Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: Za koju uzrast je Mali princ?

  1. #1
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno Za koju uzrast je Mali princ?

    mislim da je to nezaobilazna knjiga koju svako dijete mora imati ili mu se barem mora ispričati/pročitati, no najbolje je da je fizički ima, jer će je poželjeti više puta "imati".
    za koji uzrast je optimalna? + - 1 godina (5-7, 6-8...).
    ne znam pa pitam. ne bacajte kamenje...
    Posljednje uređivanje od Andro-gen : 02.08.2014. at 15:16

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Rekla bih 12+

  3. #3
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno

    hvala...
    nisam izdržao pa sam svojoj curici (tada je imala valjda 3 godine) kupio malog princa jednog nedjeljnog sunčanog dana, jer mi se jednostavno htjelo, a i krasnu sam joj posvetu napisao.
    nadam se da će ga pročitati do 15. godine nekoliko puta.
    poanta je u tome što je tada bio prekrasan dan i tako mi se to htjelo.
    ništa više...

  4. #4
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    bravo za tatu Andro-gena!

  5. #5
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Prvi puta sam ju procitala sa 7, pa sam ju opet procitala sa 15 jer je se nisam sjecala , pa sam ju procitala sa 20 i potpuno dozivjela. Dakle, po mom primjeru- za onda kad narasteš

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Prvi puta sam ju procitala sa 7, pa sam ju opet procitala sa 15 jer je se nisam sjecala , pa sam ju procitala sa 20 i potpuno dozivjela. Dakle, po mom primjeru- za onda kad narasteš
    Slozila bi se. Kao dijete sam ju doslovno shvatila, mada se ne sjecam s koliko sam ju godina citala i bila mi je totalno bez veze. To me podjeca na moje pokusaje vjeronauka. Mama me natjerala da idem, a ja sam tamo sjedila sva zbunjena ( i apsolutno nezainteresirana) i nikako nisam mogla shvatiti o kakvim ovcama to oni pricaju.

  7. #7
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ja sam je isto shvatila tek u odrasloj dobi, ali i dalje je jako lijepo imati svoj primjerak koji ti je tata kupio u ranom djetinjstvu kao uspomenu na lijep dan

  8. #8
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    30+

  9. #9
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Ja se ne bih slozila da je samo za stariji uzrast
    Ja sam je citala sa kojih 10, pa 12, po opet 18 i od tada svake godine bar jednom
    I nevjerojatno je kako istu knjigu razlicito dozivis sa 10 i 20 godina
    Bas zbog toga mislim da bi je trebala citati i djeca
    Pa kad odrastu, onda opet...neprocjenjivo

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Mali princ je lektira za 8. razred osnovne škole.

    Prodaje se sa naljepnicom 8+, bar je tako u Svijetu knjige. Znači da izdavač ne preporučuje mlađoj djeci da čitaju. Iako, zašto ne bi bila napredna
    Uglavnom meni je knjiga, pročitana u ranoj dobi, ostavila toliko silnu tugu, da je nisam nikad ponovo čitala.

  11. #11
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Pa vrijeme ti je da je opet procitas

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam je isto shvatila tek u odrasloj dobi, ali i dalje je jako lijepo imati svoj primjerak koji ti je tata kupio u ranom djetinjstvu kao uspomenu na lijep dan
    X
    Ja sam je pročitala negde sa 8-9 godina i bila mi je bezveze. Ali sam je pročitala opet negde sa 15 i konačno razumela.
    I pročitam je ponovo svakih par godina.
    Jedna od lepših uspomena iz predškolskog detinjstva mi je slušanje odlomaka koje mi tata čita iz knjiga "za stariju decu ili odrasle". Ništa posebno, čitao mi je Ćopića, Malog princa, nešto poezije i sl., ali ja sam uživala u tome što slušam "knjige za velike".
    Čak se sećam i u srednjoškolskim danima, bila sam pod nekom gripom i visokom temperaturom, a za lektiru Gorski vijenac. Uglavnom, verovatno sam užasno jadno izgledala kad mi je tata pročitao čitavu lektiru naglas i to u takvoj interpretaciji, da sam se smejala od prve do poslednje strane.
    Sada i ja i MM povremeno čitamo našim klincima ponešto iz naših knjiga, trenutno su zanimljivi zmajevi i vile iz naše SF zbirke (detinjasti roditelji).

  13. #13
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Moram priznati da ja tu knjigu ne razmijem, i sa 10 mi je bila dosadna i dan danas isto tako.

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    I moj odgovor bi bio ni za jednu dob . Ali da mi ju je tata poklonio sigurno bi mi svejedno bilo drago.

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    I moj odgovor bi bio ni za jednu (moju) dob. Ali da mi ju je tata poklonio sigurno bi mi svejedno bilo drago i vidila sam neko izdanje sa super ilustracijama .

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    To je knjiga za citanje uz asistenciju.
    dob 12+ uz odraslu osobu koja razumije djelo, i to citanjem na rate.

  17. #17
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    ajd ne pretjerujte, kao da pričamo o Ulyssesu

    Ja sam Malog princa prvi puta djetetu pročitala kad je imala, ne znam, 4-5 godina.

    To je slatka pričica koja se definitivno čita na dva nivoa, mali je problem što je dječji nivo djeci uglavnom dosadan, a odrasli je odraslima dosta plitak, pa ima ina point, zapravo nije niti za jednu dob :D

    Ali evo mojoj kćeri se sviđa, pročitala ju je i sama čini mi se prošlo ljeto.

  18. #18
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Da, zato i kazem, ako netko zeli da mu dijete shvati odlasli nivo da se cita uz asistenciju.
    kad sam bila 12 + isla sam na izbornu nastavu iz hrvatskog , i tamo nas je bilo desetak, pa nas je kroz knjige vodila vrlo motivirana profesorica.
    Pa smo izmedu ostalog citali i " Malog princa".

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Moram priznati da ja tu knjigu ne razmijem, i sa 10 mi je bila dosadna i dan danas isto tako.

    X

  20. #20
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    To je slatka pričica koja se definitivno čita na dva nivoa, mali je problem što je dječji nivo djeci uglavnom dosadan, a odrasli je odraslima dosta plitak, pa ima ina point, zapravo nije niti za jednu dob :D
    Slozila bih se s ovim.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Ja sam je pročitala tam negdje s 9,10 godina i nije mi se dopala tj. nisam je razumjela.
    Iz tog razloga mi nikad više nije palo na pamet da je uzmem u ruke jer mi se zamjerila.

  22. #22
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    ajd ne pretjerujte, kao da pričamo o Ulyssesu

    Ja sam Malog princa prvi puta djetetu pročitala kad je imala, ne znam, 4-5 godina.

    To je slatka pričica koja se definitivno čita na dva nivoa, mali je problem što je dječji nivo djeci uglavnom dosadan, a odrasli je odraslima dosta plitak, pa ima ina point, zapravo nije niti za jednu dob :D
    X na svaku riječ.
    priča je slatka i univerzalna, ali ni u jednoj dobi nisam otkidala na nju (odnos prema njoj mi je otprilike kao prema Coelhu). najgore mi je bilo u ranoj teen dobi kad sam čak i patila što su sve moje prijateljice kao razumjele knjigu i vodile visoke razgovore o njoj, a ja, balvan, nikako da dođem do tog nivoa.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 04.08.2014. at 15:35

  23. #23
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Andro-gen, ne obaziri se na nas, samo ti kupuj knjige i čitaj joj - to je neprocjenjivo.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Meni je fascinantno kako je skoro svakoj javnoj ličnosti najdraža baš ta knjiga, x puta sam to pročitala u intervjuima.

  25. #25
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je fascinantno kako je skoro svakoj javnoj ličnosti najdraža baš ta knjiga, x puta sam to pročitala u intervjuima.
    Stvarno

  26. #26
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    ja sam knjigu čitala u djetinjstvu, a rado sam je slušala i u audio obliku na gramofonu. kasnije više nisam nikad posegnula za njom i dan danas se sjećam da mi nikad nije bio jasan crtež zmije koja je progutala slona. meni je to oduvijek bio samo šešir . i nisam znala što je to baobab pa sam trčala pitati mamu i tatu jer mi je ta riječ tako lijepo zvučala. i danima sam znala crtati ovce. eto, to su moje asocijacije na tu knjigu. i toplo mi je oko srca kad je vidim na polici među knjigama jer me vrati u djetinjstvo. ništa manje i ništa više.

  27. #27
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je fascinantno kako je skoro svakoj javnoj ličnosti najdraža baš ta knjiga, x puta sam to pročitala u intervjuima.
    Ta i Vlak u snijegu

  28. #28
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Ne znam, nekako u zadnje vrijeme cesto se kao najdraza knjiga spominje: " Alkemicar".

  29. #29
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Pobogu, pa sto citate te intervjue

    Andro-gen, samo ti kupuj knjige i citaj svojoj curi

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    Pobogu, pa sto citate te intervjue
    Zato što sam plitka i površna, pa radije čitam žutilo, nego Malog princa

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, nekako u zadnje vrijeme cesto se kao najdraza knjiga spominje: " Alkemicar".
    Daaaa, njega sam zaboravila.
    Da malo proširimo temu, koje su vama knjige najdraže ?
    Meni su djetinjstvo obilježili Branko Ćopić i Jack London. Zadnje knjige koje su me oduševile su Sjećanja jedne gejše i opus Phillipe Gregory.

  32. #32
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ja sam je čitala klincima kad su imali 4 i 8. i opet sljedeće godine. svastko je shvatio na svoj način i opet dobro. ponovit ćemo to

  33. #33
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Moram priznati da ja tu knjigu ne razmijem, i sa 10 mi je bila dosadna i dan danas isto tako.
    X

  34. #34
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    X na svaku riječ.
    priča je slatka i univerzalna, ali ni u jednoj dobi nisam otkidala na nju (odnos prema njoj mi je otprilike kao prema Coelhu). najgore mi je bilo u ranoj teen dobi kad sam čak i patila što su sve moje prijateljice kao razumjele knjigu i vodile visoke razgovore o njoj, a ja, balvan, nikako da dođem do tog nivoa.

    fala ti coksa, na ovim rjecima, cak si i Coelha spomenula u kontekstu kojem bi i ja.

  35. #35
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    he, he, nije nas bas malo koji ne "otkidamo" na malog princa. (ni na choelha , mada sam prvih par knjiga procitala, ali ono procitas jednu, procitao si ih sve)
    ja bih uz to dodala i gospodara prstenova. meni to isto nije bas neka knjiga. vise sam se uzivjela u filmove u drugom laufu. i to jer sam ih gledala sa curokom.

    vlak u snijegu mi je super!

  36. #36
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    a andro-gen, meni je super da kupis knjigu koju volis svojoj klinki. ja se tu uopce ne bi obazirala na dob, nego na interese djeteta.
    a ako joj se sada ne bude knjiga svidjela, pa stajati ce na polici dok je dijete ne uzme ponovo u ruke. nece se pokvariti.

    mi smo nasoj za rodendan poklonili cijelog harry pottera. stajalo je 5 mjeseci na polici. ali kad ih je nakon toga dohvatila, progutala ih je u jednom dahu.

  37. #37
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    he, he, nije nas bas malo koji ne "otkidamo" na malog princa. (ni na choelha , mada sam prvih par knjiga procitala, ali ono procitas jednu, procitao si ih sve)
    ja bih uz to dodala i gospodara prstenova

    vlak u snijegu mi je super!
    Zbog osjecaja ko i coksa vezano za odusev malim princom cijelim hesseom i prstenvima od moje ekipe isto mi je trebala u njeznim godinama potvrda od 'kontra' tima-meni tipa huxley, thomas mann itd loveri, ali svako nadje svoju nisu kad-tad al uspomena od tate bi mi ok sjela premda bi mozda u njoj trazila kasnije potvrdu nasih razlictosti al sve je to ok i pozitivno, ja sa simpijom gledam skoro na sve sto se mojim starcima svidjalo i drago mi je znat da su se na nesto-knjiga, muzika, serije 'palili' .

  38. #38
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Kako su Mali princ i Huxley kontra timovi?
    Meni i jedan i drugi nasusno potrebni s vremena na vrijeme.

    Kao mala sam dobila Malog princa od biološkog tate... Dan danas imam tu knjigu, istina nikad ju nisam pročitala jer je na slovenskom, a meni je tecniji hrvatski... Ali ima posebno mjesto u mojoj biblioteci, kao prvi Mali princ kojeg sam dobila.

  39. #39
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    za koju dob je? po meni za odraslog čovjeka, zašto?

    1. zato jer je alegorijska priča
    2. zato jer kroz osobe koje Mali princ susreće, spoznaje 'otuđenosti' suvremenog čovjeka (jer svi oni su naoko moćni i slobodni a sputaniji su od bilo kojeg zarobljenika, jer ih slobodnim ne čini ni ljubav (koju nisu nikad upoznali) a ni rad (kojeg obavljaju jer moraju)
    3. i onda sa duhovne pustinje svijeta kojeg je upoznao spušta se u stvarnu pustinju i malo po malo spoznaje prave vrijednosti bez kojih odista nije moguće živjeti ni nekad a ni sad...

    Mali prnc, Bachov 'Galeb Jonathan Livingston' ... to su tako pitke i lijepe priče,njihova ljepota i lakoća čitanja možda leži u činjenici da u njima nema vjerskih motiva, ni izravnih ni skrivenih... a ni smjernica (kao kod Coleha kojeg baš iz tog razloga osobno bojkotiram) možda je u tome njihova ljepota.. što u današnjoj 'self help' psihologiji (ovog kalibra) je definitivno nemoguće.... i zato su Mali princ, Galeb Jonathan Livingston - bezvremenske priče

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa Vidi poruku
    za koju dob je? po meni za odraslog čovjeka, zašto?

    1. zato jer je alegorijska priča
    2. zato jer kroz osobe koje Mali princ susreće, spoznaje 'otuđenosti' suvremenog čovjeka (jer svi oni su naoko moćni i slobodni a sputaniji su od bilo kojeg zarobljenika, jer ih slobodnim ne čini ni ljubav (koju nisu nikad upoznali) a ni rad (kojeg obavljaju jer moraju)
    3. i onda sa duhovne pustinje svijeta kojeg je upoznao spušta se u stvarnu pustinju i malo po malo spoznaje prave vrijednosti bez kojih odista nije moguće živjeti ni nekad a ni sad...

    Mali prnc, Bachov 'Galeb Jonathan Livingston' ... to su tako pitke i lijepe priče,njihova ljepota i lakoća čitanja možda leži u činjenici da u njima nema vjerskih motiva, ni izravnih ni skrivenih... a ni smjernica (kao kod Coleha kojeg baš iz tog razloga osobno bojkotiram) možda je u tome njihova ljepota.. što u današnjoj 'self help' psihologiji (ovog kalibra) je definitivno nemoguće.... i zato su Mali princ, Galeb Jonathan Livingston - bezvremenske priče
    Vidiš, meni se ni Galeb nije svidio, baš mi je bio dosadnjikav... Da me sad netko upita o čemu se radi u knjizi, ne bih se mogla sjetiti, samo se sjećam osjećaja dosade Fakat nisam tip za takvu vrstu literature.

  41. #41
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Baš zanimljivo, svakome knjiga nešto drugo ostavi u sjećanju.

    Galeb! Oduševila me bila!!! Dosade ni slučajno.

  42. #42
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Meni Galeb super, a Princ katastrofa.

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš, meni se ni Galeb nije svidio, baš mi je bio dosadnjikav... Da me sad netko upita o čemu se radi u knjizi, ne bih se mogla sjetiti, samo se sjećam osjećaja dosade Fakat nisam tip za takvu vrstu literature.
    X
    Ali nije svejedno u kojoj dobi ti padne šaka. Kad sam ja naletjela na Galeba, bila sam već prestara. Isto mi je bilo i s Demijanom. A Mali princ mi je dospio u ruke u ranom djetinjstvu tj.na vrijeme,pa mi je i najmiliji. Daklem,ako se mene pita, nema donje granice ztu knjigu.

  44. #44
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Meni Galeb super, a Princ katastrofa.
    Meni skroz obratno
    Galeb mi je za crknut od dosade
    Al njega sam citala samo jednom, mozda bi mi se vise svidio sada
    Samo, ako i kad nadjem vremena za citanje, sigurno necu posegnuti za tom knjigom
    A trenutno mi je dok dojim draze forumirati s mobitela

  45. #45
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Ah da, uz Galeba, rame uz rame mi je i Starac i more...dooosadnoooo

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •