Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 229

Tema: Nasilno ponašanje već u 1. razredu osnovne škole

  1. #51
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali je znao gurnuti, pikati sa olovkom kad mu bilo dosadno pod satom( istina blago ) , bacati biljeznice i pernicu, preburno reagirati i reci svasta...
    ali srecom po njega ( cini se) nije iz problematcne obitelji, a i mater mu je bila dovoljno informirana i sprema za suradnu , pa je imao srecu.

    Vidiš već si navela još neke granice:
    nije iz problematcne obitelji, a i mater mu je bila dovoljno informirana i sprema za suradnu
    A šta ako se sve poklopi na negativnoj strani: i fizčko maltretiranje, i teška obiteljska situacija i neinformirani roditelji koji ne žele surađivati? Ne misliš li da je onda bolje da se uključe i stručne službe nego da se dijete ostavi u situaciji u kojoj teško da će dobiti pomoć?

  2. #52
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ali i
    ali gdje je granica gdje nekog proglasavamo " propalim slucajem" i za posebnu instituciju?
    Evo, navela si sama te granice - s time da nitko ne navodi to dijete posebnim slučajem, nego samo navodimo potrebu da se u riješavanje kompleksnih situacija uključe posebne institucije.

  3. #53
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nitko ne govori o otpisivanju.
    Ne kužim gdje si to pročitala, ali ako se ne može s djetetom napraviti ništa kvalitetno i adekvatno u školi, onda bih ja to dijete odstranila u odgojno-obrazovnu ustanovu za djecu s takvim potrebama.
    Kao što je recimo Suvag za djecu koja ne čuju ili imaju problema s govorom, tamo ima i vrtić i terapije, dakle sve potrebno.
    Svaka škola ima stručni tim u kojem su psiholog, socijalni pedagog, možda i defektolog i oni su dužni angažirati se u rješavanju problema.
    Kontaktirati roditelje, raditi s djetetom te procijeniti može li dijete bez neke druge vanjske pomoći riješiti problem.
    Ako ustanove da ne ide, onda bi trebalo ići van škole po pomoć.
    Sada je situacija takva da se to ne radi.
    Eventualno se pozovu roditelji i ako oni nisu za suradnju tu sve staje.
    I šta dalje?
    Kako pomoći djetetu i kako zaštititi ostalu djecu?

  4. #54
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, navela si sama te granice - s time da nitko ne navodi to dijete posebnim slučajem, nego samo navodimo potrebu da se u riješavanje kompleksnih situacija uključe posebne institucije.
    Koje posebne institucije bi bile adekvatne za dijete od 7 godina ?!
    to ne postoji.
    skola bi svakako trebala reagirati za pocetak. Sa svojom strucnom sluzbom. Razgovor sa roditeljima , uciteljicom i djecom, trebali bi pratiti situaciju. I onda vidjeti sto dalje. Na redovitoj bazi.
    drugi roditelji mogu takoder kontaktirati strucnu sluzbu, prijaviti problem ako uciteljica ne reagira ( ili ne reagira adekvatno)
    i tako... Onda ss ide dalje, ili ne mora ako stvari krenu na bolje.

  5. #55
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Koje posebne institucije bi bile adekvatne za dijete od 7 godina ?!
    to ne postoji.
    skola bi svakako trebala reagirati za pocetak. Sa svojom strucnom sluzbom. Razgovor sa roditeljima , uciteljicom i djecom, trebali bi pratiti situaciju. I onda vidjeti sto dalje. Na redovitoj bazi.
    drugi roditelji mogu takoder kontaktirati strucnu sluzbu, prijaviti problem ako uciteljica ne reagira ( ili ne reagira adekvatno)
    i tako... Onda ss ide dalje, ili ne mora ako stvari krenu na bolje.
    Da, ne postoje institucije za dijete od 7g. I ne bi trebale postojati, u normalnim uvjetima. No šta ako roditelji ne žele reagirati, odbijaju suradnju, ne žele se baviti djetetom koje ima problem? Šta onda?
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 25.09.2014. at 10:49

  6. #56
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ne postoje institucije za dijete od 7g. I ne bi treable postojiati. No šta ako roditelji ne žele reagirati, odbijaju suradnju, ne žele se baviti djetetom koje ima problem? Šta onda?
    Pa valjda bi se za pocetak trebalo postupati u dobroj vjeri?
    tek je dva tjedna skole proslo, ne mozemo u ta dva tjedna samo tako reci da roditelj ne suraduje.
    da li je netko uopce razgovarao sa njim , ili dobiva usputne komentare da dijete maltretira druge, mozda samo i poruke u informativku... Da li ga je netko savjetovao? Sto je skolska sluzba ucinila? Eto, kao roditelj druge djece bih inzistirala na tome za pocetak.

  7. #57
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    sirius, nije probelm u djeci vec u roditeljima.
    ako roditelj kaze ma da to nije nista, jos k tome potapse dijete po ramenu, onda imas problem, jer tom dijetetu niko nije pokazao da mu je ponasanje lose.
    ako roditelj dodje pa ga prenerazi ponasanje njegovog dijeteta, s dijetetom radi, i suradjuje s uciteljicom, onda je situacija puno jasnija i nije probelmaticna toliko. svima odu zivci, narocito rodieteljima, ali to nije to o cemu cure pisu.

  8. #58
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    [QUOTE=Peterlin;2672292]Ispričavam se pokretačici na offtopičarenju, ali:

    winnerice, da li ti misliš da se preseljavanjem djeteta u drugi razredni odjel problem riješio? Sad su samo neka druga djeca na meti zlostavljača. NIje to ni prvi ni jedini put... Neki odahnu, drugi nagrabuse.

    Cure su već rekle - NEMA učinkovitih metoda rješavanja ovakvih situacija. Slažem se da su roditelji u većini slučajeva uzrok tome - neki se ovako ponašaju, drugi su na skrbi czss, jer škola je obvezna za sve, i za bahate i za sirotinju koja ne može i ne zna bolje. ...

    QUOTE]

    Gle Peterlin, u našem slučaju se ta situacija pokazala učinkovitom, dečko se primirio. Sad, da li je to uvjetovala promjena okoline, da li njegove godine tj. odrastanje, tko će znat za sigurno, međutim to dijete se primirilo. Bit je da se njemu više nitko nije samo prijetio kaznom, nego je sankcija zaista učinjena i pokazalo mu se da se to sve ozbiljno mislilo.

  9. #59
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Nemam vremena za diskusiju, ali razumijem i podržavam Sirius, ali uz potpis Spajaličinog posta.

  10. #60
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, nije probelm u djeci vec u roditeljima.
    ako roditelj kaze ma da to nije nista, jos k tome potapse dijete po ramenu, onda imas problem, jer tom dijetetu niko nije pokazao da mu je ponasanje lose.
    ako roditelj dodje pa ga prenerazi ponasanje njegovog dijeteta, s dijetetom radi, i suradjuje s uciteljicom, onda je situacija puno jasnija i nije probelmaticna toliko. svima odu zivci, narocito rodieteljima, ali to nije to o cemu cure pisu.
    ja baš ne kužim koja je razlika za djevojčicu koja je udarana da li roditelji tog dječaka surađuju ili ne...Suradnjom roditelja se treba baviti škola i socijalne službe, a ne drugi roditelji. Isto tako i tim djetetom.

    Potpisujem Sirius u svemu, mislim da je prerano dizati hajku i stigmatizirati dijete nakon dva tjedna nastave.

  11. #61
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    pa i mislila sam na roditeljsku reakciju sa strucnim sluzbama, nisam ni mislila da ce roditelji to medjusobno rjesavati.
    ali ako znas da se situacija rjesava onda ce i moja reakcija, a samim tim i reakcija mog dijeteta biti drugacija.

  12. #62
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam vremena za diskusiju, ali razumijem i podržavam Sirius, ali uz potpis Spajaličinog posta.

    X

  13. #63
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja sam skroz na strani sirius. cijela ova diskusija mi se, onako, iskreno i intuitivno - ne sviđa.

    namjerio se isključivo na curice, natjerava ih, gura, ruši na pod, postavlja noge, izvrće im ruke do bola, govori im da su glupače.
    već na prvoj stranici diskusije, najednom smo došli do toga da je škola u RH obavezna, spominju se institucije, centri bog te pita.

    ja razumijem da je nama naravno naša djeca najvažnija. i kad je njihova sigurnost u pitanju da bi sve napravili i da nas nije briga za ostale.

    ali, radi li se ovdje stvarno o ugrozi sigurnosti naše djece?

    kad čitam vaše postove imam sliku nekog pomahnitalog tinejđera koji u školu dolazi s bejzbol palicom i nasrće na djecu i na profesore i na sve.
    a ne na sedmogodišnje dijete koje je tek krenulo u školu.
    i šta nas briga iz kakve on familije dolazi uopće?
    naše je da naše dijete naučimo kako da se obrani, da od učiteljice i stručne službe zahtjevamo da riješe problem.

    da meni dođe m da je neki mali gura, podmeće noge, zavrće ruku, prvo bih pokušala na nju djelovati. kako da se obrani (a da nije fizički, jer nisam sklona davati takve savjete, prvo iz straha ako je taj mali jači), kako da se cure povežu pa se zajedno obrane, pa kad jednoj zavrne ruku, nek se odmah skupe njih tri iza njega, ili peterlin je rekla, kad ovaj počne mahnitat, nek odu kod učiteljice.

    slijedeći korak, ako prvi ne bi upalio (do sad je, al dozvoljavam da nisu bili neki teži i problematičniji slučajevi, iako iz ekoinog posta ja nisam dobila dojam da je taj mali tako beznadežan slučaj) bila bi mi učiteljica i zahtjev da poduzme nešto u suradnji sa stručnim službama škole.

    ako ništa od toga ne bi upalilo, a vrijeme prolazi, a problem ostaje, tu se nitko neće složiti već znam al ja bih došla tom malom i rekla bih mu da ako još jednom dirne m, da se neće dobro provesti. pa nek se žali i roditeljima i školi i upravi vodovoda ako hoće. i da imam špije po školi koje će mi reć šta se dešava pod odmorom. j neću spominjati jer nemaju svi "opasnog" brata sedmaša, kao što ima m.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Svaka škola ima stručni tim u kojem su psiholog, socijalni pedagog, možda i defektolog i oni su dužni angažirati se u rješavanju problema.
    Nisam se mislila uključivati u diskusiju, ali moram ovu rečenicu komentirati. Nema svaka škola stručni tim. U našoj stručni tim čini jedna jedina osoba, a ta nije ni psiholog ni defektolog

    A na temu situacije iz prvog posta: nakon situacija zadnjih dana kod mog četvrtaša, mislim si kako je još dobro kad se dijete u razredu "samo" tuče, to je bar odmah vidljivo i može se reagirati, bar nekako. Nismo još ni došli do teme verbalne agresije, vrijeđanja i psihičkog maltretiranja koje je postalo aktualno (ne kod mojeg djeteta, ali u istom razredu i nije mi to prihvatljivo, a nemamo dokaza za žalbu učiteljici ili bilo kome drugome).

  15. #65
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pobogu, došli smo do Sivog doma u tren oka. Nevjerojatno!
    Ono što bi mi kao roditleji trebali inzistirati je da sustav profunkcionira, a ne izmišljat novi, kastinski.
    Postoji protokol postupanja u odrđenim situacijama, al se ne koristi, nažalost. Kad se meni Andrijina stara razrednica žalila da ovaj puno melje, ja sam joj rekla da on općenito prije otvori usta nego oči i da mu da opomenu, možda se trzne. Znate šta mi je odgovorila? "A ne, ne, nitko ne daje opomene u svom razredu, neću ni ja."
    Opomena razrednika je mlitava i mlaka disciplinska mjera koja služi kao upozorenje. Znači ona ne bi ni upozorila, al ja bih trebala nekako spriječiti njegovu verbalnu dijareju.
    A da se agresivci mogu riješiti asistentom - mogu. Sad treba prisiliti sustav da se omogući svima kojima je potrebno. A ne treba izmišljati Sive domove. Uostalom, da su valjali, imali bi ih i sad...

  16. #66
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    cvijeto nismo li vec jednom negdje pricali da nije uredu da neki roditelj dodje do 7 godisnjeg djeteta i kaze mu koju, ma sta koja bila.
    jer tu smo zakljucili da to nejace od 7 godina ipak je premalo da se susretne s odraslim i sl.

    ne znam, na srecu moji nisu do sad u takvoj poziciji, mada mi se balerina prvi dan rasplakala jer joj je jedna mala rekla da je ruzna i glupa. pa sam joj rekla da se ne uzbudjuje i nek je ignorira.
    vec sam dozivjela kod ovih malih slatkih damica svakojako ponasanje i to u mojoj kuci da nisam mogla vjerovati npr. prekapanje ormara od balerine da se vidi tocno koju robu ima i kojih markica.
    jednostavno nisam znala sto bi. cure se zakljucale u njenu sobu, nju izbacile i udri po ormaru.
    kako se moze otkljucati i iz vana usla sam unutra ihvatili ih sa rukama u pekmezu i sta su napravile rekle su da ih je nagovorila trogodisnjakinja nisu se snasle bolje. sta ce biti za koju godinu ne zelim ni zamisaljti i od tad me muci kako se moja ponasa. jer sta ja znam sta radi ona kod marice i barice.

    edit: slazem se s martom skroz. strucne sluzbe i ostali trebaju reagirati. a na zalost kod nas se oni boje roditelja vise nego svoje sjene, sto meni nikako ne sjeda.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 25.09.2014. at 12:33

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Postovi
    201

    Početno

    I s mojim u razred ide jedan decko koji je od prvog razreda problematican. Tucnjave, bacanja tudjih stvari kroz prozor i sl. Nakon par dana prvog razreda (nakon nastave bi se skupili roditelji koji bi dosli po djecu, popusili koju :D , i popricali) vec je bio glavna tema svih razgovora uz komentar "ah, nije ni cudo kad zivi samo s mamom". Na to sam poludila jer je u isto vrijeme u istom razredu bilo jos nekoliko djece iz jednoroditeljskih obitelji koja su bila takoreci savrsena pa se nije ni znalo s kime i kako zive. To je dijete od prvog dana etiketirano i za sve je bilo krivo. Mama je bila cesto u skoli, uciteljice stalno razgovarale s njime, mali cesto kod pedagoga, djeca svakodnevno prepricavala zgode i nezgode... Najveci dio djece s njim nije imao nikakvih problema, uvijek je nastradalo par onih koji bi ga izazivali a on ima kratki fitilj. Moje dijete sam ucila da izbjegava konflikte s njim, ali isto tako poticala na druzenje. Redovito smo ga pozivali na rodjendane i bili pozivani na njegove. Moj je znao reci "on ti je super, ja ne znam sto mu nekad dodje u glavu". Sad su u visim razredima, mali ni sad nije "cvecka", ali je dio razreda, prihvacen, bez vecih ispada. A sto bi se napravilo da ga se u dobi od 6,7 godina izbacilo?

  18. #68
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    To je česta roditeljska razonoda. Izabrat dijete iz vrtićke grupe ili razreda, pa udri po njemu.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    U 1.razredu mog starijeg sina prošle godine bio je jedan sličan dječak koji je i fizički i verbalno maltretirao ostalu djecu, najviše dječake iz susjedstva koje je i mimo škole bolje poznavao, unatoč žalbama, bolje rečeno informacijama učiteljici o takvom ponašanju od strane roditelja, a i ona sama je imala priliku svakodnevno viđati njegovih ruku i usana djelo, gotovo do kraja prvog razreda sve je ostalo na tome da je učiteljica nekoliko puta pozvala njegove roditelje u školu ,što nije dalo ama baš nikakvih rezultata jer su to ljudi tipa, nije moje dijete takvo, onaj drugi je kriv i sl., tek krajem godine je učiteljica o tome obavijestila mislim psihologa , čak se roditelj jednog dječaka isto uputio direktno do stručne službe u školi, no sve je to više bilo kao obećanje ludom radovanje, učinit ćemo sve što možemo, čitano između redaka: ne možemo ništa, klincu je u svjedodžbu kao vladanje upisano: dobro, a ne uzorno što je učiteljica na roditeljskom istaknula kao nešto najgore što se djetetu može dogoditi. Počeo je drugi razred, njegovo se ponašanje nije promjenilo, a niti neće dok god njegovi roditelji imaju stav kako on nije kriv. A kao što tanja b kaže, još je gore verbalno nasilje, zadirkivanje i vrijeđanje, što je bojim se tako postalo aktualno da ga više nitko ne doživljava kao nasilje.

  20. #70
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Hmmm... Zbilja vas je zanimljivo čitati, ali mene zanima što biste poduzeli da je vaše dijete teško ozlijedilo drugoga ili obrnuto, nazovu vas iz bolnice da vam je dijete na hitnoj operaciji jer eto slatki mali Janko koji je malo živ, ali on ima samo sedam godina je nabio vaše dijete u klupu i pukla mu je slezena.
    Ali nema veze, bez slezene se može.
    I onda bi bile ovako pomirljive?
    Čisto sumnjam.
    Nasilje ne nastaje samo od sebe i isto tako ne nestaje.
    Dijete od 7 godina je itekako sposobno za svašta.
    I svakom problemu u ponašanju treba pristupiti ozbiljno i promptno.

  21. #71
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što bi mi kao roditleji trebali inzistirati je da sustav profunkcionira, a ne izmišljat novi, kastinski.
    Potpis ko neboder!


  22. #72
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Moram se opet složiti s Tanči i dodati da se nasilje ne povlači samo od sebe, te da nasilnik gotovo u pravilu postaje sve nasilniji, tj. u narodu bi se reklo da si "uzme više maha".
    Uostalom na osnovnim školama vidimo table koje nam govore da su to ustanove s "nultom tolerancijom na nasilje", pa neka onda to i budu!

  23. #73
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Gledajte, ovako konkretno što se našeg slučaja tiče;

    Malog znamo otprije iz parkića i znamo njegovu mamu. Uopće ne bi bilo ovog problema da je njegova majka ta koja će se postaviti prema svom djetetu čvsto, ozbiljno, autoritativno i jednom zauvijek zaprijetila i zabranila malom takvo ponašanje pod prijetnjom nekih značajnijih posljedica, kazni. Kada bi se majka posvetila svom djetetu, razgovarala s njim. Ali to se neće desiti, nikad. kada je mali napucao sa tvrdom nogometnom loptom moju drugu bebu u parku na mjestu gdje nije predviđeno napucavanje nogometnom loptom, ona je samo okrenula glavu kao da se nije ništa dogodilo. Nije reagirala ni prethodno kada sam upozoravala malog da ovdje ne napucava loptu jer su tu mala djeca i može nekog ozljediti, neka ode na livadu il igralište pa tamo napucava, nit je on reagirao nit ga je njegova majka opomenula, a čula je sve jer je bila par klupa dalje. kada se desilo to da je napucao moju bebu i potepo je na pod, počela sam ga jako špotati, a njegova mama opet okreće glavu. Zatim prilazim njegovoj mami i upitam dal ona misli uopće reagirati. Ona me bljedo gleda i slježe ramenima, da se on nema gdje drugdje igrat, igralište im je predaleko i da se oni oduvijek tu igraju i sutra će se igrat i da to niko ne može promjeniti. Onda sam je upitala jer mu ona majka ili se dijete samo odgaja i samo određuje što se smije a što ne smije, ona opet slježe ramenima, na što sam joj rekla da ću sljedeći put ja napucat njenog sina s loptom ak ju nije briga kaj se dešava. Ona opet okreće glavu.

    I tako, sad njen sin ide sa mojom kćeri u razred. Od prvih dana počela su zadirkivanja, naganjanja. Pa gurkanja. Pa je to preraslo u izvrtanje ruku, rušenja na pod, guranje, vrijeđanjem, ružnim riječima, ruganjem. A tek smo u 3. tjednu. Pa bi ja pitala sve one koji misle da se djeci treba dati vremena, DO KADA?????!!!!!!!!!! Kada će ju gurnuti za par dana tako da će glavom udariti u čošak stola i umrijeti na licu mjesta?!!!!!! Ha?!!!!!! Ili dok vrijeđanjem i ruganjem ne uništi samopouzdanje dijeteta?! Dok dijete ne razvije fobiju od polaska u školu? Ovako nježno, inteligentno, nadareno, predivno toplo i osjećajno dijete?!

    Uopće me ne zanima da li će i koju etiketu to dijete dobiti i tko se sve mora uključiti, kako i na koji način. Ako moje dijete danas dođe iz škole u suzama ja ću to riješiti na svoj način, kvartovski.

    jer jutors sam ponovno bila u školi, kod defektologice. Ona pojma nema!!! rečeno joj je za tog malog al je ostla blejati ko tele kada sam joj ispričala što sve mali radi svaki dan! veli ona isto da se treba dati vremena i prostora za klimatizaciju svakog dijeteta. ja joj velim da dok se daje to vrijeme i prostor za nasilno ponašanje, moje dijete pati! I to je ono što bi trebalo biti prvo i najvažnije! Zakonom bi škola trebala štiti prava mog dijeteta! A malog neka vode kud hoće, rehabilitiraju, vot ever samo neka prestane s tim ponašanjem!

  24. #74
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Pa eto, očigledno je iz tvog opisa Ekoi da sama majka svojim nedjelovanjem od svog djeteta radi "slučaj". I mali liječi svoje frustracije na drugoj djeci koja pate radi njegovog ponašanja.
    Možete mi reći svašta, odavno sam oguglala na fine termine od raznih pedagoga i psihologa iz osnovne škole. Činjenica je da je zanemarivanje djeteta (a to nije samo ono da mu se neda jesti ili odjeća, već i nebriga za njegovo ponašanje!) kažnjivo, te ga kao takvo treba prijaviti nadležnima.

  25. #75
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Tanči, da sustav funkcionira, takvo nasilje kakvo spominješ se nikad ne bi dogodilo. Zato trebamo inzistirati na tome da stvar profunkcionira.
    Te glupe table s natpisom nulta tolerancija na nasilje, iz mog iskustva znače samo to da će se svi praviti da tamo nasilja nema.

  26. #76
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Lako je misliti i svi mi roditelji instinktivno reagiramo i mislimo: Ako samo jednom itko takne moje dijete, taj će me čut, nema šanse više. Ali u realnosti to nije tako. I tek sad to vidim i shvaćam zašto! U realnosti vidiš da si nemoćan. Ne možeš sjediti s djetetom u školi, ono je tamo bez tvoje zaštitte, izloženo takvim problematičnim pojedincima. Možeš kod kuće razgovarati do besvijesti, poticati dijete da ga izbjegava ili da se brani da traži zaštitu učiteljice. Ali učiteljica nije uvijek s njima ili ne može vidjeti sve, a tada problem dolaze, a problematična dijeca to i čekaju. Sustav je trom, neefikasan. Dolaziš svaki dan u školu, upozoravaš učiteljicu, pedagoge, ravnatelja pa onda probaš na višoj razini pa u možda i u medije. A do tad tvoje dijete svaki dan bude srušeno na pod, uplakano, prestrašeno, posramljeno jer eto nema ni trunke agresije u njoj i nije navikla na devijantno ponašanje pa ne zna reagirati drukčije. Dečko koji je maltretira dobije kaznu sjediti 10 min sam u klupi, bude pozvan na razgovor kod pedagogice, pedagogica zove roditelje, ali tvoje dijete sutra opet bude srušeno na podu i uplakano. Ako odeš roditeljima osim svađe i daljnjeg reagiranja ništa drugo nećeš dobiti. Što ti ostaje, osim na nasilje reagirati nasiljem?

  27. #77
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Pa naravno.
    I treba reagirati.
    I treba otići k ravnatelju.
    I treba zaštititi svoje dijete.
    Prije tragedije.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    ekoi, kako točno funkcionira vaša škola?
    da li se u trenutku kada je npr djetetu izvrnuta ruka ili podmetnuta noga
    pozove roditelj u školu na razgovor sa komplentnim stručnim timom
    i za taj dan dijete isključi sa nastave?

    imam jednu završenu osnovnoškolku, jednu koja je trenutno pohađa,
    i kod nas upravo tako izgleda bilo kakvo verbalno,psihičko ili fizičko maltretiranje,

    za sada kuc kuc dobro djeluje,
    koliko su roditelji spremni na suradnju ne znam,
    ali većih problema nema

  29. #79
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Marta, sve to stoji, ali u praksi mi roditelji smo najveći problem.
    Jer, ili šutimo jer nas je sram, ne želimo se zamjerati i sl.
    Ili žmirimo i umanjujemo problem, a vrijeme ide.
    Djeca rastu i bivaju sve gora, zanemarenija, odgojno zapuštenija.

  30. #80
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    A meni osobno je dosta života u rukavicama.
    I eto, jučer sam prijavila našeg vjeroučitelja.
    I znam da neću ništa postići, ali ja ga se ne bojim i ja mu ne dam mira jer nije kako treba.
    Nek se zamisli.
    I kad bi svaki roditelj tako istupio kad vidi nepravdu, možda bi se nešto i postiglo.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    koliko znam,
    kod nas kada se roditelj ne želi odazvati pozivu ili ne surađuje,
    kontaktira socijalna služba,

    pa si onda valjda ipak razmisli,
    jel želi ili ne želi surađivati,

    ali za to valjda treba imati petlje,
    zato skidam kapu našim stručnim službama i ravnatelju

  32. #82
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj studena prvotno napisa Vidi poruku
    ekoi, kako točno funkcionira vaša škola?
    da li se u trenutku kada je npr djetetu izvrnuta ruka ili podmetnuta noga
    pozove roditelj u školu na razgovor sa komplentnim stručnim timom
    i za taj dan dijete isključi sa nastave?

    imam jednu završenu osnovnoškolku, jednu koja je trenutno pohađa,
    i kod nas upravo tako izgleda bilo kakvo verbalno,psihičko ili fizičko maltretiranje,

    za sada kuc kuc dobro djeluje,
    koliko su roditelji spremni na suradnju ne znam,
    ali većih problema nema
    studena da se tako postupilo 1. dan vjerujem da bi problem već bio riješen. Prvo su se roditelji žalili učiteljici zajedno s nama, onda je mama pozvana u školu, mali je počeo dobivati kazne tipa sjediti mirno 10 minuta sam u klupi. i nakon svega toga moje dijete drugi dan ponovo dobiva istu porciju maltretiranja.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    mislim da je onda problem u vodstvu škole,
    iz osobnog iskustva kažem
    da se debela većina problema može riješiti,

    istina ne odmah ali treba biti uporan,
    znači i drugi dan i treći i peti zvati mamu i neopravdani za taj dan,
    pa da vidimo do kada

    ako ne uspiješ sa školom imaš prosvjetnu inspekciju

  34. #84
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Te glupe table s natpisom nulta tolerancija na nasilje, iz mog iskustva znače samo to da će se svi praviti da tamo nasilja nema.
    Upravo tako! OFF: kao i npr. parola"Bolnica prijatelj djece", najveća sramota za naš zdravstveni sustav

  35. #85
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Gledajte, ovako konkretno što se našeg slučaja tiče;

    Malog znamo otprije iz parkića i znamo njegovu mamu. Uopće ne bi bilo ovog problema da je njegova majka ta koja će se postaviti prema svom djetetu čvsto, ozbiljno, autoritativno i jednom zauvijek zaprijetila i zabranila malom takvo ponašanje pod prijetnjom nekih značajnijih posljedica, kazni. Kada bi se majka posvetila svom djetetu, razgovarala s njim. Ali to se neće desiti, nikad. kada je mali napucao sa tvrdom nogometnom loptom moju drugu bebu u parku na mjestu gdje nije predviđeno napucavanje nogometnom loptom, ona je samo okrenula glavu kao da se nije ništa dogodilo. Nije reagirala ni prethodno kada sam upozoravala malog da ovdje ne napucava loptu jer su tu mala djeca i može nekog ozljediti, neka ode na livadu il igralište pa tamo napucava, nit je on reagirao nit ga je njegova majka opomenula, a čula je sve jer je bila par klupa dalje. kada se desilo to da je napucao moju bebu i potepo je na pod, počela sam ga jako špotati, a njegova mama opet okreće glavu. Zatim prilazim njegovoj mami i upitam dal ona misli uopće reagirati. Ona me bljedo gleda i slježe ramenima, da se on nema gdje drugdje igrat, igralište im je predaleko i da se oni oduvijek tu igraju i sutra će se igrat i da to niko ne može promjeniti. Onda sam je upitala jer mu ona majka ili se dijete samo odgaja i samo određuje što se smije a što ne smije, ona opet slježe ramenima, na što sam joj rekla da ću sljedeći put ja napucat njenog sina s loptom ak ju nije briga kaj se dešava. Ona opet okreće glavu.

    I tako, sad njen sin ide sa mojom kćeri u razred. Od prvih dana počela su zadirkivanja, naganjanja. Pa gurkanja. Pa je to preraslo u izvrtanje ruku, rušenja na pod, guranje, vrijeđanjem, ružnim riječima, ruganjem. A tek smo u 3. tjednu. Pa bi ja pitala sve one koji misle da se djeci treba dati vremena, DO KADA?????!!!!!!!!!! Kada će ju gurnuti za par dana tako da će glavom udariti u čošak stola i umrijeti na licu mjesta?!!!!!! Ha?!!!!!! Ili dok vrijeđanjem i ruganjem ne uništi samopouzdanje dijeteta?! Dok dijete ne razvije fobiju od polaska u školu? Ovako nježno, inteligentno, nadareno, predivno toplo i osjećajno dijete?!

    Uopće me ne zanima da li će i koju etiketu to dijete dobiti i tko se sve mora uključiti, kako i na koji način. Ako moje dijete danas dođe iz škole u suzama ja ću to riješiti na svoj način, kvartovski.

    jer jutors sam ponovno bila u školi, kod defektologice. Ona pojma nema!!! rečeno joj je za tog malog al je ostla blejati ko tele kada sam joj ispričala što sve mali radi svaki dan! veli ona isto da se treba dati vremena i prostora za klimatizaciju svakog dijeteta. ja joj velim da dok se daje to vrijeme i prostor za nasilno ponašanje, moje dijete pati! I to je ono što bi trebalo biti prvo i najvažnije! Zakonom bi škola trebala štiti prava mog dijeteta! A malog neka vode kud hoće, rehabilitiraju, vot ever samo neka prestane s tim ponašanjem!

    Ovo je veliki problem, i definitivno se ne radi o prilagodbi djeteta na školu. Žalosno je da se štiti nasilnika i njegovu "prilagodbu na školu", a nitko se ne pita kakvu prilagodbu proživljava tvoja cura i druga djeca.

  36. #86
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ja bi skolu kao ovu od studene.
    ali za to valjda ravnatelj treba imati petlje i ne razmisljati o svom novom mandatu, jer mi se cini da vecina ravnatelja i dalje radi po onoj ne talasaj.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    zato je naš ravnatelj tu više od dvadeset godina,
    mislim da ima najdulji staž od svih zg škola,

    inače radi se o jednoj od najvećih zagrebačkih škola sa preko 1000 učenika
    u dvije smjene,
    znači nije baš šala mala

  38. #88
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    Citiraj studena prvotno napisa Vidi poruku
    zato je naš ravnatelj tu više od dvadeset godina,
    mislim da ima najdulji staž od svih zg škola,

    inače radi se o jednoj od najvećih zagrebačkih škola sa preko 1000 učenika
    u dvije smjene,
    znači nije baš šala mala
    Brezovica?
    jer takav je i naš ravnatelj - moj šef...
    i stručni tim...
    nema nekih većih problema što se discipline tiče...

  39. #89

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    je lukab, brezovica,
    što ti radiš tamo?

  40. #90
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    da
    trenutno na porodiljnom ali inače - glazbeni

  41. #91

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    super,
    možda se i vidimo

  42. #92
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Drago mi je, puno mi je drago, da postoji dokaz da škole nisu nužno bespomoćne. Jer mi je više pun kiki te tobožnje bespomoćnosti odraslih na sve strane.

  43. #93
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Drago mi je, puno mi je drago, da postoji dokaz da škole nisu nužno bespomoćne. Jer mi je više pun kiki te tobožnje bespomoćnosti odraslih na sve strane.
    X

    Danas samo potpisujem

  44. #94
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Drago mi je, puno mi je drago, da postoji dokaz da škole nisu nužno bespomoćne. Jer mi je više pun kiki te tobožnje bespomoćnosti odraslih na sve strane.
    i još jedan veeliki iks.
    jer na kraju krajeva, rijetko ćete naći bilo koji razred igdje gdje nema bar jedno dijete sklono agresiji.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 25.09.2014. at 17:15

  45. #95
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Škole nisu baš bespomoćne, samo moraju imati zmaja za ravnatelja. Padala sam u nesvijest kad mi je jedan ravnatelj OŠ tumačio kako je osobno gledao da učenik 7.r. čupa umivaonik iz zida, a on mu, eto, ne može ništa jer bude tata došao u školu i tužio ga ako ga samo i za rukav uhvati. Ma dajte, molim vas!

  46. #96
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    To su faking opravdanja za nesposobnost.

    Evo danas popodne po drugi puta u školi. Na razgovoru sa drugom defektologicom. "Razumijem vas, evo mi sad radimo na tome, ali znate ništa ne ide preko noći, ponekad i mi nemožemo puno pomoći, kad roditelj ne surađuje, znate.." Jada jada jada.

    Ova defektologica iz jutarnje smjene je rekla da će danas odmah nakon 2.sata zvati i moje dijete i to dijete, ali NIJE!!!!!!!!! Veli ova iz popodnevne smjene da je bolesna i otišla doma..hm meni nije izgledla nimalo bolesno, ai trebala je razgovarati s djecom tipa 15 min nakon mog odlaska...wtf????

    Inzistirala sam da se ravnatelj obavijesti odmah, jer ni njega nije tad bilo!

  47. #97

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja sam već jednom pisala o svom iskustvu, ali... Ne mogu si pomoći, i iako znam da ćete sad na mene vjerojatno drvljem i kamenjem. Meni je puno neprihvatljivije da postoje roditelji koji smatraju da dijete koje nema adekvatnu roditeljsku skrb treba udaljit iz škole nego da postoje djeca bez adekvatne roditeljske skrbi koja su sklona nasilju. Čini mi se da je školovanje koje kao rezultata ima pojedince koji tako smatraju manjkavo u onom elementarnom, u humanosti. Govori se o djetetu od 7 godina čija majka koliko se razumije ne odgaja, ne upućuje, ne odgovara. Naravno, na školi je da reagira, ne samo radi sigurnosti ostale djece u školi, već ponajviše radi samog djeteta u problemu. Škola ima ovlasti reagirati, kao što svatko od nas ima ovlast prijavit nadležnom czss svako zanemarivanje djeteta. A ja sam kad sam bila u sličnoj situaciju, došla u školi sa svojim djetetom kod školske psihologinje i ispričala problem te zahtijevala da se radi ne sa zlostavljačem, jer smatram da to škola treba odlučivati, već s mojim djetetom. I pomoglo je, i problem je u roku par mjeseci riješen, a moj sin se nije naučio super tući, niti je dobio jezičinu. Odgovornost svakog roditelja je vlastito dijete, a ne tuđe. Ne mislim da su zlostavljan djeca sama sebi kriva što su zlostavljana, ali definitivno mislim da uvijek treba raditi i sa zlostavljačem i sa zlostavljanima. Meni se čini da je nespremnost roditelja zlostavljanog djeteta na rad s psihologom vrlo slična nespremnosti roditelja djeteta zlostavljača na rad s psihologom. I jako mi je žao da se kod nas u školama redovno psihologu šalju samo djeca zlostavljači, a ostali nek se nose kako znaju i umiju.

  48. #98
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Casa u mom slučaju je riječ o nespremnosti roditelja zlostavljača i škole, nadam se da je to vidljivo iz mojih postova.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma da, ekoi, ali ja ne znam zašto ti ideš sam do defektologinje? Ono, nazoveš i upitaš kad možete doći ti i tvoja kćerka, ne zanimaš se za to poduzima li se išta sa djetetom zlostavljačem, ne ulaziš u njegovu obiteljsku situaciju, ne pozivaš nikoga na odgovornost, već samo tražiš da se radi s tvojim djetetom, na samo ili u grupi, na tome da se obrani od zlostavljanja na adekvatan način. Ako ti to kćer nauči u 1.razredu osnovne škole, nećeš imati brige ako promijeni školu u 3. ili ako u 5. dođe novi zlostavljač u razred.

  50. #100
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Casa u mom slučaju je riječ o nespremnosti roditelja zlostavljača i škole, nadam se da je to vidljivo iz mojih postova.
    Da, i ?
    bilo bi lakse da je roditelj spreman na suradnju.
    ali nesuradnja roditelja ne smije biti izgovor instituciji ( u ovom slucaju skoli) da radi svoj posao.

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •