Stranica 13 od 16 PrviPrvi ... 31112131415 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 601 do 650 od 774

Tema: Reciklaža u mom gradu (ha-ha)

  1. #601
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Da, namagarčeno jer ćemo se svi ugušiti u vlastitom smeću. Tako je bolje? Ako već ideš u smjeru da to shvaćam osobno.
    Ugusit cemo se u smecu jer ga previse proizvodimo kao drustvo. Reciklaza kao ideja sa ovom kolicinom smeca je samo gasenje golemog sumskog pozara. Da li ti to smatras osbno ili ne zaista je najmanje bitno. Da se radi o pojedincu , a ne drustvu ne bi bili u banani.

  2. #602
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Upravo tako. Previše nepotrebne ambalaže. No, s druge strane, mnogo ljudi zarađuje proizvodeći tu nepotrebno ambalažu.
    Sve ima dva lica. Nadam se da netko razmišlja o tome, nego tko ima ovlasti i znanja da nam smanji količine nepotrebnog smeća. Mi, kao pojedinci, možemo jako malo sa svojih dvadesetak litara mjesečno.

  3. #603
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako ovako zaista stalno rade, mi smo žešći magarci. i ne,nije u redu da tako Čistoća postupa.Koji je onda smisao toga što mi razdvajamo??
    Ja zapravo ne mislim da to stalno rade, ali mislim da ovo nije iznimka ili izolirani slučaj, kako su rekli. Reciklira se dio, a određeni dio cjelokupnog otpada završi u miješanom.
    Ostaje pitanje o kojoj je količini riječ...
    U prilogu je rečeno da su i biootpad i papir završili s ostalim otpadom. Što reći.

  4. #604
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Mene to ništa ne uzrujava. Ja znam da ćemo mi jednog dana biti Austrija, ili Švedska ili tko već… i kad taj dan dođe, ja ću biti spremna .

    Znam da se gomila toga ne reciklira, jer se ne može zapravo reciklirati puno toga… ali istovremeno znam da staru odjeću npr. koriste kao gorivo u industriji i slično.

    Daleko mi je puno, puno veći mentalni problem i opterećenje baciti stare sandale i plahtu u miješani otpad nego imati kutiju za to na terasi, u garaži, u autu… i skrenuti za sve to ukupno obaviti 15 minuta kad vozim dijete na trening ili prije posla. Da bacim plahtu u miješano ne bih spavala 2 tjedna , dok uopće ni “ne znam” da imam “kutiju za stare plahte i reciklažno” na balkonu.

    Ja sam to internalizira kao vrijednost, i ne dira me da ne znam koliko puta vidim ovakav video.

  5. #605
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Tko baca stare plahte? One se mogu višekratno iskoristiti. Za krpe, za garažu, za brisanje nogu psu...ili ih odneseš najbližem mehaničaru. Njima uvijek trebaju krpe.

  6. #606
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Jelena u postu 594 .

  7. #607
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako ovako zaista stalno rade, mi smo žešći magarci. i ne,nije u redu da tako Čistoća postupa.Koji je onda smisao toga što mi razdvajamo??
    Smisao razdvajanja je i dobra provizija za onoga tko je naručio sve te nove kante, vrećice, ukopane spremnike, kamione. I naravno zarada za one koji to sve proizvode.
    I zarada za one koji nam naplaćuju svo to skupljanje, jer mogu pravdati 100% povećanje cijene zbog reciklaze koju provode u minimalnom omjeru ili ne provode, ali su začepili usta zelenima i napunili džepove.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 06.01.2023. at 13:55

  8. #608
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ma ak pomjesani otpad ide na odlagalište onda kod mene mogu odmah sve direkt na jakusevac. Nema dana kad bacam razdvoje i dio a da ne vidim plastične vrećice u biootpadu i papiru, stiropor u plastici i papiru itd. Nego meni se čini da su sve bacili zajedno jet očito se ne stiže prikupiti ove odvojene plastike, papire... realno ne čudi me. Ja se ne osjećam namagarceno jer se trudim odvajati koliko mogu a nadam se da i čistoća se trudi bar dio toga odvesti na reciklazu. Idealno naravno ne proizvodimo toliko otpada. Ali kad je ambalaža posvuda. I to plastična. Da je bar od papira, on se, čak i kad ne recikliras, bar raspadne.

    Mislim da bi morali stremiti maksimalizaciji papirnate ambalaže.

  9. #609
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Evo ne razumijem zašto je npr čokolada u plastici, a može bit i u kartona. I riža. I tjestenina. Jako puno toga bi moglo biti u papiru a u plastici je.... ili staklu koje se isto dobro reciklira. Ili metal. Plastika se najteže reciklira a ima je najviše (uključivo plastične tkanine svih vrsta).

  10. #610
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ne razumijem zašto je npr čokolada u plastici, a može bit i u kartona. I riža. I tjestenina. Jako puno toga bi moglo biti u papiru a u plastici je.... ili staklu koje se isto dobro reciklira. Ili metal. Plastika se najteže reciklira a ima je najviše (uključivo plastične tkanine svih vrsta).
    Da slažem se papirnata ambalaža bi full olakšala svima.

  11. #611
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ne razumijem zašto je npr čokolada u plastici, a može bit i u kartona. I riža. I tjestenina. Jako puno toga bi moglo biti u papiru a u plastici je.... ili staklu koje se isto dobro reciklira. Ili metal. Plastika se najteže reciklira a ima je najviše (uključivo plastične tkanine svih vrsta).
    Tako je. Taj problem može se riješiti isključivo na razini proizvođača.

  12. #612

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ja i dalje ne kužim to s reciklažnim, kao da vas netko šalje u misiju na Mars.
    Ajde naravno da ima starih i nemoćnih i ljudi bez auta.
    Ali stvarno zvučite jako razmaženo s tim.

    Svaki mjesec mi se skupi stvari za reciklažno, ako ničeg drugog uništene odjeće koju nosim tamo, raspadnute tenisice, da, jedna polupana šalica… imam kutiju za takve stvari i ako sam ušla u auto 20 puta tjedno, mogu jedno mjesečno i u reciklažno.

    Moja frendica ne vozi, ali s vremena na vrijeme kad joj se skupi, natrpa stari tekstil u jednu torbu, pa na rame, pa busom u City Centar da odnese to u H&M npr. Ajde tamo dobije taj jadan bon, al nije joj taj bon primarni razlog, nego želi odložiti to tamo.

    Ti si Jelena npr. nagurala to staklo unutra, netko bi ga drugi prosuo okolo. I tako sve to kreće.

    Vjerovano zvučim jako moralizirajuće, al ne može nam baš sve biti servirano na dlanu.
    I to s rijetkim odvozom me ne tangira više. Nemaju kapaciteta pa nemaju. Kad budu imali, imat će. Do tada gledamo pretrpane kontejnere, ili možemo i nekad sami svoju plastiku i papir odvesti u reciklažno umjesto ostaviti kraj pretrpanog kontejnera .
    tocno tak!

  13. #613
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Uuu, ispala sam baba roga.

    Ambalaža je užas, ali ne znam zašto mislite da je papirnata dobra. Zato sto se brzo razgradi? A kako se dobiva? Koliko bi hrane propalo na skladistu u vlaznim uvjetima? Ljudi ne znaju da je cesto u "papirnatoj" ambalaži i tanki sloj plastike.

    Nego gdje mislite da bi završile dječje sandale s integriranom svjetiljkom? Je l to trebalo u elektronicki otpad?

    I ne znam o kojih 15 min govorite da skoknem do reciklažnog, nemam blozu reciklažno, niti prolazim pokraj. O kojoj garaži i kojoj terasi. To mi dodje kao da ja napisem da ne bih mogla spavati da se vozim autom na posao i zagađujem Savu mikročesticama gume, zrak ispusnim plinovima i stvaram gužvu na cesti. Zašto se ljudi ne sjednu 15 min na bicikl.

    Ne mogu si svi sve priuštiti.

  14. #614
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nisi ispala babaroga. Samo komentiramo.
    Do vrijednosti je, ničeg drugog.

    Ja imam troje djece, ti jedno, zagađujem 3 puta više od tebe, bacam 3 puta više sandala/tenisica od tebe .

    Samo komentiramo različito gledanje na stvari. Meni 4-5 km u smjeru u kojem nikad ne idem nije nikakva prepreka. I ne pričam o ne znam kakvoj kutiji, to je nekad i najmanja vrećica… jednostavno skupim sve po stanu - kad se nakupi i ostavim tamo.

    A kilometara bezveznih napravim milion i zagadim ionako… npr. 1 dan u tjednu oboje djece imaju trening u razmaku od 15 minuta, jedno 3 km od doma, drugo kilometar. I ne možemo ih odvesti i čekati… nego kružimo, odvezi jedno, vrati se po drugo, ostavi drugo, vrati se po prvo, odi po drugo… napravim 15 km jednu večer samo za 2 treninga. U tom kontekstu mi ići do reciklaznog nije ništa. Sinoć smo jedno dijete vozili 20 km na drugi kraj grada na rođendan. Besmisleno je u takvom životu pričati o ne znam kakvom ekološkom životu. Ali bez obzira na to, ne mogu baciti u miješano ništa što može u reciklažno pa ne mogu.

  15. #615
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Dobre poante Jelena. I mi poprilicno malo koristimo auto/motor. Al dobro, nama je skoro sve (oba posla, skola, vrtic, trening, more), unutar 10, max 15 min pjeske. Samo je jedan trening na auto udaljenosti - a i to bismo radije da se prebaci negdi u kvart. Ionako je vise rekreativan.

  16. #616
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Bubilo, al zbilja, sto mislis da se dogodi s tim sandalama na reciklaznom?

    Ne znam ni sto ce s plahtom, al eto to je pamuk i guma, nije tako komplicirano, premda sumnjam da s tkaninom čuda rade.

    Nego eto bas djecje sandale sa svjetlom u džonovima. Zasto ih je moje dijete uopce imalo je druga tema...

    To bi na HRTu trebalo prije dnevnika kratki prilog o tome sto se u RH radi s kojim otpadom. Pa po gradovima polako da ne bi samo Zagreb bio tema.

  17. #617
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa ne znam točno za sandale sa svjetlima, i moji imaju takve… znam da imaju kontejner za takvu “ostalo kategoriju” i kako sam ja to interpretira to iz tog kontejnera ne ide na brdo s ostalim što bacaš u miješani. Znam da sam jednom pitala za tenisice da l da to bacam u miješani, i on mi je tonom “ne ne nikako” dao do znanja da bolje ne .

    Već sam toliko puta bila tamo i pričala s tim stricekima koji tamo rade, već me poznaju i pitaju “što imate danas” … dakle u početku hrpu toga nisam znala gdje ide i onda ispitujem njih što je što… pa ako oni tamo imaju 15-tak različitih točaka za ovo ili ono… pa mi sve objasne. I ako njihovo radno mjesto i njihov život ima smisla - ima i moj .

    Npr. saznanje da razbijena šalica ide u šutu i to što sam ju tamo bacila me amnestira od zagađivanja autom .

    Ako je sve s reciklažnim iluzija, i moj život je iluzija .

  18. #618
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Taman ponistis to sto si se do tamo dovezla autom :O sala. Super je da sve recikliras

  19. #619
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Bubilo, vrijeme je da kupiš limene šalice

  20. #620
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Taman ponistis to sto si se do tamo dovezla autom :O sala. Super je da sve recikliras
    A ne, meni je reciklažno blizu... a nemam blizu kontejnera za ništa, pa ni za staklo, pa ja to sve tamo vozim.
    I ne mislim da se sve to reciklira, dio se reciklira, dio koristi kao gorivo, dio sigurno završi na brdu s miješanim... ali u glavi mi je lakše kad odvezem tamo.

    Peterlin - nije strašno, možda 1-2 šalice godišnje, nije to nešto.

  21. #621
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Odvajam sve.
    Na reciklažno sam vozila šutu od preuređenja stana, ali je ispalo da oni toga malo primaju jer nemaju mjesta. Siporex recimo uopće ne primaju.
    Ostalo rješavam u podzemne kontejnere kraj zgrade.
    Stare cipele odlažem u poseban spremnik za odjeću i cipele.
    Odjeću nosim u H&M pa dobijem kupon za 10% popusta koji ne iskoristim jer nemam kaj tamo za kupiti…


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #622
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    E da, baterije i elektroniku nosim u firmu gdje radim.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #623
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Baterije mi ostavljamo u kvartovskom Konzumu, a elektroniku skupljamo u kutiju, pa povremeno u reciklažno dvorište. Doma mi je problem ambalaža (cartridges) od tonera, pa to ponesem u firmu, gdje imamo organizirano zbrinjavanje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 09.01.2023. at 11:38

  24. #624
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Jelena,
    Nisi ti nikakva babaroga.
    Nema potrebe uopće za opravdavanjem.

    Evo ja mislim da puno više okoliš zagadjuju ljudi sa svojom svakodnevnom vožnjom u autu za svaku glupost (neki i po par puta dnevno) nego ti koja se prevoziš bajkom, razdvajaš otpad, ali ne ideš u reciklažno (koje ti btw nije usput)

    Da se razumijemo i sama imam prostora za napredak. Čim se ustali vrijeme, krećem s bajkom na posao.
    Često se vraćam i na noge usput odradim trening

    A kad vidim sve one aute na Sljemenu,mrak mi padne na oči. čak i sad pored žičare i vlastitih nogu, ipak auta moreee...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 09.01.2023. at 12:12

  25. #625
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Uf, dobro sam prosla.
    Ma ne mozemo svi sve. Kad sam procitala o brdu odjece koja se vraca pri online kupnji kako je veliki eko problem (linkala sam), mogu si misliti sto hm radi sa svojom.
    Vazno je da se svi trudimo, ali je najvaznije da sto manje kupujemo. Jer i ta plahta s kojom sam mogla oprat prozore, kako god okrenes zavrsi u otpadu, samo uz jos jedan korak. Konkretno krpa imam za par godina, bit ce da premalo cistim

  26. #626

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Nisam sve pročitala, ali evo samo da kažem da sam sa reciklažnim u zapadnom djelu Zagreba (iza cementare/Podsused) imala uvijek dobro iskustvo, uvijek su mi sve uzeli i pomogli mi, stvarno su bili jako ljubazni. Nisam bila od 10/2021, ali prije toga sam išla tamo par puta godišnje.

  27. #627
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Štrajk u zagrebackoj Čistoći. Potpuno sam na strani radnika.
    Organizacija odvoza smeća uopće nije organizirana.

  28. #628
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    idući sastanak sindikata u petak

  29. #629

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Štrajk u zagrebackoj Čistoći. Potpuno sam na strani radnika.
    Organizacija odvoza smeća uopće nije organizirana.
    i ja isto
    mogli su dobiti opomenu, a ne odmah otkaz

    snimaju ih kao da su najveći kriminalci, dok istovremeno ne snimaju narod koji baca svuda i svašta ...

  30. #630

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    i ja isto
    mogli su dobiti opomenu, a ne odmah otkaz

    snimaju ih kao da su najveći kriminalci, dok istovremeno ne snimaju narod koji baca svuda i svašta ...
    kaj je najbolje, sigurna sam da to nisu radili jer im je eto došlo, nego je očito da je takva naredba došla s viših instanci.

  31. #631
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    U subotu sam pored kontejnera videla razbacane ženske krvave uloške. Mislim, fuj. Ovaj grad... to je bože sačuvaj.

  32. #632
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    U subotu sam pored kontejnera videla razbacane ženske krvave uloške. Mislim, fuj. Ovaj grad... to je bože sačuvaj.
    zuta, nemam pojma odakle ulošci, ali ja stalno vidim vrane kako razbacuju oko kontejnera u kvartu. Ne usudim se potjerati ih. Stvarno su pametne.

  33. #633
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    zuta, nemam pojma odakle ulošci, ali ja stalno vidim vrane kako razbacuju oko kontejnera u kvartu. Ne usudim se potjerati ih. Stvarno su pametne.
    U nas se galebovi bave time. Ja ih se ne usudim ni pogledat koliki su!

  34. #634
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    zuta, nemam pojma odakle ulošci, ali ja stalno vidim vrane kako razbacuju oko kontejnera u kvartu. Ne usudim se potjerati ih. Stvarno su pametne.
    Ni nemoj, znaju biti jako agresivne, navodno znaju zapamtit pa ponovno napasti istu osobu.

    Mene je na bajku u blizini Knežije napala vrana jer sam bila u blizini gnijezda. Nisam vjerovala da me vrana grebe po tjemenu U uredu sam skužila da mi je raskrvarila kožu. Užas.
    Ne smije im biti dostupno smeće jer ga raznose. Fuj.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 24.01.2023. at 13:40

  35. #635
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Meni su vrane uvijek lešinari, kao iz Kranjčevićeve pjesme Suzi roblja. Isto u Grimmovim pričama.

  36. #636
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    U subotu sam pored kontejnera videla razbacane ženske krvave uloške. Mislim, fuj. Ovaj grad... to je bože sačuvaj.
    Oprosti , ti mislis da ulosci ( pelene, bilo kakvo ostalo smece) carolijom nestane sa planeta nakon sto ga odnese kamion gradske cistoce?
    Rekla bih da ti ulosci stoje na nekom drugom mjestu jos stotinjak godina dok se plastika ne raspadne. To sto ih ti ne vidis ne znaci da ne postoje na nekoj hrpi u istom tom grad
    Posljednje uređivanje od sirius : 26.01.2023. at 15:35

  37. #637
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Znam da postoje, ali ovako da leže na nogostupu na dohvat životinjama. Treba li nam još boleština?

    Poslano sa mog LDN-L21 koristeći Tapatalk

  38. #638
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Znam da postoje, ali ovako da leže na nogostupu na dohvat životinjama. Treba li nam još boleština?

    Poslano sa mog LDN-L21 koristeći Tapatalk
    Pa i na smetlistu zivotinje kopaju po njima. Tako da ti dode na isto.

  39. #639
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Znam da postoje, ali ovako da leže na nogostupu na dohvat životinjama. Treba li nam još boleština?

    Poslano sa mog LDN-L21 koristeći Tapatalk
    Pa meni u blizini Kvatrića štakori normalno pretrčavaju cestu u sitnim noćnim satima.
    Tako da....očigledno im je dobro.

  40. #640
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Podignuli paket vrečica u reciklažnom. 10L Sljedeći imamo pravo u veljači.
    Pod uvjetom da se svaki mjesec posjeti reciklažno koliko sam shvatila.
    Sad je veljača gdi i kad se može uzeti nova doza?

  41. #641
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Neko je iskipo tri vreće dječje odjeće i one tunele mekane u koje se mala djeca zavlače pred kontejner. Vjrv je sve to još dobro. Ne shvaćam taj mentalni sklop da nisu mogli negdje ponudit poklonit nešto nego ovako pred kontejner ko da im se gadi dodir sa sirotinjom. Sad će u najboljem slučaju to Romi razbacati naokolo, ili će sve biti pobacano skupa s miješanim otpadom. Kupuj, bacaj, kupuj, bacaj.

  42. #642
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Neko je iskipo tri vreće dječje odjeće i one tunele mekane u koje se mala djeca zavlače pred kontejner. Vjrv je sve to još dobro. Ne shvaćam taj mentalni sklop da nisu mogli negdje ponudit poklonit nešto nego ovako pred kontejner ko da im se gadi dodir sa sirotinjom. Sad će u najboljem slučaju to Romi razbacati naokolo, ili će sve biti pobacano skupa s miješanim otpadom. Kupuj, bacaj, kupuj, bacaj.
    Eh, kad su maknuli one sive kontejnere za otpadnu odjeću i obuću. Ni Caritas više neće staru odjeću https://www.czn.hr/vijesti/prihvat-i...odjece-i-obuce

    Ja jučer bacila svoju staru podrapanu torbu od umjetne kože u komunalni otpad jer nisam znala kud bi s njom. Za takve stvari moram žrtvovati plavu Zg vrećicu, ufff...

    Staru odjeću koja je za nositi dajem dalje ili bacam u komunalni otpad ako je za baciti (npr. poderane čarape ili gaće) jer mi se ne da par poderanih hulahupki nositi u reciklažno dvorište. Drugo je ako bacam staru posteljinu ili nešto veće, to ću se potruditi.

  43. #643
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Je li ikome stigla kazna za zg vrećke? Ništa to ne kupujem. Uopće nisam shvatila poantu. Ionako se vozi na odlagalište smeća. Čemu generiranje još otpada kroz plastične vrećice?

  44. #644
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Kod nas su u početku u miješanom bile samo Zg vrećice, sada ima svakakvih vrsta i boja, no svejedno ljudi otpadi dalje razvrstavaju.

    Nisam ni od koga čula da je dobio kaznu za nekorištenje Zg vrećica. Možda netko više zna.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 25.09.2023. at 14:21

  45. #645
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Proljetos su puno drvili o tome, ali onda je došlo ono nevrijeme koje je porušilo pun kufer drveća po Zagrebu, pa sad šute. Ja se pokušavam pridržavati pravila kad mogu, ali istina je da u stambenim zgradama oni teško mogu pratiti tko je što bacio i u kakvoj vrećici. Privatne kuće su drugo - tu se baš dobro vidi, ali ne znam je li netko dobio kaznu.

  46. #646
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Kod nas je redovito nešto pored kontejnera. Naš je predstavnik simpa, al je spor, pa ni ne zaključavamo kante.
    Ja ostavim pored kante jedino flaše u velikoj vrećici, to nestane u trenu. Ne shvaćam kako mogu te naknade biti toliko niske u ovo vrijeme kad je sve poskupilo. Da je barem 15 centa jedna boca pa da ljudi koji skupljaju nešto i zarade. Ovako ti treba 11,5 boca da kupiš jedan kukuruz na placu. Ako imaš troje djece, 34 boce da svako dijete jedan kukuruz dobije.

  47. #647
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Nisam niti ja čula za kazne, ali kod nas se baš popravila situacija, gotovo sve su vrećice plave.

  48. #648
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Maknuli su sive kontejnere s ceste, ali sad su u reciklažnim dvorištima neki slični. Prije su u reciklažnom stare cipele išle u otvoreni kontejner zvan “sve ostalo smeće koje se ne odvaja ni u reciklažnom”, a tekstil isto u otvoreni kontejner.
    Sad možeš i tekstil i obuću ubaciti u taj sivi koji je zatvoren, samo staviti u zavezanoj vrećici.
    Ne znam što se radi s tim, al pomislim da se možda nešto i iskoristi dalje.

    Inače dječja odjeća može biti toliko jeftina, valjda 3x jeftinija od hrane da ja već godinama nemam kome “uvaliti” od svoje djece. Prije 10-12 godine mi smo stalno nanašale te vreće, danas ne poznajem više nikoga tko želi uzeti. Nekad nekome donesem doslovce malu vrećicu od dućana s najočuvanijom odjećom, uzmu par stvari, ostalo mi vrate. Ja sad sve samo nosim u reciklažno. Mislim da na svijetu ima više nošenog tekstila nego sirotinje koja ga treba .

  49. #649
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Inače dječja odjeća može biti toliko jeftina, valjda 3x jeftinija od hrane da ja već godinama nemam kome “uvaliti” od svoje djece. Prije 10-12 godine mi smo stalno nanašale te vreće, danas ne poznajem više nikoga tko želi uzeti. Nekad nekome donesem doslovce malu vrećicu od dućana s najočuvanijom odjećom, uzmu par stvari, ostalo mi vrate. Ja sad sve samo nosim u reciklažno. Mislim da na svijetu ima više nošenog tekstila nego sirotinje koja ga treba .
    To ti je sklop u glavi. moja kći nosi i moju staru robu a daju joj i moje frendice - ima 19 g.

    Ja pak stlno nekaj prmećem, koristim, dijelim. Sve mi je žao baciti. A opet imam gomilu smeća.

  50. #650
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ok, s 19 godina… ali što da radim s odjećom djece između 1 i 12 godina… kome da to čuvam, ako i među prijateljima i poznanicima, i kolegama, i susjedima koji imaju djecu nitko to neće uzeti?

    Svi znamo za ono brdo u Čileu: https://www.tportal.hr/biznis/clanak...20211109/print

    Ako se nema kuda s tom odjećom koja je iz dućana… Gdje da onda ja (ili svako od nas) onda uvalim svoje dvije vreće dječjih iznošenih krpa nakon zime, i jednu nakon ljeta.

    Svoje odjeće nemam puno jer ju kupujem minimalno, 1-2-3 stvari godišnje kad mi se nešto podere i slično, pa nemam u čemu na posao, i nosim stalno isto. Ljetnu robu recimo nisam kupila između 7 i 10 godina, na svim slikama s mora sam u identičnoj odjeći svake godine .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •