Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Pravila druženja kad su djeca sama kod kuće

  1. #1
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno Pravila druženja kad su djeca sama kod kuće

    Zanima me kako ste s djecom riješili pravila o odlascima iz kuće i posjetama kad vas nema.
    Da li vam djeca slobodno izlaze van s prijateljima, da li im prijatelji dolaze u kuću? Da li vas nazovu i pitaju mogu li oni van ili netko kod njih, kako reagiraju ako kažete ne može? Da li ste totalno zabranili izlaske i dolaske?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me kako ste s djecom riješili pravila o odlascima iz kuće i posjetama kad vas nema.
    Da li vam djeca slobodno izlaze van s prijateljima, da li im prijatelji dolaze u kuću? Da li vas nazovu i pitaju mogu li oni van ili netko kod njih, kako reagiraju ako kažete ne može? Da li ste totalno zabranili izlaske i dolaske?
    mali nazove ili kaže, dolaze Pero, Janko i Tanja.

    ja kažem kupi štapiće i neki sok.

    On kaže bit će do 5, ja kažem dobro.

    I pazite na mačku.
    isto tako kad ide negdje. nisam pretjerano razmišalja o tome, do sad

  3. #3
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    i mi isto tako nekako. Mora se javiti kada ide van, može primiti djecu u kuću ali ne bilo koga, može u pravilu svoje dečke iz razreda i još jednog ili dvoje prijatelja.

  4. #4
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    i kod nas isto. mora me nazvati i pitati može li netko doći kao i može li ona kod nekoga (isključivo na poziv!) otići. ako je više djece kod nas, nazivam da vidim kakva je situacija, podsjetim je da nešto pojedu/popiju. i prije razlaza moraju ugrubo pospremiti stan (znači igračke i stvari koje su razvukli naokolo...a zna biti kaos kad se igraju dućana, frizera, restorana, modne agencije).

  5. #5
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Idu slobodno van (ne pitaju dal smiju). Pitaju kad idu kod nekog ili neko dolazi k nama u kuću. Ne nazivam ih i ne podsjećam da piju i jedu nešto. Ako su gladni jedu i piju. Kod nas u dvorištu ili u kući je stalno neko. Imamo neko pravilo (kojeg se ne pridržavaju baš uvijek) da baš nije niko kod nas u kući, kad dođemo doma s posla, da se možemo mirno raskomotiti i ručati.

  6. #6
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ma, neki dan je sin zvao jednog prijatelja koji je nekim čudom još u Zg da se dođe igrati k nama ili da se idu voziti biciklima, a mali je rekao da ne smije jer je sam doma. Onda je sin pitao da dođe k njemu, a mali je rekao da mama i tata ne dozvoljavaju da mu dolaze prijatelji kad njih nema i da nikome ne smije otvarati vrata.
    Mislim, opreza nikad dosta, ali... žao mi djeteta, dok se roditelji ne vrate s posla on je sam. I onda se njih dvojica druže virtualno, online igraju igrice na tabletu, svaki u svojoj kući, i svako malo jedan drugoga nazivaju i obrazlažu i dogovaraju strategiju... a ja bih ovog mog najradije sprašila na igralište, ali kad mi kaže ' pa nikog nema, što ću tamo sam'.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Moja nazove i kad ide negdje i kad netko kod nje dolazi. Za sada su to cure koje su bile kod nas i kad smo mi doma.

  8. #8
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Moj nazove i pita, i za odlazak i za dolazak. Samo dobije uputu da kad neko dodje ne smiju do mog dolaska doma biti na struji (citaj na Wii, tabeltu i sl.) vec da to bude ogranicneo vrijeme.

  9. #9
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Kad su sami doma, pogotovo preko ljeta, moji klinci idu van kad žele, radi se o odlasku u vrt kuće u kojoj živimo ili na ulicu pred kuću na udaljenosti par kuća lijevo ili desno od nas. Eventualno im odobrimo odlazak u parkić 3 minute od kuće ali za to uvijek nazovu i traže dozvolu, i obavezno ponesu mobitel sa sobom.
    Doma im dolaze frend i/ili frendica iz škole (uvijek unaprijed dogovorimo igru kod nas doma), i tražimo fajrunt za vrijeme ručka, pa nastavljaju ili kod nas nakon klope ili izađu van na ulicu.
    Odlazak drugima isto uglavnom dogovaramo unaprijed, mada u zadnje vrijeme počinjemo popuštati jer su se dokazali jako odgovorni pa dozvolimo odlazak tom istom frendu ili frendici ali samo ukoliko nazovi i pitaju smiju li ići, i tada uvijek prvo zvrcnem roditelje druge djece i dogovorim da moji dođu. Tada isto ponesi mobitel, dogovorimo kad trebaju krenut kući, i to je to.
    Uvjet je bio i ostao da kuća bude uredna kada dođemo sa posla, i nema kompjutera dok nas nema doma.

  10. #10
    goga123 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    42

    Početno

    Kad ide nekud, mora se javit'. To je normalno, ako ide van, kod prijateljice i to...Moja sad ima 11 godina, 5. razred i može ić u grad s frendicama, normalno po danu To mi je OK jer sva djeca idu, s tim da ne živimo u velikom gradu, npr. ZG-u Slažem se s tim, najčešće ide s najboljom prijateljicom i ponekad s nekim ostalim curama iz razreda. Eto

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me kako ste s djecom riješili pravila o odlascima iz kuće i posjetama kad vas nema.
    Da li vam djeca slobodno izlaze van s prijateljima, da li im prijatelji dolaze u kuću? Da li vas nazovu i pitaju mogu li oni van ili netko kod njih, kako reagiraju ako kažete ne može? Da li ste totalno zabranili izlaske i dolaske?
    Eh, kod nas je bome bilo svega.... Nisu problem moja djeca, nego je netko od njihovih gostiju jednom ukrao rezervne ključeve (vise u predsoblju), pa je bila cijela frka. I druge stvari su nestajale. Jednom su mom sinu u školi ukrali ključeve za vrijeme tjelesnog i upali nam u stan... Dijete je to čak prijavilo u školi, ali nisu me zvali (no da ne širim priču, ne razgovaramo o školi nego o onome što se događalo doma). To se događalo prošle i pretprošle godine. Čak sam policiju zvala. Užas... Ne bih ni znala što se dogodilo da se nisam slučajno zatekla doma prije podne, tj. za vrijeme nastave, kad su klinci (koje poznam) zvonikali i provjeravali ima li koga doma. Kasnije su ipak ušli i ukrali dječje kasice. Promijenili smo bravu, ali ništa pametnije nismo mogli učiniti.

    Nisam čak ni zabranila da dovode druge klince nego su moji sami odustali od toga, pa pozivaju samo odabrane i k njima idu. Dogovaramo granice vremena boravka i granice korištenja računala, imamo neka pravila (ne uključivati nikakvu elektroniku dok zadaće nisu napisane, gradivo naučeno i složena torba za sutra).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 17.09.2014. at 08:33

  12. #12
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Moj ima 11, ide sam van, ali ne dozvoljavam da k njemu dolaze dok nas nema niti da on ide k frendovima
    dok su sami (previse su divlji i dok sam ja doma, bojim se i pomisliti kako bi bilo kad bi bio sam).

  13. #13
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Peterlin, ovo što spominješ je noćna mora.

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, ovo što spominješ je noćna mora.
    Ništa, baš ništa nisam riješila. Došla je policija i napravila zapisnik, ali misle si oni - to su klinci, tko zna je li mali njima DAO ključeve i tako svašta... Niti su nas poslije zvali, niti poslali kopiju toga, baš ništa. Shvaćam ja da oni imaju pametnijeg posla (valjda) iako se kunu u prevenciju i sto čuda, ali očekivala sam više.

    A o školi bolje da ne pričam jer se ne bih mogla zaustaviti.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 17.09.2014. at 08:47

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Što se tiče teme topica, zapravo ne mogu komentirati. Kako živimo na selu, moja djeca lumpuju naokolo kako ih volja. Kad idu kod nekoga uglavnom mi najave, idem tamoitamo. Kad dovlače ekipicu i to mi najave. Nemamo neki protokol.

  16. #16
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ajme Peterlin sad si mi dala misliti. zbilja sam ja navina, sve se nesto tjesim selo i sl. ali figu.

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    ajme Peterlin sad si mi dala misliti. zbilja sam ja navina, sve se nesto tjesim selo i sl. ali figu.
    Baš je, jelda...

  18. #18
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    o bože peterlin.
    moj je sad već velik tako da je slobodan radit što mu drago. kad obavi ono što mora - psa, i nešto od kućanskih poslova, uglavnom stavlja sušiti robu. zadaću ne piše poslije škole jer je meni to nekako neprirodno, da nakon 7-8 sati škole dođe doma i sjedi za knjigom.
    kad je lijepo vrijeme, uglavno ode van.
    a kad je ružno, uglavnom sjedi doma za kompom dok mi ne dođemo s posla.
    posjete - uvijek su 2-3 ista frenda u điru koji dođu kod njega il on kod njih, a kolko su kod nas već su postali članovi familije maltene pa onda nemamo tih problema. ostali nekako nikad ne dolaze kod nas doma, ne zato što branim, nego nikad ih nije ni zvao.

  19. #19
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    kod nas nema protokola. cura 14+1/2 dovodi frendice, obicno kaze/pita, jer se i onako cujemo par puta na dan.
    ako je prespavljivanje kod nas onda pita. u principu je odgovor uvijek da, osim ako nije neka visa sila.
    ona isto kaze ako poslije skole ide kod nekoga, odnosno pita, ako je prespavljivanje, ili nesto malo neuobicajnije.
    prije je uvijek i svaku sitnicu pitala, ali sad se podrazumijeva da neke /mnoge stvari moze, ali mora javiti ili sms-ati, npr. idem u knjizaru, ili kratko sa curama u setnju, doci cu pola sata kasnije. ona je u produzenom boravku, pa zadace i ostalo napise tamo. osim toga samoodgovorna je, tako da se tu mogu pouzdati u nju.

    vikendom isto kaze/pita ako nekud ide. kaze ako je susjedstvo, pita ako je kino ili frendica kod koje ide vlakom.

    jos nije pocela izlaziti, a kad pocne , morat cemo utanaciti neka pravila.

    peterlin, ajme, ajme, nocna mora.
    no ja poznam sve njene frenduice i roditelje, tako da mislim da nam (zasad) ne prijeti nesto takvo.

  20. #20
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    s obzirom na svoje djetinjstvo nikada, (osim ako ne bio bio neki jasan i vazan razlog) ne bih zabranila izlaske i dolaske.
    pa to je i njena kuca.
    jest da ponekad prevrnem ocima kad je u kuci dumbus, taman prije nego dode teta cistilica, a djeca poslije skole dodu kod nas, ali ona me tjesi da to njene cure ne fermaju, pa se i ja tjesim.
    doduse obzirom na popodnevni boravak, ti dolasci nisu tako cesti, u osnovnoj skoli je bilo ko na kolodvoru, a jos su bili manji pa sam ih i hranila i pazila.
    sad su zapravo pflegeleicht, zatvore se u sobu, tu i tamo posjete kuhinju, ali si sami nesto sloze. samo cujem neko cerekanje, vristanje (ako ih je vise)....

    o izgledu i neredu njene sobe , necu nista reci, osim sto polazem nadu u novi stambeni prostor i nova pravila.

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    o bože peterlin.
    moj je sad već velik tako da je slobodan radit što mu drago. kad obavi ono što mora - psa, i nešto od kućanskih poslova, uglavnom stavlja sušiti robu. zadaću ne piše poslije škole jer je meni to nekako neprirodno, da nakon 7-8 sati škole dođe doma i sjedi za knjigom.
    kad je lijepo vrijeme, uglavno ode van.
    a kad je ružno, uglavnom sjedi doma za kompom dok mi ne dođemo s posla.
    posjete - uvijek su 2-3 ista frenda u điru koji dođu kod njega il on kod njih, a kolko su kod nas već su postali članovi familije maltene pa onda nemamo tih problema. ostali nekako nikad ne dolaze kod nas doma, ne zato što branim, nego nikad ih nije ni zvao.
    Ma to je kod nas silom prilika - popodne je glazbena, imaju ponešto sve dane osim utorka, tako da nema pomoći. Ne tražim da je napišu odmah poslije škole, ali napišu prije nego ja dođem doma. Oni dođu doma, pa jedu, pa gledaju tv, pa napišu zadaću, pa idu na sviranje ili slično, ovisno o rasporedu.

    Pao mi je kamen sa srca otkad su dorasli do toga. Uvježbano ponašanje još od nižih razreda je zadaću napisati odmah dok se još sjećaš što je zadano, a učiti (ili bar prolistati udžbenike i bilježnice) kad slažeš knjige za sutra. I ide to. Više ni ne razmišljam da li tako treba biti.

    Tu se negdje ugura i vrijeme za prijatelje (starijem sinu dolazi povremeno prijatelj-putnik ujutro, ako nemaju prvi sat, ponekad se to razvuče i na popodne - odu prošetati, ponekad zajedno vise na računalu), sve u rok službe.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •