Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: Pityriasis Rosea

  1. #1
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno Pityriasis Rosea

    Dakle nisam ni znala da to postoji.
    M.M. i ja bili smo u Grazu po novu autosjedalicu za mališa i naravno kad je tu već H&M , udri po jeftinim majicama i hlačama za ljeto.
    Tako se pojavio nekakv osip koji se širi svuda po meni-crvene flekice kojih je sve više.
    Kaže dermatologica Pityriasis Rosea, nekakav virus iliti ugriz grinje koja živi u robi.Svašta.
    Traje 4-6tjedana i nema lijeka. Nema kupanja kupkama niti mackanja bilo čime, ne smije se na sunce a trajanje ovisi o imunitetu.
    Srećom nije prenosivo,nema ožiljaka i kad jednom prođe stječe se imunitet zauvijek.
    Jel netko možda imao pa da znam hoće li mi spopati napadi svraba i kud će se te mrlje sve raširiti? :shock:

  2. #2
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    :shock:
    prvi put čujem za to
    (i do sada mi se gadilo iprobavanje odjeće, a sada ...)

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    804

    Početno

    Mislim da je mm to imao,ali zaspao je pa ga nemogu pitati-od nove odjeće ili dugo stajale odjeće.
    Pitam ga ujutro pa javim!

  4. #4
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Imala ja kao klinka ali se ne sjećam da li je to taj naziv. Po opisu je to to.
    Trajalo mi je sigurno oko mjesec i pol do dva. Za to vrijeme se nisam smjela previše kupati (samo brzinsko tuširanje i to ne svaki dan).
    Pošto sam trenirala tuširala sam se ipak svakodnevno, ali se sjećam da me jako svrbilo. Moguće zbog znojenja na treningu. I sjećam se da me mama zbog svrbeža trackala tekućim puderom.
    U svakom slučaju uopće ti ne zavidim.

  5. #5
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj lali prvotno napisa
    od nove odjeće ili dugo stajale odjeće.
    Da, tako je i nama tada rečeno.

  6. #6
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    I još nešto
    Koliko mi je u sjećanju meni se raširilo po prsima, trbuhu, leđima i rukama do laktova.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    804

    Početno

    to se po naški zove pitirijaza i mislim da se vodom još više širi,zato se ne smije kupati

  8. #8
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    lali(napisa):
    mislim da se vodom još više širi,zato se ne smije kupati
    Ajme strašno a ja ovisnica o tuširanju

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    330

    Početno

    Nije da se ne smiješ tuširati, ali nemoj upotrebljavati nekakve jake gelove nego one na bazi ulja. I kad se brišeš, nemoj se trljati ručnikom jer to pogoduje širenju mrlja, nego se samo tapkaj - dulje traje, ali pomaže. Ja sam pitirijazu dobila nakon isprobavanja odjeće u nekom dućanu, prošlo je za mjesec i pol. Išlo mi je na živce užasno, ali nekako se izdrži... Tješi se da nakon što stekneš imunitet - nema više! :D

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    ja sam čula isto za takve primjere
    fakat je to koma... i jos se ne smijes prat.
    Ne znam kad cu sljedeci put probavat robu (pogotovo u dm-u)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    ups - mislila sam na h&m

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    804

    Početno

    je,mm je ležao u bolnici zbog toga.

  13. #13
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Zašto je ležao u bolnici? :?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    804

    Početno

    jer mu je istovremeno izbila psorijaza i pitirijaza pa su ga uzeli više kao pokusnog kunića za promatranje!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Nije dobro mastiti kožu, bar kod obične pitirijaze (p. versicolor, ona s bijelim mrljama) jer joj to paše. Zato se i ne javlja na djeci jer do puberteta nema toliko sebuma na koži.

  16. #16
    Zrina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    554

    Početno

    I ja sam završila u bolnici zbog nekakve Rosee jer mi je doslovno cijelo tijelo bilo u tom osipu osim lica, vrata, dlanova i stopala.
    Na kraju mi se prikalemila još i neka infekcija kože na sve to.
    Uglavnom, svrbilo je za poludit. Prošlo je nakon 3 tjedna, ali mi se još i sad nakon nekoliko godina na mjestima zna pojaviti koji flekić.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Čini se da su p. rosea i p. versicolor različite stvari, ova prva uopće ne svrbi, niti postoji opasnost od infekcije. Samo gadno izgleda jer se uništi pigment u koži, sama površina kože ostane zdrava (ne ljušti se ni ništa slično) P.V uzrokuje gljivica pytirosporum ovale.

  18. #18
    Zrina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    554

    Početno

    Sjećam se sa otpusnog pisma da je pisalo Rosea _________ (nešto) i da mi nisu baš znali reći od čega sam to dobila. Nisam se smjela tuširati i trup su mi mazali onim bijelim tekućim puderom, a ruke i noge nekakvim mastima.
    Sad više ni sama ne znam kaj je to bilo.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    327

    Početno

    Da li netko zna da li se ti uzrocnici (grinje ili sto su vec) ubijaju pranjem odjece?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    To su gljive, njihov živi oblik se sigurno uništi na 60, ali je pitanje da li stvara spore (gljive to obično rade) i da li se one unište. Pegla s parom će valjda djelovati, speglaj i s unutarnje strane.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    A jel se to u narodu zove svrab?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ne, kod svraba se radi o malom kukcu, grinji, koji ruje pod kožom.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    144

    Početno

    da li ima netko iskustvo sa ovom bolesti i manjom djecom?
    mom sinu od 3 i pol godine danas je od oka (doktorice) dijagnosticirana ta bolest. naručeni smo u utorak.
    pretpostavljam da na bazen ne smije.
    anybody?
    hvala unaprijed

  24. #24
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj akasha prvotno napisa
    da li ima netko iskustvo sa ovom bolesti i manjom djecom?
    mom sinu od 3 i pol godine danas je od oka (doktorice) dijagnosticirana ta bolest. naručeni smo u utorak.
    pretpostavljam da na bazen ne smije.
    anybody?
    hvala unaprijed
    Nemam iskustva sa manjom djecom, imala sam je ja u studentskim danima i moj brat isto negdje u tim godinama. Najvaznije je da se sto manje namaces. Tako da mislim da bazen nikako.

    Ja sam se prvo vrijeme tusirala svaka 2 dana i nikako da prodje, samo se sirilo. Onda mi je doktorica rekla da ako hocu da mi prodje, nema pranja sto duze. I tako, tusirala sam se svakih 10-14 dana , izmedju prala samo "strateska podrucja". Sve skupa trajalo dobrih mjesec i pol, na nekim mjestima ostalo i skoro 3mj.

    Moj brat se odmah odrekao higijene, pa mu je i brze proslo. Izgleda stvarno gadno, ali ne ostavlja nikakve tragove i ne svrbi.

  25. #25
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno Re: Pityriasis Rosea

    ja imala pityriasis rosea gibert.
    bilo je to pred više od 20 godina pa se ne sjećam koliko je trajalo.
    čini mi se oko 3 tjedna, ali ja sam se mazala nekom bijelom mazarijom spravljenom u ljekarni i nisam se tuširala.
    sjećam se da su me najviše svrbile prepone i pazusi, a dr je bolest prepoznala po karakterističnoj crvenoj mrlji na lopatici.
    rečeno mi je da sam obukla neku tek kupljenu a neopranu robu ili sam iz ormara izvukla nešto što je tamo već dulje vrijeme stajalo.
    i da, jednom preboljela bolest stvara imunitet.

  26. #26
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno Re: Pityriasis Rosea

    Citiraj fegusti prvotno napisa
    ja imala pityriasis rosea gibert.
    i da, jednom preboljela bolest stvara imunitet.
    identično.
    samo uopće nije istina da preboljela bolest stvara imunitet jer sam je ja imala dva puta. i doktor se čudom čudio, ali sam je imala. i oba puta skupila probavajući robu u dućanu.
    i po naški se zove pitirijaza roza žber (ovo žber mi je bilo najdojmljivije ).
    kad sam je skupila prvi put dermatolog mi je dao tekući puder i mazuckala sam se nekih 15-20 dana i zabranio je kupanje. (ajme strave i užasa).
    drugi put kad sam je dobila, isti pripravak za mazuckanje, ali mi je dermatolog kazao kako se mogu bez ikakvih problema kupat, odnosno tuširat, ali se nikako ne trljat šugamanom. samo se onako spugat. i da je ta preporuka ne kupanja zastarjela metoda i da uopće nije bitno za tijek izlječenja to nekupanje (ajme spasilo me). i tuširala sam se normalno, trajalo mi opet nekih 15-20 dana, ožiljaka nema i srića u oba puta mi nije bilo ni po glavi, ni po rukama, ni po donjem dijelu nogu. samo trup u prepone.

    i da dermatolog kod kojeg sam bila kad sam prvi put dobila pitirijazu veselo je zaključio: oooo pa imate najlipšu kožnu bolest na svijetu. dobijete je, prebolite, ožiljaka nema i nikad vam se više ne može vratit.

    ma gle čuda, ja je dobijem nakon nekih 7-8 godina opet :shock:

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    144

    Početno

    mm je to imao prije godinu i pol dana, nismo znali šta je, išao kod doktorice, rekla mu da je sigurno obukao neku novo kupljenu robu, a da ju nije oprao u mašini. stvarno je tako i bilo. kupila sam mu piđamu i on ju je odmah htio nositi. ja mu nisam dala, jer uvijek (baš uvijek) sve prvo operem u mašini, ali je on inzistirao, kao u stilu.. ma daj, pa neće mi niš biti, ne mora se sve prati itd. i ja mu dam... nevjerojatno mi je to. u sve ove godine što smo zajedno, jednu jedinu stvar mu nisam oprala i pokazalo se kobnim. ali u biti mi je drago da je on to prebolio jer sam sad sa sinom znala što je. no panic 8)

    jedino mi je žao na bazen što ne može ići. jako žao.

    doktorica mi je rekla da kod djece ne mora biti od probane/kupljene neoprane robe, nego da može biti bilo šta. da je uzrok zapravo nepoznat.

    e da, još nešto... mm se tuširao svaki dan normalno. trajalo mu je par tjedana. nikad mu se nije vratilo.

  28. #28
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Odi u solarij.

  29. #29
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ja sam ju imala 2 puta, iako su i meni rekli da p. roseu mozes imati samo jednom.

    sto se tice uzroka, nepoznat je. sumnja se na kupljenu i neopranu odjecu ali mislim da nije dokazano. meni je izbila samo tak - odjednom, nisam isprobavala nikakvu odjecu. puno logicnija mi je teorija o stresu i stanju psihe. opcenito, dosta se malo zna o p. rosei.

    prala sam se normalno, ali podrucja pokrivena krastama nisam sapunirala niti mastila, a susenje mora biti samo tapkanje rucnikom. trajalo je 3 tjedna prvi put, 2 tjedna drugi put. vrlo neugodno i za oci i za svrbljenje, ali prodje. samo se moras suzdrzati da se ne ceses, jer ako pocnes....

  30. #30
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    ja sam ju imala 2 puta, iako su i meni rekli da p. roseu mozes imati samo jednom.

    samo se moras suzdrzati da se ne ceses, jer ako pocnes....
    Mozda si imala nesto drugo, jer se p. rosea ne moze dobiti dva puta i ne svrbi. Imas dva nelogicna simptoma za p. roseu :?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    144

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Citiraj Felix prvotno napisa
    ja sam ju imala 2 puta, iako su i meni rekli da p. roseu mozes imati samo jednom.

    samo se moras suzdrzati da se ne ceses, jer ako pocnes....
    Mozda si imala nesto drugo, jer se p. rosea ne moze dobiti dva puta i ne svrbi. Imas dva nelogicna simptoma za p. roseu :?
    ja sam isto čitala da ne svrbi.
    možda ima dvije vrste :?

  32. #32
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A, ne! Ova druga ti se zove Tasmanijska hunjavica i nešto je češća nakon cijepljenja Jednako je neizlječiva kao i trodnevna groznica, a vjerojatno svaki liječnik koji drži do svoje reputacije ima u rukavu nekoliko takvih prigodnih i neizlječivih.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    144

    Početno

    prošlo mu je prije par tjedana (trajalo je možda 3, nisam brojala).
    sad izgleda ko da ništa nije bilo...

  34. #34
    ivančica89

    Početno

    Kad sam to prvi put skužila nisam to odmah ozbiljno shvaćala. Bila je prvo malo veća točkica na vratu. S vremena na vrijeme bilo ih je više na prsima. Otišla sam doktorici opće prakse i rekla mi je da je neki ugriz (mrav....), nisam u to baš vjerovala, ali mi se nije dalo baš time opterećivati i baviti, dok se nije počelo širiti po trbuhu, leđima, itd. Onda sam se uplašila i tržila uputnicu za dermatologa. Ona mi je samo dala Elocom kremu, a u slučaju da mi to ne bi odgovaralo mi je preporučila tekući puder (koji je bio najbolji) i Telfast tablete. Meni se to širilo sve više, i tako da sam par puta išla na kontrole da bi se ona na mene samo vikala i rekla da imam strpljenja... Na to sam odučila da se nabolje liječim sama, bez ikakvih tableta, krema itd. To mi je pomoglo, tj. ništa ne raditi i čekati . Traje već više od mjesec dana, iako je sada pri kraju (bar se nadam).

  35. #35
    stanam avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    334

    Početno

    ja sam imala prije par godina. na trbuhu i unutarnjoj strani bedara. prošlo nakon 40-ak dana. rekla mi je dr-ica da se može mazati nekom mašću i još nečim ali i da ne mora jer prolazi bez ikakve terapije za 40 -60 dana. i što manje pranja. ja izabrala liječenje bez krema i svakodnevno tuširanje, ali brzinsko. i kako došlo tako prošlo. ne svrbi ništa.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Vec godinama vucem neko kozno oboljenje... osim sto imam tamno-smedje fleke u predjelu stomaka i grudi, nisam imala nekih problema kao sto je svrab... dok se nisu nedavno pojavile neke nove flekice manje i crvenkaste u predjelu stomaka, vrata, pa se pojavilo i na rukama i nogama i uzasno svrbi. Otisla sam dermatologu i ona je u roku 1 min.ustanovila da je rec o pityriasis versicolor i pityrissis rosea... Iskreno nemam pojma sta je to, nit mi je bas objasnila o cemu je rec. Rekla mi je samo da se nesmijem kupati 7 dana i da se mazem nekim puderom. Objasnjenje za bolest mi je rekla kako se ne tusiram dovoljno jer je to sve od znoja. Ja nezz sta je to dovoljno tusiranje il kupanje...zima a ja se opet kupam svaki 2.dan...picajzla sam i bas vodim racuna o svemu. Ako moze neko vise informacija da mi kaze o tom oboljenju.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •