Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Intelektualno vlasništvo i patentiranje proizvoda

  1. #1
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Početno Intelektualno vlasništvo i patentiranje proizvoda

    Jednom davno sam došla na ideju o unikatnom tipu namještaja. Ta me ideja održala budnom te cijele noći, sve je to tako jasno u mojoj glavi. No, ja kao muzičarka pojma nisam imala, nemam, a vjerovatno ni neću imati o radu u programima za 3dimenzionalno projektiranje takvih zamisli. Ideju sam podijelila sa svojim sadašnjim mužem, ali on to nije doživio kao nešto bitno... puno toga bi trebalo, tko će ti ovo, gdje bi ti onda napravila ono, sponzori, blabla, pade moja ideja u vodu i osta tamo...

    Svakih nekoliko mjeseci mi se moja ideja vraća u glavu. Jao ljudi, kako bih ja voljela imati baš takav namještaj koji rješava mnoge prostorne probleme, otvara mogućnost mijenjanja forme, dekorativne mogućnosti su da ti pamet eksplodira! A tek kako bih voljela otvoriti mogućnost da u mojoj glavi stanuje milijunska ideja! Pa možda je to ideja koja će mi donijeti kruh na stol do kraja života, a ja ne poduzimam ništa jer nemam odakle krenuti.

    Ovo mene zanima. Čitala sam ja koliko košta patentiranje, posjetila stranice, ali nije mi do kraja jasno. Pod pretpostavkom da nabavim financijska sredstva za patentiranje... Što se može patentirati? Može li se opisana i spretno rukom skicirana (i u detalje izmjerena) ideja predati na patentiranje? Ako si ja dam truda i svoju ideju postavim na papir, mogu li ju predati? Ili to mora biti nešto urađeno u odgovarajućem programu? Isto tako, ako se to ne može uraditi, kako da zaštitim svoju ideju pri predavanju na kompjutersku obradu?

    Ako treba uraditi možda i primjerak takvog namještaja prvo, a ako se i nađe sponzor u vidu zainteresirane kuće za izradu, kako zaštititi svoju ideju od krađe dok još nije patentirana?

    Ne da mi mira moj namještaj u glavi i mislim da je krajnje vrijeme da se bacim u posao ostvarivanja. Smireno i dugoročno sam spremna učiniti sve što je u ljudskoj moći da vidim ima li mojoj ideji života. Ako netko zna postupak, molila bih ga mi ga ukratko napiše. Da li je netko svoju ideju ostvario?

  2. #2
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Pratim.
    Ja često imam ideje o novim stvarima praktične naravi. Neke izradim u vlastitoj izvedbi, ali možda bi jednom neke (one najbolje) pokušala i patentirati

  3. #3
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Početno

    Baš sad sam čitala opet o patentima i postupcima i o tome što se prihvaća, a što ne... ali opet nigdje nije definirano koliko to mora biti stručno nacrtano i detaljizirano. Korisan link za industrijski dizajn je ovaj:

    http://www.dziv.hr/files/File/obrasc...zajn_vodic.pdf

    no u njemu stoje i neki nacrti koji su rađeni u programima. Pa se ja opet pitam kako zaštititi nepatentiranu ideju koju trebaš dati nekom liku da ti pretoči iz crteža u konkretan 3dimenzionalni, kompjuterski obrađeni prikaz?

  4. #4
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Jel ima udruga inovatora u hr? Oni bi mogli imati korisne savjete kako od ideje do patenta/proizvoda.
    Koliko se sjećam naši inovatori prilično dobro prolaze na natjecanjima.

  5. #5
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Postoji patentna prijava i patent. Mislim da se na stranicama patentnog zavoda moze sve naci. Patent koji je radila tvrtka je morao imati i najsitnin detalj napisan i objsanjen. Cak i crtezi su morali biti prilozeni.

  6. #6
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    molim pomoć, koliko košta patentiranje ideje ili kako to već ide?
    imamo plan realizacije te ideje, plasmana, ali treba nam neka zaštita od kopiranja

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •