Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 175

Tema: puževi golači-pomoć

  1. #1
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno puževi golači-pomoć

    vrt su nam napali puževi golači, pobrste sve kaj se izađe van
    problem je u tome što kraj vrta raste visoka trava i od tamo izlaze van
    da li netko ima neko rješenje, a da je prirodno
    baka se već sprema baciti pužomor, ali ja ne dam, radije bi nešto bez kemije

  2. #2
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Jučer su mi se frendovi koji imaju vrt baš hvalili kako su primijenili prirodno rješenje, u jednu posudu su stavili pivo, a navodno puževi obožavaju pivo, i kad su sljedeći put došli do posude, bila je puna puževa. Tako su samo odnijeli posudu i stavili novu.

  3. #3
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Tnx na brzom odgovoru, baš ću probati
    a jesu li puževi uginuli u pivi ili su bili živi, da znam kako dalje s njima

  4. #4
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Evo, sad sam pitala frenda, kaže da su u pivi umrli.

  5. #5
    tigrić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    1,241

    Početno

    mojoj svekrvi isto pojedoše svu salatu. Ona njih ručno bere,pa posoli.sol ih rastopi.baš sam jučer nazočila takvom krasnom prizoru.bljak

  6. #6
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    meni isto puzevi sve pojedose! moram sve ispocetka sijati. a piva kod mene ne funkcionira jer ih ima previse i samo izlaze iz zemlje. uzas zivi!!!

  7. #7
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    I ja sam imala problema sa njima. Probala pivu, nula bodova, pa probala ljusku od jajeta, nesto malo uspjeha.
    Na kraju sam ipak kupila otrov u poljoteci i evo vec drugu godinu ih nema.

  8. #8
    saf avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    642

    Početno

    ja sam čula za savjet od jednog agronoma koji kaže da se u zemlju u koju se sadi umiješa malo soli
    to je dobro koristiti kod slučajeva kao što opisuje bella77

    a možda bi upalilo postavljanje prepreke koja je hrapava u slučaju da se zna od kuda dolaze npr.brus papir
    Posljednje uređivanje od saf : 02.05.2014. at 15:27

  9. #9
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    sol steti i biljkama. moja susjeda probala prosle godine i sve joj povenulo.

  10. #10
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    da barem kise prestanu, onda bih pobacala pepela (puzevi ne mogu preko jer se ulijepe), a ovako samo cekam...

  11. #11
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    da barem kise prestanu, onda bih pobacala pepela (puzevi ne mogu preko jer se ulijepe), a ovako samo cekam...
    Ne funkcionira li i piljevina isto?
    Malo se ipak sporije topi na ovoj kiši od pepela

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Na pivu dolaze ko ludi, ali je problem sto ih piva i privlaci. Pa sam svaki dan bacala po kilu mrtve puzetine u smece, i vukla po par limenki najjeftinije pive za puzeve iz ducana. Fuj.
    Bit ce da se procula dzaba cuga medju puzevima pa su nam dolazili i iz susjednih vrtova.

  13. #13
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    piljevina je isto ok. ja je nemam... imam pepeo.

  14. #14
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    probaj smrvljenu ljusku od jajeta, kazu da preko nje isto ne mogu.

  15. #15
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Joj i kod mene ih ima na stotine. Pojeli su mi gotovo sve što sam posadila. Tih sitnih golaća ima bezbroj. Preko noći su pojeli tek posađene sadnice tikvica, ujutro nije ostalo gotovo ništa od njih. Prestrašno. Iako sam čvrsta u odluci da u moj vrt ne ide nikakva kemija, pred ovim sam popustila i dopustila sveki da stavi pužomora. Nažalost nije bilo drugog riješenja, a za ubuduće radim na prevenciji. Talog od kave, piljevina, drvni pepeo, bakrena žica, ... To je sve ono što im smeta.

  16. #16
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ja sam čula da se pužomorom okruži vrt. Nisam probala, vjerovatno ni neću.

    Uvijek posadim malo više, da imaju

  17. #17
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    imam isti problem, ali ove godine sam ogradila vrt tako da mislim koristiti pužomor i ne puštati elu da vrtlari.
    kako pužomor izgleda i kako se koristi? jel dovoljno jednom ili poslije svake kiše?
    kod nas obično poživi samo luk i paradajz sve ostalo pojedu.

  18. #18
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    To je otrov pravi, čitala sam da znaju i pse trovati s tim. Ovo me uhvatilo na prepad i stvarno nisam imala izbora, jer sam svega imala na knap i ostala bih bez ičega. Pojeli su mi 3 od 4 tikvice, svu ciklu koja je nikla, dva od cetiri kukumara, tek niknute nevene su obrstili. Ma užas, zgrozila sam se kad sam ih vidila, onako na desetke njih po jednoj biljčici.
    Ovo mi je tek druga godina vrtlarenja, tako da učim.

  19. #19
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Citiraj lunja prvotno napisa Vidi poruku
    Na pivu dolaze ko ludi, ali je problem sto ih piva i privlaci. Pa sam svaki dan bacala po kilu mrtve puzetine u smece, i vukla po par limenki najjeftinije pive za puzeve iz ducana. Fuj.
    Bit ce da se procula dzaba cuga medju puzevima pa su nam dolazili i iz susjednih vrtova.
    Kod mene isto tako, odasvud su dolazili na cugu, pa kad već idu pit da nije na prazan želudac... i sve pobrstiše, trebate vidjeti što su mi učinili od kadifa - nema ni stabljike, maćuhice mi izgledaju kao ementaler...
    Trenutno pokušavam s talogom od kave, tog bar imam jer kavu pijem svako jutro pa sasujem oko jedne od biljčica, ako to ne upali pokušat ću s vapnom ako ga uspijem naći, a kao zadnje mi ostaje pužomor.

  20. #20
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Lotta prvotno napisa Vidi poruku
    Joj i kod mene ih ima na stotine. Pojeli su mi gotovo sve što sam posadila. Tih sitnih golaća ima bezbroj. Preko noći su pojeli tek posađene sadnice tikvica, ujutro nije ostalo gotovo ništa od njih. Prestrašno. Iako sam čvrsta u odluci da u moj vrt ne ide nikakva kemija, pred ovim sam popustila i dopustila sveki da stavi pužomora. Nažalost nije bilo drugog riješenja, a za ubuduće radim na prevenciji. Talog od kave, piljevina, drvni pepeo, bakrena žica, ... To je sve ono što im smeta.
    ovako smo i mi. na kraju smo morali staviti pužomor i dobro ga kamuflirali da nam se psi ne bi još otrovali.

  21. #21
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Citiraj ani4 prvotno napisa Vidi poruku
    probaj smrvljenu ljusku od jajeta, kazu da preko nje isto ne mogu.
    probala. probili se i pojeli salatu.
    puzomor je bas pravi otrov. ne samo za pse i macke nego i za ostale zivotinje koje se hrane puzevima, kao jezevi i zabe ili ptice. ne znam kako djeluje na biljke oko kojih se posipa ali sam prilicno sigurna da nesto tog otrova dodje i do biljaka. za sad cu ga zaobici.

  22. #22
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pratim..
    Jučer sam treću turu salate posadila.
    Prve dvije su nestale.

    Kupila sam jučer u bivšoj Kaliji (ne znam kako se sad taj dućan zove) Plantellin gel protiv puževa. http://hr.unichem.si/bio_vrt/bio_suz...oizvod?prid=49
    Kako imam uzdignute gredice, stavila sam okolo naokolo po okviru, pa ćemo vidjeti... obeshrabrilo me to što čitam da iz zemlje izlaze... užas.

  23. #23
    kovrčava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    367

    Početno

    Mi se redovito svake godine borimo s golacima, sve sve sve isprobano, i na kraju ih samo otrov moze potamaniti (puzomor), jer postani imuni na sve, prelaze apsolutno preko svega, kava, piljevina, ljuska, vazno...... Užas živi, puzomor stavim na rubne dijelove, hodam ujutro i uvečer i kupim ih u staklenu sa soli, jer oni izviru iz zemlje, borba prava!

  24. #24
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek posadim malo više, da imaju

    Isto ovako, posadim duplo

    Piljevina 0 bodova
    Piva mi je u 10 posudica po vrtu i to je OK, manje ih je ovih dana
    S time da mi svaku večer skupljamo u kantice po stotine puževa. to nam je postalo obiteljsko druženje

    Ako dođe do pužomora onda više neću ni saditi, takvo mogu kupiti i na placu a i imam dva psa, puno djece koja se igra uokolo. nema šanse

  25. #25
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Dođe mi da odustanem od sadnje salate i krastavaca
    Potamanili već 2 ture.Od krastavaca ostale same stabljike,svi listovi nestali
    A i ova kišurina ne prestaje

  26. #26
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    moj tata svako veče odlazi u vrt sa baterijom i u ručni lov. Za tu svrhu, dobio je onu rudarsku bateriju s laštikom koju stavi na glavu, da su ruke slobodne
    ne znam je li probao sa pivom, obično kad čistimo salatu ili kupus, one vanjske listove raširi po zemlji, tako da se puževi skupe na gozbu i on ih pokupi više odjednom.
    Ima i neku zelenu glatku ogradicu koju stavi oko tek posađenih dijelova, koja je preglatka pa puževi ne mogu preko nje, tako da onda ostanu samo oni koji izlaze iz zemlje.
    Isto se sije malo više, pa smo zadovoljni ako pored puževa ostane nešto i nama. Oko puževa i komaraca smo se pomirili da ih se nikad nećemo riješiti, možemo samo omjer držat pod kontrolom

  27. #27
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Majuška prvotno napisa Vidi poruku
    S time da mi svaku večer skupljamo u kantice po stotine puževa.
    A ništa, cure, treba živjeti u skladu s prirodom. Puževi jedu salatu, mi jedimo puževe. Ja ih jela par puta, fini su, samo im ne smijem facu gledati.

    Meso-puzeva-u-ljudskoj-prehrani
    Recept: Puži

  28. #28
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    ima jedno ekolosko sredstvo koje djeluje samo na puzeve. a kad se razgradi u zemlji ostaje samo zeljezo, sto je prihrana za biljke. zove se ferramol. navodno nije stetno za druge zivotinje. kod nas ga nema za kupiti. moze se kupiti u slo ili preko ebaya iz njemacke.

  29. #29
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    I ja sam čula za taj Ferramol. Ništa, idemo u grupnu naruđbu

  30. #30
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    A ništa, cure, treba živjeti u skladu s prirodom. Puževi jedu salatu, mi jedimo puževe. Ja ih jela par puta, fini su, samo im ne smijem facu gledati.

    Meso-puzeva-u-ljudskoj-prehrani
    Recept: Puži

    da su bar u vrtu ti vinogradari, ne bi se nitko žalio. pretvorili bi vrt u farmu puževa i živili od toga
    ove golaće ne znam da itko jede

  31. #31
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    zar nisu golaći isto što i oni šminkeri s kućicama, samo bez kućica? Neupućena sam, nemam vrt

  32. #32
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Aha, evo piše da golaći nisu jestivi. hrvati-jedu-17-tona--francuzi-200-000-tona-godisnje
    Sorry

  33. #33
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    mi imamo isti problem,piva i pepeo ne pomazu,em sto sad ima toliko kise pa se case napune do vrha kisnicom....
    susjedi koriste puzomor tako da nam je neki dan otrovana 17ogodisnja macka....

    culi smo jos za caku da se voda s puzevima ostavi par dana (da se oni krepani kisaju unutra) pa da se onda s time poljeva....

  34. #34
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    ima jedno ekolosko sredstvo koje djeluje samo na puzeve. a kad se razgradi u zemlji ostaje samo zeljezo, sto je prihrana za biljke. zove se ferramol. navodno nije stetno za druge zivotinje. kod nas ga nema za kupiti. moze se kupiti u slo ili preko ebaya iz njemacke.
    To je moja teta u Slo koristila, a ovo godine je probala nešto drugo.. ne znam zašto... ako se sjetim, nazvati ću ju i pitati.

  35. #35
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Mojca, ajd pitaj ako se sjetiš - baš me zanimaju iskustva.

  36. #36
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca, ajd pitaj ako se sjetiš - baš me zanimaju iskustva.
    Evo poslala joj mail. Javim.

  37. #37
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    mi imamo isti problem,piva i pepeo ne pomazu,em sto sad ima toliko kise pa se case napune do vrha kisnicom....
    susjedi koriste puzomor tako da nam je neki dan otrovana 17ogodisnja macka....

    culi smo jos za caku da se voda s puzevima ostavi par dana (da se oni krepani kisaju unutra) pa da se onda s time poljeva....
    Ispred kuće imam mali jagodnjak. Svaku koja pocrveni pojedu, nema ih onoliko kao u vrtu, ali redovito nađem ujutro izbušene jagode i često te male gamadi unutra kako odmaraju nakon obroka. Napravila sam tu "juhu" od puževa, koje sam skupila po vrtu kad je bila invazija i pofurila ih vrelom vodom. Nakon par dana se onako fino usmrdilo, pa sam to polila oko jagoda, imam piljevinu oko svake biljćice i drvni pepeo okolo. I dalje ih ima, i dalje čekamo red ne bi li probali koju jagodu. Doduše kiša je neumorna, pa možda to sve naprosto i ne može djelovati. Ne znam, samo se nadam da će kad zatopli i oni odmagliti.

  38. #38
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Ajme, Lotta, skroz te razumijem, mi svake godine sadimo jagode, kao da bi imali netretiranih, ali između mrava, puževa i tko zna kojih zainteresiranih stranki, dokopam se valjda 3-4 jagode. Onda odem u dućan i kupim dvije kutije našpricanih i šlag

  39. #39
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    zasad skulirana, baš mi je žao za macu

  40. #40
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ferromol je, kaže teta, pomagao bolje nego druga sredstva, ali ga trenutno nema za nabaviti.

    Ovo drugo što je uzela, nije dalo rezultate, pa nisam ni pitala kako se zove.

  41. #41
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Hvala Mojca, ja evo naručila preko ebaya.
    Isporuka DHL - nadam se da će brzo stići jer moram paradajz presaditi za vikend.

  42. #42
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala Mojca, ja evo naručila preko ebaya.
    Isporuka DHL - nadam se da će brzo stići jer moram paradajz presaditi za vikend.
    S kojeg e-baya? Njemačkog?

  43. #43
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    ne, ovaj (dućan je u Njmačkoj):

    http://www.ebay.com/itm/170667901557...84.m1439.l2649

    Znam, skupa dostava, ali se baš nadam da će biti brzo. Njemačka točnost.

  44. #44
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Javi dojmove.

  45. #45
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    javim!

  46. #46
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    evo kaze "item dispatched". stigne do srijede ziher!

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    49

    Početno

    i moja svekrva je nabavila iz njemačke schnekenkorn ali od bayera i puževi idu ko ludi na njega.

  48. #48
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    ferramol je nekad u kaliji bio u pakiranju od 1kg, a sad je nekakvo majušno pakiranje od nekih 300g i to skuplje nego što je bilo ono od kilograma.
    redovito ga sipam po vrtu-ne znam djeluje li, ne primjećuje se baš. iako, evo nema ih već neko vrijeme kod mrkve i brokule-ali najprije sam pokupila svakog kojeg sam našla, a zatim posipala ferramol.
    najučinkovitije mi se pokazalo skupljanje puževa i bacanje ostataka na hrpice oko vrta, pa se na tome skupljaju-npr. komadići šparoga, jagode, salata.
    a dobro je i posijati nešto što vole uz ono što treba zaštiti npr. kadifice, korabicu-to obožavaju.

  49. #49
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    ne, ovaj (dućan je u Njmačkoj):

    http://www.ebay.com/itm/170667901557...84.m1439.l2649

    Znam, skupa dostava, ali se baš nadam da će biti brzo. Njemačka točnost.
    upravo taj ferramol imaju u kaliji, samo malo pakiranje (oko 200-300g) za nekih 5-6 eura. skupo.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    ajme čitam vas i nevjerujem pa zar zbilja ni od ovih prirodnih stvari ne pali?! mi smo stavili pivu, jučer sam ih čak i solila, i to je fuujj!! i da čitala sam da puževe iz pive ne bacati u smeće nego oko vrta, kao i to ih tjera :/ ništa, ako ne uspijemo sa tim svim, nabavljamo patku :D

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •