Stranica 3 od 16 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 774

Tema: Reciklaža u mom gradu (ha-ha)

  1. #101

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku

    ...Nadam se da ćemo bar sad dobiti od grada dozvolu za boxeve i da će natjerati ove ostale da sudjeluju u troškovima nabave, da ne prolazim svaki dan pored tog rugla koje bode u oči i ne spada u ovaj grad u ovo stoljeće.
    Sillyme, evo argumenta zbog kojeg će morati.

    U skladu s Odlukom o javnoj usluzi sakupljanja komunalnog otpada u Gradu Zagrebu, svi korisnici obvezni su svoje spremnike za prikupljanje miješanog komunalnog otpada te reciklabilnog komunalnog otpada držati "pod ključem", odnosno u:
    zaključanim smetlarnicima i podrumima, haustorima, ograđenim dvorištima, tipiziranim boksovima, koji su smješteni unutar katastarske čestice nekretnine ili smješteni na bilo koji drugi odgovarajući način kojim se onemogućuje pristup spremnicima od strane trećih osoba.
    Ako to nije moguće – korisnici od Grada traže dodjelu javne površine za tipizirane boksove za spremnike, kako bi isti bili pod ključem, odnosno nedostupni trećim osobama.

    Mi kao zgrada imamo takav slučaj pa evo procedure:

    Dodjelu javne površine traži se od nadležnog Vijeća gradske četvrti ili "nadležnog" MO-a.
    A, preduvjet za zahtjev je zapisnik od Čistoće koji je napravljen kad su djelatnici Čistoće bili na terenu pogledati ima li zgrada adekvatni prostor ili ne.

    Za sve koji žive u zgradama, a nemaju riješeno ovo, pitajte svoje predstavnike suvlasnika u kojoj ste fazi..

  2. #102

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Mama pticica, Lili je postavila n konkretnih pitanja na jednoj od prijasnjih stranica. Mozes njoj odgovorit.

    pošto ovo može riješiti samo predstavnik suvlasnika, dokud su oni kao zgrada došli - treba pitati svojeg predstavnika ...
    Posljednje uređivanje od mama pticica : 28.09.2022. at 12:30

  3. #103
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Ono u cemu po meni Zg grijesi, je nedostatak komunikacije. Kod nas se svaka promjena u nacinu razvrstavanja najavljivala mjesecima unaprijed, a onda je bio probni period od isto nekoliko mjeseci kad su te samo upozoravali na greske. U principu kazni nema, osim 350-600 eur ako te vide da kucni otpad guras vani u kantu, kazna je da ti ne odnesu smece pa si ti misli.
    Ovako bi po meni trebalo i biti, prvo probni rok i prilagodba, nikakav naglasak odmah na kazne jer znamo da se u 90% slučajeva neće ni znati tko su počinitelji, a najbezveznije solucija je da ispaštaju oni koji nisu krivi.
    Susjed može imat ključ i pristup spremniku pa opet ubacit ono što ne treba u spremnik. Zašto bi zbog nekog drugog trebali ispaštat ostali koji odgovorno razvrstavaju?

    Inače smo poznati kao narod nesklon promjenama navika i u stalnom buntu za sve što je novo.

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Mama pticica, Lili je postavila n konkretnih pitanja na jednoj od prijasnjih stranica. Mozes njoj odgovorit.
    Hvala što misliš na mene

    Zvala telefonski, nitko se ne javlja, poslala mail na Zg vrećice, nitko ne odgovara. Vrlo konkretna pitanja, nigdje odgovora.

    Predstavnik kaže da će uskoro sastanak i onako u prolazu dobaci da imamo problem lokacije jer 3 zgrade dijele ta 2 mjesta s kontejnerima, kontejneri naravno nisu unutar katastarske čestice, pa će se izgleda morat tražit dodjela javne površine. Ne znamo gdje bi uopće tamo našli još extra površine, osim da se oduzmu parkinzi što bi tek bilo užasno. Također je napomenuo toliko koliko bi nas koštali boksevi mi nemamo na godišnjoj razini pričuve, pa je vrlo problematično pitanje financiranja (a stanari plaćaju pričuvu) i kao zasad ćemo samo kupovat Zg vrećice za miješani otpad i ubacivat u te naše kontejnere pod nastrešnicom kojima svi imaju pristup. Eto prvi ćemo biti na meti za kazne,a opet nemaju temelj da nas kazne dok mi čekamo da nam se riješi dodjela javne površine na koju možemo smjestiti spremnike.

    Budem više konkretnih info imala na sastanku u subotu. Iako sumnjam da će i oni znati odgovore na sva pitanja.



    Posljednje uređivanje od Lili75 : 28.09.2022. at 13:49

  4. #104
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mi nemamo predstavnika suvlasnika. Za svaku pojedinacnu temu skupljamo potpise. Negdje na proceduri smo i prošli put zapeli, da smo trebali suglasnost... mislim da ćemo svi jednostavno na kraju plaćati kazne pa onda možda se maknemo s mrtve tocke. Imam osjećaj da većina drži fige da sve ostane po starom.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,414

    Početno

    kod mene jutros osvanule vreće smeća na mjestima gdje ih nitko nikada nije ostavljao, u drvoredu uz glavnu cestu. kuće ne gledaju na tu stranu, netko se svojski morao potruditi da 3 vreće iznese tamo. naravno, vrane buše vreće i razbacuju.
    malo dalje još jedna vreća i ogormankomad stiropora. preko ceste je ogromno reciklažno dvorište

    ili su ljudi pobenavili ili protestiraju pa namjerno donijeli te vreće

    mislim da će se to ponavljati ...
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 28.09.2022. at 14:32

  6. #106
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Mi nemamo predstavnika suvlasnika. Za svaku pojedinacnu temu skupljamo potpise. Negdje na proceduri smo i prošli put zapeli, da smo trebali suglasnost... mislim da ćemo svi jednostavno na kraju plaćati kazne pa onda možda se maknemo s mrtve tocke. Imam osjećaj da većina drži fige da sve ostane po starom.
    Vi koji nemate predstavnika ste još u najnezavidnijoj situaciji.

  7. #107
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Pa je li uopce pravno moguce kaznit cijelu zgradu u situaciji u kojoj je ugovor potpisan s pojedinacnim vlasnicima stanova? To mi je bas cudno. Pp. da uplatnice idu na ime i prezime osobe u stanu, a ne jedna za zgradu?

  8. #108
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Pa je li uopce pravno moguce kaznit cijelu zgradu u situaciji u kojoj je ugovor potpisan s pojedinacnim vlasnicima stanova? To mi je bas cudno. Pp. da uplatnice idu na ime i prezime osobe u stanu, a ne jedna za zgradu?
    Ja sam shvatila da je pravno moguće jer koristiš neku uslugu, a sam kršiš uvjete pod kojima se ta usluga pruža.

    Za kazne sam shvatila da dodjele npr. kaznu 500 kn i podijele ju na broj uplatnica na toj adresi.

  9. #109
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam shvatila da je pravno moguće jer koristiš neku uslugu, a sam kršiš uvjete pod kojima se ta usluga pruža.

    Za kazne sam shvatila da dodjele npr. kaznu 500 kn i podijele ju na broj uplatnica na toj adresi.
    Al ne krsis je ti. Krsi je netko iz (mozda) tvoje zgrade.

  10. #110
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Jadro,

    iskreno nisam sigurna koliko je čvrst pravni temelj da se može kaznit "nevine" zbog jednog-dva koji krše pravila, no praksa će najbolje pokazati kako će funkcionirat taj dio s kaznama, a i općenito cijeli sustav.

    Nama mislim da ne smiju lupit kazne jer nismo mi krivi što se prema njihovoj proceduri mora čekat dodjela javne površine za nabavu spremnika, pa tek onda se može krenut u nabavu.

    Možda bude ona "tresla se brda,rodio se miš."

  11. #111
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Nama je odvoz smeća poskupio više od 100%, tako da mislim da nas unaprijed, i to redovno, već kažnjavaju.
    Odvajanje otpada nikakvo, kontejneri puni svega i svacega, bez obzira na boju. Dobili smo kante, ali još nema novog načina odvoza. Nemam gdje držati te kante a da ne smetaju autima. Bolje mi je, kao do sada, voziti vrećice do 100m dalekog kontejnera. Bit će i u RI ludo sa smećem.

  12. #112
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Je li tko preksinoć gledao Otvoreno? Marina Ivandić iz Možemo je prokomentirala ono pitanje koje se i ovdje postavilo - što će obrtnici i ostali koji rade do, primjerice, 16.00 sati - kaže da će građani za to morati iznaći neko rješenje, da se to možda plaća kao što se plaća usluga čišćenja, ali je naglasila kako se oni jednostavno ne mogu prilagoditi svakoj skupini građana. Dakle, nevjerojatno. Pronaći osobu (koja ti zaista sad možda i čisti uredski prostor, a koja možda živi na drugom dijelu grada) koja će navečer skoknuti do ureda da bi iznijela smeće. Katastrofa. To je njihovo rješenje, kao da je riječ o desetero ljudi...

  13. #113
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Je li tko preksinoć gledao Otvoreno? Marina Ivandić iz Možemo je prokomentirala ono pitanje koje se i ovdje postavilo - što će obrtnici i ostali koji rade do, primjerice, 16.00 sati - kaže da će građani za to morati iznaći neko rješenje, da se to možda plaća kao što se plaća usluga čišćenja, ali je naglasila kako se oni jednostavno ne mogu prilagoditi svakoj skupini građana. Dakle, nevjerojatno. Pronaći osobu (koja ti zaista sad možda i čisti uredski prostor, a koja možda živi na drugom dijelu grada) koja će navečer skoknuti do ureda da bi iznijela smeće. Katastrofa. To je njihovo rješenje, kao da je riječ o desetero ljudi...
    Pa ako oni mogu i mi MOŽEMO.

  14. #114
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako oni mogu i mi MOŽEMO.
    Baš. Gordana Rusak je priupitala i što s onima koji jednostavno nemaju taj novac koji treba dati za smetlarnike i sl. Odgovora, naravno, nije bilo.
    I ta sirotinja izgleda može.

  15. #115
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Baš. Gordana Rusak je priupitala i što s onima koji jednostavno nemaju taj novac koji treba dati za smetlarnike i sl. Odgovora, naravno, nije bilo.
    I ta sirotinja izgleda može.
    Ovo sam pitanje pitala i ja par stranica ranije.
    Neke zgrade nemaju na računu zgrade (od pričuve) tolike novce, čak uz redovito plaćanje svih stanara, a kamoli u situacijama kada neki stanari ne plaćaju pričuvu.
    Neće valjda zgrada/ljudi trebat ulazit u kredite kao što se radi za popravak krova, ugradnju lifta i sl. To nije tako jako velik iznos, al nije ni zanemariv.

  16. #116
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Eh, sad se vidi da organizacija odvoza otpada nije igrica Monopoly nego da tu treba i dosta pravog znanja i organizacijskih sposobnosti.

  17. #117
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ja mislim da taj odvoz smeća stvarno jest velik problem i nije ga lako riješiti niti logistički niti samo tako promijeniti svijest građana. Dovoljno je vidjeti neke kako bez pol muke bace smeće u šumu ili rijeku, da znamo s kakvim mindsetom imamo posla.
    ali ovo s ovim plavim vrećicama mi je totalno bezvezno i prvoloptaško rješenje. Inače sam za smeće koristila vrećice iz dućana, koje bih stoput reciklirala i na kraju bi poslužile za smeće. Sad ih imam na desetke za baciti, a nove moram kuopvati. I ono što me danas dodatno iživciralo je to što sam jedva jedvice otvorila smotuljak tih novih vrećica. Pa zar se stvarno nisu mogle upakirati tako da ne potrošiš deset minuta za skidanje omota, i na kraju ni to ne uspiješ a da ne oštetiš tu prvu vrećicu. Baš ono, neko najjadnije moguće rješenje....

  18. #118
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    To nije tako jako velik iznos, al nije ni zanemariv.
    Upravo tako.

  19. #119
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    ali ovo s ovim plavim vrećicama mi je totalno bezvezno i prvoloptaško rješenje. Inače sam za smeće koristila vrećice iz dućana, koje bih stoput reciklirala i na kraju bi poslužile za smeće. Sad ih imam na desetke za baciti, a nove moram kuopvati. I ono što me danas dodatno iživciralo je to što sam jedva jedvice otvorila smotuljak tih novih vrećica. Pa zar se stvarno nisu mogle upakirati tako da ne potrošiš deset minuta za skidanje omota, i na kraju ni to ne uspiješ a da ne oštetiš tu prvu vrećicu. Baš ono, neko najjadnije moguće rješenje....
    Ja to nisam ni pokušavala odlijepiti da slučajno ne poderem vrećicu, samo sam malo zarezala škarama po rubu (jer se stvarno teško odljepljuje). A i frend me nasmijao kad je analizirao zapremninu ovih najvećih plavih vrećica jer se i meni nešto slično dogodilo. Uvijek kupujem dm-ove žute od 30 l koje najnormalnije idu na kantu od 35 l jer imaju dovoljno širok otvor, a ova plava zg od 40 l ne ide na kantu od 35 l (mogu nategnuti samo 3 kraja) tako da ću morati kupiti novu kantu.

    Evo malo njegove analize i pokojeg savjeta, mene je baš nasmijao.

    "Prije nekoliko dana sam na kantu od 22 litre bezuspješno pokušao montirati ZG vrećicu od 40 litara, a kako mi to nije uspjelo kupio sam i ostale veličine ZG vrećica. Iznenadilo me da vrećica na kojoj piše 20L ima jednaku veličinu otvora kao i ona na kojoj piše 40L, i nikako mi nije bilo jasno kako je moguće da vrećica koja je 15cm (27,3%) duža ima dvostruku zapremninu. Prvo sam zapremnimu vrećice pokušao izračunati kao volumen valjka, uz pretpostavku da je 60% volumena iskoristivo, a taj izračun je doveo do sljedećih rezultata:

    "10 L" vrećica ima zapremninu od 18,1 L
    "20 L" vrećica ima zapremninu od 24,8 L
    "40 L" vrećica ima zapremninu od 31,6 L

    Nakon malo guglanja shvatio sam da je zapremnina vrećice zanimljiv matematički problem (vidi: https://en.wikipedia.org/wiki/Paper_bag_problem ) koji srećom sadrži formulu za aproksimaciju volumena

    Koristeći precizniju formulu došao sam do sljedećih rezultata:
    "10 L" vrećica ima zapremninu od 19,0 L (84,6% više od deklariranog)
    "20 L" vrećica ima zapremninu od 25,9 L (29,4% više od deklariranog)
    "40 L" vrećica ima zapremninu od 36,8 L (8,3% manje od deklariranog)

    Obzirom da stvarni volumen odudara od deklariranog, odlaganje otpada je najpovoljnije u "10 L" vrećici gdje košta 11 lipa po litri, u "20 L" vrećici košta 15 lipa po litri, a u "40 L" vrećici košta 22 lipe po litri.

    Dakle, u "40 L" vrećicu definitivno ne stane 40 litara otpada, na dužinu od 70 cm (69 bez obruba) širina vrećice mora biti 55 cm (dakle 5 cm šira nego trenutno) da bi u nju stalo najmanje 40 litara otpada. Ova intervencija riješila bi i problem koji me potaknuo na ovaj izračun - vrećicu od 40 litara mogao bih namjestiti preko ruba kante od 22 litre."

  20. #120
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ne opterecujem se. I onako sam vecinu otpada reciklirala , pa sam realno imala za baciti pola vrece od 35 litara tjedno. Sad kad bas jako pazim vidim da se to moze jos smanjiti . Vrecice jos nisam kupila . Zivim u kuci i kante za sve i tako drzim u dvoristu.

  21. #121
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne opterecujem se. I onako sam vecinu otpada reciklirala , pa sam realno imala za baciti pola vrece od 35 litara tjedno. Sad kad bas jako pazim vidim da se to moze jos smanjiti . Vrecice jos nisam kupila . Zivim u kuci i kante za sve i tako drzim u dvoristu.
    Ali koliko sam shvatila i mi sa vlastitim dvorištima moramo kupovati vrečice, ili budemo dobili kaznu. Točno?

  22. #122
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ali koliko sam shvatila i mi sa vlastitim dvorištima moramo kupovati vrečice, ili budemo dobili kaznu. Točno?
    Da, svi. Miješani komunalni otpad baca se samo u te plave vrećice.

  23. #123
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ali koliko sam shvatila i mi sa vlastitim dvorištima moramo kupovati vrečice, ili budemo dobili kaznu. Točno?
    Za mjesani otpad, da. Sve ostalo koje ide u reciklazu kao i ranije.

  24. #124
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    https://www.google.com/amp/s/www.ind...o/2399384.aspx

    Ak je njemu skupo, a mi to keširamo kak tek onda bude nama

  25. #125
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

  26. #126
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Podignuli paket vrečica u reciklažnom. 10L Sljedeći imamo pravo u veljači.
    Pod uvjetom da se svaki mjesec posjeti reciklažno koliko sam shvatila.

  27. #127
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Eto i ja napokon dobila, mada mi nije reko to za veljaču

  28. #128
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Po ovome https://www.cistoca.hr/info-centar/a...ve-subote/4276. Ispada da korisnici reciklažnog svaki mjesec dive 4 vrečke, a nakon 5 mjeseci 20 kom tj. 2 paketa
    SAMO ako posjećuje bar jednom u mjesec dana RD
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 01.10.2022. at 20:22

  29. #129
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Mi se zeznuli i kupili one od 40l, a sad nigdje nema više onih manjih od 10 i 20l sve se rasprodalo.

    Ako netko zna gdje ih ima na zapad.dijelu grada, neka javi.

    Falaa.

  30. #130
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Po napisima mi uopće nije jasno kako to u ZG funkcionira. Plaćate li neku osnovnu cijenu i kolika je? I ostatak plaćate kupujući vrećice? Ustvari i nije bitno da li netko reciklira, ako je u stanju platiti vrećice za svo smeće koje proizvede, ili nije tako?
    I što susjedi prijavljuju? Ako netko baci plastičnu bocu u svoj mijesani otpad i plati time njen odvoz, to smije napraviti, zar ne? Radi se samo o novcu, ne o razdvajanju
    Naravno, ako stavi masni papir u vrećicu za papir (postoje li takve?) onda moze biti kažnjen jer je taj odvoz besplatan.

    Baš me usrećuje ta ogromna količina plasticnih vrećica koje će opet završiti odbačene, nakon što smo se riješili onih iz dućana.

  31. #131
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Mi se zeznuli i kupili one od 40l, a sad nigdje nema više onih manjih od 10 i 20l sve se rasprodalo.

    Ako netko zna gdje ih ima na zapad.dijelu grada, neka javi.

    Falaa.
    Ja sam našla 1 paket od 20l u Inovinama. Naovodno sam čula da ih ima u Narodnim novinama jer ih tamo ljudi ne traže.
    Meni će očito trebat ove od 10l jer ću sad morat baciti polupraznu od 20l. Jučer smo za ručak imali pureći zabatak i sad moram baciti kosti.. Ne mogu ih skupljati 7 dana.

  32. #132
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    A jooj to ti je baš neisplativo mitovski.

    Moja frendica kaže da ako je imala ribu za ručak da joj se ne usmrdi stan, taj dan odnese i bavi riblju glavu i kosti onako u kontejner za miješani bez vrećice.:/ Tako je radila dosad, sad više neće moć tako ako ja dobro razumijem cijelu priču.
    Ja imam jedan koš na balkonu pa mi to olakšava priču zimi (ljeti baš i ne).

    Beti3,
    Da ako imaš para i nije ti problem plaćat vrećice, možeš sve bacat u miješani i ne razdvajat, no ipak danss u 21.st bi zaista bilo poželjno da se otpad razdvaja. Da imamo spalionicu i više recikliranja, e to bi tek bio bingo.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 02.10.2022. at 10:21

  33. #133
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Kod nas reciklaža funkcionira na principu nagrade. Imamo eko vrećice, dobiva se jedna po kućanstvu za svaki tjedan (za 6 mjeseci se dobije odjednom), zapremnina je 120 l.

    Uz njih imamo barkodove koje lijepimo na vrećice, iznosi se jedna na tjedan čak i ako nije puna, a u nju se baca sve što se može reciklirati, dalje razvrstavaju oni. Ako iznesemo svaki tjedan, tj. četiri mjesečno, smanje nam račun za odvoz smeća 20%.

    Mi to ne moramo raditi, zasad nije obaveza, ali ja stvarno ne poznajem nikoga tko ne radi, zašto ne bi dobio 20% popusta na račun ako možeš.

  34. #134
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    A jooj to ti je baš neisplativo mitovski.

    Moja frendica kaže da ako je imala ribu za ručak da joj se ne usmrdi stan, taj dan odnese i bavi riblju glavu i kosti onako u kontejner za miješani bez vrećice.:/ Tako je radila dosad, sad više neće moć tako ako ja dobro razumijem cijelu priču.
    Ja imam jedan koš na balkonu pa mi to olakšava priču zimi (ljeti baš i ne).

    Beti3,
    Da ako imaš para i nije ti problem plaćat vrećice, možeš sve bacat u miješani i ne razdvajat, no ipak danss u 21.st bi zaista bilo poželjno da se otpad razdvaja. Da imamo spalionicu i više recikliranja, e to bi tek bio bingo.
    Imam i ja balkon... Samo za držat takav otpad nekoliko dana na balkonu mora biti niaka temperatura. Evo, jučer je bilo toplije i meni se bio otpad od jučer već osjeti.
    Ribu imamo minimalno 1-2 puta tjedno. Prije bih iskoristila nekavu vrećicu koju bih imala doma pa bacila isti dan, sad moram kupiti novu vrećicu (još nove plastike) + skupo platiti da bih ju praznu bacila.
    Muka mi je.. Eno stoje mi kosti od jučer na tanjuru jer se ne mogu prisiliti baciti ih u praznu vrećicu i odnijeti u smeće. Da su se onda bar sjetili napraviti nekakve vrećice od 2l koje bi bile cca 40lp za takav otpad koji moraš baciti u mješani isti dan.
    Mi recikliramo odavno, ali ovome se stvarno nije pristupilo promišljanjem. Kao da ti ljudi koji donose odluke ne žive u stanovima i ne kuhaju, nemaju obitelji pa ne znaju kako jedno domaćinstvo funkcionira.
    Posljednje uređivanje od mitovski : 02.10.2022. at 11:23

  35. #135
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Po napisima mi uopće nije jasno kako to u ZG funkcionira. Plaćate li neku osnovnu cijenu i kolika je? I ostatak plaćate kupujući vrećice? Ustvari i nije bitno da li netko reciklira, ako je u stanju platiti vrećice za svo smeće koje proizvede, ili nije tako?
    I što susjedi prijavljuju? Ako netko baci plastičnu bocu u svoj mijesani otpad i plati time njen odvoz, to smije napraviti, zar ne? Radi se samo o novcu, ne o razdvajanju
    Naravno, ako stavi masni papir u vrećicu za papir (postoje li takve?) onda moze biti kažnjen jer je taj odvoz besplatan.

    Baš me usrećuje ta ogromna količina plasticnih vrećica koje će opet završiti odbačene, nakon što smo se riješili onih iz dućana.
    Da, imamo fiksni dio koji plaćaju svi, a ostatak troškova ovisi o tome koliko ćemo reciklirati. Što se toga tiče, trošak zaista može biti nešto sitno iznad fiksnog ako se čovjek stvarno potrudi.
    Međutim, ostaje ono pitanje zbog kojega se i sama ova tema pokrenula. Kamo zaista odlazi sav taj otpad? Već se nekoliko dana po društvenim mrežama provlači to pitanje. Ne želim nikoga poimence prozivati, osim javnih osoba. Primjerice, Trpimir Goluža tvrdi da će većina tog otpada ionako opet završiti na Jakuševcu. Zna se da veći dio biootpada završava u Zrinjevcu, ali ne i sav, pogotovo ne sad kad bi ga trebalo biti puno više. A što je s ostatkom?
    Evo jednog njegovog komentara.

    "RAZVRSTAVANJE ZBOG RAZVRSTAVANJA

    Ako Zagrepčani budu savršeno razvrstavali otpad, a Čistoća ga bude jednako tako savršeno prikupljala, Grad Zagreb će se naći u velikom problemu.

    Većina razvrstanog otpada neće se moći reciklirati jer ne postoje postrojenja za njegovu primjerenu obradu, poglavito za obradu biootpada.

    Najveći dio razvrstanog otpada završit će na istom mjestu na kojem završava nerazvrstani, mješani komunalni otpad.

    Bio razvrstan ili nerazvrstan zg otpadu je i do daljnjeg zadnje počivalište na Jakuševcu."

    S obzirom na to da je član Gradske skupštine i javna osoba, očekivala sam demanti toga što je napisao i rekao. A svaki odgovor na to ide u smjeru da ih se pokušava sabotirati.
    S obzirom na to da već godinama recikliram, isto toliko dugo iznad svoje glave vidim magarčića u oblačiću dok razvrstavam otpad.

  36. #136
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Mi recikliramo odavno, ali ovome se stvarno nije pristupilo promišljanjem. Kao da ti ljudi koji donose odluke ne žive u stanovima i ne kuhaju, nemaju obitelji pa ne znaju kako jedno domaćinstvo funkcionira.
    Očito ne znaju. A ima i onih bez balkona. Uvijek može gore. Oni bi mogli okačiti vrećice izvana na prozor da im ne smrdi u kući.
    Meni se osobno baš ništa ne mijenja. Živim u obiteljskoj kući, na jednoj terasi mi stoje kante za razvrstavanje otpada, na poslu imamo smetlarnike, ali zar to onda znači da moramo šutjeti ako je nama osobno dobro?
    Što se stvarne sabotaže tiče, jutros osvanule fotke iz nekih zagrebačkih kvartova - smeće je uredno odloženo na javnu površinu, ali su vrećice u svim bojama.

  37. #137
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Ne jutros, pardon, sinoć.

  38. #138
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Jučer je mm pregledao 2-3 kontejnera za miješani otpad u našoj i susjednoj ulici dok se vraćao iz garaže. Nigdje plavih vrećica. Ja sam danas otvorila paket srednjih plavih vrećica, pa ćemo vidjeti. Što se tiče smrdljivog smeća npr ribljih glava, ako vlasnici pasa bacaju kakicu u koševe za smeće, ne bi me iznenadilo da ljudi tako krenu i sa ribljim glavama... Sad će bacati u plastiku svu ambalažu od sirovog mesa. Eh... Uostalom u smeđim kantama za biološki otpad redovito viđam plastične obične vrećice. Sad će to biti samo još gore, ali više me brine to što mi se čini da i dalje većina otpada ide na isto brdo na Jakuševcu, bez obzira koliko se mi trudili odvajati ovo i ono...

  39. #139
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Ako je to tako kako pišete da većina opet završi na Jakuševcu e onda tugo moja žali Bože truda...:/

    Peterlin da taj koš na balkonu mi je spas kad zahladi al ljeti 0 bodova pogotovo jer smo puno na balkonu.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 02.10.2022. at 14:03

  40. #140
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je to tako kako pišete da većina opet završi na Jakuševcu e onda tugo moja žali Bože truda...:/.
    Evo, kaže MM da ipak nije tako crno. Brković d.o.o. reciklira plastiku te proizvodi folije i sl., kao i Drava international, METIS svašta otkupljuje (metal, plastiku, jestivo ulje, vozila, akumulatore), papir otkupljuje Belišće i Hamburger recycling, tu je još Flora vtc, Ponikve-Krk... Dakle, ipak ostaje nada da dio tog našeg otpada završi i tamo.


  41. #141
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Super

  42. #142
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Mi već dugo recikliramo. U petak smo bacili zadnje neplavo smeće i montirala sam prvu plavu vrećicu. Ona od 20 lit. mi je ispala prevelika za postojeću duo-kantu, 10-litarska bi bila idealna. Danas na dnu kante ima samo par salveta kojima smo pokupili ostatke s tanjura. Kad budu u igri kosti ribe ili peradi, radit ću kao i dosad - zamotat ću ih u alufoliju (provjereno ne smrdi). Najveći izvor smrada mogao bi biti od glava srdela/inćuna koje skidam prije pečenja. To će ići također u foliju pa u mini vrećice (to je jedini nesmrdljivi način) . Dosad sam motala u novinski papir ili vrećicu pa ravno u kontejner.
    Ukratko, procjenjujem da će za nas četvero trebati 6 desetlitarskih plavih vrećica mjesečno , tj. 12 kn/mj. (još i manje ako se zaletimo u reciklažno).
    Dakle, cijena je stvarno najmanji problem.

    Ono što mi je koma jest prerijetko odvoženje plastike i paoira (2x mjesečno) u gusto naseljenim ZG kvartovima, to treba hitno promijeniti jer badava se ljudi trude ako odvoz ne funkcionira. Nitko ne može u malom stanu 2 tjedna držati plastiku. Dućani nas njome zatrpavaju.

  43. #143
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,698

    Početno

    kod mene u kvartu također prekrcani kontejneri za plastiku i papir, sve vani i oko kontejnera, ljudi uredno odvajaju ali nitko ne odvozi

    bojkot njihovog nerada se vidi u kontjenerima, nijedna plava vrećica
    pridružila sam se bome i ja, i mi smo imali ribu, ubacila sam običnu vrećicu i bome dok svi ne počnu, ne mislim koristiti njihove plave vrećice
    uredno odvajamo za reciklažu i vrlo često u reciklažno dvorište, čak po gradu tražim kontejnere za (upotrebljivi) tekstil

    ali ove plave (plastične) vrećice bome odbijam dok mogu

    da oni te silne novce koje su dobili prodajom vrećica ulože radnicima čistoće u plaće i kupe nove kamione... ne bih riječ rekla

  44. #144
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Mi recikliramo odavno, ali ovome se stvarno nije pristupilo promišljanjem. Kao da ti ljudi koji donose odluke ne žive u stanovima i ne kuhaju, nemaju obitelji pa ne znaju kako jedno domaćinstvo funkcionira.
    Ovo mi je upalo u oko iako meni osobno nije problem. Slažem se da je najveći problem hrana, ostaci sirove hrane tipa od mesa i ribe naročito. Baš puno komentiramo na poslu i ljudima je to glavni problem. Ali ne npr. samo kosti nego neki ljudi bacaju puno kuhane hrane, npr. neki nikada ne podgrijavaju i ne jedu ostatke drugi dan. Ali ako bacaš previše kuhane hrane to je skroz nova dimenzija i 5 novih problema - pokušaj prvo tu naviku promijeniti ako ne želiš jesti podgrijano.

    Ili kolega koji kaže da nema šanse da konzervu od ribe i podložak od mesa baci u plastiku i čuva to u stanu u žutoj vreći.

    To jesu sve koma stvari, ali nema druge nego promijeniti navike i nekako im doskočiti. Ne zbog Tomaševića nego zbog civilizacije . Ako nas ne skrše Putin, nuklearna bomba, hladnoća ili inflacija skršit će nas smeće i penali Europske unije . To nije ničiji drugi problem nego naš.

    Npr. druga kolegica ima nekoliko kućnih ljubimaca i puno konzervi od njihove hrane - ona to, zajedno s plastikom i podlošcima od mesa pusti na neki super kratki program ispiranja u suđerici prije nego baci u žutu vreću. Ja imam terasu i kantu na terasi, zatvorim u vrećicu, a kad je baš napeto u tim žutim vrećama vozim odmah u reciklažno. To je moja plastika i moja odgovornost. Ako grad nema kapaciteta odvoziti, ja imam kapaciteta odvesti svoju vreću. Kod mene jutros u zgradi plave vrećice. Jedini istinski problem koji vidim su ostaci sirove ribe i sirovog mesa. I za to bi stvarno bila dobra ideja da ima još manjih plavih vrećica - od 2 ili 5 litara. Ne vidim drugo rješenje iako je to još više plastike, to je stvarno teško držati danima u kući.

    I koma su mi ljudi koji su to prije bacili samo u kantu - kako sirovu ribu samo u kantu? Kao, ništa od toga ne procuri i ne safta se idućih 50 godina na stjenkama kante? Nema veze što smrdi kanta, smetlarnik, pola zgrade, bitno da ne smrdi meni u mojem stanu. Baš me zanima je l ljudi koji imaju kuće bacaju grah varivo i sirovu ribu direktno u svoju kantu. Ako to i rade, rade pa si poslije operu kantu. Je l ovi u zgradama siđu poslije pa operu kantu od ribe koju su bacili. Ili misle da bi im grad trebao 1x tjedno prati kante. Peru 2 do 3 puta godišnje i to ako im pišeš.

    Pita me dijete neki dan da mu pomognem sa zadaćom, a zadatak je: Objasni izjavu i napiši neki svoj primjer "Budi promjena koju želiš vidjeti". Pa zar nisam imala bolji primjer od smeća da mu objasnim. Eto nisam .

    Da se nasmijemo još malo: https://www.portalnovosti.com/kraj-je-blizu

  45. #145
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Meni je iz ove moje perspektive jedino problem firme po centru Zagreba, no ako govorimo samo o uredskim poslovima zanima me kolika je to količina smeća. Evo nas dvije u uredu komotno miješani komunalni otpad mogu nosit doma. Papira imam najviše, plastika, vrećice od čaja. Možda kantu od pet litara napunimo u dva tjedna.

  46. #146
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Potpis na sve Bubilo postove i hvala na linku za Dežulovića

    Stvarno mi u ZG radimo od pi**e kapelicu i ne daj Bože neke promjene.

  47. #147
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Da, pravi problem nije kud s ostatcima ribe, nego je problem sto uopce jedete morsku ribu u Zagrebu Samo hranu s najblizeg poljoprivrednog imanja jedite :D a ni meso vise nije bas popularno - eno u nekim drzavama nastoje nagovorit ljude da ga puno manje jedu.

  48. #148
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ok, možda nisam previše upućena u smeće, ali u čemu je problem s ribom i mesom, zar se ne može baciti plava vrećica smeća kad se ostaci ribe bace u nju?

  49. #149
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Problem je što ne želiš to držati u stanu nego odmah isti dan baciti van u kantu/kontenjer, a vrećica ti je možda poluprazna, pa čak i ona od 10 litara.
    Mislim da nema drugog rješenja, nego hranu sa kostima pripremati samo kad si na 80-90% vrećice .
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 03.10.2022. at 12:11

  50. #150
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Može, ali ispada preskupo ako za svaki komad ribe ili kostiju trošiš cijelu vrećicu.
    Ne vidim problem da se to, kako reče čoksa, omota u foliju ili stavi u malu vrećicu, pa ta mala u plavu i bok.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •