Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: problemi s jetrom - kakva prehrana?

  1. #1
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno problemi s jetrom - kakva prehrana?

    Osoba iz šire obitelji ima ozbiljnih problema s jetrom - hepatitis, od kojeg se razvila ciroza jetre, i sad je stanje dosta ozbiljno.
    Naravno, dobili smo savjete od liječnika, tražimo neku literaturu, ali voljela bih ovdje čuti neka konkretna iskustva i pitati neke detalje koje ne možemo naći svuda.

    Recimo, pekli smo domaći integralni kruh - smije li se dodati raženog brašna?
    Negdje se preporuča svježi sir, na drugim mjestima nalazimo da mliječne proizvode treba izbjegavati?

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    a jel neko reko preporuku za sikavicu-silimarin?

  3. #3
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    e taj čaj sam joj bila kupila pred par godina, dok se bolest još nije toliko razvila, ali joj se nije svidjelo pa ga baš i nije pila
    ali sad više nema biranja proguglat ću opet malo o tome

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    možešuzeti sjeme sikavice ( ima na placu, biljne ljekarne i sl.) pa zmiksaš, može staviti do jednu žlicu dnevno u jelo ( recimo pomješati s rižom , žgancima, ili posipati u juhu) ili piće

  5. #5
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    silimarin imas i u kapsulama, a mozes ga naruciti i preko i herb, tako da ne mora piti caj ako je bljakast. imas sad i hladno presano ulje za kupiti, pa ga se vjerojatno moze tutnuti u kapsule. inace koliko znam o jetri da se ne preporucje masna hrana. i sta ono jos.. meni je jednom covjek preporucio da jedem svjezi sir sa zlicom lanenog ulja kao jedan obrok

  6. #6
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    Imam u obitelji osobu sa bolesnom jetrom. Ti čajevi sl. su uz put terapija: potrebna je intenzivna terapija interferonom, potrebno je prestati piti alkohol, sada u proljeće prehranu obogatiti gorkim i kiselim, jer to čisti jetru (šparoge, lisnato zeleno, atričoka), potrebno je ne sekirati se.

  7. #7
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Jeste dobili papir s jetrenom dijetom?
    Uglavnom nista masno (znaci posni sir i posni mlijecni proizvodi), jela na leso ili kuhana, nemasno meso.
    Nista zacinjenog.
    Ne kava, crni caj, kola, sprite i sl.
    I naravno strogo zabranjen alkohol.

    slatko i ugljikohidrati moze. Ja bi birala bijeli kruh, opcenito cilj je jesti hranu koja najmanje opterecuje jetru.

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    silimarin imas i u kapsulama, a mozes ga naruciti i preko i herb, tako da ne mora piti caj ako je bljakast. imas sad i hladno presano ulje za kupiti, pa ga se vjerojatno moze tutnuti u kapsule. inace koliko znam o jetri da se ne preporucje masna hrana. i sta ono jos.. meni je jednom covjek preporucio da jedem svjezi sir sa zlicom lanenog ulja kao jedan obrok
    ulje je jestivo tako da ne treba trošiti vrijeme i novce na kapsule.

  9. #9

  10. #10
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    mislim da ulje i kapsule dodu tu negdje

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    kapsule su skuplje, a ulje u kasulama dojde skoro ko kapsule, najjeftinije je sjeme sikavice mljeveno.

  12. #12
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Jeste dobili papir s jetrenom dijetom?
    Uglavnom nista masno (znaci posni sir i posni mlijecni proizvodi), jela na leso ili kuhana, nemasno meso.
    Nista zacinjenog.
    Ne kava, crni caj, kola, sprite i sl.
    I naravno strogo zabranjen alkohol.

    slatko i ugljikohidrati moze. Ja bi birala bijeli kruh, opcenito cilj je jesti hranu koja najmanje opterecuje jetru.
    dobili smo papir s dijetom, zanimaju me neki detalji, npr to s kruhom - znači bolje je ne integralni?
    Ona je smatrala da je bolje da pređe na integralni ali iz dućana a to je tek puno aditiva
    pa sam krenula peći domaći i onda se zbunila oko sastojaka

    ili npr u ovom što si ti linkala, pa se spominje kao prihvatljivo margarin, vanilin puding a po meni bi i zdrava osoba takve stvari svakako trebala izbaciti iz jelovnika, tako i ovi papiri što smo dobili imaju neke proturječnosti, pa me zanimalo, budući da se ovdje uvijek nađe ljudi koji analitički pristupaju problemima ima li vas iskusnih



    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    možešuzeti sjeme sikavice ( ima na placu, biljne ljekarne i sl.) pa zmiksaš, može staviti do jednu žlicu dnevno u jelo ( recimo pomješati s rižom , žgancima, ili posipati u juhu) ili piće
    pokušat ću prvo s miksanjem zrnja
    u čemu, mlinac za kavu?

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    je u mlincu ili u mulinešto, ima nekaj slično doma, mlinac bi trebalo prije i očistiti.

    sad priča o margarinu i vanilij pudingu treba uzeti s rezervom, ako misliš da to ne treba davati nek se izbaci iz kuće ( tj. bolje je nenabavljati uopće), a da se neka primjenjivija hrana.

  14. #14
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Imam u užoj obitelji osobu s hepatitisom. AST i ALT su bili višestruko povišeni godinama, uz jetrenu dijetu i silimarin, tek je sirutka bila otkriće. Za samo par tjedana redovnog konzumiranja (oko 1,5 - 2 dcl dnevno) i AST i ALT su došli u normalu (jedino je GGT ostao povišen). Najjeftinija (i najukusnija) je dosada bila Veronikina. Za cirozu nisam sigurna smije li se konzumirati, treba pitati.
    Važna stvar kod ciroze je i soljenje, trebalo bi koristiti minimalne količine soli, mislim čak da je najbolje uopće ne soliti.

    Inače, ako netko zna (da se prišlepam), prije trudnoće mi je na redovnom sistematskom pregledu otkriven hemangiom na jetri 2x3 cm, preporuka UZV svakih 6 mjeseci i ne dirati jer nije veliki. U trudnoći su mi jetreni enzimi bili povišeni, što je i očekivano. Međutim i šest mjeseci nakon trudnoće dobila sam dosta povišene vrijednosti AST-a i ALT-a. Ne znam ima li to veze s hemangiomom (u međuvremenu nisam radila UZV, ovih dana ću) ili je do hrane (ne jedem toliko masno koliko slatko)?

  15. #15
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    dobili smo papir s dijetom, zanimaju me neki detalji, npr to s kruhom - znači bolje je ne integralni?
    Ona je smatrala da je bolje da pređe na integralni ali iz dućana a to je tek puno aditiva
    pa sam krenula peći domaći i onda se zbunila oko sastojaka

    ili npr u ovom što si ti linkala, pa se spominje kao prihvatljivo margarin, vanilin puding a po meni bi i zdrava osoba takve stvari svakako trebala izbaciti iz jelovnika, tako i ovi papiri što smo dobili imaju neke proturječnosti, pa me zanimalo, budući da se ovdje uvijek nađe ljudi koji analitički pristupaju problemima ima li vas iskusnih

    ?
    Sorry, tek sad vidim. Na zalost ne znam detalje, ja sam bila dva puta na toj dijeti i jetra mi se skroz oporavila.
    Komentirala sam bijeli kruh jer je on po svom sastavu jednostavan i prakticno cim ga pojedes odmah se probavi i iskoristi bez ikakvog opterecenja za jetru. Za integralni kruh osim skroba imas i razne proteine, vitamine, minerale itd, ono sve sto je inace dobro, ali ne znam da li ista od toga opterecuje jetru. Pa bi bilo dobro prouciti i konzultirati se prije koristenja.
    Puding ne vidim problem, ako je neki klasicni jednostavni (gustin, secer, nemasno mlijeko) ali bi bilo bolje da nije umjetna aroma.
    Uglavnom, moras se prebaciti na malo drugaciji nacin razmisljanja, nema "zdravih" masnoca, sve su lose (ukljucivo bademe, ljesnjake, orahe...), ugljikohidrati su dobri, sto jednostavniji to bolje, i najbolje uopce ne koristiti zacine odnosno stvarno minimalno. Netko je spominjao staviti zlicu nekog ulja u sir, to ne bih nikako radila, jer je to ulje, pa kakvogod bilo nije dobro jesti zlicu, dovoljno je vec da u pripremi hrane koristis minimum ulja.
    Bar sam se ja takvih pravila drzala (jedino sam krsila dio o kavi, toliki sam ovisnik da nisam mogla bez nje). Sirutka mi isto zvuci ok, to su cisti proteini bez masti, znaci trebalo bi biti ok...

  16. #16
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    čula sam da pomaže med za jetru (sa sikavicom, možda bi joj to više odgovaralo)
    http://www.radovanpetrovic.com/apiterapija.php

  17. #17
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    a može se naći i kvalitetnijih margarina
    http://www.biobio.hr/margarin-extra-250g-10505

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kapsule su skuplje, a ulje u kasulama dojde skoro ko kapsule, najjeftinije je sjeme sikavice mljeveno.
    Jesu skuplje, ali su deklarirane na sastav silimarina (djelatne tvari sikavice). Čaj ili sjeme bih preporučila kad netko samo redovito želi "čistiti" jetru, ali u ovako ozbiljnom slučaju isključivo kapsule s visokom dozom silimarina. Nakon toga uzimanje alfa-lipoične kiseline (bezazleni antioksidans koji izvrsno djeluje na oporavak hepatocita). Preporučena doza bi bila do 300 mg/dan. Preporuka je također i uzimanje "gorkih tvari", a to bi značilo gorka zelenjava (maslačak, radič, rikula.... ).

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Sin 13,5 god, ima povišene jetrene enzime, samo to mi je dr. rekla preko tel., nije mi pročitala vrijednosti... Kaže paziti na prehranu i za dva mjeseca kontrola, te da ćemo tada provjeriti i masnoće te u slučaju povišenih enzima će nas poslati vaditi markere...Nakon te riječi, ja nisam znala šta bi rekla i pitala pa evo sad mi se milijun pitanja vrzma po glavi...Voli on slatko, ali ne jede ga na svakodnevnoj bazi u većim količinama, nije ljubitelj povrća, meso spremam uglavnom pečeno ili prženo, to voli...gazirano ne pije...Iz iskustva, može li doista prehrana uzrokovati povišene enzime ? Budući je ljubitelj slatkog, smije li npr. med, domaće kolače u malim količinama ili ni to ? Molim vas dajte koji savjet i iskustvo...E da, željezo mu je isto nisko, prepisala terapiju.
    Posljednje uređivanje od cappy : 21.02.2019. at 11:49

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Sin 13,5 god, ima povišene jetrene enzime, samo to mi je dr. rekla preko tel., nije mi pročitala vrijednosti... Kaže paziti na prehranu i za dva mjeseca kontrola, te da ćemo tada provjeriti i masnoće te u slučaju povišenih enzima će nas poslati vaditi markere...Nakon te riječi, ja nisam znala šta bi rekla i pitala pa evo sad mi se milijun pitanja vrzma po glavi...Voli on slatko, ali ne jede ga na svakodnevnoj bazi u većim količinama, nije ljubitelj povrća, meso spremam uglavnom pečeno ili prženo, to voli...gazirano ne pije...Iz iskustva, može li doista prehrana uzrokovati povišene enzime ? Budući je ljubitelj slatkog, smije li npr. med, domaće kolače u malim količinama ili ni to ? Molim vas dajte koji savjet i iskustvo...E da, željezo mu je isto nisko, prepisala terapiju.
    Sad je u fazi brzog rasta, koja često opterećuje sve organe, ne samo jetru. To će proći, što zna i dr - zato ga je i naručila za 2 mjeseca.

    Prilagodba prehrane:
    1. srediti željezo - iz iskustva, matični sok aronije puno pomaže, mi koristimo ovaj, ali možeš uzeti bilo koji http://www.opgcizmesija.hr/hr/7008/aronija/
    2. ubaciti zeleno povrće i mahunarke u prehranu - za željezo je odličan slanutak, možeš ga kuhati ili raditi hummus ili raditi salatu (kao grah salatu, s lukom, bučinim uljem i slatkim kukuruzom - sve iz konzerve, gotovo je za 3 sekunde)
    3. NE izbacivati meso, zbog anemije, ali prilagoditi način pripreme (prženo u dubokom ulju maksimalno izbaciti u korist pečenog u pećnici, pirjanog i kuhanog), ubaciti ribu
    4. med ja ne bih izbacivala, ima puno mikronutrijenata
    5. slatkiši - isto ne bih izbacivala, ali njima se ne treba hraniti, nego malo zasladiti nakon obroka (tipa pojesti 2-3 kockice čokolade, a ne 100 g, ali ako mu je teško, radije izbaci u potpunosti - uvedi svježe i suho voće)
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.02.2019. at 12:24

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Hvala Peterlin : )

  22. #22
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    jetra "ne voli" ni vruće ni hladno, dakle mlaka hrana najbolje.
    sirutka je odlična za jetru, ali isto ju treba izvaditi iz frižidera, najbolje natočiti čašu pa piti kada više nije hladno.
    Meni je OK i kozja sirutka za piti.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Baš sam pročitala za sirutku...samo ako uspijem ovog svog izbirljivca nagovoriti da ju pije...

  24. #24
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    cappy, fino - nije. Meni osobno je podnošljivo i mogu piti. Čak mi je kozja draža od kravlje.
    Kad je klinka imala mononukleozu i strašno povišene jetrene enzime bogme je pila sirutku.
    Nije to bila neka količina, ali deci dnevno je popila uz silna njurganja. BTW, imala je 6 god tada.

    Uz povišene jetrene enzime i nisko željezo vjerujem da se tvoj klinac osjeća umorno/iscrpljeno i jednostavno mora shvatiti da
    treba stisnuti zube i popiti i nešto "odvratno", ali da će mu to pomoći!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Jel sirutka otežava apsorpciju željeza ili smije ubrzo nakon preparata za željezo ? Sin pije svaki dan 2-3 dcl, ali ne znam jel moramo paziti kada ju uzme...

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Jel sirutka otežava apsorpciju željeza ili smije ubrzo nakon preparata za željezo ? Sin pije svaki dan 2-3 dcl, ali ne znam jel moramo paziti kada ju uzme...
    Da li je nedavno uzimao antibiotike?
    Sto znaci da je anemican? Sto mu je vadeno od nalaza? Koliko i koji jetreni enzimi su poviseni?

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Da li je nedavno imao kakvu infekciju sa povisenim temperaturom? Zasto ste vadili krvne nalaze?

  28. #28
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    cappy, prošli put kada si pisala nisi imala nalaze; imaš li ih sada pa da ih staviš?

    sirutku, kao i sve mliječno, treba odvojiti od željeza.
    Koje željezo pije? Kakav je nalaz Fe i feritina?
    Uzima li c vitamin uz željezo?

    I ovo što sirius dobro postavlja pitanje - je li bio u infektu i koji je razlog uopće vađenja krvi?
    Posljednje uređivanje od ekica : 06.03.2019. at 11:39

  29. #29

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Nekih 10-tak dana prije vađenja krvi je imao par dana temp., dr. zaključila da je viroza...
    Krv je vadio jer dugo nismo provjeravali sve te vrijednosti, a i povremeno se žalio da je umoran...
    Nemam konkretne vrijednosti jer mi je dr. telefonom rekla da su jetreni enzimi povišeni te da dva mjeseca pazi na prehranu, a onda će mu opet vaditi krv te uključiti i nalaze za kolesterol jer kao to ovaj put nije vadio...Rekla da je željezo isto nisko i prepisala Ferum lek sirup i uz njega uzima čajnu žličicu tekućeg c vitamina...

  30. #30
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    u infektu pada željezo pa uz povišen crp/lkc smanjen nalaz željeza je očekivan.
    Kod ponovne krvne slike kada ćete raditi, traži da se napravi i crp + feritin.

    Doktorica ga je pregledala tada? Limfni čvorovi OK? Prepipala jetru/slezenu?
    Pitam jer mi umor + povišeni jetreni enzimi vuče na mononukleozu...

    Kako je on sada? Kako podnosi Ferum? Ako mu smeta (a monogima smeta) preporučam ti Kendural C ili Solgarov Gentle Iron.
    A ako željezo nije baš alarmantno nisko, možda bi i prehranom uspjeli podići ga. Sok svježe cikle, aronija, tinktura koprive, jetrica...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Sirup uzima nakon ručka, nije se žalio da mu teško sjeda. Ako se dobro sjećam, limfe je pipala na vratu, trbuh mislim da nije..On je oduvijek trebao malo sna, nije od onih koji mogu dugo spavati ujutro, a svaku vecer mu je komentar kako mu se ne spava, tako da sam njegove komentare umora povezivala s tim, a i oduvijek je onako usporen, pa znam nekad njegov komentar o umoru pripisati tome da mu se nešto zapravo neda napraviti taj trenutak...

  32. #32
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    u toj dobi jetrene mogu skočiti od gaziranih sokova i cedevite
    ali cure su dobro rekle, da ne bi bila mononukleoza
    mada je leukociti, kad jetrene porastu, budu tipični za mononukleozu, ne bi dr to previdjela

  33. #33
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    mada je leukociti, kad jetrene porastu, budu tipični za mononukleozu, ne bi dr to previdjela
    dobra dr ne bi. Kod nas je bila zamjenska dr, imala je nalaz krvi pred sobom, dijete koje je pregledala i previdjela je ipak...
    Nakon dva dana, kako djetetu nije bilo ništa bolje, ponovo sam otišla, radila je srećom naša dr koja je na osnovu krvne slike i pregleda trbuha odmah nas poslala u zaraznu rekavši da je 99,9% sigurna da je mono.

    No, to je samo moje iskustvo, nadam se da cappy ipak ima pouzdanu doktoricu. A mi ovdje ipak imamo premalo podataka pa možemo samo ovako nagađati...

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Imam povjerenja u dr., valjda ću imati i dalje...: )Spomenula je aleksandra cedevitu, sin ju je pio svakodnevno čašu, dvije u to vrijeme...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •