Stranica 4 od 16 PrviPrvi ... 2345614 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 774

Tema: Reciklaža u mom gradu (ha-ha)

  1. #151
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Zar je zabranjeno baciti polupraznu vrećicu

  2. #152
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Nije, ali nije isplativo kad puno košta.

  3. #153
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Košta 2 kune.

  4. #154
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Naprosto zamisliš da kila ribe ne košta 50 kuna nego 52 (ili koliko već košta riba, ne jedem ju)

  5. #155
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nije samo skupo, nije ni ekološki trošiti tolike vrećice .

    Kažem, sada riba i meso s kostima samo kad je vrećica pri kraju. Treba dobro planiranje.

  6. #156
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Inače, u selu u kojem imam vikendicu i ljetujem svatko ima svoju kantu. Svaki odvoz kante se naplaćuje (uz neki paušal). Ne postoji mjesto u selu gdje možeš baciti smeće osim tvoje kante. Kanta naravno stoji u tvom dvorištu. Smeće se ne odvozi svaki dan. Tako da vam mogu reći da mi zaista planiramo kad će biti riba za ručak, a to je dan prije odvoza smeća.

  7. #157
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Nije samo skupo, nije ni ekološki trošiti tolike vrećice .

    Kažem, sada riba i meso s kostima samo kad je vrećica pri kraju. Treba dobro planiranje.
    Ekološki nije, ali su ljudi i do sad trošili tolike vrećice ako su odmah bacali smeće, tako da tu nema neke promjene.

  8. #158
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Inače, u selu u kojem imam vikendicu i ljetujem svatko ima svoju kantu. Svaki odvoz kante se naplaćuje (uz neki paušal). Ne postoji mjesto u selu gdje možeš baciti smeće osim tvoje kante. Kanta naravno stoji u tvom dvorištu. Smeće se ne odvozi svaki dan. Tako da vam mogu reći da mi zaista planiramo kad će biti riba za ručak, a to je dan prije odvoza smeća.
    + nije uopće jednostavno kad odlaziš s ljetovanja jer naranvo želiš dobro oprati kantu i ne ideš nužno kući na dan odvoza smeća. A smeće nemaš gdje baciti. Tako da onda moliš susjede da baciš u njihovu kantu, a nećeš jasno biti nepristojan pa bacati susjedima nešto smrdljivo. Tako da par dana prije odlaska samo mirišljavi otpaci.

  9. #159
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Tako da par dana prije odlaska samo mirišljavi otpaci.
    .
    Eto, to se zove prilagoditi navike.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 03.10.2022. at 13:30

  10. #160
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Jedvaaa sam našla sad u centru vrećice od 10l, nije ih bilo ni u DM-u, Sparu, Konzumu, NN, našla u jednom Tisku.

    Meni osobno fale te neke manje plave vrećice koje se češće bacaju za ostatke hrane, mesa, kostiju, i sl. otpatke.
    Kako netko gore reče, taj tko je smišljao kao da nema osjećaj dinamike obit.života s više članova obitelji gdje se svakodnevno kuha ili pak samaca (bilo za potrebe češćeg pražnjenja takvog sadržaja, bilo za potrebe nečuvanja jakoo dugo takvog smeća u stanu samca u garsonjeri bez balkona).

    A tko zna, možda ih i osmisle kad shvate da postoji potreba i nadam se povećaju opseg ruba onih od 40l jer doslovce ne idu na nijedan veliki koš.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.10.2022. at 15:07

  11. #161
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Zar je zabranjeno baciti polupraznu vrećicu
    Jel ti to ozbiljno?

    Pa netko često jede ribu,a bome i često kuha recimo variva i juhe pa ostaju razne kosti.Ja skoro svaki dan imam juhu.

    Ne pada mi napamet nakon svakog takvog obroka kupit i bacit 1vrećicu, a okolo ganjat akcije na hranu jer je sve poskupilo.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.10.2022. at 15:11

  12. #162
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    A šta si do sada radila s kostima iz juhe? Nosila ih odmah u kontejner ili su stajale koji dan doma u kanti za smeće?

    Meni je 100 puta već problem riba i njeni ostaci jer to stvarno smrdi
    Posljednje uređivanje od NanoiBeba : 03.10.2022. at 16:16

  13. #163
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ustvari je odvoz smeća u ZG izuzetno jeftin. Ma koliko članova imali i ma koliko kvadrata imali, plaćate 45 kuna plus vrećice, svaki dan jedna od 10 l je 60 kn za 30 dana. I ništa ne smrdi.

    I još niste dostigli naš minimum, 108 kuna za najmanje domaćinstvo (samac ili par).
    Ne trebate se buniti

  14. #164
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ma fakat ne kužim problem ostataka od juhe. Pa stavi se u neku posudu i u frizider i onda se baci kad se vrećica napuni.

    Sad ću prokomentirat vikend i maraton. Skuplhačima boca je pala sjekira u med, mogu sad na GO. znači, boca koje su trkači bacali bilo je valjda na svaki metar uz cestu. I snalažljivi skupljači su ih skupili. No drugi dan idem u šetnju, koje groblje bijelih čepova svugdje, baš svugdje. Zanima me baš tko će to počistiti i kada.

  15. #165
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    I kaj sad znači imam 2 mogućnosti. Ili da trpam frižider i skupljam oatatke od juha, riba, mesa pa bacim kad napunim ili da frknem polupraznu vrećicu od 10l u smeće.
    Stvarno ne vidite nikakav problem da je netki razmišljao i osmislio nekakve manje vrećice od 2l za takve potrebe.
    Meni je s ekološke strane također muka baciti toliku polupraznu vrećicu
    Do sada bih iskoristila neku vrećicu koju dobiješ manju pa bih bacila. Nisam ni sad bacala s praznom vrećom.
    I netko je gore napisao neš ti 2kn. Stvarno? Neki umirovljenik s 1500 kn mirovine da baci praznu vrećicu od 2kn jer se nitko nije sjetio manje vrećice. Ah da, zaboravila saž da oni tako i tako ne jedu ni meso ni ribu pa onda ni nemaju problem.

  16. #166
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ne znam, mi nemamo puno ostatka od mesa. Kad se kuha juha, skuha se veliki lonac. Dio se zamrzne za temeljac, dio pojedemo. Juhu ne jedemo svaki dan, odnosno da ako se računa da taj temeljac stavimo u čušpajz.
    Ostatke ručkova često nosimo na posao za gablec.
    Riba mi je problem, al nju jedemo 1x tjedno a sad kad sam napisala, mogla bih i ja njene ostatke drzat u frižideru... kupila sam vrećice od 20 l i.prevelike su nam, sljedeći put kupujem manje.

    I inače, mi imamo puno manje smeća ljeti neg zimi jer uglavnom kupujemo na placu i mesnici. Nosim svoje posude vrećice.
    Zimi, kad sam osudjena na dućan, nekako brže napunimo smeće.

  17. #167
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    A šta si do sada radila s kostima iz juhe? Nosila ih odmah u kontejner ili su stajale koji dan doma u kanti za smeće?

    Meni je 100 puta već problem riba i njeni ostaci jer to stvarno smrdi
    Pa imam koš za smeće na balkonu i to mi pomaže zimi,ljeti ne jer odmah dodju muhe i krene sve smrdit i trunut.

    Al nema svatko balkon i koševe na zraku.
    A znala sam i bacit u kontejner vani, u vrećicu neku malu, obično tanku od voća i frk van iz stana i kosti od mesa i riblje glave, kosti sve. Pa nisam sigurno čuvala tj dana u stanu.

    Kako ti planiraš rješit problem s ostacima ribe?
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.10.2022. at 17:43

  18. #168
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ustvari je odvoz smeća u ZG izuzetno jeftin. Ma koliko članova imali i ma koliko kvadrata imali, plaćate 45 kuna plus vrećice, svaki dan jedna od 10 l je 60 kn za 30 dana. I ništa ne smrdi.

    I još niste dostigli naš minimum, 108 kuna za najmanje domaćinstvo (samac ili par).
    Ne trebate se buniti
    Pa ne bi bilo puno da se smeće odvozi, da je grad uredan i čist, da se ulaže u recikliranje/spalionicu...

    I nevjerojatno je da će stanovnicima centra Grad financirat podzemne spremnike, dok mi ostali gradjani Zg moramo svojim novcima financirat gradnju i nabavu spremnika.
    Totalno nefer i van svake pameti.

    Zašto su jedni privilegirani,a drugi nisu?
    Svi mi uplaćujemo za prirez, a iz prireza se financira samo centar. Sramota!

    Rado bih da me netko ispravi i kaže da to nije tako. S veseljem ću povući svoje riječi.

    Esit:
    I Nano ako se dobro sjećam vi i jedete jako malo mesa i jednom tjedno ribu tebi to ne predstavlja neki big issue.
    Kod nas je meso stalno na meniju jer imam 2 člana koja se ne mogu najest bez mesa.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.10.2022. at 17:53

  19. #169
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Što se tiče oststaka svježe ribe, koja mi se čini najproblematičnija jer doista ne trpi ni minimalno stajanje, mislim da je dobro riješenje imati neku malu posudu plastičnu u koju se mogu staviti ti ostaci i smrznuti, pa baciti kad je vrrećica puna, ne zauzima puno mjesta u zamrzivaču. Ovi ostali ostaci, u našem kućanstvu, nisu problamtični, jer baš i ne bacamo hranu, pa i nema što smrditi. Logika iza financiranja podzemnih bokseva leži u sljedećem, kako je više puta objasnila uprava: Stanovnici centra imaju viša davanja, višu komunalnu naknadu kao i više troškove prilikom primjerice bilo kakvih radova, jer moraju slijediti naputke konzervatora i slično. Osim toga obzirom da ne mogu imati bokseve, jer bi se nagrdio centar, mnogi će morati hodati i nekoliko stotina metara do svog podzemnog spremnika, neće im biti pod nosom. Boksevi su s druge strane od samih spremnika jeftiniji, a i sama činjenica da ih plaćaju stanari je dovela do toga da su mnoge zgrade pronašle riješenje za vraćanje spremnika pod kontrolu suvlasnika, a bez ulaganja u bokseve, što je zapravo i najbolje riješenje. Što se tiče infrastrukture, sortirnice, biokompostane, dakle elemenata koji su također potrebni da bi se zatvorio Jakuševac, naravno da se u isto ulaže, uprava grada redovito o tome govori- no to su ogromni i vrlo skupi projekti, koji se ne mogu riješiti u periodu od godine i pol, a nakon 20 godina potpune stagnacije i nikakvog ulaganja u infrastrukturu potrebnu za suvremeno i održivo gospodarenje otpadom. Razvrstavanje otpada je s druge strane obaveza, koju propisuje Zakon, a osim toga i stvaranje manje komunalnog otpada olakšati će sanaciju Jakuševca. Ja sam jutros trčala po centru, po ulicama po kojima su kante već dignute, nigdje nije bilo niti jedne vrećice! I uvjerena sam da unatoč poteškoćama i navikavanjima koje su ispred nas, da Zagrepčanke i Zagrepčani kuže da je ovo zajednička stvar i da će novi model uspješno zaživjeti! Kao i u nizu europskih gradova, nismo mi ništa lošiji od njih.

  20. #170
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Iskreno, osobno me ne smeta što ćemo spremnike platit iz pričuve. Pričuva se trošila, za jako besmislene poslove i radove u mojoj zgradi, a sve zbog inertnosti suvlasnika.

    I stvarno se nadam da će ovo sve saživjet jer nam grad izgleda prestrašno. I ne kužim ovaj otpor nekih njegovih stanovnika.

    Da, ribu mislim riješiti s frižiderom. Odnosno ako konačno kupim najmanje vrećice i uz često bacanje komunnog otpada, račun će mi biti niži nego prije. Ako sam dobro provjerila račun, plaćali smo 75 kn, sad je fiksno 45, a za 30 kn mogu kupiti 15 vrećica od 10 l. A nema šanse da toliko vrećica potrošim mjesečno
    Posljednje uređivanje od NanoiBeba : 03.10.2022. at 18:56

  21. #171
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    U potpunosti razumijem da se ni Jakuševac ni podzemni spremnici ne mogu urediti za par godina, ali bome češći odvoz plastike i papira može se riješiti ODMAH jer će inače cijela priča s plavim vrećicama biti samo šminka. Sigurno je i da divlji građani pridonose vidljivosti smeća, ali ako ga grad ne odvozi redovito i ne osigurava čiste površine, ljudima neće biti neugodno i dalje taložiti papir i plastiku na brda oko prepunih kontejnera.

  22. #172
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno, osobno me ne smeta što ćemo spremnike platit iz pričuve. Pričuva se trošila, za jako besmislene poslove i radove u mojoj zgradi, a sve zbog inertnosti suvlasnika.

    I stvarno se nadam da će ovo sve saživjet jer nam grad izgleda prestrašno. I ne kužim ovaj otpor nekih njegovih stanovnika.

    Da, ribu mislim riješiti s frižiderom. Odnosno ako konačno kupim najmanje vrećice i uz često bacanje komunnog otpada, račun će mi biti niži nego prije. Ako sam dobro provjerila račun, plaćali smo 75 kn, sad je fiksno 45, a za 30 kn mogu kupiti 15 vrećica od 10 l. A nema šanse da toliko vrećica potrošim mjesečno
    Nano, odakle ti 75 kn za čistoću? Mi smo plaćali manje od 50 kn (oko 45 čini mi se)

  23. #173

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    setnja jucer i danas mojim kvartom ..
    vidi se ocita promjena - i to na bolje

    ulice s puuno manje kanti, nestale se (ocito ipak negde ima mesta)
    ali, jos ljepse mi je da je, osim na par konstantno bolnih tocaka gde se odbacuje smece od svakakvih auta u prolazi, sve urednije nekak!
    nema hrpica smeca oko kanti, nema po ulicama da leti smece..

    drago mi je da je krenulo i s guštom bum svaki mjesec kupila ak bu mi trebalo i 2 paketa najmanjih vrecica jer taj trosak mi je, da svaki dan hićem smeće, tek jedna runda cuge ili 2 runde kave u centru grada

    veselim se da budu nasa deca imala grad na koji se mogu ponositi, i spremna sam na tu "žrtvu"

    inace, moja ekipa koja ne živi u Zg, umire od smeha oko čega se ljudi u Zg pjene, izgleda ko da nemamo nijedan drugi problem
    (mislim da bi vlada mogla zahvalit nasem gradonacelniku na odvlačenju pažnje! ...

  24. #174

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Cijena čistoće je prije ovisila o veličini stana, bili su neki popusti ovisno o površini. Mi smo za 38 m2 plaćali oko 35 kn, a za 112 m2 68 kn.

  25. #175

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Profitirat će vlasnici velikih stanova sa malo članova.

  26. #176
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Moje smeće je bilo 47.12 kn
    Sad će bit 45+ vrećice srednje veliki stan70kvadrata znači daleko više nego do sad

    Suseda 47 kvadrata 45 kn poslala do sad

  27. #177
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Nano, odakle ti 75 kn za čistoću? Mi smo plaćali manje od 50 kn (oko 45 čini mi se)
    Našla sam račun iz 2021. Mislim da se plaćalo po kvadraturi stana

  28. #178
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Znači po novom obračunu su računi tek u 11. mjesecu?

  29. #179
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Meni su i za stari stan (55m2) i za kuću (preko 100m2) bili računi od 47kn ili takonešto, i kad nas je bilo dvoje i kad nas je cetvero, uglavnom prethodni sustav baš i nije imao puno smisla. Za ovaj ćemo vidjeti, ako ništa bar uvodi ideju da odvoz smeća plaćaš proporcionalno količini smeća koju proizvodiš. Mi u kući daleko najmanje imamo tog komunalnog otpada, ostalo redovito recikliramo i imamo puno više plastike papira i biootpada. Iako neću biti u plusu jer sigurno mi 2 vrećice neće biti dovoljne cijeli mjesec. Ali se nadam da ćemo bar riješiti boxeve. I logično mi je da to plaćaju suvlasnici, obično uz vlasništvo dolaze i neke obaveze. Kao i pričuva, osiguranje itd…

  30. #180
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Što se samog papira tiče, neisplativ je bijeli papir jer je najprerađeniji i da bi ga se recikliralo, treba najviše energije (ja to ovako laički pojednostavnjujem pa me, Peterlin, nemoj oprati, znam koje si struke - i MM je inženjer strojarstva i radio je u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i vrlo dobro zna s kojim se sve problemima susreću skupljači i oporabitelji, a kad krene u objašnjavanje vrsta polimera i ostaloga, odustanem), zato sakupljači i oporabitelji najviše vole smeđi papir (karton i sl.), što u svjetlu današnjih cijena energenata itekako ima smisla. Čak se zbog tih enormnih cijena postavlja i pitanje isplativosti reciklaže određenih materijala. Rekao mi je i kako je jedan njegov prijatelj odbijao preuzimati čašice jogurta jer su bile prevučene ABS-om, posebnom vrstom polimera koja se nije mogla preraditi kao ostatak čašice. Takvih situacija ima na bacanje. I bočice šampona rade velike probleme jer u tzv. "kuhanju" stvaraju previše pjene. Puno je takvih primjera i problema ima na bacanje.
    I pitanje je koliko su naši "zeleni" toga uopće svjesni.
    Osobno mi je čudno poklanjanje određenog broja plavih vrećica korisnicima pelena (za odrasle) jer bi te pelene (i sve druge) zbog fekalija svakako trebale spadati u opasni otpad zbog mogućeg širenja zaraze. A ovako im se još i poklanjaju vrećice da završe na Jakuševcu.

    Toliko toga mi je rekao o reciklaži da se na kraju uvijek vratim na ono - blaženo neznanje.
    Tako da ove plave vrećice i nisu neko sretno rješenje, a novac od njih opet neće otići na pravo mjesto. Ukratko, i kad recikliramo, loše recikliramo. Što ne znači da nema smisla, ali bi se zaista trebalo puno ozbiljnije pristupiti tom problemu prije nego što uništimo svoj planet.
    I da se osvrnem na nove akcije nakon onih mjerenja litraže vrećice, sad se krenulo na jednu višu razinu i dronovi prate kamione Čistoće. Izgleda da jedni aktivisti pokušavaju uništiti druge jer su snimke zanimljive, kako kažu. Ja zaista ništa ne tvrdim, već mi je i smiješno i nevjerojatno do čega smo došli.

  31. #181
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče oststaka svježe ribe, koja mi se čini najproblematičnija jer doista ne trpi ni minimalno stajanje, mislim da je dobro riješenje imati neku malu posudu plastičnu u koju se mogu staviti ti ostaci i smrznuti, pa baciti kad je vrrećica puna, ne zauzima puno mjesta u zamrzivaču. Ovi ostali ostaci, u našem kućanstvu, nisu problamtični, jer baš i ne bacamo hranu, pa i nema što smrditi. Logika iza financiranja podzemnih bokseva leži u sljedećem, kako je više puta objasnila uprava: Stanovnici centra imaju viša davanja, višu komunalnu naknadu kao i više troškove prilikom primjerice bilo kakvih radova, jer moraju slijediti naputke konzervatora i slično. Os
    To što netko živi u zgradi gdje mora plaćati spomeničku rentu je izbor te osobe, ovakvo pojašnjenje Uprave je "mazanje očiju".
    Znači da karikiram stanovnici Brooklyna bi trebali financirati stanovnike Manhattana dajte...

    U Njemačkoj ako žiivš u centru u konzervatorski zaštićenoj zgradi, imaš obvezu plaćanja svih naknada i fasade moraju biti uščuvane i obnavljane, ako si to ne možeš priuštiti tada iseliš s takve lokacije. Seka mi živi na takvoj lokaciji i znam što pričam.
    Iako sam svjesna većine profila populacije koja živi u centru kod nas (dobar dio ih nije u stanju ni pričuvu plaćat), također ima jako puno ljudi koji kupuju novoizgrađene penthouse po centru koji koštaju ko suho zlato (u tisućama eura po m2, muž je te struke i cijene su glava bolii), još takve svi mi ostali trebamo financirati putem prireza.

    Ovakvo rješenje nikako nije u redu, ajde da je Grad rekao 50% stanovnici-50% sufinanciranje od strane Grada, to bi već bilo ok (jer ipak ti podzemni koštaju puno više od ovih vanjskih).


    Ostatke ribe i kostiju mi ne pada na pamet držati po hladnjaku i zamrzivaču nego zaista vjerujem da će se Uprava Grada dosjetiti putem prikupljenih infoamcija s terena i dati u nalog da se proizvedu i ove manje vrećice. To bi bio najlogičniji potez.

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    U potpunosti razumijem da se ni Jakuševac ni podzemni spremnici ne mogu urediti za par godina, ali bome češći odvoz plastike i papira može se riješiti ODMAH jer će inače cijela priča s plavim vrećicama biti samo šminka. Sigurno je i da divlji građani pridonose vidljivosti smeća, ali ako ga grad ne odvozi redovito i ne osigurava čiste površine, ljudima neće biti neugodno i dalje taložiti papir i plastiku na brda oko prepunih kontejnera.
    Upravo tako sam i ja negdje ranije pisala.To se treba i mora što prije riješiti.

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    setnja jucer i danas mojim kvartom ..
    vidi se ocita promjena - i to na bolje

    ulice s puuno manje kanti, nestale se (ocito ipak negde ima mesta)
    Super za tvoj kvart. Ja sam jutros baš pročitala u vlaku tvoj post i rekoh idem obratit pažnju na to sad u centru na svom potezu do posla, jesu li te kante nestale.
    Nažalost sve kante po Gajevoj od Glavnog prema zelenom valu i dalje stoje na pločnicima., a čini mi se da te zgrade itekako imaju veže unutra tako da mi nije jasno zašto ih nisu unijeli unutra.

    Eh da i da pohvalim gradonačelnika da je sudjelovao na Zagrebačkom maratonu prošli vikend i istrčao polumaraton
    Sviđa mi se praksa da su ključni ljudi Grada i države uključeni u ovakve evente kao npr u Ljubljani, no proći će još godineee dok naši ljudi nauče ne bjesnit zbog zatvorenog grada jednog godišnje radi sportske aktivnosti koja je btw najavljena. Kao i zbog Cro Racea dan poslije. Mogu se zatvorit Pariz, London, Belin, New York, Ljubljana, Boston al jok, Zagreb ne može nikako. A najpretilnija nacija smo u EU. Katastrofa od mentaliteta...općenito prihvaćanje nekih novih navika nam ide jakoo loše (što se vidi u primjeru odvoza otpada).

    OK je vidjet dobre i loše strane svega, al brate mili moramo se svi malo više potruditi.

    Moja bojazan je da ljudi sad ne krenu stvarat divlje deponije i odlagat smeće po parkovima, u prirodi...nadam se da je još toliko pameti ostalo da ćemo to izbjeći.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.10.2022. at 11:59

  32. #182
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    sorry na tipfelerima, ne da Edit.

  33. #183

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Kante stoje na pločnicima jer Gajeva još možda nije došla na red da ih pokupe. Hatzovu su npr. pokupili još u subotu, Draškovićevu jučer. Nitko nije dobrovoljac da iznosi i unosi kante pa su stanari mahom odlučili da će ostavljati samo vrećice prema potrebi. Jedino ne znam što ćemo s biootpadom sad kad više nemamo kante.
    A što se novogradnji od X tisuća eura tiče, oni ne bi dobili ni građevinsku dozvolu da nisu riješili odlaganje otpada u ograđenim spremnicima, uglavnom na parceli. Oni svakako nisu problem.
    Podzemni spremnici su odlično rješenje i šteta je što nisu predviđeni po cijelom gradu. Po meni je najveća prednost (ako sam dobro shvatila) što ih neće nitko morati otključavati i zaključavati, a da bi se nešto ubacilo u njih moraš imati posebnu karticu. Uz jednu dobro postavljenu kameru možeš točno vidjeti tko je nešto krivo ubacio. A raditi odvojene boxove za svaku zgradicu od par stanova zaista je skupo i bespotrebno.

  34. #184
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa Vidi poruku
    Kante stoje na pločnicima jer Gajeva još možda nije došla na red da ih pokupe. Hatzovu su npr. pokupili još u subotu, Draškovićevu jučer. Nitko nije dobrovoljac da iznosi i unosi kante pa su stanari mahom odlučili da će ostavljati samo vrećice prema potrebi. Jedino ne znam što ćemo s biootpadom sad kad više nemamo kante.
    A što se novogradnji od X tisuća eura tiče, oni ne bi dobili ni građevinsku dozvolu da nisu riješili odlaganje otpada u ograđenim spremnicima, uglavnom na parceli. Oni svakako nisu problem.
    Podzemni spremnici su odlično rješenje i šteta je što nisu predviđeni po cijelom gradu. Po meni je najveća prednost (ako sam dobro shvatila) što ih neće nitko morati otključavati i zaključavati, a da bi se nešto ubacilo u njih moraš imati posebnu karticu. Uz jednu dobro postavljenu kameru možeš točno vidjeti tko je nešto krivo ubacio. A raditi odvojene boxove za svaku zgradicu od par stanova zaista je skupo i bespotrebno.

    ninaXY,
    potpis. U pravu si za sve.

  35. #185

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Na Črnomercu 2 puta za redom nisu odvezli smeće (tamo odvoze dva puta tjedno). U kantama su još stare vrećice od rujna, kante su krcate i na javnoj površini. Slala sam im mail nakon što prvi put nisu odvezli smeće i danas opet. Nema odgovora. A nama prijete kaznama, listopad je, kante su na cesti i pune smeća koje nije u plavim vrećicama.

  36. #186
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa ne mogu 6x tjedno odvoziti iz centra i odvoziti i iz ostalih kvartova .
    Zezam se, očito imaju problema. Ja nosim smeće 1x tjedno u naš smetlarnik, ali isto mi se čini da je preskočen neki odvoz.

    Dok Grad rješava svoje probleme došla sam napisati da ponovo imam vjere u čovječanstvo, život ima smisla, sve je lijepo. Moji stanari koji su me toliko puta iznervirali sa smećem (sve sam već nabrojala) imaju i krasnu stranu.

    Kod smetlarnika je osvanula mala kanta s poklopcem i unutra namještena ZG plava vrećica. Susjedi koji imaju pse su to montirali da ne bi za svaki drekec trošili jednu plavu vrećicu pa su si stavili kanticu za drekece pored velikih kanti. Jer naravno neće držati drekece ni u stanu dok im se ne napuni plava vrećica.

    Eto .
    Stavimo još jednu takvu malu kantu s plavom vrećicom u smetlarnik za ribu i kosti. Svakih 2-3 dana kad se skupi toga u zgradi jedan susjed zaveže plavu vrećicu s kostima i ubaci je i veliku kantu i namjesti novu vrećicu. I svi sretni i zadovoljni se zagrle i zaplešu kraj smetlarnika.

    Ali zar nije super potez tih vlasnika pasa .

  37. #187
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Naravno da je odličan.
    Ka za sad uopće ne kužim dramu oko smeća, al ću je počet kužit ak se susjedi neće pridržavat, pa nam recimo lupe kaznu.
    Meni će se račun znatno smanjit. Kako sam pogrešno kupila vreće od 20 l, mislim da još nismo napunili niti četvrtinu.
    Zanimljivo je kako se nitko nije bunio za besmisleno pkaćanje smeća po kvadraturi stana. Logika za takav način obračuna je nikakva.

  38. #188
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Bubilo odličan potez i super ideja!! To treba servirati novinarima, pa neka dalje šire po portalima.

    A mi koji smo bez smetlarnika, ne znam možda ima mjesta u tim boxevima da se negdje doda sa strane ta kanta, to bi bilo super. Iako mi imamo i pseći park i one kante za pseći izmet, jedino je nezgodno ako vlasnik ne šeće psa na tom potezu.

  39. #189
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,635

    Početno

    ovo sta vi sad imate sa smecem i ovim vrecicama smo u brelima imali prije 20 god, nije dugo trajalo. samo kazem :D

  40. #190

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Meni je baš super novi sistem. Potaknuo me da još više odvajam i razmislim o svakom pojedinom komadu otpada kojeg moje kućanstvo proizvede. Možda me u budućnosti potakne i da ga manje stvaram (tj. manje kupujem ).

    Nažalost, u mojoj zgradi, mahom mladi ljudi, u miješanom komunalnom otpadu danas vidim crne vreće iz kojih viri plastika, papir ...

    Baš su pojedini ljudi neodgovorni, nemrem vjerovati...

    Sljedeći korak je, pretpostavljam, ugradnja kamera u smetlarnik ...

  41. #191
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Mene je isto potaklo na više recikliranja, al napredak je znafajniji kod ukućana.

    I prije sam se trudila kupovati sa što manje ambalaže, tak da ne vidin gdje bih još mogla više pripazit

  42. #192
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Nema od jutros više kanti na Gajevoj

  43. #193
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    .
    Posljednje uređivanje od Svimbalo : 05.10.2022. at 12:58

  44. #194
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ustvari je odvoz smeća u ZG izuzetno jeftin. Ma koliko članova imali i ma koliko kvadrata imali, plaćate 45 kuna plus vrećice, svaki dan jedna od 10 l je 60 kn za 30 dana. I ništa ne smrdi.

    I još niste dostigli naš minimum, 108 kuna za najmanje domaćinstvo (samac ili par).
    Ne trebate se buniti
    Slažem se.
    Najviše se žale ljudi oko mene koji sami priznaju da do sad nisu ništa razdvajali. Nisu svjesni da je do sad netko drugi plaćao njihovo smeće.

  45. #195
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mi smo napokon uspjeli kupiti vrećice od 10l, dosta su veće od onih koje smo inače koristili. Još uvijek mi je poluprazna, ovim tempom će mi trebati 4 mjesečno...

  46. #196
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Nisam našla još te od 10 l, al ona od 20 l je još poluprazna. Stavila sam ju u petak.

  47. #197
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ma je li moguće ovo što pišu na fejsu da na vrećicama od 10l nema ni oznake za količinu, ni naziva proizvođača?

    Baš ću pogledat kad dođem doma. Nekako mi to čudno.

    Ako je to isitina onda sam bez texta. Svi znamo kako su rigorozne kazne za nepotpune i neispravne deklaracije za priozvode u trgovinama, a sakrivanje naziva prizvođača vrećica bi bilo dno dna i vraćanje u vremena starog gradonačelnika.
    Muljanje na kub.

    Al mislim da je to ipak navedeno na vrećicama, pa ne bi ih takve valjda pustili u promet.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 06.10.2022. at 16:10

  48. #198
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam našla još te od 10 l, al ona od 20 l je još poluprazna. Stavila sam ju u petak.
    Nano, ima ti Tisak na Trgu burze. Ako ti se da prošetat.

  49. #199
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    I Narodne novine.

  50. #200
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Konzum klik.
    To Nano sigurno pomaže

    Ali ako netko drugi uzima da zna.

Stranica 4 od 16 PrviPrvi ... 2345614 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •