Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 57

Tema: problem u teti,ili problem u roditeljima?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    47

    Početno problem u teti,ili problem u roditeljima?

    ovako,u vrtic u inozemstvu krenuli prije 3 dana.
    moj sin ima 3 godine.
    ja sam potpuno razocarana,i ne znam samo da li pretjerujem pa cu vam opisati neke stvari i recite mi da li pretjerujem ili da obavim razgovor s nekim u vrticu.
    prvi dan ostali smo jedan sat,i ja i muz bili s njim. on se igrao na katu sam sa kartonskim kutijama,pravio i rusio tornjeve.
    pedagogica nas upozorila da moramo polako,da ne unistimo kutije.
    drugi dan dva sata,mi opet s njim,opet kartonske kutije,ali su se mom djecaku pridruzila i druga djeca i rusili su kutije i super se zabavili.
    jutros dolazimo,pedagogica na zamjeni,jer one nema( a ova na zamjeni ima 19 godina i tek je maturirala) i zatvara vrata od stepenica da se ne moze gore.
    moj djecak me unistio pitanjima zasto ne moze ici praviti toranj od kutija. i mi pitamo,kaze ova da je pedagogica rekla da su djeca jucer divljala i da je taj dio zatvoren do podne.
    znaci,dok smo mi tu.
    on je bio tuzan,ja sam bila ljuta,ali nema pedagogice pa nismo nista pitali.
    dvije djevojcice danas usle ispod stola i vuku jedna drugoj papuce,smiju se i dolazi teta i govori Pssssst.
    zasto psssst? kome smeta buka u vrticu,vesela igra,skakanje?
    moj djecak je kao osoba malo zatvoreniji i treba mu vremena da uspostavi kontakt s novim osobama.
    voli se igrati sam ili u drustvu starije osobe koja nece previse smetati u igri.
    mislila sam da pitam pedagogicu bi li mu se netko od njih mogao pribliziti cisto da iduci tjedan kad ga ostavim nakratko da zna da se moze pouzdati u jednu osobu.
    pedagogica je stalno samo sjedila,nije gledala kako se igra moj sin ( iako je on jedini novi na adaptaciji) nije nas nista pitala,a kad mi pitamo,odgovori sturo.
    nije pokusala nijednom mu se obratiti,nista. prvo sam mislila da je zato jer smo mi bili tu,ali ipak da se ponasa kao da on nije uopce tu mi je cudno.
    svaka imalo bucnija igra se reze u korijenu,djeca crtaju,slazu puzzle,vlakove ili bauljaju okolo bez ikakvog cilja. tako je do pola 11,kad idu van sat vremena.
    ne znam,ako pretjerujem da pokusam ostaviti sve ovako,ili da trazim malo opsezniji razgovor? vrlo sam uznemirena ovih dana,a danas pogotovo...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Vjerojatno ce se javiti druge mame sa vise iskustva, mi smo promijenile vrtic samo jednom.
    Moj prijedlog bi bio da se ti i TM dogovorite tko ce hendlati dijete (dok se npr. oblaci u garderobi), a tko ce za to vrijeme promatrati tetu. Jer...
    Prema mom iskustvu, te " kristom" sakupljene informacije su najpouzdanije. Vi ste tamo kad ostali roditelji nisu, pa tete nisu toliko u slatkom modusu pretvaranja. Gledajte Kako se odnosi prema djeci koja trebaju nesto od nje.
    Teta je ocito hladna i nezainteresirana , pitanje je i da li je bezobrazna prema djeci. Skupljaj informacije jos neko vrijeme, jos je rano za razgovore. I svakako, popricaj sa nekom od mama starije djece, jer jedan petogodisnjak npr. ce bolje izvjestavati o dogadjanjima u vrticu nego jedan trogodisnjak.
    Ako ti se za recimo mjesec dana jos uvijek ne svidja, onda u napad.

  3. #3
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Meni ovaj vrtic zvuci jako cudno po ovome sto si napisala. Ne znam. Moja kcer ide u montessori vrtic i prezadovoljni smo. Mozda da tamo dijete prebacis.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    47

    Početno

    evo bas razmatramo montesori,imaju dva u nasoj blizini. ja sam na pocetku odmah njega htjela u montesori,svidja mi se cijeli koncept tih vrtica,ali smo odlucili ovu godinu ovako,jer smo bili sretni da je uopce upao odmah. moze li mi netko reci je li samo meni cudno da tolika tisina bude u vrticu da ih se toliko potice da budu tihi i mirni.
    to mi je nakcudnije od svega,osim ovog sto se nitko ne priblizava mom djetetu,a ne znam koji je razlog.
    muz je uzao godisnji samo da idemo skupa,i da mu sve to bude lakse jer je podjednako vezan za nas oboje.
    mi smo mislili u ponedjeljak dogovoriti razgovor ali evo bas mi muz govori da sumnja da ce se one promjeniti jer ta pedagogica nije ustala sa stolice 2 dana,pa sumnjamo da ce i treci.
    kako je prosla vasa adaptacija u montesori,kako je islo?
    ja sam stvarno uplasena i ne znam sta da radim,osim adaptacije,dijete mi se jos adaptira i na potpuno novi jezik,i u svemu tome mu nikako ne treba jos neki stres...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Pa gle, nisam dozivjela da se djeca stisavaju, ali niti da su posebno glasna. Nitko ne vice i ne divlja. Buka je onolika koliku pravi jedna vrticka grupa u kojoj vecina djece jedno s drugim razgovaraju u nekoj igri - netko malo tise, netko malo glasnije. O oba nasa vrtica je tako.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Samo ću o galami - i ja se toga sjećam - ništ posebno, jest graja ali onako srednja do tiša, zato jer je to grupa djece. Za vrijeme spavanja - tišina, a oni koji nisu spavali, morali su se tiho igrati svojim igračkama. Klinci nikada nisu bili posebno glasni. Imala sam u vrtiću dva sina, jedan je bio pet, a drugi šest sezona.

    Ali zato je glama u školi za vrijeme odmora na granici podnošljivosti... užaaaaas....Blaženi vrtić!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    47

    Početno

    sto biste vi ucinili da zatvore stepenice a on se samo tu najvise igrao? biste li nesto rekli?
    da,mislila sam i ja da je normalno. volonitrala sam u 3 vrtica 3 godine i poludjela sam od buke
    ali mi je to bio znak da se dobro zabavljaju svi,nikada ih nisam stisavala.
    no,prioritet mi je sutra teti reci da zelim da se zblizimo svi skupa,da sjedne rrecimo s nama na pod i svi se igramo skupa,da moj malac vidi da mi njoj vjerujemo. pedagogica je govorila da ga sutra ostavimo 20 minuta s njima,ali necu pristati.
    ne dok ne vidim da ju je barem zapazio u prostoriji da zna kome se moze obratiti,i tko ce ga utjesiti.
    bez toga necu otici. vidjet cu sto ona kaze na to,ako bude reakcija kao i inace na nasa pitanja onda odmah poslije zovemo da pitamo u kojem vrticu ima mjesta i pokusat cu ga prebaciti. ipak se nadam nekoj promjeni od njih,sanjam samo da ga jednom mirne duse ostavim sretnog u vrticu.
    ne znam kakvog smisla ima adaptacija u kojoj s tetama nemamo veze ni mi ni on,samo se mi igramo s njim,sto mislim da jos vise otezava adaptaciju.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Stepenice su potencijalno opasne.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    47

    Početno

    potencijalno opasnim mozes smatrati bilo sto. nekome je opasno hodati ulicom,da ga ne udari auto. nekome je opasno pojesti sladoled jer moze dobiti salmonelu.
    ako bi zastitili dijete od svega potencijalno opasnog,kako bi zivjelo u ovome svijetu?
    dovoljno je bilo da jedna od njih se popne na kat jer je ionako vecina bila gore.za ostale je mogla druga ostati dolje.
    djeca se ne tjese u ovome vrticu,neki su plakali,neki su tuzno gotovo sat vremena sjedili i buljili u prazno i nitko im nije prisao.
    nijednom nisam vidjela da je teta nekoga zagrlila,utjesila.
    pedagogice danas opet nema,zeljeli smo razgovarati s njom,ali je ravnateljica rekla da i oni imaju pravo na slobodan dan.
    s tim da doticna dama ne dolazi nikada petkom,vecinom cetvrtkom,a eto i danas joj je trebao slobodan dan.
    rekli smo ravnaeljici da bi mozda bilo dobro da mu se jedna teta malo vise posveti dan dva,dok se malo ne navikne,ona je rekla zar mi mislimo da oni nemaju iskustva s tim?!
    na to smo rekli da naravno da znamo da imaju ali da je u najboljem interesu i za njih i za nase dijete da upoznaju neke njegove osobitosti da bi li lakse radili s njim.
    rekla je da o tome popricamo s pedagogicom,kad se dama pojavi.
    jedna teta se nova danas pojavila,i zvuci kao pokvarena ploca. kristavi glas,zapovjedne recenice,utisavanje djece i sjedenje na jednoj stolici.
    kad smo mi krenuli kuci,jedna mala djevojcica mi je prisla i pocela plakati i rekla da ne zeli da idemo.
    ja sam je bez obzira na sve uzela u narucje,poljubila i rekla da ce sad oni ici van i zabaviti se,a da se vidimo opet sutra. grlila me,jedva me pustila.
    jos cetvero ostalih je od pola 9 do 11 dokad smo bili sutjeli i sjedili u kutu.
    kristava teta je igrala karte s jednim djecakom.
    meni nista nije jasno.
    nas djecak je sjeo doruckovati jutros,dopustio je teti moniki koju smo zamolili isto sto i ravnateljicu,samo ona je puno raspolozenija i odmah mu je pomogla u svemu. on je prihvatio,doruckovao,dala mu je kantu vode da skupa ociste stol,i to je jedino pozitivno danas. dalje cemo vidjeti.
    monika je ok,ali cini mi se da joj ostale azdaje ne dopustaju da se izrazi.

  10. #10
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Evo pratim ovu temu vec par dana i ne vjerujem sto citam...
    Pa tete su tu da pomognu adaptaciji, a ne da ignoriraju djecu koja placu ili su tuzni. Sto time porucuju djeci? Da njihovi osjecaji nisu bitni? Ne razumijem kako moze cijeli vrtic tako funkcionirati, ajde da je jedna ili dvije tete, ali da nitko nije zainteresiran za kvalitetnu daptaciju djece? Ja ne bih davala dijete na takvo mjesto ako ima druga opcija, a kazes da ima.
    Presmijesno mi je da se teta karta s jednim djetetom, kao da je u kavani, umjesto da provodi smisljenu aktivnost za grupu djece. Pa to je barem minimum standarda...
    Ako je to modus operandi vrtica, svojim komentarima vjerojatno neces nista promijeniti na duze staze. Sretno!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    47

    Početno

    tjesi me zasad malo ova monika,ali ne previse jer ona je jedina tu svaki dan,ostale su kako kad. ali monika ujutro sprema njima dorucak,a u prostoriji je ravnateljica ili ta pedagogica kad uopce dodje na posao.
    vjerujte mi,ja uopce ne znam tko je tu teta. danas su van isli monika i ravnateljica.
    oni do podne nemaju nikakvu zajednicku aktivnost,evo bili smo 4 dana,danas do 11,onda su do podne vani,i eto. nista.
    ja sam danas razmisljala kako uopce djeca tamo izdrze po 8 sati!
    opcija ima,ali moramo raskinuti ugovor i pronaci mjesto u drugom vrticu,a ne znamo hoce li nas primiti igdje.
    posto je ovo drzavni vrtic mozda ovdje sve tako funkcionira pa cemo nazvati privatni neki.
    ovi su nam besplatni,a privatne cemo morati placati,i nisu jeftini za nas jer se tek snalazimo i samo muz radi,ali odreci cemo se nas dvoje svega i placat.
    ne zelim da mi dijete nitko ne utjesi kad bude trazio mamu,ili da sat vremena sjedi u kutu sam.
    to mi se cini tako strasno,kad sam vidjela ostalu djecu tako da mi odmah suze idu na lice.
    muz misli da vidimo kako ce biti jos ovaj tjedan,i onda nazvati jedan po jedan privatni pa koji nas primi.
    ja bi negdje gdje je ozracje vedrije,tete se smijese,plesu,pjevaju,tjese uplakanu djecu.
    da im mogu postaviti pitanje a da me ne srezu u korijenu s tim kako oni imaju iskustva!
    ako ikoga zanima,javim sta ce biti dalje,a stvarno u vecem stresu nisam bila nikad u zivotu svom

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    I ja pratim i ne mogu se nacudit. Ako mogu pitati, a u kojoj ste zemlji? Sve mi neki Grenland pred ocima...
    Po ovome sto pises, vi dolazite, oboje, u vrtic cuvat svoje + ostalu djecu dok tete zvjeraju uokolo?
    Meni se ovo ne cini samo problem adaptacije, nego i totalni izostanak aktivnosti, interakcije i kontrole nad djecom.

    Vidim da samo TM radi, ne znam je li vam opcija da ga ti cuvas dok ne nadjete nesto bolje. Mi smo u NL i M. nikad nije isla u pravi vrtic, nego u predskolski poludnevni program koji ovdje krece s 2 i pol godine i tu se svake minute zna tko sto radi.
    Ako vam vrtic nije potreban zbog cuvanja djeteta, vec zbog socijalizacije i ucenja jezika, mozda imate jos nesto u ponudi tipa igraonica, razne aktivnosti za vrticarce, predskola.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Lunja, reci u kojoj si drzavi, mozda ima neka forumasica koja zivi tamo, pa ti moze mozda savjetovati nesto.
    Al i mene bi bas zanimala drzava u kojoj te ravnateljica smije tako otfikariti.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    47

    Početno

    u austriji smo,u becu.
    ako netko zna nekoga tko bi mi mogao dati savjet,bila bih vam stvarno zahvalna.
    ovdje smo pola godine,nemamo jos pojma ni gdje neke stvari treba pitati ni kome se na sto mozemo zaliti.
    ne bi se zalila bezveze,ocajna sam.
    i meni je u cilju da odmah sve krene dobro i da sam sretna sto dijete ostavljam u dobrim rukama.
    jucer su se djeca,a s njima i moj ( on je i poceo igru) igrali trgovine. imaju kasu,okolo poredane male kutije s drvenim vocem,mini hranom i to.
    jutros kad smo stigli,na trgovini natpis zatvoreno.
    muz pita zasto je zatvorena sad trgovina,ravnateljica kaze da su jucer ispremjestali svu tu mini hranu?!?! i da je bio nered,i da je za danas trgovina zatvorena.
    ja sam se skoro rasplakala,muz je pocrvenio u licu,ali smo uspjeli izdrzat da sutimo.
    sto i da nesto kazemo,da li da kazemo? ne znam sta da radimo?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Citiraj nikaaa prvotno napisa Vidi poruku
    u austriji smo,u becu.
    ako netko zna nekoga tko bi mi mogao dati savjet,bila bih vam stvarno zahvalna.
    ovdje smo pola godine,nemamo jos pojma ni gdje neke stvari treba pitati ni kome se na sto mozemo zaliti.
    ne bi se zalila bezveze,ocajna sam.
    i meni je u cilju da odmah sve krene dobro i da sam sretna sto dijete ostavljam u dobrim rukama.
    jucer su se djeca,a s njima i moj ( on je i poceo igru) igrali trgovine. imaju kasu,okolo poredane male kutije s drvenim vocem,mini hranom i to.
    jutros kad smo stigli,na trgovini natpis zatvoreno.
    muz pita zasto je zatvorena sad trgovina,ravnateljica kaze da su jucer ispremjestali svu tu mini hranu?!?! i da je bio nered,i da je za danas trgovina zatvorena.
    ja sam se skoro rasplakala,muz je pocrvenio u licu,ali smo uspjeli izdrzat da sutimo.
    sto i da nesto kazemo,da li da kazemo? ne znam sta da radimo?
    Ooo, pa i ja. Cekaj da se nasiljim i upalim laptop pa da ozezem.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Ustvari, znas kaj, sad sam tek procitala da ti treba pomoc oko snalazenja, onak opcenito. Ajmo mi na pp, lijepo cemo se upoznat, naravno samo ako zelis, pa cemo im ako treba zajedno ...znas vec sta.
    Ovo sa trgovinom je besramno! Uvijet je da pospreme, al djeca to nakon nekog vremena rade po spagi, sve lijepo vracanju na mjesto. Nikad nisam cula za takvo nesto. Samo ti pravi spisak, dokumentiraj svaki dan, pa pravac u MA10. Da sad ne davim, posto ne interesira svakoga, posaljem ti pp.

  17. #17
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    E kad bi barem u RH postojao MA10....

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Pa valjda nekaj ima...tko nadgleda rad vrtica?

  19. #19
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Citiraj duma prvotno napisa Vidi poruku
    E kad bi barem u RH postojao MA10....
    Koliko god Hrvatska bila svakakva, još nisam čula ovakva iskustva iz vrtća. Imala sam borbe s propuhom i kojekakvim sitnicama u vrtićima i čula svašta, ali još nisam čula da se djecu u potpunosti ignorira i ograničava u igri. Možda ja imam iskustva s boljim hrvatskim vrtićima ali djeca koju znam da idu imaju ugodno provedeno vrijeme i vesele se igri u vrtiću (pričam o djeci od 3 godine na dalje). Ovo s trgovinom mi je

  20. #20
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Meni je cijela ova priča scary, ni ja nisam do sad čula za takvo što. Pa vrtić služi igri, maštanju, učenju, veselju... Naravno da struktura mora postojati i da se nekih pravila moraju držati, ali ovo zvuči prekruto, okrutno čak, i nepedagoški.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    47

    Početno

    evo,sretna sam sto je uh puh ponudila pomoc,pa cemo skupa vidjeti sto dalje.
    jao,na sitnice se ne bih ni zalila. neka jedu sto hoce,ja mu zdravu hranu nadoknadim kod kuce.
    propuha se nimalo ne bojim,gore mi je da se prozor nikad ne otvara.
    da vidim da su sve tete zauzete djecom,pa nemaju vremena svima posvetit se,ne bih rijec rekla. razumijem to.
    sitni propusti me nikako ne bi brinuli.
    da,ovo sa trgovinom mi je izvuklo suzu iz oka...poruka mom sinu-sto god ti je zabavno znaj da se sutra s tim neces igrati. mislim da on tako dozivljava.
    ja dozivljavam.

  22. #22
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    majko mila, da zatvorena trgovina.
    meni kao i zuski, totalno skeri ovi zvuči. skeri vrtić i gestapo tete.

  23. #23
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Možda ih žele odbiti od vrtića iz nekog razloga.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Mene ne cudi bas toliko jako. Zato sam ju i pitala u kojoj je zemlji, jer mi je sve to smrdilo na nase iskustvo u austrijskom drzavnom vrticu. A najvise ono kako ju je direktorica ili sta vec je otpilila da oni valjda znaju svoj posao. Odmah sam si mislila da ako nista drugo, onda je barem na njemackom govornom podrucju. Tu ima kao i svugdje crnih ovaca. Nje je dopala jedna jos crnja.
    Ne zele ih odbiti nego su jednostavno takvi jer smiju biti. Takvi su i prema drugoj djeci, ne samo prema njenom djetetu. Boli ih kolektivno briga.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    47

    Početno

    da,jesu,prema svima,a neke potpuno,ali potpuno ignoriraju.
    danas je bila situacija malo bolja. jedan djecak je plakao za mamom,i ravnateljica ga je uzela u narucje i tjesila. to sam prvi put vidjela.
    razmisljam,mozda ce biti bolje,mozda su imale lose dane,mozda nesto...
    kad sam dosla po svoga nakon sat vremena,on je plakao isto kao jucer,ravnateljica je sjedila s njim na podu gdje sam ga i ostavila.
    a dosla sam 10 minuta ranije da vidim sta se zbiva i sto cu zateci,a i nisam mogla vise cekati...
    dakle,bila je uz njega,nije ga ignorirala.
    rekla je da je on jos mali,jer su u grupi svi iznad 4 godine. on je tek navrsio tri.
    dojam u vezi mog djeteta je danas bolji sto se njih tice,iako mislim da bi pedagogica trebala dolaziti na posao barem dok netko ima adaptaciju,jel.
    ni danas se dama nije pojavila. od 6 dana,znaci na poslu je bila 2 dana. ne znam kako se to uopce moze.
    plus,kad sam obuvala patike svome,dvije djevojcice su sjele u trgovinicu da se igraju,i ravnateljica je vrlo grubo rekla da je trgovina zatvorena i izvukla ih za ruke odatle.
    nikakav suvisli razlog ne moze biti da ih tako otjera.
    plus,ima jedan djecak koji ne govori. ne znam zasto niti bi pitala za drugo dijete,ali sam primjetila. ne igra se s nikim nikada,ima mozda cak i punih 5 godina,onako je veci bas,i nikada nije rekao ni rijec dosad. danas je isao za ravnateljicom i ne znam sto se dogodilo u jednom trenutku,ali je pocela vikati na njega. vikati,stvarno je vikala. da ono ucini mom djetetu ja bi joj pocupala kosu. ne znam sta mu je govorila,jer nisam razumjela. pobjegao je od nje,i spustio glavu...jadno,jadno dijete...place mi se za njim...
    to je od danas... mi nismo sigurni sta cemo,svaka pozitivna stvar me tjera da pokusamo jos malo,ali ima previse negativnih...uh...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Imas pp

  27. #27
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ovoj temi je naslov pitanje , pa evo odgovora sa mog gledišta.

    Mislim da pretjeruješ. Previše se miješaš, previše gledaš unaokolo i ono na što ne možeš i ne trebaš, utjecati.
    Vrtić je ustanova. U njemu postoji kućni red, pravila i način rada i postupanja. Radno vrijeme radnika u vrtiću apsolutno nije tvoja briga.

    Tvoje je samo da ostaviš dijete ili ne, u vrtiću kakav jest.

    Da nemaš izbora, ostavila bi. U mome gradiću je samo jedan vrtić, jedna nona nije htjela, druga nije mogla čuvati, a tata i ja smo morali raditi. I jednostavno nisam imala izbora. Ili dati otkaz ili 2,5 godišnjaka u jaslice. Nije bilo vremena za adaptaciju, a i nije mi na pamet padalo da ga bunim time da smo i mi u vrtiću.

    Jednostavno, dijete mora prihvatiti život kakav jest. Ako je vrtić jedina mogućnost. Ako nije, onda birajte.

    Ali, to tvoje gledanje druge djece, razmišljanje o radnom vremenu teta, o igračkama s kojima se igraju ili ne...ma daj, tu ne možeš utjecati. Njihov je način rada takav i ako su djeca dobro, nahranjena, uredna, na zraku, stalno pod paskom odraslih, to je to.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Ne bi se slozila s time da se treba pomiriti. Tu se ne radi o nacinu funkcioniranja i pravilima, nego o nepedagoskim mjerama. A njena reakcija je tipicna za majke koje imaju jedno dijete, kao uostalom i ja, pa ju razumijem. Sa slicnim tj. usporedivim stvarima sam se i ja susretala, pa se na kraju pokazalo da taj "bas me briga" stav moze i te kako biti problem u odredjenim situacijama kad npr. imas pahulju od djeteta kao npr. ja,, al to je sad duga prica....A ona ima izbora i moze cekati bolji vrtic,a i tesko da ce naici na losiji od ovog.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    I da, dijete treba prihvatiti zivot kakav je, al nama osjetljivim mamama je jako tuzno kad se mora suociti istovremeno sa odvajanjem, vikom, nebrigom iliti zanemarivanjem, a i nista ne razumije. A tek onda tete znaju biti pi***. I znam da nam pada sve to puno teze neko malenima, al tesko se operirati od toga.

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Uh-puh prvotno napisa Vidi poruku
    I da, dijete treba prihvatiti zivot kakav je, al nama osjetljivim mamama je jako tuzno kad se mora suociti istovremeno sa odvajanjem, vikom, nebrigom iliti zanemarivanjem, a i nista ne razumije. A tek onda tete znaju biti pi***. I znam da nam pada sve to puno teze neko malenima, al tesko se operirati od toga.
    Pa već su cure rekle - vrtić je za one koji ga smatraju dobrim. Ostali nek traže druge vrtiće i / ili druga rješenja za svoje potomstvo. Kraj priče. Nakon što su mi djeca provela 6 i 5 godina u vrtiću (od jaslica do škole) za vrtić imam samo riječi pohvale iako sam svjesna da taj oblik brige o djeci ima i loših strana i nedostataka. Ali pun mi je kufer bio prepametnih roditelja...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Uh-puh prvotno napisa Vidi poruku
    I da, dijete treba prihvatiti zivot kakav je, al nama osjetljivim mamama je jako tuzno kad se mora suociti istovremeno sa odvajanjem, vikom, nebrigom iliti zanemarivanjem, a i nista ne razumije. A tek onda tete znaju biti pi***. I znam da nam pada sve to puno teze neko malenima, al tesko se operirati od toga.
    Meni samo nije jasno zašto uz mamu koja ne radi malo dijete koje ne govori jezik zemlje u kojoj živi uopće mora u vrtić. Zar se nije moglo pričekati da nauči jezik uz npr. tetu čuvalicu koja je izvorni govornik i koja bi s njim bila doma nekoliko sati na dan? Koliko sam shvatila-novac nije problem. Ni meni se ova priča ne sviđa previše kao što mi se nije sviđalo ni sve u našem vrtiću, ali imala sam izbora i izabrala upravo taj vrtić. Da mi se jaaaako nije svidjelo tražila bih drugu soluciju. I u svemu tome najmanje mi bi bio problem koliko psihologica provodi vremena u vrtiću. U postovima mame koja nije zadovoljna malo je previše negativnih riječi o zaposlenicima vrtića. Mislim da se radi o prevelikom očekivanju od (besplatnog?) vrtića i preosjetljivosti. Za našu djecu nikada nam ništa neće biti potpuno po volji. Zato, ako postoji izbor, za malenog bi možda bilo najbolje da još ostane doma jer je tamo sve točno kako mama želi da bude.

  32. #32
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Ja za svoj vrtić/jaslice imam samo riječi hvale. Meni su tete kliknule na prvu,neke više..neke manje,al sveukupno dobar dojam. Najvažnije od svega mi je bilo pratiti curu kakva je otkako ide u jaslice..jel i dalje vesela ili se povlači u sebe. Kakav je izraz lica kad joj spomenem vrtić ili tete u vrtiću. Komunikacija između mene i teta mi je bila važna. Da je zaštekalo ispisala bih ju i kraj. Ja sam imala sreću da me se "kupilo" na prvu,ti nisi. Ako misliš da tebaš nešto prijaviti,prijavi...ako misliš da razgovorom s njima možeš šta promijeniti..razgovaraj,a najvažnije od svega,ovo šta mim govori,ako ne moraš slati malenog u vrtić koji ti se ne sviđa,nemoj iako ništa se neće dogoditi ni da pokušaš da ide par sati dnevno pod uvjetom da pratiš kako ti on doživljava takvo okruženje. Sretno ti bilo.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    47

    Početno

    ja sam mama koja je upoznata s pedagogijom. govorim cinjenice.
    vrtic je besplatan za sve,to ne znaci da tete i pedagogice tamo volontiraju,place su im bogovske i zato nek dignu guzicu ili daju priliku nekom drugom,sposobnijem i voljnijem da radi.
    nisam jedna od osoba koja se pomiri sa situacijom jer jer je rekao netko tko je trenutko na visem polozaju od mene.
    odgajana sam da reagiram na nepravdu i da se borim za ono sto smatram vaznim.
    neki roditelji nisu uopce svjesni koliko prve godine djetetovog zivota uopce utjecu na njegov cjelokupni zivot. ja jesam.
    i nece mi ga nitko 4 sata ignorirat ili se ne daj boze derat na njega,kad se ja na njega nisam izderala ni 2 puta u ove 3 godine.
    pa taman da podignem citavu austriju na noge,ako sam u pravu.
    i kako me ne zanima radno vrijeme djelatnika vrtica?
    jucer sam ga ostavila kod pedagogice,danas kod ravnateljice,sutra cu mzda kod asistentice,a u petak ce bit zamjenska. svaki dan nova osoba.
    i da,pedagog treba biti prisutan jer je vazno da promatra djecu i odgojiteljice.
    promatram djecu jer me zanima kako se prema njima ponasaju kad njihovi roditelji nisu tu.
    ne mogu vjerovati da je bilo kome nebitno kako mu se dijete osjeca u vrticu.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Mali treba sada ici u vrtic da nema problema s jezikom kad krene u skolu i ne bi trebali vise puno cekati sa ucenjem jezika. A moze i teta cuvalica, naravno. A i ja bi dijete od 3 godine poslala u vrtic, cemu kod cuvalice. Ona bi mi bila solucija za manje dijete, mada je naravno svejedno- bitno da djetetu i roditeljima rijesenje odgovara. Mozda nikaa nije znala kak to ide sa cuvalicama ovdje.
    Inace x na Carminu.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj nikaaa prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam mama koja je upoznata s pedagogijom. govorim cinjenice.
    vrtic je besplatan za sve,to ne znaci da tete i pedagogice tamo volontiraju,place su im bogovske i zato nek dignu guzicu ili daju priliku nekom drugom,sposobnijem i voljnijem da radi.
    Ovako ne bi smjela govoriti čak ni za ženu koju plaćaš da ti čuva dijete.

    Od kud znaš u koliko vrtića radi dotična pedagogica? Misliš da kod nas svaki vrtić ima uvijek prisutnog pedagoga? Pa nema ni medicinsku sestru!
    Uostalom, većina ti je već rekla: ako nisi zadovolja ili preseli dijete u drugi vrtić ili ga ne upisuj ni u jedan. I, onak ti zdravoseljački kažem: poklonjenom konju se ne gleda u zube. Kod nas roditelji skupo plaćaju vrtić, besplatan je jedino za one kojima je zaista nedostupno platiti ga, ljudi odvajaju cijelu plaću za tete čuvalice jer ne mogu dobiti mjesto u vrtiću...
    A ako već nešto znaš o pedagogiji onda bi trebala znati da se negativan stav roditelja i te kako može reflektirati na odnos djeteta prema ustanovi pa razmisli malo i o tome. Kako će maleni biti sretan na mjestu za koje ti nemaš ni jednu lijepu riječ? I zasista, ali ZAISTA nemaš pravo određivati pravila rada, raspored teta.... Ili se prilagodi ili traži drugu soluciju. Ovako djeluješ samo razmaženo, a ne zabrinuto.

  36. #36
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Eto nikaa ja ti potpisujem zadnji post. Itekako te treba zanimati kada tko radi,koliko radi i kako radi. By the way...oni su tu zbog tebe (tvog djeteta) to je njihov posao i dužnost im je obavljati ga najbolje moguće,a ovo šta si opisala to baš i nije i u rangu je istom kao da ispunjavaju križaljku dok djeca prisilno meditiraju na sred sobe. Ali...ne ide sve kako bi mi htjeli,niti smo ponekad u mogućnosti ispravljati krive Drine. Pokušaj nešto,nemogu ti reći šta je najpametnije,ali znam da nije najpametniji izbor zatvoriti oči

  37. #37

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Nikaa, ova izmjena personala ti nije neuobicajena.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    mim, ja sam dozivjela jedan slican austrijski vrtic i ona nije razmazena. Al dobro, svako ima svoje misljenje. U grupi uvijek mora biti pedagog koliko ja znam. Bilo koji, ali neki. Sad moram posluzivati goste, pa moram sazeto.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    47

    Početno

    hvala carmina. oci necu zatvoriti,meni je moje dijete dragocjeno,kao sto bi svakoj majci trebalo i biti,i ako se roditelj ne pobrine za dijete ne znam tko bi trebao.
    odgovorna sam za ono sto mu se dogadja i svim silama cu se potruditi da mu bude lijepo jer mislim da je vrtic mjesto na kojem treba biti ugodno.
    moje emocije se reflektiraju na dijete,da. i zato bi trebala imati pozitivne emocije prema svemu losem da bi moje dijete mislilo da je sve u redu?
    pokusala sam imati dobar stav,startala sam kako treba,ali pred cinjenicama ne zatvaram oci. zbog dugorocnih posljedica.
    djeca nisu kriva ako mi nemamo za njih razumjevanje ni vrijeme.
    apsolutno mislim da se jedna teta treba posvetiti djetetu na adaptaciji,koje je mladje godinu dana od ostalih u grupi,jedino je na adaptaciji,ne zna jezik.

  40. #40
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj nikaaa prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam mama koja je upoznata s pedagogijom. govorim cinjenice.
    vrtic je besplatan za sve,to ne znaci da tete i pedagogice tamo volontiraju,place su im bogovske i zato nek dignu guzicu ili daju priliku nekom drugom,sposobnijem i voljnijem da radi.
    nisam jedna od osoba koja se pomiri sa situacijom jer jer je rekao netko tko je trenutko na visem polozaju od mene.
    odgajana sam da reagiram na nepravdu i da se borim za ono sto smatram vaznim.
    neki roditelji nisu uopce svjesni koliko prve godine djetetovog zivota uopce utjecu na njegov cjelokupni zivot. ja jesam.
    i nece mi ga nitko 4 sata ignorirat ili se ne daj boze derat na njega,kad se ja na njega nisam izderala ni 2 puta u ove 3 godine.
    pa taman da podignem citavu austriju na noge,ako sam u pravu.
    i kako me ne zanima radno vrijeme djelatnika vrtica?
    jucer sam ga ostavila kod pedagogice,danas kod ravnateljice,sutra cu mzda kod asistentice,a u petak ce bit zamjenska. svaki dan nova osoba.
    i da,pedagog treba biti prisutan jer je vazno da promatra djecu i odgojiteljice.
    promatram djecu jer me zanima kako se prema njima ponasaju kad njihovi roditelji nisu tu.
    ne mogu vjerovati da je bilo kome nebitno kako mu se dijete osjeca u vrticu.

    Zašto si, molim te, u naslovu postavila pitanje: "problem u teti ili problem u roditeljima?" ( zarez namjerno ne prepisujem, nije mu tu mjesto), ako si sigurna da si u pravu i da je problem u tetama?

    Što volim ovakve teme , nešto se pita, samo da bi se dobilo potvrdu za svoje mišljenje, a na suprotna mišljenja se skače. Bez brige, nisi ni prva, ni zadnja, koja želi samo tapšanje.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj nikaaa prvotno napisa Vidi poruku
    apsolutno mislim da se jedna teta treba posvetiti djetetu na adaptaciji,koje je mladje godinu dana od ostalih u grupi,jedino je na adaptaciji,ne zna jezik.
    Jesi li postavila pitanja tog karaktera kad ste se upisivali u vrtić? Jesi li pitala tko su tete koje će ga imati u grupi? Za sve to postoje ti inicijalni razgovori.
    Kad smo kćer upisivali u (državni) vrtić pregledali smo sve prostorije, upoznali tete kod kojih će biti u grupi, postavili niz pitanja o rasporedu dana, vremenu obroka, načinu prilagodbe, nakon svakog dana adaptacije kratko smo razgovarali s tetom koja je tada bila u smjeni, pitali smo što još možemo kod kuće napraviti da bude što bezbolnije... Radilo se o djetetu iste dobi kao što je to tvoj sin. I u većini segmenata u vrtiću su se poštovala pravila koja smo čuli na početku. I bili smo zadovoljni-i mi roditelji, i dijete. Pedagogicu smo u 4 godine vidjeli samo na razgovoru za upis i na jednom roditeljskom. Nije bila prisutna u objektu u kojem je vrtić.

    Jedno je ako su ti obećali nešto i potpisala si za to ugovor, a u praksi je drugačije. Ali ako nisi pitala i sad si iznenađena to je problem koji možeš riješiti jedino preseljenjem u drugi vrtić u kojem ćeš UNAPRIJED sve saznati. Ukoliko te obavijeste o nečemu, a to se ne ispoštuje onda se imaš pravo žaliti.

  42. #42
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Možda će zvučati glupo al neka. Ima jedna stara poslovica "Umiljato janje dvije majke sisa"

    Možda da pokušaš malo pohvaliti tete,da im se svidiš,pa onda da ih "zamoliš" da se posvete malenom jer je najmanji i ne zna jezik.

    Koliko god to bila njihova dužnost i obaveza ako to ne misle već sada sumnjam da ćeš stogim pristupom naučiti ih svome poslu.

    Ako si tip koji zna okrenuti vodu na svoj mlin pusti ih da žive u uvjerenju da ti čine uslugu time šta će se posvetit tvom djetetu bar na adaptaciji. Prvi dojam je jako bitan za obe strane..pa budi i ti njima simpatična na prvu..nemaš šta izgubit..za neke konkretne prijave i opaske bit će vremena

  43. #43

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Carmina, da se njima umilis trebas biti holivudski glumac. Ne radi se samo o simpatijama, nego i o stavu austrijanaca prema auslenderima. Ne zna jezik, kao auslender je automatski ajmo reci manje vrijedna i ono najteze- gdjama koje su takve kakvima ih je opisala, trebala bi mahat trepavicama i sipati komplimente. Ja bi ih prije pojela.

  44. #44
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    I ja bi ih najradije pojela,ali ako bi treptanjem dobila da se angažiraju kako ja želim ne bi mi bio problem ni treptat...sve za svoju djecu. Uostalom..ko se zadnji smije,najslađe se smije. Ja neznam kako stvari funkcioniraju u Austriji pa o tome ni ne mogu. Ako bi kakva prijava pomogla..samo naprijed. To bi bilo idealno. Od svega mene bi najviše zabolilo vikanje na 5ogodišnjaka koji ne govori. Nakon te točke neznam kako bih dalje,al vjerovatno bih što dalje...ako bi postojao drugi izbor.

    Glupo mi je razmišljanje da je vrtić poklonjen ako je besplatan. To je nevažno,pa nisu mukte tamo. To im je posao za koji su plaćene i trebaju ga obavljati profesionalno iako ne treba tražiti dlaku u jajetu. Ljudi su,nisu roboti,pa pokušaj im na temelju toga dati priliku

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ja bih se samo nadovezala na pitanje, mislim da ga je postavila mim, zasto dijete ide u vrtic u stranoj zemlji na jeziku koji ne razumije, a mama je doma.
    Pa zato da se sto bolje integrira, stekne prijatelje i nauci jezik, jer za cas ce skola. Djeca uce strasno brzo i najvise nauce bas kad urone u okruzenje. Mi smo to prosli, govorim iz iskustva. Je, pocetak je tezak. Dobar vrtic i dobre tete puno znace. Kod nas je bilo najnormalnije da dijete na adaptaciji ima jednu tetu samo za sebe, ali vrtic je privatan i u drugoj zemlji. Dijete koje bi bilo samo s cuvalicom bilo bi usamljeno, i sigurno bi i jezik ucilo sporije.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Jedino čemu se ja čudim jeste činjenica da se roditelju dopušta da otvoreno vidi sve propuste osoblja vrtića. To znači da su te tete ili ubeđene da sve rade ispravno ili su ubeđene da su nedodirljive.
    Kako god, priključujem se mišljenju da dete ne treba da ostane u vrtiću kojim majka nije zadovoljna, ako već ne mora. A na pitanje, da li su vrtićka pravila čudna ili nisu, svako će dati drugačiji odgovor. Meni se takav vrtić ne bi dopao, sa druge strane, moji kriterijumi su previsoki za realnost koju mogu da dobijem.
    Pedagoga i psihologa naš vrtić NEMA. Nikakvog. Nijednog. Roditeljima nije dopušteno ni 15 minuta adaptacije uz dete. Niti ikakav uvid iz prve ruke u vrtićke aktivnosti. Tako da bi u tim aspektima austrijski vrtić bio napredniji od našeg.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih se samo nadovezala na pitanje, mislim da ga je postavila mim, zasto dijete ide u vrtic u stranoj zemlji na jeziku koji ne razumije, a mama je doma.
    Pa zato da se sto bolje integrira, stekne prijatelje i nauci jezik, jer za cas ce skola. Djeca uce strasno brzo i najvise nauce bas kad urone u okruzenje. Mi smo to prosli, govorim iz iskustva. Je, pocetak je tezak. Dobar vrtic i dobre tete puno znace. Kod nas je bilo najnormalnije da dijete na adaptaciji ima jednu tetu samo za sebe, ali vrtic je privatan i u drugoj zemlji. Dijete koje bi bilo samo s cuvalicom bilo bi usamljeno, i sigurno bi i jezik ucilo sporije.
    Da, ja sam pitala. Vi ste bili u toj situaciji pa imaš i osobnog iskustva, ali ja bih za prvo vrijeme, pola godine sigurno, našla ženu od povjerenja preko sigurne agencije koja bi mu se na matičnom jeziku države u kojoj živim, obraćala 1 na 1. Sumnjam da bi tako lošije savladao jezik nego što će to u nekoliko mjeseci u ovakvoj sredini u kojoj je šutnja pravilo i u kojoj komunicira samo s vršnjacima. Do škole još ima nekoliko godina. Tih nekoliko mjeseci ne bi mu nedostajalo što se socijalizacije s vršnjacima tiče, a dobro bi mu došlo da se adaptira na novi jezik. Da se radi o djetetu koje je već išlo u vrtić u Hrvatskoj, a onda preseljeno bila bih drugačijeg stava i trudila bih se istog trena naći mu sličan vrtić u stranoj zemlji da ne gubi ništa od rutine. Ovako-dijete je šokorano novostima, mama ima negativan stav, tete su čudne.... Draga teta čuvalica u ovoj situaciji čini mi se puno boljom opcijom za nekoliko mjeseci koje bih utrošila da se i sama adaptiram, da nađem društvo drugih mama od kojih bih eventualno dobila više informacija o dobrim vrtićima.... kao što to, uostalom, i tu mame rade. Na taj način bi dijete upoznavalo vršnjake u parku, u igraonicama uz mamu i sigurnost doma, a roditelji bi stekli bolji uvid u pedagoške metode koje se primjenjuju u dotičnoj državi.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Sve to lijepo zvuci, Mim, i mozda se moze i tako. Moje iskustvo je nesto drugacije pa nisam objektivna. U stvarnosti nije bas samo tako upoznati druge mame u parku kad si stranac, a pogotovo ne u zemljama gdje je radno vrijeme do navecer i u parkovima u najboljem slucaju sreces dadilje koje govore razne jezike a najmanje jezik zemlje u kojoj zive - tako je barem kod nas. Ja sam prve mame i prijateljice upoznala preko vrtickih prijateljstava mog djeteta, a nisam posebno zatvorena osoba i jako dobro govorim jezik.

    Ali slazem se, u svakom slucaju sve je bolje od takvog vrtica gdje je dijete prepusteno samom sebi.

    Samo i dalje mislim da je dobar vrtic uz dobre tete najbolje rjesenje, ali to isto kosta u rangu tete cuvalice. U EU se uglavnom u skolu krece ranije nego kod nas, tako da i nema previse vremena za nauciti dobro jezik. Ne govorim o znanju jezika dovoljnom za komunikaciju, nego za skolu. Mi smo imali puno srece s odabirom vrtica, sto sam shvatila tek kasnije...

  49. #49

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    da, svakako je dobro upoznati mame zbog savjeta, ako nista drugo onda da saznas u koji vrtic dijete ne bi trebalo ici. Ali....ovdje ne biras vrtic nego ti ga dodijele. Svaki Bezirk ima vise vrtica i Bezirki su veliki. Tko zna koliko daleko od "njenog" parkica je ona dobila vrtic. Sansa da se u njenom lokalnom parku zatekne zene koje imaju iskustva sa bas tim vrticem nije bas velika.
    A u vezi pedagoga...ne znam kaj je za vas pedagog i kako to moze biti da u vrticu nema pedagoga. Sto su onda one tete zavrsile sto rade u vrticu? mislim pitam, neznam. U Austriji u grupi mora biti jedan pedagog, tj. jedan pedagog po grupi i po smjeni- netko tko je zvrsio neko obrazovanje za pedagoga. Asistentica mora biti jos najmanje jedna, uglavnom su dvije i one nisu pedagoginje.
    Ako pedagogica ima slobodno, onda dolazi zamjena -druga pedagogica. Uvijek nova lica tj. nove asistentice su vise pravilo nego iznimka. Pedagogice se ne mijenjaju cesto, dakle dijete veliku vecinu vremena ima bar jednu osobu u grupi koji zna.
    A sad, zasto nikaaa nije ovo ili nije ono....Da je ovaj vrtic iole normalan, to sve (cuvalica, lovljenje mama po parkovima i sl.) ne bi bila tema. Jer kaj - dosli su, uzeli stan, stavili klinca u vrtic i to je to - takav je plan i program. Jezik djeca nauce jako brzo. E sad, vrtic je los. Sad se treba potraziti rijesenje.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Onda je pedagog u Austriji ono sto mi zovemo vrtickom tetom, zato je doslo do zabune.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •