Pokazuje rezultate 1 do 47 od 47

Tema: Petogodisnjak mokri u krevet

  1. #1
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno Petogodisnjak mokri u krevet

    Moj petogodisnjak se jos uvijek ne budi po noci kada treba ici na wc, vec se pomokri u krevet.
    Od kada smo mu skinuli nocnu pelenu ima taj problem.
    Znalo je biti pomaka na bolje, tj, probudio bi se kada bi osjetio da mu se mokri, pa bi se pomokrio na hodniku (onako u snu bi mislio da je kraj skoljke). Pa onda opet ni to.
    Ja ga svaku vecer prije nego idem spavati probudim i posaljem na wc, a onda ostane suh do jutra jedino ako nije puno pio vecer prije.
    Problem je sto se on jednostavno ne budi sam kada osjeti da mora na wc.
    Ovih dana cu ici do pedijatrice da pocnemo rjesavati taj problem.
    Ima li netko slicna iskustva i kako ste to rijesili? Da znam sto nas ceka.

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Da li u vasoj obitelji ( roditelji, brace /sestre roditelja) su imali problem kao djeca?
    imali smo slicnu temu, pretrazi malo.
    sfinkter je misic koji kod nekih kasnije sazrijeva, to zna biti nasljedno.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj mimi 25 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj petogodisnjak se jos uvijek ne budi po noci kada treba ici na wc, vec se pomokri u krevet.
    Od kada smo mu skinuli nocnu pelenu ima taj problem.
    Znalo je biti pomaka na bolje, tj, probudio bi se kada bi osjetio da mu se mokri, pa bi se pomokrio na hodniku (onako u snu bi mislio da je kraj skoljke). Pa onda opet ni to.
    Ja ga svaku vecer prije nego idem spavati probudim i posaljem na wc, a onda ostane suh do jutra jedino ako nije puno pio vecer prije.
    Problem je sto se on jednostavno ne budi sam kada osjeti da mora na wc.
    Ovih dana cu ici do pedijatrice da pocnemo rjesavati taj problem.
    Ima li netko slicna iskustva i kako ste to rijesili? Da znam sto nas ceka.
    Bilo je više sličnih tema, i iskustva su različita.
    Od onih kod kojih se riješilo samo od sebe, do onih koji su na kraju ipak morali potražiti medicinsku pomoć.
    Mi smo bili u ovoj drugoj skupini i sad mi je žao da nismo otišli ranije na pretrage. Na kraju je sve dobro završilo, ali mi je žao da smo toliko čekali.
    Ipak, s pet godina situacija još ne mora biti alarmantna. U svakom slučaju, dobro je posavjetovati se s pedijatricom, pa ćete vidjeti treba li što dalje poduzimati.

  4. #4
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Moj brat je sjećam se, dugo s tim imao problem. Mama ga je redovno morala dizati na wc 2-3 sata nakon što je zaspao i pred jutro, 1-2 sata prije buđenja, ako bi zakasnila on je već bio popišan..On je toliko čvrsto spavao, da se on ujutro nebi ni sjećao da ga je mama vodila na wc. Rješilo se samo od sebe za nekih 7-8 godina.

  5. #5
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da li u vasoj obitelji ( roditelji, brace /sestre roditelja) su imali problem kao djeca?
    imali smo slicnu temu, pretrazi malo.
    sfinkter je misic koji kod nekih kasnije sazrijeva, to zna biti nasljedno.
    Moj brat je imao istih problema. Rijesilo se samo od sebe.....ne sjecam se da su ga roditelji nekamo vodili radi toga.

  6. #6
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    tanja_b, posavjetovati cu se s pedijatricom svakako. A kako ste vi to rijesili? Ljekovi, neka druga vrsta terapije?
    Posljednje uređivanje od mimi 25 : 22.09.2014. at 07:14

  7. #7
    mara68 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    217

    Početno

    Evo, i ja imam petogodišnjaka s istim problemom. Prošle godine pedijatrica mi je rekla da se sve tolerira do pete godine. On će u studenom napuniti 5 godina. Prija par mjeseci prestali smo ga buditi tijekom noći i bio je super, budio se sam ili se nije ni budio, ali bi bio suh. Unazad dva tjedna opet se upiškio nekoliko puta, vjerojatno kao reakcija na ponovni polazak u vrtić. No, nama zapravo veći problem predstavlja njegovo piškanje po danu. Ne upiški se do kraja, nego svako drugo piškenje na gaćicama bude flekica, nekad veća, nekad manja. Kako vi stojite po tom pitanju?
    Da dodam, ja sam kao dijete imala problema s noćnim mokrenjem tako da je to vjerojatno od mene naslijedio
    Posljednje uređivanje od mara68 : 22.09.2014. at 08:29

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    mara68 ako mu i po danu pobjegne, moguće je da je problem u mjehuru, i svakako to napomenite pedijatrici i ne bi bilo loše kad bi otišli nefrologu napravit pretrage. Moja curka je imala bubrežni reflux i znalo joj je preko dana pobjeć (a i sada) i ima neurogeni mjehur, odnosno mjehur se na prazno grči, i to izaziva to bježanje.

    Što se tiče noćnog mokrenja, moj R. je imao problema dosta dugo, i napravili smo sve pretrage, sve je bilo ok, probali sa minirinom, nije uspjelo, riješilo se samo od sebe sa 10 godina.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj mimi 25 prvotno napisa Vidi poruku
    tanja_b, posavjetovati cu se s pedijatricom svakako. A kako ste vi to rijesili? Ljekovi, neka druga vrsta terapije?
    Da, uzimao je minirin godinu dana i morao se pridržavati režima pijenja i mokrenja. To je značilo smanjiti unos tekućine nakon 18 h, NIKAD ne piti velike količine tekućine najednom, nego piti malo-pomalo, ukinuli gazirana pića i Cedevitu - to mi je na kraju i drago; paziti na vrstu hrane koju jede navečer - ne citrusi, ne čokolada, ne lubenice, i tako to.
    O terapiji odlučuje liječnik na temelju ostalih nalaza (48-satni dnevnik pijenja i mokrenja - znači, trebalo je pratiti količinu tekućine koju popije i koliko izmokri u koje doba dana; uzv bubrega i uroflow - potpuno bezbolna pretraga). Nismo morali obavljati nikakve invazivne ili neugodne pretrage. Ne moraju sva djeca uzimati minirin, nekima je dovoljno pridržavanje ovog režima.

    U našem slučaju minirin je pomogao, ali vidim da ima i drugačijih iskustava... I da, nije se riješilo preko noći, trajalo je neko vrijeme, treba imati strpljenja.

  10. #10
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Moj sada 14. -godišnjak je mokrio u krevet od skidanja pelene sa 2 god. i 2 mj. do 5 god. i 2 tj. Isprobali smo sve: od ne davanja piti navečer, do dizanja na wc par puta u noći, ali on se nekim čudom ipak popiškio... Nakon nekog vremena takvog mučenja, vratili smo mu pelenu, i čekali da prestane... Da se stanje nije normaliziralo još par tjedana krenuli bi kod doktora.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Moj je Minirin pio 3 mjeseca, nije bilo apsolutno nikakvog efekta, kolko se sjećam čak smo bili i poduplali dozu (naravno po uputi nefrologice) i onda je ona nakon 3 mjeseca terapije i vođenja dnevnika (dal se popišao po noći ili ne) ga ukinula, jer nije bilo pomaka.
    Posljednje uređivanje od Roko_mama : 22.09.2014. at 12:04

  12. #12
    em_kay avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    zapadno od Zagreba, skoro pa u deželi...
    Postovi
    152

    Početno

    prijavljujem još jednog (polu)popišanca

    J. je početkom osmog mjeseca navršio 6 godina i tek mu se prije (možda) 20tak dana normaliziralo (ako se to tako može nazvati) noćno mokrenje... s tim da ga još uvijek jednom po noći nosimo na wc. do sad mu je u tih 20tak dana samo jednom pobjeglo, ali to se dogodilo pred jutro jer se nije mogao probuditi, a bilo mu je jako sila jer je prethodni dan jako puno pio...

    mi smo proljetos napravili sve pretrage (jer sam ja već bila luda, bilo je perioda kad sam znala po noći čak 2-3 puta mijenjati posteljinu) ali svi nalazi su bili u redu, pa nam je pedijatrica savjetovala još malo pričekati pošto smo i ja i mm imali problema sa noćnim mokrenjem kao djeca...
    u krajnjem slučaju rekla je da možemo posjetiti dječjeg psihologa da se vidi da ga možda nešto ne muči, pa frustraciju rješava mokrenjem... čak smo i uputnicu uzeli, ali mislim da neće biti potrebe za psihologom, pa ju planiram vratiti...

    nisam reagirala prije navršenih 5,5 godina (naravno u dogovoru s pedijatricom) jer smo imali periode povećanog mokrenja i suhoće, koji su se izmjenjivali u nepravilnim razmacima i bili su različitog trajanja (ali sve do najviše deset dana u komadu).

    btw, nama je doktorica rekla da bi trebalo regirati ako se mokrenje nije reguliralo do 5 godina, ali da se tolerira i do 7 godine, pogotovo kod muške djece čiji roditelji su imali isti problem...

    mimi, bez panike, mislim da će se to samo od sebe riješiti, ali svakako napravite pretrage, čisto da ti srce bude na mjestu... sretno...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj em_kay prvotno napisa Vidi poruku
    prijavljujem još jednog (polu)popišanca

    J. je početkom osmog mjeseca navršio 6 godina i tek mu se prije (možda) 20tak dana normaliziralo (ako se to tako može nazvati) noćno mokrenje... s tim da ga još uvijek jednom po noći nosimo na wc. do sad mu je u tih 20tak dana samo jednom pobjeglo, ali to se dogodilo pred jutro jer se nije mogao probuditi, a bilo mu je jako sila jer je prethodni dan jako puno pio...

    mi smo proljetos napravili sve pretrage (jer sam ja već bila luda, bilo je perioda kad sam znala po noći čak 2-3 puta mijenjati posteljinu) ali svi nalazi su bili u redu, pa nam je pedijatrica savjetovala još malo pričekati pošto smo i ja i mm imali problema sa noćnim mokrenjem kao djeca...
    u krajnjem slučaju rekla je da možemo posjetiti dječjeg psihologa da se vidi da ga možda nešto ne muči, pa frustraciju rješava mokrenjem... čak smo i uputnicu uzeli, ali mislim da neće biti potrebe za psihologom, pa ju planiram vratiti...

    nisam reagirala prije navršenih 5,5 godina (naravno u dogovoru s pedijatricom) jer smo imali periode povećanog mokrenja i suhoće, koji su se izmjenjivali u nepravilnim razmacima i bili su različitog trajanja (ali sve do najviše deset dana u komadu).

    btw, nama je doktorica rekla da bi trebalo regirati ako se mokrenje nije reguliralo do 5 godina, ali da se tolerira i do 7 godine, pogotovo kod muške djece čiji roditelji su imali isti problem...
    Na temu psihologa i frustracije koja se rješava mokrenjem. Tako sam i ja mislila da je kod mojeg slučaj. Tim više jer je on imao jedan period (neposredno nakon operacije mandula) kad je dulje vrijeme, čak par mjeseci, bio suh. Ali na kraju se pokazalo da sam na krivom tragu. Dakle, primarnom enurezom smatra se noćno mokrenje pri čemu dijete nije prethodno bilo suho dulje od 6 mjeseci (kod nas je taj period bio možda 4 mjeseca). I tu razlozi nisu psihičke, nego fizičke prirode.
    Ukoliko je dijete bilo suho dulje od 6 mjeseci, pa ponovo počelo mokriti u krevet, onda se može razmišljati o sekundarnoj enurezi koja može biti i psihičke prirode.
    Dijete koje ne može biti suho dulje od deset dana u komadu vjerojatno ima neki drugi problem, s mjehurom ili lučenjem antidiuretskog hormona, a ne frustraciju. Takav je bar bio moj zaključak nakon svega pročitanog i razgovora s nefrologicom u "Heleni" koja je odmah vidjela gdje je problem (kod mojeg djeteta bio je kombinirani, premali kapacitet mjehura + nedovoljno lučenje ADH noću).
    Obično se prvo isključuje infekcija, zato su prve pretrage koje se rade pretraga urina i urinokultura. Kad se to isključi, onda se ide na dalje pretrage (uzv, uroflow).

    Evo, ovdje ima nešto više o tome.

  14. #14
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Mislim da je mokrenje u krevet ucestalije nego se cini. POgotovo kod deckiju. Ja osobno ne bih oko toga radila drame. Vjerojatno je njemu samome dosta neugodno zbog njegovih nezgodica. Cak ga ne bi ni lijecniku vodila ako je samo mokrenje problem. Moj brat je pisao u krevet do koje 11 godine zivota. Moja mama je muku mucila s njim. Nista nije pomoglo, a prestalo je samo od sebe...

  15. #15
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Imoj će dečec skoro 5 i također se uopće ne može probuditi ako mu se po noći piški. Zna samo zaurlati kao da nešto ružno sanja. A onda si ja onako pulusnena mislim šta je pio to popodne i da li samo ružno sanja ili mu se piški. Pa sam ga znala dizati da se popiški. I već smo naučili da navečer nema pijenja niti jedenja lubenice, a prije spavanja se obavezno ide piškiti. Ako se ne držimo toga, obavezno se po noći popiški. Još ne radim paniku i pratim situaciju.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je mokrenje u krevet ucestalije nego se cini. POgotovo kod deckiju. Ja osobno ne bih oko toga radila drame. Vjerojatno je njemu samome dosta neugodno zbog njegovih nezgodica. Cak ga ne bi ni lijecniku vodila ako je samo mokrenje problem. Moj brat je pisao u krevet do koje 11 godine zivota. Moja mama je muku mucila s njim. Nista nije pomoglo, a prestalo je samo od sebe...
    Slažem se da je to vrlo učestala pojava, ali ne slažem se s time da ne treba ići liječniku jer posljedice mogu biti svakakve.
    Kad smo prvi put došli na pregled i kad je doktorica napravila UZV bubrega, vidjela je da su mu kanalići na oba bubrega prošireni (i to ne baš malo) kao posljedica preopterećenog mjehura premalog kapaciteta. Mokrenje noću bilo je samo manifestacija cijelog problema.
    Proširenje se povuklo nakon terapije, ali postupno.
    O emocionalnim posljedicama da ne govorim, na kraju sam gledala u kalendar i računala hoće li završiti s terapijom i normalizirati stanje prije škole u prirodi, jer ne znam kako bi podnio da mu se to desilo među dečkima iz razreda koji nisu baš empatični i puni razumijevanja.

  17. #17
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Tanja_b, eto, nisam znala da mogu biti takve komplikacije. Najbolje onda provjeriti za svaki slucaj.
    Ono sto sam zapravo zeljela reci je da ne treba praviti preveliku paniku. Moja mama je sve zivo bila pokusavala. Od zabrane pica prije spavanja, do budjenja njega uspavanog po noci. Cak ga je po guzi znala istuci radi toga, sto je meni uzasno bilo glupo jos onda jer djete nije zlocesto ako mokri u snu. Mislim da ga je samo istraumatizirala sa svim time, umjesto da mu je stavila pelenu i bok!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Slažem se sa tanjom_b da svakako treba napravit pretrage i otklonit sumnju da se radi o problemima s mjehurom i bubrezima, jer i tu može biti svašta. Mom R. su kad smo krenuli na pretrage otkrili da ima suženje mokraćne cijevi na vrhu pišonje i išli smo na proširenje mokraćne cijevi, iako to nije imalo direktnog utjecaja na noćno mokrenje, isto je radilo problem jer se stvarao pritisak zbog tog suženja i mokraća nije mogla istjecati normalnim punim mlazom. Nama je tada urolog koji ga je operirao rekao da dok njemu ne klikne možemo mi što god hoćemo, s obzirom da su svi drugi nalazi bili ok. Nas je isto bila frka zbog škole u prirodi jer je taman 2-3 mjeseca prije toga se izreguliralo noćno mokrenje, al je srećom sve prošlo ok. Njemu je strašno zasmetalo što sam ja učiteljici napomenula da postoji problem, al sam morala da bude spremna reagirat ako se dogodi. Što su stariji to je i njima teže, u emocinalnom smislu i mislim da je kod nas se to riješilo na samoj granici da ga grozno istraumatizira. Mi smo bili kod psihologa zbog nekih drugih problema i ja sam spomenula noćno mokrenje i ona nas je prvo pitala dal smo napravili pretrage i dal se radi o primarnoj ili sekundarnoj eneurezi i obzirom je riječ o primarnoj nije obraćala uopće pažnju na to.

  19. #19
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    uf, mislila sam da više neću čitati ovu temu
    moj petogodišnjak je preko ljeta sasvim dobro kontrolirao mjehur po noći, prošlo bi i po par mjeseci bez mokrog kreveta
    al čim je zahladilo, na svako malo šmrkanje ili prehladicu, kreće mijenjanje posteljine. Sjećam se da se negdje spominjalo, ali ne mogu naći, je li nekom pomažu stvari tipa spavanje u čarapama, topliji pokrivači, nešto što zaboravljam?

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    uf, mislila sam da više neću čitati ovu temu
    moj petogodišnjak je preko ljeta sasvim dobro kontrolirao mjehur po noći, prošlo bi i po par mjeseci bez mokrog kreveta
    al čim je zahladilo, na svako malo šmrkanje ili prehladicu, kreće mijenjanje posteljine. Sjećam se da se negdje spominjalo, ali ne mogu naći, je li nekom pomažu stvari tipa spavanje u čarapama, topliji pokrivači, nešto što zaboravljam?

    Ja sam pisala to o spavanju u čarapicama i stavljanju štep deke u krevet ispod (u početku nepromočive) plahte.

    Ali moj stariji se riješio noćnog mokrenja oštrim rezom nakon operacije mandula. A to je bilo u ovo doba godine. Nikad više... Istina je, ima on manji kapacitet mjehura od mlađeg brata koji je kao deva, treba jedno pišanje dnevno (ali to je zato jer zaboravi piti vodu - njega moram podsjećati).

    Eto, nije pravilo, ali djeca koja imaju smetnje disanja zbog treće mandule ili sve tri mandule ponekad se riješe toga nakon operacije. Naravno, nismo mi sina vodili na ORL zbog noćnog pišanja nego zbog upala grla koje su se stalno vraćale i nagluhosti, ali ovo je bila pozitivna posljedica cijele priče. Tako da - pitaj pedijatra ima li to kakve veze. A ako treba, odi na ORL - ne škodi pitati...

  21. #21
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,619

    Početno

    Jučer sam bila kod pedijatrice. Nije nas poslala na pretrage. Odmah je propisala lijek. Jučer je Kitica uzela tableticu pola sata prije spavanja. Nismo ju budili, bila je ujutro suha. Koja je to sreća i osmjeh bio!

  22. #22
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    mi imamo isto taj problem
    5,2 god
    uopce se ne budi kad mu se pisa
    znao se popisati i ostati tako mokar do jutra
    sad imamo dhemu da ga muz prije ponoci vodi na wc, a ja oko 3, ali to nije rjesenje
    Posljednje uređivanje od bucka : 22.09.2016. at 10:28

  23. #23
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Evo me u klubu, 5,5 god.
    Nera, super da djeluje ali ja bih ipak izbjegla lijekove ako nisu neophodni. Samo razmišljam da ipak krenemo obaviti pretrage da nije neki konkretan problem, kapacitet mjehura ili što već može biti. Ako je samo stvar da treba čekat da se hormon počne lučit u većoj količini bit će mi lakše. A da je tlaka to dizenje noću je, pogotovo kad mi i mala spava cijelu noć a ja se i dalje moram buditi....
    Bucka, jeste vi išli kod dr-a?

  24. #24
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj ivana s prvotno napisa Vidi poruku
    Evo me u klubu, 5,5 god.
    Nera, super da djeluje ali ja bih ipak izbjegla lijekove ako nisu neophodni. Samo razmišljam da ipak krenemo obaviti pretrage da nije neki konkretan problem, kapacitet mjehura ili što već može biti. Ako je samo stvar da treba čekat da se hormon počne lučit u većoj količini bit će mi lakše. A da je tlaka to dizenje noću je, pogotovo kad mi i mala spava cijelu noć a ja se i dalje moram buditi....
    Bucka, jeste vi išli kod dr-a?
    nismo
    ja sam imala na umu otici (po preporuci) u polikliniku Helenu, ali je muz rekao da bi ipak jos malo pricekao

  25. #25
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    E, tako i mm kaže, da još pričekamo. Kad ne pere on posteljinu

  26. #26
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj ivana s prvotno napisa Vidi poruku
    E, tako i mm kaže, da još pričekamo. Kad ne pere on posteljinu

  27. #27
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    nama je problem trajao do negdje 6 i pol godina.
    Negdje iza 6. rođendana pedijatrica nas je poslala nefrologinji, napravili smo pretrage i ona je rekla da su ti nalazi ok, da dobro koncentrira urin tokom noći, i da se vjerojatno radi o smanjenom kapacitetu mjehura u kombinaciji s tvrdim snom. Uputila nas je da napravimo uroflow i vodimo dnevnik pijenja i mokrenja 2 dana, i dala upute da pazimo da navečer puno ne pije, blla bla klasično što smo znali, osim jendog novog podatka: da ne jede puno čokolade. To je jedina promjena koju smo uveli, nisam uopće razmišljala da i čokolada sadrži kofein ili tako nešto, uglavnom, na djetetovu žalost smanjili smo čokoladu, i to je malo smanjilo, ali ne i uklonilo problem.
    I onda je otišao na put sa didom na desetak dana, u posjet rodbini. I otkad se vratio s tog puta, ne mokri više u krevet.
    Moje objašnjenje: skok u razvoju. To je bilo njemu dosta veliko novo iskustvo i vratio se sav nekako zreliji, i ko da mu je mozak napravio još nekoliko klikova i kao posljedica toga između ostalog ni ne mokri u krevet. (isključena je mogućnost da mu je netko zbog toga radio pressing, jedino ako je sam sebi, tj ako je njemu bilo neugodno)
    Uglavnom, to spada u kategoriju problem se riješio sam od sebe, ali da je lako čekati, sasvim sigurno nije, ja bih krenula s pretragama.
    Nitko mi nije spominjao tablete nikakve.

  28. #28
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Moja J. je piškila u krevet pa sigurno do 5,5g ako ne i duže...čak bliže 6. Ona obavezno prije spavanja popije čašu vode, pa smo mislili da bi i to mogao biti razlog, ali opet trebala se moći probuditi.
    Nisam vidjela u tome veliki problem ali da se nastavio i dalje potražila bih pomoć.
    Jedno vrijeme je to bilo svakodnevno, pa je bilo par dobrih noći pa opet svaku noć. Mi smo ju počeli nositi oko 12-1 da piški, nikada se ne bi toga sjećala. Čak i kad se popiškila i kad bi ju dizali i bila bi budna dok ne bi promijenili posteljinu, ona se toga ujutro ne bi sjećala.
    I samo je jedan dan prestalo samo od sebe. Sada se sama digne gotovo svaku noć i ode piškiti, ali opet s obzirom da strusi prije spavanja čašu-dvije vode to me i ne čudi.

  29. #29
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,619

    Početno

    Ja se više nemam snage buditi. MM obično čeka do 1 da ju stavi na wc, ja se budim oko 4-5, pa nekad zaspim, nekad ne. Zato sam počela trčati! Da iskoristim vrijeme do spremanja na posao.
    Nemam snage više. Od 2. godine budimo ju svakodnevno, a sad joj je 5 god. 4 mj. Ako prespavam, krevet je mokar. Nekad i prekrivač, deka, jastuk. To se desi jednom tjedno kad više ne može ni MM ni ja.
    Možda je mali mjehur, tvrd san, premalo hormona koji ograničava mokrenje, kombinacija svega... Vidjet ćemo kako će dalje. Kontrola je za 2 tj. pa ćemo vidjeti što dalje. Zanima me kaj bu kad prestane s hormonom.

  30. #30
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,084

    Početno

    Svakako uguglajte režim pijenja i mokrenja - već ga je spominjala tanja.

    Nama se mlađi prošle jeseni počeo svaku noć dizati piškiti iako je prije mogao cijelu noć izdržati bez toga. Ponekad nam je remetilo san, ponekad ne, ali, svejedno, nije mi se sviđala ta promjena. A kad se počeo 2 puta noću dizati, malo sam čitala i otkrila problem.
    A on je bio u mandarinama. On ih tamani kao lud, požute mu dlanovi i tabani. U režimu pijenja i mokrenja piše da treba izbjegavati iza 6 navečer, osim čokolade koju tang spominje, i - citruse. Također se preporuča djetetu navečer za piće nuditi tekući jogurt.
    Onu večer kad smo makli te mandarine i dali mu jogurta, koji srećom voli, spavao je cijelu noć bez ustajanja. Kako tu noć, tako i svaku sljedeću.

    Ponekad u životu stvarno postoje jednostavna rješenja.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 22.09.2016. at 15:26

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Oooo, da, ovo s tekućim jogurtom je bilo dobro rješenje i za mog starijeg (mali kapacitet mjehura).

  32. #32
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,619

    Početno

    Smanjila sam joj unos tekućine, al slaba pomoć od toga. Ne mogu reći niti da tamani čokoladu. Rijetko ju jede. Kako nije sezona citrusa, ni to joj nije na repertoaru.
    Ima tvrd san. Ponekad mislim mali kapacitet mjehura jer uz jednaku prehranu kao Mazica, koja izdrži i po 12 h da ne ide na wc, ona se popiški 3x. A opet, dok Mazica po danu ide od dolaska iz vrtića do spavanja 3-4x, Kitica ode jedva jednom možda i prije spavanja obavezno. Kako mi kuma dr objašnjavala - nema vremena po danu jer joj je zanimljiva igra pa ju ne želi propustiti pa krene mokriti po noći kad ima vremena.

  33. #33
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,619

    Početno

    I druga noć suha. Svi spavamo snom pravednika. Nakon 3,5 godine noćnog dizanja i šetnje do wc-a. Kitica se budi presretna! Suha je, a nije morala na wc.

  34. #34
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,619

    Početno

    4 noći za redom suha. Kud ranije nismo krenuli na to?
    Nego, zanima me kaj kad prestane koristiti MinirinMELT. Koliko dugo se uopće pije? Nama je kontrola za 2 tj. Krene li opet mokrenje? Ima li tko iskustva?

  35. #35
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Minirin se obično koristi cca 3 mjeseca pa se postepeno skida sa toga. Minirin uglavnom djeluje kod većine djece i djeluje brzo, ali sam Minirin joj neće izliječiti problem noćnog mokrenja ako se ne pridržavate režima pijenja i mokrenja i na taj način "trenirate" mjehur. Kad ga prestane uzimati, stvari će se vjerojatno vratiti na staro.
    Inače sat vremena prije i 8 sati poslije Minirina se ne smije uzimati tekućina, neznam jesu vas na to upozorili.
    Meni iskreno nije baš jasno zašto je pedijatrica djetetu prepisala lijek bez pregleda kod specijalista. Mislim ok, taj lijek se najčešće i koristi i možda bi ga dobila i od specijalista, ali noćno mokrenje nije bolest za koju popiješ lijek i "izlječiš" se. Malo je kompliciranije od toga i bilo bi bolje prvo specijalistu na pregled pa onda lijek.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    4 noći za redom suha. Kud ranije nismo krenuli na to?
    Nego, zanima me kaj kad prestane koristiti MinirinMELT. Koliko dugo se uopće pije? Nama je kontrola za 2 tj. Krene li opet mokrenje? Ima li tko iskustva?
    Potpis na Ivannin post, i dodajem - dva tjedna je premalo da bi se to izreguliralo do kraja. Kod nas je terapija Minirinom trajala godinu dana (doktorica - i to specijalist! - mu je počela smanjivati dozu nakon 3 mjeseca, ali problem se onda počeo vraćati pa je digla dozu i produljila trajanje terapije).

  37. #37
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,619

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis na Ivannin post, i dodajem - dva tjedna je premalo da bi se to izreguliralo do kraja. Kod nas je terapija Minirinom trajala godinu dana (doktorica - i to specijalist! - mu je počela smanjivati dozu nakon 3 mjeseca, ali problem se onda počeo vraćati pa je digla dozu i produljila trajanje terapije).
    Dakle, ipak kompletna obrada. I meni bilo čudno da se odmah odlučila za Minirin. Očekivala sam da će nas uputiti na pretrage. Očito moramo krenuti sami u Helenu.
    Već duže pazim na režim pijenja. Obavezno mokri prije odlaska na spavanje. Ali ako ju ne probudimo, nema šanse da bude suha do jutra.

  38. #38
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Najbolje u Helenu na obradu iako nije baš jeftino, ali ako imate mogućnosti, odite.
    Napravit će joj ultrazvuk mjehura i uroflow, a bilo bi dobro da na pregled odete sa napravljenim 48-satnim dnevnikom pijenja i mokrenja, imaš na njihovoj stranici obrazac i upute.

  39. #39
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,619

    Početno

    Hvala!

  40. #40
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Mi smo sw dugo borili i jos ponekad ss dogodi. Sigurno dvije god.,smo pokusali naci neko domace rjesenje. Carapice, vreca za spavanje, dodatno grijanje u sobi, smanjiti unos tekucine, dizanje po noci... Ne ragiranje, pa reagiranje...
    Sve dok to nije pocelo djelovati na psihu! Pedi nam je dao uputnicu nefrologu, a on je trazio dalje pretrage. Uzv bubrega (u trudnoci su bilo prosireni) je bio super. Pokusali regulirati stolicu jer i ona moze biti okidac... Tvrda stolica jos ako nije svaki dan pritisce mjehur i on pupusta. A hormon koji luci mokrenje u djece ima isti intezitet po danu i noci. Portalak sirup, paziti kolko pije i kad. Mlijecne napitke izbacili..
    Ipak na kraju price je mjehur bio manjeg kapaciteta. Dobilo tablete postepeno uveli, postepeno ukinuli. Vec nakon trece tabl.stanje je bilo punoo bolje. Muz je cak bio protiv, ali ja sam vidla da sw povlaci i da mi je manje zlo da ih pije! Prije tabl.radili ekg srca i uz odobrenje tog nalaza zapoceli terapiju.

    Sada ima 6god.,zna se dogodit jos uvijek al tipa par x u mjesecu. I to onda kada nije praznio redovito mjehur tokom dana. A to cesto radi! Cesto trpi! I ide na wc kad je kap morace vec gotovo vani... Zasto? Ne znam? Valjda nema vremena!
    Dizanje po noci su na zabranili, i rekli da to mora sam doci do toga da se ustaje i budi. I stvarno budi se! Ne uvijek al obzirom da prije nije nikako ovo je veliki korak!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    53

    Početno

    Citiraj Ivanna prvotno napisa Vidi poruku
    Najbolje u Helenu na obradu iako nije baš jeftino, ali ako imate mogućnosti, odite.
    Napravit će joj ultrazvuk mjehura i uroflow, a bilo bi dobro da na pregled odete sa napravljenim 48-satnim dnevnikom pijenja i mokrenja, imaš na njihovoj stranici obrazac i upute.

    Mi smo bili kod dr Abdića u Klaićevoj i skroz me oduševio. Mladi liječnik sa super pristupom djeci i roditeljima. Pa ako ipak uspijete od pedijatrice dobiti uputnicu...

    Kod moje M. nije problem mali mjehur, nego prevelika proizvodnja urina po noći. Znači baš joj nedostaje tog hormona. Ali kako se popiški 3-4 puta mjesečno, rekao joj zasad ne bi davao lijek, nego samo da pazimo da po danu puno pije (od ujutro do 16 sati 1 l, poslije još 0.5 l) , a nakon 19 navečer samo minimalno..
    I.....ispalo je da kad se drži toga zaista ne piški po noći...A kad je situacija takva da navečer ipak puno popije, znali smo što nas čeka
    Sad, nakon pola godine (ima 6 god i 9 mj), izgleda da se dogodio neki skok u razvoju i već 2 mjeseca se nije popiškila

  42. #42
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Flori i mi smo kod istog doktora. Tj.vise nismo
    Odlican je stvarno.

  43. #43
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,619

    Početno

    Prošlo 14 dana. Svaku noć suha.
    Sinoć MM i Kitica zaboravili na tableticu.
    U 5 mi tužno došla: Mama, ja sam mokra.
    Jesi popila tableticu?
    Nisam. Zaboravili tata i ja.
    Dr sinoć na kontroli rekla da pije 3 mj., pa 2 tj. pauza. Bojim se da čim stane, bu opet po starom.

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Prošlo 14 dana. Svaku noć suha.
    Sinoć MM i Kitica zaboravili na tableticu.
    U 5 mi tužno došla: Mama, ja sam mokra.
    Jesi popila tableticu?
    Nisam. Zaboravili tata i ja.
    Dr sinoć na kontroli rekla da pije 3 mj., pa 2 tj. pauza. Bojim se da čim stane, bu opet po starom.
    Prerano ti je za rješenje problema - vidi gore što je tanja_b napisala - terapija je trajala godinu dana, a smanjenje doze lijeka ne prije tri mjeseca uzimanja. Za ovo treba biti strpljiv.

  45. #45
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,619

    Početno

    Nisam mislila da bumo za 2 tj. gotovi. Spremna sam na dugi period. Čekala sam 3,5 god da stane samo od sebe. Sad ćemo uz MinirinMELT vidjeti. Pit će 3 mj. istu dozu. Nakon toga 2 tj. ništa. Onda ćemo vidjeti što dalje.
    Razmišljam uz to otići do Klaićeve dr. kojeg ste spomenule.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Vidjet ćete nakon ta 3 mjeseca što se zbiva, ali mislim da se minirin ne bi trebao naprasno ukinuti. Kad su mojem djetetu smanjivali dozu, režim je prvo bio ovakav: svaki dan 1 tabletica, nakon 3 mjeseca svaki drugi dan 1 tabletica i tako još mjesec dana, onda 2 tjedna tabletica 2× tjedno i tek tada je slijedilo potpuno ukidanje.
    S tim da mi u toj fazi do ukidanja nismo ni došli, jer mu se problem vratio, pa je doktorica pojačala dozu i produljila terapiju (napisala sam već gore). Tada se friško vratila sa studijskog boravka u Americi i rekla nam je da je sad stajalište struke da terapija minirinom traje godinu dana (u prosjeku).
    Svakako mislim da bi bilo dobro konzultirati specijalista po tom pitanju, nisam baš sigurna koliko su pedijatri dovoljno upućeni u detalje ove problematike. I računajte da bi terapija mogla trajati dulje od 3 mjeseca, ali to nije ništa zabrinjavajuće, na kraju se sve to riješi, prije ili poslije.

  47. #47
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,619

    Početno

    Hvala Tanja!
    Vidim da pedica nije tu doma jer je čitala karton koliko će biti na terapiji i kaj dalje.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •