Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 70

Tema: Biopsija testisa na Rebru

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    28

    Početno Biopsija testisa na Rebru

    Tko ima kakva iskustva s biopsijom testisa na Rebru? Kome se prvo treba javiti, koliko se čeka i kakvi su rezultati. Znam za dva-tri primjera azoo muškaraca kojima su našli nekoliko spermija, dovoljno za ICSI. MM je dvaput radio punkciju, prvi put našli tri nekakva spermatozoida, drugi put ništa pa su preporučili biopsiju, no mi se bojimo nekih negativnih posljedica jer ipak je to operacija. Ne znam koliki su rizici. Molim neka mi se jave oni koji znaju nešto više o tome. Hvala!

  2. #2
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    zaj je moguće da nitko ništa o biopsiji na Rebru? baš otvorila temu da vidim kakve su novosti - kad niti jedan odgovor......... Zora, si ti išta saznala? koja su tvoja saznanja? i tko ti je to preporučio?

  3. #3
    Lois Lane avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    31

    Početno

    I mene zanima, mi cemo uskoro ici a ne znamo nista

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    28

    Početno

    Mi se već godinama borimo s azoospermijom. Mladenački nadobudno moj je muž pio razno-razne terapije, čajeve, vitamine, tribestan i slično, no naravno ništa nije pomoglo jer sada si konačno možemo priznati da je azoo neizlječiva. Biopsiju su nam preporučili odmah na početku (MM je išao kod dr. Peroša na VV), no MM nije to htio raditi samo u dijagnostičke svrhe (to smo pročitali na forumu), a tada se u Zagrebu tkivo nije zamrzavalo (novaca za inozemstvo nemamo). U međuvremenu smo se okrenuli posvajanju i dvije godine se uopće nismo bavili mišlju o biopsiji, no sad smo vidjeli da se na Rebru radi biopsija uz zamrzavanje tkiva i već su dva para uspjela doći do spermija (sigurno ih ima i više, no nisu svi na forumu), a jedan par čeka bebu. Eto, mislim da su ovo izvrsne vijesti za sve azoo parove. No, mi smo sada stariji i toliko oprezni da se sve više bojimo posljedica. Pa, eto, zanimala su me tuđa iskustva, no nitko da se javi.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj Lois Lane prvotno napisa Vidi poruku
    I mene zanima, mi cemo uskoro ici a ne znamo nista
    Obavezno idite na zamrzavanje tkiva, jer raditi biopsiju samo u dijagnostičke svrhe van je svake pameti.
    Kako ste se naručili i koliko se čeka? I obavezno javi kako je prošlo! Sretno!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Osim rebra, biopsiju uz zamrzavanje radi i merkur, dr jurenec i dr kirin.
    Mi smo se raspitivali za tu opciju kod dr kirina i dr hauptmana s rebra, ali obojica smatraju da nama biopsija nije potrebna.
    Na rebru bih ti preporucila dr hauptmana.
    Problem s rebrom je sto ste onda vezani za petrovu za ivf jer je prijenos materijala izmedju mpo klinika administrativno vrlo kompliciran.
    Nadam se da sam barem malo pomogla, iskustvo sa samom biopsijom nemam.

  7. #7
    kameleon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    576

    Početno

    Mm je radio biopsiju na rebru,kod dr.hauptmanna i jako je bio zadovoljan s njim,uzeli su mu po 5 uzoraka tkiva sa svakog testisa. U prvom tkivu bila su 4 nepokretna spermija i dva dobra embrija,bez trudnoce. Sama biopsija nije se cekala dugo,ali imao je sve nalaze,Tipa kariotip,uzv testisa,trus prostate,hormone....morao jos predoperativne nalaze eeg,krv,urin frisko i markere. On je pred ljeto poceo sredjivati papire i operiran je na jesen. Operaciju je dosta dobro podnio,tjedan dana je lagano doma odmarao, tri tjedna kontrola i nalaz,a tek sa njegovim nalazom krece se u postupak u petrovoj.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Nemam iskustva s biopsijom testisa. Znam da je dr.Peroš također slao mm na rebro na neke preglede (mislim kolor dopler testisa ili sl.), trebala bi pogledati u nalaze. Uglavnom što sam htjela podijeliti s vama je da smo išli privatno kod urologa koji nam je preporučio da se radi punkcija nekog kanala umjesto testisa. Tu informaciju nam u državnoj klinici nitko nikad nije rekao. Sad si razmišljamo otici privatno u postupak.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    220

    Početno

    da se i ja javim na ovu temu, mm je radio biopsiju na Rebru, operirala ga dr. Bernat, meni jako dobra doktorica, biopsija kao biopsija nije bila strašna, mm je to podnjeo jako dobro, imao je 2 reza na oba testisa, konci nestali nakon 3 tjedna, sveukupno uzeto 6-7 uzoraka tkiva, jedino što nema određen broj pronađenih spermija na nalazu,a kada smo isli u postupak bila su samo 3 spermija u jednom tkivu i srecom uspjelo je

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    220

    Početno

    kameleon je vec napisala koji su nalazi potrebni prije same biopsije da se urade, to odnese najvise vremena, a ostalo brzo ide, ...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    28

    Početno

    Bananka, a kako ste vi uopće došli do spermija za ove postupke na kojima ste bili? I MM se liječio kod dr. Peroša (doduše, nije bio već tri godine) i nakon punkcije testisa s rezultatom nula, poslao ga je na biopsiju, ali tada se tkivo nije zamrzavalo pa smo mi odustali i prebacili se na posvajanje, no sad bismo možda pokušali s biopsijom jer to je jedino što nam još preostaje.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    28

    Početno

    E da, Bananka, molim te javi kad saznaš nešto više o punkciji tog kanala i svakako preporuči (u inbox) liječnika. Sve takve informacije su zlata vrijedne.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Zora dubrovačka, spermije za ove postupke do sada smo dobili iz punkcije testisa ali nam je priv.dr.rekao da iz punkcije kanala mozemo dobiti jos vise. Naravno je mm morao i vaditi hormone, nalaz je uredan. U postupak iz punkcije kanala (sjemenjak) jos nismo bili tako da tu jos ne mozemo reci da li je nama pomoglo. Poslati cu ti u inbox kontak dr. Ne znam da li tu smijem dijeliti.

  14. #14
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Naravno Bananka, svakako napiši ime doktora, to je bitna i korisna informacija i za ostale čitatelje.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Hvala Argente.
    Priv.urolog dr.Kapun (ZG-Utrine)

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Bananka, suradjuje li dr kapun s nekom mpo klinikom? Radi li on punkciju?
    Pretpostavljam da je rijec o mesa postupku, aspiraciji iz dosjemenika (epididimisa).
    Posljednje uređivanje od bubekica : 09.10.2014. at 23:24

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Radi koliko znam svakako s BetaPlus i s Poliklinikom Vili dr.R. Za ostale mpo klinike ne znam.
    Da,punkcija epididimisa. Radi i on punkcije-sve prema dogovoru.
    Posljednje uređivanje od Bananka : 09.10.2014. at 23:45

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Hvala na info!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Da javim da punkcija onog kanala nazalost nije bila uspjesna . Sad slijedi kontrola kod dr.Hauptmana na rebru i najvjerojatnije biopsija.
    Da li znate koje nalaze tocno mm mora imati za biopsiju?

  20. #20
    kameleon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    576

    Početno

    Bananka za biopsiju oni osnovni za operaciju, krv, urinokultura, krvna grupa,ekg plus markeri, a mm je prije biopsije radio i kariogram, uzv testisa,trus prostate ali ako ste bili na punkciji sigurno nešto od ovih nalaza i imate...sretno!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Hvala kameleon! Da li je tm isto na rebru radio biopsiju? Koje je vase iskustvo? Koliko ste trebali vremena prikupiti sve nalaze i kako je sve proslo?

  22. #22
    kameleon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    576

    Početno

    Jako mi je žao banaka Šta nije uspjela punkcija. Je,mm radio biopsiju kod Hauptmanna i uzeli mu 10 komada tkiva,po 5 iz svakog testisa,do sada imali jedan postupak iz prvog tkiva 4 spermija imali, ali nije došlo do trudnoće. Inače je biopsija dobro prošla i mm se skroz oporavio. Jako je zadovoljan s dr.Hauptmannom. Pa većinu nalaza je imao jedino je morao ove predoperativne napraviti nove,tako da je dosta brzo to išlo.gore sam negdje već pisala koliko otprilike vremenski, imate vi sta od nalaza i jeste se naručili na rebro??sretno!!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Hvala, kameleon!
    Ima sve stare nalaze i morat ce sve ponovno vaditi.
    Raditi ce i kariogram. Da li si ti radila kariogram za sebe? Ja nisam ali razmisljam o tome.

  24. #24
    kameleon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    576

    Početno

    Nisam nikad radila kariogram iako sam pitala dr.Koliko se sjećam ti se nalazi dosta dugo čekaju..ali kod mm su svi bili uredni..

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    MM je bio kod dr.Hauptmana i mora
    odraditi sljedeće pretrage:
    - Ejakulat biološki (aerobno, ureaplasma, mycoplasma, clamidija)
    - Kariogram i mikrodelecije Y kromosoma
    mjesec dana prije pregleda:
    - kompletna krvna slika (kks), urea, kreatinin, bilirubin, GUK, K, Na, alkalna fosfataza, jetrene testove, PV, APTV, EKG i RTG srca i pluca, sediment urina, urinokulturu
    nalaze koje traže i koje imamo:
    - hormoni (prolaktin, testosteron, fsh)
    - gen na mutacije (CF)
    - UZV testisa bo
    - krvna grupa
    - markere hepatitisa i HIVa

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Citiraj Zora dubrovačka prvotno napisa Vidi poruku
    Bananka, a kako ste vi uopće došli do spermija za ove postupke na kojima ste bili? I MM se liječio kod dr. Peroša (doduše, nije bio već tri godine) i nakon punkcije testisa s rezultatom nula, poslao ga je na biopsiju, ali tada se tkivo nije zamrzavalo pa smo mi odustali i prebacili se na posvajanje, no sad bismo možda pokušali s biopsijom jer to je jedino što nam još preostaje.
    Zora dubrovačka, jeste isli na konzultacije za biopsiju; u kojoj ste fazi?

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Citiraj kameleon prvotno napisa Vidi poruku
    Jako mi je žao banaka Šta nije uspjela punkcija. Je,mm radio biopsiju kod Hauptmanna i uzeli mu 10 komada tkiva,po 5 iz svakog testisa,do sada imali jedan postupak iz prvog tkiva 4 spermija imali, ali nije došlo do trudnoće. Inače je biopsija dobro prošla i mm se skroz oporavio. Jako je zadovoljan s dr.Hauptmannom. Pa većinu nalaza je imao jedino je morao ove predoperativne napraviti nove,tako da je dosta brzo to išlo.gore sam negdje već pisala koliko otprilike vremenski, imate vi sta od nalaza i jeste se naručili na rebro??sretno!!
    Kameleon, gdje ste bili nakon biopsije u postupku? Mislim da li ste isli preko drzavne bolnice ili privatno? I kako je bio transfer tkiva tj.gdje se to cuva?

  28. #28
    kameleon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    576

    Početno

    Hej Bananka, mi ti idemo u Petrovu,jer Rebro radi s njima, dakle tkivo se čuva na medicinskom fakultetu do postupka, kada ga oni prebacuju u lab u Petrovu, to rješavaju bolnice..samo im je potrebno napomenuti prije postupka da je TESE i da je tkivo na med. fakultetu, na otpusnom pismu mm je pisalo gdje je tkivo.. kada krećete???

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Dobili smo termin i sada skupljamo predoperacijske pretrage, koje moraju, kako znas, biti unutar mjesec dana.
    Koliko dugo je tm bio u bolnici hospitalziran nakonop.? 1.dan je prijam u bolnicu 2.dan je zahvat i da li je 3.dan otpust?
    Posljednje uređivanje od Bananka : 26.02.2015. at 19:35

  30. #30
    kameleon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    576

    Početno

    mislim da 4 dan ide doma..za tri tjedna kontrola i nalaz..

  31. #31

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Hvala!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Kameleon, da li se sjecas nakon koliko vremena nakon biopsije ste mogli ici u postupak (pretpostavljam u petrovoj)?

  33. #33
    kameleon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    576

    Početno

    tek kad smo dobili mm nalaze biopsije, naručili se na konzultacije, prikupljali svježe nalaze i sa svim skupljenim nalazima opet na konzultacije i tada su nas upisali na listu za lijekove. ne znam sada točno koliko je to sve vremenski trajalo..Kad je biopsija?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    B. je bila danas, sutra ide doma i za cca. 2.tjedna je nalaz. Da li ste naglasili na rebru da je za postupak i ne u dijagnosticke svrhe ili oni to znaju?

  35. #35

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    MM je dobio nakon 2tjedna nalaz i hvala Bogu nasli su plivace (pise: ima dosta spermija). U KBC Zagreb (Rebro) su zamrznuta njegova tkiva. Dr.Hauptman je radio operaciju. MM je zadovoljan s njim i kaze da je uljudan i da hoce objasniti. Sad cemo postepeno dalje na konzultacije kod mpo dr.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Krasne vijesti!
    Drzim fige za dalje
    Posljednje uređivanje od bubekica : 20.03.2015. at 07:06

  37. #37
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Bananka to je odlicno

  38. #38

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Hvala !

  39. #39
    micamaca30 avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    negdje iza šuma
    Postovi
    352

    Početno

    Bananka super vjesti i zelim svu srecu dalje

  40. #40

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Hvala!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    22

    Početno

    Cure,

    Može li mi neko objasiti da li se nakon biopsije testisa, u slučaju da ne daj Bože, ne nađu ono što nama treba, može opet kasnije raditi biospija na nekom drugom mjestu ili recimo micro tese???I kakvi su hormoni kod vaših m bili ako su im našli sperm. Moj m ima fsh uredan, i uzv je uredan, normalna veličina testisa i tako to...pa sad čekamo i ostale hormone...

  42. #42

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Citiraj zašto prvotno napisa Vidi poruku
    Cure,

    Može li mi neko objasiti da li se nakon biopsije testisa, u slučaju da ne daj Bože, ne nađu ono što nama treba, može opet kasnije raditi biospija na nekom drugom mjestu ili recimo micro tese???I kakvi su hormoni kod vaših m bili ako su im našli sperm. Moj m ima fsh uredan, i uzv je uredan, normalna veličina testisa i tako to...pa sad čekamo i ostale hormone...
    Draga zašto,
    mislim da sam negdje procitala da se moze biopsija raditi 2-3puta, ali najbolje to pitajte dr. tj.urologa koji vas vodi. MM je imao sve dobre nalaze i uredne hormone. Gdje ste kod dr.i u kojoj ste fazi? Pitaj sto god te zanima!! Tu smo zato jedni za druge! Ja sam najvise s ovog foruma pronasla i saznala. Tko zna gdje bi bili (ili odustali) da nije ovog foruma!

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    22

    Početno

    Citiraj Bananka prvotno napisa Vidi poruku
    Draga zašto,
    mislim da sam negdje procitala da se moze biopsija raditi 2-3puta, ali najbolje to pitajte dr. tj.urologa koji vas vodi. MM je imao sve dobre nalaze i uredne hormone. Gdje ste kod dr.i u kojoj ste fazi? Pitaj sto god te zanima!! Tu smo zato jedni za druge! Ja sam najvise s ovog foruma pronasla i saznala. Tko zna gdje bi bili (ili odustali) da nije ovog foruma!
    Ehh mi nismo iz HR...Sve nalaze prikupljamo sami. Imamo nekog urologa koji pise ono sto mi trazimo od nalaza...zalosno, ali tako je. Zahvaljujuci ovom forumu smo i saznali koji su to nalazi...Cula sam za dr. Hauptmana (nadam se da sam dobro napisala), pa vidjecemo...zasad smo radili uzv, sve ok, i fsh koji je takodje ok. Cekamo ostale hormone i genetske analize, pa smo mislili da se s tim svim nalazima obratimo na par klinika...Bas mi je drago da su tvom m nasli spermije...kad bi se to i nama desilo, mislim da bih se osjecala uhhhhh....Jeste li radili inhibin b?

  44. #44

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Zašto,
    ovo su nalazi koje je mm morao imati prije biopsije. Koliko znam nije radio inhibin b. Za sto je ta pretraga?

    Citiraj Bananka prvotno napisa Vidi poruku
    MM je bio kod dr.Hauptmana i mora
    odraditi sljedeće pretrage:
    - Ejakulat biološki (aerobno, ureaplasma, mycoplasma, clamidija)
    - Kariogram i mikrodelecije Y kromosoma
    mjesec dana prije pregleda:
    - kompletna krvna slika (kks), urea, kreatinin, bilirubin, GUK, K, Na, alkalna fosfataza, jetrene testove, PV, APTV, EKG i RTG srca i pluca, sediment urina, urinokulturu
    nalaze koje traže i koje imamo:
    - hormoni (prolaktin, testosteron, fsh)
    - gen na mutacije (CF)
    - UZV testisa bo
    - krvna grupa
    - markere hepatitisa i HIVa

  45. #45

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    22

    Početno

    Hvala na pomoci Inhibin b valjda pokazuje da li ima spermatogeneze....mada neki kazu da i nije bas siguran pokazatelj...

  46. #46

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    MM je vadio ove hormone sto sam navela. Da li je tm vec radio punkciju testisa, ili slicno? Sto vam kazu dr.? U kojoj ste drzavi tj.u koju drzavu bi isli?

  47. #47

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    22

    Početno

    Citiraj Bananka prvotno napisa Vidi poruku
    MM je vadio ove hormone sto sam navela. Da li je tm vec radio punkciju testisa, ili slicno? Sto vam kazu dr.? U kojoj ste drzavi tj.u koju drzavu bi isli?
    Mi smo iz BiH, ovdje dr nemaju pojma o azo. Sami prikupljamo nalaze, pa smo mislili kontaktirati par klinika...mozda Cito, Ljubljana - dr Res i PFC...pa zavisi od njihovih odgovora. Za sada sam se cula jedino sa dr Poljakom, on kaze s obzirom da je fsh ok, da postoji nada...ali naravno ne moze garantovati. Nije jos radio punkciju i nece je ni raditi u BiH...ovdje nam samo mogu jos dodatni problem napraviti...koliko su "strucni". Gdje vi kontate....znam za jedan par koji je u Zagrebu uspio IVF klinika, cini mi se...

  48. #48

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Znam jednu forumasicu koja je sada 2.put trudna a njen muz ima isto azoo i oni su bili u IVF Centru kod prof.Simunica koji radi s urologom dr.Kapun. MM je bio kod dr.Kapuna na pregledu i stvarno je jako temeljit dr.! Dr.Kapun radi i s poliklinikom betaplus u Zagrebu.
    Kod azoo dr.nikad nece garantirati nista. Mi smo tek sada nakon biopsije dobili konacnu dijagnozu da se radi o opstruktivnoj azoospermiji, kada su dosli do spermija i pregledali kvalitetu istog.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    22

    Početno

    Poslat cemo mi nalaze i dr Simunicu...u svakom slucaju. Mi smo se prvo obradovali kad smo vidjeli da je fsh ok, onda kad sam shvatila da to nema bas puno veze, ladje su mi potonule...nadam se da ce i kod mog m biti opstruktivna u pitanju...Samo mi jos reci kako se tvoj m osjecao nakon biopsije, da li se radi pod lokalnom anestezijom?

  50. #50

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    434

    Početno

    Evo kontakt dr.Kapuna.
    http://www.ordinacijakapun.hr/Contact

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •