Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 65

Tema: Sa kojom namirnicom započeti dohranu?

  1. #1
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno Sa kojom namirnicom započeti dohranu?

    Dakle, nudi mi se velik izbor hrane koja se smije dat sa 6 mjeseci.

    Od voća - jabuke, kruške i u nekim tablicama ( mislim ne u rodinoj) banane.
    Od povrća- korabica, tikvice, krumpir i mrkva ( u nekim tablicama) i buča
    Od žitarica - smeđa riža i palenta, proso, amarath, quinoa

    Negdje sam pročitala da je super početi sa smeđom rižom jer je okusom najsličnija majčinom mlijeku, pa sam onda pročitala da nije dobro početi s njom.
    Negdje nije dobro početi sa voćem da se dijete ne navikne na sladak okus, a negdje nije dobro počet s povrćem jer je djetetetu bljutavo pa neće htjet jest..
    Negdje mrkva ide od 6 a negdje od 8 mjeseci. Negdje amarath i qunoa idu od 6 a negdje od 8...
    Ukratko -

    Mislila sam krenuti sa jabukom, ali nemam domaće jabuke, nije im sezona .. a ovo sve tretirano iz dućana nebi davala..
    Na vrtu trenutno imam korabu, mrkvu i tikvice, dakle mogla bi počet sa nekom od njih?
    Imam i smeđu rižu ako netko daje glas sa nju? i palentu i proso, sve imam

    Razmišljam o tome da jednu namirnicu moram davati nekoliko dana, znači ako bi krenula sa rižom to je dosadno, ne mogu ništa promijeniti. Dok recimo tikvicu već mogu nekako drugačije gnječit, ili buću.. Pa onda tikvicu umješat u žitaricu. Jel to ok?

    do sad ni brige ni pameti, daš cicu i bok

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Daj, molim te, nije ovo atomska fizika.
    kreni sa onim sto imas u vrtu ili onim sto jedete u obitelji , a da odgovara za pocetak dohrane. Tocka.

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Ja sam u sva tri slucaja krenula s bijelom rizom, posle toga zganci pa sve ostslo
    Jabuka ima petrovaca sad ko i
    kruski

  4. #4
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Kod mene u planu: rižine, mrkva, tikvice, korabica, jabuka (imamo doma ove "petrovke" kako se zovu, upravo su zrele) i ove ljetne kruškice (isto imam doma). Dalje ćemo vidjeti kud nas dohrana odnese
    Negdje budem ubacila i onu tikvu (onu narančastu), a s bananama ne bih rano. Zapravo što više googlam manje sam pametna

    (tj.moj je već probao neke stvari, al neću previše u detalje, znam da se kaže da do 6mj ne smije/ne treba dohrana)
    Posljednje uređivanje od Vrci : 29.06.2014. at 14:14

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Daj, molim te, nije ovo atomska fizika.
    kreni sa onim sto imas u vrtu ili onim sto jedete u obitelji , a da odgovara za pocetak dohrane. Tocka.
    Glas zdravog razuma!

    Zapravo, odabir namirnica diktira sezona u kojoj se počinje dohrana. Ja sam imala proljetno i ljetno dijete, pa mi je sa starijim dohrana počela usred zime. Krenuli s blitvom i bananom jer usred zime nema bogznakakvog izbora. Od žitarica - rižine pahuljice 3 puta: prvi, zadnji i nikad više. Moja djeca to nisu voljela, ali klasičnu bijelu rižu jesu. I oba puta sam se nasadila i kupila pahuljice za početak dohrane, koje su poslije završile u našim krem juhama, tek da ih ne bacim u smeće.

    Sad ima stvarno veliki izbor voća i povrća - od mlade mrkve, špinata, tikvica, korabica.... pa onda jabuka i krušaka... ni sama ne znam. Svejedno je.

    Napomena: moji u prvih mjesec-dva dohrane nisu uopće jeli neke značajne količine (zapravo stariji još i je - ali mlađi nikako), to je bilo više navikavanje na nove okuse. Malo proba i vrati se mlijeku... Tek nakon nekoliko tjedana krenulo je malo bolje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.06.2014. at 14:17

  6. #6
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Apsu, totalno je nebitno sa cime ces krenuti!
    Ako imas sladokusca, on ce to i dalje biti i ako krenes samo sa povrcem i nastavis tako jos dva mjeseca.
    Ono sto je po meni bitno (da ti zapamtis) je da dohrana djeci nije dosadna ni 5. dan na rizi, jer su tek prije par dana prvi put probali nesto drugo osim mlijeka.
    Isto je bitno da ga upoznajes sa razlicitim okusima i strukturama hrane, da ne guslas stalno po neutralnom ili slatkom i miksanom. Znaci jabukica strugana zlicom, pa ribana, pa kuhana/pecena... Onda kremasti batat...Pa vodenasta tikvica...
    Kojim redoslijedom, potpuno svejedno.
    Organiziraj se tako da je tebi jednostavnije, znaci kreni s onim sto imas svoje.
    Ako ti bebac inace ima osjetljivu probavu, pricekaj sa mrkvom i bananom jer neku djecu zatvaraju.
    Ako ne, probaj dati, zato se uvijek prvi dan krece sa malim kolicinama da im ne opteretis previse probavu.

  7. #7
    Mia and me avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    236

    Početno

    mi smo oba puta krenuli s rižinim pahuljicama i nakon toga s povrćem: mrkva, tikvica, špinat, špinat s vrhnjem, brokula, blitva.
    Kažu da je bolje da se djeca prvo naviknu na bljutave okuse.
    I dan danas jedu sve vrste povrća i variva što i tete u vrtiću kažu da je rijetkost
    Ja glasam za povrće

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    u svakom slučaju ako se odlučiš za rižu daj pravu, a ne pahuljice osim ako dohranu ne radiš na plaži

  9. #9
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Mislim da jedenje/ne jedenje povrća kod djece ima više veze sa prehrambenim navikama obitelji nego sa početkom dohrane

  10. #10
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Ja još uvijek nagovaram svoju 4god mesožderku na povrće bez obzira što je u prvih god dvije jela svo povrće bez problema. Odjednom je postala izbirljiva. To je tako,bar voli na salatu kupus,pomu itd. Valjda nebi bilo zanimljivo da sve pojedu što im pripremimo

  11. #11
    Bluebella avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,060

    Početno

    mi smo krenuli sa jabukom - nije prihvatio, pa kruška - nije prihvatio, dobila domaću mladu mrkvu, reko idem probati i prihvatio je. nakon toga na sve što je u žlici zijeva, kad dragi i ja jedemo on viče na nas jer bi i on.
    sad već kombiniramo palentu, amarant, jabuke, kruške, mrkvu, tikvice, banane.... sve ide

  12. #12
    Ivchi avatar
    Datum pristupanja
    May 2014
    Lokacija
    somewhere over the rainbow
    Postovi
    4

    Početno

    U slicnoj sam dilemi kao i Apsu...no nekako mi se cini da cu ipak prvo ponuditi rizu (obicnu bijelu"zacinjenu" sa malo svog mlijeka, kako bi uz novi osjetio i poznati okus). Pitanje za iskusne mamice: koliko dugo treba kuhati rizu za bebin prvi obrok?

  13. #13
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    stvarno ne treba filozofirat. filozofirala sam s prvim djetetom i samo si zakomplicirala život.
    drugo i treće su dohranu krenuli s onim što su si sami ugrabili. srednja je čopila bananu iz moje ruke i cijelu je smazala, a najmladji je zgrabio krušku iz zdjele i potamanio je.
    i to je bilo to

  14. #14
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    stvarno ne treba filozofirat. filozofirala sam s prvim djetetom i samo si zakomplicirala život.
    drugo i treće su dohranu krenuli s onim što su si sami ugrabili. srednja je čopila bananu iz moje ruke i cijelu je smazala, a najmladji je zgrabio krušku iz zdjele i potamanio je.
    i to je bilo to
    Već sad vidim da će biti tako s drugim u vezi svega, al ne mogu si pomoći

    Nego, šta sa tekućinom? Nastavit ću normalno dojiti na zahtjev, da li da mu nakon jela dam vode? Koliko? Na žličicu ili na čašicu? Samo nakon jela ili nudim tokom cjelog dana?

  15. #15
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja sam nudila na čašu kad bi mi palo na pamet
    ali nisu ozbiljnije pili tekućinu do negdje godine dana

  16. #16
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    a koliko količinski? Koliko hoće...

  17. #17
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Čaša čaša ili čaša s kljunom?
    Joj, kako uzbudljivo, cijeli novi svijet se otvara :D

  18. #18
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    obična čaša

  19. #19
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    zapravo, bolje od čaše, pogotovo ako ste vani, je voda u flaši sa sportskim čepom. mislim da svi proizvođači imaju sad takve čepove, jana, studena, što god

  20. #20
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Ja isto nudim vodu kad mi padne na pamet, ali moj je stvarno voli i dnevno strusi otprilike cijelu kljunasicu.

    Kod kuce mu najcesce dajem iz obicne case, vanka iz kljunasice.

  21. #21
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Moj isto voli popiti vodu, jučer je popio najviše do sad. Ponudimo mu na kljunašicu (nju sam uvela s neka 3 i pol mjeseca kao igračku, i sad već zna piti na nju), i sam popije kad je žedan. Kad nije, samo ju odgura

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    540

    Početno

    i mene interesuje sa cim zapoceti , vidim spominjete rizu jel to moze ona obicna riza koja se dobro skuha ili to ima neki drugi nacin pripremanja .
    i jedno pitanje za ove malo upucenije sa foruma jel ima kakve veze kad se uvodi hrana ako se uzme u obzir da su rodjeni mjesec dana ranije tj da li uvodi sa korigovanom dobi ili ovom pravom , mozda je glupo pitanje al me stvarno zanima jel i nedonoscad krecu sa dohranom sa 6 mjeseci ili se ceka njihova korigovana dob.

  23. #23
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja bih čekala korigiranu dob, ali ne znam kakava je praksa

  24. #24
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Drage mame, kao mama koja je prije malo više od 2 godine temi dohrane pristupila, malo je reći, sustavno i ozbiljno...čitajući topice, tekstove, kreirajući vlastite skripte za nas i za bake...sad moram reći da sam na to trošila malo previše vremena, LOL

    Moje dijete je sjajno prihvatilo dohranu, samohranila se od početaka, danas obožava piti vodu, jede gotovo sve u prilično ok količinama. Ne zavaravam se da je to za to zaslužna isključivo dohrana ili naš pristup, ima nešto i u genima, karakteru, nemam pojma...

    No, nakon cijele te priče, a i uoči sljedeće dohrane koja će me, kako sada stvari stoje, čekati sljedeće proljeće, da podijelim neke svoje zaključke:

    - Mislim da nije važno čime započinjete dohranu sve dok je to namirnica iz tablice. Ja sam započela povrćem, pa žitaricom pa voćem, ali ne mislim da bi ikakvu razliku činilo i da sam promijenila redosljed.

    - Neću više dijete izlagati namirnicama koje i sami ne jedemo jer nema smisla. Žitarice tipa amarath koje sam nadobudno nabavljala nikad nismo jeli, niti smo ih zavoljeli. Nije ni naše dijete. Ono danas jede više-manje sve što i mi, s više povrća koje voli (mahune, grašak, mrkva, tikvice, brokule).

    - Najvažnije je da su namirnice svježe, zdrave i sezonske. Čemu nuditi brokulu u vrijeme kad ima tikvica i sveg ostalog povrća, a brokulu može jesti cijele zime. Isto s npr. bananom.

    - Najvažnije - ne shvaćajte dohranu preozbiljno, tipa - dijete se mora najesti. Ne, ne mora. Dohrana nije prehrana, već do-hrana, nešto s čime ga polako upoznajemo dok ono još uglavnom papa mlijeko. Prvih nekoliko mjeseci dohrane je UČENJE, to sam pisala već dosta puta na drugoj temi. Beba od prosječno 6 mjeseci ulazi u novi svijet mirisa, okusa, tekstura, boja...to je užasno uzbudljivo. Neka upozna taj svijet svojim tempom. Neka se igra, dodiruje hranu, gnječi, neka je liže, grize, pljuje, neka nešto i baci na pod. Iz svih tih aktivnosti dijete uči, dobiva različite važne informacije.

    Tek vremenom dohrana postaje nešto od čega će se dijete sve češće najesti. Kod nekih je to već sa 7-8 mjeseci, kod nekih tek iza godine dana. Sve je to ok, učenje i privikavanje ne traje svima jednako.

    Važno je da ih ne silite jesti. Važno je da im se taj ritual sviđa, da vide da i vi u njemu uživate, da sudjeluje zajedno s vama.
    Važno je ih kasnije ne kažnjavate ili ne nagrađujete zato što nešto nisu ili jesu pojeli. Hranjenje ne bi trebalo biti nešto za što se dobivaju pokude ili pohvale, već nešto potpuno uobičajeno.
    Važno je da i njima date šansu da jedu, nemojte ih samo vi hraniti. Neka jedu prstima, rukama, žlicom...
    Nemojte im sve i stalno miksati. Kuhanu tikvicu ili brokuli, palentu i proso, mogu jesti u komadima. Moja je sa 7 i pol mjeseci na plaži uredno sama jela cijelu oguljenu nektarinu, pazila sam samo kad dođe do koštice da joj je pokažem i da shvati da se to ne jede, već baca.

    Nemojte im nuditi sokove, ne treba im to, čemu ih navikavati na slatko? Neka piju vodu. Po mogućnosti iz čaše.

    Također, ne trebaju im voćni jogurti, dukatina, monte, čokolina i slični proizvodi. Neka to počnu jesti, ako baš moraju, što kasnije i što rjeđe. Previše šećera.

    Evo, to je ono čega se mogu sjetiti i ono čega ću se pridržavati s drugom bebom.

    Sretno.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    540

    Početno

    Neću više dijete izlagati namirnicama koje i sami ne jedemo jer nema smisla. Žitarice tipa amarath koje sam nadobudno nabavljala nikad nismo jeli, niti smo ih zavoljeli. Nije ni naše dijete. Ono danas jede više-manje sve što i mi, s više povrća koje voli (mahune, grašak, mrkva, tikvice, brokule).


    i ja ne vidim smisao davati namirnice djetetu za koje sam sad prvi put cula a i sama ih ne jedem niti cu ih ikada i jesti , u sustini ja neznam ni sta je amarath a vidim da to svi uvode medju prvim namirnicama.


    e da kad ste krenuli vodu uvoditi jel u isto vrijeme kad i dohranu?

  26. #26
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj boss prvotno napisa Vidi poruku
    e da kad ste krenuli vodu uvoditi jel u isto vrijeme kad i dohranu?
    Da sa 6 mjeseci.

  27. #27
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

  28. #28
    željkica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    3,821

    Početno

    A moja beba ne želi pit,ima li tko iskustva s tim?

  29. #29
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    stvarno ne treba filozofirat. filozofirala sam s prvim djetetom i samo si zakomplicirala život.
    drugo i treće su dohranu krenuli s onim što su si sami ugrabili. srednja je čopila bananu iz moje ruke i cijelu je smazala, a najmladji je zgrabio krušku iz zdjele i potamanio je.
    i to je bilo to
    Ja sam mladjeg uspavala, otisla u kazaliste, i kad sam se vratila bio nahranjen bananom jer naravno da se probudio, plakao, a to je mm-u bilo na raspolaganju. Pa smo samo nastavili, ionak je vec imao preko pet mjeseci... Toliko o promisljanju s cim poceti. Inace, moji oboje su jako volili bananu i to je za obje bebe uvijek bio dzoker za obrok, ne znam kako su ljudi prije prezivljavali bez banane u torbi zao gladno dijete...

  30. #30
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj željkica prvotno napisa Vidi poruku
    A moja beba ne želi pit,ima li tko iskustva s tim?
    koliko je stara i doji li?

  31. #31
    željkica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    3,821

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    koliko je stara i doji li?
    Ne dojim evo skoro 7 mj.

  32. #32
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Nudi joj vodu, ali nije nikakva drama što s nepunih 7 mjeseci ne pije ništa osim mlijeka. To je skroz normalno. Samo nastavi nuditi. Probaj na čašu, žlicu, sportsku flašu ...

  33. #33
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj željkica prvotno napisa Vidi poruku
    A moja beba ne želi pit,ima li tko iskustva s tim?
    Da; jos uvijek u principu ne pije nista osim mog mlijeka, a ima skoro 19 mjeseci. Pije vodu iz case sa slamkom, uglavnom, samo ako mene doslovno nema.

  34. #34
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    da li su žganci ok za početak dohrane? nekako smo s kakanjem na vi, ima po par dana pauzu dok se ja ne natočim sokom od breskve, pa možda ne bih kretala s jabukom i bananom da još ne zgusnu stolicu. Još smo premali, ali kad krenemo

  35. #35
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Moja sad već velika je htjela tako cickati po cijeli dan.pa smo oko druge godine rekli da ima doručak, ručak i večeru za stolom, cice prije spavanja i nakon buđenja (dobro jutro, laku noć tako neke fore), a vani užine iz ruksaka (zajedno smo punile bočicu,pa slagale voće u kutijicu)i shvatila je dosta brzo. Ma oni vežu neke svoje asocijacije mama=cice, ali mogu se te navike preusmjeriti polako

  36. #36
    željkica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ok hvala na odgovorima,na žlicu oće i vidim da joj se sviđa a zašto neće na bocu ili čašu kljunašicu ko će je znati!

  37. #37
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Probaj sa obicnom casom vulgaris, moj tako najvise voli.
    Podmetni mu nesto pod bradu jer ce ispocetka dosta prolijevati. U pocetku najcesce ne znaju tako piti, pa im se voda samo ulijeva u usta pa pripazi da mu ne nagrnes jako. S vremenom ce skuziti.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Glasam za domaću mrkvicu i tikvicu. Ne voće jer prvi okus ne trec biti slatko. Oprez s rižom,užasno zatvara

  39. #39
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Ne mora biti, mom riža nije napravila nikakve probleme. Al čini mi se da smo predugo jeli jabuku, već je potamnila - i naravno danas problem sa probavom.

  40. #40
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Vrci, koliko je tvoj bebac star?
    Cini mi se da si nekako nedavno jos bila na trudnicama...

    Neke i mrkva uzasno zatvara, nema tu bas pravila.

    Pikula, mislim da je palenta super za pocetak dohrane. Nama je to bila cini mi se 3. namirnica. Mame (na domacim kasicama) cije bebe imaju problema sa stolicom, kunu se u amaranth

  41. #41
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Ne smijem tu reć da me ne razapnete da mi bebi još ne treba dohrana Sve znam, tako da mi se ne da opravdavati (još se tuda smucam iako sam dojila samo mjesec dana, i već pomalo jede dohranu). Nema još 6mj, dohrana je bila moja odluka , naravno prvo uz konzultacije s pedijatricom...

    Za palentu mislim i ja da ću ju uskoro uvesti...
    Posljednje uređivanje od Vrci : 02.07.2014. at 22:55

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    540

    Početno

    ja imam jos par pitanja za iskusne mame/
    jel prvi put se da jedna dve kasike ili koliko djete hoce da pojede?
    jel voda se daje poslije obroka ili ... ?

  43. #43
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Ne smijem tu reć da me ne razapnete da mi bebi još ne treba dohrana Sve znam, tako da mi se ne da opravdavati (još se tuda smucam iako sam dojila samo mjesec dana, i već pomalo jede dohranu). Nema još 6mj, dohrana je bila moja odluka , naravno prvo uz konzultacije s pedijatricom...

    Za palentu mislim i ja da ću ju uskoro uvesti...
    nije ovo podforum samo za dojenu djecu, dohrana je ista za sve
    to što si počela s dohranom sa 4 mjeseca, tvoj je izbor i nikome od nas ne daje za pravo da te "razapinje"

    jedino bih se osvrnula na "prvo uz konzultacije s pedijatricom"; tu ne znam bih li se smijala ili plakala

  44. #44
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj boss prvotno napisa Vidi poruku
    ja imam jos par pitanja za iskusne mame/
    jel prvi put se da jedna dve kasike ili koliko djete hoce da pojede?
    jel voda se daje poslije obroka ili ... ?
    boss, tvoji dečki još nemaju niti 6 mjeseci, pričekaj malo
    jesu li rođeni ranije (blizanci)?
    ako jesu, čak nije loše pričekati ni korigiranu dob

    za prvi put daš... pa malo
    neka vide što je to, da je drugačije od dosadašnje prehrane
    vidjet ćeš

  45. #45
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Ni ja te ne mislim razapinjati, tvoje dijete, tvoja odgovornost. Samo uzmi u obzir da ga je jabuka mozda mucila jer probavni sustav jos nije zreo. I moj je jeo vec potamnjelu jabuku (kao i bananu) i nikad nismo imali nekih problema.

    Boss, ne brini, nije bas (vjerojatno) da ce zijevat i gutat na prvu ko galebovi. Pojest ce mozda par zlicica i to je ok.

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Meni se čini da boss samo prikuplja informacije. Nisu oni još počeli.

  47. #47
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj boss prvotno napisa Vidi poruku
    ...mozda je glupo pitanje al me stvarno zanima jel i nedonoscad krecu sa dohranom sa 6 mjeseci ili se ceka njihova korigovana dob.
    to ovisi od djeteta do djeteta...
    moji su oboje nedonoščad, E. je rođena 33+6, bila je na mom mlijeku, teže dobivala na težini, dohranu smo počeli s 8,5 mjeseci (korigirano 7 mjeseci)
    I. je rođen 35+3, na AD od početka, dohrana s 6 mjeseci (korigirano 5)

  48. #48
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    boxica što je prevagnulo za takvu različitu dob dohrane?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    540

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se čini da boss samo prikuplja informacije. Nisu oni još počeli.
    mi se pripremamo polako proletice i ovih mjesec dana jako brzo pa hocemo da budemo spremni.
    mi smo odlucili krenuti sa 6 mozda eventualno sedam dana ranije al i to je pitanje .

  50. #50
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Naša pedijatrica je super, zapravo nije ništa ni silila, dala mi je opcije. Što se tiče dohrane rekla je svoj stav (dojene bebe od 6.mj, na ad-u mogu od 4.mj) otprilike čime da počnem kad krenemo, a ostalo je na meni. Znači rekla je što se ne smije, što se smije i to je to. A to sam i znala, neću davati bebi meso ili ne znam kakve namirnice... Znam da ima svakakvih pedijatara, ali ona je stvarno ok. Zapravo htjela sam da vidim što misli, da ne bi bilo frke jesam/nisam počela, samo sam ispipala teren

    Inače, čitam da puno počinje dohranu sa sokovima - ja ih malcu ne mislim davati. Za žeđ si popije vodu, čak mu ni čaj nije nešto napet.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •