Stranica 10 od 10 PrviPrvi ... 8910
Pokazuje rezultate 451 do 496 od 496

Tema: MTHFR - Karika koja nedostaje?

  1. #451
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Pokušala sam doći do informacije tj. pojašnjenja tih nalaza no na neto sam našla more tog ali baš ovo ne. Zanimalo me kaj piše kad je nalaz uredan a kaj piše kad nije tj. kad su neke mutacije.

    Hvala ti Optimist!

  2. #452
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Optimist,

    Stvarno?? Nisam to znala??!!/da kad pise divljeg tipa je to normalan tip..
    Ja takav nalaz nisam dobila...
    Oni faktori koji su u redu, pise mi Normalan tip
    A ono sto nije, Heterozigot...

  3. #453
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Evo, sad sam uzela svoje nalaze i provjerila.
    Da, tocno.
    Postoji homozigot divljeg tipa (to je normalan nalaz, tj. ispitivani polimorfizam nije utvrdjen) te heterozigot i mutirani homozigot (kod ova dva je polimorfizam utvrdjen).
    To pise na nalazu iz Vinogradske.
    Posljednje uređivanje od Optimist : 27.09.2017. at 22:52

  4. #454
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Optimist,
    Bila sam dns na Rebru.kod hematologa.
    Rekao je da ove moje mutacije mthfr i pai 1 ne utjecu na ista, ali i dalje ostaje upitan antifosfolipidni sy....rekao je neka si ostavim andol i clexane ali andol cemo kao ukinuti oko 24 - 26 tt, i tad bi se even.korigirala doza Clexana, na 0,6 ili 0,8..ovisno o nalazima.

    Rekao je da aktivni folat uzimam, znaci ne folnu nego folat !!!

    Salje me vaditi 36 stvari, 36 !! Ahhahahahah iz krvi, to idem u pon na Rebro...vecinu sam izvadila vec, ali sve ponavljam plus d dimere...i ostale stvari koje uopce ne znam koje su...

    Rekao je da slobodno pijem.i b12 ako zelim...
    Ako se sjetim jos necega sjetim, a mozak mi bas ne radi.javim....
    Ugl.ok je neki dokt...

  5. #455
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    mono, masala, 36

    Ajde, zvuci zainteresirano (36 pretraga to potvrdjuje ) i jako mi je drago da ti je rekao ovo za folate. Napokon znaju znanje.

    Ja mislim da pocnem cesce piti B12, iako ga nisam opet cekirala.
    Kako ces ti?

    I mene zanima hoce li mi dizati dozu Clexana. Jos sam na 0,4, udebljala sam se 4 kg, ali su testovi koagulacije OK. Malo je fibrinogen povecan, mislim da je to u trudnoci normalno, vidjet cu sto ce mi gin. reci u ponedjeljak na uzv.

    Tnx sto si javila!
    Posljednje uređivanje od Optimist : 29.09.2017. at 23:26

  6. #456
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    E, je li ti rekao koliko folata da uzimas?

  7. #457
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Pa covjece,.morala sam izbrojati sve, hahahha...makar su tu i protein s i c, antikardio, beta glikorotein, lupus...i sve sto sam vec i vadila...ali.i.ostale stvari...

    Mislim da necu piti b12, ne znam...nekako mi nema potrebe...kupila sam si Elebaby, cak u njemu ima aktivni folat, ali samo 200 mcg hahah, ifolne 200 mcg, pa cu uzimati jos i svoj od Solgara prepolovljen od cca 400 mcg, pa je to sveukupno 800 mcg, kao sto sam do sad uzimala...mislim mogu i vecu kolicinu, pitala sam ga i to i rekao je ok 800 mcg dnevno.
    Mislim da u Elebaby ima i b12 i b6, makar neke minimalne doze...i jos u Magneziju ima dodano..pa ono, kao dnevno pijem neke minimalne doze b12 tako da necu dodatno...

    Hm...i.mene brine to doziranje..jako me strah prestati s Andolom a da mi ne korigira dozu clexana....onda sam ga pitala i za te.protoke...jer mi je rekao ako su.protoci ok da je to sve ok...jer sam pitala dokt.na mini anomaly sad kad sam bila od kad oni gledaju protoke i rekla je tek od 28 tt, da prije nema potrebe...malo sam.se scimala...jer mi se cini bas daleko to....i on je rekao da idem kod Kosa na gledanje protoka...
    Mislim idem svakako u uto kod njega, ali ne znam hocu li si.moci placati svaki mjesec onak 550 kn uzv....
    Da li tebi gledaju protoke??

  8. #458
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Tj.to bi bilo 600 mcg folata i 200 mcg folne kad kombiniram s Elebaby...

  9. #459
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    U pon cu na UZV pa cu pitati za protoke. Mozda je i gledao, ali nije nista rekao, a ja nisam pitala.
    Kad kaze da je sve u redu, sva pitanja mi nestanu

    Ma, da, ovo od Solgara s iherba su konjske doze B12 i B6 pa pijem rijetko i cesto prepolovim doze.

    I ja sam gledala Elebaby, ponadala se da je sve cisti folat, ali sam odustala od njega kad sam vidjela da nije. Iako sam i ja MTHFR hetero i mogu djelomicno preradjivati folnu. Valjda.

  10. #460
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Ajde bas pitaj pls u pon !
    Da li ti dokt.ukljuci color doppler?? Ono kad na ekranu vidis one crvene ili plave crtice?? Jedino time moze gledati protoke, putem.dopplera...
    Koji si sad tjedan??

    Nije cisti folat nazalost, ali gledala sam i u (kršitelj koda)u mislim,.isto nije cisti, pa sam radi omege uzela Elebaby...
    I.ja sam hetero..pa valjda tih 200 mcg nece smetati...

    Ne znam jesi li mi napisala, ali pls mi reci opet,.kod.kojeg si dokt u Petrovoj??

  11. #461
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ne volim javno pisati o dr.
    Mislim da je jednom ukljucio, nesto je trazio i rekao da je nasao i da je u redu. Tada sam vidjela obojano, ali ne znam je li to to.
    Pitat cu pa ti javim.
    U nedjelju punih 19 tt.
    Ako ces ikako moci ici privatno kod Kosa, idi, ja uvijek mislim da su njihovi uzv puno precizniji nego po bolnicama. A on je na odlicnom glasu.

  12. #462
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Svakako pitaj pa mi javi !
    Idem sad u uto kod njega, jedva cekam !!!!! Probati cu ici i kod njega stalno, ali tesko da cu uvijek moci izvesti !

  13. #463
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ma znam, kuzim, puno je to novaca svaki mjesec :/
    Radje idi sad i u kasnijim tjednima, a izmedju kod svoje gin.
    Javim ti

  14. #464
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Cure bok,

    Dobila sam termin za hematologa, 05.10. kod dr. Ivanka. Osim što ću ponijeti svoje nalaze i prodiskutirati o tim mutacijama imate li još koju ideju što bi ga trebalo pitati a da ima veze s planiranim IVF-om, potencijalnom trudnoćom i sl.?

  15. #465
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Isabel,
    Jojjjj, u Vg? Dokt Iva Ivanko??
    Meni se nikako nije svidjela ! Rekla je da moje mutacije nisu velike i da jedino ako nesto od drugih nalaza bude pokazalo, da ce tek tada uvesti heparin, nakon dva spontana tada !!!!!
    Ostali nalazi, protein s, i ostalo su svi uredni tako da nisam ni isla vise kod nje..
    Heparin sam dobila iz Petrove bez problema !!!
    Ne znam...odi pa vidi !! Mozda ce tebi biti ok, sve je to individualno !

  16. #466
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Ma ja sam tražila termin kod Dr. Rinčića kojeg su mi proporučili ali su mi dali ovu. Al dobro da znam kako se postaviti i da je malo tvrda pa da nemam blagi nastup .
    Hvala, javim se kako je prošlo!

  17. #467

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Postovi
    197

    Početno

    Citiraj SugarPlum prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav. Trenutno sam u 37tt i do sada sam samo na terapiji Aspirinom protect 100 (uz konsultaciju sa ginekolozima i hematologom), u pitanju je IVF trudnoca a imam MTHFR dvije mutacije heterozigotne C677T i A1298C i PAI homozigot 4G/4G. Citajuci na ovu temu, dosta sam se istraumirala i sad mislim da mozda taj aspirin i nije dovoljan jer sam vidjela da dosta trudnica sa mojom dijagnozom prima clexane i heparine. Sad vise nisam pametna... Zamolila bih ako ima neko ko zna dosta o ovoj temi da me posavjetuje sta bih jos mogla da ucinim da iznesem trudnocu do kraja. Trudnoca je uredna. Hvala unaprijed
    Sugar ako ovo citas pliz javi se..trebala bi te nesto pitati!!!!

  18. #468
    CHIARA... avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    1,585

    Početno

    Cure moze pomoc? Koju dozu b12 i folata uzimate i koliko dugo? Ja imam b12 od 1000 i isto toliko uzimam i folata vec mjesec dana uz aspirin. Da povecam dozu?

  19. #469
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Folata 2000, B12 kako kad, imam od 1000 pa ili 500 ili 1000 ili koji dan preskocim. Povremeno i B6 od 25, njega 1/4 svakih nekoliko dana.
    Neki dan sam cekirala homocistein, folnu i B12, super su.

  20. #470
    CHIARA... avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    1,585

    Početno

    Sad vidim da mi je folat od 800, a b12 imam lozenge od 500 i uzimam 2. P5p isto uzimam 1 na dan. Koliko dugo da tako uzimam i onda pocnem smanjivati?

  21. #471
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Sto je P5p?

    Ne znam, ja sam uzimala dulji period prije trudnoce i sad kroz cijelu trudnocu. O pauzi cu se savjetovati nakon trudnoce, ali namjeravam piti i poslije uz cekiranje homocisteina i B12.
    Dozu od 2000 folata mi je propisao moj mpo ginekolog.

  22. #472
    CHIARA... avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    1,585

    Početno

    P5p- aktivni oblik vitamina b6. Ovaj imam: https://hr.iherb.com/pr/Country-Life...-Tablets/15242
    Onda bih mogla uzimati 2 folata pa sam na 1600. Valjda je to ok?

  23. #473
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Ja sam bila uzimala folat 800 mcg i b12 sam od 500 imala, s tim da sam jedno vrijeme uzimala i 500, a onda sam ipak smanjila na 250..cinilo mi se ipak prevelika doza.

  24. #474
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    I da, b6 od 25 sam imala, i polovicu njega sam uzimala, 12.5 mg, a neki put cak i 1/4

  25. #475
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Meni je homocistein bio na gornjoj granici, oko 13 pa mi je gin. rekao da uzimam 2000 folata.
    Vrlo brzo se spustio na 6 i cijelo vrijeme u trudnoci mi je toliki.
    Kad je bio 13, nisam nista pila jedno vrijeme prije toga.

  26. #476
    CHIARA... avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    1,585

    Početno

    Na temelju cega se dobije uputnica za homocistein i tko ju daje. To nisam vadila.

  27. #477
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Mutacija MTHFR ti je dovoljan razlog za vaditi homocistein.
    Posljednje uređivanje od Optimist : 15.01.2018. at 16:43

  28. #478
    pak avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,634

    Početno

    Mene je dr poslao vadio b 12 i homocistein. Ako se dobro sjećam oni se zajedno gledaju.

    Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk

  29. #479
    CHIARA... avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    1,585

    Početno

    A sada uzimam suplemente pa mi se ne bi pokazalo stvarno stanje. Kolika pauza treba biti prije cekiranja?

  30. #480
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Mislim da za homocistein nije bitno. Ako ti on nije oko 6-7 znaci da ti je nedovoljno folata, a folati obicno idu s B12 i B6 pa za pocetak mozes izvaditi jedino njega.

  31. #481
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    B12 tek nakon 6 mjeseci prestanka uzimanja izadje potpuno iz tijela i even.tada mozes dobiti stvarnu sliku b12.

    Ali vaznije je izvaditi homocistein, tj.oboje izvadi, ali b12 ce ti vjerovatno biti ok radi uzimanja...ali homocisten trebas provjeriti.

    Optimist,
    Meni je homocistein bio tad kad sam ga vadila isto blizu gornje granice, mislim oko 12 i rekli su mi da cim je on ok, da je nebitno da li uzimam folnu ili folat...vise se ni ne sjecam tko mi je to rekao....ali slazem se s tobom, da bi homocistein trebao biti sto nizi...idealno oko 6.

  32. #482
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Za nase godine je homocistein 12, 13 vec povisen, iako je u ref. granicama.
    Jednom sam vec prikeljila neku tablicu za homocistein po godinama.
    Za nas je optimalan 6-7.

  33. #483
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ja radim par dana pauzu u trudnoci kad vadim folnu i b vitamin, cisto da vidimo kakva je situacija i kad sam pod terapijom.
    Npr. D vitamin dam uspjela dovesti do neke normale tek nakon vise od godine dana. Isto sam napravila pauzu od par dana.
    Tako i zeljezo, i pod terapijom sam pri nekoj donjoj granici.

  34. #484
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Ja sam bas nedavno vadila folnu i b12..sve mi je u ref.vrijednostima, nisam radila nikakvu pauzu.
    Sad opet sve to ponavljam jer imam uputnicu od hematologa..tesko da cu sad u T dobiti pravu sliku svega toga..

  35. #485
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Mene zanima sto nakon trudnoce, bas bih se htjela savjetovati s nekim oko suplementiranja (nakon koliko se trebaju raditi pauze, trebaju li uopce i sl. pitanja).
    Ako znate nekog strucnog i zainteresiranog po tom pitanju, pisite.

  36. #486
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    E to stvarno ne znam.
    Mogu ja pitati hematologa svog, idem za mjesec dana...

  37. #487
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ajde, pitaj, tnx!

  38. #488

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    5

    Početno

    Pozdrav! Pratim vec neko vrijeme temu..
    Ja sam u posljednjih 7 mjeseci imala 2 spontana (1 blighted ovum i 1 missed ab.) nakon cega me moja ginekologinja salje na pretrage za trombofiliju. Pronadene su mi mutacije na PAI1 i MTHFR, obje heterozigot. Ostale pretrage su uredne. Posto uskoro planiram ponovno ostati trudna, zanima me je li potrebno prije trudnoce otici transfuziologu ili se ide nakon pozitivne bete? Moja mi je ginekologinja rekla da se javim kada test bude pozitivan te me onda salje kod transfuziologa na konzultacije. Mene sada zanima sto vi mislite, da li je potrebno javiti se na pregled transfuziologa prije trudnoce? Hvala unaprijed!

  39. #489

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    162

    Početno

    Treba da uzimas aspirin 100 l metilfolat I vit b6 I vit b 12 u formi na metilkobalomin

  40. #490
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Bkh,

    Definitivno odi vec sad na konzultacije, jer uzmi u obzir da se sigurno ceka mjesec dana, inace mislim da bi trebala ici hematologu, koji se bavi bas time.
    Do tad, tj.do uvodjenja heparina bi trebala uzimati Andol od 100, svaki dan...
    Znaci ja osobno bi svakako otisla kod nekoga tko ce mi sigurno u T uvesti heparin, i naravno napisato preporuku, da kasnije ne bi zaboravio i sl., ali sve to prije bi trebala organizirati, da cim ostanes T, ti se uvede heparin.
    Inace, ove mutacije su slabe i navodno ne utjecu na negativan ishod ( navodno ) ali s obzirom na tvoje dvije neuspjele T svakako smatram da bar preventivno u iducoj moras dobivati terapiju...a do tad, kao sto sam napisala andol.

  41. #491

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    5

    Početno

    Puno hvala na informacijama!

  42. #492

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    138

    Početno

    Imam pitanje cure,
    Dakle dijagnoza mthfr 1298 heterozigot i pai1 heterozigot. Mpo liječnik kaže da je u trudnoci dovoljan aspirin 100, jer je ovo blaga trombofilija. Sto vi kazete?

  43. #493

    Datum pristupanja
    Apr 2018
    Postovi
    18

    Početno

    Kod mene je situacija MTHFR heterozigot, PAI-1 4g/4g homozigot. Spremam se za IVF, ima netko s tom dijagnozom. To je za heparin nakon potvrdene trudnoce, mozda i prije? Hvala puno.

  44. #494

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    7

    Početno

    Bok cure.
    Pitam se što nakon trudnoće? Ako mi imamo mutacije, što je s našom djecom? vjerojatnost nasljeđivanja postoji. Sto bi značilo da treba paziti da djeca ne jedu hranu obogaćenu umjetnom folnom koj se dodaje u Žitarice, i u adaptirano mlijeko. Inzistirati na jedenju voća i povrća.. zelenila.... Mutacije mthfr se povezuje čak i sa adhd, add, problemima sa senzorikom i iz spekrtra autizma. Moj zaključak je da moramo duplo paziti na njihovu prehranu nakon rođenja... suplementacija majki folatima i omega 3 u toku dojenja da bi beba dobila potrebno... kasnije jako paziti na prehranu.... uf baš sam preopterećena!!

  45. #495

    Datum pristupanja
    Dec 2019
    Postovi
    24

    Početno

    Pozdrav, tek sam danas pročitala vaše komentare na ovoj temi.
    Kod mene je problem što nismo nikad došli do t. Kariogram je ok kod oboje. Radila genetske i trombofiliju, utvrden MTHFR heterozigot i faktor XIII mutirani tip. Meni moj mpo Dr rekao da je to ništa i da ne moze biti uzrok nepl (te da mi ne treba terap) i da je kod mene problem loše kvalitete JS zbog mojih godina(sad 43).
    Medjutim ja se pitam šta je bio uzrok svih proteklih godina.
    Moj homocistein je 6,42, ali je Folna 81, dakle imam je duplo iznad gornje granice.
    Jel ovo znači da mi se ipak nakuplja Folna zbog MTHFR mutacije iako je homocistein ok?
    Dosad mi je Dr preporučio uvijek uzimati folnu, i uzimam je kroz Solgar prenatal u količini od 400 mcg, te sadrži toliko i B12.
    Sad vidim da pišete da treba uzimati methyl folat i B12 min od 1000mcg.
    I da uzimala sam Andol 100 u postupcima od punkcije do testa.
    Sta mislite bi li trebala uzimati neke dodatne stvari tipa nmh?
    Bi li imalo smisla krenuti sa terapijom andola i nmh(ili drugi sl proizvod) i prije punkcije? Vidim da neke od vas koriste Andol par mjeseci prije postupka.
    Znate li nekog dobrog dr hematologa u Splitu koji bi mi mogao pogledati nalaze i dati mišljenje na ovu temu.

  46. #496

    Datum pristupanja
    Dec 2019
    Postovi
    24

    Početno

    Ima li netko sa sličnim iskustvom

Stranica 10 od 10 PrviPrvi ... 8910

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •