Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: kako sušite bosiljak

  1. #1
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno kako sušite bosiljak

    imam ga hrpu
    prekrasan i mirišljav
    i ne znam kako da ga posušim

    ili da ga stavim u staklenku s maslinovim uljem i tako konzerviram?

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    sad vidim da se može i zamrznuti

  3. #3
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ja sam ga zamrzavala nasjeckanog, u kalupu za led, u maslinovom ulju

  4. #4
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Otrgaj grane, stavi na papir, pleh ili objesi kao vezice. Stavi da nije na direktnom suncu (ok to nemaz frke jer sunca bema) kada se osusi, natrgaj listice i sravi u staklenku (bolje) a mozes i u papirnatu vrecicu

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    sad vidim da se može i zamrznuti
    Da, onaj sa širokim lišćem smrznem (dugo nisam, jer nisam imala dovoljne količine). Smrzavala sam zarolano, da se lakše reže. Tak imam i peršin - zarolano u "kobasicu" (iako je teško to uredno napraviti) pa rezucnem koliko mi treba.

    Ako sušim bosiljak, kupim na placu onaj sa sitnim lišćem. Sušim (od lijenosti) tako da cijelu vezicu objesim na štrik za veš i samo provjeravam... Kad su stabljike suhe, gotovo je, može ga se protrljati iznad papira i listiće pohraniti u bočicu.

    Jednom sam probala sušiti metvicu u mikrovalnoj pećnici (stavila na kuhinjski ručnik) ali nisam baš bila oduševljena rezultatima. Dehidriralo je ok, ali nije ispalo onako lijepo prozračno (da pucka pod prstima) kao kad se suši na klasičan način. Klasika je bolja, iako moram reći da ova godina nije baš pogodna za klasično sušenje jer je zrak prepun vlage, pa je bolje začine smrzavati ili sušiti u mikrovalnoj.

    Tko ima sušiilcu za jabuke i gljive, vjerojatno može osušiti i začine u tome. Već godinama to namjeravam kupiti, ali još se nisam odlučila.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Eh, još mi je nešto palo na pamet - možda bi se moglo osušiti bilje i u pećnici s ventilatorom. Tak sušim paradajze i ide super, ali nisam nikada probala sušiti nešto drugo.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    apricot, a da napraviš domaći pesto genovese?

    Moj mlađi sin bi se raspametio. Ovako nešto: http://www.coolinarika.com/recept/pe...a-iz-ligurije/

    Jedino, ja ne stavljam orahe u to nego bademe, oguljene. Procesiram štapnim mikserom.

  8. #8
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,311

    Početno

    Jednom sam susila bosiljak ali listovi su posmedjili i to mi se nikako nije svidjelo. Peršin na isti način sušimon ostane zelen. Ima kakav savjet? Prostor gdje susim je tavanski na kojem je dosta vruce. Ili da ipak probam u pecnicu pa na ventilator jer znam da bosiljku duze treba.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Jednom sam susila bosiljak ali listovi su posmedjili i to mi se nikako nije svidjelo. Peršin na isti način sušimon ostane zelen. Ima kakav savjet? Prostor gdje susim je tavanski na kojem je dosta vruce. Ili da ipak probam u pecnicu pa na ventilator jer znam da bosiljku duze treba.
    Probaj na sobnoj temperaturi na nekom senovitom, suvom i promajnom mestu ako ga imaš, ili na jako nisku temperaturu u pećnici, ne više od 30 - 40 stepeni, za većinu listova se boja tako najbolje očuva, ali nisam sigurna da suv bosiljak može da ostane tako intenzivno zelen kao peršun.

    Mislim da je najbolje što možeš dobiti neka varijanta smeđe zelene, i što duže stoji to se zelena više gubi .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •