Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 299

Tema: kako dijete oporaviti od boleština

  1. #201
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Bez obzira koliko to nekome zvuči glupo, nemoguće ili nevjerojatno,... dijete ima odličnog dr. Prezadovoljna sam njime, ali on zna moj stav o antibiotiku "za svaki slučaj" i takav mi ne daje. Ali činjenica je da isto tako ima brdo ljudi koji dolaze i očekuju lijek. (I dobiju.)

    Kod nas je jedan dr. za djecu (i odrasle), 2 samo za odrasle i točno znaš ako dođeš kod ovog koji je samo za odrasle, jer tvoj ne radi, imaš velike šanse dobiti antibiotik za dijete, jer ne poznaju dijete, roditelja,... i žele se "osigurati".
    To nije moja izmišljotina, nego riječi dr.

    Slažem se, da treba educirati i roditelje, ali ja razumijem i dr. Ako ima ogromnu gužvu, a zimi većinom i ima, da nema snage uvjeravati nekoliko roditelja da im ne treba lijek, a oni ne žele prihvatiti da im neda ono što oni "masno zdravstvu plaćaju", nego jednostavno prepiše lijek.

  2. #202
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Od kud nekom antibiotik za prevenciju ?! ( prevenciju cega ?)
    Pa evo, mi (odnosno curka) je dobila antb preventivno. Uglavnom, radilo se o tome da je dugo u komadu bila bolesna, viroza za virozom...i došli smo kod dr. po valjda n-ti put u mjesec dana, vadila krv, nalazi granični...bris grla negativan, ali grlo lagano crveno....pa je tada dr. rekao, da inače na ovakvu graničnu krvnu sliku ne bi dao antibiotik, ali s obzirom da je toliko dugo već bolesna, da je vrlo moguće da se na virozu nastavi neka bakterija, radi pada imuniteta, koja bi mogla brzo uzrokovati probleme. Dobili smo antb, jer je bio produženi vikend, uz uputu da ga damo ako stanje bude gore. Tako je i bilo, temp se povisila, počela je grlobolja, dala sam antb i nakon toga je ozdravila.

  3. #203
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    I doktori su ljudi, a rad u dispanzerima je jako težak posao.
    Ljudi ne samo da očekuju antibiotik, nego vrše i pritisak.

    Slušala sam jednu mamu koja je sina, školarca, instruirala kako da od pedijatrice traži antibiotik: Reci joj da ne možeš živit od bolova, da to neće samo tako proć
    A bili su već prije, i nakon nalaza, pedijatrica je rekla da to nije za antibiotik.

    Ne znam, ne bih tu krivnju bacila samo na doktore.

  4. #204
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku

    Ako ima ogromnu gužvu, a zimi većinom i ima, da nema snage uvjeravati nekoliko roditelja da im ne treba lijek, a oni ne žele prihvatiti da im neda ono što oni "masno zdravstvu plaćaju", nego jednostavno prepiše lijek.
    ja uopće nemam razumijevanja za ovo.
    prva dva puta će se buniti, a onda će odustati, šta će.

  5. #205
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja uopće nemam razumijevanja za ovo.
    prva dva puta će se buniti, a onda će odustati, šta će.
    I ja ovako mislim. Ne sumnjam da nije ugodno, jasno je da liječnik ima svakavih situacja u svojoj praksi. Ali to zaista jest takav posao. Težak je.

  6. #206
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja uopće nemam razumijevanja za ovo.
    prva dva puta će se buniti, a onda će odustati, šta će.
    porazgovaraj s prijateljicama/prijateljima doktorima

    ima i prijetnji i prijava i agresija raznoraznih

  7. #207
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa evo, mi (odnosno curka) je dobila antb preventivno. Uglavnom, radilo se o tome da je dugo u komadu bila bolesna, viroza za virozom...i došli smo kod dr. po valjda n-ti put u mjesec dana, vadila krv, nalazi granični...bris grla negativan, ali grlo lagano crveno....pa je tada dr. rekao, da inače na ovakvu graničnu krvnu sliku ne bi dao antibiotik, ali s obzirom da je toliko dugo već bolesna, da je vrlo moguće da se na virozu nastavi neka bakterija, radi pada imuniteta, koja bi mogla brzo uzrokovati probleme. Dobili smo antb, jer je bio produženi vikend, uz uputu da ga damo ako stanje bude gore. Tako je i bilo, temp se povisila, počela je grlobolja, dala sam antb i nakon toga je ozdravila.
    To nije prevencija. Nalaz je bio granican, simptomi dugo prisutni, stanje ne ide na bolje .To je potpuno opravdana situacija za prepisati antibiotik.

  8. #208
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ne čini mi se baš da ljudi na ovoj temi uopće razumiju što znači prepisivanje antibiotika radi prevencije.

  9. #209
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    porazgovaraj s prijateljicama/prijateljima doktorima

    ima i prijetnji i prijava i agresija raznoraznih
    A gle, gdje je razlika - prijetiti doktoru da ti prepiše lijek ili prijetiti nastavniku da ti da neku ocjenu? Oboje je miješanje u nečiju struku. Znam, nije ugodno raditi na mjestu na kojem ti svaka budala može prijetiti i pametovati, ali dio je tog posla i edukacija, odnosno obrana digniteta struke. Čemu onda školovanje za liječnika ili neku drugu struku, ako ćeš propisivati lijekove sukladno zahtjevima pacijenata, dijeliti ocjene sukladno zahtjevima učenika ili njihovih roditelja, donositi sudske presude sukladno očekivanju većine itd.

    Ne mislim da se nužno treba natjeravati sa svakim agresivcem i pamtnjakovićem, ali u principu liječnici bi trebali djelovati i edukativno i preventivno, to im je isto dio posla, zar ne?

  10. #210
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne čini mi se baš da ljudi na ovoj temi uopće razumiju što znači prepisivanje antibiotika radi prevencije.
    Pa istina, ja ne razumijem kako antibiotik ima preventivno djelovanje? Ako imaš bolest koja treba antibiotik, onda on djeluje. Ako nemaš, a popio si ga, nema koristi od njega. Većina antibiotika nema produženo djelovanje, pa nemaju učinak prevencije.

  11. #211
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    To nije prevencija. Nalaz je bio granican, simptomi dugo prisutni, stanje ne ide na bolje .To je potpuno opravdana situacija za prepisati antibiotik.
    Pa evo, meni je to bilo preventivno davanje antibiotika, ne znam šta bi drugo moglo biti preventivno? Da dobiješ antibiotik, a nemaš bakteriju? Šta će ti onda? To je kao da danas popiješ tabletu protiv bolova da te za dva dana ne bi boljela glava.

  12. #212
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne čini mi se baš da ljudi na ovoj temi uopće razumiju što znači prepisivanje antibiotika radi prevencije.
    Da , cini se tako.

    Dobar dio ne razumije da u medicini cesto " vise je manje" i da ne prepisuju lijecnici antibiotik samo zato jer si pacijent tako zeli. Nego mozda pacijent ima naznake potencijalne infekcije bakterijom ili sekundarne infekcije , a lijecnik nema mogustnost potvde ( laboratorijem , rengenom , brisom ...) ili zeli pacijenta postediti nahodavanja za potvrdu , pa eto prepise antibiotik . Jer cini mu se manja steta da pacijent popije ( eventualno )nepotrebni antibiotik nego da ne popije antibiotik onda kada ga je trebao ( da skrati trajanje bolesti, komplikacije ili/i hospitalizaciju).

  13. #213
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa evo, meni je to bilo preventivno davanje antibiotika, ne znam šta bi drugo moglo biti preventivno? Da dobiješ antibiotik, a nemaš bakteriju? Šta će ti onda? To je kao da danas popiješ tabletu protiv bolova da te za dva dana ne bi boljela glava.
    Da , to je otprilike to.
    Pocnes piti antibbiotik na prvo smrcanje bez obzira na uzrocnika , trajanje, opce stanje i po mogucnosti da te lijecnik niti ne vidi.

  14. #214
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je super kako roditelji pripisuju vecinu zasluga kada malo dijete nije bolezljivo.
    Kao da vecina onih roditelja cije dijete jest bolezljivo ne cini iste stvari , samo sa puno manjim rezultatima.
    Meni je kljuc svega zdrav razum i povjerenje u lijecnika ( po mogucnosti primarne medicine , da se sto manje hoda okolo).
    Moje kronicno bolesno dijete nikad u zivotu u svojih 6 godina nije popilo antibiotik reda radi ili zato sto bi pedijatru bilo lakse ( kako bi mu bilo lakse zbog toga?). Niti nam je ikad bio predlozen antibiotik bez potrebe .
    dakle , moje kronicno bolesno dijete je u svom normalnom djecjem zivotu ( hospitalizacije za operaciju ne racunam) popilo brojkom i slovima dva ( 2) antibiotika u svojih 6 godina . I jos je u vrtickom kolektivu od svoje cetvrte godine.
    Nije to moja ( posebna )zasluga, ona zivi normalan djecji zivot, uz normalnu hranu , i normalne aktivnosti.
    Apsolutno sam protiv nepotrebnih antibiotika , ali bilo kome tko barem malo poznaje trenutni zdravstveni sustav , jasno je da svi pedijatri i lijecnici obiteljske medicine nemaju dostupan laboratorij vrata do u slucaju neke dvojbe.
    isto tako uopce mi se ne svida generaliziranje da ce uzimanje jednog antibiotika unistiti metabolizam(?).
    jasno, moze se dogoditi da nekome lijek vise nasteti nego koristi, pogotovo ako nije nuzno potreban.
    ali isto tako neuzimanje terapije onda kada je mozda potrebna moze dovesti do duljeg tijeka bolesti, komplikacija , hospitalizacije...
    eto, nekako volim umjerenost i zdrav razum.
    Ovako je bilo i kod nas. Moja kćer, dok nije oboljela od rijetke i teške bolesti, nikada nije bila bolesna niti pila antibiotike. Jedino je preboljela trodnevnu groznicu, to je bilo sve što nas je snašlo. Čak i kada se razboljela i kada je bila imunokompromitirana, rijetko su se boleščine lijepile na nju.

    A malac kao da je od šećerne vodice. Krvna slika mu je super, pazimo ga jednako kao što smo pazili kćer (pa barem smo na njoj naučili sve moguće lekcije za zaštitu!), ali uzalud, što se god moglo zalijepiti na na njega, zalijepilo se.

    Update - jučer smo napunili bocu morskom vodom i sada mu s njome ispiremo nosić, a isprobat ćemo i sirup od smokava protiv kašlja. Temperature i dalje nema, ali kroz noć ga je kašalj poderao.

  15. #215
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa istina, ja ne razumijem kako antibiotik ima preventivno djelovanje? Ako imaš bolest koja treba antibiotik, onda on djeluje. Ako nemaš, a popio si ga, nema koristi od njega. Većina antibiotika nema produženo djelovanje, pa nemaju učinak prevencije.
    Antibiotik se daje preventivno kad postoji opasnost/mogućnost od razvoja bakterijske infekcije, a onaj tko ga dobije je već u lošem stanju, pa bi infekcija bila opasna.
    Na primjer, kad je moja kći imala bronhiolitis kao beba, nije imala bakterijsku infekciju, ali je postojala velika mogućnost da se infekcija razvije, pa je bila na antibiotiku.
    Ili, kad sam ja imala rupturu maternice razlila mi se plodna voda po trbušnoj šupljini, i prijetila mi je opasnost od infekcije, pa sam bila na koktelu antibiotika jer sam već ionako bila u lošem stanji i infekcija mi, kaj se veli, nije trebala.
    Ili, manje drastično, kad bi mojoj kćeri, dok je bila mlađa, krenuli njeni klasični problemi sa laringitisom/bronhitisom onda bi ona bila "puna sluzi" što je idealno za razvoj infekcije, pa bi onda neki doktori smatrali da ju treba pokriti antibiotikom da ne krene infekcija - a neki ne bi - i što reći, dva puta se razvila bakterijska upala pluća kad nije bila "pokrivena".

  16. #216
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    A gle, gdje je razlika - prijetiti doktoru da ti prepiše lijek ili prijetiti nastavniku da ti da neku ocjenu? Oboje je miješanje u nečiju struku. Znam, nije ugodno raditi na mjestu na kojem ti svaka budala može prijetiti i pametovati, ali dio je tog posla i edukacija, odnosno obrana digniteta struke. Čemu onda školovanje za liječnika ili neku drugu struku, ako ćeš propisivati lijekove sukladno zahtjevima pacijenata, dijeliti ocjene sukladno zahtjevima učenika ili njihovih roditelja, donositi sudske presude sukladno očekivanju većine itd.

    Ne mislim da se nužno treba natjeravati sa svakim agresivcem i pamtnjakovićem, ali u principu liječnici bi trebali djelovati i edukativno i preventivno, to im je isto dio posla, zar ne?
    rekla bih kako to ovisi o karakteru

    ti ili ja bismo vjerojatno, nakon nekoga puta, viknule: prijeti si ćaći svome
    i poslale ga van s kartonom

    većina ne bi

    jedna naša prijateljica, profesorica, nakon prijetnji, bušenja guma i grebanja auta... postigla je da taj otac gleda u nju sa strahopoštovanjem
    neka druga bi od straha promijenila županiju

    ne uči se to na fakultetu
    s tim se rodiš
    ili po putu naučiš

  17. #217
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku

    Update - jučer smo napunili bocu morskom vodom i sada mu s njome ispiremo nosić, .
    mislim da ti ne može ta morska voda stajati, ako nije sterilizirana (tipa aquamaris), nakotiti će ti se bakterije unutra pa ćeš još većeg vraga imati.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 03.11.2014. at 11:04

  18. #218
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    apri, dobro je zuska dala usporedbu sa školom.
    ne treba pretjerivati, ok, ima tih agresivnih, ali ti su - iznimke. koji bi se potukli radi antibiotika
    većina su poput sveki od uh puh pretpostavljam

  19. #219
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    sad bi ti jedna moj aprijateljica rekla: ovisi u kojem si dijelu grada
    odnosno, u kojem ti je dijelu grada ambulanta

  20. #220
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da , cini se tako.

    Dobar dio ne razumije da u medicini cesto " vise je manje" i da ne prepisuju lijecnici antibiotik samo zato jer si pacijent tako zeli. Nego mozda pacijent ima naznake potencijalne infekcije bakterijom ili sekundarne infekcije , a lijecnik nema mogustnost potvde ( laboratorijem , rengenom , brisom ...) ili zeli pacijenta postediti nahodavanja za potvrdu , pa eto prepise antibiotik . Jer cini mu se manja steta da pacijent popije ( eventualno )nepotrebni antibiotik nego da ne popije antibiotik onda kada ga je trebao ( da skrati trajanje bolesti, komplikacije ili/i hospitalizaciju).
    Sirius, slažem se. Več sam negdje davno pisala o tome. Nije isto dr. na selu i u gradu. Kod nas za početak nema lab na dohvat ruke, mora slati u drugi grad. Tako da nema kod nas - sad ćemo provjeriti CRP, pa vidjeti, odnosno ima, ako se neki roditelj dobrovoljno javi - sad ću ja dijete odvesti,...
    Ljudi iz okolnih sela su dobrim dijelom siromašni, nemaju ni automobil i ako ih netko doveze kod dr., ne mogu si priuštiti situaciju - ok, nismo sigurni, vidjeti ćemo kako se razvija, dođite sutra, prekosutra,...
    Jer oni nemaju kako doči sutra,...
    I tada dr. jednostavno mora "pokriti" dijete antibiotikom, ako je nalaz granični.

  21. #221
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da ti ne može ta morska voda stajati, ako nije sterilizirana (tipa aquamaris), nakotiti će ti se bakterije unutra pa ćeš još većeg vraga imati.
    To mi je i MM rekao - a da je uspem u kameni mužar? To mi se čini opcija koja bi mogla držati vodu dobrom još barem dan..

  22. #222
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    mamice, mislim da je to jako loša ideja. Drugo je kad se kupaš u moru, pa malo potegneš na nos, ali u vodi se stajanjem množe bakterije i to mi se ne čini dobro za špricati u nos.

  23. #223
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Ma dobro,jučer popodne smo zahvatili vodu i ušpricali mu sinoć i jutros. Nije baš da se plijesan nakotila unutra, a i nisam je mislila koristiti mjesec dana

  24. #224
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, slažem se. Več sam negdje davno pisala o tome. Nije isto dr. na selu i u gradu. Kod nas za početak nema lab na dohvat ruke, mora slati u drugi grad. Tako da nema kod nas - sad ćemo provjeriti CRP, pa vidjeti, odnosno ima, ako se neki roditelj dobrovoljno javi - sad ću ja dijete odvesti,...
    Ljudi iz okolnih sela su dobrim dijelom siromašni, nemaju ni automobil i ako ih netko doveze kod dr., ne mogu si priuštiti situaciju - ok, nismo sigurni, vidjeti ćemo kako se razvija, dođite sutra, prekosutra,...
    Jer oni nemaju kako doči sutra,...
    I tada dr. jednostavno mora "pokriti" dijete antibiotikom, ako je nalaz granični.
    No , da ... moramo racunati i na jos jednu stvar. Socijalna komponenta. Nazalost, obzirom na stanje u zdravstvu. Pretpanost lijecnika obiteljske medicine ( i sve sto dolazi sa tim), nedostupnost ( niti tokom radnog vremena) na telefon zbog guzvi... jednostavno se cesto kao manje zlo cini dati antibiotik u slucaju dvojbenog nalaza , nego propustiti dati ...
    ne kazem da je to dobro ili pozeljno. Nego je jednostavno -tako.

    Prije par dana je MM imao opaku virozu, par dana temperature i nakon toga par dana iscrpljujuci suhi kasalj.
    Dijagnosticirala sam mu virozu, uz davanje lijekova za snizavanje temperature, caj, odmor, malo ventolina kad nije mogao disati ( imamo ventolin od dijeteta za hitne slucajeve , koji mu srecom ne treba).
    i tako , on kuka 7 dan viroze kako nije u formi i preznojava se u naporu ( penjanje uz stepenice) , pa reko idi doktorici ( i tako trebam uputnicu za dijete pa da ga iskoristim ).
    i zove ambulantu , i sestra ga naruci. I sad on naivan valjda misli da se mozda doci na red tada ili malo kasnije ( citaj u roku sat vremena ) , mozda zbog toga sto ide u ambulantu jednom u 2-3 godine(?). Je, malo sutra. Nakon sat vremena cekanja, bez da se nesto zanimljivo dogodilo u cekaonici , jos uvijek je 5 ljudi isped njega . I svi puno gore od njega.
    ode doma , i meni kuka kako ce promjeniti doktora. Velim ja , mjenjaj , ali svi su ti isti ( prepunjeni).
    uglavnom , nije mu nista ( regenerirao se), ali nasa kuca ima amatera u dijagnostici i trijazi , i ponesto korisne aparature ( npr. pulsni oksimetar i mjesac kisika od mladeg djeteta).

  25. #225
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Bez obzira koliko to nekome zvuči glupo, nemoguće ili nevjerojatno,... dijete ima odličnog dr. Prezadovoljna sam njime, ali on zna moj stav o antibiotiku "za svaki slučaj" i takav mi ne daje. Ali činjenica je da isto tako ima brdo ljudi koji dolaze i očekuju lijek. (I dobiju.)

    Kod nas je jedan dr. za djecu (i odrasle), 2 samo za odrasle i točno znaš ako dođeš kod ovog koji je samo za odrasle, jer tvoj ne radi, imaš velike šanse dobiti antibiotik za dijete, jer ne poznaju dijete, roditelja,... i žele se "osigurati".
    To nije moja izmišljotina, nego riječi dr.

    Slažem se, da treba educirati i roditelje, ali ja razumijem i dr. Ako ima ogromnu gužvu, a zimi većinom i ima, da nema snage uvjeravati nekoliko roditelja da im ne treba lijek, a oni ne žele prihvatiti da im neda ono što oni "masno zdravstvu plaćaju", nego jednostavno prepiše lijek.
    Veliki potpis na Anemonu.

    Moj stav o antibioticima je takav da ih ne dajem osim u slučaju "prijeke" potrebe.
    Nikad mi nijedno dijete nije popilo antibiotik u životu dosad , a jasličari su od najranije dobi.

  26. #226
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    No , da ... moramo racunati i na jos jednu stvar. Socijalna komponenta. Nazalost, obzirom na stanje u zdravstvu. Pretpanost lijecnika obiteljske medicine ( i sve sto dolazi sa tim), nedostupnost ( niti tokom radnog vremena) na telefon zbog guzvi... jednostavno se cesto kao manje zlo cini dati antibiotik u slucaju dvojbenog nalaza , nego propustiti dati ...
    ne kazem da je to dobro ili pozeljno. Nego je jednostavno -tako.

    Prije par dana je MM imao opaku virozu, par dana temperature i nakon toga par dana iscrpljujuci suhi kasalj.
    Dijagnosticirala sam mu virozu, uz davanje lijekova za snizavanje temperature, caj, odmor, malo ventolina kad nije mogao disati ( imamo ventolin od dijeteta za hitne slucajeve , koji mu srecom ne treba).
    i tako , on kuka 7 dan viroze kako nije u formi i preznojava se u naporu ( penjanje uz stepenice) , pa reko idi doktorici ( i tako trebam uputnicu za dijete pa da ga iskoristim ).
    i zove ambulantu , i sestra ga naruci. I sad on naivan valjda misli da se mozda doci na red tada ili malo kasnije ( citaj u roku sat vremena ) , mozda zbog toga sto ide u ambulantu jednom u 2-3 godine(?). Je, malo sutra. Nakon sat vremena cekanja, bez da se nesto zanimljivo dogodilo u cekaonici , jos uvijek je 5 ljudi isped njega . I svi puno gore od njega.
    ode doma , i meni kuka kako ce promjeniti doktora. Velim ja , mjenjaj , ali svi su ti isti ( prepunjeni).
    uglavnom , nije mu nista ( regenerirao se), ali nasa kuca ima amatera u dijagnostici i trijazi , i ponesto korisne aparature ( npr. pulsni oksimetar i mjesac kisika od mladeg djeteta).
    sirius

  27. #227
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    [QUOTE=mareee;2691713]Pa ja isto smatram da kad nesto treba onda to treba i ok.Nismo svi istog misljenja i to je to!
    Ja ih dajem samo kad moram i sebi i sinu.
    To je isto kao i sa cjepivima netko to smatra dobrim ja ne,razlika je samo u tome sto ga cjepit moram inace nebi nikad.Ne kljukam ga nikakvim vitaminima "iz bocica" jer nema potrebe pored toliko povrca i voca...
    To je sve do necijeg stava al' eto ja sam se uvjerila da je ovakav stav bolji za zdravlje,ne djeteta nego opcenito.Uvjerena sam kad bi djete iz jaslica ili vrtica ,dok je u fazi prilagodbe i stalno smrce i kaslje pokusali dva puta ostavit kod kuce a da ne vidi lijecnika i lijekove vrlo brzo rijesili taj problem.Tad se jaca imunitet i stvara otpornost a znamo svi sta antibiotik radi.
    Nije nista strasno rec lijecniku ( bilo kojem) da vi ne zelite antibiotike,tek kad to kazete reci ce vam da nisu ni njemu naj drazi al dok god sutite nemaju razloga ne kljukat vas uvijek iznova.[/
    QUOTE]

    Šteta što nam više nema maree (otjeraste je vrazi jedni ), ja recimo baš dijelim s njom ovo stajalište.

  28. #228
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Ja znam gomilu roditelja koji nakon jednog dana temperature lete pedijatru u panici za nekim konkretnim lijekovima a još ako ih dopadne moja stara pedijatrica koja daje antibiotike za sve i svašta (ko bombončiće, dijagnostičar nikakav), onda je tom djetetu bome grah loše pao.
    a tek utopljivanje djece u debelu robu a vani brate toplo, sebe skinuli u kratke rukave a djecu u duge + jakna i pokoji accessorise tipa kapice...dođe mi da tako obučem te roditelej da vide zašto im djeca imaju rumene obraze, od vrućine brate mili...

    Tako da se slažem s maree da ni ne postupa većina roditelja logično i zdravorazumski, jednostavno jer smo različiti. Neki ne vode djecu na svježi zrak ako je vani hladnije jer misle da će se prehladiti pa djeca većinu zime provedu u zatvorenom i tako..znam da su bili neki postovi, ne da mi ih se tražit sad.

    Uglavnom svatko misli da radi najbolje za svoje dijete al neki od tih postupaka su dokazani kao doprinos (odnosno odmaganje) jačanju imuniteta.

    A tek stalno brisanje rukica u parkiću vlažnom maramicom, non-stop nakon svakog pokreta djeteta ili dodira nečega, šta je s "ciganskom" injekcijom?!

    Da se vratim na zadnje postove, mislim da u nekim slučajevima pedijatri stavrno znaju djeci "ugrozit" imunitet sa stalnim davanjem antibiotika, pa ima more naših forumašica koje su pisale o tome tu na Rodi. To je samo MOJE mišljenje.

  29. #229
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Evo svježi primjer: meni je moja liječnica opće prakse rekla nakon nekoliko dana strašnog pečenja grla da je malo upaljeno i da vjerojatno imam afte ?!!
    Došao vikend a meni grlo i dalje gori, sve gore, kao nikad u životu svaki gutljaj sline je bio prebolan, užas živi i tako ja odem naveče na Hitnu na SD.

    Tamo mi ORL liječnica kaže da ne šalju u lab na krvne pretrage zbog nekih razloga, ona mi je pogledala grlo s onim kamerama koje idu kroz nos do ždrijela, već sad mi je nagon za povraćanjem, bljak.

    Kaže mi: Čujte vi imate laringitis, sve vam je upaljeno i crveno al zapravo lijeka nema, treba čekati da prođe (meni je trajalo već tjedan dana) i gleda me onako sumnjičavo ispod oka (tipa sta ste došli po antibiotik?). Ja fino odmah naglas da nisam došla po antibiotik nego po pravu dijagnozu jer ovo očito nisu nikakve afte.
    Naravno od afti nema ni A.

    i na kraju ona zaključila da bi mi ipak dala antibiotik iako je jasno rekla da mi ne treba da se "pokrije" i da ne dođe do komplikacija s plućima. Nisam uopće kašljala. Naglasila je da je antibiotik izrazito jak (zaboravila ime) i da se koristi za upalu pluća i da neka to ne iznenadi moju liječnicu opće prakse.

    Što reći, meni koja sam fakat protiv bespotrebne primjene antibiotika, usr...sam se od straha kakvo čudo mi je to dala, podigla ga u ljekarni (150 KN, a participacija neki mali udio) i rekla si ne bude li mi nimalo bolje do spavanaj popit ću ga. Navečer kad sam pročitala nuspojave prevladao je strah od antibiotika (gljivice da ne spominjem bez njih ne prolazim) i odgodila sam ga za ujutro, mantrajući da mi je doc rekla da mi ni ne treba, jedino me jako boljelo i nisam uopće mogla spavat zbog tog gutanja. Nikad u životu to nisam imala, sačuvaj me Bože. Naravno ujutro je bilo vidljivo poboljšanje samo od sebe, ostao mi antibiotik, eto ako kome treba darujem
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.11.2014. at 14:31

  30. #230
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Ma dobro,jučer popodne smo zahvatili vodu i ušpricali mu sinoć i jutros. Nije baš da se plijesan nakotila unutra, a i nisam je mislila koristiti mjesec dana
    ali nemoj niti dva dana

    rađe uzmi bocu fiziološke pa štrcaj

  31. #231
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Gledam samo npr. uporabu sirupa protiv kašlja - smatram da to ne djeluje, niti da se to djeci treba davati (izuzetak su asmatičari, alergičari,... i djeca sličnih dijagnoza koja se ionako vode kod specijalista i uzimaju redovnu terapiju).
    Kod kašlja dajem vodu i vodu i puno vode,...
    A koliko se sirupa kupi na godinu, brdo bez recepta, brdo na recept,...
    Sinecod sirup kod nas daju za djecu na recept skoro pa za svaki kašalj, ako si došao kod dr.
    Jednom sam kašljala očajno i dobila famozni Sinecod, kašalj je prestao u vrlo kratkom roku, ali kad sam nakon cca sat vremena počela kašljati, mislila sam da ću umrijeti. Onaj kašalj od kojeg se povraća, suze idu na oči,... Užas.

  32. #232
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Gledam samo npr. uporabu sirupa protiv kašlja - smatram da to ne djeluje, niti da se to djeci treba davati (izuzetak su asmatičari, alergičari,... i djeca sličnih dijagnoza koja se ionako vode kod specijalista i uzimaju redovnu terapiju).
    Kod kašlja dajem vodu i vodu i puno vode,...
    Ovo mi je rekla naša pedica, ti sirupi protiv kašlja su bez veze. Isto je rekla, puno inhalacije i tekućine i to je to.

  33. #233

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo svježi primjer: meni je moja liječnica opće prakse rekla nakon nekoliko dana strašnog pečenja grla da je malo upaljeno i da vjerojatno imam afte ?!!
    Došao vikend a meni grlo i dalje gori, sve gore, kao nikad u životu svaki gutljaj sline je bio prebolan, užas živi i tako ja odem naveče na Hitnu na SD.

    Tamo mi ORL liječnica kaže da ne šalju u lab na krvne pretrage zbog nekih razloga, ona mi je pogledala grlo s onim kamerama koje idu kroz nos do ždrijela, već sad mi je nagon za povraćanjem, bljak.

    Kaže mi: Čujte vi imate laringitis, sve vam je upaljeno i crveno al zapravo lijeka nema, treba čekati da prođe (meni je trajalo već tjedan dana) i gleda me onako sumnjičavo ispod oka (tipa sta ste došli po antibiotik?). Ja fino odmah naglas da nisam došla po antibiotik nego po pravu dijagnozu jer ovo očito nisu nikakve afte.
    Naravno od afti nema ni A.

    i na kraju ona zaključila da bi mi ipak dala antibiotik iako je jasno rekla da mi ne treba da se "pokrije" i da ne dođe do komplikacija s plućima. Nisam uopće kašljala. Naglasila je da je antibiotik izrazito jak (zaboravila ime) i da se koristi za upalu pluća i da neka to ne iznenadi moju liječnicu opće prakse.

    Što reći, meni koja sam fakat protiv bespotrebne primjene antibiotika, usr...sam se od straha kakvo čudo mi je to dala, podigla ga u ljekarni (150 KN, a participacija neki mali udio) i rekla si ne bude li mi nimalo bolje do spavanaj popit ću ga. Navečer kad sam pročitala nuspojave prevladao je strah od antibiotika (gljivice da ne spominjem bez njih ne prolazim) i odgodila sam ga za ujutro, mantrajući da mi je doc rekla da mi ni ne treba, jedino me jako boljelo i nisam uopće mogla spavat zbog tog gutanja. Nikad u životu to nisam imala, sačuvaj me Bože. Naravno ujutro je bilo vidljivo poboljšanje samo od sebe, ostao mi antibiotik, eto ako kome treba darujem
    Moja sveki bi ga sigurno uzela! Bas joj takav treba za slucaj da nekog ulovi gripa

  34. #234
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Uh puh riknut cu na sveki pa ti ljudi su stvarno nevjerojatni

  35. #235
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Moda da se dogovorite da ga Lili posalje sveki?
    steta da propadne...

  36. #236
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Moda da se dogovorite da ga Lili posalje sveki?
    steta da propadne...
    sirius

  37. #237
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi je rekla naša pedica, ti sirupi protiv kašlja su bez veze. Isto je rekla, puno inhalacije i tekućine i to je to.
    Da se i ja ubacim. Moj T već mjesecima kašlje; sam traži ogromene kolicine vode, čaja , kupili smo komp. inhalator i obavezno ga barem 2x dnevno inhaliramo---i opet isto! Bio je i na antibiotiku prije 3 tjedna.
    Da..manje kašlje, ne više po noći ali ujutro kad se probudi..ajme!! Nisam napomenula glavnu stvar: od 1.9. krenuo u vrtić :/ i znam da je to uzrok, ali kako ga izlječiti. Ima li tko još kakav savjet??

  38. #238
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Pedijatar pulmolog kod kojeg smo mi išli, recimo, ne voli baš te inhalacije (možda nam zato nije prepisao ventolin). U svakom slučaju, ja sam jučer dala djetetu taj sirup od smokava i mirno je prespavao noć. Od jutros je par puta zakašljao. No, uz to smo ga i inhalirali i nosić pumpali... Tko će znati što mu je točno pomoglo.

  39. #239
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Recept je vrlo jednostavan - domaći džem/pekmez od smokava treba lagano zagrijati čisto da bude tekuć i topao i tako dati djetetu. Pročitala sam da se i suhe smokve mogu skuhati sa šećerom i dati to djetetu kao čaj da pije, ali ovo mi je bio provjeren recept i čini mi se da pali.

  40. #240
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Mi koristimo prirodni dr. Theiss sirup al samo 5 dana, tako nam je rekao pedijatar (prva 2 dana po 3 žlice, druga 2 dana 2 žlice i mislim zadnji dan 1 žlica, valjda se dobro sjećam nismo duuugo), ako pomaže vidjet će se u tom razdoblju, najčešće je pomoglo.
    A kad su bili mali, mazala sam im istodobno s onim balzamom od eukaliptusa (isto dr. Theiss).

    Sirupe za iskašljavanje/kašalj koji su "kemija"/na recept nisam nikad kupovala.

  41. #241
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    uz naravno vlaženje nosića i obvezni "usisavač" za nos

  42. #242
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Čovjek ni sam sa sobom ne treba biti beskonačno strpljiv, a kamoli s drugima. - Bome si dugo ostala strpljiva.
    Sinko je 1. antibiotik dobio sa 6 god. i onda nakon pola godine još jedan, za gnojne angine i to mu je sve do sada.
    Kćer je dobila 1. antibiotik od hitne na moru sa 6 mj. i žao mi kaj sam joj ga dala jer mi se čini da ni doc nije znao kaj bi s njom, a ruke su mu se tresle dok joj je gledao grlo ko da je najveći alkić.
    Male još nisu pile.
    Al kaj se sirupa tiče, morat ću vas poslušati. Moji čim zakašlju, dam im Prospan.
    Za ostalo fiziološka, usisavač za bebe, puno tekućine, voće, med...

  43. #243
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Mi koristimo prirodni dr. Theiss sirup al samo 5 dana, tako nam je rekao pedijatar (prva 2 dana po 3 žlice, druga 2 dana 2 žlice i mislim zadnji dan 1 žlica, valjda se dobro sjećam nismo duuugo), ako pomaže vidjet će se u tom razdoblju, najčešće je pomoglo.
    A kad su bili mali, mazala sam im istodobno s onim balzamom od eukaliptusa (isto dr. Theiss).

    Sirupe za iskašljavanje/kašalj koji su "kemija"/na recept nisam nikad kupovala.

    i "prirodni" dr.theiss sirup je jednaka kemija

  44. #244

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Mi smo s tim balzamom imali jako neugodno iskustvo iako u uputama piše da ga mogu koristiti i mala djeca, urtikarija i omamljenost nakon inhalacija, ne bih to više koristila ni u ludilu.

  45. #245
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Mojima bi kombinacija tog sirupa i balzama uvijek pomogla kod kaslja nakon 5 dana.al treba pazit koja se kolicina balzama stavlja.Vrlo mala.

    Magriz mislim da je taj sirup daleko manja kemija od klasicnih prospana i sl.sastojci su trputac, paprena metvica, secer i naravno konzervans.

    I super mi je bila ona njihova kupka za Dobar san i ugodnu noc! To sam se nadala da ce pomoc kod boljeg sna ha ha ha
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.11.2014. at 22:19

  46. #246
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Ja isto tako preferiram npr Hauschu i Alverde radije nego l Oreal ili Niveu jer vjerujem da je prirodnije s manje kemije.

  47. #247

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Sirup za kasalj kuham sama od kadulje, sljeza, lanenih sjemenki, limuna i meda..ne moze stetiti..nadam se

  48. #248
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja volim taj balzam, neka je kemija
    volim i vicks balzam
    i djetetu i meni pomaže
    možda je placebo, ali nama kod kašlja, začepljenog nosa pomaže tuširanje toplom vodom, namazati prsa i leđa balzamom i obući toplu pamučnu pidžamu
    očistiti i našpricati nos
    i u krevet
    uz to čaj ili vrući sok od bazge

  49. #249
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa zar nije taj balzam neprikladan za malu djecu?

  50. #250
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    dr teiss balzam može djeci iznad 3 godine

Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •