Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 174

Tema: Roditeljsko vijeće

  1. #101
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa Vidi poruku
    Čoksa je sve dobro rekla. Nebuloze s kojima ćeš se susretati su mnogobrojne.
    Ono što bih nadodala je da u našoj školi jedan roditelj može samo jednom biti u Vijeću roditelja.
    Ako je i kod Vas tako-imaš samo ovu godinu. Sretno!
    Dodala bih da je jako bitno uporište tih mnogobrojnih nebuloza. Ako nema uporišta na zakonu, statutu, pravilniku već se temelje na rekla-kazala uvijek se mogu staviti van snage no opet je potrebno istupiti imenom i prezimenom i zaljuljati brod.
    Osim ako tako na vašoj školi nije određeno statutom ili Pravilnikom o radu vijeća roditelja (što čisto sumnjam, a ako je, nepravedno je i nema zakonskog uporišta)potpuno je kriva praksa rada u Vijeću "samo jednom". Roditelji učenika razrednog odjela biraju predstavnika neposrednim javnim glasovanjem dizanjem ruku. Kandidirati se može i može biti kandidiran svaki roditelj djeteta u razredu i tako svake slijedeće godine. Dapače, ako je taj roditelj motiviran za rad u Vijeću radi opće društvenog dobra onda je i poželjno da predstavnik s postignutim rezultatima bude reizabran.
    Tom logikom svi naši političar na funkcijama mogu biti samo jednom, gradonačelnici samo jednom, ravnatelji samo jednom, a vidi ih, svi redom kormilare 10+ godina i nekoliko mandata.

  2. #102
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    A također sam primijetila da kad roditelj koji je nešto i pokrenuo i promijenio, ode iz roditeljskog vijeća (jer su djeca zavrsila skolu, ili iz bilo kojeg drugog razloga) vrlo često se stanje vrati korak unatrag, pa čak i na stanje od prije pojave tog roditelja.
    To je točno.
    A svi volimo primijetiti i komentirati da su kola zapela u blatu a nikom se neće svoje ruke zamazati da ih iz blata izgura. I tko je tome kriv?

  3. #103

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da to nije ispravno.
    Ja ću još dodati da je moje iskustvo ko i čoksino. A također sam primijetila da kad roditelj koji je nešto i pokrenuo i promijenio, ode iz roditeljskog vijeća (jer su djeca zavrsila skolu, ili iz bilo kojeg drugog razloga) vrlo često se stanje vrati korak unatrag, pa čak i na stanje od prije pojave tog roditelja.
    Ne znam jel ispravno, nisam provjeravala.
    Ove godine, na prvom roditeljskom, je tako rečeno.

    Ne želim biti dio toga vijeća (koliko sam vidjela nema nekog smisla-sorry magistra) pa se nisam interesirala je li to neko interno pravilo ili po zakonu.

  4. #104
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Magistra, neka tebe i tvoje energije, ako misliš da treba, nađi prikladan način u borbi za svoje ideje.
    Ja također spadam u gornje, iskustvom poučene skeptike koji su odlučili birati bitke, a energiju usmjeriti na poduku djeteta tamo gdje nastavnik ili udžbenik ne stiže, ne zna, ili mu se samo ne da. Kad te sustignu nebuloze školskog sustava i ti ćeš uočiti da je bolje ispravljati Drine koje se direktno tiču djeteta.
    Tako je bilo kod nas.

    Govorim iz iskustva.

    A u prva četiri razreda važnija je komunikacija s učiteljicom (razrednik i boravak) nego sva vijeća i ravnatelji.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Onu za koju sam pitala gore, a koju je [B]apricot[B] spomenula u gornjim postovima "za borbu na razini države" nisam našla.
    Mislim, hoces ti organizirati svoje kolege po skolama s kojima kontaktiras u fb grupu za razmjenu iskustava ?
    Ako hoces najavi da mozemo pratiti

  6. #106
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Podržavam ideju o osnivanju fb grupe roditelja vijećnika u svrhu međusobne razmjene informacija, suradnje i pomaganja. Mislim da je potrebno na široj razini probuditi svijest o važnosti vijeća roditelja, da to nebude tek neko puko ispunjavanje formalnosti u kojoj su mnogi roditelji pogubljeni i ne vide smisao. Nek bude ono što je namjenjeno da bude - poveznica sa lokalnom zajednicom. Vijeće roditelja jest jedan instrument stvaranja pritiska na mjerodavne da se pobrinu da naša djeca dobe maksimalno što je moguće. Zar se ne slažete?

  7. #107
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ekoi lijepo si to rekla
    slažem se u potpunosti
    međutim, ponavljam
    ako nastupaš na način da si ti odabrani koji je došao spasiti spasiti stvar i pokazati kako se to radi neupućenoj ekipi
    i to na ho-ruk,
    hm...
    to nije pristup i nije konstruktivno, tj. odbojno je
    možeš dobiti samo loš feedback jer će se ostali osjetiti ugroženo

    koliko god imao dobru namjeru
    mekši pristup ipak donosi bolji rezultat

  8. #108

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ekoi lijepo si to rekla
    slažem se u potpunosti
    međutim, ponavljam
    ako nastupaš na način da si ti odabrani koji je došao spasiti spasiti stvar i pokazati kako se to radi neupućenoj ekipi
    i to na ho-ruk,
    hm...
    to nije pristup i nije konstruktivno, tj. odbojno je
    možeš dobiti samo loš feedback jer će se ostali osjetiti ugroženo

    koliko god imao dobru namjeru
    mekši pristup ipak donosi bolji rezultat
    X potpisujem od riječi do riječi!

  9. #109

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ekoi lijepo si to rekla
    slažem se u potpunosti
    međutim, ponavljam
    ako nastupaš na način da si ti odabrani koji je došao spasiti spasiti stvar i pokazati kako se to radi neupućenoj ekipi
    i to na ho-ruk,
    hm...
    to nije pristup i nije konstruktivno, tj. odbojno je
    možeš dobiti samo loš feedback jer će se ostali osjetiti ugroženo

    koliko god imao dobru namjeru
    mekši pristup ipak donosi bolji rezultat
    potpisujem!

  10. #110
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ekoi, podržavam prijedlog!

  11. #111
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ekoi lijepo si to rekla
    slažem se u potpunosti
    međutim, ponavljam
    ako nastupaš na način da si ti odabrani koji je došao spasiti spasiti stvar i pokazati kako se to radi neupućenoj ekipi
    i to na ho-ruk,
    hm...
    to nije pristup i nije konstruktivno, tj. odbojno je
    možeš dobiti samo loš feedback jer će se ostali osjetiti ugroženo

    koliko god imao dobru namjeru
    mekši pristup ipak donosi bolji rezultat
    Dajte malo pojasnite, jer ovo što kažete ima smisla i zvuči dobro, jasno je da forsanje neće pomoći, ali meni nije jasno što je mekši pristup? Kada negdje vlada opći kaos i nemar, nerad, kojim mekšim pristupom postići ikakav pomak?

    Npr. - U prošloj šk. godini imali smo slučaj nasilnog ponašanja jednog učenika u razredu. Učiteljica, pedagogica, defektologica, ravnatelj - svi odreda su govorili: radimo na tome. I oni su radili na tome 3 mjeseca tako da je mali ludovao svaki dan, mlatio i ozljeđivao drugu djecu koja su plakala i odbijala ići u školu, nitko malom nije znao, htio, mogao stati na kraj dok se nas par roditelja nije primilo posla i počeli pisati prijave socijalnoj službi, ministarstvu, dječjoj pravobraniteljici. E, onda se stvar rješila u roku od par tjedana, mali se čudom transformirao. Isključivo zato jer smo odbacili tzv mekši pristup, odbacili smo molećave razgovore i smješkanje i ozbiljno svima zaprijetili svim mehanizmima koji su nam stajali na raspolaganju. Da i u tome smo bili sami, na vijeću roditelja smo dobili šipak. U procesu smo se zamjerili mnogima, ali smo riješili problem - svima. Bila sam spremna prihvatiti lentu Miss antupopularnosti jer je bilo neprihvatljivo gledati djete kako plače svaki dan jer ju neko maltretira.

    Nemojte me krivo shvatiti i ja bi voljela mekši pristup jer je manje stresan svima ali za neka pitanja nema se vremena čekati mjesecima i smješkati svima da se ne bi zamjerio ili dobio njegovu naklonost.
    Jasno, ne bih se za svaku stvar ovako ponjela. Ne bi divljala na cijelu školu jer nemamo dovoljno wc papira, ali za osnovna prava i potrebe sam spremna zagorčat život svakomu kome treba.

  12. #112
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    A o kojem problemu je ovdje točno riječ?!?

  13. #113
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Drage forumašice, da odgovorim Tanči na pitanje
    ja sam pred nekoliko postova izložila konkretan događaj, odista detaljno i nepristrano opisan i molila za mišljenje / savjet onih s iskustvom i onih od struke (prosvjetne, pravne) da mi jednako detaljno objasne što sam krivo ja napravila i jeli i kakva nepravda meni nanesena i konstruktivne prijedloge kako se nadalje postaviti.
    Potpuno se slažem da treba "zalizati" stvar, no nisam sigurna da isto treba učiniti u 4 oka kad se već sve dogodilo pred xx očiju a smatram da se dogodilo ničim izazvano, tj. iz straha nadležne osobe da ako nastavim kopati nabasat ću na stvari koje se ne smiju vidjeti ili, zato što jedan šerif već postoji a škola nije dovoljno velika da može trpiti dva. (Ovdje napominjm da nemam nikakve namjere šerifovati, trebamo poštivati demokraciju i sva prava koja nam ona pruža bez zlouporabe istih).
    Osim vaših osobnih stavova o meni, koje ste stvorile na temelju mog opisa mogućih scenarija koje sam pokušala anticipirati da bih se u slučaju da se isti ostvare znala postaviti na dalje, uz izuzetak vas 3-4 ,nisam pročitala niti jedan koristan savjet ili mogući put djelovanja. S druge strane, popriličan je broj vaših pokušaja profiliranja moje ličnosti.

    Dakle, još jednom; gdje sam pogriješila? Smije li se mailom članovima tijela koji su na sastanku sudjelovali poslati prijedlog zapisnika? Smije li se tražiti da članovi dostave prijedloge, primjedbe i komentare do xx datuma radi usvajanja zapisnika što prije? Smiju li se tako dostavljene primjedbe implementirati u zapisnik radi usvajanja zapisnika? Kako se može dalje raditi ako ne postoji zapisnik u kojem je notirano da nešto netko treba raditi? Smije li se sjednica sazivati telefonskim pozivom ili SMS porukom kao podsjetnikom ako je sjednica sazvana mail pozivom? I za kraj; smije li službena osoba bez ikakvog tereta izgovoriti sve što sam u gornjim postovima opisala ako se dogodilo sve ovo iz čega proizlaze gore opisana pitanja? I jesam li ja stvarno paranoična ako sam te riječi shvatila kao napad i prijetnju?

  14. #114
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ekoi ne bih ništa pojašnjavala
    mislim da je bespotrebno
    ne volim agresiju ni u kojem slučaju

    ovo o čemu ti pišeš je sasvim drugačija tema
    I drago mi je da se riješila na takav način

  15. #115
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Dajte malo pojasnite, jer ovo što kažete ima smisla i zvuči dobro, jasno je da forsanje neće pomoći, ali meni nije jasno što je mekši pristup? Kada negdje vlada opći kaos i nemar, nerad, kojim mekšim pristupom postići ikakav pomak?

    Npr. - U prošloj šk. godini imali smo slučaj nasilnog ponašanja jednog učenika u razredu. Učiteljica, pedagogica, defektologica, ravnatelj - svi odreda su govorili: radimo na tome. I oni su radili na tome 3 mjeseca tako da je mali ludovao svaki dan, mlatio i ozljeđivao drugu djecu koja su plakala i odbijala ići u školu, nitko malom nije znao, htio, mogao stati na kraj dok se nas par roditelja nije primilo posla i počeli pisati prijave socijalnoj službi, ministarstvu, dječjoj pravobraniteljici. E, onda se stvar rješila u roku od par tjedana, mali se čudom transformirao. Isključivo zato jer smo odbacili tzv mekši pristup, odbacili smo molećave razgovore i smješkanje i ozbiljno svima zaprijetili svim mehanizmima koji su nam stajali na raspolaganju. Da i u tome smo bili sami, na vijeću roditelja smo dobili šipak. U procesu smo se zamjerili mnogima, ali smo riješili problem - svima. Bila sam spremna prihvatiti lentu Miss antupopularnosti jer je bilo neprihvatljivo gledati djete kako plače svaki dan jer ju neko maltretira.

    Nemojte me krivo shvatiti i ja bi voljela mekši pristup jer je manje stresan svima ali za neka pitanja nema se vremena čekati mjesecima i smješkati svima da se ne bi zamjerio ili dobio njegovu naklonost.
    Jasno, ne bih se za svaku stvar ovako ponjela. Ne bi divljala na cijelu školu jer nemamo dovoljno wc papira, ali za osnovna prava i potrebe sam spremna zagorčat život svakomu kome treba.
    ekoi, mislim da je to što ste napravili zapravo jedino što ste mogli napraviti, a da da rezultate. tu mekši pristup ne pomaže. a ni vijeće roditelja, kao što ste sami otkrili.

  16. #116
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Jasno, ne bih se za svaku stvar ovako ponjela. Ne bi divljala na cijelu školu jer nemamo dovoljno wc papira, ali za osnovna prava i potrebe sam spremna zagorčat život svakomu kome treba.
    upravo tako.
    a procedura saziva sastanka vijeća roditelja mi ipak više spada u kategoriju wc papira

  17. #117
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Joj, dajte, ne ubijajte ženu u pojam. Kad svi razmišljali kako je sve glupo, bilo bi nam još gluplje.

    Procedura je važna. I ne treba popuštati svakom nasilniku koji si prisvaja pravo da uzurpira nešto što ne bi trebao. Ja bih vjerojatno pričekala malo, za razliku od magistre, ali bih isto tako tupila (kao što tupim u vrtiću) s procedurom.
    Procedura je majka demokracije i ako npr. smatram da ravnatelj koji je ujedno i kandidat na novim izborima nema što raditi na sjednici vijeća dok se razglaba o svim kandidatima (a sjedio je svaki put do sada na barem 3-4 svoja izbora i reizbora), onda to i kažem i tražim da se poštuje procedura i neću popustiti jer je to očiti sukob interesa i nejednakost kandidata u proceduri.
    Otkako sam došla u vijeće vrtića, direktno sam utjecala na nekoliko pozitivnih promjena koji se tiču transparentnosti odlučivanja i rada, pobojšane komunikacije roditelja io vrtića itd. i povjerenje roditelja i odgojitelja u to da sustav funkcionira je sve veće.

    Ako je nekome glupo baviti se sustavom, neka barem ne obeshrabruje druge kojima to nije tlaka i koji vjeruju da se stvari mogu mijenjati i na taj način.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Zuska zar ti ne sjediš u Upravnom vijeću vrtića?

    Naravno da je tamo procedura važna. Ovdje je riječ o Vijeću roditelja, čije odluke, budimo realni nemaju neku težinu.

  19. #119
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    No@, da, napisala sam da sam u vrtiću (za neke tri godine ću u Vijeće, lol), ali i Vijeće roditelja može imati kakvu takvu težinu ako se to ne odvija zadvoljavanja forme radi (i još usput kršeći je).
    Uvijek ću podržati one koji žele da sustav funkconira bolje.

  20. #120
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    No@, da, napisala sam da sam u vrtiću (za neke tri godine ću u Vijeće, lol), ali i Vijeće roditelja može imati kakvu takvu težinu ako se to ne odvija zadvoljavanja forme radi (i još usput kršeći je).
    Uvijek ću podržati one koji žele da sustav funkconira bolje.
    Mislim da imaš krivo.

    Upravno vijeće vrtića ti ima ekvivalent u Školskom odboru - tamo isto sjedi jedan roditelj (obično je to predsjednik VR, mislim da je to čak baš tako regulirano Pravilnikom). To je tijelo koje donosi odluke.

    Vijeće roditelja nema mogućnosti donošenja nikakvih odluka. Može samo predlagati. To nikako nije isto.

  21. #121
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Vijeće roditelja nema mogućnosti donošenja nikakvih odluka. Može samo predlagati. To nikako nije isto.
    Nije isto, ali može imati svoju "težinu". Mislim da je tu Zuska u pravu.

  22. #122
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Upravno vijeće vrtića ti ima ekvivalent u Školskom odboru - tamo isto sjedi jedan roditelj (obično je to predsjednik VR, mislim da je to čak baš tako regulirano Pravilnikom). To je tijelo koje donosi odluke.

    Vijeće roditelja nema mogućnosti donošenja nikakvih odluka. Može samo predlagati. To nikako nije isto.
    Ali kad nam je zakonodavac već dao alat za artikuliranje tih prijedloga zašto ga ne iskoristiti, proaktivno. I članovima Odbora ne može proći nazapaženo da Vijeće roditelja predlaže, nešto radi i pozorno prati.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Mislim da inzistiranjem na proceduri i planom kojim imaš nećeš dobiti podršku roditelja, škola je tu manji problem.
    A podrška roditelja ti je neophodna.

    Da ne ponavljam razloge Flopica je sve lijepo sročila:

    slažem se u potpunosti
    međutim, ponavljam
    ako nastupaš na način da si ti odabrani koji je došao spasiti spasiti stvar i pokazati kako se to radi neupućenoj ekipi
    i to na ho-ruk,
    hm...
    to nije pristup i nije konstruktivno, tj. odbojno je
    možeš dobiti samo loš feedback jer će se ostali osjetiti ugroženo

  24. #124
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da imaš krivo.

    Upravno vijeće vrtića ti ima ekvivalent u Školskom odboru - tamo isto sjedi jedan roditelj (obično je to predsjednik VR, mislim da je to čak baš tako regulirano Pravilnikom). To je tijelo koje donosi odluke.

    Vijeće roditelja nema mogućnosti donošenja nikakvih odluka. Može samo predlagati. To nikako nije isto.
    A gdje sam napisala da je to isto? Znam što je što, ali branim one koji žele biti aktivni. Roditeljsko vijeće ako želi može biti aktivnije od onog što većina trenutno jest.

  25. #125
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Ali kad nam je zakonodavac već dao alat za artikuliranje tih prijedloga zašto ga ne iskoristiti, proaktivno. I članovima Odbora ne može proći nazapaženo da Vijeće roditelja predlaže, nešto radi i pozorno prati.
    upravo tako

  26. #126
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    možda je zuska fakat u pravu.
    možda stvarno treba netko tko će do kraja inzistirati na najmanjim sitnicama, poput procedure saziva vijeća roditelja, a mi/ja to ne vidim kao od neke važnosti. ono, neš ti problema ko je koga i jel uopće zvao telefonom
    jer će onda biti reda i u važnijim stvarima.

  27. #127
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    možda je zuska fakat u pravu.
    možda stvarno treba netko tko će do kraja inzistirati na najmanjim sitnicama, poput procedure saziva vijeća roditelja, a mi/ja to ne vidim kao od neke važnosti. ono, neš ti problema ko je koga i jel uopće zvao telefonom
    jer će onda biti reda i u važnijim stvarima.
    To ti je dobar način da od šume ne vidiš drvo.

    Moje iskustvo od osam godina u vijeću su mali koraci. Ništa drugo. ALi ljudi su različiti, sredine su različite, možda se ipak nešto uspije premaknuti... Meni bi od procedure bilo važnije (i u tome smo uspjeli) da se obnove šekreti u školi, da se može dobiti ručak i za starije od četvrtog razreda (i u tome smo uspjeli) itd.

    Da li mi je netko poslao zapisnik e-mailom ili mi ga je sin donio u koverti ili su me zaboravili - to me nikad nije pretjerano vriti cukalo.

  28. #128
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Iz mog iskustva, onog trenutka kad zapisnici postanu javni, malo se više pazi na pripremu i sam sadržaj, ali i na odluke.

  29. #129
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da li mi je netko poslao zapisnik e-mailom ili mi ga je sin donio u koverti ili su me zaboravili - to me nikad nije pretjerano vriti cukalo.
    Nisam ni ja mislila da će me cukati način dostave zapisnika i pozivanja na sjednice.
    Imala sam plan raditi na temama od važnosti i koristi za učenike i zaposlenike.
    Do incidenta kojeg sam opisala. Koji je ,iz mog kuta gledanja, trebao poslužiti da se nekog zastraši, utiša ili diskreditira da ne zna raditi i ne poznaje proceduru koja nigdje ne piše.
    Pa zato sad valja krenuti od osnova.

  30. #130
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Ali, dajte da se vratimo na temu!
    A tema je što, tko, kako i gdje radi, kako ju je ekoi prvotno postavila. Što može bolje, kako se to radi kod vas...
    Neka ova tema bude mjesto gdje je moguće dobiti novu ideju a ne mjesto gdje se kritizira bez ponude drugačijeg puta.

    Netko je pitao hoću li ja pokrenuti FB grupu. Jedno sam vrijeme razmišljala o tome ali nakon par tjedana intenzivnog rada na temi ne vidim svrhe.

    Predsjednici Vijeća na drugim školama s kojima sam komunicirala su samozatajni sposobni ljudi otvoreni za razmjenu mišljenja 1 na 1. Cijene i ponosni su što je netko iz XX mjesta, bilo kojeg XX mjesta, čitajući službenu stranicu škole pod folderom Vijeće roditelja ili Kutka za roditelje našao materijala koji ga je ponukao da pošalje mail upit ili nazove kontakt broj da bi razmijenio mišljenje ili tražio savjet. To znači da je inicijator komunikacije motiviran za rad, da ne naklapa u prazno. I nesebično su spremni savjet pružiti. Sve ostalo vrijeme rade na temama i pripremi projekata od koristi za SVOJE škole. Na jednoj školi iz Vijeća roditelja piše se projekt za apliciranje u EU fond, uz suglasnost ravnatelja, a posao radi roditelj koji inače poznaje EU proceduru a volonterski se prihvatio posla na nagovor Vijeća.

    Ti ljudi nisu zainteresirani za, riskiram biti gruba i nepristojna i ispričavam vam se zbog toga, ali za bacanje bisera pred svinje. Onog koga rad u Vijeću zaista zanima naći će način za komunikaciju s istomišljenicima koji mogu ponuditi drugi pogled na predmet.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je nekome glupo baviti se sustavom, neka barem ne obeshrabruje druge kojima to nije tlaka i koji vjeruju da se stvari mogu mijenjati i na taj način.
    Nebih se mogla više složiti sa ovime niti da hoću! Potpis!!

  32. #132
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, dajte, ne ubijajte ženu u pojam. Kad svi razmišljali kako je sve glupo, bilo bi nam još gluplje.

    Procedura je važna. I ne treba popuštati svakom nasilniku koji si prisvaja pravo da uzurpira nešto što ne bi trebao. Ja bih vjerojatno pričekala malo, za razliku od magistre, ali bih isto tako tupila (kao što tupim u vrtiću) s procedurom.
    Procedura je majka demokracije i ako npr. smatram da ravnatelj koji je ujedno i kandidat na novim izborima nema što raditi na sjednici vijeća dok se razglaba o svim kandidatima (a sjedio je svaki put do sada na barem 3-4 svoja izbora i reizbora), onda to i kažem i tražim da se poštuje procedura i neću popustiti jer je to očiti sukob interesa i nejednakost kandidata u proceduri.
    Otkako sam došla u vijeće vrtića, direktno sam utjecala na nekoliko pozitivnih promjena koji se tiču transparentnosti odlučivanja i rada, pobojšane komunikacije roditelja io vrtića itd. i povjerenje roditelja i odgojitelja u to da sustav funkcionira je sve veće.

    Ako je nekome glupo baviti se sustavom, neka barem ne obeshrabruje druge kojima to nije tlaka i koji vjeruju da se stvari mogu mijenjati i na taj način.
    Amen. I hvala.

    Ako stvari ne funkcioniraju od temelja, od osnova, od procedure i pridržavanja baznih propisa te statuta škole, ti jednostavno nemaš mehanizme da se izboriš za neko pravo. Poštivanje procedura i propisa omogućuje pravilno postupanje, transparentnost, funkcionalnost = napredak

  33. #133
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Zuska zar ti ne sjediš u Upravnom vijeću vrtića?

    Naravno da je tamo procedura važna. Ovdje je riječ o Vijeću roditelja, čije odluke, budimo realni nemaju neku težinu.
    Budite upućeni - predsjednik Vijeća roditelja sjedi u školskom odboru koji pak odlučuje i upravlja školom. Predsjednik vijeća roditelja trebao bi biti most između škole i javnosti, zastupati interese roditelja, tj. učenika. Vijeće roditelja ovlašteno je davati prijedloge i mišljenja i ima pravo na razmatranje i očitovanje i usvajanje istih. Ima pravo biti informirano. Na taj način može stvarati pritisak i na donašanje odluka upravljačkih tjela, tj. odbora i ravnatelja.

  34. #134
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Iz mog iskustva, onog trenutka kad zapisnici postanu javni, malo se više pazi na pripremu i sam sadržaj, ali i na odluke.
    Ponovno potpisujem. Zato jer to ostaje kao dokaz. To netko mora potpisati, sa datumom i svime. A to onda znači odgovornost. A onome tko ne radi taj posao kako spada, to smeta.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Budite upućeni - predsjednik Vijeća roditelja sjedi u školskom odboru koji pak odlučuje i upravlja školom. Predsjednik vijeća roditelja trebao bi biti most između škole i javnosti, zastupati interese roditelja, tj. učenika. Vijeće roditelja ovlašteno je davati prijedloge i mišljenja i ima pravo na razmatranje i očitovanje i usvajanje istih. Ima pravo biti informirano. Na taj način može stvarati pritisak i na donašanje odluka upravljačkih tjela, tj. odbora i ravnatelja.
    Predstavnik roditelja sjedi u školskom odboru, to ne mora biti predsjednik Vijeća roditelja. Kod nas je to recimo jedan član Vijeća roditelja.

  36. #136
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Pitanje za zusku, ali i sve upućene - o javnosti rada odbora bilo škola, vrtića i sl. Dakle, po zakonu i propisu, škola je javna ustanova, njen rad je javan. Javnost se ostvaruje priopćenjima o sjednicama vijeća upravljanja i stručnih vijeća - tako stoji i u statutu. I onda pošaljem upit šk. odboru zašto njihov rad nije javan, tj. nema ničeg objavljenog na npr. web stranici škole, dobijem odgovor kako se želi zadržati privatnost i diskrecija o temama i ljudima o kojima se raspravlja???? Pa o čemu oni raspravljaju? O vaginalnim gljivicama članice školskog odbora? Treba se voditi računa o zaštiti privatnosti malodobne djece/učenika, a sve ostalo nije tajna. Uostalom, djeca nisu predmet rasprave školskog odbora u uobičajnoj praksi.

  37. #137

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanje za zusku, ali i sve upućene - o javnosti rada odbora bilo škola, vrtića i sl. Dakle, po zakonu i propisu, škola je javna ustanova, njen rad je javan. Javnost se ostvaruje priopćenjima o sjednicama vijeća upravljanja i stručnih vijeća - tako stoji i u statutu. I onda pošaljem upit šk. odboru zašto njihov rad nije javan, tj. nema ničeg objavljenog na npr. web stranici škole, dobijem odgovor kako se želi zadržati privatnost i diskrecija o temama i ljudima o kojima se raspravlja???? Pa o čemu oni raspravljaju? O vaginalnim gljivicama članice školskog odbora? Treba se voditi računa o zaštiti privatnosti malodobne djece/učenika, a sve ostalo nije tajna. Uostalom, djeca nisu predmet rasprave školskog odbora u uobičajnoj praksi.
    ako već nisu objavljeni, trebala bi ih dobiti na zahtjev bez ikakvog problema ... probaj pitati u tajništvu

  38. #138
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Poštovane forumašice,
    evo malo nastavka iz Vijeća roditelja.

    Pred oko mjesec dana smo na roditeljskom sastanku razrednog odjela raspravljali o ulascima akvizitera i prodaji materijala koji nisu odobreni od strane Ministarstva (prekidanje nastave, obraćanje maloljetnicima kao kupcima, ponuda poklon materijala da bi se lakše ostvarila kupnja...) pa su se roditelji podijelili u grupu koja je apsolutno za zabranu ulaska stranih osoba u škole i one koji bi dozvolili takvu praksu.

    Ova dilema je pak rezultirala mojim upitom uredu Pravobraniteljice za djecu na temu pa vam odgovor prenosim u cijelosti;

    DP-1414/15-2
    Zagreb, 22. prosinca 2015.

    Poštovana gospođo XXXX,

    Prema čl. 59. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u školskim ustanovama zabranjen je svaki oblik promidžbe i prodaje udžbenika koji nisu u skladu s ciljevima odgoja i obrazovanja. Stoga Vi kao predstavnik roditelja imate pravo prijaviti Samostalnom sektoru za inspekcijski nadzor nadležnog ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (Donje Svetice 38, 10 000 Zagreb) svako nezakonito postupanje Škole. Nadležna služba izvršiti će inspekcijski nadzor nad radom Škole te poduzeti mjere u cilju zaštite prava i dobrobiti djece.

    S poštovanjem

    PRAVOBRANITELJICA ZA DJECU

    doc.dr.sc. Ivana Milas Klarić

  39. #139

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Nije se baš Pravobraniteljica pretrgla
    Mala je vjerojatnost da knjige i drugi materijali koje akviziteri nude nisu u skladu s ciljevima odgoja i obrazovanja.
    A i prema vašem upitu nije u tome problem.....

  40. #140

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Ne znam kako kod vas, ali kod nas u školi tih akvizitera ima zaista puno i kada su mi djeca bila manja znalo je biti zaista neugodnih situacija gdje je ponuđeni materijal očigledno bio bezvezan i potpuno nepotreban, ali naravno da su ga oni djeci prezentirati sasvim drugačije, pa smo se mi roditelji pošteno namučili da djeci objasnimo da im je to sasvim nepotrebno... Osobno nisam za takve oblike akviziterstva, ako nešto žele ponuditi, neka nude nama roditeljima na roditeljskom sastanku ili učiteljima, pa neka oni procijene može li djeci materijal biti od koristi ili ne.

  41. #141
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    i meni ti akviziteri idu opako na živce,
    curka donijela doma neku bzw vježbenicu, ako žele kupiti 40kn, ako ne trebalo ju je vratiti.
    naravno, ona želi baš tu-ja ju iz principa ne želim kupiti...urnebes.
    na kraju sam vježbenicu ostavila doma i htjela njoj dati broj telefona, pa neka me gospodin zove i dođe po vježbenicu ako ju treba.
    broj sam joj zaboravila dati, ali bar nije vratila vježbenicu, a ravnateljici sam poslala mail.
    sljedeći ću put zvati policiju, neki valjda zakon postoji koji zabranjuje da se djeci tura u torbe roba i reklame.

  42. #142
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    a odgovor pravobraniteljice je

  43. #143
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Ja bih rekla da je sve jasno.

    Samo netko treba pozvati inspekciju, znači, mehanizam zadužen za kontrolu ovakvih situacija koji će utvrditi je li praksa koja se događau školi u skladu sa zakonskim aktima. No tu se opet vraćamo na temu s početka a to je da netko treba zaljuljati brod.

  44. #144
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    A svima bih savjetovala da pročitaju čl.46 Zakona o zaštiti potrošača. Upotrebljiv u svakodnevnom životu pa i u ovim akviziterskim situacijama.

  45. #145
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    zabranjen je svaki oblik promidžbe i prodaje udžbenika koji nisu u skladu s ciljevima odgoja i obrazovanja.

    Magistra, ovo boldano je ključno. Svaka glupava vježbenica koja sadrži zadatke iz gradiva koje se obrađuje, u skladu je s ciljevima obrazovanja. To što su zadaci tupavi ili čak nepismeni, to je manje važno.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 02.01.2016. at 20:14

  46. #146
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Zakon o zaštiti potrošača primjenjiv je u ovom slučaju, a glasi (prepričano) da sve što potrošač dobije da si doma pogleda bez obaveze plaćanja odmah, može se smatrati poklonom. Tako sam i ja tretirala vježbenice koje bi akviziter dijelio djetetu. Interesantno da nikad nisam upozorena da donesem novce, dakle znaju oni dobro zakon.

  47. #147

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Zakon o zaštiti potrošača primjenjiv je u ovom slučaju, a glasi (prepričano) da sve što potrošač dobije da si doma pogleda bez obaveze plaćanja odmah, može se smatrati poklonom. Tako sam i ja tretirala vježbenice koje bi akviziter dijelio djetetu. Interesantno da nikad nisam upozorena da donesem novce, dakle znaju oni dobro zakon.
    Ajme, ovo zbilja nisam znala! Odlično si to riješila, bravo, baš ću i ja tako kada mi dijete po n-ti put donese doma vježbenicu za 40kn!

  48. #148
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    ne vraćajte dobiveno i svakako se obratite pisanim putem školi.
    neka ti akviziteri dođu lijepo na roditeljske, postave štand u hodniku škole i prodaju što ih volja.

  49. #149
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Citiraj LEIRmam prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme, ovo zbilja nisam znala! Odlično si to riješila, bravo, baš ću i ja tako kada mi dijete po n-ti put donese doma vježbenicu za 40kn!
    Podučila me davno jedna forumašica

  50. #150
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Dapače, još sam i reklamirala autoricama vježbenica (našla im email na webu njihove škole) jer su neki matem. zadaci bili nerješivi, a dio za vježbanje pravopisa pun pogrešaka .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •