Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: 16 mj. i ne hoda

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    655

    Početno 16 mj. i ne hoda

    Kad je vrijeme da se zabrinem? Ima 16 mj. i hoda uz namještaj, diže se sam, ali je sav naopak od prvog dana. Dakle, posjeo se s 10 mj. iz položaja dok je ležao na leđima, odnosno napravio je trbušnjak i tako sjeo. Ono normalno posjedanje iz položaja četveronoške ulovio je prije cca mjesec i pol, puzao nikad nije i zapravo uopće ne kuži taj položaj. Ako ga stavim na trbuh ni ne pokuša se dignut u četvernoške položaj već se obično okrene na leđa i sjedne pa se onda primi za nešto i digne. Hoda isključivo uz nešto. Nema šanse da se pusti čak niti za jedan korak. Dakle, nije nepokretan, nije lijen, nije nezainteresiran, ali je definitivno naopak Bio je malo veća beba pa sam ja (a i pedijatrica) mislile da malo kasni i zbog toga - 10 kg sa cca 8 mjeseci. Sad ima 11 kg i 16 mj.
    E sad oko nas svi u toj dobi hodaju i bitno su samostalniji od njega. Nije da sam zbog toga pod nekim preveliki stresom i jasno mi je da neka djeca brže savladavaju, neka sporije...ali sad se već pomalo pitam - je li vrijeme da se brinem...jer ja ga svo vrijeme puštam da lovi svoj tempo, nisam ga nigdje vodila osim našoj pedijatrici koja je fakat okej, a on stvarno nije napredan Istina bog, priča bitno bolje nego njegov brat u toj dobi pa možda mu je taj dio mozga 'zaposleniji'

  2. #2
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    A kaj napravi ako ga uzmeš i postaviš usred sobe da stoji?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    655

    Početno

    stoji i ne pomiče se

  4. #4
    IvanaR avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    427

    Početno

    Koliko znam samostalno prohodavanje se toleriše do 18 meseci, tako da imate još fore. Moj sin je vežbač. Sećam se da smo u tom razdoblju kad je hodao postranice držeći se za nešto ga stimulisali da menja pravac hoda za 90 stepeni. Takođe je od pomoći da vežba da se npr drži levom rukom za krevet, pa da ispruži desnu i uhvati se za stolicu i pređe do nje (nadam se da shvataš, objašnjenje mi je ). Vežbali smo i penjanje na npr tvrde jastuke, tu mora da se osloni na prave ruke, digne jednu nogu i kolenom se osloni na jastuk i tako se digne. Nakon te faze postraničnog hoda sledi hod u napred uz pridržavanje, to može da vežba tako što će da gura neku kutiju ili stoličicu po sobi. Guralice sa točkovima su nama bile malo nezgodne jer su bežale. Nakon toga ide slobodan hod. Čisto da ti dam neki vremenski okvir, moj klinac se podigao na noge sa 18m, a samostalno prohodao sa 21m.

  5. #5
    zmajica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    700

    Početno

    Točno.
    Do 18 mjeseci je normalna dob za prohodavanje, tak da još nemoj paničariti.
    Njima je dovoljno i 2 dana da čuda naprave
    A i malo je veći/krupniji, možda time i karakterno "ziheraš", tak da ga pusti i "slušaj" bez forsanja, jer može se prepasti i postati još nesigurniji...
    Mudrica je to malena, zna čovac da će se nahodati u životu, pa ne žuri

  6. #6
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Evo bas mi mama prica danas da je prohodala sa oko 17mj, ako ti ista znaci bila je uvijek među najboljima na tjelesnom mozda je bebo samo oprezan


    Sent from my RM-914_eu_croatia_419 using Tapatalk

  7. #7
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ustaje li sam, ili se podize uz drzanje?

    Pitam zato sto je to bila zadnja karika koja je nedostajala mojem sinu. Prohodao je samostalno sa 16 mjeseci, isti dan kad je prvi put ustao nasred sobe. Inace je hodao pridrzavajuci se za neciji jedan jedini prst od prvog rodjendana. I super je odrzavao ravnotezu, koracao.... racunam da nije htio hodati sam jer nije znao sto bi napravio da negdje padne, a da se nema za sto uhvatiti.

    Inace nije neurorozican, nije prijevremeno rodjen... velik je i jak. (81.5cm/12kg sa 16.5 mjeseci)

  8. #8
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Cisto da cujes da ih ima jos, moja je bas prohodala sa 17 mjeseci, sa nekih 16 i pol mjeseci po korak dva. Bio je to dugotrajan proces. Isto sam brinula, vec nas je pedijatrica slala dalje ali se pokazalo da nije bilo potrebe. Inace je dosta visoka i velika bila za svoju dob i jaaaako oprezna pa joj je valjda i duze trebalo. Inace nije imala nikakve dijagnoze i sve je vise manje islo svojim tokom, samo sporije. I danas nije motoricki na razini svojih vrsnjaka.

  9. #9
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa mislim da će dijete koje stoji i hoda uz namještaj sasvim sigurno samostalno prohodati, i da je to pitanje dana.
    Ako vidite da je motorički nespretniji forsirajte igrališta, sprave i kasnije sport.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    M. je prohodala s 18 mjeseci +6 dana. Mjesecima je hodala uz namjestaj, i sto ovako, gdje je postavis, tu stoji. Al joj ne pada na pamet da mrdne.
    Salili smo se da ce prije naucit citat nego prohodat, jer je prije tih 18mj, s druge strane, naucila sva slova.

    Ali se ni mi ni fizioterapeut nismo zabrinjavali jer je sve faze uredno odradila, samo malo kasnije od drugih.

    Ona je motoricki spora (fizioterapeutova definicija) i povrh toga strasan ziheras.
    I, nije da kritiziram vlastito dijete, ali ona je za neke stvari jednostavno lijena.
    Nije htjela samostalno hodati vise od 50 metara do iza trece godine (i 20-ak kila). Samo bi stala pred taju, rasirila ruke i sklopila facu. A tajo , ne budi lijen...

    Sjecam se da su nam ljudi stalno govorili kao vidjet cete kad propuze, kad prohoda, kad protrci...a ona samo sjedi po citave dane na guzici i lista slikovnice.

    I kasnije je motoricki sve islo sporije, tek sa ca 4-4 i po godine pocela bas onako zapravo trcati (obje noge u zraku u isto vrijeme), skakati s dvije noge...
    I stalno smo je vodili na penjalice i slicno. Ziherasica se svake u pocetku maltene bojala, i danima razradivala strategije kako da ih osvoji, sve jednu po jednu. Na one koje bi "prokuzila" bi poslije rado isla.
    Najveci napredak vidim otkako je dosao pas, trci, skace uz njega i po prvi put je ne treba puskom tjerat u setnju.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Moj E. je rođen početkom kolovoza 2001. a prohodao je tek oko Božića 2002.

    Vjerojatno za to kasnije hodanje postoji neko obrazloženje. MOj sin je rođen mjesec i pol prije termina, s niskom porođajnom težinom i to ga je uštopalo. Puzao je od godine dana, nekako smiješno na jedno koljeno, ali kad je prohodao, bio je zapravo prilično siguran i spretan. ALI on je govorio jako rano, počeo je prije godine dana, a s godinu i pol već je trkeljao kratke rečenice. Jedan iskusni prijatelj rekao mi je da klinci u toj dobi rade ILI jedno ILI drugo - neki prije progovore, a drugi prije prohodaju, jer im je previše energije potrebno da savladavaju jedno i drugo paralelno. Nije to nikakvo čudo. S vremenom se to sve ujednači...

    S druge strane, dogodi se to i zdravoj djeci - dovoljno je da padnu i da se preplaše, pa se početak samostalnog hodanja pomakne čak i za 2-3 mjeseca dok dijete ne povrati sigurnost. Isto, nije svejedno koje je godišnje doba - ako klincu vrijeme puzanja upadne u zimsko vrijeme, možda mu to neće biti ugodno ako je pod hladan (štajaznam) i sve tako...

    BUdući da pedijatar ne vidi dramu, djetetu po svoj prilici samo treba još vremena...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    i moja starija kćer je kasno prohodala, isto nije puzala, i prvo se
    okretala na leđa, dakle razvoj prilično sličan,
    mislim da je samostalno prohodala sa 17 mj,

    i sama priznaje da joj tjelesni nikad nije bio omiljen predmet

  13. #13
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Vjerujem da su ta motorička kašnjenja posljedica nekog sitnog moždanog "oštećenja" pa dijete koje je u prilici da ga pogleda fizijatar, bude upućeno na vježbe te tako "izbrusi" taj nedostatak, a ostali malo kasnije dostignu vršnjake uz eventualne posljedice u vidu "lijenosti", "trapavosti" , "nespretnosti" i sl.
    Fizijatri vole reći da nema lijenog djeteta, nego samo onog koje nešto (još) nije u stanju izvesti.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Fizijatri vole reći da nema lijenog djeteta, nego samo onog koje nešto (još) nije u stanju izvesti.
    Poznata mi je ta izreka, ali ova moja je bas lijena. Za hodanje pogotovo. Ta se iznosala u svim mogucim nosiljkama do besvjesti (moje). Buggyboard obozava.
    Sve do nedavno je protestirala ako bi bilo gdje krenuli pjeske, a ne biciklom (velikim, gdje se seficu vozi u sjedalici).
    Kukala cim joj postane imalo dosadno u setnji da je njoj predalekooooo.

    Jedino nije lijena na jeziku, do jutra bi se raspravljala.

  15. #15
    artep avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    276

    Početno

    Pozdrav,
    evo da se i mi prijavimo propuzali rano sa 7 mj. sada imamo 13.5 mj i još hodamo uz namještaj!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    655

    Početno

    zapravo su mi baš trebala sva ova vaša iskustva. i sad sam ipak malo mirnija netko me pitao diže li se sam. ne, ni to ne radi onako kako treba već se diže uz nešto. znači primi se rukama za prekrivku na kauču pa se uz to diže, a ne onako s nogicama. inače, dosta smo vani (imam i starijeg klinca od 4,5 god) pa je puno u parkiću, ali i tu nije nešto ludo zainteresiran za sprave. mislim da je on zapravo, kao što većina i zaključuje, ziheraš, a uz to jednostavno neke stvari nije u stanju napraviti pa ga to dvoje u kombinaciji usporavaju. on je rođen tri tjedna ranije od termina, bio je na zadak i rođen je na carski pa je moguće i da tu postoji neka 'greška' zbog koje malo sporije sve lovi. no kreće se...to je ipak najbitnije. danas je čak i samostalno ulovio dijagonalu kutne, znači bez držanja za išta nekih 5-6 koračića i onda se čak i okrenuo za 180 i vratio istim smjerom

  17. #17
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Beba prohoda kad napravi 2 koraka bez držanja. Znači da je tvoj sin itekako prohodao.
    To što ne želi hodati bez držanja, je posve normalno i može trajati mjesecima. Pa, malecki je, ima vremena za sve.
    Moji su počeli puzati tek nakon što su prohodali, znači napravili tih prvih samostalnih dva-tri koraka. Glavno da su se kretali, malo hodaju, pa se spuste u puzanje, pa opet se dignu, korak, dva, pa na guzu se povlačiti po podu, ma svakako.
    Od godinu do dvije imaju "pravo" kretati se svakako, i voziti koliko žele.
    Tek nakon dvije godine, hodanje postaje nešto što služi za doći od jedne do druge točke.

  18. #18
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Sad bi poznati fizijatar rekao da je dijete prohodalo ako je napravilo 11 koraka .
    (zašto baš 11, nikad nisam shvatila)

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Do deset brojiš, a dalje ti nije bitno... valjda.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    655

    Početno

    je meni je isto ostalo u pamćenju tih 10-11 koraka pa od toga polazim. i vjerojatno ne bi ništa rekla da on svaki dan napravi 3 koraka, ali zna proći i po tjedan dana između par koraka. u svakom slučaju - čekam dok mu ne klikne

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    2

    Početno

    Ljudi dodju po savet jer su zabrinuti, a ti lupas da djeca imaju ostecenje mozga koje fizijatar izbrusi?!! Ma nemoj... Jos da su moguce eventualne posledice?! Svako ima pravo na svoje misljenje, ali pre nego sto to kaze mora zaista misliti. Svako dete se razvija svojim tempom, a dali ima razlog za zabrinutost posle 18 mjeseca, to moze samo pedijatar reci. I ta granica od 18 mjeseci se ne sme shvatiti bukvalno, svako dete je prica za sebe.

  22. #22
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Nakon skoro 7 g. pokušat ću malo bolje misliti, ali kad prođeš pedesetu, bojim se, nema puno mogućnosti za napredak. A i baš sam se naručila kod fizijatra...

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon skoro 7 g. pokušat ću malo bolje misliti, ali kad prođeš pedesetu, bojim se, nema puno mogućnosti za napredak. A i baš sam se naručila kod fizijatra...
    Eto, oko necega se ipak mozemo u potpunosti sloziti. Zelim svu srecu... fizijatru!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •