Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: prosireni pijelon bebe u trudnoci

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Postovi
    1

    Početno prosireni pijelon bebe u trudnoci

    pozdrav mame, u 20 tjednu trudnoce na uzv je otkriven prosireni pijelon lijevo, nazalost do 23 tjedna se povecao, molim vas vasa iskustva

  2. #2
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Meni su pred kraj trudnoce rekli da je bebi pijelon prosiren, da treba partiti. Odmah po rodjenju dijagnosticirana je fimoza, 3 dan zavrsili na hirurgiji... Uglavnom, maleni se namucio, nije mogao piskiti, a nisu htjeli tako malog da operiraju... Na kraju je sve zavrseno kad je imao 20-tak dana, zakljucak je bio da nije mogao piskiti pa otuda uvecanje

  3. #3
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Evo mog iskustva: u 19. tjednu na 4D UZV uočeni prošireni pijeloni na oba bubrega. Kako mi je ginekolog rekao da u toj fazi to ništa ne znači, jer se mogu povući do kraja trudnoće, do samog kraja nisam ni pitala (jer sam bila već dovoljno uspaničena pa nisam htjela i zbog toga brinuti prije svakog UZV-a). Na zadnjem ultrazvuku prije poroda rekli su da su pijeloni i dalje prošireni i stavili napomenu pedijatrima. Dečko se uredno popiškio kad je rođen (CR), u rodilištu su mu napravili dva UZV bubrega i dali savjete za dalje. Uglavnom, bile su tri opcije: refluks, mehaničke smetnje ili ništa od toga (tj. opcija da će se riješiti samo od sebe).
    Ultrazvučnom cistografijom smo isključili refluks, dinamičkom scintigrafijom su potvrđene smetnje, tj. suženje pijeloureteralnog vrata koji mokraću odvodi iz pijelona u mokraćovod (pretrage su rađene kad je imao mjesec dana). Preporučeno je praćenje UZV-om svaka 3-4 mjeseca i jednom mjesečno kontrola urina i urinokulture. Rečeno je i da se većina tih suženja sama "sredi" rastom bubrega. S desnim je ubrzo tako i bilo, s pet mjeseci na kontroli desni je pijelon uredne veličine, lijevi se upola smanjio, ali je još uvećan i pratimo ga.

  4. #4
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Moje iskustvo.
    Negdje oko 22tt.je ginic na 3D vidio povecani pijelon. Sva sam bila u panici jer mi je odmah receno kako bih to moglo znaciti da ce beba imati neke poremecaje. Buuhaaa! Kako je taj dok,bio zamjena mom ginicu, kad sam dosla kod svog,on je samo slego ramenima. Kao da je to znao i vidio,a nije mi rekao. Ali da se nista ne brinem, da on prati. Slijedeci uzv opet nema mog ginica vec idem u bolnicu. Gdje mi dok,kaze isto sto i prvi. Da je pijelon nesto narasao, i da moze ukazivati na anomalije bebe.
    Komentar moga muza je bio, a sta sa onim ljudima rodenim bez jednog bubrega? Kakve oni imaju anomalije?????
    Plavusaja, govorim ti ovo samo zato da ne padnes u depru, kao sto sam ja nakon tih rijeci!

    Onda sam nazvala svoju sestricnu u njemackoj, koja je ginekolog. I kaze ona meni ovako...
    U 90% kod muske djece, na desnoj strani!
    Medicina nema jos uvijek dokaza zasto se to dogada!! Osim one da se beba ne ispiski do kraja!
    Budi i moras biti koncentrirana i kad se porodis prati da li je beba piskila!
    Trazi nakon toga UZV!
    U Njemackoj se tolerira do 12mm, a kod nas 10mm velicine.

    Tako je i bilo, moj sin je uspio zapiskiti i mene i babicu, a Uzv je bio savrsen nakon toga! Ujedno prvi i zadnji koji smo radili!

  5. #5
    Tinich_ avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    211

    Početno

    Kod mene je u 30 tt dr napisala diletacija lijevog pijelona, nakon toga do poroda nitko vise nista nije pisao niti pitao. Da bi sa 4 mj zavrsili na pedijatriji s prvom urinoinfekcijom. Radili smo uzv bubrega di se vidjelo da nesto nije u redu, napravili ultrazvucnu cistografiju di je potvrdjeno da nema refluks nego samo prosiren kanalic. Prije cjepljenje obavezno urinokluturu i urin provjeravati i to je sve.

  6. #6
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    I kod nas jučer na pregledu ustanovljeno proširenje pijelona i uretre. Mjere nisam dobila ali dvoje dr-a je pregledavalo i pregledavalo pa pretpostavljam da je dosta uvećano za ove tjedne trudnoće (16+4)
    Da, rekli su da se uglavnom radi o dječacima a kod nas je curka. Za dva tjedna opet pregled da vidimo u kojem smjeru idemo.

    Jedino me trenutno tješi to što je drugi bubreg b.o.
    Sinoć nisam oka sklopila sa "što ako".
    Ufff

  7. #7
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj Majuška prvotno napisa Vidi poruku
    I kod nas jučer na pregledu ustanovljeno proširenje pijelona i uretre. Mjere nisam dobila ali dvoje dr-a je pregledavalo i pregledavalo pa pretpostavljam da je dosta uvećano za ove tjedne trudnoće (16+4)
    Da, rekli su da se uglavnom radi o dječacima a kod nas je curka. Za dva tjedna opet pregled da vidimo u kojem smjeru idemo.

    Jedino me trenutno tješi to što je drugi bubreg b.o.
    Sinoć nisam oka sklopila sa "što ako".
    Ufff
    Si dobro vidla da nisu upisali mjere?

  8. #8
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Cure bit ce,mora biti sve ok

  9. #9
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Si dobro vidla da nisu upisali mjere?
    yup, nema mjera
    Radi se o Viliju pa vjerujem da znaju kaj rade

  10. #10
    Tinich_ avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    211

    Početno

    Dosta cesto se desi da na porodu bude sve ok, sve ovisi o mjerama, i koliko brzo raste.

  11. #11
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Na pregledu sa 19 tj. vidljivo su uvećani cijeli bubreg i kanal do mjehura. Pretpostavka je da će, ako nastavi ovim tempom, bubreg do kraja trudnoće atrofirati.
    Dobila sam preporuku da se javim u Petrovu radi kontrole i dogovora za prenatalnu i postnatalnu skrb.

    Molim ako netko ima iskustva, savjete ili preporuke vezane za pedijatriju/nefrologiju u Petrovoj, Rebru i Klaićevoj neka mi se javi. Thanks

  12. #12
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    majuška, baš mi je žao i nadam se da će sve biti ok!

    nemam što pametno reći, na žalost, ali me jako rastužuju činjenica da toliko toga može krenuti nekim drugim putem...

    još jedno, stvarno se nadam da bude se na kraju sve riješilo...

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Bas me cudi da dr u"Viliju" takvu stvar ne notiraju..
    Moj sin je roden s obostranim najvisim stupnjem refluksa,kad smo nakon lutanja po bolnicama zavrsili kod prof.Cvitkovic odmah je trazila na uvid te mjere prenatalnih uzv. Rekla je da joj olaksava diagnozu podatak u kojem je tj.trudnoce zabiljezeno prosirenje pijalona i kako se dalje mijenjalo...

  14. #14
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    e sad, nisam dr pa ne znam ali kod nas nije samo proširenje pijelona. Iz tog bubrega ništa ne odlazi u mjehur, naprosto je dole začepljenje.
    Cijeli bubreg je trenutno cca 1 cm veći od drugog bubrega.

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Ja bih na tvojem mjestu srocila upit s dosad poznatim podacima profesorici Cvitkovic osobno i poslala ga na mail koji je na web stranicama njezine poliklinike Helena. Profesorica je jako zauzeta ali uvijek spremna usmjeriti. Mozda mozes nesto sada poduzeti,ili barem imati razraden plan sto cete i kamo odmah po rodenju..

  16. #16
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Potpis na Sony, prof. Cvitković će sigurno odgovoriti.
    Majuška, nadam se da će biti sve u redu

  17. #17
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Hvala puno cure

    Javit ću se dr. C. u Helenu svakako.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    79

    Početno

    Ja sam drugu trudnoću kontrolirala kod dr Kosa u Ginekodu i on mi je sa 17 tjedana trudnoće utvdrio proširenje lijevog pijelona kod bebe i pretpostavio dvostruki odvodni sustav.
    Ja sam se pred kraj trudnoće dogovorila za konzultacije kod dr Cvitković i ona je napisala pismo preporuke za pedijatre na sv Duhu i oni su dijete po njenoj preporuci odmah stavili na profilaksu i napravili uzv. Iz rodilišta smo pušteni treći dan, a već četvrti smo bili u Heleni kod dr Cvitković i tamo smo na kontrolama već skoro dvije godine.

    Moja najtoplija preporuka ide za dr Cvitković i dogovore s njom jer znam slučajeve da su bebe odvajali na neonatalogiju i slali na Rebro jer nisu znali što bi. Samo iz tog razloga sam ja već u trudnoći dogovorila da dr Cvitković odmah preuzme moje dijete

    Još bih htjela napomenuti da se mom djetetu kad se rodilo proširenje jako smanjilo i naknadno je potvrđena dijagnoza dvostrukog odvodnog sustava
    Posljednje uređivanje od dixie : 30.05.2014. at 16:29

  19. #19
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Hvala dixie na napisanom iskustvu! U utorak idem na uzv sa 22 tj. pa ću vidjeti kakva je situacija a nakon toga se javljam dr. Cvitković.

    Drago mi je da sve ide OK kod vas

  20. #20
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Majuska ~~~~~~~

  21. #21

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    2

    Početno

    @Majuška, zanima me kako je kod Vas završilo to sa proširenim pijelonima? Naime, kod nas su isto prošireni, proširen je i uretar, 26 tj trudnoće. i isto je curica!
    hvala

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    1

    Početno

    Da li je opće više tko aktivan na ovoj temi?
    Naime mi imamo isti problem, 21 tjedan obostrano proširenje pijelona,curica je u pitanju.
    Bila bih zahvalna ako netko od mama tko je već prošao kroz sve to napiše svoje iskustvo.

  23. #23
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    pozdrav, sorry, nije me bilo neko vrijeme na forumu I nisam pratila ovu temu
    Sutra se javim detaljnije jer je sad prekasno ali pamtim

  24. #24
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    joj, mrzim ovaj pretraznik
    nis ne mogu naci, grrr
    di ste ono pisale koliki su bili pojeloni?
    kod nas je jedan navodno povecan pa sad trazim informacije...dok ne odem na jos jedan detaljniji uzv

  25. #25
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Ginger koji si tt i kolko je veliki?
    Mi smo imali. Tj.oni svi troje. Mala najvise... na oba i pred porod jedan je bio oko 10mm a drugi 12mm.

    Spontano se povukli nakon rodenja. Uzv raden odmah u rodilistu

  26. #26
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    sutra punih 27 tt
    kaze da je 58
    drugi je ok
    do sad nitko nista nije vidio
    u ponedjeljak idem na jos jedan uzv

  27. #27
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Ginger ideš kod dr. R na taj uzv?

  28. #28
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Aha
    Zasto?
    Posljednje uređivanje od Ginger : 27.01.2017. at 20:58

  29. #29
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    To je mjera bubrega ili pijelona?

  30. #30
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Samo pitam, tako, pravi izbor za drugo mišljenje [emoji6]

  31. #31
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    koliko sam skuzila pijelona moguce sam i u krivu
    al cekam pon i malo bolji uzv, ovaj nije bas najnoviji
    zuta koliki je tebi bio?
    al kazem, nije dizala frku, samo da treba pratiti
    mislim, ja se uopce ne kuzim u problematiku, nisam ni znala sto pitati osim je li veliki problem i trebam li jos negdje ici/nesto poduzeti

  32. #32
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Gabi25 prvotno napisa Vidi poruku
    Samo pitam, tako, pravi izbor za drugo mišljenje [emoji6]
    a gle, ovo je treca beba koju mi prati
    uvijek sam one velike uzv-e radila kod njega
    Posljednje uređivanje od Ginger : 27.01.2017. at 21:22

  33. #33
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    Moja treća je imala uvećani pijelon, nakon poroda iz bolnice su nas sami naručili u klaicevu na pregled. Išli smo na kontrole i sa 6 mj se već posve povuklo i u normalno i više nikada nije bilo problema.
    Kažu da je relativno često slučaj da se tokom trudnoće ti pijeloni ne uspiju do kraja razviti, pa se razvoj nastavlja i nakon rođenja, te da rijetke bebe imaju kasnije probleme zbog svega toga.

  34. #34
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    hvala zibba
    evo, na 27+2 pijeloni su 3,6 i 5,9 mm
    okolnog tkiva bubrega ima dovoljno, mjehur je ok i nema nikakvog nakupljanja tekucine
    povecano je, al nema razloga za brigu
    samo redovno pratiti
    Posljednje uređivanje od Ginger : 30.01.2017. at 21:28

  35. #35

    Datum pristupanja
    Apr 2022
    Postovi
    2

    Početno

    Cure
    Ima li koja buduća mama u neko skorije vrijeme da joj je beba tokom trudnoće imala prošireni pijelon? Nama su vidjeli dosta rano, u 13. tjednu i to 8mm

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2022
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj k.u.m. prvotno napisa Vidi poruku
    Cure
    Ima li koja buduća mama u neko skorije vrijeme da joj je beba tokom trudnoće imala prošireni pijelon? Nama su vidjeli dosta rano, u 13. tjednu i to 8mm

    Ja sam trenutno 22+3 i jedan pijelon je 8 drugi 10mm, pratimo stanje da li ce se odrzati normalna kolicina plodove vode… mada znate kako je, doktori isprepadaju sa prekidima trudnoce, beba nece prezivieti itd katastrofa

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •