Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 174

Tema: Roditeljsko vijeće

  1. #1
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno Roditeljsko vijeće

    Ima li među forumašima članova roditeljskog vijeća? Ako ima, voljela bih da se jave i pišu ovdje svoja iskustva, savjete, prijedloge, komentirajte, pričajte što vi radite u vašim školama.

    Mama sam prvašića i javila sam se za predstavnika svog razreda u roditeljskom vijeću. Imali smo i prvi sastanak vijeća. Voljea bih se aktivno baviti pitanjima naše škole za dobrobit sve naše djece. No čini mi se da je naše vijeće tromo i pomalo neozbiljno. Predsjednica vijeća je ostavila je kontakt e-mail za sva pitanja i prijedloge. Ali na odgovor se čeka i po tjedan dana.. :/ Nakon sastanka ostao je prazan prostor, ono sastali smo se, popričali i ništa. Problem je neadekvatna dvorana, nedostatak sredstava za osnovne potrebe djece u školi, nasilje, a nikome niš. Sastat ćemo se za 3 mjeseca opet, a do tada nikom ništa..Bože...Kako je kod vas?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li među forumašima članova roditeljskog vijeća? Ako ima, voljela bih da se jave i pišu ovdje svoja iskustva, savjete, prijedloge, komentirajte, pričajte što vi radite u vašim školama.

    Mama sam prvašića i javila sam se za predstavnika svog razreda u roditeljskom vijeću. Imali smo i prvi sastanak vijeća. Voljea bih se aktivno baviti pitanjima naše škole za dobrobit sve naše djece. No čini mi se da je naše vijeće tromo i pomalo neozbiljno. Predsjednica vijeća je ostavila je kontakt e-mail za sva pitanja i prijedloge. Ali na odgovor se čeka i po tjedan dana.. :/ Nakon sastanka ostao je prazan prostor, ono sastali smo se, popričali i ništa. Problem je neadekvatna dvorana, nedostatak sredstava za osnovne potrebe djece u školi, nasilje, a nikome niš. Sastat ćemo se za 3 mjeseca opet, a do tada nikom ništa..Bože...Kako je kod vas?
    Meni je ovo zadnja, osma godina u VR.

    Dojmovi? Kao sveta voda - nit šteti, nit koristi....

    Ne mogu reći da je samo gubljenje vremena jer je vrlo korisno imati mjesto gdje dobiješ sve informacije od djelatnika škole i drugih roditelja + možeš štošta i reći.

    Nažalost, uglavnom tu stvar završava. Vrlo malo se poduzima, što god roditelji rekli i zatražili. Ipak neke stvari su se pomaknule s mrtve točke, tako da ne mogu reći da je baš bilo beskorisno.

    Sretno, ali nemoj previše očekivati....

  3. #3
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, uglavnom tu stvar završava. Vrlo malo se poduzima, što god roditelji rekli i zatražili.
    Ja sam, kao i Peterlin bila članica vijeća roditelja od prvog razreda, no upravo zbog ovoga što sam izdvojila iz njenog posta, ove sam godine zamolila da se netko drugi angažira po tom pitanju...
    Sve ove godine baš sam se trudila promijeniti i popraviti mnoge stvari, ali to je uglavnom ispadalo kao da vičem u crnu rupu

  4. #4
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li među forumašima članova roditeljskog vijeća? Ako ima, voljela bih da se jave i pišu ovdje svoja iskustva, savjete, prijedloge, komentirajte, pričajte što vi radite u vašim školama.

    Mama sam prvašića i javila sam se za predstavnika svog razreda u roditeljskom vijeću. Imali smo i prvi sastanak vijeća. Voljea bih se aktivno baviti pitanjima naše škole za dobrobit sve naše djece. No čini mi se da je naše vijeće tromo i pomalo neozbiljno. Predsjednica vijeća je ostavila je kontakt e-mail za sva pitanja i prijedloge. Ali na odgovor se čeka i po tjedan dana.. :/ Nakon sastanka ostao je prazan prostor, ono sastali smo se, popričali i ništa. Problem je neadekvatna dvorana, nedostatak sredstava za osnovne potrebe djece u školi, nasilje, a nikome niš. Sastat ćemo se za 3 mjeseca opet, a do tada nikom ništa..Bože...Kako je kod vas?
    Čestitam i podržavam angažman
    Zašto ne predložiš mailing listu ili FB grupu svi vas u Vijeću tako da možete međusobno komunicirati (ali i s drugim roditeljima), ili neki kutak na sajtu škole da vam se roditelji mogu obraćati i da vi možete pisati o svojim inicijativama?

    Pretpostavljam da se sa Vijeća piše zapisnik, inzistiraj da se kod odluka uvijek upiše rok i tko je odgovoran za provođenje odluke, inzistiraj da se zapisnici objavljuju na sajtu škole.

    Također, možeš tražiti da se sastajete češće, pretpostavljam da prema Statutu ili internom Poslovniku ostali članovi vijeća imaju pravo zatražiti sazivanje sastanka.

    Još nešto - ako skontaš da nema interesa za aktivniji rad u vijeću, ti im napomeni da to osobno imaš vremena i želje za jačim angažmanom pa najavi što bi npr. radila (organizacija javih rasprava roditelja na razne teme; dovođenje stručnjaka na tribine i sl.), pitaj bi li ti se itko pridružio u tome, želi li vijeće stajati iza toga ili ćeš to raditi sama, kao jedna od predstanica... ono, dogovori se s njima, ali nitko ti ne može zabraniti da ti budeš aktivnija.

    Sretno! Pratim temu

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Eh, Zuska, kad čitam ovaj post kao da vidim sebe u dobi dok su mi djeca bila u vrtiću...

    Kasnije - kao i ti i Forka, nisam se gasila - predlagala ovo i ono, nudila sam pomoć kod organizacije predavanja, izrade materijala, čak smo predlagali i organizaciju škole za roditelje (kao u vrtiću, gdje je to bilo savršeno organizirano) itd...

    Nije to išlo glatko. Ne što ne bi, nego bi s pol guzice - podrška je redovito izostajala. Pa sam s vremenom odustala. Vijeće je u većini škola formalna kategorija. Za male pomake moraš uložiti puuuuno truda. Naše vijeće uspjelo je (pišem po sjećanju) maknuti aparat za colu i krickalice iz hodnika, ishoditi rekonstrukciju kuhinje i blagovaonice (iako to nije samo zasluga vijeća, mali dio ipak je) tako da sad i stariji učenici mogu imati ručak...O jelovniku je isto bilo riječi i bilo je pozitivnih pomaka.

    Ali da ne pomislite da bacam drvlje i kamenje na školu - najčešće su veći problem neki roditelji. Tko bi svojevoljno došao na predavanje o nasilju među djecom kad roditelji problematične djece ne dolaze ni na redovne roditeljske sastanke i informacije???

    Škola (odnosno sustav školstva) je inertni mastodont, a ključne odluke donosi školski odbor u kojem sjede općinari. Unutra sjedi i predstavnik VR, ali to je samo jedan glas od njih puuuno.

  6. #6
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Hvala na podršci i super prijedlozima Zuska. Provjeriti ću što se sve može napraviti od navedenog.

    Forka i Peterlin, imam filing da je tako i u našoj školi, ali učiniti ću sve što je u mojoj moći. Motivira me čim se sjetim svog djeteta tamo da moram tako učiniti

    Baš me zanima da li će se javiti neko iz vijeća koje aktivno sudjeluje i radi neke super stvari.

    Kod nas je problem dvorane koja je premala i ne stanu svi razredi na TZK pa tako često djeca vježbaju u učionicama ili vani ako vrijeme dozvoljava. nacrtni projekt je napravljen, u njega je ulupano 3 milijuna kuna i on sad skuplja prašinu. Za izradu dvorane treba blagoslov političke face koja je nadležna za to, a ti koji bi to mogli samo obećavaju u izborno vrijeme, poslije ih nemreš više dobit :D

    Drugi problem veliki - nasilje u školi. Škola ima titulu nulte tolerancije al se ipak tolerira...

    I tak..

    Oredložila sam vijeću CAP program, sad sjedim i čekam odgovor...

  7. #7
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Zuska, uvijek me impresionira tovoj entuzijazam, pozitivno.

    Kod nas se VR izborilo da zapisnik bude javan i dostupan na stranicama skole. eto cak i oko takvih stvari se trebalo boriti godinu dana

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Pratim, i ja od ove godine sam u vijeću za prvašića i petašića, navodno je sastanak slijedeći tjedan, poziv još nisam dobila, javim kako je prošlo. Ali koliko sam imala za čut od roditelja koji je bio prije mene vidim da je svugdje isto

  9. #9
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Dobila sam svoj prvi "odjeb" od predsjednice roditeljskog vijeća i ravnatelja. postupila sam kako je zuska predložila i to mi je bilo super a evo što sam dobila:

    predložila sam CAP program. evo što mi je odgovorila:

    Što se tiče projekta CAP, razgovarala sam s ravnateljem i dobila informaciju da je naša škola upoznata s tim programom i da ga je provodila prije par godina. Za sada nema veće potrebe ili inicijative da se taj program opet pokrene.

    Navela sam u mejlu da sam spremna aktivno se angažirati i preuzeti inicijativu a ona mi je na to odgovorila:

    Trenutno su na vidiku mnogi projekti u koje je škola ili uključena ili će se uključiti, pa ako ste zainteresirani, i Vi možete sudjelovati u tim projektima kad za to dođe vrijeme

  10. #10
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ekoi, svjesna si da te se po ovom može prepoznati?



    ja sam u Vijeću već šestu godinu
    kad se udružimo, napravimo puno
    ako mi, kao roditelji, nismo složni, ne napravi se ništa

    to je moje iskustvo

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    ja sam pokušala utjecati na promjenu prehrane
    na žalost bez većeg uspjeha,

    kao što apri kaže kada se roditelji udruže
    vjerojatno se može više,

    ovako ako ste jedina kojoj smeta mesni doručak za užinu

    ništa od svega

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    prehrana je bila jedino što sam željela
    promjeniti u nižim razredima naše škole,

    i baš mi je žao što nisam uspjela

  13. #13
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    na mene su skočili i rekli da želim zdravom hranom zlostavljati njihovu djecu

  14. #14
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno




    Možda si prema djeci zamahivala s porilukom u rukama?

  15. #15
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku



    Možda si prema djeci zamahivala s porilukom u rukama?

    ajmeeee ti si danas baš u formi

  16. #16
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    a, ne
    ja ne kupujem tako povenuli poriluk

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    A onda si ih možda gađala smrznutim porilukom.... (btw. rado bih ti se pridružila u toj raboti).

  18. #18
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    od danas - možeš
    ali se bojim da ti nisi na FB

    taman smo pokrenuli grupu za borbu na nivou cijele RH

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Ali djeca su mi 13+, moram si još razmisliti da li ću ostati daleko od fb ili ću vam se pridružiti za dobru svrhu... (Moja apstinencija od fb je odradila svoje - djeca se za sada nisu zakvačila, imaju druge online zanimacije - ne znam da li su bolje, ali se tome iskreno nadam...)

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    :
    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    na mene su skočili i rekli da želim zdravom hranom zlostavljati njihovu djecu
    Katastrofa

  21. #21
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku



    Možda si prema djeci zamahivala s porilukom u rukama?


    ja sam već treću godinu u VR, imamo nadobudnog predsjednika koji nas svaki mjesec okuplja, a kada su me nagovarali rekli su, aj što ti je to, 2-3x godišnje
    već smo imali 2 sjednice u ovoj školskoj godini, na ovoj drugoj smo sjedili od 18-21 h

  22. #22
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Pa o čemu pričate, jeste li bar plodonosni?

  23. #23
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    i ja sam u vr, imali prvu sjednicu i sad drugi tjedan drugu. Prituzbe roditelja su uglavnom bila da im fali ovo, fali ono, na sta je ravnatelj slegnuo ramenima i rekao Nema se novaca...
    Kod nas se cap provodi vec godinama i uglavnom nemamo nekih velikih problema u skoli, barem ne onih sto mala novcana pomoc ne bi mogla rijesiti.

  24. #24
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ekoi, počela si nadobudno pa te jedan mail spustio. Jesi li se za početak informirala o Vijeću roditelja, svojim pravima, djelokrugu rada Vijeća itd.? Čisto da znaš koji ti je prostor rada i reakcija.

    Nisam (još) u temi školstva, ali za početak na tvome mjestu bih proučila što kaže Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi. Tu ti nije važan samo članak 137. koji govori o Vijeću roditelja, već cijeli Zakon jer Vijeće ima dosta širok djelokrug rada.

    Onda bih pročitala Statut škole, tamo se neke stvari preciznije definiraju pa i samo Vijeće.

    Ima li vaše Vijeće Pravilnik o svome radu? Unutra bi trebale biti informacije o načinu rada samoga Vijeća, o sazivanju sjednica, predlaganju dnevnoga reda itd.

    To si pročitaj, podcrtaj važne stvari i pokušaj shvatiti koji ti je prostor djelovanja, a svoj način svakako prilagodi tim dokumentima - drži se onoga što piše, pozivaj se na ono što piše. Nađi si istomišljenike...biraj bitke. Polako.

    ...

    Ukratko

    Što je Vijeće roditelja?

    Vijeće roditelja je tijelo u kojem sudjeluju roditelji učenika škole. Ustrojava se na početku školske godine, kada roditelji učenika svakog razrednog odjela biraju između sebe svog predstavnika. Vijeće roditelja bira između sebe predsjednika i zamjenika predsjednika. Također, Vijeće roditelja predlaže svog člana u Školski odbor.
    Vijeće roditelja osniva se u svakoj školi, prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN 87/08), a u cilju ostvarivanja zadaća školstva i povezivanja škole s društvenom sredinom. Vijeće roditelja surađuje s tijelima škole, surađuje s Vijećem učenika, surađuje s drugim institucijama izvan škole u pitanjima odgoja i obrazovanja te zaštite zdravlja učenika. Način rada i djelokrug Vijeća roditelja uređuje se Statutom škole.

    Čime se bavi Vijeće roditelja?

    Vijeće roditelja raspravlja o pitanjima značajnim za život i rad škole, te daje mišljenje i prijedloge u svezi:

    s prijedlogom školskog kurikuluma i godišnjeg plana i programa rada škole;
    s radnim vremenom škole, početkom i završetkom nastave te drugim oblicima odgojno-obrazovnog rada;
    s organizacijom izleta, ekskurzija, športskih natjecanja i kulturnih manifestacija, s osnivanjem i djelatnosti učeničkih zadruga te sudjelovanju učenika u njihovom radu;
    s vladanjem i ponašanjem učenika u školi i izvan nje;
    s pritužbama na obrazovni rad, na unapređenje obrazovnog rada, o uspjehu učenika u obrazovnom radu, izvanškolskim i izvannastavnim aktivnostima;
    o socijalno-ekonomskom položaju učenika i pružanjem odgovarajuće pomoći.

  25. #25
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ako nisi, pokušaj stupiti u kontakt s udrugom Korak po korak, CAP je njihov projekt pa da te malo savjetuju kako ići prema školi. Vidim da imaju i predstavljanje uspješnog vijeća roditelja na sajtu
    http://www.udrugaroditeljakpk.hr/kut...ijea-roditelja

  26. #26
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    zuska, tebe za predsjednicu svih vijeća

    sve ovo o čemu pišeš poslala sam upit predsjednici vijeća, baš danas. kako smo krenule komunicirati, za nekih tjedan do 10 dana ću dobiti odgovor

    šalu na stranu, na web stranici naše škole postoji samo adresa i broj telefona ravnatelja i tajništva. objavljeni su jedino Pravilnik o postupanju odgojno-obrazovnih djelatnika Pravilnik za nadarenu djecu i djecu sa teškoćama, Konvencija o pravima djeteta, obiteljski zakon. Ni traga statutu škole i Pravilniku o radu vijeća. O radu vijeća ni jedno jedino slovo ikad zabilježeno, niti u prostorima oglasnih ploča škole.

    Zvala sam Korak po Korak. Činim ja svašta, ali u ovoj školi svugdje zapinje.

  27. #27
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Statuti su javni dokumenti, moraš ga moći dobiti, a ne bi bilo zgorega ni da ga stave na web škole (mislim, to je već standard posvuda) pa, evo, ti jedne mini akcije
    Pravilnik o radu možda Vijeće ima, možda nema, raspitaj se. Bilo bi dobro da na webu škole postoji neki kutak Vijeće roditelja pod kojim se ubacuje zapisnike sa sjednica, obavijesti i sl.

  28. #28
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    da, sve postoji
    prve dvije - tri godine je bilo dostupno, a onda je sve odjednom dobilo status "tajnoga dokumenta"

    zašto?

    zato što tamo pišu stručne spreme nastavnika
    a neki rade svoj posao bez adekvatnog obrazovanja

    a da ne kažem kako se ni zapisnici s Vijeća više ne dobivaju jer se pričalo da se prosljeđuju uokolo

    za svaku napomenu, nastavnici i stručna služba zbiju redove i osjećaju se napadnutima
    kao da imamo različite ciljeve

  29. #29
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    a da ne kažem kako se ni zapisnici s Vijeća više ne dobivaju jer se pričalo da se prosljeđuju uokolo
    To su javni dokumenti. Mogu se, ako neće milom, dobiti pozivanjem na Zakon o pravu na pristup informacijama, u roku od 15 dana. Ako ne daju, prijava Povjerenici.
    Posljednje uređivanje od Zuska : 27.09.2014. at 08:40

  30. #30
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    mi smo dobili zapisnik s vijeca. Stigao je sa pozivom za sljedecu sjednicu.

  31. #31
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku



    ja sam u Vijeću već šestu godinu
    kad se udružimo, napravimo puno
    ako mi, kao roditelji, nismo složni, ne napravi se ništa

    to je moje iskustvo
    potpisujem od riječi do riječi

    Puno toga ovisi o ravnatelju i suradnju Vijeća roditelja, Školskog odbora i ravnatelja

    Sve probleme koji dođu do mene rejšavam odma i sad i ne dopuštam da idu "aj vidit ćemo"

    Mislim da smo jedan korektan i vrlo aktivan tim koji dosta dobro surađuje

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    To su javni dokumenti. Mogu se, ako neće milom, dobiti pozivanjem na Zakon o pravu na pristup informacijama, u roku od 15 dana. Ako ne daju, prijava Povjerenici.
    Tako je. Ovo je iz statuta naše škole (a statuti su manje-više unificirani barem u Zagrebu):

    "O tijeku sjednice Vijeća roditelja vodi se zapisnik.
    Zapisnik vodi član Vijeća roditelja kojeg odredi predsjednik.
    Nakon sjednice zapisnik sa sjednice se pohranjuje u tajništvo Škole na čuvanje."



    Ne kužim tko vam ne dozvoljava uvid u zapisnik: zapisničar, predsjednik Vijeća ili tajnik?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    da, sve postoji
    prve dvije - tri godine je bilo dostupno, a onda je sve odjednom dobilo status "tajnoga dokumenta"

    zašto?

    zato što tamo pišu stručne spreme nastavnika
    a neki rade svoj posao bez adekvatnog obrazovanja

    a da ne kažem kako se ni zapisnici s Vijeća više ne dobivaju jer se pričalo da se prosljeđuju uokolo

    za svaku napomenu, nastavnici i stručna služba zbiju redove i osjećaju se napadnutima
    kao da imamo različite ciljeve
    To ti pišeš o Godišnjem planu i programu rada škole. U njemu su navedene stručne spreme zaposlenika, ali i godine rođenja (što je možda prije razlog da ne ide na web)

    Vrlo sličan dokument GPP-u sa sadržajem koji se većinom preklapa je Kurikul škole, a on je gotovo redovito objavljen na webu škole..

    Statuti škola se gotovo i ne razlikuju od škole do škole tako da tu nema nekog razloga za "skrivanje".

  34. #34
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    da, o GPPŠ

    jesam gore nešto drugo napisala?

    a kurikul... svake godine isti
    neš ti

  35. #35
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je. Ovo je iz statuta naše škole (a statuti su manje-više unificirani barem u Zagrebu):

    "O tijeku sjednice Vijeća roditelja vodi se zapisnik.
    Zapisnik vodi član Vijeća roditelja kojeg odredi predsjednik.
    Nakon sjednice zapisnik sa sjednice se pohranjuje u tajništvo Škole na čuvanje."



    Ne kužim tko vam ne dozvoljava uvid u zapisnik: zapisničar, predsjednik Vijeća ili tajnik?
    Može se zapisnik dobiti na uvid.

    Ali nije običaj automatski slati zainteresiranim stranama kad je napisan i sastavljen.

  36. #36
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Može se zapisnik dobiti na uvid.

    Ali nije običaj automatski slati zainteresiranim stranama kad je napisan i sastavljen.
    Običaj je zapisnik dostavljati svima onima koji su članovi konkretnog tijela. To je minimum običaja i zakonitosti.
    Zapisnik na uvid mogu dobiti svi ostali (svi mi) ako zatraže, to je isto minimum (i to bez objašnjavanja zašto nas to zanima).

    Dobra praksa i napredak u pravu na pristup informacijama zadnjih desetak godina nalažu da se zapisnici (i svi ostali javni dokumenti) objavljuju javno na internetskim stranama, to - između ostaloga, nalaže i Zakon o pravu na pristup informacijama (ZPPI). U to spada i statut i sve ostalo.

    Suprotna praksa samo znači da ta tijela krše zakon i da u u njima rade i/ili sjede oni koji ne poznaju osove ZPPI-a pa ih ne drmaju tamo gdje treba.

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Običaj je zapisnik dostavljati svima onima koji su članovi konkretnog tijela. To je minimum običaja i zakonitosti.
    Zapisnik na uvid mogu dobiti svi ostali (svi mi) ako zatraže, to je isto minimum (i to bez objašnjavanja zašto nas to zanima).

    Dobra praksa i napredak u pravu na pristup informacijama zadnjih desetak godina nalažu da se zapisnici (i svi ostali javni dokumenti) objavljuju javno na internetskim stranama, to - između ostaloga, nalaže i Zakon o pravu na pristup informacijama (ZPPI). U to spada i statut i sve ostalo.

    Suprotna praksa samo znači da ta tijela krše zakon i da u u njima rade i/ili sjede oni koji ne poznaju osove ZPPI-a pa ih ne drmaju tamo gdje treba.
    Istina je što kažeš, ali kad se sjetim koliko je bilo muke i gnjavaže da naša škola uopće pokrene web stranicu... bolje da se ne prisjećam. Nije uopće postojala kad je moje dijete krenulo u školu, pa onda je dugo dugo bila samo jedna sličica i osnovne informacije, da bi tek prošle godine (ili pretprošle) to malo bolje krenulo.... I sad je kutak za roditelje prazan.

    Na web stranicu stave program postupanja u hitnim situacijama, ali ne ove dokumente o kojima govoriš. Došla sam do zaključka da je svrha cijele priče zaštititi svoja leđa, a ne nešto poduzeti.

    Iako, ne pada mi na kraj pameti generalizirati - u školi gdje su moja djeca ima divnih učitelja i profesora, ali i onih kojima nisam tako oduševljena. Vjerujem da je tako svuda. Ipak, jasno se vidi razlika ako su ti iznimni na funkciji gdje se donose odluke.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.09.2014. at 09:15

  38. #38
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    morat ćemo se potruduti da popravimo stvari na bolje. samo, meni se čeni da sam već sada stala na žulj našoj predsjednici vijeća. nije mi namjera, vikati, prijetiti i svaditi se, ali mi se čini da kad ideš sve na finjaka i pazivši da se nikome ništa ne zamjeriš, odkantaju te i uzaludan ti trud. a ovak kad se postaviš i zahtjevaš, vršiš pritisak i odmah te svi kojih se to tiče, gledaju s poluprezirom.

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    morat ćemo se potruduti da popravimo stvari na bolje. samo, meni se čeni da sam već sada stala na žulj našoj predsjednici vijeća. nije mi namjera, vikati, prijetiti i svaditi se, ali mi se čini da kad ideš sve na finjaka i pazivši da se nikome ništa ne zamjeriš, odkantaju te i uzaludan ti trud. a ovak kad se postaviš i zahtjevaš, vršiš pritisak i odmah te svi kojih se to tiče, gledaju s poluprezirom.
    ma boli te uvo (kako bi rekla moja kolegica Bosanka) za predsjednicu VR... ona je nebitna. I mijenja se svake godine tj. može se mijenjati. Isto kao što i tvoje članstvo u VR može biti preispitano svake godine. S vremenom ćeš shvatiti da se do uspjeha ide malim upornim koracima, a ne jurišanjem na vjetrenjače.

    Sad ću offtopičariti, ali tebi je bolje uložiti više energije u dobru i kvalitetnu suradnju S UČITELJICOM. Tvoje dijete je s učiteljicom svaki dan. S njom moraš imati super korektnu suradnju. Nikada je ne smiješ preskočiti. Vijeće je sekundarno.

    I nemoj mi zamjeriti, govorim ovo iz višegodišnjeg iskustva.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    2

    Početno

    imam pitanje nova sam na forumu pa tako da neznam u vjecu roditelja sam godinama ali sad imamo problem,dali oba roditelja mogu biti predstavnici u istom vijecu

  41. #41
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    zašto ne
    jedan roditelj za jedan razred, drugi za drugi

  42. #42
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    i ja mislim da mogu, no treba pogledati statut.
    kod nas se dogodilo da je jedna mama izabrana u dva razreda, pa je morala odustati od jednog. i nekima nije bilo jasno zasto.

  43. #43
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ahahahaah
    pa kad se skuplja kvorum, desna strana mame je jedan, lijeva strana - dva

  44. #44
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Drage forumašice, podižem temu!
    Kakva je praksa s vođenjem i dostavom zapisnika sa sjednica Vijeća roditelja na Vašim školama (da li sastavljeni prijedlog zapisnika dostavljate mailom svakom članu ili ga čitate na slijedećoj sjednici i usvajate, dodajete primjedbe na zapisnik i njih usvajate a da zapisnik do tada nitko nije vidio) I molim one pravne struke za stručno mišljenje. Proučila sam članak 76. Zakona o upravnom postupku ali mi je nejasno može li se prijedlog dostavljati mailom.
    Pojavio se problem

  45. #45
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    kod nas mailom stigne sastavljeni zapisnik. daju se kometari i suglasnost.

  46. #46
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    I ja sam od ove godine u Vijeću roditelja, 1. sastanak je trajao od 17:30h do ne znam kad jer sam ja u 19:30 morala izaći preuzet djecu.
    Nije mi se činilo kao gubljenje vremena i dokoličarenje, bilo je dosta aktivno i sve je transparentno, vidjet ćemo poslije kad se pojave pravi "issues". Imamo novu školu, odlično opremljenu pa što se toga tiče djeci ništa ne fali. A za ostalo moram ući u "djir".

  47. #47
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Mailom, dakako, kao kod spajke
    Ako se određene sjednice mogu održavati telefonski ili putem elektroničke pošte, ne vidim razlog zašto se ne bi zapisnici slali mailom.
    Tako se i sve primjedbe i komentari mogu inkorporirati u zapisnik već prije sljedeće sjednice, pa se na sjednici ne gubi vrijeme na to...

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Evo kao što su cure i rekle, mailom, a vidim da se gore raspravljalo da li može biti jedan roditelj za više razreda, evo ja sam predstavnik vijeća roditelja i za sinov i za kćerkin razred već drugu godinu zaredom, i nije bilo nikakvih problema.

  49. #49
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    to znaci da ti imas dva glasa, a meni se cini da to nije uobicajna praksa. bar ja za tako nesto nisam cula.

  50. #50
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Hajdemo sad ispočetka.
    Dakle, pročitala sam cijeli Zakon o obveznom obrazovanju u osnovnim i srednjim školama, Statut Škole, Etički kodeks za učenike, roditelje, nastavnike Škole, Kućni red Škole.

    Dogodilo mi se slijedeće a svaka sličnost sa svim i svakim je potpuno slučajna.

    Ljubimica je krenula u školu. Obavili smo upis u školi na koju spadamo, ali smo slijedili propisanu proceduru i molili pripadajuću školu da je pusti a željenu školu da je upiše. Odobrili su nam.

    Potpuno sam, ispravna riječ bi bila bijesna, indiferentnošću općenito građana ove države a isto se potvrdilo i s roditeljima u Ljubimičinom razredu. Sama sam se prijavila za predstavnicu roditelja razreda i jednoglasno izabrana.

    Uslijedio je poziv na prvu, konstituirajuću sjednicu Vijeća. Ista priča. Ravnatelj pita tko bi htio biti predsjednik i zamjenik Vijeća, i poimence pita troje roditelja svi odbijaju. Na kraju se ja sama javljam. Jednoglasno sam izabrana, i zamjenica također.
    Odradimo prvu sjednicu. Dnevni red je ponudio ravnatelj. Po svim točkama nemamo što pitati. U točki razno jedna predstavnica postavi 5 pitanja, logičnih. Rasprava se uopće nije razvila već je ravnatelj sve srezao u početku. Ja postavljam pitanje i dajem prijedlog na koji mi jedan od članova Vijeća odgovara da "što me to smeta da je to tako 40 godina". Osim toga tajac.

    Zapisničarka, članica Vijeća dostavi mi zapisnik mailom, onako usput "evo sam poslala ravnatelju i tajnici pa dostavljam i tebi". Ja zapisnik ušminkam (tko je imenom i titulom što rekao) i bitnim detaljem jednog prijedloga ravnatelja. Takav prijedlog zapisnika prosljeđujem svim članovima Vijeća kao primateljima i CC ravnatelju i tajnici s napomenom da svoje prijedloge, komentare i primjedbe na zapisnik dostave što prije kako bismo mogli zapisnik usvojiti na slijedećoj sjednici.

    Slijedeća sjednica je jako brzo jer treba donijeti mišljenje o Kurikulumu i Godišnjem planu za 2015./16.g. Na mail prijedlog ravnatelja sazivam mailom II. sjednicu. Dan prije sjednice o svom trošku šaljem SMS-om sadržaja "Poštovani, podsjećam na sutrašnju sjednicu. Materijali su na mail pošti". Dobivam 4 SMS odgovora. 2 potvrde dolaska, 2 zahvale za SMS jer nisu pratili mail poštu.

    Sjednica. U startu me ravnatelj grubo upozorava "koji je moj problem, da nije zapisnik sa sjednice cirkularno pismo da se šalje po gradu pa da ga nadopunjava tko kako hoće." Opravdavam da prijedlog zapisnika nije poslan gradom već članovima Vijeća i sudionicima na sjednici.
    Nadalje, brojevi telefona članova Vijeća (koje sam kao i mail adrese dobila od tajnice Škole) podliježu Zakonu o tajnosti osobnih podataka i zašto sam članove nazivala nekoliko puta. Odgovaram da je dužnost predsjednika Vijeća sazvati Sjednicu i željela sam osigurati prisutnost svih članova, te da ti podaci ne mogu biti pod Zakonom o tajnosti osobnih podataka jer smo svi članovi Vijeća. Objašnjavam da sem pozive poslala mailom i naknadno SMS podsjetnik, te telefonom nazvala 2 člana koji su za kontakt broj dali fiksnu liniju.

    Zatim ravnatelj viče na mene pred 28 članova Vijeća; -"dijete vam ide u školu 7 dana! Niste s ovog upisnog područja! Pisali ste zamolbu i primili smo vas! Ako želite raditi konstruktivno ovo je transparentna škola u suprotnom s takvim ljudima koji podmeću bave se institucije!!!"

    ??????????????????

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •