Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 132

Tema: Gadna navika - pušenje

  1. #1
    ivana.sky avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,007

    Početno Gadna navika - pušenje

    Pošto sam nova ovdje ne znam jel ova tema već bila, tražila sam ali ne nađem... Ako je negdje ima, oprostite što ju ponovo započinjem, uputite me gdje ju mogu naći...

    Pušim dosta dugo, i to nije nešto čime se ponosim... Nisam onaj tipični fizički ovisnik jer prestala sam kadgod sam to odlučila, jednom na god i po dana kada sam sve novce koje bi potrošila na cigarete stavljala sa strane i kupila si fotoaparat i drugi put kad sam prestala uzimat pilule i željela zatrudnit. Kako se to nije dogodilo u prvih godinu dana pokušavanja nekako se opet ta prokleta cigareta našla u mojim rukama... Samu sebe tješim da ne pušim puno i nonstop isto - probudim se ujutro, danas neću zapalit, prestajem, kad ono evo je nekako opet gori tu kraj mene... Ne znam uopće zašto sam toliko neodgovorna i slaba u toj odluci i zašto samu sebe mučim jer mi bude žao svaki put kad ju zapalim, a opet ju zapalim... Najveća želja koju imam je postati majka i znam da je pušenje nešto što jako utječe na to i da se trebam toga ostaviti... Bilo bi mi puno lakše recimo da MM nije pušač i da i on prestane pa da skupa nekako to izguramo, pokušao je, imao je najbolju namjeru i volju ali on je baš baš zaglavio, toliko da se razboli kad ne puši, pa sam odustala od toga da će on ikad uspjeti u tome (naravno da mu to nikad nisam rekla, i potpora sam mu ali teško da ću doživiti taj dan)

    Koliko vas je tu pušača? Ako ste prestali - kako, iskustva, savjeti...?
    Ima li još netko tko bi volio prestati i bori se s tim pa možda da probamo skupa se ohrabrivat i izdržat?

  2. #2
    nivesa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ...ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    3,293

    Početno

    I ja sam u istom problemu ali ja previse colim cigarete....na zalost. Ali da ostanem t pdmah bi ju bacila! I muza ak bi pusio kraj mene

  3. #3
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ja sam bila pušač, ali neki čudan Počela sam rano pušiti, htjela sam biti frajerica pa mi je ta cigareta više bila image nego potreba

    Onda su mi se na faksu javile neke zdravstvene tegobe (nevezane za cigarete) i zgadile su mi se. Tu i tamo bih zapalila s društvom, ali više bih ju držala u ruci, nego što bih baš i pušila. Dugo nisam zapalila niti jednu.

    MM je okorjeli pušač. Pokušavao je smanjiti, ali nije išlo.

    Nedavno me je iznenadio kad je kupio električnu cigaretu. Bio je protivnik e-cigarete, ali nakon što smo oboje čuli dobra iskustva i pošto mu je dopi*dilo pušenje, odlučio je probati s tim i za sada odlično funkcionira. Dnevno popuši max. 5 cigareta (nekad, 3, 4), što je ogroman uspjeh.

    Možda ti se ideja odmah ne svidi, ali razmisli o tome. Sretno!

  4. #4
    nivesa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ...ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    3,293

    Početno

    A koliko potrosi onih punjenja za e cig?

  5. #5
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    P. S.

    Znamo i za neke koji su išli na hipnozu, zapalili su na povratku doma

    Oni nikotinski flasteri i žvakaće nisu pomogli nikome od nama poznatih, što ne znači da ne vrijedi i to isprobati.

    Moj tata je bio fakat okorjeli pušač, prestao je pušiti iste sekunde kad je završio na hitnoj s emfizemom pluća. Nikad mu više nije zamirisala cigareta.

  6. #6
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj nivesa prvotno napisa Vidi poruku
    A koliko potrosi onih punjenja za e cig?
    Morat ću ga priupitati, ali mislim da mi je rekao da mu je jedno punjenje od 24 mg (crveni Marlboro ) izdržalo 7 (ili 10?) dana. Sad je, mislim, prešao na 16 mg.

    Napišem točno kad se vrne doma.

  7. #7
    ivana.sky avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,007

    Početno

    a ne znam... legica mi je pusila te e-cigarete, probala sam al nije osjecaj ni priblizno isti i vjerovali ili ne vise mi se gadi od obicne cigarete. Ne znam i ne vidim sta pusim i pitaj boga kakve kemije ima tamo... mi motamo duhan pa nekak kad vidim tu susenu travu bar znam da je biljka duhana, a ne neka tekucina stvorena u labaratoriju - glupo stajaliste, znam!! ma vrijeme je za lupit sakom o stol i rec NECU.

  8. #8
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Pogledaj si ovu temu, nedavno je Mayato imala sličan problem i prestala pušiti, pisala sam na toj temi pa se ne bih htjela ponavljati i na ovoj: Prestanak-pusenja

    Mislim da si ti dobra kandidatkinja za prestanak pušenja jer te peče savjest, samo se nemoj tješiti da nisi tipični ovisnik jer jesi, čim svaki put iznova propušiš. Kad pročitaš Alana Carra, bit će ti jasnije. Ne stignem sad duljiti, ali ono što svima kažem, ako sam ja prestala pušiti, mogu svi, to mi je bilo nezamislivo, a evo već 5 godina ne pušim, niti patim zbog toga. Moj stav je da pate oni koji puše
    Sretno

  9. #9
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Pa nije baš da se ne zna kakva je kemija tamo

    Uglavnom je manja od one u cigaretama, u kojima je, čini mi se, nikotin najmanje zlo.

    Tako i tako služe za odvikavanje, a i da se ostane na njima, opet mislim da su manje štetne od običnih cigareta.

    Motani duhan je sigurno manje štetan, a i dok motaš, smotaš, oduzme ti vrijeme pa sporije pušiš

    Ako ništa, jeftinije.

  10. #10
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Pogledaj si ovu temu, nedavno je Mayato imala sličan problem i prestala pušiti, pisala sam na toj temi pa se ne bih htjela ponavljati i na ovoj: Prestanak-pusenja
    Zuska, fala na linku, promakla mi je ta tema.

    MM je obziran, ne puši pred nama, odnosno puši u drugoj prostoriji s otvorenim prozorom

  11. #11
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    MM je 3 mjeseca pušio e cigaretu, u ta 3 mjeseca nijednom nije zapalio pravu cigaretu..on je mjenjao samo one filtere..1 filter je kao jedna kutija cigareta..napočetku je trošio najmanje, 1 filter, pred kraj je pušio više, čak dvije, nekad bi treću stavio..njemu je išlo baš dobro, onda došao uskrs i on nije naručio nove..kao on ništa ne postiže s tim što se sad navukao na ovo i kao on neće naručivati jer je čvrsto odlučio da mu ni to ne treba, izdržao je možda 24 sata i nažalost opet se vratio cigaretama...

  12. #12
    ivana.sky avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,007

    Početno

    mi oboje motamo, puno je jeftinije, i puno manje se puši... ma sve je to zlo i fuj!!!

  13. #13
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku

    Motani duhan je sigurno manje štetan, a i dok motaš, smotaš, oduzme ti vrijeme pa sporije pušiš

    Ako ništa, jeftinije.
    Hm, ja sam bila na duhanu zadnje 2-3 godine pušenja, nisam pušila ništa manje Za motanje mi je, nakon što sam se izviještila, trebalo par sekundi tako da ništa od uštede vremena Rezultat pušenja duhana su i rupe po odjeći i autu. Ma grozno.

    Čuj, nemoj razmatrati prijelazne oblike, sve je to pušenje. Ili pušiš, ili ne pušiš. A ne pušiti nije uopće teško ako tako čvrsto odlučiš.

  14. #14
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, ja sam bila na duhanu zadnje 2-3 godine pušenja, nisam pušila ništa manje Za motanje mi je, nakon što sam se izviještila, trebalo par sekundi tako da ništa od uštede vremena Rezultat pušenja duhana su i rupe po odjeći i autu. Ma grozno.
    lol

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Čuj, nemoj razmatrati prijelazne oblike, sve je to pušenje. Ili pušiš, ili ne pušiš. A ne pušiti nije uopće teško ako tako čvrsto odlučiš.
    Naravno da je, ali uspjeh bi bio i da smanji pušenje.

  15. #15
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ja i mm se danas zezamo da je on počeo pušiti zbog mene, kako bi mi kasnije pomogao da prestanem. Kad smo se upoznali, on nije zapalio nekih godinu i pol dana, i ja sva sretna kao ajde sad ću možda imati nekoga zbog koga će me biti sram pušiti da mu ne smrdim. Međutim, on je već na prvoj cugi meni uzeo jednu cigaretu. Pa je drugi puta uzeo dvije. Pa je treći puta uzeo pola kutije. Pa je jedva čekao "da me vidi" tj, da zapali cigaretu, jer je odbijao priznati da je opet propušio tako da si ih nije želio kupiti sam. Pa ih je na kraju kupio sam. I tako smo mi oboje pušili skoro dvije godine dok nismo poželjeli svoj stan i dijete. A novci koji bi nam išli za stan, išli su za cigarete. Ja si nisam htjela dozvoliti da zatrudnim dok pušim, pa da se onda mučim i živciram i budem nervozna umjesto da budem smirena za bebu.

    I tako je on jedan dan kupio flastere i zakeljio ih meni i sebi. Bilo je lakše uz flastere, ali nedovoljno lako. Nismo imali volju.. Prošla su 2 dana i ja sam zapalila na svojoj strani, a kasnije sam saznala da je i on zapalio na svojoj strani I tako smo mi 2 tjedna glumili jedan drugome da ne pušimo a glumili smo kako bi podržali ovog drugog koji je uspio Da ne pričam da smo svo vrijeme nosili flaster, a to je uz pušenje onda ubojstvo nikotinom. Dakle, prvi puta nam nije uspjelo.

    Nije nam uspjelo ni drugi puta, ni treći. Nismo imali volju i znali smo u startu da nećemo prestat jer smo odmah maštali kako ćemo zapalit.
    E onda je došlo vrijeme da dignemo kredit i uredimo si stan. Kad smo stavili financije na papir i shvatili da su nam cigarete mjesečna rata kredita- rekli smo dosta.
    Kupiili smo flastere i gurali dan po dan. Bili potpuno iskreni jedan prema drugome - lupali smo, derali se jedan na drugoga, gurali se, grizli, razbijali tanjure, ne znam kako smo to preživjeli. Ali uspjeli smo. Jer smo imali volju. Donjeli smo čvrstu odluku da prestajemo, i u toj odluci više nije bilo mjesta pomisli "jedva čekam da zapalim". Tu misao morala je zamijeniti rečenica " puši mi se ali ne mogu zapaliti. Uskoro će biti lakše". Dan po dan, i bilo je lakše.
    Evo nas danas, sretni, slobodni, plačamo kredit koji ne osjećamo jer imamo isto novaca ko prije, ja sam zatrudnila odmah čim smo krenuli na dijete i trudnoću sam prošla mirnija i sretnija no ikad.

  16. #16
    ivana.sky avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,007

    Početno

    da sam bar ustedila nesto novaca kad sam prestala pusit mozda bi imala jacu zelju
    ajd jos onda ko klinka kad sam skupljala za taj fotic, da... ali prosle godine, imala bi manje novaca nego kad sam pusila... posto bi sve pozderala!! dobila 9kg, nisam ostala trudna i na kraju se opet propusila, pa da se covjek objesi!

  17. #17
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije baš da se ne zna kakva je kemija tamo '

    Uglavnom je manja od one u cigaretama, u kojima je, čini mi se, nikotin najmanje zlo.

    Tako i tako služe za odvikavanje, a i da se ostane na njima, opet mislim da su manje štetne od običnih cigareta.

    Motani duhan je sigurno manje štetan, a i dok motaš, smotaš, oduzme ti vrijeme pa sporije pušiš

    Ako ništa, jeftinije.

    E cigarete postoje s nikotinom i bez.
    Katran je ono čega nema u njima a ima.u.pravima.
    Kemije ima u obje, a meni se najveći problem čini doziranje tih e cigareta, jer su, koliko kužim, količine u miligramima, a pumpica ili što već, kojom se dozira košta presmijesno malo da bi mogla tako precizno.odrediti ispravnu dozu. Tako da, tko zna koliko se zapravo trujes e cigaretom.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    ivana.sky, evo mojih motivatora.
    Kad smo davno muz i ja zajedno prestali s flasterima, mene je bilo toliko strah nikotinskog overdose-a da nije bilo sanse da zapalim uz flaster. Postepeno smo smanjivali dozu i prestali. Ako se dobro sjecam na godinu, dvije, to je davno bilo.
    Otkako smo poceli raditi bebu, ja sam pokusavala prestati. To bi izgledalo tako da pusim par tjedana/mjeseci pa onda ne pusim isto toliko. Kile su samo rasle, dok nisam u jednoj knjizi otkrila da je svaki prestanak pusenja za organizam kao dijabetes u malom, metabolizam secera se pobrka i kile se skupljaju. Buduci znam da cu prestati pusiti svaki put pres postupak i tako riskirati par kila, odlucila sam, zbog ciste tastine - prestati pusiti zauvijek

  19. #19
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    E cigarete postoje s nikotinom i bez.
    Katran je ono čega nema u njima a ima.u.pravima.
    Kemije ima u obje, a meni se najveći problem čini doziranje tih e cigareta, jer su, koliko kužim, količine u miligramima, a pumpica ili što već, kojom se dozira košta presmijesno malo da bi mogla tako precizno.odrediti ispravnu dozu. Tako da, tko zna koliko se zapravo trujes e cigaretom.
    Osim nikotina i katrana, u pravim cigaretama ima jaaaaako puno drugih štetnih sastojaka.

    MM prati koliko popuši na e cigareti, jer na samoj ampuli koju kupi piše koliko ima mg. Iz nje pretače u onu na e cigareti, a zna koliko je popušio kad baci izvornu ampulu (iz koje natače).

    U svakom slučaju, obične cigarete je smanjio za ne povjerovati, a i ove ne puši puno.

  20. #20
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Preciznije, prepisujem kemiju s ambalaže tekućine za e cigaretu: propilen glikol, biljni glicerin, nikotin, aroma.

  21. #21
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Ovo sam našla neki dan:
    http://www.menopause.org.au/health-p...-menopause-age

    Dobar motiv mladim ženama koje žele prestati pušiti i ostvariti majčinstvo:


    Smoking lowers menopause age
    Women who smoke have a higher risk of early natural menopause, a review of eleven studies involving about 50,000 women has found.

    The meta-analysis, published in the February edition of Menopause journal, provides more evidence to suggest that smoking is a significant independent risk factor for early menopause.

    Natural menopause usually occurs about age 50. One group of studies in the meta-analysis found smoking increased the risk of menopause occurring before this age by about 43 per cent. Another group of studies found smoking brought forward menopause by about one year.

    Early natural menopause is associated with a higher risk of cardiovascular diseases, genital tract cancers and osteoporosis.

    Go to link:

    Smoking lowers the age at natural menopause among smokers and raises important questions

    Content updated February 2012

    link na originalni znanstveni člank:

    http://journals.lww.com/menopausejou...e_among.1.aspx


    sretno svima

  22. #22
    Lorelai avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Tls
    Postovi
    75

    Početno

    Citiraj ivana.sky prvotno napisa Vidi poruku
    da sam bar ustedila nesto novaca kad sam prestala pusit mozda bi imala jacu zelju
    ajd jos onda ko klinka kad sam skupljala za taj fotic, da... ali prosle godine, imala bi manje novaca nego kad sam pusila... posto bi sve pozderala!! dobila 9kg, nisam ostala trudna i na kraju se opet propusila, pa da se covjek objesi!
    Ja sam prestala pusiti 2008; uz motivaciju da mi je sadasnji mm tadasnjii decko takodjer bivsi pusac i posto smo se odlucili vjencati ne bi bilo fora da ja pusim u nasem novom stanu i sl. I tak sam krenula sa nikotinskim flasterima, mjesec dana ak se ne varam, i onda jedan dan sam ga zaboravila zaljepit i skuzila sam da mi vise ne treba.. I super; ja sretna; nakon preko 15 god pusenja ja sam postala nepusacica i prvih godinu dana sve super! Onda sam jednu vecer izasla s curkama s fakasa van i bam pljuga u ustima.. ni ne znam kak mi se to dogodilo (dobro, bilo je par casica kojecega) ugl skuzila sam da mi fali, pa onda kao sam donjela odluku da kad sam tak u drustvu da cu si je priustiti .. I tak je na tome ostalo, onda smo se oducili na bebu i kroz 5 mj sam ostala trudna, lijepo se udebljala i sve onako skolski odradila, beba dosla sve 5, samo kaj ne ide dojenje, ne ide spavanje, ja sama, mama malo uskoci kolko moze, muz radi dodje svaka dva tjedna, ugl propusim malo zesce.. I to mi postane nekakva oaza od sveg stresa (ee da sam jos smrsavila bilo bi dobro).. Nakon toga je to moje pusenje/nepusenje variralo, ali jedno je sigurno svaki put kad bi krenula pusila bi mj, dva i onda bi stala,, pa eto tako od Bozica nisam /al mi je vec sto put palo na pamet kako bi zapalila/ i tak, malo se vrtim u krug, naravno kile nisam spustila . Zapravo nemam neki dobar savjet jer se i sama borim, al brijem da je lakse u dvoje. Pa mozda ne bi bilo lose da spikas s mm i da krenete u to zajedno, pa ste si podrska.. Bit ce vam lakse i drzim fige da uspijete!

  23. #23
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ja ću opet ponoviti isto, pročitajte si Lako je prestati pušiti od Alana Carra. Ne mislim da je ta knjiga čaroban recept, ali demistificira situacije koje vam se događaju, odnosno zamke u koje upadate. Skinite si je s neta.

  24. #24
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ću opet ponoviti isto, pročitajte si Lako je prestati pušiti od Alana Carra. Ne mislim da je ta knjiga čaroban recept, ali demistificira situacije koje vam se događaju, odnosno zamke u koje upadate. Skinite si je s neta.
    Puno se pisalo o toj knjizi. Čini se da sam ja jedina kojoj je knjiga skroz bezveze te sam, da parafraziram Carra, prestala pušiti unatoč njoj, a ne zbog nje (to što sam poslije ponovno počela je druga stvar ).
    Konstantno sam imala osjećaj da me pravi budalom i ispire mi mozak (stalno tupi ko papiga ne ti ne uživaš u toj cigareti, otkud on zna? on koji je pušio 5 kutija dnevno vjerojatno nije uživao ni u jednoj, ja koja sam pušila pola kutije sam bome guštala u svakoj). pa onda argumenti tipa pa ni konzumenti droge ne uživaju u drogama, pa tko još uživa u bodenju igle u ruku itd i sl. argumenti na razini vrtića
    Baš me naživcirala ta knjiga.

  25. #25
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Dobro, JG, različiti smo.

    Mene inače iživciraju self help knjige općenito i imam osjećaj da me prave budalom pa ih izbjegavam. Ovu sam uzela od frenda kolutajući očima i očekujući debilane poput 10 koraka do uspjeha i sl, no dobila sam nešto poptpuno drukčije i nešto što mi je meni super leglo. Preporučila sam je mnogima, nekima je pomogla, nekima nije, ali svi su je pohvaliti.

    Ono što po mom mišljenju odlično radi, to je upravo ono što sam napisala, razotkriva zamke tipa "samo jedna cigareta", kako se počinje pušiti, trajanje ovisnosti i sl. Pomogla mi je u stavu prema svom nepušenju i mislim da je to bio ključ mog uspjeha, nisam se više gledala kao žrtvu, jadnu ja koja ne smije zapaliti dok drugi uživaju, već upravo suprotno.

    Mislim da nije nikakav napor skinuti knjigu i probati, pa ako ide, pročitati. Mnogo veći napor je uvjeravati sebe da je to jače od tebe i da ćeš se upravo ti teško odvići pušenja jer, eto, uživaš. Čim razmišljaš o prestanku, znači da ipak ne uživaš baš toliko.

  26. #26
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Čim razmišljaš o prestanku, znači da ipak ne uživaš baš toliko.
    Opet ne mora biti istina, ja sam prestajala isključivo zbog financijskih razloga, i kasnije trudnoće. A uživala sam...

    Sve 5, sve što pomaže, na ovaj ili onaj način, mislim da je super. Ali nema čarobnog štapića, dok ti u sebi ne prelomiš da više NE ŽELIŠ pušiti. Ja još nisam došla do toga i zato sam sad pušač koji trenutno ne puši.

  27. #27
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Ali nema čarobnog štapića, dok ti u sebi ne prelomiš da više NE ŽELIŠ pušiti.
    To je istina. Ako to sebi možeš iskreno reći, onda je uspjeh izvjestan. Ja sam to sebi mogla reći tada prije 5 i pol godina, prvi put nakon x godina. I kad sam shvatila da stvarno to mislim, uhvatila me neopisiva sreća pa nisam krizirala, nego letjela.

  28. #28
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Meni je veliki korak bio i samo to što sam prelomila u sebi da NE MORAM pušiti kad sam prestala pušiti (jer sam stvarno prije toga mislila da moram, bila sam luda ako par sati ne bih zapalila, iako nisam nikad pušila puno). Sad nisam na tome da moram, nego da želim, jer znam da ne moram, i da se ništa neće desiti i da mogu najnormalnije funkcionirati i bez toga. Sljedeći korak valjda za par godina...

  29. #29
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo sam našla neki dan:
    http://www.menopause.org.au/health-p...-menopause-age

    Dobar motiv mladim ženama koje žele prestati pušiti i ostvariti majčinstvo:


    Smoking lowers menopause age
    ...
    X, pogotovo ako su im testovi ovarijske rezerve loši.
    Vjeruješ li Inesz da je meni ovo bila glavna motivacija za smanjenje a potom i prestanak pušenja.

  30. #30
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    Pušenje nije navika.
    Pušenje je bolest.
    Ovisnost.

  31. #31
    ivana.sky avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,007

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    ja koja sam pušila pola kutije sam bome guštala u svakoj
    eh to je ono zeznuto... ja isto ne pusim puno, ali pusim. najteze mi je ujutro jer ja i mm imamo neku naviku zajedno popiti kavu, i kad on zapali nema mi sladjeg nego da i ja zapalim uz kavu... kad odem negdje ispricati se s prijateljicama na cugu, kad izadjemo malo van... i to su one situacije gdje mi cigareta najvise nedostaje! kad sam bila prestala, nisam ni kavu pila, ni izasla van ni nista jer sam znala da cu doc u napast... kad bi se nasla s legicama, popila bi caj ili sok i to onak na brzinu i ne bi znala di bi i sta bi i bas bi mi falila cigareta u rukama...

  32. #32
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    i ja sam guštala pušiti, baš mi je to bilo mljac i ommmmm

    ali nije da se pred kraj pušačkog staža nisam pitala što se događa sa mojim plućima, grlom i usnom šupljinom dok onako s guštom i žestoko uvlačim dim
    a kao najveće govno sam se osjećala kada bih u ručnoj torbici našla jednu praznu, zgnječenu kutiju koja nije uspjela doći do koša, pa jednu u kojoj su 2-3 do kraja i jednu punu, jer je prethodna skoro već prazna.
    22+22+22... u tri dana... koliko je to djeci kino ulaznica ili sladoleda u mekiju...
    je, je, znam da i mama mora bez grižnje savjesti potrošiti koju pinku na sebe...
    ali dajte, pa nije to ni odjeća ni obuća ni izlazak!
    pa još mi je najbolje bilo kad bacim pogled na neke cipele na sniženju četrstotinjak kuna, a meni nedostižne, limit dosegnut, nema kupovine
    a da ne pušim svakih 20 dana bi si mogla kupiti jedan par!
    srećom, spremao nam se jedan veći financijski izdatak za koji sam znala da će teško ići i ovako, a kamoli ako ja budem trošila (onda) 700 kn na mjesec za cigarete.
    i rekla sam: pa ne plaća to govno mene, ja plaćam njih!
    tim razmišljanjima sam se bavila jedno jutro od 9 - 10:30
    od 11:00 više ni jednu nisam zapalila, evo 2,5 godine
    večer prije toga sam kupila šteku malbora, znači, ozbiljno se pušilo.

  33. #33
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Mene je počela peći savjest što to radim svom zdravlju i svom budućem zdravlju. I kako to mislim imati djecu, a pušim, hoću li jednom požaliti sve te cigarete i hoću li doživjeti vidjeti odraslu djecu...Osjećala sam se neodgovorno prema sebi i prema njima. I čak me počelo biti sram pušiti, osjećala sam nelagodu s cigaretom u ruci (nakon xx godina). A naravno da sam voljela to uvlačiti, pa to je ovisnost.
    Voljela sam piti jutarnju kavu s 2-3 cigarete (užas). Voljela sam raditi na kompu uz cigarete. I vani pušiti uz kavu, pivo ili medicu. I zapaliti kraj mora, rijeke ili na planini. I svašta još nešto. Bilo mi je nepojmljivo da mogu nastaviti uživati u životu bez cigare. A onda me dotični Carr podsjetio da sam nekad uživala u životu bez cigarete i da se moj život nije vrtio oko cigarete...i trebalo mi je neko vrijeme da se prisjetim jutara bez cigarete i izlazaka...Doduše davno u srednjoj školi.

    I onda sam skontala da poznajem jako puno nepušača koji uživaju bez cigarete i da tako mogu i ja. I stvarno je moguće. Jedno vrijeme na početu nisam išla u kafiće, ne zato što mi je falila cigareta, nego zato što mi se više nije dalo piti ni kave, a sa frendovima sam se družila pozivajući ih u šetnje, to mi je nekako tada najviše odgovaralo. Sad normalno sjedim bilo gdje, bilo koliko i ni ne pomislim da mi treba cigara, štoviše, smeta mi dim, smrdi.

    Na poludnevnim ili cjelodnevnim edukacijama, planiranjima, sastancima i sl., vidim koliko se pušačima cijeli dan vrti oko cigarete. Nisu u stanju biti skoncentrirani sat i pol ili dva na nešto bez da jauču kako bi zapalili. I stalno se te neke pauze moraju raditi jer netko mora zapaliti. Tako sam i ja nekada. Dan se vrtio oko cigarete. Samo da pospremim pa zapalim. Samo da ovo završi pa zapalim.. Ono, užas. Pa ti nisi gospodar svoga dana ni sebe.

    S ove strane je bolje i ljepše

  34. #34
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    vidim koliko se pušačima cijeli dan vrti oko cigarete. Nisu u stanju biti skoncentrirani sat i pol ili dva na nešto bez da jauču kako bi zapalili. I stalno se te neke pauze moraju raditi jer netko mora zapaliti. Tako sam i ja nekada. Dan se vrtio oko cigarete. Samo da pospremim pa zapalim. Samo da ovo završi pa zapalim.. Ono, užas. Pa ti nisi gospodar svoga dana ni sebe.
    e, to.
    i meni se dan vrtio oko cigarete i ja sam toga bila bolno svjesna. zavidjela sam mužu koji može zapaliti danas jednu i sljedeća 3 tjedna ni jednu.
    s druge strane, on nije razumio kako ja mogu u cugu popušiti 3 s jutarnjom kavom, a onda, pazi!! - "poskrivečki" još jednu, dvije u nastavku neke, već ledene, kave.
    i to kada on ode u trgovinu po kruh, jer me bilo sram što mogu popušiti četvrt kutije do 10 h.
    smrad odjeće, kose, prstiju ću uopće zanemariti kao nešto najmanje važno, a sad mi je i pomisao na to katastrofa.

  35. #35
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    čitam vas. ajd bar nešto

    zuska, da, i mene muči kako nastaviti uživati u životu bez cigare.
    i kako na pauzama seminara biti on the other side, a uvijek nekako najzanimljivija ekipa dimi vani.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    off topic
    jednom sam kupila dječju robu tu na forumu i kad je stigla , bila je (pre)zasićena duhanskim dimom.
    Ono , kao da si je sušio umjesto pršuta.
    Kroz glavu su mi odmah prošla ta jadna djeca pasivni pušači u toj kući , jer se očito naveliko dimi.
    I iz vrtića je moje dijete donosilo miris dima . Na kraju se ispostavilo da dijeli garderobni ormarić s curicom
    čiji ukućani obožavaju pušiti.

  37. #37
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    čitam vas. ajd bar nešto

    zuska, da, i mene muči kako nastaviti uživati u životu bez cigare.
    i kako na pauzama seminara biti on the other side, a uvijek nekako najzanimljivija ekipa dimi vani.
    Ne brini, nije teško, uživa se još i više, bez smrada, glavobolja i kriziranja. No, važno je iskreno htjeti prijeći na drugu stranu, ako nisi sigurna da stvarno to želiš, onda je neuspjeh izvjestan. Ono što ostavljaš iza sebe moraš moći gledati bez zavisti, nostalgije i patnje. To je taj switch.

    I ne, ne dimi najzanimljivija ekipa vani, tako se tješe oni koji dime

  38. #38
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj dalmatinka prvotno napisa Vidi poruku
    off topic
    jednom sam kupila dječju robu tu na forumu i kad je stigla , bila je (pre)zasićena duhanskim dimom.
    Ono , kao da si je sušio umjesto pršuta.
    Kroz glavu su mi odmah prošla ta jadna djeca pasivni pušači u toj kući , jer se očito naveliko dimi.
    I iz vrtića je moje dijete donosilo miris dima . Na kraju se ispostavilo da dijeli garderobni ormarić s curicom
    čiji ukućani obožavaju pušiti.
    Kad prođem kraj tako nekog smrdljivog od cigara ili stanem kraje nje/ga u gradskom prijevozu, pomislim si, tako sam ja nekad smrdila, a nisam kužila...
    A to pušenje u domu u kojem ima djece mi je u rangu pijenja alkohola u vrijeme trudnoće, trovanje vlastite djece.

  39. #39
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    , vidim koliko se pušačima cijeli dan vrti oko cigarete. Nisu u stanju biti skoncentrirani sat i pol ili dva na nešto bez da jauču kako bi zapalili. I stalno se te neke pauze moraju raditi jer netko mora zapaliti. Tako sam i ja nekada. Dan se vrtio oko cigarete. Samo da pospremim pa zapalim. Samo da ovo završi pa zapalim.. Ono, užas. Pa ti nisi gospodar svoga dana ni sebe.

    S ove strane je bolje i ljepše
    Istina. Imam i ja kolegicu na poslu koja je težak pušač. S obzirom da su sada svugdje ograničenja i da se rijetko gdje može pušiti, ona si život, posao i sve mora prilagoditi da se organizira tako da si svakih sat vremena nađe mjesto i vrijeme za popušiti (i uglavnom popiti i kavu). Da ne govorim o radnoj učinkovitosti, ako te svakih sat vremena nema po 15min na radnom mjestu, jer mora izlaziti iz zgrade da zapali. Ode joj nekih 2h dnevno da je nema na radnom mjestu. I to je pod normalno...a da ja odem 2h sata i nema me na radnom mjestu, nema šanse...razmišljam da i ja postanem pušač, pa da si priuštim takve predahe na poslu.

    I da, ne vjerujem da je pušenje bolest. Mislim da je to samo ružna navika. Moj tata se nakon 30g pušenja odviknuo u jednom danu, a pušio je kutiju na dan. I onda ga je strefio neki predinfarkt, i od tog časa nikad nije više zapalio. MM je malo pušio, malo nije, imao je razdoblja pušenja i prestanka, no hvala bogu, već nekih 5g ne puši. Najveći izazov karakteru su bili kolege koji bi na poslu pušili, pa mu se teško bilo suzdržati. Od kada im je to strogo zabranjeno, i on već godinama nije zapalio.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 16.07.2014. at 10:26

  40. #40
    ivana.sky avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,007

    Početno

    ja nemam problem s pusenjem na poslu i nije da me drzi tako da sad bas moram zapalit tad i tad, cak i pod pauzom mi se dogodi da ostanem sjedit u kuhinji i ne vuce me van pusit, ali kad mi dodju kolegice preuzet smjenu nema mi sladje nego zapalit s njima vani jednu i ispricat se... kad nesto radim po kuci dogodi se i da cijelo popodne ne zapalim niti pomislim na cigaru, ali poslije obavljenog volim sjest, duboko udahnit, i opet zapalit jednu... ne pusim po ulici, ne pusim u autu, nemam tu potrebu, ko moj mm npr. njemu ne prodje 20min zivota da ne zapali... ali ako zapalim i 1 cigaru dnevno zapalim ju s uzitkom... u stanu nam se pusi samo u kuhinji koja je manja ali ima ogromna 2 prozora koja su stalno otvorena, ne volim da mi smrdi kosa i odjeca i prostor u kojem boravimo, mrzim kad izadjem s kave iz kafica nekog i smrdim, uvijek jedva cekam doc kuc oprat kosu i skinit sa sebe tu odjecu... s velikim nestrpljenjem cekam da kupimo svoj stancic ili kucicu i pod obavezno planiramo imat terasicu ili balkon gdje ce se pusit, jer nam je dogovor da se tu staje sa pusenjem u zivucim prostorima, tako je to kod njegovih staraca recimo, i mama i tata i baka i MM su pusaci i imaju veci stan ali u njemu se pusi samo na rodjendanima kad dodju gosti, inace se izlazi na terasu i svi su tako navikli i to mi je bas ok...
    najgore mi je zapravo sto znam, ako i prestanem, da cu ja opet pocet pusit... ne zelim pusit sad dok radimo na bebi i u trudnoci i dok dojim... ali poslije toga znam da cu se opet propusit...

  41. #41
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    Pušenje jest ovisnost, što znači da jest bolest.
    Isto kao i druge ovisnosti.
    ako si ovisan o otrovu, to znači danisi zdrav, da si bolestan,
    Što znači da je pušenje bolest.
    I naravno da ljudi prestanu kad im je zdravlje ozbiljno ugroženo, kad se prestraše. Mojd eda je prestao radi srca.
    Ima ih milion koji su prestali kad su se prestrašili.
    Odjednom.
    Zato je knjiga A. Carr-a "lako je prestati pušiti" toliko dobra.
    Jer je fakat LAKO prestati.
    I ljudi zaista prestanu.
    Preko noći.
    Ali, bitna je želja. Iskrena želja.
    Ja sam pušila 20 godina.
    U nekoliko navrata prestajala. Između ostalog u trudnoći. Ali NIKADA nisam zaista željela prestati. Uvijek sam prestajala jer je to PAMETNO.
    Asad, ovaj put je u meni proključala stvarna i istinska ŽELJA da se oslobodim ovisnosti.
    Jer ja nisam pušila zato što sam željela pušiti, već zato što sam MORALA. Svaki put kad bi mi razina nikotina u krvi opala, morala sam zapaliti.
    MORALA sam pušiti uz kavu.
    MORALA sam pušiti iza jela.
    MORALA sam se "nagraditi" pljugom u pauzi dok sam nešto radila.
    I onda sam sama sebi rekla: "Ma ja NE MORAM ništa, osim naravno, umrijeti. I ne želim biti ovisna. Ne želim MORATI."
    Prestala sam pušiti i prvih par dana me mučilo kako ću u društvu, kako ću kad mi dođe ekipa, kako ću ikada više biti sretna bez tog čudovišta što se dimi išto me "jede"?
    I onda sam pročitala knjigu koja je razbila sve, apsolutno sve iluzije koje naša podsvijest prezentira.

  42. #42
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Mayato

  43. #43
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    i kako na pauzama seminara biti on the other side, a uvijek nekako najzanimljivija ekipa dimi vani.
    a je, vjerujem ti!
    ali ti možeš biti s njima vani, ko kaže da moraš pušiti?

    nepušač izabire ekipu koju želi, a pušač koju mora.

  44. #44
    nivesa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ...ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    3,293

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku

    nepušač izabire ekipu koju želi, a pušač koju mora.
    Ne razumijem zasto bi pusac morao bit sa nekim u ekipi?? Zato sto pusi?

  45. #45
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    Zato što MORA pušiti.
    Pa je logično da bude s pušačima. Ili solo.
    Jer se uz nepušače ne osjeća baš ugodno odn. prihvaćeno odn. kao svoj na svome.

  46. #46
    nivesa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ...ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    3,293

    Početno

    Citiraj mayato prvotno napisa Vidi poruku
    Zato što MORA pušiti.
    Pa je logično da bude s pušačima. Ili solo.
    Jer se uz nepušače ne osjeća baš ugodno odn. prihvaćeno odn. kao svoj na svome.
    Ja sam pusac i to uopce nije istina
    Vecina oko mene ne pusi i dalje pijemo kave zajedno bez obzira na to tako da si tu u potpuno u krivu. Covjeka ne odreduje cigareta . I isto tako ako idem kod nekog doma tko ne pusi to postujem i ne pusim i sasvim ok se osjecam. Znaci NE MORAM pusit nego zelim jer mi je to gust kao sto je drugima npr. gust jesti cokoladu i slicno...

  47. #47
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    To nije baš tako.
    Pušila sam 20 godina.
    Ali dok god ti tako vjeruješ tko sam ja da te razuvjeravam, jel?

  48. #48
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    nisma uopće tako mislila, krivo ste me shvatile obje.
    cvijeta je rekla da ispada da je uvijek zanimljivija ekipa koja vani puši (zato "ekipa", nema drugog razloga)
    a ja sam joj rekla da može biti vani i bez da puši (dok su oni vani isključivo da bi pušili jer je unutra zabranjeno pušenje)
    i da kao nepušač može (lakše nego pušač) izabrati hoće li biti unutra ii vani (recimo neće van ako je prehladno, pa ostane unutra)
    dok pušač koji želi/mora/hoće zapaliti cigaretu ima samo jedan izbor: van.
    i to je to, razumijem te, nivesa.

  49. #49
    ivana.sky avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,007

    Početno

    ista stvar i kod mene... u cijelom krugu nasih prijatelja i poznanika jedino smo ja i MM pusaci... iako se nigdje kod njih ne pusi u stanovima i kucama nikad se nismo osjecali izolirano. svi skupa izadjemo na terasu, prica se nastavi, mi zapalimo, udjemo nazad unutra, sve pod normalno.. ako odemo van ili u kafic, u pocetku kak je doso ovaj zakon da nas odvajaju, uvijek sam pitala ocemo medju nepusace, ali nitko od njih mi nikad nije rekao ajd, smeta mi dim ili nesto...
    kod nas se pusi samo u kuhinji, kad je druzenje bude nekad i puno dima i zagusljivo, bez obzira koliko zracis, ali ljudi to znaju, isto tako znaju da ako im to smeta - ne moraju doc i ja s tim nemam problem

  50. #50
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj nivesa prvotno napisa Vidi poruku
    Znaci NE MORAM pusit nego zelim jer mi je to gust
    Tako se pušači tješe. Been there, done that. To je na tragu "mogu prestati kad god poželim, uvjerih se u to već mnogo puta"

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •