Pokazuje rezultate 1 do 40 od 40

Tema: Piti željezo u trudnoći...

  1. #1
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno Piti željezo u trudnoći...

    Cure, jeste li pile željezo u trudnoći?

    Ginekologinja mi je nedavno prepisala željezo, kao, vrijeme je..(to je bilo prije dva tjedna, sam sam u 29. tjednu) Do sada nisam pila ništa, krvna slika je uredu, nisam anemična. Sjećam se da sam i u prvoj trudnoći u nekom trenutku počela piti željezo.

    Nije mi ga problem piti, ali...otkako ga pijem (Heferol) jako teško idem na wc, pojavili su mi se hemeroidi koji se praktički ne povlače. Grozno, neći opisivati, ali nije mi lako.

    Dakle, koliko su te kapsule nužne i mogu li željezo nadomjestiti nekim drugim (prirodnim) unosom? Znam gdje ima željeza, samo me zanima može li se uzeti dovoljno željeza potrebnog u trudnoći kroz hranu?

    Kako ste vi stajale/stojite po tom pitanju?

  2. #2
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Hm, ja sam uspjesno jecmom pokrivala potrebe u trudnoci i malicka je imala dobre zalihe...ali nazalost nisam bila pametna pa nastavila tijekom dojenja pa sam nakon godinu bila toliko anemicna da sam skoro na inekcijama zavrsila. Ima i kombu alga koju koristis kod kuhanja, bogata je zeljezom. Od preparata prenatal od solgara ima oblik zeljeza koji se max iskoristava bez gastroi. problema. Jedino ne znam za njihovo zeljezo cisto da li je u tom obliku. Spirulina isto od prirodnih preparata.

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Nisu nuzne , osim ako ne postoji anemija i manjak zeljeza.

  4. #4
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    O, super, znači mogu ih prestati piti i malo pojačano jesti hranu bogatu željezom... Ajme, kakvo će mi to olakšanje biti.

  5. #5
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    Dobro je uz hranu bogatu željezom uzimati i onu bogatu vitaminom C (pomaže apsorpciji željeza). Za kalcij vrijedi suprotno.

  6. #6
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Zuska,ali moras paziti...

  7. #7
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Kaj mora paziti, Kris? Na prehranu?
    Ak je krvna slika ok, a njoj zeljezo rasturi probavu, stvarno ne vidim razlog zasto bi ga pila
    U prvoj trudnoci ga nisam pila, cura oduvijek ima savrsenu krvnu sliku
    U druge dvije jesam, bila sam anemicna, a te curke su ipak anemicne
    A cak mi je ginicka mijenjala preparat zeljeza kad je vidjela da nema pomaka
    I pazila sam da jedem puno zelenjave i zitarica, i opet...
    A prvi put nista (osim raznolike prehrane kao i obicno) i sve 5
    Pa ti znaj...

  8. #8
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja sam pila, al mi je željezo bilo jako jako nisko.

  9. #9
    Amari avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    158

    Početno

    Caj od koprive vam ima jako puno zeljeza I smije se u trudnoci.. a I manje cete bit naotecene

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Treba voditi racuna o prehrani i pratiti redovito stanje vadenjem krvi .

  11. #11
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Hvala na savjetima! Dakle, pijem čaj, jedem pojačano tamo gdje ima više željeza i vitamina C, povremeno izvadim krv. Samo da se više ne moram ovako mučiti.

  12. #12
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja ga nisam pila jer mi je željezo bilo dobro, a preventivno nisam htjela jer mi uništi probavu. Srećom, moj dr. mi ga nije ni nudio.
    Morala sam ga piti nakon poroda, onda sam nakon 5 mj. samoinicijativno prestala (opet mi je počelo smetati). Kontrolirala sam ga sad, nakon još pola godine - nikad bolje. Dakle, meni ga ni dojenje nije srušilo. Ali ja još nemam stvari, tako da vjerojatno u tom grmu leži zec.
    Ma vidim da si već došla do zaključka ali čisto da se pridružim svojim primjerom

  13. #13
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Najbolje zeljezo koje sam ikada uzimala zove se floradix (njemacka proizvodnja). Napravljen je u obliku tonika, bez konzervansa, samo prirodni sastojci, odlicnog okusa, pije se na prazan zeludac i apsolutno nikad nisam imala problema sa tim zeljezom, sve ostale kapsule su uzrokovale bol u zelucu, zatvor, hemeroide i krvarenje iz debelog crijeva, uzas! Floradix isto tako u sebi sadrzi vitamin c i b radi absorpcije i preporucila bi ga svakome. Mozes ga naruciti preko amazona ili ebaya

  14. #14
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Floradix ima u skoro svakoj hr ljekarni
    Ja sam ga davala svojim curama

  15. #15
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ne sadrži svaki pripravak istu količinu željeza, npr. 10 ml Floradixa sadrži 7,5 mg željeza, a jedna kapsula Heferola 115, dakle ovi sirupi - to je za ozbiljnu anemiju kamilica, dobri su kao dodatak prehrani ali to nije lijek...zato ih se i lako podnosi

  16. #16
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Utječe li Floradix na probavu?

  17. #17
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ne sadrži svaki pripravak istu količinu željeza, npr. 10 ml Floradixa sadrži 7,5 mg željeza, a jedna kapsula Heferola 115, dakle ovi sirupi - to je za ozbiljnu anemiju kamilica, dobri su kao dodatak prehrani ali to nije lijek...zato ih se i lako podnosi
    Hvala na pojašnjenju. Znam samo da me Heferol razvalio i da ne mogu nastaviti s njim.

  18. #18
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    meni je ginekologinja prepisala željezo tek kad su pretrage pokazale (gadan) manjak, meni je laiku nelogično da si dobila tu jaku dozu ako je željezo sad ok, još ove blage dodatke prehrani kako tako.

  19. #19
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Ne znam, ja sam nakon poroda bila jaaaako anemicna. I sva ta ostala zeljeza su na mene utjecala toliko lose da nisam mogla jesti, bila sam slaba, kao sto sam navela, kkrvarila sam iz debelog crijeva (sto bas nije dobro kod anemije, zeljezo koje uzrokuje krvarenje). Nekad je i 7,5 mg zeljeza bolje od 115 radi kojeg ces se osjecati lose. Uglavnom, od osobe koja je bila toliko umorna da se nije mogla pomaknuti s mjesta sam se u samo 24 sata od kad sam uzimala floradix pretvorila u poletnu zenu punu energije. Pitala sam prijateljicu koja radi kao farmaceut u jednoj privatnoj klinici kako je to moguce, ona je rekla da se ne apsorbira svako zeljezo jednako. Eto mi odgovora. Ne znam, na kraju ne treba gledati brojke nego rezultate, a ja sam se nakon tog zeljeza preporodila. Sto je najbolje, posto to nije pilula, vjerujem da tijelo moze prepoznati da ne treba odredjenu namirnicu. Nakon 6 mjeseci vise se nisam mogla natjerati da ga uzimam. Isla sam provjeriti krvnu sliku i nisam vise bila anemicna...tako da eto, to je moje iskustvo...
    Zuska, floradix barem meni nije utjecao na probaavu ni najmanje. Ne znam zapravo osobu na koju je utjecao lose.

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam pila, al mi je željezo bilo jako jako nisko.
    Isto.

  21. #21
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, ja sam nakon poroda bila jaaaako anemicna. I sva ta ostala zeljeza su na mene utjecala toliko lose da nisam mogla jesti, bila sam slaba, kao sto sam navela, kkrvarila sam iz debelog crijeva (sto bas nije dobro kod anemije, zeljezo koje uzrokuje krvarenje). Nekad je i 7,5 mg zeljeza bolje od 115 radi kojeg ces se osjecati lose. Uglavnom, od osobe koja je bila toliko umorna da se nije mogla pomaknuti s mjesta sam se u samo 24 sata od kad sam uzimala floradix pretvorila u poletnu zenu punu energije. Pitala sam prijateljicu koja radi kao farmaceut u jednoj privatnoj klinici kako je to moguce, ona je rekla da se ne apsorbira svako zeljezo jednako. Eto mi odgovora. Ne znam, na kraju ne treba gledati brojke nego rezultate, a ja sam se nakon tog zeljeza preporodila. Sto je najbolje, posto to nije pilula, vjerujem da tijelo moze prepoznati da ne treba odredjenu namirnicu. Nakon 6 mjeseci vise se nisam mogla natjerati da ga uzimam. Isla sam provjeriti krvnu sliku i nisam vise bila anemicna...tako da eto, to je moje iskustvo...
    Zuska, floradix barem meni nije utjecao na probaavu ni najmanje. Ne znam zapravo osobu na koju je utjecao lose.
    Nema tog željeza koji će teško anemičnu osobu dići iz mrtvih u 24 sata, to može samo transfuzija. Prije će biti da si se preporodila jer si prestala piti ono od čega si se osjećala loše.
    Što se apsorpcije željeza tiče, koliko me pamćenje služi bolja je s dvovalentnim nego trovalentnim, moguće da je tvoja prijateljica na to mislila. Bez ljutnje yummy_mummy, znam da želiš pomoći, i nije da imam nešto protiv Florića jer sam ga se i sama napila u pauzama između Heferola, Retafera, Feruma, i ostalih -ferova, ali sumnjam da bi se milijuni žena patili s hemoroidima, mučninama, povraćanjima, proljevima i ostalim ljepotama gastrointestinalog lunaparka kad bi se to sve moglo izbjeći uz ovaj magični eliksir od 107 kuna...

    Da budem konstruktivna, većina općih ginića propisuje trudnicama željezo po defaultu jer potrebe za njim u trudnoći rastu plus kad se tome pribroji gubitak krvi na porodu, pretpostavlja se da će trudnica postati anemična...i vrlo često tako i bude.

  22. #22
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Argente, ne zivim u Hrvatskoj tako da ne znam koliko ovdje Floradix kosta. Mozda ima istine u tome da sam se preporodila neuzimajuci zeljezo koje mi ne pase. Cinjenica je da vise nisam anemicna i to me veseli

  23. #23
    AdrianovaMamica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Lokacija
    Daruvar
    Postovi
    464

    Početno

    Ja pijem trenutno herefol, rekla je dr da kad popijem ovu turu da cemo napravit pauzu pa onda opet vidjeti.. A meni je vec pun kufer zeljeza da ga stalno moram piti u trudnoci. Nedavno sam si nabavila jaja od prepelica, kazu za njih da su bogata zeljezom cak do 8 puta vise nego obicna jaja, samo su jako malena, i da su dva jaja dnevno dosta.. Pise da su super za trudnice, e sad ona meni stoje i ja nikak da se odvazim da ih pocnem jesti.. Sve me strah, a neznam ni sama cega..

  24. #24
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Ja sam cijeli život anemična i na ferumu ili heferolu, ali mi je u trudnoći željezo bilo dobro i nisam ga pila. I cijelu ovu godinu nakon poroda je dobro, ne mogu se načuditi.

  25. #25
    AdrianovaMamica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Lokacija
    Daruvar
    Postovi
    464

    Početno

    Ja sam u drugoj trudnoci dobila ferum da pijem, ali tamo negdje 3 mj pred kraj, a sad mi je odma u startu dala zeljezo jer je nisko.. Pa mi dode da se pitam dali sam i ja tokom zivota ranije bila anemicna, nisam nikad kontrolirala jer nisam imala potrebe. Svega nekoliko puta u zivotu i zadnji put to se desilo u zadnjoj trudnoci me je samo odjednom oblio znoj po cjelom tjelu, sva mi snaga izasla iz svakog kutka tjela, ruke, noge, glavu u tom trenutku jedva micem, sjednem na pod dok me znoj obljeva i dalje, jer sam na korak da se ne onesvjestim i to onda traje nekih desetak minuta dok ne dodem kolko tolko k sebi. Dali je to zbog anemije mozda?

  26. #26
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Da, to su otprilike znakovi anemije. Ja sam se tako rusila po tramvajima, doma ako bih naglo ustala... zadnjih nekoliko godina zeljezo mi je ok.
    U prosloj trudnoci mi je isto bilo ok, evo sad pred kraj ove trudnoce sam dobila da ga pijem jer mi je granicno.

  27. #27
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Baš sam se danas mislila javiti na temu.

    Nikad nisam bila anemična, krvna slika uvijek super.
    Nakon javljanja na ovaj topic, bila sam prestala piti Heferol i zadnji put kad sam bila na pregledu rekla sam dr da ga ne pijem i razloge, a ona je nezadovoljno vrtila glavom. Pa sam joj, poučena informacijama s ovog topica, rekla da bih rado vidjela da li mi je željezo uopće potrebno. Uglavnom, odlučila mi je ponovo raditi sve pretrage, (uključujući i OGTT jer sam to bila radila rano), sve je ponovo ispalo super, i šećer, i natrij, kalij..bla, bla, i željezo. Nisam vidjela nalaze, pročitala mi ih je preko telefona, kaže željezo 12. Ja sva sretna kako ga ne moram piti, ali ona tvrdi da trebam jer "oni (ginekolozi) daju željezo pred kraj trudnoće jer se zna jako spustiti pri porodu i nakon."
    Kužim zašto i dogovorile smo se da probam s Ferumom.
    Ipak, malo me zbunjujete vi koje tvrdite da vam nije propisan..

  28. #28
    Ninunanu avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    731

    Početno

    ja sam pred kraj dobila heferol i strasno mi je bilo lose od njega pa sam dobila ferum i s njim nikakvih problema. Tako da možda i tebi bude ok

  29. #29
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Meni je moja dr rekla da se uglavnom više krvi izgubi na drugom porodu, nego na prvom, pa je i to jedan od razloga zašto mi je sad propisala željezo, a pred kraj prošle trudnoće nije (ista dr., jel).
    Uzimam Ferum lek za žavakanje, ali ja ih pijem jer mi se sve poljepi po zubima ako ih žvačem. U apoteci su mi rekli da je bolja apsorpcija ako se uzima i C vitamin, tako da i njega uzimam.

  30. #30
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ajme, kud više krvi ...nakon prvog poroda 39 dana strajale lohije, 40-ti dan dobila prvu menstruaciju koja je nastavila dolaziti svaki mjesec. Uz dojenje 14 mjeseci, bez mililitra bilo čega drugog prvih 6 mjeseci.
    Stvarno je bolje da pijem željezo....

  31. #31
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Naravno da ćeš poslušati svoju doktoricu, iako Fe 12 je sasvim dobar i normalan nalaz. Da li si inače sklona slabokrvnosti? Ako nisi, a željezo ti stvara probleme u probavi, možda da još jednom popričaš sa njom.
    Ja sam čitav život slabokrvna ( Fe i ispod 4) samo u trudnoći i dojenju je željezo bilo kako treba ( nisam imala mjesećni ciklus za svo vrijeme dojenja)

  32. #32
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da ćeš poslušati svoju doktoricu, iako Fe 12 je sasvim dobar i normalan nalaz. Da li si inače sklona slabokrvnosti? Ako nisi, a željezo ti stvara probleme u probavi, možda da još jednom popričaš sa njom.
    Ja sam čitav život slabokrvna ( Fe i ispod 4) samo u trudnoći i dojenju je željezo bilo kako treba ( nisam imala mjesećni ciklus za svo vrijeme dojenja)
    Pa napisala sam, Beti, da u životu nisam bila slabokrvna, upravo suprotno, krvna slika uvijek savršena. Nije mi problem ništa piti, ali ovaj Heferol mi je toliko rasturio probavu da mi je trebalo mjesec dana da se oporavim od hemeroida, hodati nisam mogla.
    Sad ću probati s Ferumom, ajde...

  33. #33
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ja sam pila ne radi sebe, nego radi bebe, jer mi je stariji bio anemičan i onda smo se 3 mjeseca morali gnjaviti sa sirupom željeza dvaput dnevno i crnim proljevom i ostalom divotom.
    Pa sam htjela osigurati da manji dobije što više, i u trudnoći i u dojenju.

  34. #34
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    Ja sam ušla u ovu trudnoću sa granično visokim željezom, mislim da je krva slika pokazala Fe 28 ili tako nešto. I bila sam ful sretna što sam izbjegla crne proljevaste stolice. Sad za dva tjedna opet idem na pregled dobit ću opet uputnicu za sve vadit pa ćemo vidjet.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    26

    Početno

    Pozdrav svima, nova sam na vašem forumu.
    Doma imam kupinovo vino za koje kažu da je odlično za željezo. Sad sam u 15.tj trudnoće i ne znam da li da ga počnem piti ili ne pošto je to ipak VINO... Inaće mi nije željezo nisko, ali beba to brzo iscrpi... Što vi mislite?

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    26

    Početno

    Evo samo da javim za ovo kupinovo vino koje vam je jako bogato željezom. Pitala sam ginekologicu i rekla je da slobodno pijem bez straha do 1 dcl dnevno. Eto moj savjet svima koji ne podnose heferol i sl.tablete, pronađite kupinovo vino. pozzz

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Mozda netko ovdje ima pametan savjet - popila sam cijelu kuru Kendural C tableta željeza, no nalaz pokazuje i dalje lošu sliku (trudnička anemija). Čak su mi eritrociti niži nego prije terapije.
    Čula sam za neki sok od cikle, mrkve i još nečeg, ima netko recept?

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    26

    Početno

    ej ja ga nemam, ali probaj ovo kupinovo vino nabavit i također sam čula da je sok od aronije odličan a njega imaš u svakoj apoteci. Naravno posavjetuj se s ginekologom prije nego počneš piti, meni je moja rekla da mogu po malo svaki dan. aroniju ne više od 1 male čaše. sretno!

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, jeste li pile željezo u trudnoći?

    Ginekologinja mi je nedavno prepisala željezo, kao, vrijeme je..(to je bilo prije dva tjedna, sam sam u 29. tjednu) Do sada nisam pila ništa, krvna slika je uredu, nisam anemična. Sjećam se da sam i u prvoj trudnoći u nekom trenutku počela piti željezo.

    Nije mi ga problem piti, ali...otkako ga pijem (Heferol) jako teško idem na wc, pojavili su mi se hemeroidi koji se praktički ne povlače. Grozno, neći opisivati, ali nije mi lako.

    Dakle, koliko su te kapsule nužne i mogu li željezo nadomjestiti nekim drugim (prirodnim) unosom? Znam gdje ima željeza, samo me zanima može li se uzeti dovoljno željeza potrebnog u trudnoći kroz hranu?

    Kako ste vi stajale/stojite po tom pitanju?



    Za zeljezo preporucavam svakako sirup Floradix (u ljekarnama za 120kn, tko je u mogucnosti), prenatal od Natural Wealth-a i 1 dcl kupinovog vina na dan.. Jedino sam to kombinirala i krvna slika je savrsena u 37.tj. trudnoce prenatal svaki dan 1 tableta, kupinovo vino svakih 2-3 dana i Floradix svaki dan po 10ml..sretno svima

  40. #40
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Alkohol se u trudnoći nikako ne preporuča.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •