Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 138

Tema: Šestogodišnjakinja briše usta o rukav ili majicu, kako je odučiti?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Postovi
    7

    Početno Šestogodišnjakinja briše usta o rukav ili majicu, kako je odučiti?

    Ne znam više što joj reći kako bi prestala.
    Zimi briše usta dok jede o rukave (oba), od početka rukava do laktova, pa još malo i o ramena. Ljeti na majicama kratkih rukava cijeli prednji dio majice zamaže i zamasti. Cijeli! Prvo povlači dio ispod vrata do usta pa briše njime, a kad tu napravi par mrlja povuče donji rub majice i onda ide brisanje sve do gore. Cijela majica, baš cijela, od vrata do dolje i lijevo i desno s prednje strane bude u masnim mrljama od bilo kojeg obroka, voća ili od čokolade, ili od sladoleda, bilo čega što jede. I to uz ubrus ili salvetu pokraj tanjura! Uvijek joj je ponuđeno nešto za brisanje, platneno ili papirnato.
    Da stvar bude još gora ona briše usta i o stolnjak ako ga ima na stolu i tada svoju majicu ne zamrlja toliko jer ju kombinira sa stolnjakom. A da stvar bude još gora, to radi jednako i u gostima i u restoranima, iako uvijek ima salvetu na stolu.
    Koristi i salvetu, ali bez obzira na to i svoju odjeću.

    Ne znam više što bih joj mogla reći a da nisam rekla. Ima li još itko dijete tih godina a da to radi i što bih još mogla pokušati? Što biste vi rekli i napravili?

  2. #2
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    ja bi ju pustila u toj majici sljedećih nekoliko dana...ali moje metoda baš i nisu pedagoške

    a svojoj sam znala reći kad se uprasi od vrata do nožnog palca i to ne zbog igre nego zato jer joj nije stalo...da će u toj robi ići pravi dan u školu

  3. #3
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    LOL ninik, a stas nakon 8.9.

    ispravljanje takvih navika je dugotrajan i naporan posao.
    vjerujem da si razgovarala s djeteom, ali za vrijeme svakog obroka ti ne preostaje nista drugo vec da opominjes i tako non stop, ikao cesto izgleda kao bez ikakvog rezultata.
    ja mogu reci da kod mog 9 godisnjaka tek sad se osjete promjene, na nekim stvarima.

    a mozda da joj svezes krpu oko vrata, pa tako dok ne odustane od rukava?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    ostavla bih ju u prljavom, a to prljavo bi morala obuci prije svakog sljedeceg obroka. pe neka prlja do mile volje. i morala bi to nositi sa sobom i za slucaj da jedete u restoranu.
    kaj se tu ima cifrati i pregovarati s djetetom od 6 godina?
    kako inace sredis nepozeljna ponasanja? postoje li kazne?
    jer ovo je itekako za oduzimanje neke privilegije i to na dulji rok.

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Nek jede gola.

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    omg moja se obriše i u moju majicu, a i u svoju, a ima deset godina
    svinjče je i što se tu može; meni to nije za nikakvo kažnjavanje

    ne doživljavam to kao problem, naravno da joj stalno ponavljamo da to ne radi i upućujemo je na salvete

  7. #7
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    mima ovo je sarkazam nadam se. a i pokretacici topika je ovo nadam se samo sociolosko istrazivanje reakcija

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    krivo se nadaš, nije sarkazam, dijete mi se obriše u rukav, stolnjak, majicu

    to mi je iskreno rečeno toliko nebitno da se uopće ne mogu sjetiti - a baš napeto razmišljam - radi li to još uvijek

    stvarno mi to nije nikakav big deal

  9. #9
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    meni se to cini prlicno jednom instiktivnom radnjom. zasto mislis da je istrazivanje?

  10. #10
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ako jednom u dva mjeseca na livadi obrise malo sladoleda s face ok, iako bi je upozorila, al da se brise u svoj ili MOJ rukav pod normalno - meni to nije normalno

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Jooooj, da su samo majice u igri. Moji ruke brišu o stolice!!!! I kad pričamo o tome uvijek se sjetim jedne
    forumašice (na blizancima) koja je napisala da djeca rade ono što vide od roditelja :D-e pa, takvu radnju od nas,
    sigurno, nisu vidjeli.
    Stolice, baš danas, dobivaju navlake-jedino dobro u svemu, malo ćemo "osvježit" blagovaonicu.

  12. #12
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    ha ha pa nije niti meni "normalno" što god to značilo, ne plješćem joj i ne divim se kad se obriše u rukav nego joj kažem da to ne radi, dam joj salvetu, mi koristimo salvete i primjerom pokazujemo kako se pristojno jede, ali da bi ju kažnjavala radi toga na bilo koji način ne pada mi na pamet.

  13. #13
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ok, imam djecu od 6 i 10 i nije mi "nenormalno" nego nenormalno. to mi je ponasanje za dvogodisnjake i u rangu brisanja guzice rukavom za djecu ove dobi

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    I moja se briše. O rukav dug i kratak, čak i kad je majica bez rukava ona o rame trlja usta i nos i tako se obriše.

    A šta ćeš joj?

    Najčešće jede gola, ovako kako apri kaže. Kad je obučena onda ponavljamo.
    Zapravo to je rečenica koju najčešće izgovaramo unazad 5-6 godina svi u kući: Nemoj brisati nos/usta rukavom
    Jednom će se valjda primiti.

  15. #15
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne znam, moja nije nikad brisala guzicu rukavom, niti u dobi od dvije godine.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    ja si ne mogu pomoci. volim uskratiti privilegije (kazniti) kad mi je neko ponasanje neprihvatljivo. vrlo ozbiljno shvacam svoje roditeljse duznosti, a medju njima je svakako i poduka kako se pristojno jede, u sto se brisemo, a u sto pusemo nos. brisanje u majicu sa deset godina mi je jednako neprihvatljivo kao pelena sa tri. oboje jest znak roditeljskog propusta da nauci dijete.

  17. #17
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja ne volim kažnjavati niti kad mi je ponašanje neprihvatljivo, ali nažalost ponekad moram.
    U brisanju usta majicom mi nema ništa neprihvatljivo, pristojno ponašanje za stolom nije visoko na top listi stvari koje su mi važne u životu.
    Istina je doduše da imam i traume iz djetinjstva od tog učenja da se pristojno ponašam za stolom, pa ne želim to priuštiti djetetu.
    Računam da će kad još malo poraste iz primjera shvatiti da se briše salvetom, a ako ne shvati, ah što ćemo, bit će na glasu kao svinja.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    ja sam valjda zadovoljna sobom kako sam ispala, pa mi se ne cini lose odgajati ni dijete tako.
    mislim da brdo problema kojima smo okruzeni lezi upravo u tom izostanku drustvenog koncenzusa oko prihvatljivih ponasanja. pa se granice rastezu preko svake mjere. pocne sa brisanjem usta u majicu, nastavi se s bacanjem papirica na pod, protegne se na jedenje sendvica u tramvaju ili glasno pricanje u kinu. zakasnimo s postavljajem granica samo zato jer se i nama samima ne postuje granice. (opcenito, nije na tebe mima)

  19. #19
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ako zanemarimo sto je prihvatljivo ili neprihvatljivo... Jel vam se ne gadi?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    iskreno, najvise mi se gadi rifljanje fleka. sam cin brisanja mi nije gadljiv na fizickoj osnovi, nego mi je pecinski. germanski korijeni, valjda hahahahha

  21. #21
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    pa meni se gadi, zato kad im se dogodi tako nesto, bome opomenem, dosta jasno i glasno (ne urlam), ali eto dogodi im se, ponekad, ne sad za svaki obrok, vec zbilja ponekad, ali nekad im se dogodi da se igraju i da obrisu nos rukavom. vidim da ne razmisljaju o tome, vec curi im nos, smeta ih i to naprave, bez da su mozak ukljucili. zato i mislim da im je to instiktivno.
    a maramice imamo na svakom koraku u kuci. ozbiljno. imaju kraj kreveta, i jos u istoj sobi na stolu.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 01.08.2014. at 11:38

  22. #22
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ja znam da bi i moja djeca bila istinski zgrožena da netko kraj njih u restoranu, uz krpu na stolu, briše usta majicom. a nismo ni najuredniji, nit sam ja najstroža to je jednostavno nešto što se nauči po izlasku iz jaslica. kao i pljuvanje po cesti, ispuhivanje nosa kao nogometaši bez maramice (brrrr), pa kasnije upadanje u riječ, vrištanje u birtiji...ono simple pristojno i ljudsko ponašanje

  23. #23
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    pa meni se gadi, zato kad im se dogodi tako nesto, bome opomenem, dosta jasno i glasno (ne urlam), ali eto dogodi im se, ponekad, ne sad za svaki obrok, vec zbilja ponekad, ali nekad im se dogodi da se igraju i da obrisu nos rukavom. vidim da ne razmisljaju o tome, vec curi im nos, smeta ih i to naprave, bez da su mozak ukljucili. zato i mislim da im je to instiktivno.
    a maramice imamo na svakom koraku u kuci. ozbiljno. imaju kraj kreveta, i jos u istoj sobi na stolu.
    slažem se, da je ponekad istinktivno.... uvijek je naučeni obrazac. apsolutno nepriuhvatljiv u civilaziciji, popustljiv roditelj il ne, uopće nije stvar rasprave.

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    što bi mi se gadilo?! majica se baci u zmazani veš i to je sve. i ja se sto puta poflekam hranom dok jedem, i dijete se pofleka, pa mi se ne gadi.

    A što se granica tiče, možemo sad teoretizirati do kraja svijeta da brisanje usta u majicu vodi do pljuvanja po cesti i vrištanja u birtiji, no ja sam za svoje dijete potpuno sigurna da neće odvesti do toga.

  25. #25
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ma nisam rekla da će dovesti do toga. nego mi je jedno ružno kao i drugo

  26. #26
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    I onda se čudimo od kuda toliko maloljetnih delikvenata.

    Mima, potpisujem te - totalno.

    Moj ne briše usta u rukav, ali zna obrisati prste u majicu. Da, smeta me to, da, upozoravam ga zbog toga, da, pokažem mu primjerom kako se to radi. (U restoranu je ok).

    Ne mislim ga kažnjavati radi toga, jer je to jače od njega, trudi se, pa se zaboravi.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    ja znam da bi i moja djeca bila istinski zgrožena da netko kraj njih u restoranu, uz krpu na stolu, briše usta majicom. a nismo ni najuredniji, nit sam ja najstroža to je jednostavno nešto što se nauči po izlasku iz jaslica. kao i pljuvanje po cesti, ispuhivanje nosa kao nogometaši bez maramice (brrrr), pa kasnije upadanje u riječ, vrištanje u birtiji...ono simple pristojno i ljudsko ponašanje
    i meni je nezamislivo da kažnjavam dete zbog toga
    jbg, nije mi to uopšte tako strašno
    opominjemo je stalno, pričamo i objašnjavamo
    čak je nekoliko dragih majica morala da baci jer fleke nisu mogle da se skinu
    ali šta ću joj ja, to je njoj tako prirodan pokret, nije ga svesna uopšte
    iako se trudi, sama donese krpu/salvetu pored tanjira i kaže to mi je za usta, vidim da joj nesvesno pobegne


    biće da smo civilizacijski na dnu
    ili je to zato što nije išla u jaslice

    i da, upada mi i u reč ponekada, još uvek
    uči da ne sme, ali eto, sporo uči

  28. #28

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    I onda se čudimo od kuda toliko maloljetnih delikvenata.
    ali to jest upravo tako.
    krene od doma i na sitnicama, a zavrsi u domu

    u potpisu: socijalna pedagoginja

  29. #29
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    mene isto muci sto moji bonton sporo usvajaju. i nervira me to, borim se protiv toga, ali eto mogu reci na mene nisu, a glupo mi napisati na gospon spajalicu su

  30. #30
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    moja to radi sve manje ali zaleti se koji puta. razgovor i razgovor, nikakve druge metode. Tj., ima jedna, a ta je da obavezno uz svaki obrok serviram i krpu (krpu, ne papirnatu salvetu, to joj ne pali .lol.

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jel mogu uputiti svog osmogodišnjaka koji jede rukama na preodgoj kod nekog od vas strožih? Jerbo ja nisam uspjela u odgoju.

  32. #32
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    pa ja mislim da u 6, 8 ili 10 godina stvarno ima vremena i najsporije naučiti. osim ako im se sve to ne tolerira kao normalno.

    i ne, nisam stroga i puštam masu stvari. i da flekavi budu i prljavi. ali slučajno. nije im to normalno... kao, aha imam majicu na sebi pa zašto se ići umiti ili oprati ruke poslije ručka

  33. #33
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    i ja sam uvjerena da je 6 ili 8 godina dovoljno. al ovom mom nije. čim skrenem pogled, npr. u svoj tanjur, njemu je ruka već zalutala. mislim, pobogu, kad pojede juhu žlicom onda još rukom ulovi kakav zaostali rezanac.

  34. #34
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    tko usta svoja ili tuđa briše o majicu, rukav, gaće ili stolopokrivač, ne treba ni da jede. tačka.

  35. #35
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    amen :D

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    ninochka evo ja išla opet da čitam sve tvoje odgovore na ovu temu
    i ne nađoh ni jedan predlog, ideju, rešenje, kako ti to radiš? kako si ih naučila?
    samo zgražavanje i padanje u nesvest

  37. #37
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    tko usta svoja ili tuđa briše o majicu, rukav, gaće ili stolopokrivač, ne treba ni da jede. tačka.
    Jao čoksa, sad sam imala viziju krpe-zidnjaka sa iscifranim natpisom ovim tvojim. I slikom praznog tanjura.

  38. #38
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    ovo ja povodom sezone kišn...pardon kiselih krastavaca, da ne bude zabune.

  39. #39
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    i ja sam uvjerena da je 6 ili 8 godina dovoljno. al ovom mom nije.
    kako ova naša marta uvijek zna

  40. #40
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    padam u nesvijest jer ih nisam posjela i naučila. znači da ih sad to trebam naučiti sa 6 ili 10 ... a do sad je to bilo ok - imaš pravo, nemam ideju

    mojima (i svima oko mene koje znam) to NIKAD nije bilo duopušteno ni tolerirano, pa sam valjda opomenula 9000 puta od godine nadalje, pa eto , djeca povezala. A nekako vide i ljude oko sebe koji to ne rade u restoranima, u gostima, pa kuže. a nisu vunderkindi. go figure

  41. #41
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    vraga znam, viš da ne znam, dijete mi rukom rižu jede, a nema 2,3,4,5,6, a bogami ni 7 godina, nego 8. s umakom, da ne bude zabune...

  42. #42
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    aj, aj, sad mi je lakše, ja sam dosad rekla samo 8987 puta, ima nade, IMA!

  43. #43
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    pa to je u redu. jer je očito tebi u redu. da nije, gurnula bi mu vilicu u ruku, kao što ja napravim. otud razlika

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    ako ne dopuštam i ne tolerišem to znači šta? da dobije preko usta svaki put kad to pokuša?

    ni kod nas se nikad niko ne briše u rukav, majicu ili stolnjak
    i isto pričamo oduvek
    a eto, nikako da poveže

  45. #45
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    marta djete vidi da ti je tesko, pa te zeli postediti bar pranja pribora za jelo

    ne znam, ne mogu reci da su moji nekulturni, ali ne da im se reci da moraju sami sjeci hranu, radje se cijeli snicl uzeti vilicom pa gristi, ne da im se sa nozem staviti hranu na vilicu, tlaka im je, a mene sve to nerivira. OK je dok je ima dovoljno pa zagrabe i nesto ulove, ali kad je ima malo pa bjezi i bjezi. e tad nastanu svadje.
    i majke mi ni ja ni MM ne jedemo tako da stavimo taj snicli na vilicu pa jedi, niti su to vidjeli u restoranu, niti su to vidjeli od bilo kojih nasih poznanika. ali eto, njima je tako lakse.

  46. #46
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ne znam. moji nisu nikad dobili preko usta. i sve sam sigurnija da se žena iz prvog posta za.ebava. pročitaj opet. ne znam jel vaši to naprave random , tu i tamo, ali ova žena priča o modusu ponašanja. to vam je, ukoliko je istina, svima stvarno ok?

    ako je, jednostavno smo drugačiji i nek ostane tako

  47. #47
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    a mozda je problem sto im nisam cistala taj bonton od malih nogu, ne znam, ja bi da su malo kulturniji, radim na tome, ko sto marta kaze mozda ipak ima nade jer nisam jos dovoljno ponovila.
    i radi se o djeci od 7 i 9 godina.

  48. #48
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ali guram ja vilicu u ruku. Uvijek. I čim skrenem pogled na ostale, ovaj gurne ruku u tanjur.
    Nisam doduše probala nikakve represivne mjere, jer je to sve išlo na bolje. Al mogla bih i to uključiti u priču.

  49. #49
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    spajalice, a koliko puta si rekla? Možda je u tome tajna?

  50. #50
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Sad zaozbiljno, možda ima nekih stvari koje djeca (još) ne mogu savladat? Moja mljacka i ne stavlja ruku (ili lakat) na usta kad kašlje (ovo drugo nevezano uz jelo). Ima 10 godina. Jako sam stroga mama, djeca su mi pristojna i odgojena. Ipak mala žvače ko dama i prinosi maramicu ustima kad kašlje, a velikoj sam ponovila priču, upute i prijetnje već >9000 puta u zadnjih 9 godina. Hajde sad lijepo i konstruktivno, prijedloge molim. Ne šalim se.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •