Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 229

Tema: Nasilno ponašanje već u 1. razredu osnovne škole

  1. #1
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno Nasilno ponašanje već u 1. razredu osnovne škole

    Eto, nakon prvih lijepih dana u školi, slijede i prvi problemi. U našem razredu imamo dječaka problematičnog ponašanja. namjerio se isključivo na curice, natjerava ih, gura, ruši na pod, postavlja noge, izvrće im ruke do bola, govori im da su glupače. Suprug je prijavio svjedočanstva naše kćeri učiteljici. Dalje slijedi klasična priča: učiteljica već zna, nekoliko roditelja se također žalilo na tog dječaka, pozvana je majka u školu, dječak je bez oca, dobio je kaznu i razgovor kod pedagogice, za sad nisu dizali veliku buku oko toga.
    Ne znam hoće li se to promjeniti na bolje jer poznajem tog dječaka i njegovu majku iz parkića u kvartu, već smo i tamo imali konflikt. Njegova majka je totalno nezainteresirana za ponašanje svog djeteta, sve mu tolerira, ne obazire se, ide linijom manjeg otpora. Dječaka mi je žao jer mu se vidi na licu da je zanemaren, da mu fali ljubavi, pažnje i čvrtog roditeljskog pristupa koji bi mu ulio osjećaj vrijednosti, sigurnosti, prihvaćenosti.
    Kazne u školi će mislim samo gomilati njegovo nezadovoljstvo i frustraciju a kod kuće u majčinom pristupu se neće ništa promjeniti. A tek je 3. tjedan škole...što će biti za godinu, dvije, 10?
    Ne prihvaćam njegovu obiteljsku situaciju kao izgovor za toleriranje njegovog ponašanja, ali što možemo? Sustav je takav kakav je, majka je takva kakva je? Što se može uopće učiniti?

  2. #2
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nista
    sry, ali nista
    preko institucija
    mozes jedino probat sama tom malom objasniti da se kloni tvog djeteta
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 24.09.2014. at 09:49

  3. #3
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Ja bi rekla kćeri da mu vrati, nogom u cjevanicu pa da vidimo...

  4. #4
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nažalost, moje iskustvo je da se onim suvislim i razumnim putem kroz školu i školske službe neće ništa napraviti. Vidim 2 mogućnosti, prva je da se tvoja mala sprijatelji s tim dečkom. Druga je da pošalješ starijeg rođaka s njom da ga upozna s klincem.

  5. #5
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, moje iskustvo je da se onim suvislim i razumnim putem kroz školu i školske službe neće ništa napraviti. Vidim 2 mogućnosti, prva je da se tvoja mala sprijatelji s tim dečkom. Druga je da pošalješ starijeg rođaka s njom da ga upozna s klincem.
    E ovo sa rođakom je super ideja.

  6. #6
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, moje iskustvo je da se onim suvislim i razumnim putem kroz školu i školske službe neće ništa napraviti. Vidim 2 mogućnosti, prva je da se tvoja mala sprijatelji s tim dečkom. Druga je da pošalješ starijeg rođaka s njom da ga upozna s klincem.
    Nemoguće je sprijateljiti se s malim jer on komunicira samo kroz nasilno ponašanje. Ne vidim načina kako bih navela svoju malu da mu priđe prijateljski. Nažalost nemamo rođaka.

    Ovaj korak pokušaja riješavanja problema kroz sustav i institucije svi govore da neće imati previše rezultata ali mislim da je to prvo od kud se treba krenuti. Ako taj civilizirani način ne uspije onda ćemo drugačije, kvartovski, lokalno.

  7. #7
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    U našoj školi je bio sličan problem.
    Jedan mali je tukao, nabijao u klupe, stupove i sl. drugu djecu.
    Nitko mu nije mogao ništa.
    Roditelji- užas živi, njegovom tati je to čak bilo fora. Ono tipa- sin mu je frajer. Glavni.
    Ravnatelj nemoćan jer je osnovna škola obavezna i ne može maloga izbacit.
    I onda je jednog dana nabio jednu curicu u klupu i njoj je od udarca pukla slezena. Završila je na hitnoj operaciji.
    A mali je nakon toga dobio osobnog asistenta. Mladića koji je na taj način služio civilni vojni rok i cijelo vrijeme pazio na maloga.
    I to sve u prvom razredu.
    Kasnije su se odselili.
    Kako je danas, strah me i razmišljat.

  8. #8
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bi rekla kćeri da mu vrati, nogom u cjevanicu pa da vidimo...
    Mi smo razgovarali s njom i rekli smo joj da se slobodno brani. Siroče mekog srca boji se što će joj učiteljica reći i da će dobiti kaznu. Inače trenira karate i znala bi ga dobro kresnuti ali u njoj nema trunke agresije. A kao takva će mu uvijek biti na piku.

    Fascinira me kako svi školski djelatnici i stručnjaci zagovaraju da se djecu ne potiče na to se nasilniku vrati istom mjerom, ali kroz inerni sustav i ikakvu mogućnost promjene na bolje, ostalih 20-tak djece svakodnevno trpi maltretiranje jednog, a tom jednom ništa. E to me jako ljuti.

  9. #9
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    U našoj školi je bio sličan problem.
    Jedan mali je tukao, nabijao u klupe, stupove i sl. drugu djecu.
    Nitko mu nije mogao ništa.
    Roditelji- užas živi, njegovom tati je to čak bilo fora. Ono tipa- sin mu je frajer. Glavni.
    Ravnatelj nemoćan jer je osnovna škola obavezna i ne može maloga izbacit.
    I onda je jednog dana nabio jednu curicu u klupu i njoj je od udarca pukla slezena. Završila je na hitnoj operaciji.
    A mali je nakon toga dobio osobnog asistenta. Mladića koji je na taj način služio civilni vojni rok i cijelo vrijeme pazio na maloga.
    I to sve u prvom razredu.
    Kasnije su se odselili.
    Kako je danas, strah me i razmišljat.
    Upravo to, niko ne može ništa dok se neko ozbiljno s**** ne desi. A onda je već kasno i šteta je učinjena.

  10. #10
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Siroče mekog srca boji se što će joj učiteljica reći i da će dobiti kaznu.
    o, drago dijete
    ekoi, od srca vam želi da se to riješi što prije.

  11. #11
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Karate je vještina samoobrane. Reci joj da se obrani. Da ga blokira i počisti. To je efikasnije od svega prije navedenog.
    Sustav ne funkcionira. Dok ti prođeš s tom pričom kroz sustav tvoje dijete će izgubiti dio samopouzdanja i povjerenja jer neće biti rezultata.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo razgovarali s njom i rekli smo joj da se slobodno brani. Siroče mekog srca boji se što će joj učiteljica reći i da će dobiti kaznu. Inače trenira karate i znala bi ga dobro kresnuti ali u njoj nema trunke agresije. A kao takva će mu uvijek biti na piku.

    Fascinira me kako svi školski djelatnici i stručnjaci zagovaraju da se djecu ne potiče na to se nasilniku vrati istom mjerom, ali kroz inerni sustav i ikakvu mogućnost promjene na bolje, ostalih 20-tak djece svakodnevno trpi maltretiranje jednog, a tom jednom ništa. E to me jako ljuti.
    Moji dečki se isto nikad nisu htjeli braniti, ali smo ih uspjeli uvjeriti da trebaju odmah reći dežurnom učitelju. Jest da su imali etiketu tužibabe, ali to je često pomagalo - držati se blizu odraslih. Probaj to savjetovati djetetu ako se ne želi braniti, ali nisam sigurna da joj neće dokuferiti. Postoje klinci (i roditelji) koji razumiju samo jezik šake.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 24.09.2014. at 11:52

  13. #13
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I još nešto. Dak sam ja prvi puta probala to što ti sad pokušavaš, rekacija učiteljice je bila (ka fol) odlična, "daaa, daaaaaaa, naaaaravno, ja ću se pobrinuti za to, ništa ne brinite". Nije se pobrinula. A dok sam ja shvatila da se nije pobrinuta, dijet emi se prestalo želiti, prestalo nositi naočale, itd. Imali smo više sreće nego pameti pa je njegova dioptrija ona koja se prema pubertetu smanjuje, a sad je već skoro na nuli...

  14. #14
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    to je jako frustrirajuće da se ne može ništa napraviti
    kod nas je situacija da je moja s jednim dost dobra, pa je ne dira, a drugoga se kloni
    iako su ovom drugom roditelji dosta razumni, rade s malim pa je utoliko lakše

  15. #15
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Potpis na Martu.
    Moja je od 4. Išla na tkd. Od 10 ima crni pojas i nitko ju ne dira.
    Dapače, kad treniraš borilačku vještinu, a pogotovo kad si majsor te vještine( to su oni s crnim pojasevima) to kod ljudi izaziva strahopoštovanje.
    Kod djece pogotovo.
    I nitko se neće usuditi provjeravati što znaš jer ne želi riskirati, a u slučaju potrebe uvijek se možeš obraniti.
    Sustav, odnosno škola su nemoćni.
    I nemoj očekivati da će pomoć jer ne mogu.

  16. #16
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    da problem je što su školi zavezane ruke
    oni ne smiju problematično dijete izbaciti iz razreda
    ako roditelj neće potpisati opomenu, ukor, dijete ga ne dobije
    sustav štiti one koje zlostavljaju, a ne zlostavljane

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ako roditelj neće potpisati opomenu, ukor, dijete ga ne dobije
    ma da, otkuda ti to?

    tko bi zapravo i potpisao da su stvari tako postavljene!

  18. #18
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    ne želim skrenut temu,ali napisat ću da osim sustava i roditelji su problem.
    Upravo dođoh sa roditeljskog na kojem su prije dolaska razglednice svi roditelji uglas komentirali kako je maturalac naše djece bio loš i kako treba tome stati na kraj.
    Kad je došla razrednica i oduševljeno kao da je na nekim težim drogama ispričala kako im je bilo supeeeer i nakon toga pitala ima li tko šta za reći, pitati..svi do jednoga roditelja su šutjeli ko ribe.
    Svi!
    Poslije sam joj ja nasamo rekla da ja nisam zadovoljna, nabrojala zašto i rekla da obavijesti ravnatelja jer da ja neću stati dok ne istjeram to na čistac.
    Nisam htjela istupiti pred svima jer neću da se itko skriva iza mene, a neki bi me gledali i kao luđakinju.
    Ja se borim samo, isključivo i jedino za svoje dijete.

  19. #19
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Cure, osnovna škola je obvezna u RH.
    I samim tim su ravnateljima ruke vezane.
    Ne mogu ispisati, izbaciti, premjestiti...dijete.
    Ne mogu ništa jer dijete po zakonu mora ići u osnovnu školu.
    Sa srednjom je priča drukčija jer srednja još uvijek nije obvezna.
    Ali postoji glas naroda, treba dosađivati ravnateljima, treba kontaktirati pravobraniteljicu za djecu pa i socijalnu službu.
    Niš ne košta, a možda se nekaj pokrene.
    Nemojte čekat da vam netko ozbiljno ozlijedi dijete ili da će škola nekaj poduzeti jer neće.
    Školi se ne isplati talasat.
    Lakše im je gurat pod tepih.

  20. #20
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Čini mi se da je u školama ponekad kao i u pravosuđu - zakoni i pravilnici postoje, sankcije postoje, ali ih se ne izriče u mjeri u kojoj bi bile produktivne i poslale poruku drugima. Da, da, znam da bi sve trebalo ići u smjeru pomaganja, pružanja druge, treće, šeste šanse, educiranja itd., ali bome vidim i da postoje sredine koje odmah vrlo promptno reagiraju na same začetke bilo kakve vrste nasilja pa onima koji bi se pridružili sličnoj raboti, ista više ne pada na pamet.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 24.09.2014. at 22:39

  21. #21
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    ma da, otkuda ti to?

    tko bi zapravo i potpisao da su stvari tako postavljene!
    nama su tako rekli prošle godine nakon jedne situacije u školi
    rekli su nam to u školi, djelatinici škole
    da su roditelji odbili potpisati odgojnu mjeru
    i da ona nije dodjeljena
    meni je to bilo totalno kretenski i nevjerojatno
    tako da me veseli ako ti kažeš da je to kriva info

  22. #22
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Pretpostavljam da svatko o svojoj situaciji prica...al ovdje ne rijec o pocetku skolske godine, dva tjedna skole, 6-7 godisnjaku, a spominje se izbacivanje iz skole, opomene i ukori. Ne cini vam se to malo pretjerano?

  23. #23
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ako misliš na moje izbacivanje iz razreda
    ja sam mislila na ono što je nama govorio pokojni nastavnik povijesti : zatvori vrata s vanjske strane
    ne na izbacivanje iz škole

  24. #24
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Karate je vještina samoobrane. Reci joj da se obrani. Da ga blokira i počisti. To je efikasnije od svega prije navedenog.
    Sustav ne funkcionira. Dok ti prođeš s tom pričom kroz sustav tvoje dijete će izgubiti dio samopouzdanja i povjerenja jer neće biti rezultata.
    ja bih rekla i treneru karatea da naglasi ovaj dio o samoobrani - dakle ako te netko napadne, znaš pokrete kojima se možeš braniti i slobodno ih koristi
    možda će trenerova riječ imati težinu kad je riječ o karateu

  25. #25
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    ne želim skrenut temu,ali napisat ću da osim sustava i roditelji su problem.
    Upravo dođoh sa roditeljskog na kojem su prije dolaska razglednice svi roditelji uglas komentirali kako je maturalac naše djece bio loš i kako treba tome stati na kraj.
    Kad je došla razrednica i oduševljeno kao da je na nekim težim drogama ispričala kako im je bilo supeeeer i nakon toga pitala ima li tko šta za reći, pitati..svi do jednoga roditelja su šutjeli ko ribe.
    Svi!
    Poslije sam joj ja nasamo rekla da ja nisam zadovoljna, nabrojala zašto i rekla da obavijesti ravnatelja jer da ja neću stati dok ne istjeram to na čistac.
    Nisam htjela istupiti pred svima jer neću da se itko skriva iza mene, a neki bi me gledali i kao luđakinju.
    Ja se borim samo, isključivo i jedino za svoje dijete.
    Potpis na Tanči!

    Kod nas (tj. kod mog sina dok je davne 2001. bio prvašić) se odjednom učiteljica dosjetila da bi djeca od II polugodišta u školi i kod kuće zadaću (misli se na hrvatski jezik) trebali pisati isključivo nalivperom "jer je njoj to ljepše". Imali smo roditeljski nakon uvođenja te budalaštine prije kojeg je stanje bilo identično ovom koje je Tanči opisala, a unutra su se oni koji su bili najbučniji vani povukli i opisivali kako njihovo dijete baš lijepo piše nalivperom.

    Što reći???!! Ljudska glupost je i dalje nemjerljiva...


    S druge strane imali smo i slučaj dječaka identičan ovome iz prvog posta, osim što je taj imao i tatu i sestru ali je mama bila (valjda još jest) profesorica njemačkog jezika u školi stranih jezika koja je u našoj osnovnoj školi imala zakupljen prostor, pa se poznavala dobro s osobljem iz zbornice - i njemu nitko ništa nije isto mogao cijele 4 godine. Apsolutno svu djecu je maltretirao fizički i psihički, ometao je nastavu, potkupljivao djecu da tuku npr. drugu djecu i sl.
    Na sreću dobili smo super razrednicu u 5. razredu koja ga je premjestila u susjedni razred nakon mjesec dana opominjanja (mali je naravno mislio da se i ona samo prijeti u prazno kao i svi do sada). Nakon toga u našem razredu je zavladao mir.
    Dakle, može se svašta učiniti u školi ako se ima volje, pa i prijaviti roditelje Socijalnoj službi jer ova agresija djeteta je zapravo dokaz da se ne bave svojim djetetom, tj. da je zanemareno.

    A kad smo kod karatea, kao dugogodišnja karatašica mogu reći da bi bilo bolje da ga dijete nigdje niti ne spominje jer još može ispasti kriva za samoobranu jer ona ipak trenira borilačku vještinu, a ovaj dječak po tom pitanju ispada neupućeno siroče, samo kaj je agresivan... Mislim, nek se brani ali nek ne ističe svoje znanje, valjda sam jasna...
    Posljednje uređivanje od winnerica : 25.09.2014. at 08:26

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis na Tanči!

    Kod nas (tj. kod mog sina dok je davne 2001. bio prvašić) se odjednom učiteljica dosjetila da bi djeca od II polugodišta u školi i kod kuće zadaću (misli se na hrvatski jezik) trebali pisati isključivo nalivperom "jer je njoj to ljepše". Imali smo roditeljski nakon uvođenja te budalaštine prije kojeg je stanje bilo identično ovom koje je Tanči opisala, a unutra su se oni koji su bili najbučniji vani povukli i opisivali kako njihovo dijete baš lijepo piše nalivperom.

    Što reći???!! Ljudska glupost je i dalje nemjerljiva...


    S druge strane imali smo i slučaj dječaka identičan ovome iz prvog posta, osim što je taj imao i tatu i sestru ali je mama bila (valjda još jest) profesorica njemačkog jezika u školi stranih jezika koja je u našoj osnovnoj školi imala zakupljen prostor, pa se poznavala dobro s osobljem iz zbornice - i njemu nitko ništa nije isto mogao cijele 4 godine. Apsolutno svu djecu je maltretirao fizički i psihički, ometao je nastavu, potkupljivao djecu da tuku npr. drugu djecu i sl.
    Na sreću dobili smo super razrednicu u 5. razredu koja ga je premjestila u susjedni razred nakon mjesec dana opominjanja (mali je naravno mislio da se i ona samo prijeti u prazno kao i svi do sada). Nakon toga u našem razredu je zavladao mir.
    Dakle, može se svašta učiniti u školi ako se ima volje, pa i prijaviti roditelje Socijalnoj službi jer ova agresija djeteta je zapravo dokaz da se ne bave svojim djetetom, tj. da je zanemareno.


    A kad smo kod karatea, kao dugogodišnja karatašica mogu reći da bi bilo bolje da ga dijete nigdje niti ne spominje jer još može ispasti kriva za samoobranu jer ona ipak trenira borilačku vještinu, a ovaj dječak po tom pitanju ispada neupućeno siroče, samo kaj je agresivan... Mislim, nek se brani ali nek ne ističe svoje znanje, valjda sam jasna...
    Ispričavam se pokretačici na offtopičarenju, ali:

    winnerice, da li ti misliš da se preseljavanjem djeteta u drugi razredni odjel problem riješio? Sad su samo neka druga djeca na meti zlostavljača. NIje to ni prvi ni jedini put... Neki odahnu, drugi nagrabuse.

    Cure su već rekle - NEMA učinkovitih metoda rješavanja ovakvih situacija. Slažem se da su roditelji u većini slučajeva uzrok tome - neki se ovako ponašaju, drugi su na skrbi czss, jer škola je obvezna za sve, i za bahate i za sirotinju koja ne može i ne zna bolje.

    Što učiniti? Nemam pojma. Ja nisam mogla odseliti svoje dijete iz razreda u kojem ima nekoliko ovakvih kronično maltretira djecu. I isto im nitko ništa ne može. Ni roditeljima ni djeci.

    Ne slažem se da su pravilnici dobri - nisu dobri, jer onemogućuju efikasne pedagoške metode. Da se dijete koje je problematično smije poslati doma (ili ostaviti kod stručne službe) + da roditelj mora platiti ili odraditi neopravdane sate, da vidite kako bi se tome brzo stalo na kraj... Ali treba htjeti. (Nisam ovo smislila - ne da mi se sad tražiti po internetu, ali mislim da je to holandski sustav, platiš ne baš sitnu lovu za sate koje ti dijete nije bilo na nastavi jer se neprimjereno ponašalo).

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Ne kuzim , tek je pocela skola, djeca se jos pokusavaju snaci...
    prilagodba traje do drugog polugodista DRuGOG razreda. Dijete je iz rizicne obitelji, problematicnog ponasanja, ima 7 godina.
    Ne bi li trebalo imati barem malo vjere i pokusati pomoci djecaku ( od strane svih) prije nego se proglasi zlostavljacem i propalim slucajem?!
    mislim , mozda da ga se odmah iz skole ispise jer od njega i tako nikad nece nista biti ?

  28. #28
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Karate je vještina samoobrane. Reci joj da se obrani. Da ga blokira i počisti. To je efikasnije od svega prije navedenog.
    Sustav ne funkcionira. Dok ti prođeš s tom pričom kroz sustav tvoje dijete će izgubiti dio samopouzdanja i povjerenja jer neće biti rezultata.
    Slažem se. Ja sam svojoj rekla "Ko tebe kamenom, ti njega sa dva" i na roditeljskom sam pred svima jasno rekla da ja učim svoje dijete da se slobodno obrani od nasilnika, i da nikad ne udari prva, ali ako netko nju maltretira, da mu slobodno uzvrati i da ću je ja podržati. Učiteljica se nakiselila, pa je onda naravno održala govor da su oni škola "Nulte tolerancija na nasilje" na što sam ja u šali onako rekla da sam ja "Mama nulte tolerancije nad nasiljem nad svojim djetetom". Pljuc pljuc pljuc da se ne ureknem, za sada je nitko ne dira, bilo je nekih problema ali između dečki, dok je za sada s curama uglavom mir. Inače, ja vjerujem i u "prevenciju", pa kada sam na školskom igralištu jednom naletila na skupinu tih razrednih "hahara" lijepo sam izvadila nešto kuna i poslala ih u dućan da se počaste...

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kuzim , tek je pocela skola, djeca se jos pokusavaju snaci...
    prilagodba traje do drugog polugodista DRuGOG razreda. Dijete je iz rizicne obitelji, problematicnog ponasanja, ima 7 godina.
    Ne bi li trebalo imati barem malo vjere i pokusati pomoci djecaku ( od strane svih) prije nego se proglasi zlostavljacem i propalim slucajem?!
    mislim , mozda da ga se odmah iz skole ispise jer od njega i tako nikad nece nista biti ?
    Istina je što kažeš.

    Ali je isto tako istina da se premalo poduzima, premalo može poduzeti, a ovaj period adaptacije je NAJBITNIJI. Kako se sad postave stvari, tako će i ostati. To govorim iz cipela majke žrtve zlostavljača. Ništa se nije riješilo. Znali smo koji su klinci problematični i zašto još od vrtića. Niti je stručna služba tamo mogla išta učiniti, niti u školi.

  30. #30
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kuzim , tek je pocela skola, djeca se jos pokusavaju snaci...
    prilagodba traje do drugog polugodista DRuGOG razreda. Dijete je iz rizicne obitelji, problematicnog ponasanja, ima 7 godina.
    Ne bi li trebalo imati barem malo vjere i pokusati pomoci djecaku ( od strane svih) prije nego se proglasi zlostavljacem i propalim slucajem?!
    mislim , mozda da ga se odmah iz skole ispise jer od njega i tako nikad nece nista biti ?

    A čuj, u razred sa mojom curkom ide dečko kojeg znamo još od vrtića...situacija je sve gora i gora, sada je samo problem veći jer ipak djetetu od 5g možeš donekle stati na kraj (tete su ga mogle u vrtiću nekako kontrolirati, ali u školi su problem odmori i vrijeme prije i poslije škole, kada nema više roditelja kao u vrtiću), ali sa 10g sve je teže.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 25.09.2014. at 08:57

  31. #31
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ali je isto tako istina da se premalo poduzima, premalo može poduzeti, a ovaj period adaptacije je NAJBITNIJI. Kako se sad postave stvari, tako će i ostati. To govorim iz cipela majke žrtve zlostavljača. Ništa se nije riješilo. Znali smo koji su klinci problematični i zašto još od vrtića. Niti je stručna služba tamo mogla išta učiniti, niti u školi.
    Upravo tako, već se od najranije dobi mogu uočiti djeca sa "problemima" u ponašanju, rijetki su slučajevi da su se problemi pojavili sa 7 ili 8g, obično se pojave i ranije, samo se ne reagira, jer eto, još su mali, prilagođavaju se...A onda problem samo raste.

  32. #32
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    U nasoj skoli se svi dizu na noge . I kad treba i kad ne treba.
    u drugom razredu sam dobila sluzbeni poziv u skolu jer se M. natezao( naganjao u igri) sa kolegom iz razreda , povukao ga za dzep traperica ( razdrapanih) koje su pukle. Zvali su i te druge roditelje. Cista djecacka igra je bila u pitanju, nikakvo zlostavljanje ( decki zajedno treniraju izvan skole). Povela sam M. u trgovinu, kupila decku nove traperice, nazvala roditelje. Prica zavrsena.

    Moram reci da mene oni zlostavljaci ( zapravo zlostavljacice) koje psihicki i emocionalno zlostavljaju na finjaka puno gori .To je tek problem koji se puno teze prepoznaje i nosi sa tim. Dakle, po meni treba prepoznati tesku prilagodbu od zlostavljanja.
    naravno , da treba reagirati na NEPRIMJERENO ponasanje, ali sad nekoga otpisati u startu ... To mi je stvarno previse.
    Posljednje uređivanje od sirius : 25.09.2014. at 09:06

  33. #33
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kuzim , tek je pocela skola, djeca se jos pokusavaju snaci...
    prilagodba traje do drugog polugodista DRuGOG razreda. Dijete je iz rizicne obitelji, problematicnog ponasanja, ima 7 godina.
    Ne bi li trebalo imati barem malo vjere i pokusati pomoci djecaku ( od strane svih) prije nego se proglasi zlostavljacem i propalim slucajem?!
    mislim , mozda da ga se odmah iz skole ispise jer od njega i tako nikad nece nista biti ?
    Ne bi vjerovala što su sve sedmogodišnjaci u stanju.
    Moje iskustvo jest da pomoći nema jer su djeca zlostavljači ili iz disfunkcionalnih obitelji ili roditelji takve djece uopće ne vide problem već upravo suprotno misle kako im je sin frajer ako tuče djecu.
    Da, ja bih takvu djecu odstranila.
    Zašto ne?
    Zato jer imaju samo sedam godina?
    Za čas će imati 14 i biti deset puta gori i snažniji.
    Problem je što takva djeca isto moraju u školu, a kod nas nije riješeno kako bi i gdje pohađali nastavu ako ih se odstrani iz redovne škole, a trebalo bi to riješiti kao što je recimo za kronično bolesnu djecu koja puno vremena provode na hospitalizaciji riješena škola u bolnici i čak ocjenjuju djecu i ocjene javljaju u redovnu školu.
    Znači sve je isto kao i u redovnoj školi, ali je ta škola u bolnici.
    Tako bih ja i za problematičnu djecu organizirala neku ustanovu gdje bi djeca pohađala nastavu i usput prolazila program rehabilitacije uz pomoć stručnjaka.

  34. #34
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    U Dakle, po meni treba prepoznati tesku prilagodbu od zlostavljanja.
    naravno , da treba reagirati na NEPRIMJERENO ponasanje, ali sad nekoga otpisati u startu ... To mi je stvarno previse.

    Pa meni je ovakvo ponašanje zlostavljanje:
    namjerio se isključivo na curice, natjerava ih, gura, ruši na pod, postavlja noge, izvrće im ruke do bola, govori im da su glupače.
    A sad da li uzrokovano teškom prilagodbom, stanjem u obitelji ili ko zna čime, mislim da žrtvama ništa ne znaći.

  35. #35
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Cuj , onda bi mozda trebalo odstaniti odmah svu djecu koja imaju i druge poteskoce ( ne samo problematicnu obitelj)?
    eto, mozda mojih oboje trebaju odmah odustati od ideje skolovanja jer nisu rodeni savrseno zdravi i sa problemima u ucenju?
    tko zna sto moze od njih biti kada ce imati 14?
    razumijes li apsurd koji pises?!
    Posljednje uređivanje od sirius : 25.09.2014. at 09:13

  36. #36
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bi vjerovala što su sve sedmogodišnjaci u stanju.
    Moje iskustvo jest da pomoći nema jer su djeca zlostavljači ili iz disfunkcionalnih obitelji ili roditelji takve djece uopće ne vide problem već upravo suprotno misle kako im je sin frajer ako tuče djecu.
    Da, ja bih takvu djecu odstranila.
    Zašto ne?
    Zato jer imaju samo sedam godina?
    Za čas će imati 14 i biti deset puta gori i snažniji.
    Problem je što takva djeca isto moraju u školu, a kod nas nije riješeno kako bi i gdje pohađali nastavu ako ih se odstrani iz redovne škole, a trebalo bi to riješiti kao što je recimo za kronično bolesnu djecu koja puno vremena provode na hospitalizaciji riješena škola u bolnici i čak ocjenjuju djecu i ocjene javljaju u redovnu školu.
    Znači sve je isto kao i u redovnoj školi, ali je ta škola u bolnici.
    Tako bih ja i za problematičnu djecu organizirala neku ustanovu gdje bi djeca pohađala nastavu i usput prolazila program rehabilitacije uz pomoć stručnjaka.
    Slažem se. Takve ustanove i postoje, zovu se centri za odgoj i obrazovanje.

  37. #37
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Cuj , onda bi mozda trebalo odstaniti odmah svu djecu koja imaju i druge poteskoce ( ne samo problematicnu obitelj)?
    eto, mozda mojih oboje trebaju odmah odustati od ideje skolovanja jer nisu rodeni savrseno zdravi...?
    tko zna sto moze od njih biti kada ce imati 14?
    razumijes li apsurd koji pises?!
    O čemu ti pišeš? Kakve veze ima bolest tvoje djece sa time što netko maltretira drugu djecu?

  38. #38
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se. Takve ustanove i postoje, zovu se centri za odgoj i obrazovanje.
    Slazem se. Ali da barem takve ustanove postoje od jaslica ili od vrtica, da djeca uopce ne dolaze u dodir sa " normalnom".

  39. #39
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Cuj , onda bi mozda trebalo odstaniti odmah svu djecu koja imaju i druge poteskoce ( ne samo problematicnu obitelj)?
    eto, mozda mojih oboje trebaju odmah odustati od ideje skolovanja jer nisu rodeni savrseno zdravi i sa problemima u ucenju?
    tko zna sto moze od njih biti kada ce imati 14?
    razumijes li apsurd koji pises?!
    sirius, izvrćeš, insinuiraš i ne čitaš sa razumijevanjem.
    Ja sam pisala o djeci zlostavljačima, a ne o djeci općenito ili sa nekim drugim teškoćama.

  40. #40
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    Kako si ti Sirius uopče puvukla paralelu zlostavljača sa bolesnom djecom? Ne kužim, ali fulala si totalno, jedno s drugim nema baš nikakve veze

  41. #41
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    O čemu ti pišeš? Kakve veze ima bolest tvoje djece sa time što netko maltretira drugu djecu?
    Moj stariji je takoder " maltretirao " drugu djecu svojim nemirom i impulsivnosti. Uciteljicu takoder.
    nije mlatio, ali je ometao i otezavao posao.
    gdje je granica?
    tko je dovoljno hrabar i pametan dati konacnu dijagnozu propaliteta , zlostavljaca , propalog slucaja u dobi od 7 godina ?!
    strasno nesto sto citam.

  42. #42
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se. Ali da barem takve ustanove postoje od jaslica ili od vrtica, da djeca uopce ne dolaze u dodir sa " normalnom".
    Mislim da ipak pretjeruješ, u vrtićima /jaslicama su djeca ipak po nadzorom odrasle osobe cijelo vrijeme.

  43. #43
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Moj stariji je takoder " maltretirao " drugu djecu svojim nemirom i impulsivnosti. Uciteljicu takoder.
    nije mlatio, ali je ometao i otezavao posao.
    gdje je granica?
    tko je dovoljno hrabar i pametan dati konacnu dijagnozu propaliteta , zlostavljaca , propalog slucaja u dobi od 7 godina ?!
    strasno nesto sto citam.
    Vidiš, ključno je da : nije mlatio

    To je granica.

  44. #44
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj mala-vila prvotno napisa Vidi poruku
    Kako si ti Sirius uopče puvukla paralelu zlostavljača sa bolesnom djecom? Ne kužim, ali fulala si totalno, jedno s drugim nema baš nikakve veze
    Jedno je pisati da skola i sustav treba odraditi svoj posao.
    da treba stiskati roditelje da pomognu dijetetu.
    ali pisati da je netko propao slucaj i da od njega nece biti nista, u dobi od 7 godina ( zbog ponasanja i okolnosti u obitelji) je strasno.

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Moj stariji je takoder " maltretirao " drugu djecu svojim nemirom i impulsivnosti. Uciteljicu takoder.
    nije mlatio, ali je ometao i otezavao posao.
    gdje je granica?
    tko je dovoljno hrabar i pametan dati konacnu dijagnozu propaliteta , zlostavljaca , propalog slucaja u dobi od 7 godina ?!
    strasno nesto sto citam.
    Da je sustav pravi, takvo bi dijete dobilo asistenta i mir božji.

    Ovako, na šteti je i dijete I SVI OSTALI. Živim s tim tak dugo da baš i nemam pretjeranog razumijevanja.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.09.2014. at 09:21

  46. #46
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš, ključno je da : nije mlatio

    To je granica.
    Da, ali je znao gurnuti, pikati sa olovkom kad mu bilo dosadno pod satom( istina blago ) , bacati biljeznice i pernicu, preburno reagirati i reci svasta...
    ali srecom po njega ( cini se) nije iz problematcne obitelji, a i mater mu je bila dovoljno informirana i sprema za suradnu , pa je imao srecu.

  47. #47
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da je sustav pravi, takvo bi dijete dobilo asistenta i mir božji.

    Ovako, na šteti je i dijete I SVI OSTALI. Živim s tim tak dugo da baš i nemam pretjeranog razumijevanja.
    Da bi dobio asistenta netko to treba izgurati . I skola i roditelji , i ne preko noci.

  48. #48
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da je sustav pravi, takvo bi dijete dobilo asistenta i mir božji.

    Ovako, na šteti je i dijete I SVI OSTALI. Živim s tim tak dugo da baš i nemam pretjeranog razumijevanja.
    Tako je.
    Jedno je vrtit se na stolici, ometat nastavu..., a sasvim drugo nabit curicu u klupu da joj pukne slezena.
    Ne znam zašto svodit ovu raspravu na osobnu razinu, ali kad je već počelo:
    Moja kći je kronično bolesna i imala je poseban tretman u školi, ali to nema apsolutno nikakve veze sa djecom zlostavljačima pa tako ni sa tvojom djecom, sirius.

  49. #49
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Inače, kad je cura imala 5g, išla je na engleski, u školu stranog jezika. U grupi su bila još i 2 bratića, od kojih je jedan strašno ometao nastavu, bio je strašno nemiran, smetao drugu djecu, učiteljica se morala baviti s njom većinu vremena. Onda sam ja, a očito i ostali roditelji reagirali, i tražili da se nešto poduzme. Prvo ravnateljica nije htjela ništa više osim razgovora sa roditeljima tog klinca, jer su joj rekli da će ih oboje ispisati, a to je naravno gubitak novaca. No, nakon prvog polugodišta sam ja rekla da ću ja ispisati curu i tražiti povrat novaca za prvi semestar jer se ionako nisu sa njom bavili, pa je mali konačno ispisan iz grpe. Uvrijeđeni roditelji povukli su i bratića i stariju sestru iz druge grupe, iz principa. No, svi ostali su se preporodili.

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je.
    Jedno je vrtit se na stolici, ometat nastavu..., a sasvim drugo nabit curicu u klupu da joj pukne slezena.
    Ne znam zašto svodit ovu raspravu na osobnu razinu, ali kad je već počelo:
    Moja kći je kronično bolesna i imala je poseban tretman u školi, ali to nema apsolutno nikakve veze sa djecom zlostavljačima pa tako ni sa tvojom djecom, sirius.
    Ali ima Tanci , kako ne razumijes?
    kako se netko moze odmah proglasiti zlostavljacem i propalim slucajem u dobi od 7 godina i to samo zato sto je ( prilicno ocito) zanemaren? Mozda ima i drugih problema , organskih , koje nisu otkrili?
    mozda inema, mozda je samo zanemaren.
    ali gdje je granica gdje nekog proglasavamo " propalim slucajem" i za posebnu instituciju?
    danas je to sedmogodisnjak sa probleima u ponasanju, sutra netko tko ne cita dobro, ili netko tko ne vidi dobro...
    mislim, hocemo li sve u startu otpisati?

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •