Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: neinvazivni testovi za otkrivanje trisonomija T13, T18 i T21

  1. #1
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno neinvazivni testovi za otkrivanje trisonomija T13, T18 i T21

    neinvazivni testovi za otkrivanje tri najčešće trisonomije T13, T18 i T21 se rade putem krvne analize majčine krvi. u majčinoj krvi se nalaze i DNA fragmenti nerođenog djeteta. test se najčešće može raditi već od 12. tjedna trudnoće, vidim da se spominje i testiranje od 10.tt.
    rezultat se obično dobije za ca. dva tjedna, van HR se rezulati nekih testova mogu dobiti i za tjedan dana (praena).

    test je i za one koje su do trudnoće došli uz MPO, testiranje je moguće i kod višeplodne trudnoće. u međuvremenu je moguće i utvrditi spol djeteta, a radi se i na tome da se osim tri najčešće trisonomije i neke druge kromosomske promjene mogu utvrditi (npr. turnerov sindrom).

    ovdje možete iznositi svoja iskustva i inoformacije o testovima, kao i nova saznanja.

    tri najčešća testa u hr:

    nifty
    test se može uraditi u poliklinici SUNCE i PODOBNIK
    krvna analiza se šalje u hong kong.
    nifty je testiran na 11 000 trudnica prije no što je pušten na tržište, nakon toga ga je uradilo jos ca. 180 000 trudnica.

    praena
    moguće ga je napraviti u ordinaciji dr. grujic
    krvna analiza se šalje u konstanz, test je napravljen po eu ISO standardima

    harmony
    test se može uraditi u BREYERU i Betaplus
    krvna analiza se šalje u USA

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    1,121

    Početno

    dodala bi za harmony da znam da se može i u viliju i ako se ne varam u polikl. sunce

  3. #3
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Harmony se radi od 10 tj.
    Neki nude i besplatnu amniocentezu u slučaju pozitivnog testa.

    Nifty se radi od 12 tj.

    Meni je najvažnija razlika između Nifty i Harmony to što Harmony ima lažno negativnih nalaza (oko 1% za Dawn, 2% za Edwards i čak 20% za onaj treći (sorry ne mogu se sad sjetiti kako se zove...)). Nifty do sad nije imao lažno negativnih nalaza. Oba imaju potvrđenih lažno pozitivnih nalaza. Zato se obavezno radi amnio ako je pozitivan.

    Trenutna cijena za Harmony /Nifty malo iznad 5.000 kn

  4. #4
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    @ least123, super! sve je više mjesta gdje se ti testovi mogu raditi.
    u medjuvremenu se sve više zena odlucuje za jedan od ovih testova, pa su tako i cijene povoljnije.

    ja sam inace radila praenu. naravno da na milijun mjesta kopala koliko su ti testovi sigurni, cak sam zvala i lifecodex (proizvodjaca). moj prenatalac je bio skeptican prema tom testu i bas me popljuvao i rekao da mi je bolje raditi cvs i array kromosoma. mene je bilo strah jer sam trudnocu ostvarila u 7.IVF pokusaju, a godinu ispred sam imala i komplikaciju nakon obicne punkcije ciste zutog tijela (nakon spontanog). mislila sam kakve sam srece, uci cu u statistiku onih koji su zavrsili sa spontanim nakon CVS/amio.

    inace, rezultat kombiniranog je bio 1:750 (otprilike), zbog biokemije koja je bila 1:175 me doc htio slati na CVS. trudnocu sam ostvarila s 39g i 7mj.
    tako sam otisla po drugo i trece misljenje (paranoicna kao sto jesam..haha) i odlucila se na neinvazivni test. jedan prenatalac mi je cak rekao da biokemiju treba ingorirati jer sam bila na estrofemu, progesteronu i uzimala sam l-thyrox jer ocito substitucija hormona do neke mjere zna utjecati na biokemiju. tako mi rece.
    rezultat praene me smirio, par tjedana kasnije je slijedio veliki UZ, tako da sam se nakon toga i definitivno opustila

    moram reci da je prenatalna ordinacija u kojoj me popljuvao doc naveliko pocela hvaliti taj isti test nekoliko mjeseci kasnije. tako da brijem da prije svega oni koji bas ne razmisljaju inovativno se prije drze amnio/CVS-a i tako cine trudnice nesigurnima.

  5. #5
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

  6. #6
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Koje su cijene tih testova?

  7. #7
    nina70 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1,123

    Početno

    Cijena je oko 5.800,00 - 6.000,00 kn. Navodno se može platiti i na 6 rata

  8. #8
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    ja sam harmony platila 5100. idem i na nifty za tjedan dana. cijena je 5250. ovo je za gotovinu.

  9. #9
    Amari avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam harmony platila 5100. idem i na nifty za tjedan dana. cijena je 5250. ovo je za gotovinu.
    zasto je potrebno ponavljat? pa sta nije to isto?
    a u slucaju da je harmony pokazao da nesto nije u redu....trebala bi na amniocentezu, sta ne?

  10. #10
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    nije isto. gore sam pisala osnovne razlike izmedju ta dva testa. nisam jos dobila rezultat harmonyja, ali ocekujem naravno negativan nalaz. radimo oba jer je to bila zelja mm-a. meni bi bio dovoljan nifty. harmony ne bih radila zboj lazno negativnih nalaza koji se znaju dogoditi.

  11. #11
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Našla sam jedan link koji daje usporedbu Harmony i Nifty.

    http://www.thisismy.co.uk/non-invasi...-testing-nipt/

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    27

    Početno

    e imaš li info gdje nude free amniocentezu u slučaju pozitivnog testa? jako korisna informacija...ako netko zna, pliz neka stavi...

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    Harmony se radi od 10 tj.
    Neki nude i besplatnu amniocentezu u slučaju pozitivnog testa.

    Nifty se radi od 12 tj.

    Meni je najvažnija razlika između Nifty i Harmony to što Harmony ima lažno negativnih nalaza (oko 1% za Dawn, 2% za Edwards i čak 20% za onaj treći (sorry ne mogu se sad sjetiti kako se zove...)). Nifty do sad nije imao lažno negativnih nalaza. Oba imaju potvrđenih lažno pozitivnih nalaza. Zato se obavezno radi amnio ako je pozitivan.

    Trenutna cijena za Harmony /Nifty malo iznad 5.000 kn

  13. #13
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    mislim da podobnok nudi unutar niftyja a u ginekosu unutar harmonyja. ali nazovi pa pitaj. mislim cak da bi ih vecina mogla to nuditi samo sto to nigdje to ne navode osim na upit...

  14. #14
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    podobnik htjedoh napisati...
    mada mislim da ako bi netko dobio pozitivan harmony u 12 tj. da bi prije isao na csv odmah nego cekao amnio. to mi je nekako predugo cekati kad je ishod 99% poznat.

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    2

    Početno

    Ja sam radila Harmony i dobri su mi svi rezultati

    Svi ovi testovi imaju jako malu vjerojatnost lazno negativnih. Sestricna u Americi je isto radila Harmony, njoj to placa zdravstveno osiguranje!!!!!!!!!!!

  16. #16
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    i u njemackoj neka osiguranja preuzimaju troskove tih testova..

  17. #17
    Amari avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam harmony platila 5100. idem i na nifty za tjedan dana. cijena je 5250. ovo je za gotovinu.
    Bella jesu dosli rezultati testova? Jel sve ok?

  18. #18
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Sve OK, rezultati su mi stigli nakon 10 dana! Dečko! Poslije sam još napravila kombinirani i tu je sve OK, osim dobnog rizika, koji sam i očekivala da će biti lošiji. To je to - neću ići na amnio.
    Na kraju nisam radila Nifty, samo Harmony jer su me uvjerili da je suvišno(tamo gdje sam došla raditi Nifty nakon što sam napravila Harmony - dakle, nije im bilo u interesu da me uvjeravaju).

  19. #19
    Amari avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    158

    Početno

    Evo vidis, moram I ja reci da su sto se toga tice fakat super! Jer kad sam ja dosla na Nifty isto mi je na neki nacin rekla da nema potrebe to placat posto ja po kombiniranom ni nalazima uzv-a nisam imala rizik! Al posto imam 32 god ipak sam htjela! Pa je rekla ok...ako je vama rizik za dob 1:360 puno napravite

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    2

    Početno

    I meni su ezultati za harmony dosli za 10 dana - bili su jako ljubazni i dragi nazvali me na mobitel i sve mi u detalje lijepo objasnili

  21. #21
    Amari avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    158

    Početno

    Da, toliko sam I ja cekala...10 dana...isto su me zvali da mi objasne nalaze iako mi je sve bilo napisano u mailu!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    2

    Početno

    Ja sam odlučila napraviti Nifty i zadovoljna sam - nalazi su stigli za 10 dana. Sve je OK i curica je .

    Glavna razlika među Nifty i Harmony je to, što je Nifty točniji za Edwardsov i Patau sindrom i što se također analiziraju i neke mikrodelecije (Cri Du Chat sindrom ...), što se kod Harmony ne radi. Također je manji kod NIfty manji rizik, da je potrebno zbog nedovoljne koncentracije fetalne DNK sve skupa ponavljati (ponovno vaditi krv i čekati novih 10 dana). Kod Harmony se to dogodi čak i u 5 % slučajeva. Ovdje sam našla dobru usporedbu: http://www.thisismy.co.uk/non-invasi...-testing-nipt/

    U slučaju pozitivnog nalaza Nifty, amniocenteza se može besplatno napraviti u klinici Podobnik (Zagreb) ili CITO (Split) - bez obzira na to, kod kojeg ginekologa napravite Nifty test. Ja sam bila kod dr. Crvelina u Zadru i mogu reći da su svi bili vrlo ljubazni i profesionalni.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    2

    Početno

    Ja sam odlučila napraviti Nifty i zadovoljna sam - nalazi su stigli za 10 dana. Sve je OK i curica je .
    Glavna razlika među Nifty i Harmony je to, što je Nifty točniji za Edwardsov i Patau sindrom i što se također analiziraju i neke mikrodelecije (Cri Du Chat sindrom ...), što se kod Harmony ne radi. Također je manji kod NIfty manji rizik, da je potrebno zbog nedovoljne koncentracije fetalne DNK sve skupa ponavljati (ponovno vaditi krv i čekati novih 10 dana). Kod Harmony se to dogodi čak i u 5 % slučajeva. Ovdje sam našla dobru usporedbu: http://www.thisismy.co.uk/non-invasi...-testing-nipt/
    U slučaju pozitivnog nalaza Nifty, amniocenteza se može besplatno napraviti u klinici Podobnik (Zagreb) ili CITO (Split) - bez obzira na to, kod kojeg ginekologa napravite Nifty test. Ja sam bila kod dr. Crvelina u Zadru i mogu reći da su svi bili vrlo ljubazni i profesionalni.

  24. #24
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Mi smo harmony radili u Poliklinici Škvorc. Čini mi se da su cijene kod njih nesto malo nize nego na drugim mjestima. Platili smo 4950kn.

    Takoder rade i nifty, po istoj cijeni.
    Posljednje uređivanje od ValaMala : 15.01.2015. at 15:12

  25. #25
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    136

    Početno

    Postovi gore su dosta stari, mislim da se dosta promijenilo u međuvremenu. Cijene testova su dosta pale, a testovi se mogu napraviti na sve više lokacija. Mene konkretno zanima NIFTY ili NIFTY plus. Za sad razmišljam da odem u Sunce, ali zanima me da li postoji negdje opcija za plaćanje na 12 rata. U Suncu mi se čini da može samo na 6. I ako je netko radio u Suncu, da li rade to i u onoj zgradi na Trnju?

  27. #27
    sanjka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    909

    Početno

    http://forum.roda.hr/threads/90324-a...a-amniocenteza

    Probaj ovdje, mozda se netko prije javi.
    Bila je jos jedna tema cini mi se pa ak nadjem javim

    Sretno!

  28. #28
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    pitaj kod podobnika

  29. #29
    vjerujem u bolje sutra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    552

    Početno

    ja sam placala u gotovini, dobijes uplatnicu i to je to
    nisam jos cula da ide na rate

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2016
    Postovi
    72

    Početno

    Evo ako nekog zanima,svježe informacije.Radila Harmony test u lab.Breyer,razultati dosli za 7 radnih dana.Cijena 3900 kn, a moze i na tri rate ako ste u Zabi. Sve 5, i dolazi decko!

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    dugo selo
    Postovi
    125

    Početno

    Ja sam radila Niffty u poliklinici Gemini plus na Malešnici ..jako simpatična ginekologica...4400kn..nalaz došao na mail za 6 dana!

  32. #32
    sanjka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    909

    Početno

    Neki dan sam cula za jedan noviji test PANORAMA.
    Mislim da se u hr vec oko godinu, god.i pol poceo raditi u Genosu laboratoriju.
    Ne znam tocno koje sve klinike rade taj test al je cijena oko 4700 kn pa koga zanima moze se raspitati.

    http://genos.hr/hr/prodajni-program/...-test-probira/

  33. #33
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Sanjka,.jeste radili kariograme??

  34. #34
    sanjka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    909

    Početno

    Citiraj mono111 prvotno napisa Vidi poruku
    Sanjka,.jeste radili kariograme??
    Nismo....

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •