Stranica 1 od 10 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 496

Tema: MTHFR - Karika koja nedostaje?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno MTHFR - Karika koja nedostaje?

    Nekima je poznat ovaj termin MTHFR, nekima ne, pa ajmo malo o tome... Traži posebnu temu, jer je cijelo područje izrazito kompleksno.

    Što je MTHFR:
    MTHFR je enzim koji pomaže procesuirati folate i/ili folnu kiselinu. Folna kiselina (folati) pomaže tijelu u razgradnji, korištenju i proizvodnjiu proteina. Folati pretvaraju aminokiselinu nazivom homocistein u aminokiselinu zvanom metionin. Te aminokiseline su važna za većinu tjelesnih funkcija.
    To je proces METILACIJE (vrlo pojednostavljeno).

    To vrijedi za osobu sa "zdravim" mthfr genima.

    Ali mi pričamo o MTHFR "mutacijama", i kako one djeluju.

    Kada osoba ima "mutirane" MTHFR gene, onda proces metilacije NE RADI.

    Mutirani geni se dijele na dvije osnovne mutacije:
    MTHFR C677T i MTHFR A1298C ( a ima ih još puno vrsta i podvrsta)

    Kako imamo kromosome u paru, tako dio nasljeđujemo od jednog i drugog roditelja, pa se stavke označavaju sa pozitiv/negativ, odnosno što smo naslijedili u varijantama ++, +- i --
    A kombinirano se može imati i 677 i 1298
    Znači možete imati:
    MTHFR C677T ++ - to je homozigot
    MTHFR C677T +- - heterozigot

    MTHFR A1298C ++ - to je homozigot
    MTHFR A1298C +- - heterozigot

    A možete imati zajedno MTHFR C677T +- i MTHFR A1298C +- i taj se naziva "kombinirani mtfr" (compound)

    A što to radi našem tijelu?
    E o tome se vani piše već godinama...
    U HR, naravno ništa....
    Ili ono što je već napisano, napisano je kivo.

    O čemu se radi??
    Prirodni folati se nalaze u hrani i svakodnevno ih unosimo, te ih naše tijelo koristi svakodnevno i nužni su za masu procesa.
    Od kad je ustanovljeno da su folati neophodni organizmu, od tad se našao i način da ih se sintetski proizvede kako bi se mogli prodavati.
    Tako je dobivenn sintetski oblik koji se zove FOLNA KISELINA, dobiva se iz lišća špinata (od tud i naziv svemu folio (list)-folic).
    Ali sintetska folna kiselina nije istog sastava kao prirodni oblik (folati).
    U principu ljudima ne smeta i to bi bilo sve super da ne postoje MTHFR mutacije koje onemogućavaju sintezu ovog umjetnog oblika - folne kiseline, i onda se stvaraju problemi...

    Slobodno počnite čitat ovdje:
    http://hwifc.wordpress.com/2013/02/2...-missing-link/
    http://mthfr.net

    Ono što vas na ovoj temi najviše zanima, pogledajte ovdje:
    https://sites.google.com/site/miscar...nd-miscarriage
    http://mthfr.net/is-mthfr-affecting-...cy/2013/05/24/
    http://mthfrliving.com/health-condit...hfr-mutations/

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Postovi
    65

    Početno

    E ovo je definitivno zanimljivo stivo koje treba dobro prouciti.


    Failure is part of success

  3. #3
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Kul.
    Prvi link objašnjava moj umor...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    SLAVONSKI BROD
    Postovi
    674

    Početno

    vezano uz mutacije dobro je za proćitati a onda poćeti i komentare ćitati

    http://mthfr.net/mthfr-c677t-mutatio...ol/2012/02/24/

  5. #5
    TrudyC avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    506

    Početno

    sweety ili netko drugi - da li si koristila neke od preparata spomenutih ovdje i da li si imala kakve nuspojave?

    Navedno je dosta neugodnih nuspojava pa se pitam jel korist veća od štete?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj TrudyC prvotno napisa Vidi poruku
    sweety ili netko drugi - da li si koristila neke od preparata spomenutih ovdje i da li si imala kakve nuspojave?

    Navedno je dosta neugodnih nuspojava pa se pitam jel korist veća od štete?
    Što se tiče suplemenata naročit L-5-MTHF

    To je onaj oblik koji tijelu treba, a ljudi sa mthfr mutacijom obično imaju taj enzim jako snižen iz razloga što ga tijelo ne može proizvesti.
    Kada se krene uzimati kroz suplemente, tijelo se tek treba naviknuti na njega, od tud bude jakih nuspojava, jer tijelo kao takvo u odsustvu istog nije naviknuto na njega samog.
    Zato se preporučuje polagano uzimanje i polagano podizanje količine do potpune prilagodbe.

    Ali prije uzimanja bi "trebalo" napraviti sva potrebna testiranja, da se vidi da li to baš stvarno treba ili ne. Jer kao što sam već prije rekla, područje je izrazito kompleksno.
    Kod problema metilacje, osoba može biti ili "undermetilated" ili "overmetilated", ovisno o cijelom skupu pripadajućih mutacija gena. Jer nemamo samo jednu ovu ili onu mutaciju, njih ima bezbroj, a kombinacija koju smo "dobili rođenjem" nam raspodjeljuje simptome i stanja.
    Tako neke druge mutacije gena mogu pojačavati ili umanjivati djelovanje ove mutacije.
    Zato cjelokupno stanje bi trebalo prvo provjeriti.
    Barem pogledat razinu folata, b12 i b6 vitamina, jer oni djeluju jedan s drugim, ništa od toga ne djeluje zasebno.

    Naravno suplementi se uzimaju jedino kada za to postoji potreba.
    Kod mthfr mutacija paralelno je važna detoksikacija, jer postojanje ovih mutacija stvara u tijelu svojevrsno "začepljenje" te dolazi do nagomilavanja štetnih tvari, naročito žive, olova i sl.
    Ali sam proces detoksikacije je također otežan (kod ovih mutacija), tako da onaj tko krene u proces detoksikacije, naročito bi trebao to radit pod paskom doktora, i čekiranja krvnih nalaza jer se detoksikacijom osim što se "ispiru" štetni elementi iz tijela ispiru i oni potebni, pa tako vrlo lako može doći do deficita folata i cijelog b kompleksa kojeg onda naročito treba uzimati i onda opet pod paskom liječnika, i tako u krug...

    Hoću reći da uzimanje suplemenata metilfolata na žalost nije "lijek" već samo pomoćno sredstvo u održavanju balansa unutar tijela.
    Lijeka nema, jer su ovo genetske mutacije, a ne bolest.
    Mogu se liječit i tretirat simptomi i to je sve.
    Na različite načine dovodit tijelo u balans da bi skladnije funkcioniralo.



    Osobno nisam još "probala" ovaj metilfolat, nikako da stignem naručit, imam trenutno drugih "problema" vezanih uz mthfr za koje sam našla način kako riješavati.
    Prvo i osnovno sam izbacila iz konzumacije kompletno sve što se veže na Folnu Kiselinu.
    A kako su mi simptomi vezani za "umor", migrenu, fibromijalgiju, salicylate sensitivity, prvo riješavam ono što mogu prehranom.
    U pola godine koliko sam prilagodila prehranu, nestalo mi je 90% simptoma koji su mi smetali.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Samo da mi je još naći liječnika koji mi se na ovo ne bi smijao...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Suplemeti B12

    Kod nas se prodaje u tableticama svašta.
    Ja sam ih pila čudo jedno, jer "eto treba", dobro je za neuro razvoj, "treba uz folnu", uglavnom sam kupovala i pila. Pa sam onda bila jako "umorna i polomljena", pa sam opet pila B komplexe, B12 - koji bi trebao dizati energiju, i što sam više sve to pila, bila sam sve više i više umorna. Uz još xy drugih fizičkih otežavajućih simptoma.

    -I tek sam nedavno otkrila, kada sam krenila u detaljno isčitavanje sastava i djelovanja, da B12 ne vrijedi piti u tabletama, jer onda fluktuira kroz probavni trakt i većinom se uopće ne apsorbira.
    Ako kvalitetno želite suplementirati B12, onda to ide putem inekcija direkt u tkivo, bez dodira probavnog trakta.
    -Osim toga, sintetizirani B12 postoji u različitim oblicima, kod nas se prodaje Ciancobalamin, a ovaj cijan- je jedan oblik cijanida, znači "vrlo zdravo" ( )za organizam koji je sklon zadržavanju štetnih elemenata.
    Malo bolji je hydroxocobalamin, a najbolji methylcobalamin.

    -I usput, oni koji imaju alergiju na Kobalt, automatski su alergični na sve ove "kobalamine" odnosno na sintetski B12 (u mom slučaju) i ne smiju ga uzimati.


    Zato, provjerite molim vas što, zašto i kako uzimate...

  9. #9
    TrudyC avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    506

    Početno

    Hvala na odgovoru.

    Čini mi se da je rješenje pretežno u promjeni načina života/prehrane i izbacivanju suplemenata folne kiseline.

  10. #10
    TrudyC avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    506

    Početno

    Jedino me zanima što bi trudnica s MTHFR-om trebala uzimati??? Pogotovo jer se kod nas još uvijek kao rješenje za te mutacije navodi folacin.

    Jo - što ti uzimaš?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Što se tiče alergija.

    MTHFR mutacije u svojim usporenim procesima (nevezano sad za suplemente methylfolata, već za ono pralelno djelovanje sa ostalim mutacijama) usporava sintezu svih tvari, pa tako i razgradnju histamina.
    Kada se količina histamina ne razgrađuje, te se nakuplja, onda svaka sitnica trigerira sustav i tijelo postaje "alergično" na svašta.
    Odnosno već mali alergen koji se konzumira, kada u tijelu postoji već "podignuta" razina histamina djeluje kao "overdose" i ispoljava alergijske simptome.

    Zato ljudi naizgled "s godinama postaju alergični na svašta", jer im je u tijelu histaminski overdose kroz godine usljed nerazgradnje histamina.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Da sam sad trudna ne bi uzimala ništa, već bi povećala unos prirodnih folata.
    U trudnoći ne bi nikad "ispitivala" djelovanje nečeg novog.

    Ali bi u planiranju trudnoće vrlo rado probala ovo sa metilfolatom.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Što se tiče MTHFR-a i heparina

    Heparin stvarno nije "lijek" za MTHFR.

    Da heparin razrijeđuje krv.

    Da MTHFR stvara ugruške koje heparin otapa.

    I da naravno da rijeđa krv bolje kola žilama opterećenim trudnoćom pa je ukupno bolja prokrvljenost i napredak fetusa.

    Ali MTHFR ne stvara baš uvijek ugruške, samo je jedan dio onih kojima se simptomi ispoljavaju kao plućna embolija, DVT, infarkt, moždani, IUFD.

    Veći je dio onih kojima MTHFR "samo mrsi končiće". Zato nekad heparin ni ne pomaže, ili pomogne naizgled neka druga kombinacija.
    Posljednje uređivanje od sweety : 03.07.2014. at 15:59

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    I to što sam napisala da heparin nije lijek za MTHFR, ne znači da nemate neku drugu mutaciju za koju heparin jest neophodan.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Za one s problemima štitnjače...
    http://mthfr.net/mthfr-and-thyroid-d...rs/2013/07/18/

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    SLAVONSKI BROD
    Postovi
    674

    Početno

    Ja sam u 14tt i sad uzimam suplemente prenatal vitamine sa 800mcg folne + folacin od 5mg i na heparinu sam od 5000iu.

    moja mutacija je C677TT -heterozigot pa sam najviše tome obratila pažnju,u prehrani moram se kloniti glutena i svega pšenićnog i kravljeg mlijeka jer mi stvara upalne procese u tijelu,za gluten sam znala i prije da mi smeta i tako sam jedno vrijeme svoju kilažu održavala,odkad sam krenula u postupak opustila sam se počela jesti svašta i usljed stimulacije i još uzimala sam estrofen do pozitivne bete sam nagurala 8kg u + u trudnoći do sada još 3kg,danas sam pekla kruh bez glutena samo dobre masti i proteina od danas sam na nekoj vrsti opuštenog LCHF prehrani jer samo tako mogu izbjeći upalne procese koje stvara gluten a toga se bojim da nedođe nedaj bože neka upale posteljice,a i kile će ići malo dole ili će stagnirati i neče iči prema gore.

  17. #17
    TrudyC avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    506

    Početno

    sweety i jo - hvala na odgovorima

    sweety - ovo što si rekla da bi probala suplemenete da planiraš trudnoću to se i meni mota po glavi - jer je ja planiram. Ali i dalje me strah nuspojava plus ja imam i problema sa štitnjačom. Da sad ne tražim, znaš li mogu li metilfolati poremetiti rad štitnjače?

  18. #18
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja sam C677T heterozigot... i u preporukama piše da bi suplementi trebali biti bez željeza... a anemija moja dugogodišnja boljka. S jedne strane bi trebala uzimati željezo... s druge ne.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    SLAVONSKI BROD
    Postovi
    674

    Početno

    Mojca kod mene isto izražena anemija nizak tlak,pijem sok od aronije i kupinovo vino povremeno a prije postupka sam uzimala heferol kapsule nekih 20 dana,od 1.2 sam pila i suplemente koje je navela hanumica fata na svojoj temi osim DHEA jer ona je bila u granici,vitamin D je bio ispod granične vrijednosti pa sam uzimala od 5000IU,i tako sve do punkcije 15.4,što je kumovalo začeču to je božja misterija,ali nakon 15 god. borbe i 8 postupaka,nešto se ipak posložilo,i ne samo meni i moja frendica je u blaženom stanju ista mutacija a naruđbu suplemnata smo dijelili popola,i da napomene da smo obje koke od 40 banke

  20. #20
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma što reći... nego da nema pravila... generacija smo, ja sam 2011 (s 39,5) uspjela iz prvog pokušaja bez ikakvih suplemenata osim prenatala.
    Igre bez granica.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Imate stranicu https://www.23andme.com/ gdje možete kupiti genetski test na mutacije.
    Kupite, oni vam pošalju epruveticu sa četkicom onako kao u CSI filmovima, uzmete sami uzorak sline iz usta i pošaljete im, te na e-mail dobijete rezultate testa.
    Šalju čak u Hrvatsku.

    Dobije se lista koja ovako izgleda.
    http://www.biomedheals.com/wp-content/uploads/2013/10/3591a-anthonysresults.png

    To se može onda provući kroz aplikaciju, koja vam izvuče dijagnostiku, odnosno koje su mogućnosti za neke bolesti itd....
    Različitih gena / mutacija / kombinacija ima čudo jedno.


    Tako da univerzalnog patterna nema. Neka grupa stvari ukazuje na nešto, ali samo u vašem vlastitom slučaju možete tražit ponavljajući pattern.
    Uspoređivat se sa drugim osobama, nema previše koristi.


    Nekome neka kombinacija koju ima postavi određene situacije, drugoj osobi druge, trećoj treće... itd.


    Ja sam (u svrhu začeća) godine provela "bildajući" imunitet, zdravlje, svaštanešto, i za sad sam zaključila da sve što sam koristila mi je bilo kontraproduktivno.
    A trudnoće su došle same od sebe (totalno nevezano za ikakvo moje svjesno djelovanje na neki zdravstveni parametar), unatoč pokazateljima da do njih ne bi trebalo biti moguće prirodno doći.
    Nemam ideju koju sve kombinaciju gena/mutacija imam. Neke osnovne znam, pa se po njima ravnam (mthfr 677 homo).
    1. trudnoća i jaki iugr sa svojim posljedicama. 2. trudnoća + heparin i opet (slabiji) iugr.
    + hrpa drugih simptoma i stanja koja se može na ovaj način objedinit.

    Ovo sad vezano uz problem metilacije i sinteze elemenata, nekako mi "objedinjuje" cijelu sliku.
    Da li baš u tom "grmu leži zec", jako me zanima. Tek su načeli istraživanja po tom pitanju.
    Rado isčekujem kako će se ta znanost kretati. Nadam se da će pronaći "kvaku" djelovanja za svaki simptom i time i način tretiranja.

  22. #22
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Drugi link ne otvara.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Samo je slika, krivo sam stavila kod.

    http://www.biomedheals.com/wp-conten...nysresults.png

  24. #24

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    357

    Početno

    Citiraj jo1974 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam u 14tt i sad uzimam suplemente prenatal vitamine sa 800mcg folne + folacin od 5mg i na heparinu sam od 5000iu.

    moja mutacija je C677TT -heterozigot pa sam najviše tome obratila pažnju,u prehrani moram se kloniti glutena i svega pšenićnog i kravljeg mlijeka jer mi stvara upalne procese u tijelu,za gluten sam znala i prije da mi smeta i tako sam jedno vrijeme svoju kilažu održavala,odkad sam krenula u postupak opustila sam se počela jesti svašta i usljed stimulacije i još uzimala sam estrofen do pozitivne bete sam nagurala 8kg u + u trudnoći do sada još 3kg,danas sam pekla kruh bez glutena samo dobre masti i proteina od danas sam na nekoj vrsti opuštenog LCHF prehrani jer samo tako mogu izbjeći upalne procese koje stvara gluten a toga se bojim da nedođe nedaj bože neka upale posteljice,a i kile će ići malo dole ili će stagnirati i neče iči prema gore.
    o kakvim se upalnim procesima radi, kad govoriš u glutenu?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj TrudyC prvotno napisa Vidi poruku
    sweety i jo - hvala na odgovorima

    sweety - ovo što si rekla da bi probala suplemenete da planiraš trudnoću to se i meni mota po glavi - jer je ja planiram. Ali i dalje me strah nuspojava plus ja imam i problema sa štitnjačom. Da sad ne tražim, znaš li mogu li metilfolati poremetiti rad štitnjače?
    Sad tek vidim pitanje.
    Koliko znam metilfolati ne bi trebali poremetit rad štitnjače, već bi mogli i pomoći u regulaciji.
    Ali preporučujem u suradnji sa liječnikom uzimati suplemente, naročito jer se radi o kombinacijama, sa B12, koje bi nivoe prethodno trebalo provjeriti.

    To nisu procesi od dan-dva, nekad je minimum mjesec dana nekad godina da se sve stvari izbalansiraju u tijelu.

  26. #26
    TrudyC avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    506

    Početno

    Hvala na odgovoru! B12 mi je uredan, samo me štitnjača brine. Imala sam dosta gadnih ispada kad sam uzimala neke biljne pripravke. Napravila sam si više štete nego koristi pa sad brinem za svaku novu stvar koju uzimam ili planirma uzimati.
    Pazim na sve.

  27. #27

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    O vezi sa štitnjačom, jodom, rakom...

    https://www.facebook.com/mthfrsuppor...47451451939760

  29. #29

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

  30. #30
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    pročitah sve linkove.. i zaista ima logike u njima...
    sad, svaki dr kod nas će ti reći ... trpaj se folnom kiselinom, višak folne se ispiša.. da, ali mislim da to nije pravilo sa MTHFR mutacijom...čak naprotiv
    iz svega napisanog ispada da žene koje se godinama ili mjesecima prije trpaju folnom (da stvore savršene uvjete za trudnoću) a imaju MTHFR 'bug' u biti u sebi nagomilavaju živu, olovo i sve te 'otrove'..


    ja nikada nisam pila folacin od 5 mg, nikada mi ga nitko nije dao... iako priznajem da sam čeznula za njim... sad kada ovo čitam mogu samo biti nebesima zahvalna da zbog štednje zdravstva sam spala na vlastitu kupnju i zbog racionalnosti trošenja sam uzimala ako 1x dnevno i to ne svaki dan

  31. #31
    Skura avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Postovi
    35

    Početno

    Otvorile su mi se oči s ovim topicom.
    Ja sam heterozigot za MTHFR, PAI i FV. A najdalje što sam došla je biokemijska...

    Anyway, za početak prestajem s Folacinom...
    Jedino ne znam što ću s B12 jer sam alergična na kobalt...

    (moj prvi post ovdje, ali pratim odavno :D)

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    http://www.foxnews.com/health/2014/0...th-folic-acid/ - Izašlo na Fow News

    Should you skip prenatal vitamins with folic acid?

    If you’re planning a pregnancy or you’re already pregnant, chances are your doctor told you to take a prenatal vitamin with folic acid to prevent neural tube defects like spina bifida and anencephaly.

    Yet new research shows that this recommendation may not be a one-size-fits-all approach and may increase the chances that your baby could be born with birth defects.

    Here, find out what experts are saying about folic acid, what they recommend women should take instead and how future guidelines may change.

    Faulty genes and folate
    Guidelines for folic acid were only put into place 22 years ago when women of childbearing age were recommended to take the synthetic form of folate, or vitamin B9.

    Yet in recent years, more research has shown the benefit of taking the bioactive form of folate, known as L-5-methyltetrahydrofolate (MTHF).

    Researchers have been focusing on the MTHFR gene,which holds the instructions for making the enzyme that controls many of the chemical reactions—known as methylation— in our bodies, said Dr. Alan Christianson, founder of Integrative Health in Scottsdale, Ariz., and co-author of “The Complete Idiot’s Guide to Thyroid Disease.”

    “Those reactions affect how we make our brain chemicals, how we get waste out of our body and how we manage our hormones,” he said. “There are so many methylation reactions in the body and they all need this compound to work right.”

    When it comes to folate, you can get it both from foods like leafy greens, nuts, seeds, and legumes and in its synthetic form as folic acid from prenatal vitamins, multivitamins and supplements. Both forms need to be converted into the bioactive MTHF for the body to use, but it’s easier to convert when it comes from food.

    Because of one or more defects in their MTHFR gene, about 50 percent of women in the U.S are unable to methylate or utilize folate as well. When women can’t fully convert folic acid into folate, they may not be getting the most benefit from folic acid to prevent neural tube defects. In fact, a study published in the journal PLOS One, shows that a common gene variant that prevents folate conversion is a risk factor for neural tube defects.

    “When they take regular folic acid in a prenatal vitamin, it doesn’t become an active form of folic acid,” said Dr. Sara Gottfried, an obstetrician and gynecologist in Berkeley, Calif., and author of the New York Times bestseller “The Hormone Cure.”

    Instead, by taking MTHF directly, “You’re bypassing the way the gene will either make you or reduce your ability to methylate the folic acid,” Gottfried said.

    In women who are heterozygous—meaning they have one normal gene and one affected gene—their ability to utilize folic acid is 50 to 70 percent less than normal. For women who are homozygous and who have two affected genes, it’s reduced to 70 to 90 percent.

    Additionally, the folate-to-MTHF conversion process can leave behind toxic byproducts. Studies show this can increase the risk for colorectal cancer and chronic inflammation which can lead to heart disease, stroke, and obesity, Christianson said.

    Is MTHF better than folic acid?
    You can find out if you have the MTHFR genetic variants through genetic testing. Many women get tested when they find out they’re pregnant or if they’re struggling with infertility, but it’s better to be proactive and get the testing beforehand if you want to know for sure, Gottfried said.

    Yet experts say, even if you don’t get tested, it’s a good idea to take MTHF because not only are the MTHFR gene variants common, but environmental toxins and lifestyle choices (diet, weight, stress) can affect methylation as well.

    “If you’re totally normal, and you take the methylated folate, it doesn’t cause any harm,” Gottfried said.

    MTHF can also help with anemia, which is common for many women during pregnancy.

    Christianson recommends his patients take a supplement of 1,000 micrograms of MTHF as well as 400 to 800 micrograms of folate. Additionally, if you’ve had several miscarriages or have a family history of neural tube defects, MTHF is likely to be better for you.

    Although experts believe this new research will eventually change the guidelines for women, some say there’s not a compelling case to do so. In fact, according to an article in the Natural Medicines Comprehensive Database— a resource for health professionals that provides evidence-based reviews of dietary supplements and alternative therapies— there is no evidence that MTHF is any better than folic acid, even in people who have the MTHFR gene variants .

    MTHF is available as a prescription and over-the-counter, but it’s more expensive than folic acid, which could be a drawback for some women.

    Dr. Sheryl Ross, an OB/GYN at Providence Saint John’s Health Center in Santa Monica, Calif., says that women with MTHFR gene variants should take MTHF, but for others it’s not necessary and will not increase their risk for having a baby with neural tube defects if they take folic acid.

    “For the average person, they should probably be ok with diet and a folic acid supplement,” she said.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    http://pcosdiva.com/?p=5854

    nisam skroz procitala, ali mislim da je zgodno...

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    kolegica je radila neke nalaze, između ostalog nalaz za MTHFR glasi 677CC

    pliz netko tko je u priči neka mi pojasni ukratko ako je moguće

    i ima nalaz PAI 4G/4G

    ja sam izašla iz priče s tumačenjem takvih nalaza, ne mogu opet ulaziti u to jer nemam snage

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    21

    Početno

    Pozdrav cure!

    Pročitala sam vaše postove i jako je zanimljivo i poučno sve što ste napisale. Pročitala sam i te strane stranice koje ste preporučile. Sve zvuči jako logično, ali teško se snalazim u toj hrpi informacija. Kada bi i htjela nešto mijenjati u načinu života ne znam od kud bih krenula.

    Mogu reći da imam neke simptome koji se navode za osobe s mthfr mutacijama: umor, nesanica, alergija,spontani pobačaji.
    Imala sam 4 spontana. Najprije 2 misseda u 7 i 8 tjednu ( nije ni došlo do otkucaja), pa blighted ovum i nedavno još jedan missed u 11 tjednu (prestalo kucati srce).

    Imam mutacije: mthfr heterozigot i pai heterozigot 4g/5g. Od ostalih nalaza: lupus neg.,protein c u redu, štitnjača u redu, za protein s nije bilo reagensa. Ugl. to je to od nalaza.
    Po preporuci doktora pijem Folacin i Plibex već dvije godine! U ovoj zadnjoj trudnoći sam primala i heparin 0,4 i opet mi se desio spontani.
    Mjerila sam i vitaminsko mineralni status ( u apoteci- ne znam kolko je to vjerodostojno!) i imam dovoljno svih vitamina, čak i folna i b vitamini su mi ok.

    Po ovom što čitam trebala bih prestati s tom terapijom, ali strah me bilo što poduzimati na svoju ruku. Drugi tjedan idem u Petrovu i razmišljam da pitam doktora o tome , ali mislim da bi me popljuvao.

    Jel ima netko da je razgovarao s nekim našim doktorom o tome?
    Koje ste još pretrage radile?
    Ako znate koji su točno preparati koji bi se trebali koristiti dajte neki link gdje se mogu naručiti.

    Unaprijed hvala.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Postovi
    179

    Početno

    Bog cure! Evo nova sam u ovoj temi. Borim se sa neplodnošću 5 godina i nakon neuspjela tri ivf/ics ( pet transfera) na moje inzistiranje sam dobila uputnice za daljnje pretrage.Čekam još nalaze antifosfolipidnih antitjela i kariograma a nalaz proširenog koagulograma je uredan( bar tako kaže moj ginić, iako je fibrinogen blago povišen).Dobila sam nalaz genetskih čimbenika trombofilije koji glasi: FAKTOR V LEIDEN- NORMALAN TIP, FAKTOR II PROTROMBIN- NORMALAN TIP, MTHFR( C677T) -HETEROZIGOT, PAI-1 ( 4g/5g) - HOMOZIGOT 4G. Vidim ( zaključujući surfanjem po netu )da se radii o mutaciji na zadnja dva, pa me interesira da li to može biti jedan od uzroka nemogućnosti začeća, ili je samo predstavlja eventualni problem u trudnoći. Mislim, hvatam se za svaku slamku. Molim se da se nađe bar nešto konkretno jer mi je dosta slušanja da je sve u redu i da se samo opustim.Molim cure koje su iskusnije u ovim pretragama da mi malo to pojasne, jer na netu se uz ovu temu uglavnom vežu spontani,a neplodnost se spominje tek usputno.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    440

    Početno

    Citiraj lea13 prvotno napisa Vidi poruku
    Bog cure! Evo nova sam u ovoj temi. Borim se sa neplodnošću 5 godina i nakon neuspjela tri ivf/ics ( pet transfera) na moje inzistiranje sam dobila uputnice za daljnje pretrage.Čekam još nalaze antifosfolipidnih antitjela i kariograma a nalaz proširenog koagulograma je uredan( bar tako kaže moj ginić, iako je fibrinogen blago povišen).Dobila sam nalaz genetskih čimbenika trombofilije koji glasi: FAKTOR V LEIDEN- NORMALAN TIP, FAKTOR II PROTROMBIN- NORMALAN TIP, MTHFR( C677T) -HETEROZIGOT, PAI-1 ( 4g/5g) - HOMOZIGOT 4G. Vidim ( zaključujući surfanjem po netu )da se radii o mutaciji na zadnja dva, pa me interesira da li to može biti jedan od uzroka nemogućnosti začeća, ili je samo predstavlja eventualni problem u trudnoći. Mislim, hvatam se za svaku slamku. Molim se da se nađe bar nešto konkretno jer mi je dosta slušanja da je sve u redu i da se samo opustim.Molim cure koje su iskusnije u ovim pretragama da mi malo to pojasne, jer na netu se uz ovu temu uglavnom vežu spontani,a neplodnost se spominje tek usputno.
    I kod nas je jedini nadjeni problem pai i ace heterozigot, sto se i ne smatra nekim narocitim poremecajem i navodno nije presudno za zatrudnjivanje...pa ipak, kad sam se izborila za fragmin, u tom sam postupku ostala trudna isto nakon skoro 5 godina neplodnosti...pa sad nemam pojma je li to presudilo, ali evo me sad 31+4 tt, nadam se da ce i vama uskoro uspjeti!
    Ja sam misljenja da dijagnoza idiopatske neplodnosti i ne postoji, nego oni jednostavno ne nalaze pravi problem.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Postovi
    179

    Početno

    funky, hvala ti puno na odgovoru! ma i ja to govorim. U potpunosti se slažem s tobom.postoji neki problem samo ga treba otkriti. Iskreno, nisam znala da li da se nadam urednim nalazima ili da se nešto pronađe.( Samo se nadam da će kariogram biti ok.) Ovo mi je ipak dalo malo nade,bar da nemam osjećaj da lupam glavom o zid već da radim nešto konstruktivno. Nakon tvog posta zasuzile su mi oći. Bar malo nade nakon dugo vremena!!!! od srca ti hvala i želim ti puno sreće do kraja trudnoće.

  39. #39
    cranky avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,117

    Početno

    Vrlo poučan film o nedostatku B12 te vezi s folatima i MTHFR-om i tako sve pomalo.

    https://www.youtube.com/watch?v=BvEizypoyO0

    Inače, kod nas nema za kupit dobrog, aktivnog, oblika folata ni B12. Na žalost moramo se okrenut iherbu i sličnim web shopovima (ne reklamiram nikog).
    U tražilicu upisati:
    Za B12 - "B12 methylcobalamin"
    Za folnu - "B9 methylfolate"

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    21

    Početno

    cranky jesi ti naručivala i jesi probala te vitamine? Imaš kakvo iskustvo?
    Nije problem naručit, ali malo me strah uzimati na svoju ruku.

  41. #41
    Skura avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Postovi
    35

    Početno

    Prenosim i ovdje:
    http://www.sciencedomain.org/downloa...ype=a&aid=6277

    Rad je objavljen ove godine u rujnu i prema tom istrazivanju MTHFR i PAI-1 nisu bas bezazleni za rani gubitak trudnoce i/ili neuspjesne cikluse.

    A kod nas se to smatra lakim mutacijama

  42. #42
    Skura avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Postovi
    35

    Početno

    Birdy, to je razgradjena folna. Nama skodi sinteticka pa je trebamo uzimati u prirodnom obliku - a to su folati tj. metil-folati
    Ovo drugo je obicni b-12 u metilnom obliku.
    Kod nas prodavaju samo onaj koji vuce podrijetlo od cijanida

  43. #43

  44. #44

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    21

    Početno

    Skura hvala ti na odgovoru! Pročitala sam i ovo istraživanje i s obzirom na moja 4 spontana i mthfr mutaciju- ima smisla da jedno s drugim ima veze.
    Shvatila sam ovu priču o folnoj kiselini i folatima. Već se dugo premišljam jel bi naručila te preparate, ali evo čekala sam da mi netko potvrdi da je već naručivao i da konzumira. Baš sam gledala ovaj Solgarov folat i mislim da ću ga naručiti skupa s Methylcobalaminom. Mislila sam naručiti folat od 400 mcg (jel to premalo??). Daj mi reci kako ga ti doziraš? Koliko jednog i drugog piješ?
    Unaprijed hvala

  45. #45
    Skura avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Postovi
    35

    Početno

    Treba poceti s manjom dozom. Samo ja nisam narucivala manje nego grickala ove :D. I tako smanjivala kolicinu

    Ove sto sam stavila idu 1na1, i to je preporucena kolicina za mthfr mutacije koju prepisuju americki lijecnici.
    Samo i na nju treba navikavanje. Ja, za razliku od folne, s folatima nisam imala nikakvih problema

  46. #46
    Skura avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Postovi
    35

    Početno

    Drugim rijecima jeftinije ti je grickat ove od 1000 mg nego narucivat prvo 200, pa 400, pa dok ne dodjes do preporucene kolicine

  47. #47

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    21

    Početno

    Ok! Baš ti hvala! Mislim da ću onda i ja naručiti ove od 1000 mcg pa ću početi s npr. Četvrtinom.
    Ja nisam imala nikakvih problema s folnom Kis. , a pijem ju već godinu i pol bez prekida.
    Nadam se da ću dobro reagirati i na folate.
    Hvala jos jednom : )

  48. #48

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav Lea, ja imam isto mutacije kao i ti, osim sto sam homozigot MTFHR( od oba roditelja naslijedjene) i one su uzrok mojih spontanih, a trudnoca se moze iznijeti sa pravilnom terapijom, tj.inekcijama, sto hematolog treba da ti odredi. Preporucujem ti da trazis uputnicu i pravac kod hematologa. Ja se spremam za prvi ivf i trombofilije su mi ustanovljene kao problem. Puno srece i uspjeha ti zelim

  49. #49

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    1

    Početno

    zdravo, imala sam 3 spontana i otkrivena mi je mutacija na MTHFR( heterozigot) i PAI( 5G,5G) i uzimala sam folacin ( 5mg 1 put dnevno)kao pripremu za narednu tr medjutim, nakon istrazivanja i svih ovih članaka odlucila sam da uzmem folate (narucila sam solgarov od 1000mcg) .pa vas pitam drage članice, je li to dovoljno , s pbzirom da je 1000mcg = 1mg a meni je propisano 5mg folacin, je li dovoljna 1 tableta od 1000mcg ( to je 1mg) folata ili vise piti.
    unaprijed zahvaljujem na odgovoru

  50. #50
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    o jezus! ja sam hetero ct. moje blizanke imaju vec 3 ipo godine, ne stignem na forum od njih. da skratim pricu - nedavno mi je dijagnosticirana masna jetra (ks uredna, jetreni enzimi uredni), uzv pokazao strasno masnu i uvecanu jetru, sa vec formiranim cvorovima. sad mi je jasnije zasto mi je jetra stradala...
    zanima me sto treba jesti a sto izbjegavati? u kojoj mjeri štete mlijecni proizvodi? vec sam mjesec dana na promijenjenoj prehrani zbog jetre, nikakve šecere ne uzimam, nikakve zitarice osim zobi koja je ok za jetru, nikakve industrijske proizvode...

Stranica 1 od 10 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •