Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: testovi na intoleranciju - iskustva

  1. #1
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno testovi na intoleranciju - iskustva

    za krvni me zanima, jel netko bio, gdje, cijena, iskustva..

    tenks

  2. #2
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Mikka, evot i moje iskustvo.

    Bila sam prije mjesec dana kod svoje dermatologinje nevezano za ovu temu, a ona voli holistički pristup svom poslu i uvijek me ispituje o živtnim navikama, prehrani i sl. Kad smo došle na temu prehrane, pitala sam je za te testove i rekla je da je to PAPILOVA i da ne nasjedam. Rekla mi je da će mi ona, ako me baš zanima, za puno manje para uraditi krvni test na alergije preko kojeg se može vidjeti i intolerancija...pa sam tako odlučila to napokon uraditi jer imam neke smetnje, tj. vidim da me neka hrana napuhuje i ne probavljam ju dobro (uključujući i odlaske na wc).

    Dakle, napravila mi je prick test (oko 250 kuna) i nakon pola sata očitala alergije (alergije se omdah pokažu), a onda mi je dala papir na koji sam trebala zapisati veličinu crvenila nakon, hm, trebala bih pogledati, ali mislim 6 sati i onda nakon 24 sata. To su intolerancije, one se pojavljuju kasnije.

    Ispale su mi neke alergije i neke intolerancije (ona mi još to mora detaljno očitati, ali ispalo mi je dosta loše jer ispada da sam alergična i na histamine), ali te se stvari promijene nakon što se otkloni uzrok.

    Tako mi je napisala uputnice za pretrage koje moram obaviti (još mi je je preostala jedna sa stolicom) i onda je rekla da sa svim tim nalazima dođem k njoj da vidimo gde je caka, je li problem npr. u jetri, u parazitima, u nekoj bakteriji ili gljivici itd.

    To mi se stvarno čini dobrim pristupom.

    Ti testovi za koje pitaš...dosta sam čitala o njima, pitala sam dosta ljudi. Neki kažu super, neki kažu papilova. Stručnjaci uglavnom kažu papilova.

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    a na kaj ti je radila prick?

  4. #4
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    zuska, ako mi možeš odgovoriti gdje si radila prick testove i na koje alergene?
    već godinama imam užasan zdravstveni problem i baš se ovih dana spremam vidjeti što se može napraviti.

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    inače ovo za 6 i 24 sat nikad nam nisu rekli da gledamo.

  6. #6
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Evo, prepisat ću s papira da ne širim krive informacije jer vidim da već jesam jer mi sjećanje blijedi
    - to što mi je radila zove se "kožni test na nutritivnim alergenima - standardni komplet" i koštao je 320 kn.

    Znači mali ubod pod kožu za svaku grupu:
    - jaje
    - kravlje mlijeko
    - meso I
    - meso II
    - morska riba
    - riječna riba
    - rakovi
    - jestive gljive
    - brašna
    - povrće I
    - porće II
    - voće I
    - voće II
    - voće III
    - negativna kontrola
    - pozitivna kontrola (histamin)

    Koje točno namirnice spadaju pod grupe, možete vidjeti npr. Alergije-i-alergoloska-testiranja
    To je link koji sam dobila sad guglanjem, nisam bila tamo, ali moja dermatologinja je isto privatnica.

    Od nalaza koje joj trebam donijeti jesu:
    SE, KKS, šuk, urin, jetrene probe, koagulogram, AST-O titar, latex CRP, latex RF, ELISA: H pylori, koprokultura, pregled stolice na crijevne parazite i kulture

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ajde sad me zanima u slučaju da ti je recimo brašno i meso II bilo alergen, kaj sad tu ne smiješ jesti. kaj me zanima dal se ide u podgrupe u tim većim grupama.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 09.12.2013. at 13:49

  8. #8
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Brašno mi je pokazalo reakciju i rekla je da je to alergija na sva brašna. I dalje sve jedem dok en odem kod nje. Ne znam dalje objašnjavati, to mi je prvi put u životu da sam na nešto alergična. Dio prije 3 godine nisam nimala nikakvih problema.

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    kolko sam ja skužila oni ipak odvajaju gluteinske i bezgluteinske namjernice.

    ja kad u bolnicu idem raditi prickove za klince oni sve odvajaju, ali dosta toga ni nemaju.

  10. #10
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    jesam li više dosadna ako još pitam kako ti se još manifestira ta alergija osim nadutosti i stolice?
    naime, da bi se moj obiteljski liječnik i ja dogovorili od kuda krenuti morala bih ranije baratati nekim barem otprilike informacijama, pa da si pokušam nekako sama u glavi posložiti od kud je najbolje krenuti.

  11. #11
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    jesam li više dosadna ako još pitam kako ti se još manifestira ta alergija osim nadutosti i stolice?
    naime, da bi se moj obiteljski liječnik i ja dogovorili od kuda krenuti morala bih ranije baratati nekim barem otprilike informacijama, pa da si pokušam nekako sama u glavi posložiti od kud je najbolje krenuti.
    Ja sam skontala nadutost, grčeve, eksplozivnu stolicu i sl. Oko umora ne znam....umorna sam i od nespavanja.
    Ona me svaki put ispituje o prehrani kad mi pogleda kožu, imam dosta tih nekih crvenkastih točkica koje po njoj pokazuju da nešto nije u redu s čišćenjem organizama. Plus, ono što mi je isto novost u životu je da sam često bolesna, tj. da mi je imunitet loš unatoč stalnom popravljanju, pa je i to možda povezano s alergijom.
    Ispitivala me i koliko sam antibiotka popila u životu, kaže da je mnogima od nas često narušena crijevna flora, pogotovo jer se nekd nije uzimalo probiotike pa sve to može ostaviti posljedice...

    Joj, ne znam prenositi njene riječi, kad ona priča, sve zvuči smislenije.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Ovo što je zuska testirana (to sam i ja radila) je test na alergene - je li alergična na te namirnice a ne test intolerancije.
    Pravilno se očitava tako da se očita odmah (ajd u roku nekih 15 min) na licu mjesta i zatim se dolazi nakon 24 h da ti opet očita sestra ili liječnik, nikako sam ne mjeriš. To je rana i kasna reakcija.

    Intolerancija se ne može odrediti prick testom, npr. alergina na kravlje mlijeko jest alergija na njegove proteine i dokazuje se prick testom (a kasnije i krvnim ako treba) i ta osoba je alergična na sve proizvode u kojima ih ima (keksi, čokolada...puno toga), drugo je intolerancija koja je uzrokovana deficitiom enzima laktaze pa osoba ne može probaviti nefermentirane mliječne proizvode koji sadrže laktozu (mliječni šećer) i koja se dokazuje drugačije - najčešće se takva intolerancija razvije s godina kako starimo, ali isto tako osoba najčešće može bez problmea konzumirati jogurte, kiselo mlijeko itd.

    Ja sam imala gadne reakcije na naranču (čak i _ipp-ovu kašicu jabuka/kruška označenu kao hipoalergenu). Prošla sam prick koji je pokazao da nisam alergična na naranču ali jesam na kravlje proteine, ribu, masline ... koji mi ne rade takve probleme.
    Imala sam i jaku reakciju na histamin pa su zaključili da je to prolazna intolerancija histamina (a u nedostatku testova nisu me mogli poslati na testiranje na konzervanse, pesticide itd). Meni ta dijagnoza nije sjela jer histamina u narančama nema (da u ribi, da u konzervama, da u "staroj" hrani) i više mi vuče na pesticide ali ne mogu se u Zagrebu nigdje na to testirati pa sad jako pazim što jedem.

  13. #13
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj pituljica prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo što je zuska testirana (to sam i ja radila) je test na alergene - je li alergična na te namirnice a ne test intolerancije.
    Pravilno se očitava tako da se očita odmah (ajd u roku nekih 15 min) na licu mjesta i zatim se dolazi nakon 24 h da ti opet očita sestra ili liječnik, nikako sam ne mjeriš. To je rana i kasna reakcija.
    Ja sam dobila papir na kojem su dvije kolone, 6 sati i 24 sata, pokazala mi je kako mjerim i šta zapisujem.

    Tvoj me post sad malo zbunio, ali sljedeći put kad odem, nadam se uskoro, tražit ću je da mi pojasni sve ovo.

  14. #14
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Inače, isprike Mikki na odvođenju diskusije. Tražila je iskustva s krvnih testova na intoleranciju pa navalite

  15. #15
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ma smisleno mi je i to kako ti pišeš, hvala ti.
    mene užasno i nepodnošljivo svrbi svaki jebeni milimetar kože. ne smijem stegnuti remen, počeškati se po glavi, obući majicu, obrisati se poslije nužde, brisati se ručnikom poslije tuširanja, netko me stisnuti za ruku, ubosti me prstom u leđa, sve je to okidač za nesnosni svrab. dotaknuti predio se zažari i nenormalno svrbi, a ako se počnem ćešati bolje mi je da se ubijem.
    a dok me ništa ne iziritira, osjećam kako me mjestimično ispod kože bocka... bocka, mami da se počešem.. onaj igličasti, bolni svrab. non stop cijeli dan.
    bemti same mi je sebe žao sad kad ovako napišem koliko me to muči. a ove godine najgore do sada. ne mogu više, ne mogu.
    test mi je preskup, nešto sam čitala da bih trebala i jetru ić prekontrolirati, i paraziti koje si spomenula mi sad zvone, a ovo što si napisala ću probati napraviti što prije.
    osim ovog svoga i ovo tvoje s probavom me muči.

  16. #16
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    sorry mikka

  17. #17
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ajd nam sad ti reci šta je tebi

  18. #18
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    da nisam totalno beskorisni uzurpator imam ti od poliklinike aviva ponudu intolerancije šta se testira i za koju cijenu, negdje prije sam ih kontaktirala.
    pošalji mi mail ako hoćeš pa ti proslijedim.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    adiomare, moja mama je bila u sličnom stanju - prvo su je na sve istestirali i ništa nisu našli. Zatim su joj rekli da je to od helicobactera pa je prošla trojnu terapiju, eradicirala ga ali stanje isto. Onda su utvrdili da je to od toga što ima gljivice na noktu na nozi da je to uzrok svega. A kako je ona šopana voltarenima (ima umjetno koljeno) njoj jetreni enzimi ne dozvoljavaju oralnu terapiju za gljivice i ćao đaci...
    nema rješenja, u krizi koristi kreme s kortikosteroidima, a najgore joj je kad joj uhvati vlasište
    Odustala je od odlaska dermatologu/alergologu.

  20. #20
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    fakat?
    a ne znam, mazat mi se u mom slučaju čini besmisleno, budući da nemam nikakav osip po koži.
    ja se izgrebem i pošteno mi se to zacrveni, zažari, uzdignu mi se urtike, ona zadebljanja po koži, ali čim se smiri, nakon 10-20 minuta sve se povuče.
    to jedino da si kupim neki kercher pa da se svaki dan išpricam u tankom sloju posvud ko u autolakirnici :D
    gljivica koliko znam nemam, ali ko će ga znat.
    ovoj napasti je predhodilo cjelogodišnje kihanje i curenje nosa kao da je alergija. čim se "preselilo" na kožu, prestalo je to s nosom.
    idem danas kod doktora pa ću vidjeti, ali nemoguće mi je više ovako.

  21. #21
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Neka te pošalje na testove.

  22. #22
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    AdioMare, i moj dragi je imao nesnosni svrab... al u njega je to bio simpotom neceg malo ozbiljnijeg (samo njemu je stalno trajao mjesec ili dva, nije ga nista izazivalo, i nije nista pomagalo). Ja bi o tome s doktorom popicala.

  23. #23
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ovo je ta ustanova u Rijeci, gdje sve kažu iz kapljice krvi
    http://www.belladonna.hr/intolerancija/

    Meni je to obična glupost i bacanje novaca. Sve se sazna iz jedne kapljice!! Čemu onda zdravstveni sustav?
    Uglavnom, pročitala sam prije par dana "dijagnozu i terapiju" koju su dali mojoj poznanici. Trebala bi se više kretati i manje jesti slatkiše i ne piti gazirane sokove. Ha, za to reći nekome tko ima "malo" previše kila, ne trebaš naplatiti skupi pregled i još skuplju terapiji.
    Jer, naravno da je terapija njihovim proizvodima, nekih devet što tableta, što kapsula dnevno, i to je skupo, jako skupo. Spirulina, Omega 3, digestivni (?) enzimi, ulje origana....

    No, ako netko duboko vjeruje takvoj "medicini" i sretan je da plaća i pije brda pripravaka, neka ga. Možda joj stvarno i bude bolje. Sugestija je čudna stvar

  24. #24
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je to obična glupost i bacanje novaca.

    No, ako netko duboko vjeruje takvoj "medicini" i sretan je da plaća i pije brda pripravaka, neka ga. Možda joj stvarno i bude bolje. Sugestija je čudna stvar
    x
    ja se slažem s tobom

    prije svakako pogledajte ovo http://provjereno.dnevnik.hr/clanak/...---283783.html (u slučaju da već niste)

  25. #25
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ma samo se vi raspisite. sad sam tek skuzila i da sam nepismena u naslovu teme

    da, skupi su ti testovi u pm, bar ovaj krvni. meni nije nis, imam 20 i nes kila viska, 'problem' je kronicna anemija i to sto ne mrsavim niti kad vjezbam i pazim na prehranu, pa sam htjela vidjeti ima li smisla da pokusam na ovaj nacin

    i trbuh mi je konstantno kao da sam trudna 6-7 mjeseci, cak i kad ne jedem danima (imam virozu ili nekaj)

  26. #26
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    mikka, da li si radila test na Helicobacter? To se radi s uputnicom, a platiš samo participaciju. Zbog te bakterije zna biti napuhan trbuh.

    Da li si u trudnoćama imala anemiju? Jer, ako nisi onda je vjerojatno jako mjesečno krvarenje uzrok istoj. Pa ako još imaš smanjenu apsorpciju u želucu, evo željeza ispod 5.
    Čitav život sam se borila sa anemijom. Jednom godišnje mi je uvijek trebala kura željeza. Iako sam se trudila jesti meso sa povrćem, i uz to piti sok od agruma, nije bilo dosta. Jednostavno sam takva.
    A da bi smršavila, nije dosta samo "paziti" na prehranu. Treba jako smanjiti količinski. Pokušaj jesti svega upola manje nego jedeš sada. Uglavnom da ručak stane u mali tanjur, onaj za kolače. Pa tako nekih mjesec-dva. Pet puta na dan malo jesti. Ali, nema varanja između obroka, i nema kasno noćnih zakuski Ali, zato ima svaki dan bar pola sata brze šetnje.

    Ako možeš i ako ti tako paše. Pa ćeš vidjeti. Ako bude pomaka, znaš da radiš dobro, a ako ne bude, kreneš dalje. Lako ćeš raditi skupe pretrage ako bude potrebe.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 09.12.2013. at 18:00

  27. #27
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    nisam radila test. kak se radi?

    je, i u trudnocama sam imala anemiju. a nije da mi se pije onaj heferol, imam nuspojave. pila sam i ferrum lek 2 mjeseca, nis mi nije pomoglo. i tako svasta.

  28. #28
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    imaš poruku

  29. #29
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,306

    Početno

    I ja sam imala problem sa svrbežima...samo što je mene cijelo tijelo svrbilo nakon tuširanja. Samo je nestalo, tu i tamo još po zimi zna biti veselo Također sam imala neki alergijski rinitis, konstantno curenje nosa, zaštopan i kihanje. Najgore je bilo zimi, ali trajalo je cijelu godinu. Nije povezano s alergijama, radila sam u Vinogradskoj sve moguće testove (prick, nutritivne, flasteri na leđima-to je mislim bilo za konzervanse i pesticide) i SVE je bilo negativno.

    Kako sam prestala piti mlijeko tako su se manje više simptomi povukli. NE sjećam se srećom kad mi je zadnji put bilo loše.
    ALI!!

    Unazad par godina po rukama imam dermatitis, koža puca, rane kao da sam nožem rezala prste, suho, ispucalo.

    Stvarno sam svašta isprobala, čajevi, ulja, kreme, masti..... Mazanje i konzumiranje...

    Trenutno kombiniram ulje crnog kima i neku biljnu mast. Izbjegavam kortikosteroide u širokom luku (na što se dr. grozila). Čak i dok sam trudna bila i sada dok dojim kaže da ne smeta i da su to jako male količine da bi škodile bebaču...mda...

    Alergijske testove nisam radila skoro 2 godine, čak sam razmišljala te testove intolerancije, ali nakon što sam vidjela emisiju Provjereno gdje ti testovi i nisu baš pouzdani (novinarki su na 3 različita mjesta testovi bili drugačiji) odustala sam i od toga.

    Trenutno stanje kod mene je takvo da se taj dermatitis ne povlači već se širi, kažu mi da naravno uzrok može biti i stres. O prehrani mi nitko nije ništa govorio, ali sam sam primjetila kad jedem suhomesnato i svinjetinu da se stanje jaaako pogorša, zato svinjetinu niti ne jedem više.

    Teško mi je to gledati i trpiti....strašno...a kontakt s vodom moram izbjegavati jer peku rane, suđe i sl. perem u rukavicama, izbjegavam, ali ne možeš...

  30. #30
    borka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    671

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    AdioMare, i moj dragi je imao nesnosni svrab... al u njega je to bio simpotom neceg malo ozbiljnijeg (samo njemu je stalno trajao mjesec ili dva, nije ga nista izazivalo, i nije nista pomagalo). Ja bi o tome s doktorom popicala.
    X

    Adio Mare a koliko dugo ti traje taj svrab? Jer ako traje mjesec, dva stalno onda bih i ja otišla doktoru, čisto predostrožnosti radi.

  31. #31
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    traje jedno 8 godina, možda i 11, 12
    išla sam doktoru. mislim da je kod mene koprivnjača u pitanju, ali vidjet ćemo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •