Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 174

Tema: Roditeljsko vijeće

  1. #51
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ukratko: zapisnik se treba poslati svim članovima tijela (mailom, naravno, mislim da se to nigdje više ne radi poštom , oni se očituju i na sjedećoj sjednici prva ročka dnevnog reda je usvajanje zapisnika. Tada se zapisnik javno objavljuje: na oglasnoj ploči, webu itd. jer svi korisnici imaju pravo znat što to tijelo radi i odlučuje. Pogotovo ako u tom tijelu imaju svoje predstavnike, a imaju.
    Ne samo to, svaki dokument (od zapisnika do kurikuluma, dakle sve) mora se objaviti javno. Pogledaj si Zakon o prau na pristup informacijama, stavak 12. članak 10. Škola je tijelo javne vlasti i kao takva podliježe Zakonu. Pogledaj si i sankcije na kraju Zakona pa onda to pokaži ravnatelju

    Drugo, ti kao predsjednica Vijeća sazivaš sastanke i sve što si napravila je sjajno. Sva ova "argumentacija" ravnatelja je budalaština. Kakva tajnost podataka telefona ljudi koji su se kandidirali u neko tijelo, pa normalno da osoba koja upravlja ili koordinira tijelom ima te podatke.

    Ravnatelj je bahat. I prestrašen. I zato je još više bahat.

  2. #52
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    poziv na sjednicu dobijam postom na kucnu adresu, preporuceno (cime potvrdjujem primitak poziva) na trosak skole, kao i na mail.
    Zapisnik prije nego postane javan i potpisan od strane predstvanika VR (jedan roditelj iz nizih, jedan iz visih koji su odabrani na samom vijecu, kao i predsjednika/ce VR) kao sto sam rekla stize na mail a mi s komentraima moramo odgovoriti do nekog dogovorenog roka.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Ah, sve zvuči poznato
    Welcome to "institucije"!

  4. #54
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Mi zapisnik dobijemo u koverti putem djeteta, prosle godine i putem poste. Isto tako i poziv za sljedecu sjednicu, mada ce to kao ubuduce raditi preko maila. NA sljedecoj sjednici prvo se pita ima li primjedbi na zapisnk, ako ima to se zabiljezi i zatim se zapisnik usvaja.

    Ne znam sta reci na ravnatelja....Strasno.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Kod nas predsjednik vijeca salje zapisnik mailom svim clanovima vijeca i djetatnicima skole koji su bili na sastanku. Usvojeni zapisnik se ponovo salje svima koji onda predstavnici razreda salju roditeljima iz svog razreda. Na vijeću imamo i zapisničara koji vodi zapisnik. I da imamo predstavnike koji predstavljaju dva razreda i broje se kao prisutni clanovi za svaki razred.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Poziv na Vijeće dobijemo mailom a i u koverti koju dijete donese iz škole. Vijeće saziva predsjednica Vijeća

  7. #57
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    od danas - možeš
    ali se bojim da ti nisi na FB

    taman smo pokrenuli grupu za borbu na nivou cijele RH
    Kako da nađem tu grupu? I ja bih se uključila.

  8. #58
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Javljam se kao začetnica ove teme. Najprije da odgovorim na gornje nedoumice.
    Naime danas se e-mail smatra pismenom dostavom u očima zakona. No napominjem, škola je javna ustanova i kao takva dužna je djelovati po zakonima RH, ne bi smjela ni u čemu djelovati proizvoljno, samo što u vodstvu škole ima puno neupućenih i onih koji se prave neupućenima jer im tako odgovara, tj. tako i dalje uraju svoj nerad pod normalno. Pa tako bi pozivi za sjednicu trebali propisno izgledati: naslov škole, adresa, ur. i kl. broj, sazivanje temeljem čl. tog i tog Statuta, teme dnevnog reda, žig, potpis, datum. Dostava na običnom komadu papira poslana po učitelju koji to daje djetetu nije pravovaljana dostava. S tim mi imamo problem u školi i borimo se.

    Mišljenja sam da tome treba stati na kraj.

    U našoj školi vlada totalni kaos što se Vijeća roditelja tiče. Ispalo je da naša predsjednica Vijeća već 3. šk. godinu sjedi u Vijeću kao predsjednica a da nije znala da joj mandat vrijedi samo 1 šk. godinu!!! I sad je jako uvrijeđena što je jedan od roditelja to skužio i prozvao ju. Dodatnim kopanjem po statutu utvrđeno je da je dotična kršila jednu odredbu za drugom, a navodi kako ima namjeru biti reizabrana, a o svemu nije imala pojma. U mnogim razrednim odjelima nisu održani izbori za predstavnika jer mnogi to ne znaju da treba za svaku šk. godinu, ni roditelji ni učenici.
    Užas. Sutra imamo sjednicu vijeća jer prva održana ove šk. godine nije bila konstituirajuća, predsjednica vijeća kaže - nije znala.

    No uspjela sam skupiti šačicu zainteresiranih roditelja i stvari se počinju pokretati. Mislim da je vrijeme da vijeće roditelja preuzmu vrijedni, savjesni, sposobni i entuzijastični roditelji sa idejom i kompasom.

  9. #59
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    U mnogim razrednim odjelima nisu održani izbori za predstavnika jer mnogi to ne znaju da treba za svaku šk. godinu, ni roditelji ni učenici.
    Užas.
    Ali znaju razrednici.
    Pa roditeljski sastanci se ne održavaju proizvoljno, sazivaju ih razrednici, zar ne?

  10. #60
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Hajdemo sad ispočetka.
    Dakle, pročitala sam cijeli Zakon o obveznom obrazovanju u osnovnim i srednjim školama, Statut Škole, Etički kodeks za učenike, roditelje, nastavnike Škole, Kućni red Škole.

    Dogodilo mi se slijedeće a svaka sličnost sa svim i svakim je potpuno slučajna.

    Ljubimica je krenula u školu. Obavili smo upis u školi na koju spadamo, ali smo slijedili propisanu proceduru i molili pripadajuću školu da je pusti a željenu školu da je upiše. Odobrili su nam.

    Potpuno sam, ispravna riječ bi bila bijesna, indiferentnošću općenito građana ove države a isto se potvrdilo i s roditeljima u Ljubimičinom razredu. Sama sam se prijavila za predstavnicu roditelja razreda i jednoglasno izabrana.

    Uslijedio je poziv na prvu, konstituirajuću sjednicu Vijeća. Ista priča. Ravnatelj pita tko bi htio biti predsjednik i zamjenik Vijeća, i poimence pita troje roditelja svi odbijaju. Na kraju se ja sama javljam. Jednoglasno sam izabrana, i zamjenica također.
    Odradimo prvu sjednicu. Dnevni red je ponudio ravnatelj. Po svim točkama nemamo što pitati. U točki razno jedna predstavnica postavi 5 pitanja, logičnih. Rasprava se uopće nije razvila već je ravnatelj sve srezao u početku. Ja postavljam pitanje i dajem prijedlog na koji mi jedan od članova Vijeća odgovara da "što me to smeta da je to tako 40 godina". Osim toga tajac.

    Zapisničarka, članica Vijeća dostavi mi zapisnik mailom, onako usput "evo sam poslala ravnatelju i tajnici pa dostavljam i tebi". Ja zapisnik ušminkam (tko je imenom i titulom što rekao) i bitnim detaljem jednog prijedloga ravnatelja. Takav prijedlog zapisnika prosljeđujem svim članovima Vijeća kao primateljima i CC ravnatelju i tajnici s napomenom da svoje prijedloge, komentare i primjedbe na zapisnik dostave što prije kako bismo mogli zapisnik usvojiti na slijedećoj sjednici.

    Slijedeća sjednica je jako brzo jer treba donijeti mišljenje o Kurikulumu i Godišnjem planu za 2015./16.g. Na mail prijedlog ravnatelja sazivam mailom II. sjednicu. Dan prije sjednice o svom trošku šaljem SMS-om sadržaja "Poštovani, podsjećam na sutrašnju sjednicu. Materijali su na mail pošti". Dobivam 4 SMS odgovora. 2 potvrde dolaska, 2 zahvale za SMS jer nisu pratili mail poštu.

    Sjednica. U startu me ravnatelj grubo upozorava "koji je moj problem, da nije zapisnik sa sjednice cirkularno pismo da se šalje po gradu pa da ga nadopunjava tko kako hoće." Opravdavam da prijedlog zapisnika nije poslan gradom već članovima Vijeća i sudionicima na sjednici.
    Nadalje, brojevi telefona članova Vijeća (koje sam kao i mail adrese dobila od tajnice Škole) podliježu Zakonu o tajnosti osobnih podataka i zašto sam članove nazivala nekoliko puta. Odgovaram da je dužnost predsjednika Vijeća sazvati Sjednicu i željela sam osigurati prisutnost svih članova, te da ti podaci ne mogu biti pod Zakonom o tajnosti osobnih podataka jer smo svi članovi Vijeća. Objašnjavam da sem pozive poslala mailom i naknadno SMS podsjetnik, te telefonom nazvala 2 člana koji su za kontakt broj dali fiksnu liniju.

    Zatim ravnatelj viče na mene pred 28 članova Vijeća; -"dijete vam ide u školu 7 dana! Niste s ovog upisnog područja! Pisali ste zamolbu i primili smo vas! Ako želite raditi konstruktivno ovo je transparentna škola u suprotnom s takvim ljudima koji podmeću bave se institucije!!!"

    ??????????????????
    Magistra, svaka čast na detaljnom pristupu radu i snažnoj volji. nemoj se obeshrabriti. Skupi tih par roditelja koji su ti odgovorili i probudi entuzijazam u njima, neka ti pomognu u radu, kontaktiraj ih, predloži im svoje ideje, zatraži mišljenje.

    Brojevi mobitelja roditelja u vijeću nisi tajni podaci. Koristiš se njima za potrebe rada vijeća.

    Ravnatelj je idiot.

    Samo nastavi, no nemoj se iznenaditi kada stvari počnu isplivati na površinu saznati ćeš sve i svašta, takve su te škole, tako je bilo i kod nas, još uvijek jest ali ide na bolje jer smo promjenili ravnatelja koji je 20 godina sustavno unazađivao školu svojom nesposobnošću i doveo je na dno dna.

  11. #61
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Ja sam sigurna da ima mulja, više ili manje ga ima posvuda. I da je problem kad netko zna raditi i najgore, hoće raditi po pravilima. Nikad nisam bila učenica/studentica koja je na ispit izašla da nije pročitala zadanu/propisanu literaturu za pojedini predmet/kolegij.

    Nisam očekivala takav nivo ponašanja. Troje članova Vijeća me uzelo na ribanac skupa s ravnateljem a svi ostali su mukom šutili. Ja stvarno dolaskom na sjednicu Vijeća nisam imala plan biti na bilo kakvoj funkciji ali sam ostala osupnuta nivoom ponašanja građana ove države. I na svom radnom mjestu po čoškovima čujem šaputanja i prigovore kako ne valja ovo i ono a kad se dođe na mjesto gdje to treba argumentirano s prijedlogom za poboljšanje prijaviti, tajac. Zato me i naljutilo da imamo demokraciju, javljamo se ili nas netko kandidira da vršimo neku zadaću a mi ni da bi se po riti počešali.

    Trebam članke zakona na koje se mogu pozivati. Sama sam već našla puno ali trebam komunikaciju s upućenima da potvrde ili opovrgnu moje sumnje.

    Još jedan detalj. Provjerila sam tko je u Školskom odboru predstavnik roditelja. Ta osoba u ovom sazivu Vijeća nije predstavnik roditelja niti jednog razreda. Nejasno mi je temeljem Zakona i Statuta Škole što u tom slučaju. Bira li se dodatni član iz Vijeća ili ovoj osobi prestaje mandat (Statut propisuje da se članovi Školskog odbora biraju na rok od 4 godine, a u Vijeće roditelja na 1 godinu). Vijeće roditelja nema povratnu informaciju što se na sjednicama Školskog odbora događa.

    S obzirom da na II. sjednici Vijeća nije usvojen zapisnik s I. sjednice a nitko iz Vijeća nije bio na sjednici Školskog odbora tko je imao ovlasti prenijeti Školskom odboru koji je zaključak/mišljenje Vijeća po pitanju Godišnjeg plana i Kurikuluma za 2015./16.g. koja se održala 2 sata poslije sjednice Vijeća roditelja.

    I za kraj. Moja Mezimica je nagodinu školski obveznik. I s njom moramo proći postupak upisa u školu na upisnom području i moliti da ju puste a Ljubimičina škola da je primi. Velika je stvar ako mi dijete radi "sukoba" odbiju, pa će jedna na jednu školu a druga na drugu školu. Kome se žaliti?

    Hvala vam na svim vašim odgovorima, i na podršci! Ja nikad nisam ostavljala stvari na pola pa neću ni sada odustati ali vas svakako molim odgovore s pozivom na Zakon, članke kako bih slijedeći put mogla govoriti argumentirano.

  12. #62
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ako ti odbiju upis djeteta, žaliti se možeš Ministarstvu znanosti i obrazovanja:

    Sektor za predškolski i osnovnoškolski odgoj i obrazovanje
    Načelnica Sektora: Zdenka Čukelj
    Telefon: +385 1 4594 284


    • Služba za predškolski odgoj i obrazovanje
      Voditeljica Službe: Mara Ivanković
      Telefon: +385 1 4569 023
    • Služba za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje
      Voditeljica Službe: Ingrid Jurela Jarak
      Telefon: +385 1 4594 255


    Sad još prijateljski savjet - sve je u redu s tim da treba tjerati mak na konac, ali budi oprezna - djelatnici škole su s tvojim djetetom svaki dan, satima. Ne radi se o tome da im se ne smiješ zamjeriti. Ne trebaš birati hoćeš li to činiti ili ne, trebaš jako paziti KAKO to radiš. Nije tu bitan čin (u pravu si kad to sve tjeraš) nego NAČIN. Moraš diplomatski sve to predstaviti kao nešto u općem interesu i za opće dobro. Ne bi valjalo da se tvoji sukobi u VR na bilo koji način odraze na tvoju djecu. Put do cilja vodi malim koracima.

  13. #63
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku

    U našoj školi vlada totalni kaos što se Vijeća roditelja tiče. Ispalo je da naša predsjednica Vijeća već 3. šk. godinu sjedi u Vijeću kao predsjednica a da nije znala da joj mandat vrijedi samo 1 šk. godinu!!! I sad je jako uvrijeđena što je jedan od roditelja to skužio i prozvao ju. Dodatnim kopanjem po statutu utvrđeno je da je dotična kršila jednu odredbu za drugom, a navodi kako ima namjeru biti reizabrana, a o svemu nije imala pojma. U mnogim razrednim odjelima nisu održani izbori za predstavnika jer mnogi to ne znaju da treba za svaku šk. godinu, ni roditelji ni učenici.
    Užas. Sutra imamo sjednicu vijeća jer prva održana ove šk. godine nije bila konstituirajuća, predsjednica vijeća kaže - nije znala.

    .
    ovo kod nas radi ravnatelji razrednici, razrednici na prvom r. sastanku pokreću proceduru odabira predstavnika razreda, a ravnatelj svake godine saziva prvo vijeće roditelja i onda se bira predsjednik i ostali...ne mogu roditelji to sve skupa sami

  14. #64
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Peterlin slažem se sa svime što si napisala!

    Ja uopće nisam imala plan biti u ovom neredu. Jednostavno me udarila krv u glavu kad sam na roditeljskom slušala učiteljicu kako je prisiljena nuditi mjesto predstavnika roditelja kao da se radi o gorkoj piluli a svi prisutni skreću pogled ; "pa nije vam to puno, dva sastanka godišnje. Nađete se da prodiskutirate stanje na školi , najviše sat vremena..." Pa to su naša djeca, naravno da me briga. Ali nisam shvatila da je to u domeni ljuljanja broda, a to se ne smije.

    I ponosim se sama sobom svojim gandijevskim držanjem na zadnjoj sjednici. Taj mi je čovjek izgovorio još štošta što nisam napisala, u prostoriji punoj ljudi. Njegove riječi nisu na visini kućnog odgoja, njegove stručne spreme, funkcije koju vrši niti pedagogije. Ja moram očistiti svoj obraz, argumentima, jer me on i drugih troje članova vijeća popljuvalo da ne mogu opisati. I to zbog načina dostave zapisnika i načina sazivanja sjednice. Koji su to elementi da ti ravnatelj viče ; "takvim ljudima koji podmeću se bave institucije". Uostalom, ravnatelj na sjednici Vijeća niti nije član Vijeća već predstavnik škole ili izvjestitelj po točki dnevnog reda. I zapravo ga ni ne krivim. Valjda se iza brda valja nešto veće što mi u Vijeću ne smijemo vidjeti.
    Trebam zakonske članke.
    A Ljubimičinu učiteljicu poštujem skroz (i sve ostale zaposlenike škole), za svaku ideju pitam za njeno mišljenje; smije li donijeti bombone da počasti kolege u razredu, jesu li tenisice dobre za dvoranu, kakvo joj je ponašanje, što trebamo mi paziti i na čemu poraditi s njom. I prodiskutirale smo teme koje pripremam za slijedeći roditeljski sastanak. Ništa iza leđa, i ona mora živjeti u toj školi. A sve ostalo je opća kultura, pozdraviti domara i spremačicu pa sve druge i sve ostalo na školi.

  15. #65
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    I tako sam jadna.
    Da u mojoj, našoj domicilnoj, hrvatskoj državi, hrvatski državljanin drugom hrvatskom državljaninu može bez ikakvog srama, straha izgovoriti riječi s položaja koji obnaša još pred svjedocima! I da narod šuti kao ovce.
    Već sam počinjala temu na Filozofskom trenutku o razlozima za trajno iseljavanje iz RH, i grozim se da Hrvat u tuđini ima veća prava nego u svojoj zemlji.
    A mi smo tu demokraciju krvlju platili. I da u svojoj zemlji pred svojim čovjekom ne možeš tražiti zakonom zagarantirana prava mi je suludo. Ili da ih netko osporava. I mogu shvatiti kad se čovjek umori pa odustane.
    Ali odustati nije opcija. Ako svi pravi iselimo, odustanemo, kome ostavljamo da dalje gazduje. Bila sam protiv ulaska RH u Europsku uniju jer ne vjerujem da neki Hans ili Chung Li nama treba donositi pravdu i uređivati državu. Mi zakone imamo, trebamo inzistirati na njihovom provođenju. One koji nisu u interesu građane ove države treba mijenjati i to treba glasno govoriti i tražiti. Ova država može biti još bolja od Švicarske, ali njeni građani ne smiju žmiriti.

  16. #66
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Sigurno ti nije ni prvi ni zadnji put.

    Ja mislim da si samo preambiciozno krenula u ovo. Stigneš sve to napraviti i malo pomalo... A u školi ćeš se susresti s još hrpom propisa koje oni ne provode, čak ne što ne bi nego jednostavno ne mogu, isto kao što je u praksi neprovediv državni pedagoški standard u vrtićima. Sve smo to prošli. Nemoj tjerati stvari da budu idealne, dovoljno je napraviti pomak onako kako je ekoi opisala. Pomalo.... Ljudi ne vole promjene, a pogotovo ne vole da im netko sa strane dođe upirati prstom, iako oni sami toliko dugo ništa ne mijenjaju da su se navikli na to. Izaberi JEDNU stvar i to odradi da ostali ljudi vide da se može. Kod nas je prva takva akcija bila micanje mrskog automata za slatkiše i sokove iz predvorja škole. Uspjeli smo. Uspjeli smo još dosta toga progurati, ali nije idealno i pomirila sam se odavno s tim da nije i teško može biti. Ja sam našem ravnatelju rekla da previše radnog vremena troši na čitanje zakona i da u njima traži zašto se nešto ne može i ne smije, umjesto da tu istu energiju potroši na ono što se može, smije i treba. Nikad nisam bila anonimni roditelj. Dočekalo me to....puno kasnije kad je moj stariji dobio nagradu za učenika generacije, čula sam trač da je to dobio zato jer sam ja sjedila sve te godine u VR. Jesam, zajedno sa hrpom drugih roditelja. Nismo se uvijek slagali, ali smo gledali gdje tko može pomoći i uskočiti, gdje tko može nešto napraviti, gdje tko može podmetnuti leđa. Nema svrhe od svađe, pogotovo ne pred publikom. Nitko ne voli (pa ni ravnatelj ili pogotovo takve odgovorne osobe) da ga se proziva u javnosti. Moj ti je savjet da se najaviš na razgovor u 4 oka i lijepo bez publike sve kažeš što misliš. To ti je velika greška, dizati buku pred publikom. Time si sama sebe zaštihala unatoč dobrim namjerama. Sad je vjerojatno već i kasno... Kako god bilo - sretno! Morat ćeš popraviti dojam koji si ostavila, a kako - napadom svakako ne. Pokaži razumijevanja, to bi moglo upaliti. Sigurno ima puno stvari koje nisu idealne, ali bi mogle biti bolje. Pusti idealno - ni zakoni nisu idealni.

  17. #67
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Peterlin, kao i uvijek, prava riječ u pravo vrijeme i na svome mjestu. Hvala ti zbog toga.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Još jedan detalj. Provjerila sam tko je u Školskom odboru predstavnik roditelja. Ta osoba u ovom sazivu Vijeća nije predstavnik roditelja niti jednog razreda. Nejasno mi je temeljem Zakona i Statuta Škole što u tom slučaju. Bira li se dodatni član iz Vijeća ili ovoj osobi prestaje mandat (Statut propisuje da se članovi Školskog odbora biraju na rok od 4 godine, a u Vijeće roditelja na 1 godinu). Vijeće roditelja nema povratnu informaciju što se na sjednicama Školskog odbora događa..
    Provjerila sam sa tajnicom škole: Predstavnik roditelja u Školskom odboru MORA biti ujedno i član Vijeća roditelja (i dolaziti na sastanke Vijeća roditelja). Ukoliko je dijete predstavnika roditelja u ŠO završilo 8. razred ili odselilo iz škole, prije kraja četverogodišnjeg mandata, pristupa se izboru novog predstavnika roditelja.


    S obzirom da na II. sjednici Vijeća nije usvojen zapisnik s I. sjednice a nitko iz Vijeća nije bio na sjednici Školskog odbora tko je imao ovlasti prenijeti Školskom odboru koji je zaključak/mišljenje Vijeća po pitanju Godišnjeg plana i Kurikuluma za 2015./16.g. koja se održala 2 sata poslije sjednice Vijeća roditelja.
    Školski kurikulum i Godišnji plan i program donosi Školski odbor na prijedlog Učiteljskog odnosno Nastavničkog vijeća (čl 28, stavak 5 Zakona o OŠ). Vijeće roditelja je savjetodavno tijelo i zapravo nema posebnih ovlasti.


    I za kraj. Moja Mezimica je nagodinu školski obveznik. I s njom moramo proći postupak upisa u školu na upisnom području i moliti da ju puste a Ljubimičina škola da je primi. Velika je stvar ako mi dijete radi "sukoba" odbiju, pa će jedna na jednu školu a druga na drugu školu. Kome se žaliti?
    Ne osporavam neugodnosti koje si doživjela, no čini mi se da unaprijed šiljiš situaciju i dižeš tenzije oko upisne procedure s drugim djetetom. Da ne ponavljam Peterlin, dala je puno mudrih savjeta.

  19. #69
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    I tako sam jadna.
    Da u mojoj, našoj domicilnoj, hrvatskoj državi, hrvatski državljanin drugom hrvatskom državljaninu može bez ikakvog srama, straha izgovoriti riječi s položaja koji obnaša još pred svjedocima! I da narod šuti kao ovce.
    Već sam počinjala temu na Filozofskom trenutku o razlozima za trajno iseljavanje iz RH, i grozim se da Hrvat u tuđini ima veća prava nego u svojoj zemlji.
    A mi smo tu demokraciju krvlju platili. I da u svojoj zemlji pred svojim čovjekom ne možeš tražiti zakonom zagarantirana prava mi je suludo. Ili da ih netko osporava. I mogu shvatiti kad se čovjek umori pa odustane.
    Ali odustati nije opcija. Ako svi pravi iselimo, odustanemo, kome ostavljamo da dalje gazduje. Bila sam protiv ulaska RH u Europsku uniju jer ne vjerujem da neki Hans ili Chung Li nama treba donositi pravdu i uređivati državu. Mi zakone imamo, trebamo inzistirati na njihovom provođenju. One koji nisu u interesu građane ove države treba mijenjati i to treba glasno govoriti i tražiti. Ova država može biti još bolja od Švicarske, ali njeni građani ne smiju žmiriti.
    Tomislave, jesi li to ti?

  20. #70
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Tomislave, jesi li to ti?
    LooooooL!!!!!

  21. #71
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ovo kod nas radi ravnatelji razrednici, razrednici na prvom r. sastanku pokreću proceduru odabira predstavnika razreda, a ravnatelj svake godine saziva prvo vijeće roditelja i onda se bira predsjednik i ostali...ne mogu roditelji to sve skupa sami
    Bubice u uređenoj školi to tako izgleda, tako je i u statutu. Kod nas se u mnogim razredima nisu proveli izbori za predstavnika roditelja, jednostavno se ne zna za to.

  22. #72
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam sigurna da ima mulja, više ili manje ga ima posvuda. I da je problem kad netko zna raditi i najgore, hoće raditi po pravilima. Nikad nisam bila učenica/studentica koja je na ispit izašla da nije pročitala zadanu/propisanu literaturu za pojedini predmet/kolegij.

    Nisam očekivala takav nivo ponašanja. Troje članova Vijeća me uzelo na ribanac skupa s ravnateljem a svi ostali su mukom šutili. Ja stvarno dolaskom na sjednicu Vijeća nisam imala plan biti na bilo kakvoj funkciji ali sam ostala osupnuta nivoom ponašanja građana ove države. I na svom radnom mjestu po čoškovima čujem šaputanja i prigovore kako ne valja ovo i ono a kad se dođe na mjesto gdje to treba argumentirano s prijedlogom za poboljšanje prijaviti, tajac. Zato me i naljutilo da imamo demokraciju, javljamo se ili nas netko kandidira da vršimo neku zadaću a mi ni da bi se po riti počešali.

    Trebam članke zakona na koje se mogu pozivati. Sama sam već našla puno ali trebam komunikaciju s upućenima da potvrde ili opovrgnu moje sumnje.

    Još jedan detalj. Provjerila sam tko je u Školskom odboru predstavnik roditelja. Ta osoba u ovom sazivu Vijeća nije predstavnik roditelja niti jednog razreda. Nejasno mi je temeljem Zakona i Statuta Škole što u tom slučaju. Bira li se dodatni član iz Vijeća ili ovoj osobi prestaje mandat (Statut propisuje da se članovi Školskog odbora biraju na rok od 4 godine, a u Vijeće roditelja na 1 godinu). Vijeće roditelja nema povratnu informaciju što se na sjednicama Školskog odbora događa.

    S obzirom da na II. sjednici Vijeća nije usvojen zapisnik s I. sjednice a nitko iz Vijeća nije bio na sjednici Školskog odbora tko je imao ovlasti prenijeti Školskom odboru koji je zaključak/mišljenje Vijeća po pitanju Godišnjeg plana i Kurikuluma za 2015./16.g. koja se održala 2 sata poslije sjednice Vijeća roditelja.

    I za kraj. Moja Mezimica je nagodinu školski obveznik. I s njom moramo proći postupak upisa u školu na upisnom području i moliti da ju puste a Ljubimičina škola da je primi. Velika je stvar ako mi dijete radi "sukoba" odbiju, pa će jedna na jednu školu a druga na drugu školu. Kome se žaliti?

    Hvala vam na svim vašim odgovorima, i na podršci! Ja nikad nisam ostavljala stvari na pola pa neću ni sada odustati ali vas svakako molim odgovore s pozivom na Zakon, članke kako bih slijedeći put mogla govoriti argumentirano.
    Osjećam se baš ovako kao što opisuješ. Situacija u našoj školi je vrlo slična, nalazim na mnoge nepravilnosti i veliko nerazumijevanje u pokušaju da ukažem na njih. Otpor dolazi sa svih strana, učitelja, roditelja, samog Vijeća.

    Po statutu članovima školskog odbora mandat traje 4 godine pa tako i predstavniku Vijeća roditelja, ali se izbori za predsjednika Vijeća i sve vijećnike ponavljaju u svakoj šk. godini. Malo je čudno al tako je.

    Ali ovaj predsjednik vijeća koji je u šk. odboru njemu je mandat kao vijećnika istekao i ako nije reizabran u svom razredu onda više u teoriji nije ni u vijeću. A kako će onda biti u komunikaciji sa vijećem roditelja, pojma nemam. Meni to isto nema smisla.
    Ovo tvoje slijedeće pitanje oko prenošenja mišljenje vijeća roditelja oko kurikuluma šk. odboru spada u kategoriju "Nema veze" i "To nitko neće primjetiti ni reagirati." To ti spada u jednu nepravilnost koja je rezultat neefikasnog vijeća, vijeća koji ne radi kako bi trebalo i škole koja je nemarna i tako joj odgovara.

    što se tiče upisa djeteta prema mjestu stanovanja to je jedan veliki mit. moje dijete je također u školi u koju ne spada prema mjestu stanovanja ali joj je pod nosom. Škola u koju spada je 10 minuta dalje i 3 velika opasna prometna raskršća dalje. mi prilikom upisa nismo imali problema niti smo morali predavati ikakve posebne molbe il zahtjeve. ali moram priznati da nisam čitala zakonske odredbe na tu temu.

    U mnogim školama Vijeća roditelja su nesređena, jednim dijelom zato jer vijeće roditelja nije upravljačko tijelo, nema ovlasti veće od davanja mišljenja i prijedloga. Kao takvo, vijeće u svom internom djelovanju ne podlježe zakonima i propisima kao što recimo mora ravnatelj ili školski odbor. Ali zato postoji statut. A prema statutu, vijeće ima mogućnost dovesti pravilnike i poslovnike i time detaljnije urediti način djelovanja, dužnosti, ovlasti i prava kako bi bilo djelotvornije, transparentnije eikasnije. To je bila moja ideja ali je propala jer u vijeću nikom ne pada na pamet razmišljati o tome, a ja sam jedna od 35 roditelja u vijeću.

  23. #73
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Prema statutu naše škole, vijeće roditelja na sjednici daje mišljenje o šk. kurikulumu učiteljskom vijeću koje ga onda razmatra. kod nas se navedeno nije nikad desilo. Iako onda u šk. kurikulumu piše da se o njemu raspravljalo na sjednici. A nije. Ni riječi.
    Posljednje uređivanje od ekoi : 22.10.2015. at 20:04

  24. #74
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Ja sam u cijeloj situaciji iznenađena čime se mi bavimo umjesto pitanjima od važnosti za učenike i zaposlenike škole i poboljšanjem uvjeta za rad na školi koju polaze naraštaji naše budućnosti.
    Suosjećam s tobom ekoi i koliko čitam Peterlin i druge forumašice tolerantno diplomatskog stava prema životu s kojim se apsolutno slažem (ali se uvijek, ničim izazvano, nađem u dreku), ipak mislim da se moramo držati pravila kako se nešto radi.
    Uostalom, radim na mjestu koje traži preciznost i točnost i da se ponašam na mile-lale način to ne bi vodilo ničemu.

    Dajte stvarno, koje je to FB grupa koju je apricot gore spomenula?

  25. #75
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ovo kod nas radi ravnatelji razrednici, razrednici na prvom r. sastanku pokreću proceduru odabira predstavnika razreda, a ravnatelj svake godine saziva prvo vijeće roditelja i onda se bira predsjednik i ostali...ne mogu roditelji to sve skupa sami
    A što bi se dogodilo da rukovodeće osoblje to propusti učiniti? Kad dijete krene u školu nikog ne zanimaju Statuti i Pravilnici o funkcioniranju škole. Sretni smo da smo ušli u novu fazu života obitelji, da djetetu dobro ide (ako smo te sreće), da je učiteljica dobra, dijete zadovoljno...

    Sigurna sam da ima sjajnih primjera poput onog na koji je Zuska stavila link udruge Korak po korak gdje je tako dobro jer su se pojedinci u zajednici angažirali za dobro te zajednice, a sigurno ima mjesta gdje se za ta prava čulo nije a kamoli da ih se konzumira.

    I opet tvrdim, kriva je vlastita lijenost, pa zatim povreda nečijeg ega. Protiv toga dižem glas!

  26. #76
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    APri vec neko vrijeme nije na forumu. a ja nisam na FB da bih ti pomogla. mozda da posaljes pp apri mozda ti se javi, ili joj posalji na njen FB profil.

  27. #77
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ovaj predsjednik vijeća koji je u šk. odboru njemu je mandat kao vijećnika istekao i ako nije reizabran u svom razredu onda više u teoriji nije ni u vijeću. A kako će onda biti u komunikaciji sa vijećem roditelja, pojma nemam. Meni to isto nema smisla.
    OK. Ima li u ovome elemenata kršenja zakona?

  28. #78
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    pa, ne smije propustiti
    to je utabana procedura

  29. #79
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    APri vec neko vrijeme nije na forumu. a ja nisam na FB da bih ti pomogla. mozda da posaljes pp apri mozda ti se javi, ili joj posalji na njen FB profil.
    Probala, ne odgovara! Nisam vična FB-u pa ne znam naći njen profil.

    Hvala spajalica!

  30. #80
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    pa, ne smije propustiti
    to je utabana procedura
    Malo sutra! Tko je utabao proceduru?
    Dođete na roditeljski sastanak razreda na početku školske godine i nitko ne spomene izbor predstavnika roditelja u Vijeće roditelja. Ti to znaš i čudno ti je ali si misliš kad svi šute budem i ja. I prođe godina da Vijeće roditelja uopće nije konstituirano, ne postoji. Postoji vaše pravo koje vi ne konzumirate. Tko je tome kriv, Škola koja se pravi mutava, roditelji koji ne bi talasali ili češće ne znaju i nije ih briga ili neki Marsovac iz svemira?

  31. #81
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    ...čime se mi bavimo umjesto ...
    Htjedoh reći .... - s čime se mi na školi bavimo-...

  32. #82
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    OK. Ima li u ovome elemenata kršenja zakona?
    Ne bih znala. Tumačim si to kao nedorečenost u zakonu, tj. statutu škole.

    Kako radim u administraciji jedne pravne firme otišla sam korak dalje i tražila mišljenje kolega odvjetnika vezano uz rad javnih ustanova, tj. škole, njenih tijela, vijeća pa tako i roditeljskog vijeća. Ne postoji zakon koji specificira rad vijeća roditelja, sve o njemu izrečeno je u statutu škole. Ono što me dotuklo u njihovom pravnom mišljenju je to da vijeće roditelja u svom internom djelovanju ne podlježe nikakvom zakonu o upravnom postupku, zakonu o elektroničkoj komunikaciji, zakonu o javnim ustanovama itd. zato jer nije upravljačko tijelo škole, kao što su to recimo šk. odbor, ravnatelj i sl. koji imaju ovlasti i dužnosti donašanja odluke, rješavanja statusnih pitanja, prava itd. Zato sam žalosna jer svo svoje radno iskustvo i znanje koje imam i koje mi stoji na raspolaganju ne mogu iskoristiti u svrhu poboljšanja rada vijeća i njegovog napredovanja.

    Naše vijeće vidi svoju ulogu u izradi božičnih ukrasa i skupljanja novaca za tamburaški orkestar. Ok treba i to, ali goruća pitanja poput nasilja u školi, loše prehrane, sigurnosti, kvalitetnih sadržaja, da ne nabrajam dalje - ostaju tu di jesu. A o njima bi se trebalo raspravljati, iznašati ideje, prijedloge, vršiti pristisak na školu i institucije da rade apsolutno sve korake koji im stoje na raspolaganju za kvalitetnim rješavanjem problema.

    Mi smo miljama daleko od toga. I nikog nije briga.

  33. #83
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Ja osobno idem korak dalje.
    Za slijedeći roditeljski sastanak našeg razreda pripremam dvije teme za cijelu školu bitne, no počinjem od razreda. Za pripremu teme bit će mi potrebno obići druge škole s područja, moliti ravnatelje da mi dozvole slikati stanje kod njih i kvalitetno prezentirati temu na roditeljskom uz unaprijed pripremljenu "peticiju" koju računam da će roditelji koji se slože potpisati.
    Zatim sazivam sjednicu Vijeća, prezentiram teme, prilažem potpise roditelja i molim glasovanje da se isto uklopi u Plan za slijedeću školsku godinu. Zatim ćemo glasati. Ako ću dobro prezentirati temu možda podrška članova Vijeća neće izostati ili uspijem potegnuti "spavače" da se angažiraju. Ako glasovanjem prijedlog "padne" barem sam pokušala (čitaj, uložila puno truda i rada u pripremu teme) i sve stoji zapisano u zapisniku no jednostavno sredina nije "sazrela".Moja savjest je čista.
    Pozabavila sam se FB i pronašla Vijeća drugih škola (nema ih puno) i to su mahom ona aktivna koja pokreću stvari i stupila u kontakt. Povratne informacije su ohrabrujuće, što meni osobno puno znači.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Ja osobno idem korak dalje.
    Za slijedeći roditeljski sastanak našeg razreda pripremam dvije teme za cijelu školu bitne, no počinjem od razreda. Za pripremu teme bit će mi potrebno obići druge škole s područja, moliti ravnatelje da mi dozvole slikati stanje kod njih i kvalitetno prezentirati temu na roditeljskom uz unaprijed pripremljenu "peticiju" koju računam da će roditelji koji se slože potpisati.
    Zatim sazivam sjednicu Vijeća, prezentiram teme, prilažem potpise roditelja i molim glasovanje da se isto uklopi u Plan za slijedeću školsku godinu. Zatim ćemo glasati. Ako ću dobro prezentirati temu možda podrška članova Vijeća neće izostati ili uspijem potegnuti "spavače" da se angažiraju. Ako glasovanjem prijedlog "padne" barem sam pokušala (čitaj, uložila puno truda i rada u pripremu teme) i sve stoji zapisano u zapisniku no jednostavno sredina nije "sazrela".Moja savjest je čista.
    Pozabavila sam se FB i pronašla Vijeća drugih škola (nema ih puno) i to su mahom ona aktivna koja pokreću stvari i stupila u kontakt. Povratne informacije su ohrabrujuće, što meni osobno puno znači.
    Ne znam jesam li dobro shvatila: dijete ti ide tek/vec 1,5 mjesec u školu (1. razred) i školu si sama birala (nije upisano prema upisnom području)?!

    I što ti je zapravo cilj pokrenuti neke promjene u školi ili zadovoljiti vlastitu potrebu za aktivizmom.....?
    Posljednje uređivanje od no@ : 24.10.2015. at 14:31

  35. #85
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Pokrenuti promjene.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Pokrenuti promjene.
    Onda ti plan i nije baš najbolji.

  37. #87
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    no@ koji bi ti plan predložila kao bolji?

  38. #88

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    no@ koji bi ti plan predložila kao bolji?
    Plan za što? Nisam shvatila što magistra želi mijenjati, što je u suštini problem.

    Magistrino dijete je mjesec i pol u školi. Predsjednica je Vijeća roditelja.
    Teško mi je zamisliti problem za rješavanje kojeg bi mi prvi potezi bili traženje kome školu prijaviti, organiziranje peticije na 2. roditeljskom sastanku (!?), uzurpiranje roditeljskog sastanka za svoju prezentaciju odnosno ideju koju želi progurati,
    Istina ja se ne bih niti u ludilu javila na prvom sastanku, u 1. razredu, da predsjedavam Vijećem o kojem pojma nemam niti sam imala prethodno priliku upoznati situaciju i funkcioniranje.

    Iz onog što se da iščitati pristup mi se čini preuzetan i agresivan.

  39. #89
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni magistra djeluje ko da ne zivi ovdje.

  40. #90
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    magistra, meni tvoje ponasanje ne da nije shvatljivo nego kad te citam imam osjecaj da gledam film
    O nekoj super uber majci ( roditelju) kao iz americkih filmova
    Jos malo pa ces se za ravnatelja kandidirati...
    Mislim u redu je biti aktvan i ciniti nesto
    Ali ovo o cemu pises prelazi granice i ne vidim sto ces time postici
    To je roditeljsko vijece
    Nista vise

  41. #91
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    flopice, magistra to tek treba naučiti.

    Tek treba shvatiti da roditeljsko vijeće nema mogućnost odlučivanja. Da je za odluke mjerodavan školski odbor. Da u školskom odboru sjedi jedan (1) predstavnik roditelja. Da u školskom odboru ima više općinara nego predstavnika škole. Da je sve to skupa borba s vjetrenjačama.

    Btw. meni je čisti sf doći na sjednicu kao roditelj prvašića (dok još ne znaš ni kako škola funkcionira, kako sustav funkcionira i koje su ti ovlasti tj. da nemaš nikakve ovlasti) i očekivati čuda. Pusti.... Shvatit će. Ako ne shvati, iduće godine je neće biti u VR. Jer ipak se predstavnika razreda bira.

  42. #92
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni magistra djeluje ko da ne zivi ovdje.
    I meni se to nekad čini.

  43. #93
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Osobno sam isto u vijeću roditelja drugašića. Starije dijete je završilo istu osnovnu školu i moram ti reći da će put kojim si krenula naići na zatvorena vrata. Na stranu to da ti želiš samo najbolje no način na koji si krenula je prežestok i u 99% slučajeva u bilo kojoj drugoj školi bi naišla na odbijanac. Samim time što si roditelj prvašića i što ne poznaš niti djelatnike škole niti roditelje u svom razredu dovodi te u poziciju da izgledaš prenadobudno. Prvo si trebala ostvariti kontakt sa ostalim roditeljima u svom razredu jer prvenstveno predstavljaš njih, zatim sa ostalim roditeljima u vijeću da prije bilo kakvog koraka budeš sigurna da će te barem polovica podržati a ne da se dovedeš u situaciju da se ravnatelj dere na tebe pred svima njima-sad ćeš se sigurno morati puno više pomučiti za podršku. Ravnatelj je druga priča. Kakav bio da bio, on je na poziciji na kojoj je i službeno si trebala prema njemu pokazati poštovanje da bi ga pridobila na svoju stranu. Ježi ga- sve je to politika na kraju priče i vrbovanje nekoga za svoj cilj...je da je to cilj za boljitak škole i djece u njoj ali teško je ideje provesti uu djelo.
    Još dodatak svemu tome je da roditeljsko vijeće realno može jako malo napraviti ako roditelji zaista nisu složni.
    Snimanjem po ostalim školama i nabijanjem toga ravnatelju na nos dobiti ćeš samo odgovor zašto dijete nisi onda upisla u neku od tih škola.
    Moje mišljenje je da jednostavno moraš drugim , mekšim putem. Pokušaj sa ravnateljem stvoriti neki odnos, uvjeriti ga da voliš vašu školu i da ti je želja da bude na dobrom glasu(to svi vole ) , no moraš imati druge predstavnike razreda na svojoj strani da bi uopće isšta pokrenuli a kamoli ostvarili. Sretno!

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj dodagoda prvotno napisa Vidi poruku
    Osobno sam isto u vijeću roditelja drugašića. Starije dijete je završilo istu osnovnu školu i moram ti reći da će put kojim si krenula naići na zatvorena vrata. Na stranu to da ti želiš samo najbolje no način na koji si krenula je prežestok i u 99% slučajeva u bilo kojoj drugoj školi bi naišla na odbijanac. Samim time što si roditelj prvašića i što ne poznaš niti djelatnike škole niti roditelje u svom razredu dovodi te u poziciju da izgledaš prenadobudno. Prvo si trebala ostvariti kontakt sa ostalim roditeljima u svom razredu jer prvenstveno predstavljaš njih, zatim sa ostalim roditeljima u vijeću da prije bilo kakvog koraka budeš sigurna da će te barem polovica podržati a ne da se dovedeš u situaciju da se ravnatelj dere na tebe pred svima njima-sad ćeš se sigurno morati puno više pomučiti za podršku. Ravnatelj je druga priča. Kakav bio da bio, on je na poziciji na kojoj je i službeno si trebala prema njemu pokazati poštovanje da bi ga pridobila na svoju stranu. Ježi ga- sve je to politika na kraju priče i vrbovanje nekoga za svoj cilj...je da je to cilj za boljitak škole i djece u njoj ali teško je ideje provesti uu djelo.
    Još dodatak svemu tome je da roditeljsko vijeće realno može jako malo napraviti ako roditelji zaista nisu složni.
    Snimanjem po ostalim školama i nabijanjem toga ravnatelju na nos dobiti ćeš samo odgovor zašto dijete nisi onda upisla u neku od tih škola.
    Moje mišljenje je da jednostavno moraš drugim , mekšim putem. Pokušaj sa ravnateljem stvoriti neki odnos, uvjeriti ga da voliš vašu školu i da ti je želja da bude na dobrom glasu(to svi vole ) , no moraš imati druge predstavnike razreda na svojoj strani da bi uopće isšta pokrenuli a kamoli ostvarili. Sretno!
    xxx

    magistra, nemoj odustati, molim te ...
    Ali ipak, prvo upoznaj u svojoj školi probleme/prioritete prije nego kreneš po tuđim školama tražiti rješenja i obavezno dogovori ekipu koja te podržava prije nego zaskočiš ravnatelja ...

    e da mi je malo tvoje energije preusmjeriti u moju školu ...

  45. #95
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Curke, hvala vam svima na svim komentarima.
    I sve ste napisale točno, iz svog kuta gledišta.

    Imala sam vremena čačkati po Sveznajućem Googleu i svašta se nađe na temu. Bazirala sam se na škole po HR koje imaju na službenim stranicama ikakve podatke vezane za Vijeće roditelja. I da znate da ima škola i Vijeća koje/a sve ali doslovno sve vezano za svoj rad stavljaju na službenu web stranicu škole. Zatim sam kontaktirala predsjednike takvih Vijeća i došla do zanimljivih saznanja o funkcioniranju. Svakako preporučam da se svi oni ovdje na forumu voljni aktivizma povežu s kolegama na drugim školama čisto radi razmjene iskustava i provjere / potvrde kojim se još putem može ići.


    Citiraj MikiMama prvotno napisa Vidi poruku
    xxx

    magistra, nemoj odustati, molim te ...
    Ali ipak, prvo upoznaj u svojoj školi probleme/prioritete prije nego kreneš po tuđim školama tražiti rješenja i obavezno dogovori ekipu koja te podržava prije nego zaskočiš ravnatelja ...

    e da mi je malo tvoje energije preusmjeriti u moju školu ...
    Miki Mama evo ja pružam podršku vašem radu i inicijativama.
    Smatram bitnim napomenuti da je prema čl. 125 Zakona o odgoju i obrazovanju... ravnatelj dužan surađivati s ....roditeljima a čl. 137 istog zakona ravnatelj je dužan u najkraćem mogućem roku obavijestiti Vijeće roditelja o svim pitanjima od općeg značaja za školu te su ravnatelj, školski odbor i osnivač dužni, u okviru svojih nadležnosti, razmotriti prijedloge Vijeća roditelja i o tome ga pisano obavijestiti.

    Vijeće roditelja je samostalno tijelo koje raspravlja o pitanjima od značaja za učenike i zaposlenike škole (meni je nezgodno reći - od značaja za školu) te nije dužno predstavnike škole pozivati na sjednice Vijeća već se komunikacija može odvijati na koji god način (usmeno, pisano) nakon završene sjednice Vijeća s obzirom da Vijeće čine ravnopravni članovi. Nekad predstavnik škole smeta i remeti tok rasprave i glasovanja posebno ako je njegovo ponašanje autokratsko. Mada su svi moji sugovornici potvrdili da na sjednicama uvijek imaju predstavnika škole koji odmah može odgovoriti na pitanja vezana za funkcioniranje i mogućnost provedbe nekog prijedloga.

    Iz ovog gore iznesenog proizlazi da nije potrebno zaskakivati ravnatelja. Vijeće raspravlja po točkama dnevnog reda i donosi odluke glasovanjem. Te odluke jesu savjetodavnog karaktera ali ako Vijeće zatraži od ravnatelja, Školskog odbora ili osnivača da se o njihovim odlukama očituju ili odgovore kad i kako se te odluke mogu provesti u praksi, ravnatelj, Školski odbor i osnivač su Vijeće dužni o istome pisano obavijestiti.

    I imam samo za reći da me jedan od sindikalista u firmi naučio kako u životu nije bitno tko je u pravu već tko ima dužeg da izdrži do kraja.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Svakako preporučam da se svi oni ovdje na forumu voljni aktivizma povežu s kolegama na drugim školama čisto radi razmjene iskustava i provjere / potvrde kojim se još putem može ići.
    hoće biti kakva fb grupa za razmjenu iskustava?

  47. #97
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Magistra, neka tebe i tvoje energije, ako misliš da treba, nađi prikladan način u borbi za svoje ideje.
    Ja također spadam u gornje, iskustvom poučene skeptike koji su odlučili birati bitke, a energiju usmjeriti na poduku djeteta tamo gdje nastavnik ili udžbenik ne stiže, ne zna, ili mu se samo ne da. Kad te sustignu nebuloze školskog sustava i ti ćeš uočiti da je bolje ispravljati Drine koje se direktno tiču djeteta.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Magistra, neka tebe i tvoje energije, ako misliš da treba, nađi prikladan način u borbi za svoje ideje.
    Ja također spadam u gornje, iskustvom poučene skeptike koji su odlučili birati bitke, a energiju usmjeriti na poduku djeteta tamo gdje nastavnik ili udžbenik ne stiže, ne zna, ili mu se samo ne da. Kad te sustignu nebuloze školskog sustava i ti ćeš uočiti da je bolje ispravljati Drine koje se direktno tiču djeteta.

    Čoksa je sve dobro rekla. Nebuloze s kojima ćeš se susretati su mnogobrojne.
    Ono što bih nadodala je da u našoj školi jedan roditelj može samo jednom biti u Vijeću roditelja.
    Ako je i kod Vas tako-imaš samo ovu godinu. Sretno!

  49. #99
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa Vidi poruku
    Čoksa je sve dobro rekla. Nebuloze s kojima ćeš se susretati su mnogobrojne.
    Ono što bih nadodala je da u našoj školi jedan roditelj može samo jednom biti u Vijeću roditelja.
    Ako je i kod Vas tako-imaš samo ovu godinu. Sretno!
    Mislim da to nije ispravno.
    Ja ću još dodati da je moje iskustvo ko i čoksino. A također sam primijetila da kad roditelj koji je nešto i pokrenuo i promijenio, ode iz roditeljskog vijeća (jer su djeca zavrsila skolu, ili iz bilo kojeg drugog razloga) vrlo često se stanje vrati korak unatrag, pa čak i na stanje od prije pojave tog roditelja.

  50. #100
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj MikiMama prvotno napisa Vidi poruku
    hoće biti kakva fb grupa za razmjenu iskustava?
    Onu za koju sam pitala gore, a koju je [B]apricot[B] spomenula u gornjim postovima "za borbu na razini države" nisam našla.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •