Stranica 5 od 16 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 774

Tema: Reciklaža u mom gradu (ha-ha)

  1. #201
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    He he. Pogledam ove lokacije u centru. Hvala vam

  2. #202
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mi smo jučer bacili na pol praznu vrećicu od 20l instaliranu u subotu jer sam morala baciti kosti ostale iz juhe, nisam ih više mogla gledati u frižideru.
    Isto nisam našla vrećice od 10l. NN mi nisu usput.
    I dalje se nadam da će se netko sjetiti nekakve vrećice manje zapremine.

  3. #203
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Ja sam uvjerena da će proizvest te vrećice manje zapremine taj "nepoznati" proizvođač.

    Dakle, zaista sam pogledala doma i nigdje nije naveden proizvođač na vrećicama kao ni količina. Stvarno svašta i baš vuče opet na "muljaže" jer se skriva naziv i sjedište proizvođača (što obvezno treba biti vidljivo na ambalaži svih proizvoda).
    A ne znam i kako to da fakat nisu naveli količinu vrećica u pakiranju, pa to im može završiti na Sudu.
    Uopće ne razumijem kako je moguće da nisu naveli sve traženo prema Zakono o zaštiti potrošača, sva ta osnovna obilježja proizvoda koji se nalaze na policama naših dućana, pa sam proizvođač mora znati da je to zakonska obveza kao i Grad.

  4. #204
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    I sad će ti netko reći.. Joooj Lili sad si se ti uhvatila i sitničariš,a čovjek pokušava uvesti promjene na bolje. Ja sam ljuta na takve stvari jer evo npr. moj klijent ugostitelj je platio kaznu 30 000 kuna jer mu je u normativu bila navedena standardna gramaža vrećice čaja, a on uzeo nekakve nove čajeve i ni na kraj pameti mu nije bilo da imaju i vrećici 2g manje. Došla inspekcija.. Hop.. E ne može tako. 30 000 kuna zbig 2g manje čaja. Nema upozirenja.. Nema dogovora.. Odmah kazna. Nisu pravila ista za sve.

  5. #205
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    I sad će ti netko reći.. Joooj Lili sad si se ti uhvatila i sitničariš,a čovjek pokušava uvesti promjene na bolje. Ja sam ljuta na takve stvari jer evo npr. moj klijent ugostitelj je platio kaznu 30 000 kuna jer mu je u normativu bila navedena standardna gramaža vrećice čaja, a on uzeo nekakve nove čajeve i ni na kraj pameti mu nije bilo da imaju i vrećici 2g manje. Došla inspekcija.. Hop.. E ne može tako. 30 000 kuna zbig 2g manje čaja. Nema upozirenja.. Nema dogovora.. Odmah kazna. Nisu pravila ista za sve.
    Pa baš zato.

    Uostalom nisam ja to istraživala (nit imam vremena, nit me zanima) nego mi se pojavilo na fejsu na kvartovskoj grupi, pa sam iz radoznalosti išla provjerit.

    i ne, ne smiju pravila biti različita, MORAJU vrijediti za SVE. Frend poduzetnik je isto tako zbog sitnice dobio ogromnu kaznu.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.10.2022. at 09:21

  6. #206
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,136

    Početno

    Nije da branim, ali nema vam vjerojatno niti jedna vrećica doma oznaku proizvođača. Mislim na one koje dobijete kad kupite cipele ili u Muelleru ili... Imaju neke eko. Pretpostavljam da imaju više dobavljača. Dimenzije bi bilo pristojno napisati, to bi moralo stajati u natječaju javne nabave. Inače, vrećice koje se kupuju u rolama u dućanima nerijetko imaju krivo zapisan broj vrećica. Odnosno, jedna rola ima više od druge. Ne znam zbog čega, je li u pitanju prijevara proizvođača ili taj stroj šiba i ima neku "toleranciju" na plus/minus 2 vrećice.
    Evo gledam njemačku Mueller vrećicu ima:
    blauer engel oznaku, to je eko oznaka
    eco loop, isto eko oznaka
    I ništa više.
    Ne vjerujem da svaki trgovački lanac ima svoj pogon za proizvodnju vrećica. Folija pakiranja nekoliko boca mineralne vode isto nema proizvođača folije, a bome ni boce. Također šamponi nemaju proizvođače ambalaže navedene. Ima tetrapak, ako se ne varam, drugog se ne mogu sjetiti.
    Uglavnom, možda im propisi to dozvoljavaju.
    Ne piše na vrećicama (ni ZG, ni Mueller) ni od čega su načinjene. Mislim, znamo da je to PE-LD, eventualno s PE-LLD, a znamo i da narod misli da je to najlon pa se nervira ako kažeš da nije, što sitničariš bez veze. Tako da mislim da je to narodu suvišna informacija. Al velim, dimenzije bi bilo pristojno ubaciti da znaš na kakvu ti kantu paše.

  7. #207
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,136

    Početno

    Ok je biti kritičan prema vlasti, ali mi je ovo s vrećicama malo smiješno. Ono baš se narod napenalio kontra udara na komociju. Nisam nigdje čula da se neko bunio što su Bandićevi kontejneri proizvedeni u Srbiji i što se raspadaju, što znači da nemaju odgovarajuća svojstva. Ili je netko lagao o svojstvima, ili je netko neuk sastavljao natječaj ili je možda slučajno bilo namještanje natječaja. Možda je bila kakva FB grupa, prosvijetlite me.

    Naravno da nije argument da nije ni Bandić bio pošten, ali ja ovdje zasad ne vidim veliki problem, kad nema većina ostale ambalaže te oznake, a narod urla samo na ove. Problem ću vidjeti ako se pokaže da su vrećice izrazito nekvalitetne, ali to još ne znamo.

  8. #208
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,136

    Početno

    I još da dodam da je deklaracija proizvoda kod nas u jako lošem stanju. I to ne od proizvođača, nego od trgovačkih lanaca. To izgleda nitko ne kontrolira. Ljudima ne smeta, jer ne gledaju. Ja sam šizila na dječje igračke. One naljepnice što nalijepe na hrvatskom preko proizvoda su pune grešaka. Ja ih vrlo često skidam da vidim što je zbilja deklarirano od proizvođača. Tako da je to kod nas jako slabo kontrolirano. Al to nema veze s Gradom, nego s državom. A tko bi se trebao time baviti, ja ne znam.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 07.10.2022. at 11:01

  9. #209
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam uvjerena da će proizvest te vrećice manje zapremine taj "nepoznati" proizvođač.

    Dakle, zaista sam pogledala doma i nigdje nije naveden proizvođač na vrećicama kao ni količina. Stvarno svašta i baš vuče opet na "muljaže" jer se skriva naziv i sjedište proizvođača (što obvezno treba biti vidljivo na ambalaži svih proizvoda).
    A ne znam i kako to da fakat nisu naveli količinu vrećica u pakiranju, pa to im može završiti na Sudu.
    Uopće ne razumijem kako je moguće da nisu naveli sve traženo prema Zakono o zaštiti potrošača, sva ta osnovna obilježja proizvoda koji se nalaze na policama naših dućana, pa sam proizvođač mora znati da je to zakonska obveza kao i Grad.
    Vrećice proizvodi Weltplast iz Posušja. Oni su radili i Bandićeve žute i smeđe vrećice. Vjerojatno su dali najpovoljniju ponudu.

  10. #210
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Nema do kazni. Koje moraju uslijedit nakon edukacije. Tako smo poceli odjednom cudesno drzat wc-e u cijeloj hrvatskoj u ugostiteljskim objektima cistima (preko noci je to u mojoj percepciji bilo, ono, pd toga da ti je normalno da ne ocekujes sapuni toaletni, do toga da je to najnormalnije), cijela "kultura" se okrenula, preko toga da nam je najnormalnije privezat pojas. Pred 20 god je moj muz radio neki billing softver za negdje u njemackoj gdje su sve kuce imale svoje kante i bar code i naplata je isla po tezini. I u njemackoj su isle tv reportaze i snimanje bakica koje se opiru sustavu i bacaju u tudje kante, pa je bio tako shaming na tvu u obliku reportaze, pa laganje 'ah, zbunila sam se". Postalo im je najnormalnije i drustveno neprihvatljivo bucanje sa smecem ko nama sad pusenje npr u uredu. Nes ti velike revolucije, svakog cuda 2 dana dosta. Zivim u zgradi koja vec dugo ima spremnike za papir plastiku i metal, kolicina mjesovitog otpada se jako smanjila (od pocetnog stanja samo 1 spremnik za papir, do sadasnjeg s 4 spremnika za papir koji kuljaju, 2 za plastiku, mozda 4 za mijesani koji su poluprazni, i 1 za bio). Jos ljudi krivo rade, ne savijaju kutije (a propos edukacije, vec 30 god, jos od mog stud. doba, na tetrapaku pise 'flatte before disposal" pa su me u studomu zafrkavali oko toga). Sve u svemu, ovo je apsolutno nuzno, i da, manje je komocije nego samo frcnut sve, al nije nam bas ni super komotno ljeti ne moc izac prije 20 h iz klimatiziranog na zrak.

  11. #211
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,136

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Vrećice proizvodi Weltplast iz Posušja. Oni su radili i Bandićeve žute i smeđe vrećice. Vjerojatno su dali najpovoljniju ponudu.
    Ali ni na njima ništa ne piše. Ni materijal, ni dimenzije, ni proizvođač, ni broj vrećica. Ili sam ja slijepa?

  12. #212
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Kao i u nizu europskih gradova, nismo mi ništa lošiji od njih.
    Potpis. Mislim, ako moze otok Krk uspjesno godinama imat red i reciklirat, zasto ne bi Zagreb mogao? "Just sayin" situaciju iz Brela nisam shvatila - jel bolje, jel gore mi nije jasno. Al ako tamo nije uspilo, a svugdje naokolo je, ne bih uzimala Brela kao pravilo, nego kao aberaciju.

  13. #213
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,136

    Početno

    A mislim, i meni ide na živce što se sve pali i gasi preko mobitela, što nema cjenika, nego čitaj QR kodove u restoranima i ja bih se vratila 20 godina unatrag po nekim pitanjima. Idu mi na živce na aerodromima i trajektima oni s mobitelima, uvijek netko zapne na očitanju koda sa smartphonea, papirnati uvijek idu bez problema. Al što ću. Šutim u redu i okrećem očima u sebi kao kakva baba od 89 godina.

  14. #214
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ni na njima ništa ne piše. Ni materijal, ni dimenzije, ni proizvođač, ni broj vrećica. Ili sam ja slijepa?
    Ma ne piše na njima dimentije ni proizvodjac, ko I na većini ostalih. Piše volumen. Priznajem fali i broj vrecica u paketu.
    Ali za ove ima javni natječaj pa kome je bas jako napeto može čitati propozicije.
    Meni je fakat nebitno u životu dokle god se ne raspada i stane u nju deklarirani volumen.

    Podsjećam da ne kupujemo vrećicu nego u stvari uslugu odvoza otpada, naravno da vrecica sama ne košta 2kn nit bi je iko kupio da kupuje vrećicu. Sve skupa zvuči ko neka fb smear kampanja banditove ili hdz ekipe.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 07.10.2022. at 12:29

  15. #215
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,136

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne piše na njima dimentije ni proizvodjac, ko I na većini ostalih. Piše volumen. Priznajem fali i broj vrecica u paketu.
    Ali za ove ima javni natječaj pa kome je bas jako napeto može čitati propozicije.
    Meni je fakat nebitno u životu dokle god se ne raspada i stane u nju deklarirani volumen.

    Podsjećam da ne kupujemo vrećicu nego u stvari uslugu odvoza otpada, naravno da vrecica sama ne košta 2kn nit bi je iko kupio da kupuje vrećicu. Sve skupa zvuči ko neka fb smear kampanja banditove ili hdz ekipe.
    Pa da! I meni smrdi na to. Nikome nije smetalo na žutim i smeđim, eto sad im smeta.
    Štono kaže forvarduša - svi se razumiju u rat u Ukrajini, u nogomet, pandemiju, kriptovalute, a nitko ne kuži kako razvrstat otpad.
    Kod mene stalno u bio-otpad par pametnjakovića bacaju bio-otpad u plastičnim vrećicama.

  16. #216
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,136

    Početno

    Za one koje dublje zanima otpad, postoji alternativa razvrstavanju otpada koje se kod nas radi, samo što to košta malo više. Samo se bio otpad izdvaja (bez plastičnih vrećica), a ostalo se sortira industrijski. Ovaj način kako se kod nas planira je relativno primitivan i sadrži veliku količinu nečistoća, oko 10%, što ima jako ograničenu perspektivu za materijalno recikliranje. Industrijska postrojenja dobivaju čiste frakcije s nečistoćama do 1%.
    I ne samo to, postoji kod nas tvornica koja proizvodi takva industrijska postrojenja za razvrstavanje mješovitog otpada. Vrlo uspješna, ali Zagreb nije zainteresiran. Evo kako to izgleda: https://www.youtube.com/watch?v=e_IWjUXCAYc (ima muziku, stišajte unaprijed)
    Neki interview s vlasnikom.
    I komentar čovjeka koji se godinama bavi problematikom.

    Problem je naravno kad razvrstaš otpad kome ga prodati. Konkretno za aluminij znam da je najčišći onaj koji nastaje prilikom proizvodnje automobila, a i on je problematičan kod ponovne primjene za i mrvu naprednije proizvode. Tako da je priča s vrećicama jednostavna za diskusiju, ali je realno problem puno složeniji.

  17. #217
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne piše na njima dimentije ni proizvodjac, ko I na većini ostalih. Piše volumen. Priznajem fali i broj vrecica u paketu.
    Ali za ove ima javni natječaj pa kome je bas jako napeto može čitati propozicije.
    Meni je fakat nebitno u životu dokle god se ne raspada i stane u nju deklarirani volumen.

    Podsjećam da ne kupujemo vrećicu nego u stvari uslugu odvoza otpada, naravno da vrecica sama ne košta 2kn nit bi je iko kupio da kupuje vrećicu. Sve skupa zvuči ko neka fb smear kampanja banditove ili hdz ekipe.
    Potpis

  18. #218
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Za one koje dublje zanima otpad, postoji alternativa razvrstavanju otpada koje se kod nas radi, samo što to košta malo više. Samo se bio otpad izdvaja (bez plastičnih vrećica), a ostalo se sortira industrijski. Ovaj način kako se kod nas planira je relativno primitivan i sadrži veliku količinu nečistoća, oko 10%, što ima jako ograničenu perspektivu za materijalno recikliranje. Industrijska postrojenja dobivaju čiste frakcije s nečistoćama do 1%.
    I ne samo to, postoji kod nas tvornica koja proizvodi takva industrijska postrojenja za razvrstavanje mješovitog otpada. Vrlo uspješna, ali Zagreb nije zainteresiran. Evo kako to izgleda: https://www.youtube.com/watch?v=e_IWjUXCAYc (ima muziku, stišajte unaprijed)
    Neki interview s vlasnikom.
    I komentar čovjeka koji se godinama bavi problematikom.

    Problem je naravno kad razvrstaš otpad kome ga prodati. Konkretno za aluminij znam da je najčišći onaj koji nastaje prilikom proizvodnje automobila, a i on je problematičan kod ponovne primjene za i mrvu naprednije proizvode. Tako da je priča s vrećicama jednostavna za diskusiju, ali je realno problem puno složeniji.
    Živjela! Ovakav post nam je trebao.

  19. #219
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Zanimljivo štivo Jelena

    Danas sam bacila prvu 10L vrećicu. Nije bila skroz puna. Evo meni se ekstra 2kn svakih 10 dana se ne čini skupim. Namjerno nisam gledala sadržaj kontejnera da se ne nerviram previse

  20. #220
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Ja sam u svom kvartu tražila, ali nisam našla vrećice od 10l. Taman bi mi takve trebale. Sad koristim od 20l, ali su prevelike. Gdje ste vidjeli 10l plave vrećice za kupiti? Nisam samo pitala na kiosku, možda mi je to greška.

  21. #221
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Mislim da su te odavno rasprodane, treba čekati drugu turu. Ja sam kupila dva paketa valjda čim su ih izbacili.

  22. #222
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Novi Zagreb grca u smeću... Plastika i papir nisu odvezeni već jako dugo. Mi doma skladištimo vreću plastike. Kaže gradonačelnik da je Centar prodisao i uveden je red. Na žalost očito su morali stradati drugi kvartovi.
    Bilo je za očekivat da će ljudi više reciklirat s plavim vrećicama pa će biti više drugog otpada. Vidjet ćemo kako će dalje ići,ali moj kvart je prekrcan.

  23. #223
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Može biti da su odvezeni baš po rasporedu - ja kod nas pratim i sve se odvozi po rasporedu.

    Samo što je raspored rijedak

    Papir i plastika se odvoze svaka dva tjedna, što je očito nedovoljno, jer je kvart zatrpan smećem.

    Možda je Centar i prodisao, ali već malo širi centar definitivno nije - neki dan sam hodala Zvonimirovom, to je katastrofa čemu to sliči.

  24. #224
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    E da, vidim da se netko iz Čistoće čudi i hvali koliko se od 1.10 smanjila količina mješovitog otpada - samo to znači samo jednu stvar, a to je da se povećala količina ostalog otpada.

    Vjerojatno ponajviše plastike - koja se kod mene odvozi svaka dva tjedna!

  25. #225
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Može bit Mima, svaka 2 tjedna je svakako premalo sad kad se više odvaja.

  26. #226
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Hodajući jutros Ilicom, em sam vidjela dosta kanti na ulici (kaj nisu maknute?) em pokraj njih puno odloženih i nepokupljenih plavih vreća.

    Kod sebe pak u zgradi, bacajući bio optad skužila sam da je u kantu netko ubacio ogromnu vreću punu plastike i konzervi.

  27. #227
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Kod nas redovno odvoze ali su odmah za dva dana puni kontejneri za plastiku. Tako je već godinama, i prije ovog novog načina. A svi znamo da problemi koji se godinama gomilanju traže i godine za rješavanje. Otkad se pred par godina Bandiceva ekipa uhvatila "reciklaze" grad je progresivno postajao sve puniji i kanta i smeća oko kanti i kontejnera, baš smo postali pravi kantograd ali to bi čovjek još pregrmio da je bar čisto a kad ono sve gore i gore. Kako nada umire zadnja nadam se da ce se situacija kroz iduce mjesece ipak poboljšati...

  28. #228
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Kod nas je bio kaos sa smećem ono pred ljeto ili početak, kad je cijeli grad bio zatrpan.
    Naravno da će čim odvezu spremnik biti pun.. Evo meni vreća plastike stoji na balkonu i čim isprazne bacit ću. Ima nas još koji skladištimo otpad doma.
    Ne može se plastika odvoziti svaka 2 tjedna sad nakon što su otpad počeli odvajati i oni koji nisu do sad.

  29. #229

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,413

    Početno

    kod nas opet preskočili odvoz miješanog. mislim da je to postalo sada redovito stanje u svakom drugom tjednu, dakle umjesto prosječnih mjesečnih 8, imamo 6 odvoza, a nekad i manje

  30. #230
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je bio kaos sa smećem ono pred ljeto ili početak, kad je cijeli grad bio zatrpan.
    Naravno da će čim odvezu spremnik biti pun.. Evo meni vreća plastike stoji na balkonu i čim isprazne bacit ću. Ima nas još koji skladištimo otpad doma.
    Ne može se plastika odvoziti svaka 2 tjedna sad nakon što su otpad počeli odvajati i oni koji nisu do sad.
    S obzirom na razdvajanje otpada sad bi puno češće trebali odvoziti plastiku, minimalno 2x tjedno, a ne jednom u 2 tjedna.

    Kod nas nisam vidjela vreće oko kontejnera. Zasad je sve ok i uredno osim što se u kontejnerima s miješanim nalaze svakakve vrste vrećica a manjim dijelom plave :/

  31. #231
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Kod nas su pretrpani kontejneri za papir i plastiku. Sve stoji uokolo. Užas...

  32. #232
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas su pretrpani kontejneri za papir i plastiku. Sve stoji uokolo. Užas...
    Jel ima neki pouzdan broj na koji se može nazvat Čistoću i očekivat da će po pozivu doći po taj otpad?
    Ja sam prije upisivala u Moj Zagreb aplikaciju i dolazili bi brzo na lice mjesta, no to je bilo prije god dana, prije novog sustava odvoza, pa ne znam jel bi sad funkcioniralo al oduzme vrlo malo vremena za upisat komentar (samo trebate imat i fotografiju kao dokaz).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.10.2022. at 11:57

  33. #233
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je bio kaos sa smećem ono pred ljeto ili početak, kad je cijeli grad bio zatrpan.
    Naravno da će čim odvezu spremnik biti pun.. Evo meni vreća plastike stoji na balkonu i čim isprazne bacit ću. Ima nas još koji skladištimo otpad doma.
    Ne može se plastika odvoziti svaka 2 tjedna sad nakon što su otpad počeli odvajati i oni koji nisu do sad.
    Bolje baci na dan kad se odvozi, ja tako radim.

    edit: ali kužim totalno da ljudi bacaju kad su prazni kontejneri. Gadljivo je. Ja čim vidim da je onaj s papirom prazan bacam.
    Posljednje uređivanje od Mima : 11.10.2022. at 12:51

  34. #234

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Vrećice od 10 l sam vidjela u Narodnim novinama kod džamije i u Kemoboji u Kneza Mislava.

    Kako odlažete papir i biootpad ako ih odlažete ispred zgrade na dan odvoza? Vrećica za biootpad se raspadne a kontejnere za biootpad još nisu postavili.

  35. #235
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mi imamo kontejner za biootpad i njega ne odlažem dan prije odvoza, to se odvozi jednom tjedno i nije toliko pretrpano. Svakako ne mogu držati biootpad na balkonu dugo jer mi smrdi, pa ga bacim svakih par dana.

  36. #236
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,136

    Početno

    Peterlin, pogledaj u Narodnim novinama. Mi smo kupili u NN u Trnjanskoj iza Općinskog građanskog suda.

    Kod nas se konačno počeo plaviti kontejner s miješanim otpadom. Nisam primijetila da se kod nas nešto promijenila količina razvrstanog. Mislim da se kod nas i prije dosta razvrstavalo. Jedino što nikako da shvate neki ljudi da ne mogu bio otpad u obične plastične vrećice bacati. Ja čak i skupim nekad kad nemam papirnati škarnicl, ali onda istresem, a vrećicu bacim u plastiku.

  37. #237
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Ja bio otpad zamotam u novinski papir.

  38. #238
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    U srijedu je odvezena plastika u mom kvartu, kontejneri su sad već puni, a slijedeći odvoz ide za 10 dana. Nakon uvedwnih plavih vrećica plastika i papir bi se trebali odvoziti 1 tjedno. Ne znam kako to nikome nije palo na pamet. Ovako ćemo biti zatrpani otpadom.

  39. #239
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    U srijedu je odvezena plastika u mom kvartu, kontejneri su sad već puni, a slijedeći odvoz ide za 10 dana. Nakon uvedwnih plavih vrećica plastika i papir bi se trebali odvoziti 1 tjedno. Ne znam kako to nikome nije palo na pamet. Ovako ćemo biti zatrpani otpadom.
    Pa zar ne bi plastiku , papir i bio ( isto kao i mjesani opad) trebalo iznositi samo na dane odvoza?
    Mi koji zivimo u kucama i nemamo kontejnere iznesemo odredenu vrstu na ulicu samo u dane odvoza.
    Istina, nekad preskoce raspored ( najcesece za bio) .
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.10.2022. at 11:36

  40. #240
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zar ne bi plastiku , papir i bio ( isto kao i mjesani opad) trebalo iznositi samo na dane odvoza?
    Mi koji zivimo u kucama i nemamo kontejnere iznesemo odredenu vrstu na ulicu samo u dane odvoza.
    Istina, nekad preskoce raspored ( najcesece za bio) .
    Pa možda oni koji žive u kućama i stanovima od 100m2 imaju gdje to skladištiti. Ja u stanu od 50m2 nemam, a da biootpad držim 2 tjedna u stanu pretpostavljam da bi mi socialna pokucala na vrata.

  41. #241
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Pa možda oni koji žive u kućama i stanovima od 100m2 imaju gdje to skladištiti. Ja u stanu od 50m2 nemam, a da biootpad držim 2 tjedna u stanu pretpostavljam da bi mi socialna pokucala na vrata.
    Samo kazem kako je zamisljeno. Da se vecica sa plastikom iznosi iz stana na dan kad ide otpad. Mi imamo kantu za plastiku koju smo sami kupili pa odlazemo u dvoristu i iznesemo na dan kad ide. Koliko mi je poznato za bio su bile preporuke da se smrzne , pa iznese na dan kad ide.
    Ne sjecam se da je ikad postojala preporuka da se plastika iznosi kad je nekome zgodno. Mogu i ja svoju staviti na ulicu, ali ju nitko nece pokupiti prije nego je na redu po rasporedu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.10.2022. at 15:25

  42. #242
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Pa smisao kontenjera upravo i je, da se smece, kakvo god, iznosi kad je kome zgodno.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 16.10.2022. at 15:30

  43. #243
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Pa smisao kontenjera upravo i je, da se smece, kakvo god, iznosi kad je kome zgodno.
    Pa ti spremnici za plastiku ocito nisu predvideni za cijeli kvart , naselje ili zgradu. Posebno ako nisu pod kljucem pa svoju plastiku donose tko zna od kud. Po to logici bi se ljudi mozda mogli voditi preporukama da svoju plastiku iznesu najanije dan prije odvoza i stave ju pored spremnika za mjesani.
    "Plastična i metalna ambalaža - Čistoca" https://www.cistoca.hr/usluge/odvoje...-ambalaza/1497
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.10.2022. at 16:41

  44. #244
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Samo kazem kako je zamisljeno. Da se vecica sa plastikom iznosi iz stana na dan kad ide otpad. Mi imamo kantu za plastiku koju smo sami kupili pa odlazemo u dvoristu i iznesemo na dan kad ide. Koliko mi je poznato za bio su bile preporuke da se smrzne , pa iznese na dan kad ide.
    Ne sjecam se da je ikad postojala preporuka da se plastika iznosi kad je nekome zgodno. Mogu i ja svoju staviti na ulicu, ali ju nitko nece pokupiti prije nego je na redu po rasporedu.
    Sit gladnom ne vjeruje. Sirius ne iznosiš kantu na ulicu, ali ni ne držiš u dnevnom boravku.
    Živim u neboderu s 2 ulaza po 17 katova i svaki ulaz ima svoje kontejnere za plastiku, papir, biootpad i miješani. Nije dovoljno kupiti svaka 2 tjedna plastiku i papir od kad su uvedene plave vrećice.
    Meni je smeće poskupilo. Zašto? Zato jer se plaćalo po kvadraturi i fiksni dio mi je ostao isti, a plaćam dodatno plave vrećice. Doduše ne iskoristimo ih puno jer odvajamo kao i godinama do sada.
    Nemam ništa protiv, zapravo vidim da sad ljudi više odvajaju i mislim da je ideja bila dobra, ali kao po običaju nije se razmišljalo o posljedicama. Da će drugog otpada biti više.
    Plaćam uredno sve račune i prirez iz plaće. I to se od mene očekuje i da poštujem propise i zakone. Ako se svega toga pridržavam zaista smatram da se od mene ne bi trebalo očekivati da skladištim otpad 2 tjedna u stanu i smrzavam bio otpad jer kao što možeš pretpostaviti nemam dodatnu škrinju u stanu od 50m2.
    Nije mi problem pričekati 2-3 dana, ali očekivati da ga čuvam 10 dana je van svake pameti.
    I da, da živim u kući vjerojatno ni trenutka ne bih razmišljala o ovome.
    Isto tako nije mi lijepo prolaziti danima pored prepunih kontejnera po kojima kopaju vrane u raznose smeće.
    S obzirom da je 2018. današnji gradonačelnik na fejsu objavio post u kojem proziva vlast zbog pretrpanih kontejnera nek sad riješi taj problem koji mu je i tada smetao. Ili kad sjedneš na stolicu zaboraviš ono što te prije žuljalo.
    Posljednje uređivanje od mitovski : 16.10.2022. at 18:04

  45. #245
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Meni je svejedno tko je na vlasti , osvrcem se samo na preporuku da se odredene vrste smeca iznose u predvidene dane. Ne vidim neki poseban problem da se jedna zuta vrecica sa plastikom ( obicno toliko skupimo kroz 2 tjedna) drzi na balkonu ili hodniku, pa iznese kad je vrijeme za odvoz. Zivjela sam sa djetetom i muzem u stanu od 40 m 2 u zgradi od 10 katova i znam koji su problemi u zgradama. Obicno stanari zajednicki prostor ne smatraju svojim, nego nicijom zemljom, pa se onda i tako ponasaju. Nije to rezervirano samo za zgrade. Mi imamo kontejner za staklo u kvartu i kad se ne prazni redovito ekipa sve slozi okolo. Barem da slozi po uputama ,isprazni boce , isperu ih , a poklopce stave u plastiku.

  46. #246
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Pa smisao kontenjera upravo i je, da se smece, kakvo god, iznosi kad je kome zgodno.
    pa upravo taj princip doprinosi tome da se stvara više smeća, jer ono čim nam je zgodno nestane iz našeg svijeta

  47. #247
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa upravo taj princip doprinosi tome da se stvara više smeća, jer ono čim nam je zgodno nestane iz našeg svijeta
    Kako znas?

  48. #248
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa upravo taj princip doprinosi tome da se stvara više smeća, jer ono čim nam je zgodno nestane iz našeg svijeta
    To je istina, ljudi nikako da shvate da je to njihovo smeće, ne gradonačelnikovo ili gradsko. Kad bi toga bili svjesni, itekako bi pazili da kupuju više rinfuzno, da traže da im se salama nareže u papir a ne kupuje u plastici, i stotinu sličnih stvari. Ali nije problem ni samo u ljudima, neke stvari i ambalaže ne možeš jednostavno izbjeći. Ovaj konzumeristički način života jednostavno ne ide u prilog spašavanju planeta, a kamoli lakšem odlaganju smeća, jer se sve kupuje pakirano u hrpama različitih ambalažnih oblika.

  49. #249
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Sirius, zar je istina da vaša Čistoća moze naplatiti kaznu 10000kn ako na dan odvoza papira ili plastike, nemas ni papira ni plastike za odvoz? Kaznu pravdaju time da je to znak da nisi odvajao smeće.
    Živim u kući i trebala sam uzeti plavu i žutu kantu za papir i plastiku, no nisam jer su te kante ogromne (120 l) i same po sebi golema količina plastike. Neće me valjda, jednom kad taj nacin skupljanja zaživi kod nas, kažnjavati što zelim samo svoje razvrstano smeće odnijeti u reciklažno dvoriste kao i do sada.
    Moram dodati da kamion Čistoće ne moze ni blizu mog dvorista, usko je i strmo, smeće uvijek odvozimo sami do kontejnera, iako plaćamo odvoz.
    Idem naći taj članak o kaznama.

  50. #250
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Pa smisao kontenjera upravo i je, da se smece, kakvo god, iznosi kad je kome zgodno.
    Baš tako.

    Čitam i ne vjerujem, naravno da nećemo stanove pretvorit u skladišta otpada.
    Ja nemam pojma ni kad se odnosikod nas taj otpad, nit me zanima.
    Sve je s druge strane zgrade.

    Smeće iznosim kad mi se doma napune moji spremnici.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.10.2022. at 09:41

Stranica 5 od 16 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •