Stranica 9 od 10 PrviPrvi ... 78910 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 401 do 450 od 496

Tema: MTHFR - Karika koja nedostaje?

  1. #401

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    138

    Početno

    https://hr.iherb.com/pr/Life-Extensi...-Tablets/71781
    Ili ove multivitamine....nemaju vit K

  2. #402
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Minna7 prvotno napisa Vidi poruku
    https://hr.iherb.com/pr/Life-Extensi...-Tablets/71781
    Ili ove multivitamine....nemaju vit K
    Super, a imaju folate, hvala ti

  3. #403
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Stigli su mi jutros nalazi homocisteina, 6,9 su! Jako mi je laknulo, da su ok, da se ne moram s time 'boriti'.
    A jučer su stigli i folati s iHerba, od 1000, planiram krenuti s manjim dozama, tako da budem spremna i za sljedeću trudnoću. Vjerujem da je za ovako ok nalaze djelomično zaslužna i lchf prehrana, tako doma papamo već cca 4 godine. U svakom slučaju - super!

  4. #404
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    I to je nesto, znaci da ti metilacija radi!
    Pij folate ako cete raditi na bebici, ali uradite kariograme!
    Ne moras piti udarnu dozu, mozda je OK i 500 mcg dok ne zatrudnis ili ne pocnete bas s radom. Sretno!

  5. #405
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Znam da ovdje dosta cura narucuje preko iherba pa me zanima je li normalno da mi na iznos od 263 kn za vitamine i postarinu naplate carinu 122 kn?!

  6. #406
    NelaR avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Lokacija
    Našice
    Postovi
    142

    Početno

    Meni je prekljuce stigao paket sa Puritans Pride stranice, tablete za 770i mesto kuna i naplatili 180i nesto carine i 40i nesto dodatne postarine

  7. #407
    pak avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,634

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Znam da ovdje dosta cura narucuje preko iherba pa me zanima je li normalno da mi na iznos od 263 kn za vitamine i postarinu naplate carinu 122 kn?!
    Platila i ja na prenatale.[emoji19] .

    Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk

  8. #408
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    No, krasno!

    Ali 45%?
    Posljednje uređivanje od Optimist : 20.09.2017. at 18:47

  9. #409
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Do koliko se ne placa, 20 eura?

  10. #410
    NelaR avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Lokacija
    Našice
    Postovi
    142

    Početno

    A opet se isplati kad neke stvari nema za kupiti u HR a opet druge 30tableta 118kn, tako da bi 300tableta koje sam narucila platila 1180kn :-\

  11. #411
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ma da, kuzim, folate tako i tako ne mogu kupiti kod nas, sve je to OK, ali mi se 45% cini puno previse, na sto toliko?
    Nemam iskustva s net kupovinom pa sam malo zazujala.

  12. #412
    NelaR avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Lokacija
    Našice
    Postovi
    142

    Početno

    Nisu mi prvi put nista naplatili, iako sam se bojala da cemi DHEA oduzeti, jer se kod nas vise ne moze prodavati. Valjda kako serce imas, koji paket odaberu...i jos posta uzme dobrano, s obzirom da postarinu platimo prije, ovo oni naplate sto ti moraju carinu uzeti

  13. #413
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Jojj da nazalost,
    Mislim da iznos ne smije biti veci od cca 22 - 24 dolara, inace carinu naplate...
    E sad, cudi me da je 45 posto?? Mozda su unutra i neke naknade, mislim da maksimalno moze biti 33 posto..ali.nisam sigurna

  14. #414
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    To me i je zacudilo, tih 45%.
    Znala sam da cu vjerojatno platiti carinu, ali ovo mi se ucinilo stvarno previse. Znam da se inace spominje 30-tak %.

  15. #415
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    I meni se to čini previše. Ajde pitat ću malo kumu, ona stalno neš naručuje s iherba.

  16. #416
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ajde, pls, jos necu preuzeti posiljku. Tnx!

  17. #417
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Optimist,
    Da li bas pise 45 posto carina?? Ili si ti to izracunala?
    Mislim da ti oni zaracunaju neku naknadu isto na carini, koja kao nije carina a isto moras platiti....i zato ti je toliko skupo.
    Mislim da je cca 33 posto najviseee sto mozes platiti.

  18. #418
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Optimist draga, nažalost da. Počeli su sve naplaćivati u iznoso od preko 160 kn. S tim da je pdv ovdje 'sitna stavka' od 50 kn, a ostalo su fixni njihovi troškovi: otvaranje paketa, utvrđivanje vrijednosti itd. Bezveze.

  19. #419
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    mono, na obavijesti pise da pri preuzimanju posiljke moram platiti 122 kn, u posti cu valjda dobiti specifikaciju troskova.

    MR, hvala ti, stvarno su bezveze. Ali, OK, znam za ubuduce.
    (Nadam se da si bolje.)

  20. #420
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Jesam, jesam. Na budućnost fokusirana

  21. #421
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    MalaRiba,

    Jesi bila mozda pitati u Ri??

    Optimist,
    Ja sam znala narucivati posebno pakete da ne prijedje tih cca 20 i nesto dolara, radje cu platiti 4 dolara s(kršitelj koda)ing dodatno nego ovo...
    Ali.ti si valjda narucila jedne tablete koje su.skuplje pa nazalost to ne mozes razdvojiti :/

  22. #422
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Cure, a jeste li probale naručivati preko amazona (npr. njemačkog ili britanskog) ? Ne znam kako se kreću poštarine za Hrvatsku, ali se ne plaća carina.
    Možda su neke stvari jeftinije. Koliko se sjećam, nismo nikada naručivali dodatke prehrani i vitamine, ali često naručujemo razne stvari koje znaju biti jeftinije nego u dućanima (off topic primjer - vreće za spavanje s carinom (američki amazon) su bile jeftinije nego da ih kupujemo u Europi).

  23. #423
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Pozdrav, evo me na pravom mjestu.
    Naime planiram novu prudnoću pa gledam nalaze koje sam radila davne 2009. nakon gubitka bebe, među ostalim i ove niže. E sad se mučim jer nemam pojma kako ureni nalazi trebaju izgledati pa tako nemam pojma kaj moji nalazi znače.
    Pretpostavljam da se mutacije ne mijenjaju s godinama jer mi dr. Škvorc nije rekao da sih moram ponoviti. Na webu ne mogu naći pojašnjenje nalaza pa pitam vas.
    Da li su ovo "normalni" nalazi ili imam neku od mutacija:

    - F V Leiden, F II protrombin MTHFR - Homozigot
    - PAI-1 - Heterozigot
    - aCI-IgG, aCI-IgM, Protein S, LAC, AT III - Uredno
    - Protein C - 145

    Primala sam heparin u obje trudnoće pa ću sigurno i u ovoj potencijalnoj no ne razumijem zapravo da li meni u biti nešto tu ne štima ili je sve u redu?

  24. #424
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Isabel, imas ozbiljnije mutacije i za njih je obvezan heparin u trudnoci. Laik sam, pisem ti ono sto znam iz razgovora s ljecnicima.
    Moj savjet ti je da se narucis kod hematologa da ti razjasni o cemu se tocno radi.
    Ja imam mutiran Faktor V Leiden i MTHFR, oboje heterozigot i PAI 1, homozigot.
    Vec samo zbog Leidena su mi uveli heparin, a kad su kombinacije, jos je i potrebniji.
    Ja sam na Clexanu i folatima.

  25. #425
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Hvala ti Optimist . Da li uzimaš i još kaj dodarno, onaj B vitamin i to ili samo folate?
    Solgar Folate ću si naručiti svakako, 400 mcg mislim da je okej. Pa i kod hematologa bi mogla da. Mogu li to preko HZZO-a il moram privtno pa platiti?

  26. #426
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Mozes preko HZZO-a, naravno, uputnicu ti moze dati i opca praksa i primarni ginekolog.
    Za privatne hematologe ni ne znam.

  27. #427
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Pobjegao mi post.
    Ja sam cekirala B12 iz krvi i bio mi je prema gornjoj granici pa ga popijem povremeno, mozda jednom tjedno, kao i B6, ali njega nisam cekirala, nisu ga radili tamo di sam vadila B12.
    Homocistein ti je dobar pokazatelj radi li ti metilacija kako treba pa trazi uputnicu i za njega. Mozes i prvatno, ali provjeti cijenu.
    Ako planiras trudnocu, preporucila bih ti vecu dozu folata, ali se to dogovori sa svojim lijecnikom.

  28. #428
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Upravo se naručujem kod hematologa na Sv. Duhu samo možda trebam li ponoviti sve nalaze jer ove koje sam navela su iz 2009?

    Daj mi samo pomozi još kaj sve da tražim na uputnicu?

    - Homocistein, F V Leiden, F II protrombin, MTHFR, PAI-1, Protein S, LAC, AT III, Protein C, B6 i B12 ima još kaj?

  29. #429
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    F V Leiden, F 2, MTHFR, PAI 1 vise ne trebas vaditi, to su genetske mutacije, koje su takve kakve jesu, nepromjenjive za cijeli zivot. To si jednom vadila i vise ne moras.
    Ovo ostalo sve vidi s hematologom, prvo ides k njemu, on te uputi sto jos trebas vaditi.

  30. #430
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ali ako ces dugo cekati na hematologa, mozes zamoliti uputnice za homocistein i vitamin B 12 (ne znam gdje se moze vaditi B 6).
    Za ostale pretrage nisam sigurna pa ti ne zelim nesto pogresno reci.

    A kakva ti je nova saznanja spominjao dr. Skvorc?
    Posljednje uređivanje od Optimist : 22.09.2017. at 11:19

  31. #431
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Pa iskreno malo sam sad zatečena jer mi je Škvorc pričao o najnovijim istraživanjima koji dokazuju kako mutacije ne "popravlja" heparin i da prema tome ne bi trebala primati injekcije tjekom potencijalne trudnoće, no obzirom da iskustvo koje sam imala (beba mi je umrla u 32. TT) ne bi se usudio reći mi da mi heparin nije potreban i da bi bio mirniji da ga ipak uzimam...
    Jučer sam ga mailom pitala da li da krenem sa Folic Acid ili Folate obzirom na moj MTHFR nalaz pa je samo javio da mogu bilo koju folnu iz ljekarne kupiti i krenuti piti.


  32. #432
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    I nije mi na temu koagulacije, hematologije i enzima više ništa spominjao. Dobila sam regularni popis pretraga no ništa pod milim bogom na ovu temu.
    Mali FYI:
    - u prvoj IVF trudnoći primala sam Fragmin (koji sam povečavala s progresijom trudnoće) od ET-a do 25.TT (prema uputama dr.) - mors fetus in utero u 32. TT
    - u drugoj IVF trudnoći primala sam Fragmin (koji sam povečavala s progresijom trudnoće) od ET-a do 15 dana nakon poroda - rođena zdrava srećica
    Posljednje uređivanje od Isabel : 22.09.2017. at 13:31

  33. #433
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Sad mi ne pada na pamet ne primati heparin u trudnoći, pa makar bilo nepotrebno

  34. #434
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Isabel, jako mi je zao zbog vase bebice Grozno
    Jesi u toj trudnoci primala heparin? Znate li uzrok?

    Heparin i ne popravlja mutacije, vec ono sto mutacije mogu izazvati: trombozu.
    Ti stvarno imas zeznutije mutacije i mislim da je od doticnog dr. to previse lezeran i neozbiljan pristup.

    Nemoj da te cudi ovo za folate i folnu kiselinu, skoro sve ovdje smo se educirale na netu, a cini mi se da smo educirale i pokojeg lijecnika koji je htio slusati. Vecina ih nema pojma pa i dalje za tu mutaciju propisuju visoke doze folne kiseline, sto je posebno kod homozigota potpuni apsurd.
    Posljednje uređivanje od Optimist : 22.09.2017. at 13:35

  35. #435
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Sad vidim da smo pisale u isto vrijeme.
    Uzas
    Jako mi je zao.

  36. #436
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Isabel prvotno napisa Vidi poruku
    Sad mi ne pada na pamet ne primati heparin u trudnoći, pa makar bilo nepotrebno
    S heparinom oprezno uz lijecnicki nadzor i pracenje koagulacije.

  37. #437
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    I mene ovaj njegov stav čudi, nije ni spomenuo mutacije ali bar je rekao da bi ipak bio mirniji da uzimam heparin a ja sam potvrdila to isto (ne bi se usudila bez ma što god nova istraživanja pokazala...) tako da to je dogovoreno. Imam i "šprancu" kada i koliko sam uzimala Fragmin u posljednjoj sretnoj trudnoći pa ću onda tako. Naravno da sam ula "običnu" folnu u obje jer nisam imala pojma za Folate. Već sam si ga naručila s iHerba pa krećem kad stigne.

    Svejedno ću ja s ovim nalazima kod hematologa pa mi možda nekaj pametno kaže osim za trombozu/heparin i za folate/B6/B12...

    Imate li netko preporuku za hematologa u Zg. koji se barem malo razumije u ovo i ne ismijava folic acid/folata?

  38. #438
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Netko drugi ce ti mozda preporuciti hematologa, ja nisam bila zadovoljna svojim.
    Molim te, mozes li napisati po kakvoj spranci su ti povisivali dozu heparina, jesu odlucivali na osnovu koagulacijskih testova, porasta tezine ili neceg treceg?
    Kakva je razlika bila u odnosu na prvu trudnocu sto se heparina tice?

  39. #439
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Isabel,
    Zao mi je radi tvog gubitka, ali zaista ne kuzim Skvorca !!! Doduse nemam rijeci !

    Ja sam se bas narucila na Rebro kod Vodanovica hematologa, cure su dale preporuku, pa mozda da odes kod njega.
    Jos sam cula da je Kinda Basic ok, isto na Rebru.
    Idem sad u iduci petak ! Termin sam dobila u roku 8 dana, ne unam da li je to zato jer sam T, ali probaj se tamo naruciti ako zelis !

    Nemoj nikako prihvatiti da ne primas heparin ! Nikako, ni u kojem slucaju !
    Od koliko jedinica si primala?

  40. #440
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    E to ću javiti kad dođem doma, moram prekopati po svojim papirima.
    Sjećam se da smo tjekom trudnoća pratili Proteine i D-dimere i onda je temeljem je dizao. Tada sam bila kod dr. Radončića.

    Sad me dr. Škvorc razočarao a tak sam bila odušeljena s njime . Idem zvati Rebro...

    Hvala cure!

  41. #441
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    mono, bas me zanima hoce li i taj hematolog odmahnuti rukom na folate. Javi dojmove!

  42. #442

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    124

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Pobjegao mi post.
    Ja sam cekirala B12 iz krvi i bio mi je prema gornjoj granici pa ga popijem povremeno, mozda jednom tjedno, kao i B6, ali njega nisam cekirala, nisu ga radili tamo di sam vadila B12.
    Homocistein ti je dobar pokazatelj radi li ti metilacija kako treba pa trazi uputnicu i za njega. Mozes i prvatno, ali provjeti cijenu.
    Ako planiras trudnocu, preporucila bih ti vecu dozu folata, ali se to dogovori sa svojim lijecnikom.
    Optimist, ne znam koliko se kužiš u te vrijednosti, ali evo baš danas sam dobila neke svoje nalaze, pa me zanima što s ovim...
    Vitamin B12 329,3 ( ref. 141-489)
    Folna kiselina >49 (ref. 10.4-42.4)
    Vitamin D 48,99 (ref. 15,6-125)
    Homocistein 6,4 (ref. do 15)

    Inače, MTHFR mi je ok, ali sam PAI i ACE homozigot. Trenutno uzimam po 1 tabletu folacina dnevno i andol 75, nekih 3 mjeseca, kao u sklopu priprema za sljedeći IVF. Da li bi možda trebala prestati s folacinom obzirom da mi je folna iznad ref. vrijednosti?

  43. #443
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Optimist,
    Naravno da cu javiti, ali znas da mi jr onaj s Merkura rekao da dok god je homocistein ok da mogu uzimati sto god zelim...ja naravno uzimam folate, ali sam skuzila da sve

  44. #444
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Pobjegao mi post !
    Ali sam.skuzila da sve vise gin.bas zagovara aktivni folat, dok su hematolozi jos uvijek vise manje stara skola...bas me zanima ! Moram si sve napisati na papir da ne zaboravim, hahah

    Inso,
    Po meni se ovo cini sve ok, ja nikako ne bi prestala uzimati folnu, tj.mozda da si prepolovis folacin na pola, pa dnevno uzimas 2500 a ne 5000, najbolje da pitas jos nekoga.
    Homocistein ti je super !

  45. #445
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Inso, najbolje da se posavjetujes sa svojim mpo ginekologom oko Folacina (sto vjerujem da ces i uciniti, naravno), ali i ja mislim da je bolje da samo smanjis dozu.
    Kad planiras ici u postupak?

  46. #446

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    124

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Inso, najbolje da se posavjetujes sa svojim mpo ginekologom oko Folacina (sto vjerujem da ces i uciniti, naravno), ali i ja mislim da je bolje da samo smanjis dozu.
    Kad planiras ici u postupak?
    U ovom ciklusu planiram napraviti histeroskopiju, pa onda vjrojatno jedan ciklus pauze. Tako da mislim da ću u 11 ili 12. mjesecu odradit stimulirani IVF (treći po redu)

  47. #447
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ma onda slobodno smanji Folacin ovaj mjesec na pola, mozda i na 1/4 pa se vrati na cijeli, ali svakako priupitaj ginekologa!
    I sretno i na histeroskopiji i ivf-u

  48. #448

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    124

    Početno

    Tnx Optimist!

  49. #449
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Evo mojih točnih nalaza:

    - PAI-a (4G/5G) polimorfizam - Genotip; 4G/5G, interpretacija genotipa: Heterozigot
    - Faktor koagulacije V Leiden (G1691A polimorfizam) - Genotip: G/G, interpretacija genotipa: Homozigot divljeg tipa
    - Faktor koagulacije II - G20210A polimorfizam - Genotip: G/G, interpretacija genotipa: Homozigot divljeg tipa
    - MTHFR C677 polimorfizam - Genotip: C/C, interpretacija genotipa: Homozigot divljeg tipa

    Folate čekam sa iHerba, doma kopam po papirima di mogu vidjeti progresiju heparina od zadnje dvoje trudnoće - kako i koliko su mi ga povećavali.

    Pokušavam dobiti termin za hematologa u Vinogradskoj. Još uvijek mi nekako nije drago da je dr. Š. na ovo rekao da je sve ok... . Ovo me zbilja brine.

  50. #450
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Isabel, homozigot divljeg tipa znaci da je nalaz uredan.
    Po ovom ispada da imas jedino mutiran PAI, sto i nije teska mutacija sama po sebi, ali s obzirom na svoju anamnezu, vjerojatan ti je heparin u trudnoci.
    Ti mozes preradjivati folnu kiselinu, nemas problema s metilacijom.
    Ovo je samo moje laicko tumacenje tvog nalaza, mozda je pogresno, zato razgovaraj s lijecnicima za tocnu interpretaciju.
    Posljednje uređivanje od Optimist : 27.09.2017. at 11:27

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •