Pokazuje rezultate 1 do 40 od 40

Tema: bolest ruku, nogu i usta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,198

    Početno bolest ruku, nogu i usta

    evo u franovoj jasličkoj grupi se pojavila neka bolest, čak mi je i odgajateljica rekla da je ta bolest relativno nova, i da čak nema ni latinski naziv, te pošto je F vidjela u RODinoj majici, spomenula da su čak i RODE tražile info o toj bolesti-dala mi je neki papir na kojem piše ukratko o ...

    hand, foot and mouth disease
    akutna virusna infekcija s pojavom vezikuloznog stomatitisa te istodobno vezikulama na dlanovima i tabanima. uzročnik je Coxaecki virus A16. bolest se širi kapljičnim putem, a viđaju se i manje epidemije, osobito ljeti.

    klinička slika
    nakon inkubacije od 3-5 dana, nastaje erupcija vezikula u ustima, osobito na nepcu te papula veličine nekoliko mm u promjeru, sivkaste boje s crvenim rubom, na dlanovima i tabanima. papule se postupno pretvaraju u vezikule. druge regije su obično pošteđene. djeca mogu imati povišenu tjelesnu temperaturu, ali nisu teže bolesna. promjene cijele ad integrum. dijagnoza se postavlja pomoću epidemiološke anamneze, kliničke slike i porasta protutijela u serumu na uzročnika. diferencijalna dijagnoza uključuje herpanginu, erythema exudativum multiforme, HS primarni i recidivirajući.
    Liječenje je simptomatsko.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    200

    Početno

    Nije to novo, mi imali pred par godina, viroza je i moze biti nezgodna zbog tih afti koje bole kad dijete jede.I dosta je zarazno

  3. #3
    snoopygirl avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    1,201

    Početno

    ja sam to prebolila u djetinjstvu...mislm da su rekli da je angina stomatitis
    lječenje-penicilin, karantena, mazanje onim za afte, hladna jela...svako jutro sam se budila zaljepljenih usana, i jela sam na slamku.
    valjda su neki njemci bili sa djecom na mazanju kod naše zubarice a ja sam se s njima igrala..joooj kako neodgovornoo

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Postovi
    103

    Početno

    ovdje se ta bolest jos zove i jesenji plikovi.
    http://www.growingpeople.se/template...ge.asp?id=2668
    pise na svedskom ali u kratkim crtama kaze:
    -djeca preskolske dobi obolijevaju a odrasli su imuni...
    -prenosi se kontaktom ali i zrakom....
    -zaraza pocinje para dana prije negoli se plikovi pojave i prenosenje zaraze traje do dvije sedmice...
    -vazno je prati ruke temeljito
    - vrijeme inkubacije traje 5 dana
    - simptomi. lagana temperatura, crveni plikovi na jeziku i usnoj supljini u isto vrijeme a moze i par dana kasnije se pojavlju i crveni plikovi na dlanovima i tabanima
    - plikovi u usnoj supljini bole i moze se desiti da dijete nece jesti
    -plikovi pucaju poslije par dana i nestaju poslije sedam dana
    - vazno da dijete puno pije, hladna pica bolje prijaju, davati djetetu sladoled, pa i tekuci paracetamol prije hrane moze ublaziti bol
    Izbjegavati jake i kisele ukuse
    -obratiti se ljekaru ako dijete ne zeli da uzima tecnost..
    -bolest ne ostavlja nikakve posljedice

    e, ovo je bilo prevedeno i skraceno s brda s dola, ili kako se vec kaze
    nisam toliko sigurna ali mislim da je ta viroza normalna pojava svake jeseni pa je i ja ocekujem sada kad E. krene u vrtic :/

  5. #5
    Mingola avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    231

    Početno

    upomoć
    moj sin ima to, a ja sam trudna 21 tjedan.
    ima ko iskustva s time?

  6. #6
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Imao je sin od moje prijateljice, ali nije bila trudna.

    Da nazoveš ginekologa?

  7. #7
    Mingola avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    231

    Početno

    nazvala sam i rekla mi je da se malo više čuvam, da malo pripazim.
    ali htijela bi znati ako je djete neke trudnice to imalo i da li je imala kakve poslijedice ili ne.

  8. #8
    nely avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    402

    Početno

    Citiraj Mingola prvotno napisa Vidi poruku
    nazvala sam i rekla mi je da se malo više čuvam, da malo pripazim.
    ali htijela bi znati ako je djete neke trudnice to imalo i da li je imala kakve poslijedice ili ne.
    pri necijem opisu bolesti, iznad (linea), stoji da su odrasli imuni.

  9. #9
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Podižem!

    Ima li kakvih novih saznanja o ovome? Pingvinić se jutros probudio sa ogromnim osipom po licu, otišli smo kod pedice i rekla nam je da se to zove hand,foot and mouth disease. Na boljem svjetlu vidu se točkice po rukicama i nogicama. Kazala je da on ima jaču reakciju, da se pazimo sunca, da ne idemo među drugu djecu jer mu je sad imunitet oslabljen, nema kupanja u moru. Rekla nam je da stavljamo hladne obloge od kamilice i dala nam je fenistil gel. Pingvinić se ponaša normalno, nije imao temperaturu, normalno jede. Nisam baš najbolje shvatila jeli ova bolest prenosiva, ima li opasnosti za našu nećakinju od 3 godine? Jeste djecu kupali u običnoj vodi za vrijeme trajanja osipa? Čitala sam da se najčešće dobija zbog prljavštine, no on non stop gura rukice u usta vjerovatno je zbog toga. Traje 3-7 dana jel tako?
    A baš mi ga je milo, lice mu je skroz prekriveno tim točkicama

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    imala je moja mala susjedica od 2 godine, nije strašno, brzo je prošlo, nema lijekova, jednostavno mora proć
    ali imala je i njezina mama zajedno sa njom, pa ne bi isključivo rekla da su odrasli imuni

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    zarazno je dakako
    Posljednje uređivanje od ZO : 08.07.2013. at 14:55

  12. #12
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    frajla je imala tempreraturu jedan dan, jednu aftu u ustima i mislim da je to to, no MM je zato bio skolski primjer na zaraznoj , ja sam cak alex pitala kakva je to bolest.
    MM je bio u komi pa recimo 3 dana sigurno. sake su ga bolile od tog osipa, nije mogao na nogama stajati. temperaturu je takodjer imao.
    bolest su prezivjeli negdje u 5 mjesecu, MM se jos uvijek stopala gule.
    na zaraznoj su mu rekli da je to uobicajna bolest jaslica/vrtica, da klinicka slika kod klinaca nije tako izrazena, kao kod odraslih kod kojih se rjedje vidja.
    i zaboravih dodati to je virusna bolest.

  13. #13
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Onda ćemo se čuvati, stroga karantena
    Hvala ženice!

  14. #14
    YellowSky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    162

    Početno

    Negde gore pise da su odrasli imuni. Ne znam odtkud taj info - ja sam dobila zimus od klinca. Ostali nisu.
    Prenosivo je. Mi ga nismo vodili medju decu jedno 2 nedelje od kad mu je proslo.
    Mene je osip po rukama boleo, iako sam se mnogo manje osula, a klinca nije.
    Nisu nam nista rekli za kupanje i sunce - mozda zato sto je bila zima.
    Inace, bas mi je super da su vama odmah shvatili o cemu se radi. Pedijatrica nam nikad nije videla HFM. Dermatolog je posle par nedelja tvrdila da koksaki ne izaziva HMF(?!?!)?
    Najpre su mu radili alergo probe, i iako su bile negativne poslali ga kuci sa sirupom za alergiju. Onda smo zaglavili na 3 dana u bolnici zbog neuroloskih komplikacija. Nekoliko lekara na institutu se izmenjalo kod njega dok se neko nije setio HFM, sto je testom na koksaki potvrdjeno. Usput mu je uradjen MR i EEG, koji su bili ok. Vrtoglavice su prosle posle nekoliko dana.
    Inace neuroloske komplikacije su bas retke, ali eto, njemu se desilo.

  15. #15
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Nemozemo se nikako zastiti od toga, mi veliki? Ma da, nismo ni usli U ordinaciju, pedica je odma znala sto je , stvarno je krasna zenica! Zao mi je sto ste imali tolikih problema, pogotovo neuroloskih :/

  16. #16
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    moji su oboje nedavno imali, mlađem je brže i bezbolnije prošlo.
    stariji je imao 1 dan temp dok su mu izbijale afte po tijelu.
    na to se još nakalemila i crijevna viroza.

  17. #17
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    MM je otisao na zaraznu (ja sam ga poslala tamo) sav skeptican. zena ga je prakticno s vrata kad mu je vidjela ruke odmah pitala imate jaslicko/vrticko djete koje je bilo nedavno bolesno.
    kroz daljnji pregled mu je sve objasnila i pitala ga da li ima ista protiv da ga i drugi pogledaju jer je tako lijep primjer HMFD. tako da nisu radili nikakve pretrage na sam izvor bolesti, jer je i daljnji tijek potvrdio sve sto su mu rekli da mu slijedi.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 09.07.2013. at 08:27

  18. #18
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Danas primjecujem poboljsanje, afte su I dalje tu, puno ih je, Ali nisu toliko crvene. Na rukicama je izaslo par novih :/
    Pingvinic je malo nervozan, Ali vrucine su velike, razumijem ga. Stolica je dobra, samo da mu sto prije prode!

  19. #19
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Evo me. Jučer se pogoršalo, nažalost. Sad je prešlo i na mene, svrbi me za pop***! Zanima me, s obzirom da sam i ja sad zaražena, kako sad s dojenjem? Ima li kakavih opasnosti? Hoće li se njemu produžiti ako njega prije prođe nego mene?

  20. #20
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    nisam savjetnica za dojenje, ali po menim ozes normalno nastaviti, ako ti nemas probelma s tim.
    on ima antitijela, tako da se ne brini.
    zao mi je ako si pokupila istu, ocekuj da ce te boliti i sake, ako nesto s njima radis i stopala kad budes stajala i hodala

  21. #21
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Još mi nije do ruku došlo, samo noge... Naravno da ću ga dojiti ako nema problema. Samo da izdržimo ovo, pa da napokon možemo na kupanje!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav svima.

    Bas mi je drago da naletih na ovu temu.

    I mom djecaku (skoro 3 god.) je danas doktorica dijagnosticirala HMFD.
    On je u cetvrtak imao povisenu temp. cijeli dan (do 39°C) i povracao nekoliko puta. U petak je bio skroz ok, a primijetili smo po jedan pristic na srednjim prsticima obje ruke.
    Ujutro je bilo malo oko usta, a na jednom koljenu i oko guze malo tih sitnih (nema nista na povrsini koze, samo sitni crveni kruzici) i kao dvije "akne".
    Ja sam pomislila da su ospice (pljuskavice) i mazala ih onim tecnim puderom.
    Jutros smo bili kod ljekara i receno nam je da se radi o HMFD i da se i dalje tretira tim puderom (da se isusuju te "bobice"). Dobili smo jos i neki sprej za usta V.... (nemam sad ovdje) i da se pije sto vise tecnosti, jede voca i povrca, jer je imunitet sada spao.
    To stvarno ne izgleda uopste puno strasno (kao neke slike na koje nabasah na netu), ali i mene zanima sad je l' to sto je izaslo izaslo ili treba da ocekujemo jos tih ospi. Kako cu znati kad je gotovo?
    Za 7 dana idemo na kontrolu.
    Inace smo tek prije 15 dana krenuli u vrtic- mozda je i odatle...

  23. #23
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    mi smo dobili u četvrtak temperaturu , bili do pedijatra koji je dijagnosticirao upalu grla. Temp se povukla kroz jedan dan, a maleni se žalio na bolove u ustima i bio je užasno nervozan.Mi mislili da ga boli grlo. Sutradan mu izbacili mali plikići po bradi, dlanovima i stopalima.Kao malene vodene kozice. Kad sam guglala naišla sam na ovu bolest i vidjela da se potpuno uklapa, osip je isti kao na slikama. Koliko je trajalo kod vas?Ima li se potrebe javljati pedijatru i može li se ičim mazati. On je puno bolje volje otkad je to sve izbacilo. U jaslice ne smije dok sve ne prođe pretpostavljam.

  24. #24
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    Evo i moj mali je dobio ovu beštiju. Osim dlanova, stopala, lica i jedne velike fleke na bedru (po noći je napišao pelenu, pa prešlo na piđamicu i tamo di je bilo mokro i dodirnuto na kožu izbacila se velika osuta fleka), imamo upaljenu riticu sa aktivnim vezikulama koja ga svrbi za poludit. Sjedne na pod i trlja rit u peleni po tepihu. Čime bih mu mogla olakšat taj svrab na guzi???? Uz to i temperatura naravno 38,00.
    Fala bogu još nije ništa u ustima, jede i pije, možda ga poštedi....

  25. #25
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    uhhh
    grpzna boleština
    mislim da je nama doktorica rekla da ga možemo oprati u onoj (mi imali Aderminu) za varičele
    al najbolje ti je pitati pedijatricu
    imao je to prije malo više og godinu dana i ne mogu se točno sjetiti
    al on je bio prepun tih čuda po sebi, ali baš prepun

  26. #26
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    danas dobio po brvama i kosi, stopla su mu od osipa modro crvena i naravno dugačka bijela afta na desnima ispod donjih jedinica... jaojao

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    61

    Početno

    mi ih imamo samo po par (ja i malena). koliko dugo traje izbijanje?

  28. #28

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Primorje <3
    Postovi
    1,258

    Početno

    Uh,moja mala ih je bila puna,prvo 3 dana tem.preko 39,pa 2 dana osip koji cca treći dan prelazi u plikove...nije mogla jest jer su joj usta bila puna plikova,a ni 2 dana hodat dok joj plikovi na stopalama nisu počeli pucat...

  29. #29
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj Leptirko prvotno napisa Vidi poruku
    mi ih imamo samo po par (ja i malena). koliko dugo traje izbijanje?
    Vjerovatno su vam sve već izbile i kod male je sad proces zacjeljivanja. Možeš slobodno očekivat da ćeš ti puuuno gore proći. Moj Mali je poslje dva tjedna bio opet u vrtiću a muž poslje dva mjeseca na poslu. Imao je krvave plikove po licu, ustima, dlanovima, preponama. Izgledalo je straaaaaaaašnooooooo. Pedijatrica me zamolila da ga slikam mobitelom i da joj pokažem slike jer nije imala prilike to vidjet na odraslom. Ostala je paf.

  30. #30
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nisam sigurna, ali možda mi najstarija ima. Žali se na svrbež u stopalima. Prošlu noć nije mogla spavati od toga. Kaže da je u subotu imala temperaturu. Na rubu usta ima dva plikića. Pokazala mi je jutros i ruke koje su imale crvene točkice. Mislila sam da su joj stopala imala kontaktni dermatitis od čarapa, jer ih nije skidala za vikend.

    Ono što me zanima je čime ublažiti simptome, što bi najbolje bilo da taj osip malo popusti? Noć ranije sam dala kremu koju smo dobile protiv dermatitisa, ali nije pomoglo. Poslije maslinovo ulje, a kasnije sam zalijepila trake s hladnim gelom. Nije baš puno pomoglo. Danas mi je palo na pamet možda premazati jabučnim octom jer smo kratko mislile da je zbog komaraca. Ali onda sam shvatila da bi to bila loša ideja jer se dosta grebala i samo bi je peklo.

    Sutra ću skočiti do ljekarne, ali evo za prvu pomoć, bude li je opet kroz noć uhvatilo ... što bi pomoglo?

  31. #31
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Bepanderm i claritin sirup.

  32. #32
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    I mozes i smociti neku gazu ili krpu pa staviti na stopala da to malo ohladi i smiri.

  33. #33
    željkica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    3,821

    Početno

    Pozz,evo meni manji ima tu bolest,jel ga mogu tusirat normalno?

  34. #34
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Da, ne vidim razloga zašto ne.

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Možda ne bi bilo loše raditi obloge od acidi borici ima većih flaša u apotekama

  36. #36
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Vidim sad moj je dobil. Nezz dal da šaljem stariju u školu il ne. Jel morem prat plikiće na stopalu u hipermanganu?

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Da možeš hipermangan ali jako rozi, ono na vrh čačkalice

  38. #38
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nisam shvatila.

  39. #39
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Hipermangan ti ide 16 kapi na 1L vode da je blago roskasta otopina.
    Jelena mozda misli na hipermangan koji je nekada bio u zrncima.
    Mozes dati i rinolan sirupa ako ga jako svrbi.

  40. #40
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ima i danas za kupiti kristala hipermangana ali ne u apotekama. Ja imam doma neku kutijicu staru valjda preko 20 godina, to nema rok trajanja.
    Još su mi svježa sjećanja iz osnovne škole kako dolazim doma razbijenih koljena, radim si otopinu pažljivo u porculanskoj šalici (jer jedino to ne oboji) i dezinficiram si rane prije nego opet odem van :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •