Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: sigurnost djece u igri

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    3

    Početno sigurnost djece u igri

    Toliko se priča o zaštiti na radu koja je izuzetno regulirana.
    Kada se radi o zaštiti djece u igri, tu je dosta toga prepušteno "zdravom razumu" roditelja sa čime se djelomično slažem.

    Ipak ponekad se pitamo gledajući djecu u igri da li bi se mogla bolje zaštiti.
    Moje je pitanje da li ova igra treba tako izgledati ? Da li su djeca sigurna ? Što se može poduzeti da budu sigurnija u ovoj igri?

    Prilažem linkove sa slikama iz Maksmira i molim komentare.

    http://3.bp.blogspot.com/-pT8YpfgPQp.../web%2B11_1.jp

    Posljednje uređivanje od čokolada : 16.08.2014. at 20:40

  2. #2
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Meni se ne cini da su to na slici tak mala djeca. Ja osobno mislim da su ljudi kao vrsta sposobni za puno vise nego sto danas radimo, a djeca se od malih nogu obeshrabruju u pokretu (nemoj, past ces i te fore). Uglavnom kad gledam onaj parkour mislim da bi se mi kao vrsta trebali tako kretati
    Posljednje uređivanje od mikka : 16.08.2014. at 21:30

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ti svoju djecu kao roditelj sigurno ne sprecavas. :D
    Ja sam osobno u predskolskoj dobi visila sa svakog potencijalnog stabla, i nikome to nije bilo cudno.
    Sto se tice slike iz Maksimira...
    slicne instalacije postoje u djecjim parkovima ( posebno onim za vecu djecu) samo je podloga ipak sigurnija.
    ali obzirom da takvih parkova u Hrvatskoj nema , djeca se snalaze.

  4. #4
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Ovo moji nisu probali ali se bez problema 10-godisnji sin i 7-godisnja kcer penju na onu mrezu na bundeku.koja je isto dosta visoka.i nikada nisam cula da se je neko dijete tamo ozlijedilo.i ja mislim da smo globalno postali prezastitnicki nastrojeni prema djeci i da oni mogu vise nego mi mislimo.
    Ne vidim po cemu je ovo na slici opasnije nego penjanje na tresnju .a ja sam se redovito na nju penjala.cak bi rekla da je i opasnije jer uvijek postoji mogucnost pukne neka grana.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj mona prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo moji nisu probali ali se bez problema 10-godisnji sin i 7-godisnja kcer penju na onu mrezu na bundeku.koja je isto dosta visoka.i nikada nisam cula da se je neko dijete tamo ozlijedilo.i ja mislim da smo globalno postali prezastitnicki nastrojeni prema djeci i da oni mogu vise nego mi mislimo.
    Ne vidim po cemu je ovo na slici opasnije nego penjanje na tresnju .a ja sam se redovito na nju penjala.cak bi rekla da je i opasnije jer uvijek postoji mogucnost pukne neka grana.
    Razlika između meže na Bundeku i instalacije u Maksimiru je ta što je mreža na Bundeku predviđena i napravljena za igru. Ukoliko dođe do pada na mreži, budući je šira u podnožju, ona će amortizirati pad. Osim toga mreža na Bundeku je napravljena od konopa dok je instalacija u Maksimiru od čeličnih cijevi. Ukoliko dijete ili odrasla osoba padne bočno od metalne konstrukcije doći će do slobodnog pada i nema mehanizma koji će ublažiti ili spriječiti pad sa velike visine što će vrlo vjerojatno uzrokovati ozbiljne, možda i fatalne ozljede.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    3

    Početno

    Visina penjanja na stablo je cca 3 do 5 metara. Ovdje se radi o penjanju na visinu od 15-tak metara !
    Mislim da nije rješenje samo u ograničavanju igre. Potrebno je naći alternativu djeci koja će želju za dokazivanjem i
    uzbuđenjem potražiti na mjestu koje je sigurnije. Ova konstrukcija nije napravljena za igru.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj otac prvotno napisa Vidi poruku
    Visina penjanja na stablo je cca 3 do 5 metara. Ovdje se radi o penjanju na visinu od 15-tak metara !
    Mislim da nije rješenje samo u ograničavanju igre. Potrebno je naći alternativu djeci koja će želju za dokazivanjem i
    uzbuđenjem potražiti na mjestu koje je sigurnije. Ova konstrukcija nije napravljena za igru.
    Promaklo mi je ovo jer sam bila na godišnjem...

    Treba onu fotografiju poslati inspektorima za sigurnost dječjih igrališta, da se točno vidi smije li se takva konstrukcija koristiti i što učiniti: http://www.kvaliteta-sigurnost.hr/

  8. #8
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ne otvara mi sliku pa ne mogu komentirati konkretan slučaj, ali ako uzmemo samo naslov topica mislim da su djeca općenito i prezaštićena danas (primjer: kacige za vožnju bicikla i sl.). Cijelo djetinjstvo smo bili na biciklićima, bez kaciga naravno, i nikad nisam čula da je netko tako razbio glavu
    Primjeri penjanja na stabla su isto dobri, a i penjalice i ljuljačke su nam prije bile rađene na betonskim podlogama, a sad je sve na onoj antitraumatskoj gumi ili kako se već zove... Ne znam, ne bojim se oguljenih laktova ni koljena, smatram to normalnim dijelom odrastanja, pa možda čak i stjecanja imuniteta.

  9. #9
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Evo sad mi se otvorila slika. Mislim da ovo na slici i nije namijenjeno za igru djece nego je nekakva umjetnička instalacija?

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne otvara mi sliku pa ne mogu komentirati konkretan slučaj, ali ako uzmemo samo naslov topica mislim da su djeca općenito i prezaštićena danas (primjer: kacige za vožnju bicikla i sl.). Cijelo djetinjstvo smo bili na biciklićima, bez kaciga naravno, i nikad nisam čula da je netko tako razbio glavu
    Primjeri penjanja na stabla su isto dobri, a i penjalice i ljuljačke su nam prije bile rađene na betonskim podlogama, a sad je sve na onoj antitraumatskoj gumi ili kako se već zove... Ne znam, ne bojim se oguljenih laktova ni koljena, smatram to normalnim dijelom odrastanja, pa možda čak i stjecanja imuniteta.
    Angie, ne radi se o klasičnom igralištu, nego o onoj instalaciji kod ljetne pozornice. To i nije igralište, ali se mlađarija po tome penje.

    Evo, probat ću staviti link na sliku s interneta ako uspije: http://i156.photobucket.com/albums/t...iskulptura.jpg
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.09.2014. at 12:56

  11. #11
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Vidjela! Ubacio se i moj postić prije tvog Hvala svejedno!

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Možda bi bilo dovoljno staviti natpis upozorenja da to nije namijenjeno penjanju.

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Oni koji misle da su djeca prezaštićena, nek odu u posjetu na bilo koji spinalni odjel u neku bolnicu za rehabilitaciju, po mogućnosti prek ljeta kad dolazi najviše novih pacijenata. Velikim dijelom su to mladi ljudi koji su skakali u vodu, penjali se na drvo, vozili na motoru itd.
    Ne da nisam nikad čula da je netko nešto slomio nego sam 6 mjeseci provela s njima na odjelu. I vjeruj mi ima ih jako puno. Nažalost, pokraj je i dječji odjel.
    Nisu problem oguljeni laktovi i koljena, ali slomljena kralježnica jest.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    ... ako uzmemo samo naslov topica mislim da su djeca općenito i prezaštićena danas (primjer: kacige za vožnju bicikla i sl.). Cijelo djetinjstvo smo bili na biciklićima, bez kaciga naravno, i nikad nisam čula da je netko tako razbio glavu
    O, ja sam čula, itekako. MM je s 9 godina pao s bicikla na glavu, završio u bolnici s potresom mozga.
    Doduše ne u dječjoj dobi, ali prije par godina je kolega s posla (25 godina) poginuo jer je glavom (bez kacige) tresnuo u rinzol kad mu je u brzini bicikl zapeo.

  15. #15
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ozljede su događaju i meni je uvijek jako žao kad čujem za takav neki slučaj, ali zar bismo im trebali zabraniti da skaču u more i penju se na stabla?!
    (Za motor se slažem - to nikome ne treba )

    Ne mogu zamisliti takav život u kojem se ne smije ljuljati na ljuljački bez pojasa zbog straha od ozljeda.

    Može se hodati i nogostupom i doživjeti da ostaneš trajni invalid pa se nećemo zato zatvoriti u izolirane sobe.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ozljede su događaju i meni je uvijek jako žao kad čujem za takav neki slučaj, ali zar bismo im trebali zabraniti da skaču u more i penju se na stabla?!

    Naravno da ne, ali opasnost od ozljeda se može smanjiti. Npr. upotrebom kacige za bicikl o kojoj je bilo riječ

    A neke stvari bi trebalo i zabraniti. Npr. prečesto je u crnoj kronici bila vijest o dječaku/mladiću koji se penjao ili vješao za nepričvršćen gol i onda teško stradao kad se gol srušio na njega. S tim u vezi je i ona konstrukcija s početka teme - to naprosto nije namijenjeno penjanju i točka.

  17. #17
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Kod nas na ulici, ja sam jedina mama koja dopušta penjanje na stablo i skakanje sa zidića visokog 40 cm.
    Svi ostali viču: Silazi, ubit ćeš se!

  18. #18
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    auf. jeste vi vidjeli ovu sliku uopće, ovo opasno izgleda.
    a ko stvoreno za penjanje.
    ako ništa drugo, trebali bi bar veliki natpis staviti da je zabranjeno penjanje po toj instalaciji.
    sličan problem je u rijeci tu:
    http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=838218

    dvorana je prekrasna, cijeli kvart je postao živ, prekrasan, ali...kao što se vidi na slikama, vrlo lako se može po ovim rampama doći do samog kraja krova, gdje je velika visina, a nikakvih ograda nema. a ko stvoreno za hodanje po tome. i trčanje.

  19. #19
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Najgora je zapravo ta potreba za dokazivanjem u tinejdžerskoj dobi... Ja sam dosta opuštena i pravi sam thinkpinker, ali ovaj slučaj maturanta iz Delnica koji se na maturalcu u Lloretu penjao na dizalicu na gradilištu i poginuo me je baš potresao...

    S druge strane, puštam djecu da voze bicikle bez kaciga i penju se kamo požele (a vrlo su spretni, je li to razlog ili posljedica, ne znam ), samo već razmišljam kako da ih rasteretim te potrebe za dokazivanjem kad budu veći...

  20. #20
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    i moj vozi bicikl bez kacige, najviše u dalmaciji - jednostavno je nemoguće ga nagovoriti da stavi kacigu, zauvijek bi mu uništila društveni život na otoku.
    i skače u more sa stijena visokih 8-10 m. toga me nekako nije strah jer je duboko, a ako se posklizne, valjda će past u more.

    i, ovo što kaže angie, nadam se da mu ne bi palo na pamet penjati se na ovako nešto, stvarno se nadam.
    a vid ove jurane, da 40 cm, baš ti je usporedba
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 12.09.2014. at 11:23

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    S druge strane, puštam djecu da voze bicikle bez kaciga i penju se kamo požele ...
    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i moj vozi bicikl bez kacige, najviše u dalmaciji - jednostavno je nemoguće ga nagovoriti da stavi kacigu...
    Vi čija se djeca voze biciklom bez kacige, znate li za odredbu u čl. 114. Zakona o sigurnosti na cestama
    "Zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi vozači bicikla mlađi od 16 godina, a u suprotnom bit će kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna".

  22. #22
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    uh, meni je buraz pred očima tako na biciklu razbio glavu - nikad to neću zaboraviti

    Zato, kaciga uvijek, pogotovo ako se radi o djeci kamikazama (kao što je moj - uvijek do krajnjih granica)

  23. #23
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj roman972 prvotno napisa Vidi poruku
    Vi čija se djeca voze biciklom bez kacige, znate li za odredbu u čl. 114. Zakona o sigurnosti na cestama
    "Zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi vozači bicikla mlađi od 16 godina, a u suprotnom bit će kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna".
    a znam. da mu je oće bar jednom naplatiti. nema toga, sto puta se provozao pored policajca. nikad nisam vidjela nikoga s kacigom, osim možda ponekog turista u 6 ujutro na treningu.
    u rijeci ne vozi po cesti, ili jako rijetko.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 12.09.2014. at 19:01

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj roman972 prvotno napisa Vidi poruku
    Vi čija se djeca voze biciklom bez kacige, znate li za odredbu u čl. 114. Zakona o sigurnosti na cestama
    "Zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi vozači bicikla mlađi od 16 godina, a u suprotnom bit će kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna".
    Mom mlađem je kaciga više puta spasila glavu, a bome i zube. Nosi je kad vozi bicikl, ali ne mogu ga nagovoriti da je nosi i na rolama. Odustala sam. Ali na rolama bar tako ne divljaju, iako ni to nije bezazleno. Nosi kapu šiltericu, a to je samo psihološka zaštita, ništa bolje.

  25. #25
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mene je ta slika podsjetila na jedanu genijalnu penjalicu u Pragu:
    http://www.mestoprodeti.cz/vylety-s-...na-vltave.html

    Dolje je obican soder nikakve protustresne podloge. Mreze preko kojih se penje nisu neka narocita zastita za manje dijeteer se moze propasti skroz kroz rupe. I svi se masovno penju, spustaju i uzivaju. Bez kacige i opreme za planinarenje

    Tako da bih rekla da samo zaostajemo za zapadom u smislu da nema takvih zanimljivih i izazovnih penjalica nego djeca moraju improvizirati...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Pa nije isto dal padajući se lupiš u metal ili špagu. Grozna mi je ta instalacija u Maksimiru.
    Ne mogu vjerovat da neko dopušta svom djetetu da se penje po tome.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    I nije jednako lako se penjat po metalnim skliskimcijevima i špagi

  28. #28
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Meni slabo dođe kad se sjetim što smo radili kao klinci.

    Penjali smo se na teracu petokatnice (ravna teraca, bez ikakve zaštite osim nekog zidića od 20cm).

    Oni hrabriji sjedili su na rubu i klatarili nogama, ja sam srećom bila kukavica.

    Ne znam što bih napravila da nekom od moje djece to padne na pamet. Stvarno ne znam.

  29. #29
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj miffy34 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije isto dal padajući se lupiš u metal ili špagu. Grozna mi je ta instalacija u Maksimiru.
    Ne mogu vjerovat da neko dopušta svom djetetu da se penje po tome.
    Gle da padnes s 10 metara na takvu spagu nije nimalo bezopasno, tvrde su, jako tvrde. Iznutra je celicno uze. A dolje soder i cvrsto tlo.

    poanta: nije sigurno ali je sigurnije od te instalacije. no nasa djeca nemaju prakticno alternativu pa mi je logicno da se penju po ovome. Jer vole izazov, adrenalin, osjecaj da su uspjeli u necem izazovnom.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Pa da,slažem se,igrališta su nam jadna

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj miffy34 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije isto dal padajući se lupiš u metal ili špagu. Grozna mi je ta instalacija u Maksimiru.
    Ne mogu vjerovat da neko dopušta svom djetetu da se penje po tome.
    Draga, to je INSTALACIJA; nije penjalica. To je skulptura i uopće nije namijenjena penjanju, ali se blentava mlađarija penje, isto kao što se štajaznam penju na vagone, pa zakvače energetski vod, stradaju i onda su im svi krivi.

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Mene je ta slika podsjetila na jedanu genijalnu penjalicu u Pragu:
    http://www.mestoprodeti.cz/vylety-s-...na-vltave.html

    Dolje je obican soder nikakve protustresne podloge. Mreze preko kojih se penje nisu neka narocita zastita za manje dijeteer se moze propasti skroz kroz rupe. I svi se masovno penju, spustaju i uzivaju. Bez kacige i opreme za planinarenje

    Tako da bih rekla da samo zaostajemo za zapadom u smislu da nema takvih zanimljivih i izazovnih penjalica nego djeca moraju improvizirati...
    Meni ovo liči na onu mrežu na BUndeku. Dolje je pijesak. I piše (ako se ne varam) ograničenje da djeca ispod 12 godina ne smiju na to. MOžda je ispod 10 godina - ne mogu tvrditi, ali znam da postoji uputa.

  33. #33
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mom mlađem je kaciga više puta spasila glavu, a bome i zube. Nosi je kad vozi bicikl, ali ne mogu ga nagovoriti da je nosi i na rolama. Odustala sam. Ali na rolama bar tako ne divljaju, iako ni to nije bezazleno. Nosi kapu šiltericu, a to je samo psihološka zaštita, ništa bolje.
    Mojem je na rolama kaciga spasila nos od puknuća te obje trajne (friško izrasle) jedinice jer mu je amortizirala udarac pa je samo natukao nos i malo razlabavio zube dok je licem tresnuo o beton. On je jedini od klinaca iz njegove generacije koji nosi kacigu na biciklu.

    Meni je spasila glavu od goluba (da, golub mi se zaletio u glavu dok sam se vozila s posla), a drugi puta od udarca. Meni se za samo ta dva puta kaciga itekako isplatila.

  34. #34
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Meni ovo liči na onu mrežu na BUndeku. Dolje je pijesak. I piše (ako se ne varam) ograničenje da djeca ispod 12 godina ne smiju na to. MOžda je ispod 10 godina - ne mogu tvrditi, ali znam da postoji uputa.
    Ta na bundeku nije ovoj ni do koljena (doslovce ). Ne znam da li kuzite koliko je to visoko - jako je visoko. Moja se popela s tri godine, ali se mm preznojio dok ju je pratio gore i pazio da ne padne. Tri je premalo godina za tako nesto, ali pet-sest je vec sasvim ok dob za to, iako je tamo sluzbeno ogranicenje osam - kojeg se naravno koliko sam vidjela ni roditelji i djeca ne drze.

  35. #35
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pih, u moje doba su se neki klinci penjali na televizijski repetitor na Marjanu u Splitu.

    Imam podijeljene osjećaje vezano za ovu fotku...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •