Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Prijepis kuce.

  1. #1
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno Prijepis kuce.

    Moj tata zeli prepisati kucu na mene.

    E sada ,papiri ovdje jos uvjek nisu "cisti" jos se tu spominje moj deda koji je umro 90-ih ,baka koja je umrla 2002...

    Tata bi prepisao kucu da u slucaju njegove smrti moja mama i ja nemamo posla s time ,da se vec sada rijesi toga...

    Sve je ostavio na meni a ja iskreno uopce nemam pojma odkud da krenem i koliko ce to uopce s financijske strane kostati?...(naravno on ne zeli sudjelovat u nicem,samo doc "potpisat")

    I najvaznije dal se odmah i racuni/ dugovi prebacuju takoder na mene?..(a ima ih dosta)

    Ponekad imam osjecaj da zeli prepisat samo da pokrijem hrpu njegovih dugova...

  2. #2
    crnkica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    498

    Početno

    uvijek je bolje riješiti sve prije jer kasnije mislim da platiš još i pdv na sve, ali nisam sigurna...
    nadam se da će se javiti netko tko zna više o tome jer i mene zanima

  3. #3
    gianna87 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    62

    Početno

    za početak bitno je na kakve dugove misliš. ako su oni vezani za nekretninu kao npr. režije onda ih automatski nasljeđuješ jer postaješ vlasnik. osobno sam imala takvu situaciju. e, sad kad ti otac umre naravno da ti i mama, prvenstveno mama morate pokriti dugove koje ostaju iza njega, tipa krediti, minusi, kartice.... i ja imam situaciju da mi je tata porezni dužnik, što znači da kad on umre bit će ostavinska rasprava na kojoj bi u nasljedstvo trebala dobiti kuću, ali kako je on dužan državi a ona se nema odkuda naplatiti osim nekretnine ja ću se kuće morati odreći u korist države jer ako prihvatim nasljedstvo prihvatila sam i dug :/ nadam se da ti je bar nešto malo jasnije.

  4. #4
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Debelo potpisujem gainnu87! Vidi prvo s tatom vlasničku strukturu kuće jer će te nasljednici vlasnika manjih dijelova tražiti isplatu, a odmah zatim i koje to on sve dugove (ne usmeno, traži papir) ima jer je jako velika šansa da za veliki broj njih niti ne znaš. Nakon što obradite sve kredite, kartice, posudbe i obećanja od rodbine i prijatelja raznih, priupitaj ga i za dugove "štedionicama" (čitaj kamatarima).
    Prema zadnjoj rečenici koju si napisala, rekla bih da ti je tata došao u financijski potpuno bezizlaznu situaciju pa je sasvim moguće da će i zatajiti dio dugovanja koja će ti onda iskrsnut za godinu-dvije. Ne možeš uopće zamisliti u što ti se život može pretvoriti ako budeš lakovjerna i neoprezna zato ako imalo sumnjaš u bilo što, ne prihvaćaj "ponudu" .

  5. #5
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    čokolada-sto se tice nasljedivanja samo ja sam jedini nasljednik (nakon mame) znaci po tom pitanju me nema tko traziti isplatu...

    po mom nekom proracunu (sto znam ) duga bi bilo oko 10 000kn (mozda nesto manje) i to sve u racunima od smeca,telefona i sl.(koliko znam samo se struja redovito placa)...sto se tice kredita u kreditu je jos jedno pola godine a i njega redovito skidaju s banke...

    a muci me i ta sveukupno nerijesena papirologija nakon svih tih "bivsih"ostavinskih rasprava...jer jos se u papirima spominje moj deda i moja baka...cak jos uvjek glasi i sama struja na mog dedu koji je umro vise od prije 20god...
    ima hrpu toga nejasnog ,zato uopce neznam kuda bi krenula a isto tako koliko god bi bilo sada mozda i "povoljniji" prijenos nisam spremna otplacivati dugove koliko god to sebicno zvuci ...

    a jos uza sve to tata samo noge u zrak i bas ga briga,izjasnio se da zeli prepisati ali u nicem sudjelovat i kao sto sam gore napisala samo zeli da dode kada bude sve gotovo i da svoj potpis...

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Gledaj, nije prijenos nista posebno komplicirano ako je vlasnik 1/1.
    Mama se odrice svog djela, ili je to tatino vlasnistvo ( a ne bracna stecevina)?
    Sto se tice placanja racuna, za njih je odgovoran vlasnik , ali ako roditelji zive u kuci tada se mozete dogovoriti.

  7. #7
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Trebas vidjeti u vlasnickom tko se vodi kao vlasnik. Ako je to djed i baka, onda ce trebati raditi ostavinu tj. naknadno pronadenu imovinu.
    Za pocetak uzmi papire koje imas, na netu vidi tko se vodi kao trenutni vlasnik. Ako su to djed i baka, moze se odmah prebaciti na tebe. Tako ces ustediti vremena i nivaca. Ali svakako se ja bez odvjetnika ne bih upustala u taj posao.

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    kak to da nije to bilo na ostavinskoj raspravi

  9. #9
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kak to da nije to bilo na ostavinskoj raspravi
    zaista neznam ostavinska je bila 2002 i tada je kao sve prebaceno na mog tatu...no saznali smo da izgleda bas i nije ,jer je on u meduvremenu prodao komad zemlje pored kuce a taj covjek dan danas nemoze nista na njoj jer se jos uvijek vodi na moju baku...
    teski zapetljanac...

  10. #10
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Dakle ovako:
    Pravac odvjetniku!
    Sama to ne možeš riješiti.
    Ukoliko kuća glasi na dedu, baku... Treba napraviti neriješene ostavine i to ako sve štima.
    To se radi vanparnično na sudu.
    Ako ne štima, odnosno deda ili baka tj. onaj tko je upisan kao vlasnik ima još djece, stvar se komplicira.
    Treba njih tražiti, odnosno njihove nasljednike kojih može biti 100 jer se to širi u epske širine i od svakoga ishoditi potpis...
    Sve to skupa može trajati i koštati dosta.
    Tek kad se to raščisti i prenese na tvog tatu, tata darovnim ugovorom daruje kuću tebi.
    Takav ugovor sastavlja bilježnik i sa solemnizacijom dođe oko 500€.
    Odvjetnik bi za to uzeo više.
    Ukratko to ide ovako, ali bez stručne pomoći nema ništa.
    Pogotovo ako treba vaditi povijesne listove i sl. Da sad ne zbunjujem....


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #11
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Mislim da nije potrebna solemnizacija. Tanci zasto mislis da bih to trebalo?
    Ako je kuca na djeda i baku, napravi se ostvina, na ostavinu se pozovu svi nasljednici, i moze odmah na tebe ici kuca.ili na tatu pa na tebe.
    Ako nasljednicima se ne dolazi, ostavinu mozes pokrenuti, a sa savakim naslijednikom mozes napisati i ovjeriti kod biljeznika da se odrice svoga dijela (tebi, tvome tati...)
    Nesto slicno smo mi imali situaciju, i sve smo glatko rjesili. Ali je potrajalo, dok smo isknjizili 9ljudi. A svaki je bio prica za sebe.

  12. #12
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    zaista neznam ostavinska je bila 2002 i tada je kao sve prebaceno na mog tatu...no saznali smo da izgleda bas i nije ,jer je on u meduvremenu prodao komad zemlje pored kuce a taj covjek dan danas nemoze nista na njoj jer se jos uvijek vodi na moju baku...
    teski zapetljanac...
    Mozda je moguce da ti tata nije predao za uknjizbu. Pa se jos vodi na baki.
    Jesi vidla sto pise u vlasnickom?

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    povijesne listove možeš dobiti za 50kuna kopiju koja vrijedi ko original( radio moj buraz pa znam cifru).

    kod nas je bio problem krivih imena moga oca, a prije i majke,jer u različitim ugovorima su ih različito zvali,a kad se tome i doda hrpa mjenjanih adresa koja se više tak ne zove, ispalo je da moj otac ima dva imena na tri različite adrese.

    U svakom slučaju prvo pogledaj kaj možeš sama na internetu,ako ne znaš čestice ( ako je riječ o Zagrebu često katastarske i gruntovne nisu iste čestice kod stare izgradnje) pogledaj na http://www.arkod.hr/ , posle toga otiđeš na stranicu gruntovnice. Ak je zagreb u pitanju možeš krenuti i od https://e-uprava.apis-it.hr/katweb/servlet/Logon, moraš znat točnu adresu.


    usput nama se nije slagala gruntovna i katastarska izmjera ( katastarski je bila točna brojka),znali su to moji starci, još kad je to kupil moj deda pred više od pol stoljeća,pa smo to pokrenuli i dobili papire nakon godinu i skoro pol za 4500 kn.

  14. #14
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Svaki slučaj je za sebe specifičan.
    Ovdje vjerojatno nisu riješene ostavine.
    Kao što već rekoh; treba otići odvjetniku sa svom dokumentacijom i tamo
    će se dobit najpouzdanija informacija.
    Ono što je sigurno jest da će to trajati, a i koštati.
    Raspetljavanje papirologije u nekretninama je vrlo skup i kompliciran proces.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2020
    Postovi
    1

    Početno

    1998 umrla mi je baka ,na ostavinskom kuća je pripala meni kao maloljetnom unuku.Sad ja od papirologije imam rješenje od ostavine ali kuća nikad nije uknjižbena u ostale knjige(gruntovnica, katastar)koji su mi sljedeći koraci da kuću upišem zakonski

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    A kad si dobio rješenje?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •