Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 117

Tema: Prijelaz u vise razrede

  1. #1
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno Prijelaz u vise razrede

    Zanima me kako su vasi 'prezivjeli' prelazak u vise razrede?

    Ovdje je to mrvicu drukcije nego u HR, nakon 5. razreda se upisuju u "srednju skolu prvi stupanj", mogu izabrati drugu skolu, i sve je nekako u toj atmosferi da se dogadja nesto novo, veliko i drukcije, novi stupanj odrastanja....
    E. je primljena u zeljenu skolu, administrativno smo u fazi da cekamo dodjelu svjedodzbi 5. razreda, nakon cega bi izabrana skola trebala izbaciti popis profesora, popis ucenika po razredima i popis knjiga.
    Mogli smo navesti imena dvoje djece za koje bi bilo pozeljno da su s njom u razredu - nije bas da se toga pridrzavaju, pa ne znamo zasigurno ni da li ce biti skupa u razredu, ali moze pomoci. Znamo da su nju naveli i drugi ex kolege, pa bi se mogla skupiti mala grupica od njih 5-6 ponovo u istom razredu (nadamo se).
    Najveca promjena meni osobno je to sto vise nema sk.busa, nego ce u skolu i kuci gradskim busom.
    Gradski bus krece kasnije od sk.busa dosad pa ce budjenje biti otprilike u isto vrijeme, takodjer ce kuci dolaziti otprilike u isto vrijeme, izabrali smo turnus koji nema radnu subotu, pa bi trebala biti prilicno slobodna za vanskolske aktivnosti, ucenje i slobodno vrijeme.
    Profesori koje smo upoznali (ali za koje jos nismo sigurni da li ce biti njeni) nam se cine u redu i uglavnom imamo pozitivne povratne informacije. Ono sto svi navode da se mijenja je strogoca u ocjenjivanju.

    Opcenito me zanima kakve ste sve promjene (skolske i neskolske) primijetili na vasima nakon prijelaza u vise razrede?

  2. #2
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    moj je jedva dočekao
    naime, išao je u cjelodnevni razred, od 1. do 4. razreda - dakle, škola svaki dan od 8 do 4, ne može prije izaći, što je nedostatak u odnosu na produženi boravak. no, sve je super funkcioniralo do 4. razreda kad mu je bilo - dosta. već je bio dovoljno velik da ostane sam doma, tako da mu je, naročito drugo polugodište 4. razreda bilo baš štufno. cijeli dan gledati dvije iste učiteljice.
    tako da se spasio u petom. predmetna nastava, novi predmeti, svaki predmet promjena nastavnika, doma već u 13, i tako.

    inače, obzirom da on nije imao zadaće ova 4 razreda, a torba je ostajala u školi i nosio ju je doma samo za vikend (a vikendom opet nije imao zadaće, možda nešto sasvim malo), svi su nas plašili da će mu to biti veliki šok.
    koji se nije desio, naravno.
    od petog razreda je morao pisati zadaće pa ih je i pisao.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    moj je jedva dočekao

    od petog razreda je morao pisati zadaće pa ih je i pisao.
    X, za oba djeteta. Stariji je prošao mirno, a mlađi se doslovce preporodio.

    Inače, moji ne putuju busom jer stanujemo blizu škole, ali većina klinaca iz njihovih razreda putuje samostalno gradskim prijevozom od petog, a mnogi i od četvrtog razreda (jer kod nas je boravak do trećeg razreda, pa su prisiljeni na to).

  4. #4
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    samo sam došla malo plakati jer je kod nas boravak do drugog razreda

  5. #5
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    i kod nas je boravak do 2.
    i ja sam plakala
    i isli smo na gradski ured s peticijom za boravak u 3.
    nismo nis napravili
    i ispalo je sasvim ok, moja se preporodila bez boravka
    puno vise vremena
    jedino sto smo prestankom boravka otišli u smjene

    sto se tiče teme, to i nas ceka na jesen, pa se javim s iskustvima za pola godine
    mene je malo strah, učiteljica nam je bila predobra i nama (papali SMO )
    to nece biti olakšanje
    i meni ne bi bilo zao da je princip kao kod vas, da se vec biraju programi i da ih malo izmjesaju

  6. #6
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    moj će sad u 5. i mijenja se to što dobiju naravno više profesora i strože se ocjenuje (a u našoj su školi strogi otpočetka). vijdet ćemo. on se zasad veseli i napisao je ugovor, ničim izazvan, koji me ganjap da potpišem, u kojem stoji da će učiti svaki dan sat vremena :D očito je shvatio da ide ozbiljnije jer dosad je prolazio s 5, a niš nije učio

  7. #7
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    moja se preporodila kad sam je u 2.r.izvadila iz boravka (preporod vjerojatno ovisi i o popodnevnoj uciteljici), jako joj se sviđao osjećaj samostalnosti. Kontrolu zadaca morala sam ionako obavljati i dok je bila u boravku. Jedina mana neboravka bila je potreba kuhanja navecer ili rano ujutro, i to samo jela kkoja se mogu podgrijati.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    moja se preporodila kad sam je u 2.r.izvadila iz boravka (preporod vjerojatno ovisi i o popodnevnoj uciteljici), jako joj se sviđao osjećaj samostalnosti. Kontrolu zadaca morala sam ionako obavljati i dok je bila u boravku. Jedina mana neboravka bila je potreba kuhanja navecer ili rano ujutro, i to samo jela kkoja se mogu podgrijati.
    Oooo, zvuči poznato.... ali preživjeli smo i isplati se to. Moji veliki dečki trenutno uživaju u samostalnom kuhanju priloga (tjestenina, njoki, krumpir) i izradi salata. Korak prema samostalnosti! Uostalom, to je i ovaj topic. Nekako mi se čini da djeca to puno prirodnije prihvaćaju i preuzimaju nego mi - roditelji.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    357

    Početno

    u našoj školi je boravak do 3. (uključujući) razreda, a i u kasnijim razredima djeca mogu
    ručati u školi.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Jedina mana neboravka bila je potreba kuhanja navecer ili rano ujutro, i to samo jela kkoja se mogu podgrijati.
    Ovo i mene čeka sljedeće godine. A. ne prelazi u više razrede, nego u 4., ali više nema boravka i morat će biti u smjenama, a ručka za učenike koji ne idu u boravak u školi - nema. Na žalost.
    Inače, ja sam mu nudila još u 3. razredu da ga ispišem iz boravka, ali nije htio jer se u boravku družio s dečkima (gotovo svi su išli u boravak). Sad vidim da je već druga situacija i da zapravo jedva čeka da malo bude sam doma.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Evo i moj na jesen prelazi u 5. razred. Njemu će možda biti malo teže jer iz područne škole u kojoj je u jednoj smjeni cca 35 učenika (u dva odvojena razreda) ukupno ih je u njihovoj područnoj od 1-4 cca 70-ak, u centralnu školu u kojoj ih je i 20-ak puta više. Ova škola je mala a centralna ogromna, znači prvo čeka šok prelaska, a onda i svaki sat u drugoj učionici, ali ne sumnjam da će se snać. Do sada smo ga manje više vozili do škole, i išao je pješice, sad će morat na redovni bus, ali će ići i svi iz njegovog razreda, pa neće biti problem. Isto tako se miješaju, trebalo bi ih njih 5-6 iz njegovog razreda ić u isti razred, učiteljica je napravila raspored prema njihovoj želji, nadam se da će proć u centralnoj školi. Ja mislim da se oni dosta brzo snađu, on je u centralnu školu išao na treninge, u knjižnicu, na natjecanja, predstave, pa mu nije potpuna nepoznanica. Javim se na jesen sa iskustvima.

  12. #12
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Moja nije nikad bila u boravku - zapravo imali smo raspored koji bi se mogao kvalificirati kao "jedan dan u tjednu = boravak", i to do 3. razreda, nakon toga vise ne; takav raspored je zapravo bio pozeljan jer bi nas inace kacila radna subota, a to smo htjeli svi izbjeci.
    Tako da nosenje torbe svaki dan u skolu, pisanje zadace svaki dan, ucenje svaki dan - takav nacin rada joj zapravo i najvise odgovara. Ona sve sredi u pol sata-sat, i onda je mirna.
    Zapravo, njena nastavnica talijanskog nas je bas radi toga podrzala u izboru skole, jer kaze da ce njoj, koja je samostalna i redovita u skolskim obvezama, ta skola pruziti puno slobodnog vremena (dok je za druge predlagala drugu skolu, koja je bolja za ucenike koji su manje samostalni).

    Njene nastavnice su i inace bile stroge u ocjenjivanju, ali za nastavak svi koji su presli spominju strogost/pad ocjena, pa sad ne znam da li to ovisi bas o profesorima i sistemu, ili o djeci kod kojeg se dogodilo da se nisu snasli...

    Vi koji ste presli s roditeljskog prijevoza ili skolskog busa na gradski prijevoz - kako ste se u to uigrali?
    Mene je najvise toga strah (pogotovo u povratku, jer gradski bus mora cekati nekih 20-ak minuta, a njih je malo. Ide jedna grupica pjeske do bus-stopa, pa vjerujem da ce barem dio cekanja imati drustvo, a onda ih ostaje samo par koji cekaju taj bus).

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Sto se prijevoza tice M. putuje sam od prvog razreda osnovne. Sa grupom ucenika iz razreda putuje 3 autobusne stanice do skole ( to je zapravo 5 minuta voznje), i nekad cekaju bus dvadesetak minuta. Sve to odraduje bez problema ( iako je u ucenju i izvrsavanju skolskih obaveza daleko od samostalnosti).

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    moj se Mudrac također preporodio u višim razredima. boravak je imao i u trećem ali je inzistirao da ga ne upisujemo. ispalo je super. s ručkom nismo imali promjenu - i dalje ruča u školi - prije ili nakon nastave (u smjenama imaju nastavu, od 1. do 8. razreda). ide i dolazi pješice, zaista nije daleko (jest da bi i ta torba mogla biti znatno lakša, ali eto...). sad se radujem(o) kemiji, fizici, biologiji ...novim izazovima, sve u svemu, što je "teže" njemu bolje.

  15. #15
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Mene je isto strah 5. razreda zato što se I razred rasformirava pa će od tri 4. napraviti četiri 5. razreda Naravno da nemamo pojima niti s kim će ići u razred niti tko će joj biti razrednik do početka godine. Tražili smo na zadnjem roditeljskom da barem ekipa iz ovog djela kvarta ostane u istom razredu. Putuju s busom od prvog razreda 10 stanica, pa čisto radi zadaća kad je neko bolestan ili kad po zimi imaju popodne školu da idu zajedno.
    Ona ne pokazuje neku veliku brigu radi rasformiravanja razreda. Strah me i zato što nije baš zainteresirana za učenje, iako je odlična učenica, al ne znam kak će svaki sat s drugim profesorom.
    Možda na kraju sve bude super!

  16. #16
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,633

    Početno

    ja sam prezadovoljna kako je moja cimavica prosla u 5.r.
    u nas je mala skola, od svakog razreda po 1, pa aj tu nema promjena.
    ali naravno ima puno novih predmeta, novi profesori, svasta nesto... uglavnom, super se snasla,
    puno bolje nego sam ocekivala. bilo me strah pogotovo jer je maza istodobno krenio u 1r pa sam
    ocekivala puno posla sa oboje. bome s njom skoro nisam imala sta radit. provjerila bi tu i tamo
    koliko je naucila (ispitala povjest, geografiju... tako to) i to je sve

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    moja nije imala problema s prelaskom u 5. razred, a koliko sam skužila svi su zapravo ostali u svom ritmu kao i u nižim razredima. Što se tiče putovanja, ona je ove godine krenula sama u muzičku, najprije ide busom, a onda tramvajem i to je prošlo više nego dobro. Sama brine da ode na bus i samo je jednom zakasnila pa me uspaničeno zvala što sad da radi i jednom ju je uhvatio prolom oblaka pa se sklonila u haustor i tu je tražila savjet

  18. #18
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    I mpj se preporodio u 5.-novi profesori, muving...
    Sjecam se i sebe, iz male podrucne skole u veliku, 3 km busom, mijesanje razreda-mi smo znali da ce nam mijesati razrede, tocno se sjecam prvog sata kada su nas prozivali ipozitivnog uzbudjenja dok smo cekali da vidimo s kim smo u razredu. Mi smo "oduvijek" znali da ce nas mijesati pa nam je to bilo i normalno.

  19. #19
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    nije me bilo na 3-6, nije me bilo ni na 6-9, ali sad me ovaj polazak u peti razred koji nas čeka najesen vratio korjenima
    nekako razmišljam koliko će nam taj novi korak promijeniti dosadašnju rutinu, već danima pretražujem forumsku arhivu.
    tražim i iskustva s klasičnim programom i kako klinci to hendlaju (o tome se baš nitko nije raspisao).

  20. #20
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ja se ni najmanje ne brinem kako će to savladati
    zapravo me malo i smeta histerija oko mene glede ovog pitanja
    ne želim nikoga uvrijediti
    no zašto mislite da je to tako veliki stres?
    i da li se više bojite kako ćete se vi nositi s tim ili oni?
    jer, sjećam se svojih prijatelja i sebe u tim godinama
    ne bih rekla da je itko pravio big deal oko 5.tog razreda
    ma bilo je uvijek priča kojima su nas stariji strašili- tip novi predmeti, nastavnici strašni, seljenje po razredima
    ali sve bi ostajalo na pričama, jer početkom novih obaveza djeca se prešaltaju jako brzo, barem većina
    i ne znam da je netko imao neke traume

    mislim, neš ti traume, pa nisu to djeca od 3 godine pa da ne razumiju neke promjene...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ja se ni najmanje ne brinem kako će to savladati
    zapravo me malo i smeta histerija oko mene glede ovog pitanja
    ne želim nikoga uvrijediti
    no zašto mislite da je to tako veliki stres?
    i da li se više bojite kako ćete se vi nositi s tim ili oni?
    jer, sjećam se svojih prijatelja i sebe u tim godinama
    ne bih rekla da je itko pravio big deal oko 5.tog razreda
    ma bilo je uvijek priča kojima su nas stariji strašili- tip novi predmeti, nastavnici strašni, seljenje po razredima
    ali sve bi ostajalo na pričama, jer početkom novih obaveza djeca se prešaltaju jako brzo, barem većina
    i ne znam da je netko imao neke traume

    mislim, neš ti traume, pa nisu to djeca od 3 godine pa da ne razumiju neke promjene...
    Slažem se s tobom, da možda mi previše dramimo, no mi smo zadnji tjedan škole imali zajednički roditeljski sastanak svih 4. razreda koji je vodila pedagogica, i mene je zapravo šokirao naziv teme koju je obrađivala: Razlozi (ne)uspjeha u 5. razredu - to je bio naslov, i govorila je što sve možemo očekivat i zašto djeca znaju popustit kad dođu u 5. razred i sl.

  22. #22
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Oko mene svojedobno nije bilo histerije, ma ni drame. Bili je čuđenja kad su se problemi pojavili, a nitko ih nije očekivao :D

    Netko procvate. Nekoga ubiju u pojam. Netko nastavi u sličnom tonu. Ali promjena se ipak često osjeti.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Oko mene svojedobno nije bilo histerije, ma ni drame. Bili je čuđenja kad su se problemi pojavili, a nitko ih nije očekivao :D

    Netko procvate. Nekoga ubiju u pojam. Netko nastavi u sličnom tonu. Ali promjena se ipak često osjeti.
    Pa i normalno je da se osjeti... To je dob u kojoj većina djece prokuži da ne može više dalje dobivati super ocjene "s pol guzice" i bez učenja, pa se iznenade... Zato je ovo jako bitno, jer kakve radne navike steknu u toj dobi, većini će tako ostati i dalje.

  24. #24
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,633

    Početno

    meni se taj 5.r cinio kao velika promjena, puno novih predmeta i novi i nepoznati ucitelji... da ne spominjem pubertet koji ju je lupio
    al dosta je djece iz njenog razreda popustilo, ima i popravnih ....
    Posljednje uređivanje od malena beba : 27.06.2014. at 10:30

  25. #25
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    kod nas se isto miješaju razredi u 5., pa ako će biti sreće, ići će u razred s još dvije frendice iz njenog starog razreda, a ako neće biti sreće, onda samo sa jednom. Zapravo će to biti za sve potpuno nov razred s novom djecom (osim tih jedno-dvoje koji prelaze zajedno).
    U boravak ne ide od 3. razreda, na njeno inzistiranje (jer kod nas ima boravak do 4.), tako da je navikla i biti sama, i ići u školu sama, i podgrijavati si ručak, i učiti i pisati zadaće sama.....

  26. #26
    branka0112 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    207

    Početno

    Nas isto čeka 5. razred najesen. Mi smo ju ispisali iz produženog već u četvrtom da se privikne biti sama doma jer u 5. bi to bilo sve previše. Ručala je u školi, i autobusom odlazila u školu kako će i u 5.
    U prvom polugodištu je sve bilo ok, a u drugom su joj malo po malo počele popuštat kočnice pa su i rezultati u školi počeli štekat. Počela je faza dužeg spavanja, pisanja zadaće pred Tv -om i sl.
    Sve u svemu bila nam je to dobra priprema za 5. razred. Šta će bit najesen vidjet ćemo.

  27. #27
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Ja nemam uopće strah od nekog neuspjeha niti krize. Samo razmišljam koliko će mu sad vremena trebati za iste one rezultate koje je do sad postizao s utrošenog vrlo malo vremena.
    S obzirom na koliičinu vremena koju će morati trošiti na školu morati ćemo usklađivati vanškolske aktivnosti kojih je komada 3, pa si sad zato toliko gruntam, koliko je sad to odjednom vremena više kojeg će morati ulagati u ovaj službeni dio .

    Što se mene same tiče, ne sjećam se ni da mi je bilo teško, ni da sam nešto pretjerano učila. Imala sam hrpu vanjskih aktivnosti i za sve sam imala vremena. Tako da nije da gajim neki strah iz prošlosti, pa da je sad počeo bujati.
    Onako...čisto...pitam se

  28. #28
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    tweety, u mom slučaju - ništa se nije promijenilo. i dalje nije učio, osim što je pisao zadaće i cca pol sata dan prije testa, a i dalje je dobijao petice. a meni se osobno čini, da je peti razred u biti jako lagan. recimo matematika je više manje sve ponavljanje.
    šesti mi se čini dosta zahtjevniji.

  29. #29
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    c73, kao da si znala što sam htjela čuti. to je to.
    sad mogu mirno odljetovati, znajući da sve može ostati po starom

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    tweety, u mom slučaju - ništa se nije promijenilo. i dalje nije učio, osim što je pisao zadaće i cca pol sata dan prije testa, a i dalje je dobijao petice. a meni se osobno čini, da je peti razred u biti jako lagan. recimo matematika je više manje sve ponavljanje.
    šesti mi se čini dosta zahtjevniji.
    To je i moj dojam. Vjerojatno je to baš tako i osmišljeno, da se djecu ne pretovari odmah u petom razredu, ali onda kreće šesti - zahtjevnije gradivo iz matematike, hrvatskog, stranih jezika... pa onda u sedmom kemija, fizika, biologija... i tako dalje, sve postepeno. Ništa strašno, obveze rastu zajedno s mogućnostima djece. Ali treba dobiti poneku trojku da se osvijesti da ipak treba malo više učiti. Ovisno o kojem je predmetu riječ, nekome se ta spoznaja "moram učiti ako želim rezultate" dogodi u petom, nekome u sedmom, a nekome tek na drugoj godini studija, he he he...

  31. #31
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    @Flopica, pa bas zato se i ja onako cudim i pitam ovo... jer se ne sjecam da je meni to bila neka drama... no doduse ja sam bila u HR (zapravo tada jos YU) sustavu skolovanja.
    No ovdje (Italija) oko toga svi rade dramu i big deal. Trebali ste vidjeti koja su to lobiranja bila koga cemo staviti na popis pozeljnih razrednih kolega. .
    Pa me bas zato to navelo da pitam i ovdje....

    Mene najvise, zaista, brine taj bus. Ako njen frend ne ide jedan dan u skolu, cekat ce bus sama. To me brine.
    Jer ovdje su djeca puno nesamostalnija po tom pitanju - u ovim nizim 1-5 razredima je pravilo da dijete doceka punoljetna osoba pred skolom i pred skolskim busom, skolski sustav ih ne odgaja tako da budu samostalni. Doslovce su se jos do prije 2 tjedna morali voditi za ruku kad bi isli u dvoranu na tjelesni. :/
    Roditelji/bake i djedovi/dadilje su im nosile ruksake do ulaznih vrata skole.:/
    Kisobrani su bili oduzimani "da ne bi smetali" i ponovo su ih nosili pred skolu na kraj nastave roditelji/bake i djedovi/dadilje. Ispada da ne znaju sto bi da izadju iz skole, a pada kisa. :/

    A onda dodje rujan, 'prima media', i sut u guz, snadji se sine. :/
    Pa mislim, da su im barem tu zadnju godinu dali odredjenu dozu autonomije....

    Moju sam nekako trenirala kako se kretati u prometu, sto ako joj netko pridje dok ceka bus, itd., znam da ZNA sto treba napraviti - pa me je svejedno strah.
    A ne mogu i ne zelim ju i dalje pratiti, jer, kada ce onda steci tu samostalnost?

    Osobno sam vec od 1. razreda OS isla sama pjeske u skolu i natrag (nekih 10 min. u jednom smjeru), ponekad s grupicom frendica, a ponekad i sama (ako sam morala u muzicku direktno iz skole i sl.). Po mene su dolazili kad bih bila u drugoj smjeni, ili navecer kad bi pao mrak u muzicku skolu, ali bila sam puno samostalnija.
    Ovdje je odgoj jednostavno drukciji, vise "uz suknju".


    A sto se tice skole, prosli tjedan smo dobili svjedodzbe talijanskog 5. razreda i uz njih EU certifikat o kompetencijama koji se daje na kraju zavrsenog svakog pojedinog ciklusa skolovanja.
    E. ima sve odlicne ocjene, najbolja i jedina u razredu, certifikat kompetencija joj je sve A (advanced, ponovo najvisa ocjena), i usto je s maksimalnim brojem bodova polozila Cambridge Young Learners ispit (koji nije bio obvezan, ticerica je davala dozvolu tko je za ispit spreman, i iz njenog razreda ih je islo 6).

    Nabrzinu popricano s njenom nastavnicom iz talijanskog kad je dijelila svjedodzbe, kaze da samo nastavi kao i dosad s radnim navikama i da ce sve biti OK.

    Vidjet cemo, jer imam dojam da je ovdje to ipak velika promjena, u HR je taj prijelaz, vjerujem, nekako blazi.

    Kao pripremu za 'scuole medie', cijeli razred je dobio: popis lektire, knjige iz engleskog za ljetnu zadacu (to je vec zavrsila), i preporuku da se ponovi pojedino gradivo iz matematike i zemljopisa (imali smo promjenu nastavnice, pa pojedine dijelove gradiva nisu obradili detaljno).

    Bila sam kod sekretarice nove skole dati dva imena potencijalnih razrednih kolega, i sad cekamo popis profesora i ucenika po razredima i popis knjiga za 1.razred (U HR bi to bio sesti razred).

    Njeni planovi za 1. razred "scuole medie" su u ovom trenutku aktivni: planira ici na napredni engleski i dodatni njemacki (sada dobijaju i njemacki - ne moze se birati jezik), likovni i jos jednu ili dvije radionice, ako budu ponudjene i u novoj sk.godini. Usto ce u redovnoj baletnoj skoli imati nastavu 4x tjedno...Zanima me kako ce sve to uskladiti, a da joj ostane vremena i za odmor, igru, druzenja....

  32. #32
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Moj sin je dobio preporuku danas na podjeli svjedodbi da zaborave ucenje do jeseni .
    skoro kao i u Italiji. :D

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Moj sin je dobio preporuku danas na podjeli svjedodbi da zaborave ucenje do jeseni .
    skoro kao i u Italiji. :D
    Nešto slično su čuli i moji, s tim da je mlađi to objeručke prihvatio, a za starijega sam ovdje po forumu žicarila udžbenike iz kemije i fizike, da se ima čime zabavljati (hvala donatoricama) jer taj će radije rješavati zadatke nego čitati bilo kakvu beletristiku (ali nabavit ću ja njemu nešto što će ga zanimati).

    Mlađi me ugodno iznenadio - čita Pitaj Alicu (bila je u knjižnici na polici preporučene literature za teen generaciju): http://www.booksa.hr/knjige/publicistika/pitaj-alicu

    Budući da ja to još nisam čitala, moram pričekati da on završi.

    Ont. pokušavam dečke nagovoriti da gradskim prijevozom odu bilo kamo, ali nema šanse - to se njima NE DA... Užas! Njihovo društvo odavno putuje u školu i doma gradskim prijevozom, a ovi moji imaju školu u istoj ulici pa nisu primorani na to i nešto ih baš ne privlači.U njihovoj dobi ja sam imala propeler u zadnjici i skitala sam se okolo, moji pojma nisu imali gdje sam i s kim sam, bilo je bitno da dođem doma na vrijeme za glavne obroke i spavanje - ostalo je bila potpuna sloboda. A ovi moji - ko indijske svete krave.... katastrofa! Tja, možda ih zacopram, tko zna kak bu to išlo dalje. Ne radi se o izlascima nego servisnim odlascima, štajaznam, tramvajem do bake -ali nisam još našla način da ih nagovorim.

  34. #34
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    čini se da je naša situacija dosta slična, ali mi smo prjelaz odradili prošle godine. U peti smo krenuli u drugu školu, na drugi kraj grada. Kombinirali smo školski bus i vlastiti prjevoz, ali javni još nismo pokušali. Možda pokušamo sljedeće godine. Baš me zanima kako će vama to proći. Potpuno novi prijatelji plus dobili gomilu novih predmeta, uz redovne, odabrao je dosta izbornih i dodatnih grupa i vannastavnih aktivnosti tako da mu je raspored pretrpan. Bio je mali zamor oko polugodišta, prilagodba nije bila sasvim lagana, ali sad je ponosan na sebe i jako je zadovoljan što je promjenio školu. Baš smo danas praznili ladice i ormariće i pola udžbenika i teka je htio zadržati jer su mu super to mi je dobar znak da ne uči samo za prosjek. Dakle totalno se osamostalio,ja sam ga samo na početku godine malo pdsjećala na obaveze, ali od kad se bebica rodila moram priznati skoro niš-Tako da iako smo se bojali stresa i nove situacije, više svega, kao i curama gore, nama je sad bolje nego 1-4 rz u područnoj školi. A što se tiče gubljenja opreme, zaboravljanja šestara, tenisica i to nismo niš napredovali, ni ormarić ne pomaže, to će valjda biti tako do faksa.

  35. #35
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    moj ide gradskim prijevozom svugdje. od 4. razreda. kod prijatelja na skroz drugi dio grada, na trening, sad ide svako jutro na neke male elektroničare u centar, u grad recimo kupiti si nešto ili neki dan je išao s frendom kupiti novi miš u trgovački centar...

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    moj ide gradskim prijevozom svugdje. od 4. razreda. kod prijatelja na skroz drugi dio grada, na trening, sad ide svako jutro na neke male elektroničare u centar, u grad recimo kupiti si nešto ili neki dan je išao s frendom kupiti novi miš u trgovački centar...
    Viš viš... ovo bi moglo biti dobar mamac za mog starijeg - kad mu nešto zatreba iz Chipoteke ili sličnog mjesta, nek si ide po to! Ali nije to lako, kad je za rođendan dobio bon, mjesec dana je čekao da netko od nas ima vremena odvesti ga u trgovački centar, iako postoji gradski bus kojim se tamo stigne bez ikakvih problema. Ne radi se o tome da ne zna - zna te linije bolje nego ja, ali mu se ne da dignuti dupe. Da mu treba novi miš, taj bi ga naručio online, pa da mu poštar donese doma (karakteristika generacije).

  37. #37
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Zanima me koliko curica ovdje koristi gradski bus, kako su se privikle, na sto ste ih posebno upozorili kod 'obuke', itd.?

  38. #38
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me koliko curica ovdje koristi gradski bus, kako su se privikle, na sto ste ih posebno upozorili kod 'obuke', itd.?
    Decki te ne zanimaju ?

  39. #39
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Decki te ne zanimaju ?
    Ne brini, nisam za spolnu diskriminaciju.

    Samo razmisljam (naglas), i bojim se da curice to drukcije dozivljavaju...

  40. #40
    branka0112 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    207

    Početno

    Mi koristimo gradski autobus za put u školu ili povratak kući ovisno koja je smjena.
    Nisam ju na niš jako upozoravala (pravila ponašanja zna od ranije), koliko god je ona zvrkasta voznju autobusom je shvatila vrlo ozbiljno, priprema se na vrijeme, pazi kako ide preko ceste.
    Ja sam ustvari ušla u tu priču vožnje u školu bez puno pripreme iz razloga što bi se ona samo više isprepadala kad bi ju ja ponovno krenula upozoravat na neke stvari koje su njoj u to vrijeme već bile normalne (pozdravljanje, prelazak preko ceste, razgovor s nepoznatima i sl.)
    Prvi tjedan ju je muž pratio do stanice a nakon toga je išla sama. Olakotna okolnost je bila i ta što se par dana vraća sa starijom sestrom pa je ona pazila na nju.
    Sada je situacija takva da ova manja pazi na stariju koja živi u oblacima.

  41. #41
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    elly, ne sumnjam da će pasti dobri savjeti, al forumska gender policija te mora upozoriti da javni prijevoz, autobusi i tramvaji, i ponašanje djece u istima - nemaju ama baš nikakve veze sa spolom djeteta

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Moja od prosle godine koristi bus i tramvaj kad ide u muzicku. Nisam ju nesto posebno pripremala. Godinu prije se s tatom znala ponekad vracati javnim prijevozom pa joj je ruta bila poznata. Ima jos par djece koji su iz naseg kvarta pa zna imati i drustvo, ali cesto je i sama.
    Posljednje uređivanje od larmama : 01.07.2014. at 14:37

  43. #43
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    elly, ne sumnjam da će pasti dobri savjeti, al forumska gender policija te mora upozoriti da javni prijevoz, autobusi i tramvaji, i ponašanje djece u istima - nemaju ama baš nikakve veze sa spolom djeteta
    Poznavajuci ovdasnje cure i decke, ne bih se slozila. Imala sam prilike vidjeti svasta. :/

    Ne bih se uopce upustala u razlike, samo pitam konkretno pitanje za curke.

  44. #44
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Branka, Larmama - hvala vam na odgovorima!

    Znaci, ne previse ponovo upozoravati, nego se pouzdati u to da ce primijeniti ono sto znamo da su usvojili?

    Ti trenuci kad idu same - je li su vam pricale kako to dozivljavaju?
    Zadnja stvar koju bih zeljela je da ju bude strah kada ceka bus sama (i mama-kvocka u meni bi najradije u takvim trenucima otisla pred nju da ne ceka sama - medjutim svjesna sam da to na dulje pruge ne pomaze)...
    Posljednje uređivanje od Elly : 01.07.2014. at 19:58

  45. #45
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Elly meni se to što opisuješ, takav sustav ne sviđa niti malo, kakvo nošenje torbi i vođenje za ruku, nije moj cup of tea, nikako
    razumijem tvoj strah oko buseva, čekanja i svega popratnog
    ja ipak na sreću nemam niti djelić takvih briga jer kod mene je to sve po domaći- znači manja sredina, djeca iz kvarta idu u istu školu, svi se poznajmeo, djeca i roditelji, tetke i strine

    e što se tiče lobiranja e na to sam postala netolerantna i baš me ta priča smeta
    ono, dojadilo mi sve to skupa, gledati kako se potežu veze, okeću telefoni, ko će s kim, ko kod koga, ko protiv koga, ma mislim živi triler...
    i to me užasno ljuti jer imam dojam da je cijeli život jedna veza od vrtića pa do groba, strašno

    pa nadalje ta histerija oko toga što će i kako će djeca s učenjem
    koliko učiti, koliko ne učiti, a sve mi to izgleda puno frke unaprijed, a ne volim takve nekonstruktivne teme, ne ovdje, ja pričam o stvarnom životu
    ispada kao da nemamo povjerenja u svoju djecu ni u njihove sposobnosti, pa išla su djeca oduvijek i u peti razred,završila su ga sva koju ja poznajem bez problema, neko bolje neko lošije ko i uvijek
    moja nema neke pretjerano razvijene radne navike, više ona sve to u letu, a dosad je to bilo dovoljno
    zna da u petom mora više potegnuti ako želi zadržati dosadašnje ocjene
    no učiti preko ljeta neće, niti mi pada na pamet dijete na odmoru muštrati
    preko ljeta čita knjige, svira, kupa se, igra i odmara
    a najesen kreće u nove pobjede, odmorena

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Što se tiče samoće, nije mi ništa spominjala da ju je strah. A imali smo par situacija čisto tehničke prirode gdje me je panično zvala. Jednom je zaboravila violinu, a već je bila u busu kad se sjetila. Jednom je zakasnila, a drugi bus ide za pola sata i jednom ju je uhvatila oluja dok je išla na bus pa se sklonila u haustor.

  47. #47
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    moj ide sam u grad od početka 6. razreda, na ZKM, mora koristiti i bus i tramvaj. I ja sam godinu prije išla često s njime s gradskim prijevozom jer sam u isto vrijeme imala neku svoju obavezu i to mu je super došlo. Na početku je bilo sit. da me je zvao u čudu kako se 17 u vožnji pretvorila u 12esticu, ali se sam snašao bez problema (naravno, sam je ušao i u krivi tramvaj). Nikada nije govorio da ga je strah ili da mu se nešto neugodno dogodilo.
    Ja računam da su cure ove dobi zrelije i odgovornije od dečkiju ove dobi (naravno, ne mora tako biti na pojedinačnoj razini), tako da stvarno mislim da će joj prijevoz biti najmanji problem...
    a, sad sam se sjetila da sam ja u 5. razred morala ići busom 3 km (u srednju i faks putovala 45 km u jednom pravcu) - uvijek sam baš volila te vožnje busom, kao poklonjeno vrijeme za druženje ili bilo koje druge zanimacije.

  48. #48
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    @Flopica, da, tocno to. Mozes si onda misliti kad ja kao "nedomaca" upadnem s mojim teorijama o samostalnosti, o koristenju sk.busa (i na to smo dobivali podizanje obrva, a E. je to bilo super i stekla je i tamo prijateljice i prijatelje, dok su njene kolegice prilicno ogranicene u prijateljstvima, druze se samo unutar razreda), o buducem koristenju gradskog busa... Pa to lobiranje, a sve u stilu dosaptavanja, i tko ce se ljutiti, a tko nece... :/

    Najvise mi je diglo tlak kada im je nastavnica iz matematike rekla da na papiric napisu 3 imena koga zele u novom razredu.
    Nama je na roditeljskom bilo receno da to napisemo u online upisnici u skolu (veljaca) i da do kraja lipnja taj izbor potvrdimo u uredu administracije.
    I onda se ova nastavnica "upetljala".
    E. je digla ruku i pitala da li moze staviti i nekoga tko ne ide s njom u razred (htjela je prijatelja iz kvarta s kojim ce na bus, a i inace se druze, i jos jednu frendicu iz skolskog busa s kojom si je prilicno dobra, plus jos najfrenda iz razreda. Pa joj je ta nastavnica rekla da NE MOZE, MORA biti iz razreda!
    I onda je napisala najfrenda iz razreda i jednu drugu kolegicu s kojom si je OK (ali ne tako dobra kao ova iz skolskog busa).
    Pa mi je to rekla, da je bila prisiljena dati imena ljudi koji joj nisu prvi izbor.
    Otisla sam u administraciju i potvrdila nas prvi izbor iz upisa - i koji nije vezan za dosadasnje kolege.

    OK, kuzim da nastavnice pisu u izvjestaju o djetetu i to da se dijete slaze a ne ometa nastavu ako je u razredu sa X, Y i Z - ali mogli su ovima poput moje koja je htjela iz razreda samo jednu osobu reci da napise samo to jedno ime i ostalo ostavi prazno - a ne da bude prisiljena dati ime nekoga "tek toliko jer moras napisati 3 imena, i moras se ograniciti na razred".

    O petljanjima roditelja u ucenje da ne govorim... E. oduvijek pise zadacu u svojoj sobi, ako me pita mogu malo pripomoci, kad zeli da ju ispitam - ispitam ju, ali uglavnom imam povjerenja da ce sve napraviti sama i da ju ne treba gurati.
    Mama jedne frendice sjedi uz svoju dok pise zadacu i ne smije nigdje otici. Tata jedne druge me je znao nazvati da me pita "Sto on treba napisati u zadatku iz matematike". Toj istoj curici su ove godine poceli davati dzeparac od 50 Eura ako sama mjesec dana pise zadacu. Sto je ona svima u razedu rekla, pa je i T. dosao doma mami s tom idejom
    Djeca koja izostanu ne nazovu sami frendove da vide sto im fali, nego to moraju obavljati roditelje.

    Nije sve crno, E. se je lijepo uklopila (nastavnice kazu da je najpopularnija u razredu i da je bila bas pozitivan utjecaj), pa i mi kao roditelji smo se uklopili sa ostalim roditeljima, na kraju godine sam organizirala druzenja i poklone; sa svima sam u situaciji da mogu popiti kavu i procavrljati, otici na izlet, biti u kontaktu na FB i to; sa nekim obiteljima smo i dosta bliski (konkretno E. zna da na tri od njih moze racunati skoro kao na mene), ali razmisljanja o odgoju i skolovanju su nam svejedno uglavnom dijametralno suprotna, ne mogu si pomoci.

  49. #49
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a kad su talijani
    kako ono, s mamicom do 40-te žive

  50. #50
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Nisam od pomoći, samo sam došla napisati kako mi je zanimljivo čitati što pišeš, Elly

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •