saznati.
    Za sada znanstveni dokazi nisu na strani antivakcionista, upravo suprotno.

  8. #8
    andreja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Najljepši kutak u Međimurju
    Postovi
    571

    Početno

    potpisujem

  9. #9
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    x

    Evo jedan link koji je mene zainteresirao:

    http://www.voicesforvaccines.org/

    Moji su oboje cjepljeni ali sam ih placala kao i sto placam malo bolju plombu kod zubara.

  10. #10
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Ne kuzim to prisilno cijepljenje. Ja sam cijepila svoje dijete i planiram i dalje cijepiti, tako da nisam protiv cijepljenja, ali isto tako vjerujem da bi svaki roditelj trebao imati prava da odlucuje hoce li ili nece cijepiti djecu.

  11. #11
    sonata avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,088

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    x

    Moji su oboje cjepljeni ali sam ih placala kao i sto placam malo bolju plombu kod zubara.
    Nemam sad vremena iscitavati o mogucnostima placanja, mozes li napisati koja si to cjepiva placala? Nas sad ceka ono poslije 1.rodjendana. Moze i na pp da ne uzurpiram temu

  12. #12
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    je li netko pročitao presudu?

  13. #13
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Naravno, zašto pitaš?

  14. #14
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Radi objektivnosti, linkam tekst Nataše Škaričić: Politika-vakcinacije-Izmedju-medicinskog-paternalizma-i-teorija-zavjere koji je napisala prije nekoliko dana.

    Kao novinarka koja godinama prati zdravstvo i pripadajuće politike (a radi i na doktoratu), sigurno je jedna od najupućenijih osoba u zemlji za analizu politike cijepljenja.
    I nema se što spočitnuti tekstu, spremna sam i modificirati vlastiti stav. Potpuno se slažem s ovim dijelom:
    "medicina i liječnička profesija djeluju u okvirima općih moralnih načela i profesionalne etike koja je duboko vezana za humanističke vrijednosti , među koje spada i poštivanje autonomije svakog čovjeka."
    Shvaćam, naravno, i zabrinutost za vlastito dijete.

    Ali ne mogu, a da ne vidim gdje živim (ne ulazeći u razloge). Iskreno, bojim se mnoštva, bojim se količine ljudi koja vjeruje u teorije zavjere, u aure, u čuda i slične mambo jambo stvari. Bojim se ljudi koja će svoje zdravlje radije dati u ruke ćiribu osobe, nego školovanog stručnjaka, ljudi koji donose odluke bez da su se o njima raspitali i informirali, ljudi bez odgovornosti prema drugim ljudima, općenito.

    Općenito i nevezano (samo) uz ovu temu, imam dojam da smo taman bili zakoračili u kakvu takvu opću prosvjećenost, a onda nas sve moguće sile ponovo vuku nazad ka srednjem vijeku. Zato osjećam otpor.
    Malo se ispovijedam, jel'.

  15. #15
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj sonata prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam sad vremena iscitavati o mogucnostima placanja, mozes li napisati koja si to cjepiva placala? Nas sad ceka ono poslije 1.rodjendana. Moze i na pp da ne uzurpiram temu
    Za svako sam pitala da li ima mogucnost placanja, tj. dali moze dobiti kvalitetnije.I koliko se sjecam svako su i dobili, nakon par pedijatrica mi je sama ponudila.Od nuspojava jedino je mali imao otecenu ruku jer je malo divljao s njome.E sada da me ubijes ne mogu se sjetit koja su to tocno jer ima dosta od toga, jedino skolska nisam...sada se pitam zakaj nisam...Pitaj, mora ti reci.

  16. #16
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kuzim to prisilno cijepljenje. Ja sam cijepila svoje dijete i planiram i dalje cijepiti, tako da nisam protiv cijepljenja, ali isto tako vjerujem da bi svaki roditelj trebao imati prava da odlucuje hoce li ili nece cijepiti djecu.
    Ti ides po pretpostavci da je svaki roditelj dovoljno educiran da bi mogao biti kompetentan odbiti cijepiti svoje dijete?

  17. #17
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Kriszg, koliko sam primijetila, roditelji koji ne zele cijepiti djecu nisu oni roditelji koji ih zapostavljaju, nego bas naprotiv, zdravo se hrane, zive neki eko zivot, citaju dosta o tome. Ne znam, mislim da bi trebalo biti ipak na roditelju da odluci, posebice zato sto se u suprotnom daje apsolutna vlast i monopol farmaceutskim kompanijama koje zaraduju milijarde. U USA primjerice se cijepe vodene kozice, sto je po meni bezveze ukoliko ne postoji neki poseban zdravstveni razlog za cijepljenje. Nekakav izbor ipak mora postajat.

  18. #18
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    Kriszg, koliko sam primijetila, roditelji koji ne zele cijepiti djecu nisu oni roditelji koji ih zapostavljaju, nego bas naprotiv, zdravo se hrane, zive neki eko zivot, citaju dosta o tome. Ne znam, mislim da bi trebalo biti ipak na roditelju da odluci, posebice zato sto se u suprotnom daje apsolutna vlast i monopol farmaceutskim kompanijama koje zaraduju milijarde. U USA primjerice se cijepe vodene kozice, sto je po meni bezveze ukoliko ne postoji neki poseban zdravstveni razlog za cijepljenje. Nekakav izbor ipak mora postajat.
    Ne bih se u potpunosti slozila s tobom, jer po ovome i ja onda ne bih zeljela cijepiti svoju djecu.Mi se zdravo hranimo, zivimo "eko" zivot u granicama mogucnosti.Educirana jesam na vise polja. Moja djeca su jedna od onih koji se od vrtica do skole znalo zalomiti da nemaju niti jedan izostanak radi prehlade ili nesto slicno.Jedini izostanak od 2 tjedna je mali imao u 5 razr kada je imao kozice, i mala ih je preboljela prije skole.U dvije god skole ima sve skupa hm...da ne bih lagala reci cu tjedan dana izostanka.

  19. #19
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Ti ides po pretpostavci da je svaki roditelj dovoljno educiran da bi mogao biti kompetentan odbiti cijepiti svoje dijete?
    Svi za koje znam da su odbili cijepiti djecu, ukljucujuci i mene, su iznad prosjecno skolovani i inteligentni, sa zavrsenim magisterijom, neki i sa dva faksa...

    Upravo takvi ljudi zbog svog znanja i inteligencije propituju nametnuti nam sustav i educiraju se na sve strane prije nego donesu odluku. Znam cak i lijecnicu na zaraznoj koja ne cijepi...

    Naravno to nije pravilo, vec govorim iz svog iskustva i svojih ponznanstava, a ogradjujuci se upravo zelim skrenuti paznju na veliku kolicinu predrasuda koje su prisutne na temama o cijepljenju.
    Nisu svi ljudi koji cijepe ili ne cijepe isti, niti ih se moze strpati u ladice, ima ih svakakvih profila, a vjerujem da je svima zajednicka briga za vlastito dijete.

  20. #20
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Generalno mislim da tolika količina cjepiva koju dijete primi do punoljetnosti ne može u ogranizmu proći bez da napravi neku kolateralnu štetu.
    To je sve velik atak na imunološki sustav a autoimune bolesti su uzele ogroman zamah već kod naše generacije. Bojim se i pomisliti kako će za 30-40 godina živjeti naša djeca.

  21. #21
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Majuška prvotno napisa Vidi poruku
    Generalno mislim da tolika količina cjepiva koju dijete primi do punoljetnosti ne može u ogranizmu proći bez da napravi neku kolateralnu štetu.
    To je sve velik atak na imunološki sustav a autoimune bolesti su uzele ogroman zamah već kod naše generacije. Bojim se i pomisliti kako će za 30-40 godina živjeti naša djeca.
    Taj tvoj stav je proizašao iz...?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ne svrstavam se ni pro ni kontra.
    Samo se ne mogu oteti dojmu da je lako ne cijepiti djecu u procijepljenoj populaciji, kad je realna opasnost da oboli od bolesti protiv koje se cijepi vrlo mala.

  23. #23
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Gle Kris, nisam osobno protiv cijepljenja. Kao sto kazem, cijepim svoje djete. Niti mislim da su pametni samo oni koji ne cijepe. Niti kazem da jedino oni koji se hrane organski ne cijepe. Kazem samo to da osobe koje poznajem a da ne cijepe su cijelu tu stvar jako dobro istrazile i daleko su od roditelja koji zanemaruju djecu ili ista slicno, sto im se cesto pripisuje.
    Moja, jedna jako bliska prijateljica ne cijepi djecu i poslala mi je hrpu linkova gdje su djeca imala tako strasne reakcijena cijepivo da te dusa zaboli. Neka su umrla. Istina, ti su slucajevi jako rijetki, ali su nekim roditeljima dovoljni da ne cijepe. Iskreno, ja jesam za cijepljenje, ali, svaki put molim Boga kad cijepim djete da nema neku nuspojavu. Eto, to su neka moja razmisljanja. Cak i 1 na 1000 grozna reakcija trebala bi dati izbor roditelju cijepiti ili ne.

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih se u potpunosti slozila s tobom, jer po ovome i ja onda ne bih zeljela cijepiti svoju djecu.Mi se zdravo hranimo, zivimo "eko" zivot u granicama mogucnosti.Educirana jesam na vise polja. Moja djeca su jedna od onih koji se od vrtica do skole znalo zalomiti da nemaju niti jedan izostanak radi prehlade ili nesto slicno.Jedini izostanak od 2 tjedna je mali imao u 5 razr kada je imao kozice, i mala ih je preboljela prije skole.U dvije god skole ima sve skupa hm...da ne bih lagala reci cu tjedan dana izostanka.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    Gle Kris, nisam osobno protiv cijepljenja. Kao sto kazem, cijepim svoje djete. Niti mislim da su pametni samo oni koji ne cijepe. Niti kazem da jedino oni koji se hrane organski ne cijepe. Kazem samo to da osobe koje poznajem a da ne cijepe su cijelu tu stvar jako dobro istrazile i daleko su od roditelja koji zanemaruju djecu ili ista slicno, sto im se cesto pripisuje.
    Moja, jedna jako bliska prijateljica ne cijepi djecu i poslala mi je hrpu linkova gdje su djeca imala tako strasne reakcijena cijepivo da te dusa zaboli. Neka su umrla. Istina, ti su slucajevi jako rijetki, ali su nekim roditeljima dovoljni da ne cijepe. Iskreno, ja jesam za cijepljenje, ali, svaki put molim Boga kad cijepim djete da nema neku nuspojavu. Eto, to su neka moja razmisljanja. Cak i 1 na 1000 grozna reakcija trebala bi dati izbor roditelju cijepiti ili ne.
    1. Baci se na posao, i naći ćeš x linkova sa strašnim posljedicama uzimanja antibiotika, operacija, itd. Ako ćemo se voditi tom logikom, onda bi trebalo ukinuti svaki oblik liječenja.

    2. To što se netko educira, ne znači da zna pravilno interpetirati prikupljene podatke i što učiniti s njima.

    Inače, da me se krivo ne shvati, iako sam za cijepljenje, isto tako sam za slobodu izbora. Ali argumenti anticijepiša mi jednostavno ne drže vodu. Cijepljenje je rizik, kao i svaki drugi medicinski postupak.

  25. #25
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    rehab, slazem se da sve ima nuspojave. Naravno. Stvar je u tome sto ima ljudi koji ne zele antibiotike primjerice nego se lijece medom, cesnjakom, raznim biljnim pripravcima, samo je stvar u tome sto nitko oko toga ne dize neku veliku frku ili ih prisiljava na doticne lijekove. Mislim da je u tome razlika.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    rehab, slazem se da sve ima nuspojave. Naravno. Stvar je u tome sto ima ljudi koji ne zele antibiotike primjerice nego se lijece medom, cesnjakom, raznim biljnim pripravcima, samo je stvar u tome sto nitko oko toga ne dize neku veliku frku ili ih prisiljava na doticne lijekove. Mislim da je u tome razlika.
    Razlika je i u posljedicama. Nije isto kada netko dobije bakterijsku upalu grla ili tuberkulozu. Ali, slažem se, pravo na izbor treba postojati.

  27. #27
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj gita75 prvotno napisa Vidi poruku
    Samo se ne mogu oteti dojmu da je lako ne cijepiti djecu u procijepljenoj populaciji, kad je realna opasnost da oboli od bolesti protiv koje se cijepi vrlo mala.
    Upravo tako. Necijepiše si mogu dozvoliti da ne cijepe jer su neki drugi preuzeli rizik i cijepili svoju djecu, pa su njihova djeca relativno sigurna.

  28. #28
    mala laia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    648

    Početno

    Ima tu i više od jedne razlike...
    Kao pr. jučerašnji slučaj oko deložiranja one jadne samohrane majke sa troje djece - do koje je dovela i više nego sramotna presuda sutkinje koja je odlučila kuću dati bivšem mužu i ne reagirati nikako kada isti ne plaća alimentaciju i kada slobodno istu kuću može prodati...Tada se i u budućnosti trebamo pouzdati da nas pravna država štiti, odnosno da svi rade svoj posao moralno i odgovorno!!!

    Onda su po tome i mnoge europske (svjetske) države potpuno u krivu kada dozvoljavaju pravo izbora na cijepljenje....
    Ja nisam protiv cijepljenja, generalno smatram da imaju i svoje dobre strane, ali imam problem sa stihijskim odlukama koje su se sklone donositi ne uvijek u našu korist...

  29. #29
    mala laia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    648

    Početno

    Citiraj Majuška prvotno napisa Vidi poruku
    Generalno mislim da tolika količina cjepiva koju dijete primi do punoljetnosti ne može u ogranizmu proći bez da napravi neku kolateralnu štetu.
    To je sve velik atak na imunološki sustav a autoimune bolesti su uzele ogroman zamah već kod naše generacije. Bojim se i pomisliti kako će za 30-40 godina živjeti naša djeca.
    A ovo je mišljenje i dvoje epidemiologa-stručnjaka kojima smo bili upućeni na razgovor...

  30. #30
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    1. Baci se na posao, i naći ćeš x linkova sa strašnim posljedicama uzimanja antibiotika, operacija, itd. Ako ćemo se voditi tom logikom, onda bi trebalo ukinuti svaki oblik liječenja.

    2. To što se netko educira, ne znači da zna pravilno interpetirati prikupljene podatke i što učiniti s njima.

    Inače, da me se krivo ne shvati, iako sam za cijepljenje, isto tako sam za slobodu izbora. Ali argumenti anticijepiša mi jednostavno ne drže vodu. Cijepljenje je rizik, kao i svaki drugi medicinski postupak.
    razlika je u tome sto cjepivo ne dobivas kad si bolestan i trebas lijek, nego kad si zdrav da se potencijalno ne zarazis. kao da si npr. odstranis grudi da ne dobijes rak ili tako nesto, kad se vec pretjeruje.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    razlika je u tome sto cjepivo ne dobivas kad si bolestan i trebas lijek, nego kad si zdrav da se potencijalno ne zarazis. kao da si npr. odstranis grudi da ne dobijes rak ili tako nesto, kad se vec pretjeruje.
    Postoji nešto što se zove preventivna zaštita, a u to spada i cijepljenje. Ne vidim u čemu sam pretjerala.

  32. #32
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ne, nisam mislila da si ti pretjerala, krivo sam se izrazila . opcenito se na cijepljenim temama pretjeruje

    ja se volim drugacije preventivno zastititi. cjepiva su mi onak, ni vrit ni mimo. malo me smara da nemam mogucnost odluke.

  33. #33
    Ninunanu avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    731

    Početno

    Svoje dijete cu cijepiti, ali sam definitivno za slobodu izbora

  34. #34
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    I ja sam za slobodu izbora, naravno. Treba poštovati da svatko ima pravo odlučiti da li cijepiti dijete ili ne. S druge strane, onda i vrtići trebaju imati pravo izbora, da npr. odbiju upisati necijepljenu djecu.

  35. #35
    Ninunanu avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    731

    Početno

    Pa taj izbor ja mislim i imaju. Bar sa slucajevima s kojima sam se ja susretala.
    Znam za curicu koja nije cijepljenja i nisu je htjeli primiti u državni vrtić

  36. #36
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj mala laia prvotno napisa Vidi poruku
    A ovo je mišljenje i dvoje epidemiologa-stručnjaka kojima smo bili upućeni na razgovor...
    čudno, ja sam dobila drugačije informacije od stručnjaka.


    možda ne bi bilo loše kad bi roditelji odmah nakon djetevog rođenja potpisali neku izjavu da ne žele da se njihova djeca cijepe, pa ta djeca onda do svoje 14 ne bi nikad mogla/smjela primiti cjepivo. ni protiv tetanusa niti i u slučaju neke pandemije. nakon toga bi djeca sama smjela odlučivati i mimo volje roditelja.

    ostaje pitanje što je s roditeljima takve djece.... je li bi se oni smjeli cijepiti ili bi i oni bili izuzeti iz cjepljenja?! što bih predložila.

  37. #37
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Ninunanu prvotno napisa Vidi poruku
    Znam za curicu koja nije cijepljenja i nisu je htjeli primiti u državni vrtić
    to je ok. u ime one djece koja se ne mogu cjepiti iako bi njihovi roditelji htjeli. na taj način štitimo najranjiviju skupinu društva.

  38. #38
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo tako. Necijepiše si mogu dozvoliti da ne cijepe jer su neki drugi preuzeli rizik i cijepili svoju djecu, pa su njihova djeca relativno sigurna.
    Necjepiše uopće nisu na ovaj način zaštićeni. Cjepivo ne štiti 100% i uvijek postoji mogućnost da cijepljeno dijete oboli od bolesti od koje je upravo cijepljeno. Što znači da je kliconoša i može zaraziti necjepljeno dijete.

  39. #39
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku

    ja se volim drugacije preventivno zastititi.
    Voljela bih da napišeš kako ćeš se to drugačije zaštititi od zaraznih bolesti, ako ne cijepljenjem. I koliko bi bila sigurnost te zaštita u postocima. Naravno ako ti se da pisati

  40. #40
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    lako je biti hrabar kada je veliki postotak procijepljenih
    a i bolesti su, većinom zahvaljujući cijepljenju, iskorijenjene kod nas (govorim o rubeoli, ospicama, zaušnjacima, difteriji, dječjoj paralizi..)
    ako se znatno smanji broj procijepljenih i dođe do neke epidemije garantiram da bi svi ovi hrabri pojurili cijepiti svoju djecu

  41. #41
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ja ću vam samo napisati iako nema baš direktne veze s cijepljenjem, a ni s bolestima jer se ovdje radi o nametniku, ali ima sa epidemijom.
    Naime, u školi moje nećakinje su se takao proširili uši u kosi da su sva, ali sva djeca imala i došla je epidemiološka služba i zatvorila razrede.
    Djeca su morala ostati doma, a učionice su dezinfekcirane za to vrijeme.
    Nije zezancija iako se svi tome čudom čude i zgražaju kako je to moguće.
    Na nastavu su se postepeno vraćali dijete po dijete i to samo, isključivo i jedino uz potvrdu epidemiologa da dijete više nema uši.
    Sad si zamislite ne daj Bože kaj bi bilo da je bilo koja zarazna bolest u pitanju kad su se uši uspjele tako proširiti,a uši se ne šire zrakom?!?

  42. #42
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Inače, bravo za Ustavni sud iako sam i ja za pravo izbora.
    Mada, imam i ja pravo birati da ne želim da ne cijepljeno dijete bude kraj mojeg cijepljenog djeteta.

  43. #43
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    razlika je u tome sto cjepivo ne dobivas kad si bolestan i trebas lijek, nego kad si zdrav da se potencijalno ne zarazis. kao da si npr. odstranis grudi da ne dobijes rak ili tako nesto, kad se vec pretjeruje.
    Upravo to i ja cijelo vrijeme govorim!
    Lijecis se i primas ljekove kad si bolestan, a ne kad si zdrav!

  44. #44
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo tako. Necijepiše si mogu dozvoliti da ne cijepe jer su neki drugi preuzeli rizik i cijepili svoju djecu, pa su njihova djeca relativno sigurna.
    Ovo apsolutno nije tocno. Zabiljezeni su slucajevi gdje su nositelji epidemije bili upravo osobe koje su cijepljene.

    Sto se tice edukacije, ne treba citati samo tekstove koji vec potvrdjuju teoriju kojoj si sklon, treba nekad zaviriti i na drugu stranu i pokusati objektivno sagledati cinjenice.

  45. #45
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Mislim da će ova odluka kad-tad negdje biti srušena jer je općenito strah od odgovornosti pregolem i lakše je prebaciti teret odluke na roditelja.
    Međutim, zdravstvu kronično fali institucija informiranog izbora (sintagma koja zapravo ne znači ništa i kao što imamo priliku svjedočiti, ne garantira apsolutno ništa, ali je potrebna).
    I to onda treba odraditi do kraja; biraj, al biraj u paketu.
    Ne cijepiš, plati liječenje.
    Jedino to je izbor, ostalo su priče za malu djecu.
    Kao što A70V kaže, lako je birati pola i birati sada.

  46. #46
    boogie woogie avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Lokacija
    Genève
    Postovi
    302

    Početno

    Neki postovi zaista sokiraju!!
    Cijepljenje je najbolje sto je medicina izumila, spasilo je milijune zivota!! Koji je vas problem zene? Prvi put da je neka napredna odluka dosla iz Hrvatistana, i da sa ponosom mogu reci- to je moja zemlja.

    http://www.thedailybeast.com/article...cinations.html

  47. #47
    mala laia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    648

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Mada, imam i ja pravo birati da ne želim da ne cijepljeno dijete bude kraj mojeg cijepljenog djeteta.
    Naravno, samo ako si čitala podatke o stupnju stvarne zaštićenosti, koji za neke zarazne bolesti iznosi i manje od 30%, dakle, samo si u prividu zaštićenosti... I čime onda necijepljeno dijete ugrožava tvoje potpuno zaštićeno cijepljeno dijete??
    I potvrđeno je da su jedini oblici dječje paralize upravo rezultatom oboljenja nakon cijepljenja - ne bi li onda necijepljena djeca bila u većoj opasnosti??

    I kako objasniti ljude koji nisu nikada bili cijepljeni, a stalno su bili izlagani zaraznim bolestima, a nisu se razboljeli, pa kada su vadili krv da se vidi imaju li stečena protutijela - ona su ipak bila tamo! ...nisam baš stručno objasnila, ali nadam se da znate na što mislim...

  48. #48
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    cubana, mislim da je ovo o čemu pričaš neizvedivo.
    onda za sobom povlači druge javno zdravstvene rizike, nisu zarazne bolesti jedini zdravstveni rizik.

    ja pozdravljam odluku.
    svaka čast svima, al meni taj informirani izbor pada u vodu kad čitam npr sulude komentare ispod nekog suludog teksta protiv cijepljenja na suludom portalu dnevno.hr/dnevno.rs/dnevno.ba. svi će oni odreda tvrditi, nakon što pročitaju knjigu il članak od dr gjalski kako su informirani i kako se njihov izbor temelji na informiranom izboru. informirani izbor je jedno veliko veliko s*anje ako se mene pita. a sloboda izbora, to je nešto drugo. o tome možemo pričati. imaš slobodu izbora i uopće je irelevantno koliko je taj izbor informiran il ne. nebitno. sloboda izbora kao neka vrijednost suvremenog društva. a na čemu će se temeljit - jednostavno je - nevažno.

    i uopće mi nije jasno ni ovo:
    Sto se tice edukacije, ne treba citati samo tekstove koji vec potvrdjuju teoriju kojoj si sklon, treba nekad zaviriti i na drugu stranu i pokusati objektivno sagledati cinjenice.
    pa nije edukacija čitanje tekstova.
    i koja druga strana?
    kad je riječ o znanosti - nema druge strane. nešto je il znastveno dokazano il nije. simple as that.

    ok, ako ćemo odbaciti znanost i znanstvene dokaze kao relevantne, fajn, može. ne zanimaju nas. al to onda treba jasno naglasiti. a ne raditi pomutnju u argumentima.

    u svakom slučaju aleks je najbolje rekla.
    naša generacija nije svjedočila posljedicama polia npr. pojma nema. pa je lako pi*dit o nuspojavama cjepiva.

  49. #49
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    cubana, mislim da je ovo o čemu pričaš neizvedivo.
    onda za sobom povlači druge javno zdravstvene rizike, nisu zarazne bolesti jedini zdravstveni rizik.
    Uvela bih ja to i za pušače, bez brige. Sva sreća da nemam nikakvih ovlasti.
    Šalim se, znam da je neizvedivo, ali bi jedino to imalo smisla.

    Potpisujem te u svemu.

  50. #50
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    potpis na cvijetu.

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •