Stranica 1 od 15 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 735

Tema: Kupovina stana

  1. #1
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno Kupovina stana

    Planiramo kupiti stan.
    Pregledali smo oglase i jos uvijek pregledavamo, komuniciramo tj. u kontaktu smo sto sa agencijama, i privatnim oglasivacima. Uskoro krecemo sa obilaskom stanova koje smatramo nama najinteresantnijima.

    Htjela sam pitati, sto ste vi gledali kod razgledavanja stana, pitali, na sto ste najvise obracali pozornost,sto vam je bilo odlucujuce da kupite bas taj, a ne onaj prethodni stan,sto obavezno pitati...?

    Hvala

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja ti preporučam da uzmeš arhitektu sa sobom
    zapravo, bolje arhitekticu jer žene imaju puno praktičniji pristup

    toliko je loših stanova na tržištu, a da to kupci ne prepoznaju
    ne samo što se instalacija i dotrajale stolarije tiče, već što se iskoristivosti rasporeda tiče
    ponekad je puno upotrebljiviji stan od 45, nego od 63 kvadrata
    ima dvosobnih u 90 i trosobnih u 50

    neke opće stvari na koje treba paziti ima na netu
    to je više što se tiče papirologije, orijentacije, položaja...
    ali, sa samim tlocrtom se čovjek opako može zeznuti
    i onda poslije bacati novac da bi se stan prilagodio potrebama investitora

  3. #3
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Super savjet za arhitektu. Imamo arhitekticu, a prijatelj je pravnik (imovinski odnosi). Njih cemo svakako ukljuciti.

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    eto, sjajno

    uzmi je sa sobom, daj joj da prouči tlocrte tri stana koja su vam najviše zapela za oko
    i neka vidi koji je "najizdašniji" za potrebe vaše obitelji

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Planiramo kupiti stan.
    Pregledali smo oglase i jos uvijek pregledavamo, komuniciramo tj. u kontaktu smo sto sa agencijama, i privatnim oglasivacima. Uskoro krecemo sa obilaskom stanova koje smatramo nama najinteresantnijima.

    Htjela sam pitati, sto ste vi gledali kod razgledavanja stana, pitali, na sto ste najvise obracali pozornost,sto vam je bilo odlucujuce da kupite bas taj, a ne onaj prethodni stan,sto obavezno pitati...?

    Hvala
    Sve ovisi o tome što je vama važno. Nama je u potrazi za stanom najvažnija bila lokacija. Prvo općenita lokacija (kvart), a onda mikrolokacija (smještaj zgrade unutar ulice, izloženost buci, gleda li prozor u susjedov tanjur ).
    Drugo najvažnije nam je bio raspored prostorija (ovo što apri kaže). Mi doduše nismo vodili arhitekta sa sobom, ali ja sam jako dobro znala što tražim i imala sam visoke kriterije u startu, pa je hrpa loših stanova odmah otpala (iako ih je MM bio spreman tolerirati).
    I, naravno, bitno je da stan ima uredne papire, jer bez toga ne bismo mogli dobiti kredit.

  6. #6
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Meni je osim navedenog bio važan i pogled.
    Pristojna udaljenost od susjedne zgrade, da mi nitko ne viri u tanjur. Ako je moguće da se "vidi daleko". Da se vidi komad zelenila.
    Oborila me breza koja ljeti pokoju granu pruži na balkon.

    Važan mi je i suvisao obik prostorija. Da su približno kvadratnog oblika, a ne izdužene kao autobus. Da ima svjetla. Da kupoana ima prozor. Da je na podu parket. Birala sam starogradnju zbog cigle, a ne betona kojim nažalost vrvi novogradnja.
    Uvijek dostupno parkirno mjesto.

    Ako misliš kupiti stan koji ćeš preuređivati... što lošijem stanju je stan to ćeš bolju cijenu dobiti, a posao uređenja će biti isti.
    Moj je naoko bio za pomaljati i useliti, ali smo ga skroz skršili i sve radili nanovo. A bili smo gledali jedan koji je bio u zbilja koma stanju, cijena je bila 150 eur po kvardatu niža za nešto skuplji kvart (hoću reći da su bili u istom kvartu razlika u cijeni bi bila 250-300 eur po kvadratu), a obim poslova kod preuređivanja isti.

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    da
    računaj da je adaptacija oko 250 do 300 eura po kvadratu ako ubijaš zidove, podove, instalacije, novu vanjsku i unutarnju stolariju, keramiku... sve

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je osim navedenog bio važan i pogled.
    Pristojna udaljenost od susjedne zgrade, da mi nitko ne viri u tanjur. Ako je moguće da se "vidi daleko". Da se vidi komad zelenila.
    Oborila me breza koja ljeti pokoju granu pruži na balkon.

    Važan mi je i suvisao obik prostorija. Da su približno kvadratnog oblika, a ne izdužene kao autobus. Da ima svjetla. Da kupoana ima prozor. Da je na podu parket. Birala sam starogradnju zbog cigle, a ne betona kojim nažalost vrvi novogradnja.
    Uvijek dostupno parkirno mjesto.

    Ako misliš kupiti stan koji ćeš preuređivati... što lošijem stanju je stan to ćeš bolju cijenu dobiti, a posao uređenja će biti isti.
    Moj je naoko bio za pomaljati i useliti, ali smo ga skroz skršili i sve radili nanovo. A bili smo gledali jedan koji je bio u zbilja koma stanju, cijena je bila 150 eur po kvardatu niža za nešto skuplji kvart (hoću reći da su bili u istom kvartu razlika u cijeni bi bila 250-300 eur po kvadratu), a obim poslova kod preuređivanja isti.
    Ovo s brezom bi, recimo, meni bio minus kraj dva alergičara u kući...

    Sanja, stavi si bitne stvari na papir. Ja sam imala cijelu evidenciju pregledanih kuća kad smo planirali kupiti jednu (odustali u međuvremenu jer u susjedstvu nismo našli ono što bi nam odgovaralo + nismo se htjeli zadužiti preko glave) ali to pomaže. Tak sam kupovala i vikendicu - imala mapu s podacima od pregledanih (prednosti-nedostaci-primjedbe) ali imali smo sreće - treća koju smo išli pogledati bila je ok i odmah smo znali da je to prava stvar, ali smo si ostavili 2 tjedna za preispitivanje odluke.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.04.2014. at 09:59

  9. #9
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Pri kupovini nekretnine, prvo je bitno dobro dobro procijentit svoje financije u koje treba ukljuciti sve troskove oko kreditea, ako ga uzimate, renoviranja, za koje je vec gore napisano oko 300 eura/m2.
    kad znate s kojim novcima baratate, birate prvo kvart, potom, procijenite da li je on stvarno za vas, da li je nesto sto vam se svidjelo nekad a sad vrtic/skola su van ruke/noge i sl. a kad ste se zaljubili u kvart to vam nije bilo bitno.
    meni je jako bitno svjetlo u stanu u svim prostorijama. sanjam da mi svi santiarni cvorovi imaju prozor (dobro u trenutnom zivotu imam 2 od 3 nije lose).
    ovo sto mojca kaze da su sobe kvadratnog a ne u obliku kvadra, jer cesto namjestanje istih je komplicirano.

    Ukoliko ste spremni na renoviranje nije bitan parket/prozori/plocice i sl.

    Bitan je kat i da li postoji lift ili ne, kakav je krov ravni ili kosi, i da li je kosi krov sa kosinama u stanu ili ima tzv. plocu.

    Ono sto je super da imas nekoga ko vidi stvari, da ih moze zamisliti i tebi predociti, jer ja ne vidim prostor, ne vidim nista, ja moram narpaviti mali milion gresaka da bi konacno napravila nesto kako spada. sto u slucaju nekretnine je skup sport.

    zgodno je ako ima zelenila, ali parking vam moze ustedjeti zivaca i zivaca. sad imam blagodat parkiranja ispred kuce i uvijek imam mjesto. dok sam zivjela u stanu bez parkirnog mjesta znala sam pri skretanju u ulicu duboko udahnuti i traziti parking. cini se sitnica, ali zapravo je isto bitna stvar.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    apri ajde zanima me u svezi vanjske stolarije, da li se mora baš strikno stavljati prozori istog oblika? kužiš kaj mislim kad imaš kombinaciju starih trokrilnih prozoro dal se može zamjeniti s nećim drugim, možda i zazidavanjem jednog od "prozora".Frendica mi ima slični slučaj i misli rješiti jedan prozor tak da napravi dva neovisna.( to je stan u kojem žive)

  11. #11
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Cure su ti već sve rekle: raspored prostorija, orijentacija, pogled, naselje kao takvo....meni je recimo bitno da stan ima balkon/terasu neki izlaz van, bez toga nije dolazilo u obzir pa da ima i 100 kvadrata (iako takvi uvijek imaju ), to ti je bitno ukoliko ideš u adaptaciju pa je potrebno zatvorit lođu/balkon (ili je već zatvoren) da bi dobila sobu više. Naravno treba uzet u obzir da se ne bi trebalo sve i svašta zatvarati radi pravila struke i vanjskog izgleda zgrade. Al eto u Hrvatskoj smo...pa se svašta radi nažalost.

    Sretno, čuvaj živce, lako će ti biti ako budeš točno znala što želiš i koji ti je redoslijed prioriteta!

  12. #12
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Hvala vam
    Tako nekako i radimo.
    Odlucili smo koji su nam kvartovi naj/naj. Obavezno da je skola i vrtic u blizini. Jer smo vecinu dana sami, a moj posao je danas tu, sutra tam.
    Razmisljali smo o starijim stanovima,ali je ta opcija otpala. u obzir dolazi novija gradnja. Ona u koju mogu useliti, sa min.radovima. Jer adaptaciju bez muza nema sanse da radim, a vremena nemamo bas puno.

    Znamo iznos budzeta pa sad sto bolje nadjemo. Iako muz jako dobro "vidi" prostor, budemo arhitekticu malo povukli za rukav kad ju vec imamo. Cisto da nas ne preplavi euforija, pa tek progledas kad je sve gotovo.

    Jel netko rece "cuvaj zivce" ajmeee to ce biti pravi izazov!

  13. #13
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Ajde baš nam javi što ste izabrali.
    nekako mi se čini da bi se naš stan mogao uklopiti u većinu navedenog (novija gradnja a opet ciglena zgrada s klasičnim krovom od crijepova, potkrovlje koje obožavamo a da ne curi upravo zbog klasičnog kosog krova, lagani odmak od grada- ilice a opet dovoljno blizu, puno svjetla, ogromna terasa po kojoj se djeca mogu igrati, dobar raspored prostorija, puno zelenila, blizina škole i vrtića, relativno siguran kvart ako toga ima uopće danas...). Meni je bilo bitno i da ulica nije jako strma, što se pokazalo odličnim jer često šećem s djecom i (još uvijek) kolicima po cesti, pa bi ljeti bilo ubitačno da moram gurati kolica pod kosinom ceste. Zbog lijepog krajolika svojevoljno biram šetnju po ravnom umjesto dvije busne stanice.
    Ali opet sve je to subjektivno, česte su kritike ljudi uglavnom iz novijeg dijela Zg-a (Novog Zagreba recimo) koji zamjeraju manjak infrastrukture - kafića primjerice, ili kojeg supermarketa po mogućnosti u istoj zgradi. Ali mene bi upravo to ubilo u pojam.

  14. #14
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Budem,budem javit cu
    Ajmeee tko ce docekati :D

    Jedino sto nam pamet nije na cisto... Da li kupiti veci stan ili manji? Veci pa si miran ili manji pa promjena kroz koju god?
    Veci mi ima sve bolje osim cijene. Mozemo mi platiti ali onda na drugim stvarima treba uskratiti. Manji sve mrak, ali me muci onda da se skola mijenja i sl. Voljela bih to izbjeci.
    Valjda bumo pametniji kad ih vidimo

  15. #15
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Ajde baš nam javi što ste izabrali.
    nekako mi se čini da bi se naš stan mogao uklopiti u većinu navedenog (novija gradnja a opet ciglena zgrada s klasičnim krovom od crijepova, potkrovlje koje obožavamo a da ne curi upravo zbog klasičnog kosog krova, lagani odmak od grada- ilice a opet dovoljno blizu, puno svjetla, ogromna terasa po kojoj se djeca mogu igrati, dobar raspored prostorija, puno zelenila, blizina škole i vrtića, relativno siguran kvart ako toga ima uopće danas...). Meni je bilo bitno i da ulica nije jako strma, što se pokazalo odličnim jer često šećem s djecom i (još uvijek) kolicima po cesti, pa bi ljeti bilo ubitačno da moram gurati kolica pod kosinom ceste. Zbog lijepog krajolika svojevoljno biram šetnju po ravnom umjesto dvije busne stanice.
    Ali opet sve je to subjektivno, česte su kritike ljudi uglavnom iz novijeg dijela Zg-a (Novog Zagreba recimo) koji zamjeraju manjak infrastrukture - kafića primjerice, ili kojeg supermarketa po mogućnosti u istoj zgradi. Ali mene bi upravo to ubilo u pojam.
    Jedan u opciji je takav... Zadnji,kosi krov. Iako pokusavamo zadnji kat izbjeci, jer imamo poprilicno lose iskustvo kad ti krov procuri! Bolje reci tece! Ravnica bilo bi super, al ako nece biti nije vazno. Samo da nije ko Sljeme. Sad sam trenutno na brezuljcima,pa sam se navikla. Mislim da sam tu vise tolerantna od muza, al stanovi na popisu u gl. su na ravnici.

  16. #16
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    da
    računaj da je adaptacija oko 250 do 300 eura po kvadratu ako ubijaš zidove, podove, instalacije, novu vanjsku i unutarnju stolariju, keramiku... sve
    hm, pa ne bih se složio sa iznosom

    Sanja , imaj na umu da je na tržištu puno stanova a malo kupaca tako da si ti ta koja može diktirati uvijete

  17. #17
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    hm, pa ne bih se složio sa iznosom

    Sanja , imaj na umu da je na tržištu puno stanova a malo kupaca tako da si ti ta koja može diktirati uvijete
    zadnjih 20 stanova koje sam radila su bili oko 250 eura po kvadratu
    ja računam na pločice do 100 kn, na parkete do 150, na PVC stolariju...

    to je ono što je uobičajeno
    i što je u 90% stanova koje radim

  18. #18
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ideš... ili su cijene pločica jako pale otkad smo mi zadnji put nešto preuređivali (a ukupno smo 4 stana uredili, zadnji pred 6 godina)... ili su počeli praviti lijepe i jeftine pločice.

  19. #19
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja tražim i nađem
    jer imam investitore niže kupovne moći i nitko od njih ne može uzeti skuplje od 100 kn koje im nude u troškovniku
    a onda im ja dam svoj rabat od 10 do 20 %, pa ispadne da možemo uzeti pločice od 119 kn

    i tak
    nađe se
    ali treba znati
    i treba imati ljude
    i trreba znati kakve su ti mogućnosti

  20. #20
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Čujemo se kad budem sljedeći put kupovala pločice.

    Neće to biti skoro, ne brini... samo sanjam o preuređenju jedne kuhinje.

  21. #21
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Mi smo isto u potrazi pa pratim...

    Sto se tice zgrade, obavezno gledam da ima lift, ako je stan vise od 3. kata. Parking je netko spomenuo, jako bitna stavka za ustedu zivaca i vremena.
    Svjetlo mi je jako vazno i eventualno balkon i terasa su definitivni plus.
    Nakon skucenog zivota u zidinama jednog starog grada, udaljenost od drugih zgrada i kuca mi je jako bitna. Uopce taj "prozracan" dojam, ne znam kako da ga drugacije definiram.
    Ulica ne smije biti prometna, radje neka sporedna ili slijepa.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Jedino sto nam pamet nije na cisto... Da li kupiti veci stan ili manji? Veci pa si miran ili manji pa promjena kroz koju god?
    Veci mi ima sve bolje osim cijene. Mozemo mi platiti ali onda na drugim stvarima treba uskratiti. Manji sve mrak, ali me muci onda da se skola mijenja i sl. Voljela bih to izbjeci.
    Valjda bumo pametniji kad ih vidimo
    Mi smo kupili veći (četverosobni) i prezadovoljna sam. Dečki imaju svaki svoju sobu i puno im to znači, stariji je školarac a mlađi najesen kreće u školu. Prije smo bili u dvosobnom i baš nam je falilo mjesta, nije bilo zgodno kad su im dolazili prijatelji svi smo bili na hrpi, sad je super oni odu u svoje sobe i uživaju, a i mi skupa s njima. S tim da smo prenjeli stari namještaj, osim kuhinje i kupaonice, i još nam puno toga fali ali polako, bit će.

    Obrati pažnju i na način grijanja najbolje je etažno, mi smo ove zime plaćali manje račune za ovaj stan koji je veći za 40 m2 od prethodnog stana (koji je imao grijanje na kotlovnicu). Pitaj i za energetski certifikat bilo bi dobro da je stan niskoenergetski, uštedjet ćeš na grijanju.

    Sretno!

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    mora pitat za energestki, jer ne bi smio bit oglas bez njega

  24. #24
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja bih podijelila par loših iskustava s novogradnjom. Mi smo kupili stan u novogradnji, cigla je, nismo morali ništa adaptirati, ali smo vrlo brzo (u roku od par mjeseci) imali problema s curenjem krova, nakon 2-3 god. u cijeloj zgradi su procurile terase koje su "krov" stanovima ispod, a nešto preko čega nikako ne mogu prijeći su mirisi iz nape, što se cijelom vertikalom uvijek zna ko šta kuha - usprkos svim onim raznim vratašcima koja ne propuštaju i slično.

    Kako se s investitorom i izvođačem nismo uspjeli dogovoriti oko sanacije krova i terasa, sve je završilo na angažiranju sudskog vještaka, sudu i sl.

    Pa bi moj savjet bio, ako se radi o manjoj zgradi (novogradnja), nekog ne pretjerano renomiranog investitora/izvođača, obavezno obiđi susjede i pitaj jesu li imali kakvih problema bilo koje vrste. Ma obiđi i ako je velika zgrada poznatog investitora, i za takve sam znala čuti krasnih bisera oko pogrešaka s instalacijama i slično. Isto tako, ako je manja zgrada, a investitor još nije prodao sve stanove, zna se desiti, ili da uopće nemaju upravitelja/predstavnika stanara, tj. uopće se ne skuplja pričuva. Ili, ako i imaju upravitelja, nekad investitor ne želi plaćati pričuvu za preostala 2-3 stana koje nije prodao - to isto možeš provjeriti, s takvim investitorom ne bih imala posla. Osobno, nikad više ne bih kupila "novogradnju", mlađu od 7 do 10 g. Pogotovo ako je fasada zeleno-siva od algi i curenja vode gdje ne bi trebala curiti, ako se ispod prozorskih klupčica vide tragovi vode jer niti tamo nisu znali napraviti utore za vodu i sl. (mojih par osobnih frustracija).

    Kako smo se upetaljali u to sa sudom, naučila sam puno o procesu, pa sam zapamtila i da je u "Što vas žulja" poznati sudski vještak za građevinu Žarko Željko rekao da se tek sad, 10 g. nakon "vala novogradnje" vidi koliko je toga zapravo loše kvalitete.


    Možda smo i mogli, ili nismo, biti pametniji, ali u tom trenutku nam je lokacija (točno ovaj kvart), zbog starih i bolesnih roditelja, jedini dolazio u obzir... a tješi me to da danas nijedna nova zgrada u mom kvartu ne izgleda ništa bolje. Krasna utjeha.

    U svakom slučaju, nemojte zanemariti te neke stvari koje naočigled loše izgledaju na zgradi staroj par godina. Neću nikada zaboraviti kad je na našem sudskom vještačenju predstavnik nadzornog organa rekao "Pa ta vaša zgrada i ne izgleda tako loše kao neke" .

    Nadam se da te nisam preplašila, to su stvari koje se daju brzo vidjeti, samo sam htjela skrenuti pažnju .
    Sretno!
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 15.04.2014. at 22:57

  25. #25
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Frendica mi je zivjela u jednoj takvoj zelenkastoj zgradi. I to je bilo strasno, jer se vlaga jako osjecala u stanu. Cesto vidim te curke oko prozora,ali ni nije jasna zgrada koja je kao zelenkasta, ili ima onako u coskovima lode onako crnu/sivu fleku.

  26. #26
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih podijelila par loših iskustava s novogradnjom. Mi smo kupili stan u novogradnji, cigla je, nismo morali ništa adaptirati, ali smo vrlo brzo (u roku od par mjeseci) imali problema s curenjem krova, nakon 2-3 god. u cijeloj zgradi su procurile terase koje su "krov" stanovima ispod, a nešto preko čega nikako ne mogu prijeći su mirisi iz nape, što se cijelom vertikalom uvijek zna ko šta kuha - usprkos svim onim raznim vratašcima koja ne propuštaju i slično.


    Kako se s investitorom i izvođačem nismo uspjeli dogovoriti oko sanacije krova i terasa, sve je završilo na angažiranju sudskog vještaka, sudu i sl.

    Pa bi moj savjet bio, ako se radi o manjoj zgradi (novogradnja), nekog ne pretjerano renomiranog investitora/izvođača, obavezno obiđi susjede i pitaj jesu li imali kakvih problema bilo koje vrste. Ma obiđi i ako je velika zgrada poznatog investitora, i za takve sam znala čuti krasnih bisera oko pogrešaka s instalacijama i slično. Isto tako, ako je manja zgrada, a investitor još nije prodao sve stanove, zna se desiti, ili da uopće nemaju upravitelja/predstavnika stanara, tj. uopće se ne skuplja pričuva. Ili, ako i imaju upravitelja, nekad investitor ne želi plaćati pričuvu za preostala 2-3 stana koje nije prodao - to isto možeš provjeriti, s takvim investitorom ne bih imala posla. Osobno, nikad više ne bih kupila "novogradnju", mlađu od 7 do 10 g. Pogotovo ako je fasada zeleno-siva od algi i curenja vode gdje ne bi trebala curiti, ako se ispod prozorskih klupčica vide tragovi vode jer niti tamo nisu znali napraviti utore za vodu i sl. (mojih par osobnih frustracija).

    Kako smo se upetaljali u to sa sudom, naučila sam puno o procesu, pa sam zapamtila i da je u "Što vas žulja" poznati sudski vještak za građevinu Žarko Željko rekao da se tek sad, 10 g. nakon "vala novogradnje" vidi koliko je toga zapravo loše kvalitete.


    Možda smo i mogli, ili nismo, biti pametniji, ali u tom trenutku nam je lokacija (točno ovaj kvart), zbog starih i bolesnih roditelja, jedini dolazio u obzir... a tješi me to da danas nijedna nova zgrada u mom kvartu ne izgleda ništa bolje. Krasna utjeha.

    U svakom slučaju, nemojte zanemariti te neke stvari koje naočigled loše izgledaju na zgradi staroj par godina. Neću nikada zaboraviti kad je na našem sudskom vještačenju predstavnik nadzornog organa rekao "Pa ta vaša zgrada i ne izgleda tako loše kao neke" .

    Nadam se da te nisam preplašila, to su stvari koje se daju brzo vidjeti, samo sam htjela skrenuti pažnju .
    Sretno!
    Par naj/naj koje smo izabrali su cca 5-10god. U jednoj zgradi nam zive frendovi pa nam je to super, a za ovu drugu budemo vidjeli da angaziramo arhitekta,pravnika 100%, a sad vidim da po potrebi i sudski vjestak bih mogao sudjelovati.
    Moram priznat da smo dobili savjet da malo posjetimo susjede, pa tak se malo raspitamo. I na prvu sam mislila da to bas i nije tak super zamisao. Kao ono mos mislit da ce sused reci da je nesto lose,i tak defakto susedu otpiliti potencijalnog kupca.
    cini se da ipak i nije tako losa na kraju zamisao

  27. #27
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nije to tako blesava ideja, mm je u svakoj od zgrada koje smo mi gledali, išao ili kod susjeda, ili kod predstavnika stanara. Samo, u našoj zgradi većina stanova tada nije bila prodana, ili nisu još bili useljeni, pa smo mi imali samo jednog susjeda za pitati, koji taj tren nije imao ništa za prigovoriti.

    Za stanove koji su se prodali poslije naših, jedna susjeda i ja često kažemo da smo im trebali ići nešto reći, ali to bi zbilja bile sulude situacije, da smo napravile - da osluškujemo kad investitor pokazuje stan i upadamo mu s kupcima. Da su ti novi stanari došli nešto nas pitati, možda i ne bi kupili stan koji jesu.

  28. #28
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    kad kupujete novogradnju ne vjerujte tlocrtima s ucrtanim namještajem. nije rijetkost skelirati krevet, stol, pa čak i kuhinjske elemente da bi izgledalo kao da stanu u neku sobicu (ravnalo u ruke i sve izmjerite prije kupnje). ili još bolje, izrežite si namještaj koji želite od kartona (ali u pravom mjerilu) i pomičite ga po tlocrtu (apricot ne želim ti ukrasti posao, samo mi se čini kao nešto što svatko može doma raditi bez bilo kakvog programa) dok ne vidite stane li i kolika je udaljenost između elemenata. isto tako, ako vidite da svaka soba ima dvije utičnice pomislite na čemu je investitor još štedio.

  29. #29
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    mamitzi, dala si najpraktičnije moguće savjete

    to je to što stalno govorimo

    projektanti nerijetko ucrtavaju krevete 180x70, blagovaonički stol 60 x 100, ormare 40 x 80... kako bi izgledalo da u stanu ima puno mjesta
    ali, u stvarnosti - nema
    ti izrezuješ od kartona, ja ljudima slažem kutije kako bi dobili dojam prostora koji neki dio namještaja zauzima

    spavaće sobe rade 290 širine, ucrtaju krevet od 200 (a nikad nije 200, jer mora biti i konstrukcija) i plitak ormar... i čovjek misli kako može proći
    a u stvarnosti od ormara do kreveta ostane 20 cm

    jako lažu
    i jako kradu
    i mene često sram struke

    investitori na račun kvadrata smanjuju debljine zidova i slične budalaštine
    a arhitekti crtaju kako ne bi ostali bez posla

    zato, sve provjeriti

  30. #30
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Evo što bi meni bilo bitno

    kvart
    Da ja kupujem stan pazila bi prvo i osnovno na kvart.
    Da mogu autom izaći iz kvarta kroz najmanje dva različita pravca bez da napravim ekstra 5+ km (npr kod mene je na jednom pravcu je velika crkva s nedostatnim parkiralištem i ogromnom pastvom i svaku nedjelju je živi užas ući ili izaći na taj kraj )
    Da je javni prijevoz blizu i zadovoljavajuće često prometuje (ne svakih 1 sat i sl).
    Da ima "sve" relativno blizu (školu, vrtić, parkiće, kafić, dućan, slastičarnu, ambulantu,...)

    zgrada
    Da nema velika prometnica (buka, zagađenje) u blizini nego da je po mogućnosti u unutrašnjosti kvarta, idealno pri kraju neke slijepe uličice.
    Da nema veće ceste između stana i škole.
    Da ima dosta mjesta za parkirati u blizini (kad dođu gosti, kad imaš drugi auto u obitelji i sl.) u svako doba dana, čak i ako uz stan dolazi parkirno mjesto.
    Da nisu druge zgrade preblizu, niti da je u blizini neki izvor buke (kafić, veliki dućan zbog kamiona i sl). Ako nema zgrade pored te da je to onda pored službeni gradski park (a ne privatna parcela) pa da ne može niknuti nova zgrada pod prozorom.
    Da zgrada nije prevelika (s previše stanova) jer u slučaju problema je jako teško dobiti da se složi većina stanara oko neke odluke.
    Provjeriti malo situaciju u zgradi - da li ima "ludih" bučnih susjeda i sl (malo se raspitati).

    pozicija stana u zgradi
    Da je prvi-drugi kat (ev. visoko prizemlje ako je dovoljno visoko) ako nem lifta, ali idealno da ima lift, onda može i viši kat, ali ne zadnji.
    Da je stubište dovoljno široko (ili da ima teretni lift) da možeš namještaj jednostavno donijeti do stana.
    Da nije ispod stana prolaz (zbog gubitka topline) i općenito da stan nema skoro sve zidove vanjske - opet zbog gubitka topline.

    stan
    Idealno je minimalno dvostrano osvijetljen (ako je veći), i to da je dnevni boravak na bučniju stranu a spavaći dio na mirniju stranu. Nikako da dnevni dio gleda na sjever jer je zimi premračno za moj ukus.
    Da direktno ispod prozora nije kontejner sa smećem ili ispušni dimnjak pekare, restorana i sl.
    Da je moguće ući u stan i otići u spavaću sobu ili kupaonu bez da moraš proći kroz db/blagavaonu i pozdraviti eventualne goste.
    Da se niti u jednu sobu ne ulazi iz drugih soba (pogotovo ne iz db).
    Da ima mjesta u hodniku za veći ugradbeni ormar, kao i u spavaćoj sobi.
    Da ima dva wc-a ako je veći, plus jedna kupaona po mogućnosti u "privatnom" dijelu stana (drugi wc može u kupaoni).
    Da su kuhinja i db spojeni (idealno polu-spojeni šankom), i da imaju dovoljno kvadrata da stane i blagavaonski stol i normalni trosjed i da ima razumno dugačak ravni zid u koji ne tuče direktno svjetlo (znači ne nasuprot prozora) i na koji stane tv, neka polica i sl a da je kauč dovoljno udaljen od tv-a.
    Da su svi ili većina pregradnih zidova nenosivi (nikad ne znaš kad ćeš htjeti promijeniti raspored, ili ako ćeš prodavati što bi potencijalni kupac htio za raspored).
    Stolarija ako je već ugrađena trebala bi imati komarnike i one ugrađene mehanizme za rolete (ne da strše van)
    Da se može bez problema ugraditi klima (da se imaju gdje staviti rashladni uređaji i provući logično instalacije)
    Da je zadovoljavajuća zakupljena snaga struje i da nisu svi glavni potrošači na jednom osiguraču pa da ne možeš uključiti vešmašinu dok radi suđerica i pećnica i slične gluposti. (Netko je već napisao i da treba paziti da ima dovoljan broj utičnica i na svim zidovima - inače treba razvlačiti struju - štemati zidove, gipsati, gletati, farbati..)
    Idealno ima i neku malu sobicu za glomazne stvari s kojima ne znaš što bi.
    Treba imati i spremište u podrumu za stvari koje trebaš sezonski (bicikle, skije, krovnu kutiju i sl)
    Treba biti predviđeno mjesto za bicikle u zgradi.
    Koliko je komplicirano dobiti u stan nekog kablovskog operatera, brzi internet i sl.
    Zvučna izolacija treba biti zadovoljavajuća - a ne da najmanji zvuk iz susjednog stana se čuje kao da ti netko upravo skače iznad glave.
    O grijanju mi je teško nešto napisati, većina danas voli etažno plinsko zbog bolje kontrole troškova no ja osobno preferiram toplanu i centralnu kotlovnicu s neograničenim izvorom tople vode
    Bonus: prozori u kuhinji i kupaoni.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 16.04.2014. at 13:00

  31. #31
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    ...i onda je svizac...

  32. #32
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    ...i onda je svizac...
    A gle. Ovo je ono sto trazim. Ne kazem da ne treba ponekad napraviti kompromis. Ali kad pomislim na kredit iducih 20 godina i 100.000+ eurica, vise mi se ne cini tako nerazumnim

  33. #33
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Što meni rekao jedan poznanik kad sam počela nabrajati svoje uvjete: ne'š ti nikad kupit stan!

    Šalu na stranu - prvo osnovno i najvažnije, kao i kod svake druge kupovine je da ti se stan svidi, da ti se sviđa.
    Naravno, uvjeti su važni, posebno čisti papiri, ali ja sam u svojoj dugotrajnoj potrazi za stanom naišla na stanove koji su ispunjavali većinu uvjeta na papiru, a jednostavno mi se nisu svidjeli, pa čak niti sada uopće ne znam objasniti zašto. Isto tako stan koji sam na kraju kupila nije zadovoljavao brojne uvjete koje smo imali, i kad sam ga vidjela na papiru odustala sam bila od kupnje, pa sam promijenila mišljenje kad sam ga ipak otišla vidjeti uživo, jer mi se jako svidio prostor.

  34. #34
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    MM i ja smo kupili stan u izgradnji. Ima gotovo sve pogodnosti koje su ranije navedene, prvi sprat, trostrano orjentisan, obdaniste na 30 a skola na 70 metara bez ceste koja nas dijeli, super lokacija za nas gradic. Ipak, kad je zgrada zavrsena a mi birali namjestaj, ispostavilo se da je jako nezgodan za namjestiti jer su na dvije spavace sobe na suprotnim uglovima zgrade postavljeni ugaoni prozori dvostrano orjentisani. Ulazna sobna vrata su smjestena dijagonalno od prozora i otvaraju se skroz do zida te nema mogucnosti za ugradjivanje americkih plakara. Iako su prostorije prostrane, dosta namjestaja se moralo raditi po mjeri. Kako je to finansijski znacajna stavka, obratite paznju i na ovaj detalj.

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ovo s prozorima se nije moglo vidjeti iz nacrta?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 26.04.2014. at 20:16

  36. #36
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    naravno da je
    ali ne znaju svi čitati tlocrte

    čak i ako znaju, teško je primijetiti razliku između 50 i 60 cm
    a 60 je potrebno za uobičajeni ormar

  37. #37
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Uz sve što ste navele moj bi morao imati špajzu.

    Nevjerovatno koliko mi fali, čak i u velikim kuhinjama.

    Kad sam stavila na papir ispada da bi mi mala razlika bila u gradnji kuće i kupovini stana kakvog želim (min. 100m2, dobra lokacija, zadovoljavajuća gradnja...).

    Tako da ću se u budućnosti prije odlučiti za gradnju nego za gotovo.

    Hoću reći, nadam se da ću doći u priliku da biram.

  38. #38
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Apricot, sad kad pričaš o tome sjetila sam se da sam počela viđati nekakve mini ormare, izgledaju mi kao čokolada od 80gr umjesto 100.

    Ne vjerujem da išta stane u njih :/

  39. #39
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    e, baš tako
    na tlocrtu sa umanjenim namješrajem izgleda kako u spavaću sobu stanu i krevet i ormari i komoda... a jedva da stane pravi krevet

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    nama je na kraju ispalo kao trampolini,

    kada smo našli donekle zadovoljavajući stan,
    ispalo je da za te novce možemo napraviti kuću s okućnicom,

    što na kraju i jesmo

  41. #41
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa je
    i mi smo napravili veliku kuću koja nas je koštala 70000 eura
    imamo ogroman stan
    za taj novac smo u to doba mogli kupiti 40 kvadrata ničega

    ali, zato nismo u gradu
    što se sada pokazalo kao veliki nedostatak
    koji će postajati sve veći

  42. #42
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    mi isto zivimo na selu u kuci, u velikom prostoru, zivot u autu nam je normalan. za sd sve dobro funkconira, no sto ce biti kad klinci odrastu i krenu u srednju ne znam. za faks ne brinem, mogu zivjeti u gradu, no ko zna mozda ce studirati i negdje drugjde a ne u ZGB, a mozda uopce nece studirati.

  43. #43
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    pa je
    i mi smo napravili veliku kuću koja nas je koštala 70000 eura
    imamo ogroman stan
    za taj novac smo u to doba mogli kupiti 40 kvadrata ničega

    ali, zato nismo u gradu
    što se sada pokazalo kao veliki nedostatak
    koji će postajati sve veći
    Ma kaj niste u gradu, samo niste u centru. I budi sretna.
    Klinci iz tvog kvarta normalno su išli u srednju u moj kvart bliže centru.
    Jedino ti je problem sada u osnovnoj.

  44. #44
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ja sam, odabravši život na "selu" (ovo u stvari nije ni selo ni grad), bila spremna na lokalnu školu i razvažanje.
    Ali sam i svjesna da neke aktivnost otpadaju, tipa plivanje, mačevanje, ples...

    U srednju će putovati autobusom, oko 45 min u jednom smjeru, i zapravo ne vidim problem u tome.

    Aliorganizacija života postaje kompliciranija, istina.

  45. #45
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Hehe, jeste se vidjelo, vidjelo se i u izgradnji, meni se ugaoni prozori bas svidjaju, ja nisam obratila paznju na poziciju vrata, blesa. Srecom, sobe su dovoljno prostrane da se mogu fino srediti, samo eto bez americkih plakara

  46. #46
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Kucaaa oooo daa!
    Mi cak imamo i nacrt gotov. Ajme predivna je kuca! Tocno sve znam,di, sto i kako... Mjere...
    Ali,ali,ali... Traze nas lokacijsku za cesu pa da ne vjerujes!! I to bi cak rjesili, ali onda ide zamjenska hipoteka koje nemamo.
    I tako smo dosli do stana. Nasa arhitektica kad je vidla kako smo nacrtali nacrt je rekla da smo skroz ludi! I imala je minimalne preinake. Eno ga urudzbiran i ceka neka bolja vremena!

  47. #47
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    stavi nam tlocrt

  48. #48
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ma kaj niste u gradu, samo niste u centru. I budi sretna.
    Klinci iz tvog kvarta normalno su išli u srednju u moj kvart bliže centru.
    ne kužim pa srednja se ne odabire po lokaciji nego po programu, inače isšla sam u srednju koja je bila u to doba a i sad najdalja škola u zagrebu računajući od moje kuće ( a imala sam srednju na 50 koraka od kuće, osnovna je bila 1.5km), trebalo mi je više do škole, nego curi koja je putovala iz Marije Bistrice.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    a nama je opet odlazak na periferiju
    bila prednost,

    ma neće biti sve veći problem apri
    još malo pa će se sami razvoziti

  50. #50
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ma kaj niste u gradu, samo niste u centru. I budi sretna.
    Klinci iz tvog kvarta normalno su išli u srednju u moj kvart bliže centru.
    Jedino ti je problem sada u osnovnoj.
    manje me boli briga za školu
    više za izlaske
    u školu se ide u normalno doba
    ali van se ide u svako doba

Stranica 1 od 15 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •